100 25 DINSDAG 6 FEBRUARI 500 300 150 EERSTE BLAD ftïo. 3M 72e Jaargang 1934- litn f. I1H BE VELBE Jr.. Mum Sl-tl, llissinjtn. lilil. ID. Ptstithin) iiftl Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS SPORT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- licd zijn '2-20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2.50 Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 71. -alles bij vooruitbetaling Dn abonné's in 't bezit eenei Polis, zij" GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi) verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIENSTPLICHT. Zitting Aigemeene Keuringsraad. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter aigemeene kennis, dat de aigemeene keuringsraad zitting zal houden te 's-Gra- venliage, in het gebouw Hekkelaan no. 4 op 15, 16, 21, 22, 23 en 28 Februari 1934, telkens aanvangende te 9 uur v.m. In deze zitting zal uitspraak worden ge daan omtrent de geschiktheid of de onge schiktheid voor den dienst als dienstplich tige, in verband met ziekten en gebreken, van de personen, die in het jaar der zitting 19 jaar of ouder worden en als vrijwilliger bij den landstorm ongeschikt zijn verklaard. De uitspraak van den algemeenen keu ringsraad wordt op den dag, waarop zij ge schiedt, in het openbaar medegedeeld in de localiteit, waarin de zitting van den raad plaats heeft. Herkeuring. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een ingeschrevene, omtrent wien door den keuringsraad uitspraak is gedaan, kan uiterlijk den tienden dag na den dag, waar op de uitspraak in het openbaar is medege deeld worden aangevraagd door den in geschrevene, wien de uitspraak geldt, door elk der overige voor de gemeente ingeschre ven personen of door den wettigen verte genwoordiger. De aanvraag moet op aannemelijke in. het verzoekschrift omschreven gronden berus ten. Dc aanvrager dient het verzoekschrift in bij den Burgemeester der gemeente, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor den dienstplicht ingeschreven is. De Burge meester zendt het verzoekschrift aan den herkeuringsraad, die omtrent de aanvraag beslist. Verschijnt de ingeschrevene niet voor den herkeuringsraad, dan wordt de aanvraag, indien zij is gedaan door den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door den wetti gen vertegenwoordiger, als vervallen be schouwd, behoudens bij Koninklijk besluit vastgestelde uitzonderingen. Indien het vanwege den herkeuringsraad te houden onderzoek niet mocht kunnen plaats hebben, wordt de ingeschrevene voor geschikt gehouden. Vlissingen, 6 Februari 1934. De Burgemeester, VAN WOELDEREN. Directeur N.V. Haven van Vlissingen. Ten raadhuize alhier werd hedenmiddag 2 uur een vergadering gehouden van den raad van commissarissen van de N.V. Ha ven van Vlissingen. In deze vergadering had de benoeming plaats van een directeur van genoemde N.V. Als zoodanig werd benoemd de heer M. C. van Hall, vertegenwoordiger van de Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij in Columbia, thans met verlof hier te lande. Mede stond op de voordracht de heer J. de Vries, chef van den buitendienst bij de stoomvaart maatschappij „Nederland" te Amsterdam, Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Crisis-Comité werd ontvangen van entrée's kijkdag der verkooping van schil derijen van wijlen mevr. de wed. Blum— e Niet 18.75 en collecte 3 Februari 1934 gehouden in Britannia 3.50 Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der ar- eidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 foehan- Sev, 29 grondwerkers, 3 loodgieters, 2 man enmakers, 2 mastiekers, 21 metselaars, 18 Pperlieden, 57 schilders, 11 stucadoors, 65 'mmeriieden, 9 ververs, 1 betonwerkers, 2 echters, 3 opzichters, 3 meubelmakers, 4 po toerders, 4 stoffeerders, 6 kleermakers, Wasscher, 3 schoenmakers, 495 metaal- wv6, 2 biei'b°ttelaars, 13 brood/ban- tui l rs' 1 kok' 1 aicic» 4 slagers, 1 nman, io magazijnbedienden, 3 reizigers/' 6 winkelbedienden, 1 besteller, 7 Hp ~UlS' 12 kellners, 28 loopers, 2 por- 0 sleepers, 24 transportarbeiders, 22 teeken-bedienden (w'°" 2 vrouwelijke), 1 Souwei.), 2 :aar' 1 musicus, 3 onderwijzers (w.o.2 verpleegsters, 3 winkeljuffr., 1 huishoudster, 19 dienstboden, 2 werksters, 44 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinis ten, matrozen, stokers, enz.) en 107 losse arbeiders. Totaal 1064 ingeschrevenen, waarvan 139 in de werkverschaffing. Vorige week 1140 personen. Alzoo een vermindering van .6 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Huldiging van burgemeester Ter Laan te Zaandam, bij zijn 20-jarig ambtsjubileum. Intern, ping-pong-wedstrijden te Hilver sum. Teraardebestelling van majoor intendant Van der Nagel, bestuurslid van „De Princevlag". Dr. Posthuma verlaat na herstel van een zware operatie het Roode Kruis-ziekenhuis te 's-Gravenhage. Zilveren ambtsjubileum van den heer J. van der Veen, als secretaris der gemeente Zwijndrecht. Demonstratie van een nieuw alarmsysteem bij den gecontr. partic. nachtveiligheidsdienst te Amsterdam. Een poppententoonstelling te Leeuwarden ten bate van het plaatselijk crisis-comité. Mej. G. Leusen te Enkhuizen is dezer dagen 50 jaar barbierster in die gemeente. Noodtoestand onder de garnalenvisschers. Zaterdag werd in Hotel Suisse te Rotter dam een vergadering gehouden van verte genwoordigers van gemeentebesturen en afgevaardigden van visschers uit Zeeland en de Zuid-Hollandsche eilanden om den noodtoestand te. bespreken, die er heerscht meer in het bijzonder onder de garnalen visschers. Een comité werd opgericht, waarin zit ting' namen uit iedere gemeente eenige le den, terwijl een voorloopig bestuur is geko zen. Tot voorzitter werd benoemd de heer P. G. Laernoes, wethouder van, financiën en sociale zaken te Vlissingen, tot vice-voor- zitter burgemeester Van Zuijen te Breskens en tot secretaris-penningmeester de heer M. Keijzer te Stellendam. Een aanrijding. Gisterenmiddag om half twee stak een 6-jarig knaapje, dat onder geleide naar schoei ging, doch zich losrukte, plotseling het Betje Wolffplein hard loopende over. Midden op het plein werd het ventje door een taxi, die uit de Walstraat kwam, op zijde gegrepen, waarna hij door den chauf feur, die dadelijk stopte, bij dr. Wolters werd binnengebracht. Het ongeval is wonder goed afgeloopen, daar de knaap slechts een lichte wond aan het hoofd bekwam. De oorzaak van de aanrijding is vermoe delijk daaraan toe te schrijven dat midden op het Betje Wolffplein enkele mannen stonden te praten, waardoor èn voor het aangereden knaapje èn voor den chauffeur het uitzicht eenigszins belemmerd was. Bevordering tot opperwachtmeester. De wachtmeester der marechaussee J. Hamers van de brigade Vlissingen is be vorderd tot opperwachtmeester en overge plaatst naar Hansweert. MIDDELBURG. Adjunct-commies prov. griffie. Tot adjunct-commies ter prov. griffie in Zeeland is met ingang van 1 Mei a.s. be noemd de heer J. Goedbloed, le ambtenaar ter secretarie te Oost- en West-Souburg. Een uitslaande brand. Gisterenavond omstreeks kwart voor 6, is brand uitgebroken in het bovenhuis be woond door den heer H. C. Hesseling in de Spanjaardstraat te Middelburg. De vlam men laaiden hoog' op en de brand nam dan ook onmiddellijk een ernstig karakter aan. De brandweer werd onmiddellijk gealar meerd en rukte met 2 motorspuiten en de Magyrus-ladder uit. Hoewel groote hoeveel heden water in het brandend bovenhuis werden geworpen duurde het ongeveer een uur eer de brand gebluscht was. Gevaar voor de aangrenzende perceelen bestond evenwel niet. De brand bleef beperkt tot de aangetaste bovenwoning die geheel is uitgebrand. De benedenwoning waarin het magazijn „de Zwaluw" van den heer A. J. Lahr is gevestigd bekwam zeer veel waterschade. Om ongeveer 7 uur was de brand geheel gebluscht en bleef een spuit achter om zoo noodig nog eventueel oplaaiende vlammen onmiddellijk te kunnen dooven. Het vuur werd bestreden met twee stra len aan den voorkant, terwijl aan de achter zijde eveneens een massa water in de vlam men werd geworpen. Op het terrein van den brand warden op gemerkt de burgemeester en verschillende raadsleden. De politie zorgde voor een behoorlijke af zetting, zoodat de brandweer niet in haar werkzaamheden werd gestoord. Uit het door de politie ingestelde onder zoek is gebleken, dat de brand is ontstaan doordat twee jongens van 8 en 10 jaar, een zoontje van den heer Hesseling en een ka meraadje op zolder met lucifers hebben ge speeld, waardoor een matras in brand is geraakt en de zolder spoedig in lichter laaie stond De aangerichte schade wordt door ver zekering gedekt. HANSWEERT. Een lijk opgevischt. Het lijk van den machinist L. Glerum van de sleepboot „Hansweert" die begin De cember: nabij Dordrecht over boord is ge slagen, is gisterenmorgen op die plaats ge- vischt. Het lijk zal per sleepboot naar Hansweert vervoerd worden, om op de ai gemeene begraafplaats te Kruiningen te worden begraven. ZIERIKZEE. De Julianaschool geopend. Gisteren is te Zierikzee door mevrouw Quarles van Ufford-baronesse Mulert tot de Leemcule, echtgenoote van den Commis saris der Koningin in Zeeland, de Juliana school, de eerste Landbouwhuishoudschooi in Zeeland, geopend. Zij wees op het ,;roote belang' dat de plattelandsmeisjes worden bekwaamd voor haar taak en sprak den wensch uit dat de school moge strekken tot heil en zegen van de geheele streek. Tevoren had de voorzitter der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, de heer Mr. P. Dieleman, gewezen op de taak waarvoor de vrouw ten plattelande zich gesteld ziet en op de groote beteekënls van een school als deze voor het geheele platteland. Na de officieele opening voerden nog het woord mej. G. Smit, inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, namens den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, verder de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Zierikzee, de voorzitter van den kring Schouwen der Z.L.M., mevr. de Vries, namens de commissie van toe zicht, mevr. Wolf son, namens den Boerin- nenbond, H. A. Hanken namens de R.L.W. S. te Goes, de burgemeester van Bruinisse en mej. van Liere, de directrice. Allen spraken hun blijdschap uit over de totstandkoming van het nieuwe schoolge bouw. Enkele leerlingen boden geschenken aan. Hierna werd het nieuwe gebouw bezich tigd, dat een uitstekenden indruk maakt. Architect is de heer Jans te Enschedé. BRESKENS. Loop der bevolking. Over de maand Januari 1934. Ingekomen: J. I. van de Velde, van Rotterdam naar Boulevard 20 J. C. de Rooij, van Schoondijke naar Oranjeplein E. J. Swerus, van Vlissingen naar Dorps straat 28. Vertrokken: A. I. de Hulster, van Boulevard 38 naar Apeldoorn I. van der Lijke en gezin, van Boulevard 61 naar Groede M. F. Geernaert, van W 98 naar Oisterwijk M. M. Monjé, van le Zand straat 47 naar Middelburg I. F. Pijke, van W 80 naar Groede. Ontslag personeel stoomtram Breskens— Maïdeghem. Wegens inkrimpring van personeel is aan een. 8-tal employé's van de stoomtrammaat schappij Breskens-Maldeghem tegen 14 da gen ontslag aangezegd. Het zijn een con ducteur, 2 machinisten, 2 lrjmverkers en 3 bankwerkers. Een hunner had reeds 25 dienstjaren. GROEDE. Loop der bevolking. Over de maand Januari 1934. I n g e k o m e nM. Snoep en gezin, van Kloeitnge naar Molenstraat A 218 J. A. Buijze, van Cadzand naar Mosseldijk W 119 J. van der Lijke en gezin, van Bres kens naar Platteweg D 134 I. F. Pjjcke, van Breskens naar Zeedijk O 132 N. Olt- mans, van Rotterdam naar Molenstr. A 34. Vertrokken C. J. Michielsen, van St. Bavodijk W 91 naar NieuwvlietS. M. Risseeuw, van Kruisdjjk O 165 naar Stol wijk wed. H. A. Cijsouw, van Molenstraat A 38 naar Rotterdam; J. Kense, vanNieuw- vlietscheweg W 48 naar Medemblik J. F. van den Broecke en gezin, van Platteweg O 134 naar Sas van GentP. M. Verhulst, van Slikstraat A 290 naar Kloetinge L. M. A. van Taalman, van Provincialeweg A 105 naar Aardenburg A. J. van Meulendijk, van Schuitvlotstr. A 105 naar Beerst(B.) W. J. Dhondt, van W 144 naar Schoondijke. SCHOONDIJKE. Loop der bevolking. Ingekomen: C. A. Huijgh, van Maïdeghem J. A. de Lijzer, van Zuidzan- de G. J. Ligtenberg, van Lonneker W. J. Dhondt, van Groede T. S. Verminck, van IJzendijke. Vertrokken:! J.dele Lijs, naar Nijmegen F. de Bruijne, naar Middelburg I van de Ree, naar Waterlandkerkje C. P. J. van Oers, naar Terheijden J. S. Ver sprille, naar Aardenburg P. J. Ritico, naar Waterlandkerkje J. C. de Rooij, naar Breskens L. M. de Coninck, geb. Aerts, naar IJzendijke M. J. S. Leenhouts, naar Berkenwoude I. C. de Poorter naar Oost burg. OOSTBURG. Loop der bevolking. Ingekomen: J. F. Poppe, van Bier vliet G. Verstraten, van Huijbergen M Deunink, van Sluis J. M. P. Uytdewilligen. van Oudenbosch, T. M. Rijpma, van Apel doorn M. S. Cauwels, van Sluis A. M. M. C. Koopman en J. Dieleman, beiden van Ter Neuzen C. J. Kopmels, van IJzendij ke I. C. de Poorter, van Schoondijke. Vertrokken: C. M. Hoffius, naar Tilburg C. van Heulen, naar Rucphen D. Sallet, naar Eede C. J. van Dijk, naar HulstA. M. van den Navolj, naar St. Kruis R. A. Debaere, naar Retranche- ment E. I. Scherpbeijn, naar Aardenburg. Het aantal inwoners bedroeg 2708. TERNEUZEN. Scheepvaartbeweging. In het afgeloopen jaar zijn in totaal voor Terneuzen binnengekomen 122 zeeschepen metende 106.758 N.R.T., voor Sluiskil be droegen de cijfers 169 zeeschepen met een tonneninhoud van 236.444 N.R.T., voor Sas van Gent 32 zeeschepen metende 27.870 N. R.T. en voor België 1788 schepen metende 1.620.687 N.R.T. Van Terneuzen zijn afgevaren 160 zee schepen, tonnenmaat 117.206 N.R.T., van Sluiskil 168, tonnenmaat 236.176 N.R.T. van Sas van Gent 21 schepen metende 26.490 N.R.T. en van België 1754 schepen met een tonneninhoud van 1.592.617 N.R.T. In totaal zijn opgeschut 2111 zeeschepen metende 1.991.759 N.R.T. en afgeschut 2103 zeeschepen metende 1.972.489 N.R.T. In het afgeloopen jaar hebben te Terneu zen gelost 2809 binnenschepen met een laadvermogen van 624.765 S.T., en geladen te Terneuzen 2264 schepen metende 534.250 S.T. Voor het zijkanaal Axelsche Sassing zijn in totaal opgevaren 543 binnensche pen met een tonnenmaat van 70.700 S.T. en afgevaren 543 schepen metende 70.342 S.T. In totaal zijn alhier langs de velschillen de sluizen opgeschut 4325 geladen stoom schepen met een tonneninhoud van 600.567 S.T, en 5028 ledige, metende 334.492 S.T. 5348 geladen zeil- en sleepschepen metende 3.549.034 S.T. en 1334 ledige metende 480.798 S.T. Afgeschut3246 geladen stoomschepen met een inhoud van 606.392 S.T. en 6127 ledige met een laadvermogen van 335.802 S.T. Voor de zeil- en sleepschepen waren de cijfers 2859 geladen, 1.413.413 S.T. en 3709 ledig, 2.640.693 S.T. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Dc maand Januari, Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro no. 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende Deze behoort met Augustus reeds sinds jaren tot de maanden, waarin de inkomsten het slechtst zijn. En wij hopen, dat dit jaar 1934 daarop geen uitzondering zal vormen. Wont het totaal bedrag is ook nu niet ver boven de 20.000 gestegen. Daartoe werkt meer dan een oorzaak me de. In de eerste plaats de reactie op de laatste twee maanden van het vorige jaar, die voor duizenden personen en gemeenten staan in het teeken van de Zending-. Men doet in die weken daarvoor zeer veel wij erkennen het met dankbaarheid maar daarna neemt men een tijd vacantie van de Zending. In de tweede plaats werkt ook de inrich ting van het boekjaar de lage inkomsten in Janu-ri in de hand. Tot 15 Januari kon men nog gelden zenden, die voor 1933 be stemd waren. Zoo komt er tusschen 1 en 15 Januari steeds nog een groot bedrag' binnen. Maar de schijn, dat daarmee reeds in Januari veel voor het werk wordt ge daan, bedriegt, want de zoo binnenkomende gelden zijn feitelijk reeds verbruikt. En de iukomsten voor het nieuwe jaar blijven laag. Zoo is het ook dit jaar gegaan. Toch is nog in totaal ingekomen een bedrag van 23.00 dat is nog iets meer dan in het vorige jaar. Nu is er echter weer een nieuwe maand aangebroken. De raming is verlaagd tot 80.000 per maand. Wij hopen, dat allen, die in den Zendingsax-beid belang stellen, zich zullen inspannen dit bedrag in deze maand bijeen te brengen. Ds. A. Merkeïijn. De Geref. kerkbode van Schouwen-Dui- veland deelt mede, dat de Zeeuwsche ker ken, gezien bezuinigings-noodzakelijkheden dit jaar de zendingsbijdragen desgewenscht met 10 mogen verminderen, doch dat tevens aan de kerken gevraagd wordt te trachten het volgend jaar deze 10 et- weer bij te doen, teneinde aan de kerken in de provincie Zeeland mogelijk te maken, om een opvolger voor ds. Merkeïijn (te Ma- gelang) uit te zenden, daar ds. Merkeïijn ovex 3 jaren met emeritaat uit Indië hoopt terug te keeren. Hoofdinspecteur lager onderwijs. Bij Koninklijk besluit van 1 Februari is, met ingang van 1 Mei 1934, op zijn verzoek, eei-vol ontslag verleend aan K. Brants als hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de tweede hoofdinspectie, met dankbetui ging voor de belangrijke diensten, door hem bij het Rijksschooltoezicht bewezen. VOETBAL. Programma voor Zondag- 11 Februari. Af deeling IV. le klasse. M.V.V.N.O.A.D. EindhovenBleijerlieide. 2e klasse A. D.O.S.K.O.'Vlissingen. HeroBreda. De BaronieAlliance. R.B.C.Ter Neuzen. 3e klasse A. Ter Neuzen IIHulst. Vlissingen HDe Zeeuwen. 3e klasse B. ZeelandiaGoes. Middelburg II—D.O.S.K.O, Hockey. Voor het eerst wordt dit jaar in Zeeland een school-hockey-competi tie gehouden. Hieraan nemen deel uit Mid delburg de Handelsschool, H. B. S. en Gym nasium en uit Vlissingen de H.B.S. Tevens zal worden deelgenomen door een dames elftal van de Middelburgsche Hockeyclub. Woensdag 7 Februari, 2 uur, heeft op de Nadorst te Middelburg- de eerste wedstrijd GymnasiumH.B.S, Vlissingen plaats. MARINE EN LEGER Jaaroverzicht van de marine in 1933. In het oi-gaan der Kon. Ned. Vereeniging „Onze Vloot" wordt een jaaroverzicht ge geven van de Kon. Ned. Marine in 1933, Daai-aan ontleenen wij het volgende „De vloot is en blijft veel te zwak. Het oude pantserschip Tromp en de torpedo boot Z 4 wei'den geschrapt. De onderzee booten K XIV, K XV en K XVII en het flottielje-vaartuig „Johan Maurits" kwamen gereed. De ondei-zeeboot O 16 werd in aanbouw gegeven en opnieuw werden gelden aange vraagd voor den bouw van een flottielje leider, ter vervanging van het oude pant- serschip Hertog Hendrik. Het gaat hier, voor zoover bekend, om een schip van plm. 3000 ton, met 8 kns. van 12 c.M. en torpe dobewapening met een ontwerp-snelheid van 34 mijl en, wat belangrijk is, licht ge pantserd. De vroeger bestaande naam „torpedokruiser" zou het type juister aan duiden dan „flottieljeleider". Er is, gezien ook de ontwikkeling van het jagertype hl het buitenland, geen reden voor veel critiek op dit schip. De aanbouw is volstrekt on voldoende om de vloot op peil te houden, is zelfs onvoldoende om het weinige moder ne vechtmateriaal te weten 2 kruisers» 8 jager-s en 12 duikbooten op peil te hou den. Voor den oorlog werd 4.2 millioen gulden per jaar aan aanbouw besteed. Dit was ook toen zeer zeker veel te weinigin het buitenland gaf men ook toen per hoofd

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1