500 300 25 MAANDAG 5 FEBRUARI EERSTE BLAD i No. 30 72e «J^mr garag Uitgave: Firma F. If AH OF VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PR0VÏNC1ENIEUWS INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND 1934- VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Nieuwe luctli dienst via Vlissingen De correspondent van „de Tel." te Ant werpen meldt Zaterdagavond hield de Antwerp Aviation Club een feestvergadering. Deze feestviering van. de meest actieve der Belgische luchtvaartclubs is gewoonlijk een aanleiding tot contactneming van de Bel gische luchtvaartkringen met bekende ver tegenwoordigers van de luchtvaart in den vreemde. 'Bij deze feestviering waren tegenwoordig de heeren De Veer, directeur van het Bu reau voor Luchtvaart, C. Kolff, president van de Rotterdamsche Aero Club en van de Nationale Luchtvaartschool, Plesman, di recteur-generaal en Slotemakers, algemeen secretaris van de K.L.M. Onder de aanwezigen bevonden zich bui ten de bovengenoemde Nederlandsche gas ten de heer Forthomme, de Belgische mi nister van verkeer, C. Huysmans, burge meester van Antwerpen, de leider van alle Belgische militaire en handelsluchtvaartor- ganisaties, en verder vertegenwoordigers van het Engelsche en Fransche luchtvaart wezen. Besproken werd een Nederlandsch-Belgi- sche samenwerking bij de verwezenlijking van de plannen tot een luchtdienst Brussel —AntwerpenVlissingenAmsterdam. In verband hiermede bezocht de heer De Veer I de Antwerpsche luchthaven. Deze nieuwe dienst zou, naar men meent, onder- meer van groot nut zijn voor de Schelde-loodsen, die de zeeschepen op de Schelde tusschen Antwerpen en Vlissingen binnen- en uit loodsen. Tegenwoordig moeten de loodsen van Antwerpen naar Vlissingen reizen per spoor via Roosendaal, hetgeen dikwijls groot tijdverlies veroorzaakt. Verder zou deze nieuwe dienst het gebruik van water vliegtuigen mogelijk maken. Kinderkoor „Jong Leven". Concertgebouw. Onder leiding van mevr. R. BrandBek- ker heeft dit kinderkoor, onder-afdeeling van de gemengde zangvereeniging „De Volksstem", Zaterdagavond een in alle op zichten geslaagde uitvoering gegeven. De hoofdschotel bestond uit de kinder operette „De Prins van Sind", door A. H. L. vrij bewerkt naar de Duizend-en-één- Nacht. De held uit het sprookje, waaraan dit kinder-zangspei zijn naam ontleent, de Prins van Sind, heeft onder leiding van zijn gouverneur ijverig gestudeerd en wil nu de wereld in om menschenkennis op te doen. Vóór hij vertrekt komt aan het hof van zijn vader, den Koning van Sind, een trou badour, die zingend verhaalt van een schoone Prinses Fatima, dochter van Sultan Naoman, die bij al haar bevalligheid zeer hoosaardig is en iedereen, die naar haar hand dingt, doet sterven, indien hij haar raadsels niet kan oplossen en aan haar wenschen kan voldoen. De Prins, belust op avontuur, besluit naar het land van den Sultan tc gaan en is er vast van overtuigd, dat hij de Prinses als zijn bruid mede zal krengen naar het rijk zijns vaders. Dank zij de hulp van de slimme dwergen, die op alles hu eenmaal raad weten, en den Prins twee tingen schenken om zijn doel te bereiken, doorstaat de Prins met glans alle proeven, wordt de Prinses van den too verban bevrijd êu het kwaad door het goede overwonnen. e Prins van Sind en Prinses Fatima wor den een paar. Omlijst door gelukkig gekozen décors en gestoken in alleraardigste pakjes, waaraan e stille medewerksters wederom haar beste krachten hadden besteed, hebben de kin- eien deze voor hen al bijzonder interessan- e geschiedenis op alleszins lofwaardige wijze ten tooneele gevoerd. Doch niet alleen e. werd geboeid. De zang, die bij der- »e g ve gelegenheden nog al eens op het weede plan komt. klonk zoowel in soli als oor zuiver en beschaafd, zoodat het inder- aad een genot was naar de vijf bedrijven van deze kinder-operette te zien en te luis- "Bewefcn deze mooie resultaten met e een animo en vreugde er door de kin- eien is gestudeerd, de eerepalm voor dit a\e succes komt ongetwijfeld de leidster, Jr' Brand, toe, die, behoudens eenige '1S enUe achter de schermen, naast de ge eiding aan den vleugel ook suggestief war regie *n *ianden had. De kinderen door*! ^Un partiJtJes ö°ed meester en daar- vofee Qryien ^aar intenties met gemak go*»' ^eP alles van een leiendakje <01 het overige minder te waardeeren memoreeren we in dit verband het koor van de dwergen, waarmede het tweede bedrijf aanvangt. Keurig sloegen zij met hun ha mertjes op de maatEn dan het drinklied en he»- lach-koor. In éér. woord knap Doch ook op het lastige koor van hovelin gen „Hoe diepe treurigheid" mogen we nog wel eens extra wijzen, daar dit goed op toon gezongen werd. De volle zaal reageerde na elk bedrijf enthousiast, zóó dat er meerdere malen moest worden gehaald. Tot slot zong het gansche koor de ook door de radio welbe kende zonnige kinderliedjes „In Volen- dam" (tekst en muziek van Henk Geerssin- ga) en „De Kleppermarsch" (tekst en mu ziek van Annie Frank), waarna de bijval tot een ovatie aanzwol, toen mevr. Brand, na herhaling van „De Kleppermarsch", op verzoek van den voorzitter, den heer D. Romijn, het podium betrad, ten einde woor den van waardeering en dank alsmede een bloemenhulde van de Prinses en den Prins van Sind in ontvangst te nemen, waarna andermaal spontaan bijvalsbetuigingen los barstten. „Jong Leven" heeft ons een schit terenden avond van jong leven bezorgd. Een gezellig samenzijn met een dansje besloot de uitvoering. O. Zeeuwsche Athletiekbond. De Zeeuwsche Athletiekbond hield Zater dag in het café Moeliker alhier zijn jaar vergadering, onder voorzitterschap van den heer K. de Vries uit Middelburg. Er waren 8 vereenigingen vertegenwoordigd, terwijl aan 2 vereenigingen vrijstelling tot bijwo ning der vergadering was verleend. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom, als zijn meening uitsprekende, dat 1933 tot de vruchtbare werkjaren van den bond gerekend kan wor den, terwijl het in 1933 ingestelde instituut der vaardigheidsproeven reden tot voldoe ning geeft. Hij sprak den wensch uit, dat ook 1934 een goed jaar mag worden. De secretaris-penningmeester de heer J. C. Everaars, bracht zijn jaarverslag uit, waaruit blijkt dat de bond thans 12 corpo ratieve en 210 gewone leden telt. In 1933 hebben zich aangesloten de vereenigingen „Odidas", Groede, „Rust Roest" en „Olym- pia", Zierikzee. Bij voortduring zal de aandacht gevestigd moeten blijven op het gebrek aan oefen- en wedstrijdvelden, daar dit voor de ontwikke ling der athletiek noodzakelijk is. Dank wordt gebracht voor de samenwerking met de Kon. Ned. Athletiek Unie eenerzijds en met andere functionarissen anderzijds. Het batig slot is gezonken van bijna 60 tot 46.85. De kascommissie bracht bij monde van den heer A. Krijger verslag uit van haar bevindingen en deelde mede, dat kas en bescheiden geheel in orde zijn bevonden. Nogmaals werd aangedrongen dat de Bond zelf langzamerhand overgaat tot het aanschaffen van eenig oefenmateriaal. Door den heer R. van Roo werd het tech nisch jaarverslag uitgebracht, dat ongewij zigd werd goedgekeurd. Bij acclamatie werd het geheele bestuur herkozen. Alle leden namen hun herbenoe ming aan. In de technische commissie wer den herkozen de heeren Van Roo, Antheu- nisse en Lap en gekozen de heeren W. de Bruijne, J. Schipper, Wolff, Van der Kuil en Bakker. De heer De Ruijter zag zich door verandering van werkzaamheden verplicht te bedanken. Tot leden der protestcommissie werden herbenoemd de heeren mr. Joh. Adriaanse, A. Everaars en R. van Roo, terwijl tot le den van de kascommissie werden benoemd de penningmeesters (essen) van Achilles, Marathon en Zeelandia (Middelburg). Op de vergadering van de Kon. Ned. Athletiek Unie te Utrecht op 10 Februari zal de Zeeuwsche Athletiekbond vertegen woordigd worden door de héeren K. de Vries en J. C. Everaars. Het bestuursvoorstel dat alle deelnemers aan wegwedstrijden en wedloopen te voren, op den dag van den wedstrijd, medisch on derzocht dienen te worden, werd na am pele bespreking, met algemeene stemmen aangenomen. In de tweede plaats heeft het bestuur voorgesteld, dat bij een aanvraag om toe stemming tot het organiseeren van een wedstrijd 1 moet worden overgemaakt. Dit voorstel vindt van verschillende zijden bestrijding, Het bestuur nam daarom het voorstel terug. Ten slotte heeft het bestuur nog voorge steld, dat de reiskosten 3e klasse, dié ge maakt moeten worden tot bijwoning der jaarvergadering, voor hoogstens één afge vaardigde per vereeniging zullen worden vergoed en over alle vereenigingen hoofde lijk omgeslagen. Dit voorstel werd met al gemeene stemmen aangenomen en van te rugwerkende kracht verklaard voor deze jaarvergadering. In 1934 zullen worden verwerkt de kam pioenswedstrijden, de bonden-ontmoeting met den Noord-Brabantschen Athletiekbond en de vaardigheidsproeven. Gevraagd werd daaraan toe te voegen athletieklessen, een vereenigingswedstrijd met vereenigingen van buiten Zeeland en een wedstrijd voor jongeren. Door de technische commissie zullen deze wenschen nader bekeken worden. Hierna werd de begrooting voor 1934 vastgesteld met een eindbedrag van 305. Naar aanleiding hiervan werd gevraagd de kosten van deelname aa.n de vaardig heidsproeven 0.50 inschrijfgeld en 0.50 bij het behalen van het diploma) zoo moge lijk te verlagen. Besloten werd bij voldoende deelname hieraan te voldoen. De volgende jaarvergadering zal te Mid delburg worden gehouden. Enkele inlichtingen over de reorganisatie voorstellen van de Kon. Ned. Athletiek Unie werden gevraagd en gegeven, mede naar wat vernomen is van de vertegen woordigers der reglements-commissie, die te Middelburg op bezoek zrjn geweest. De afgevaardigde van „Zeelandia" te Hansweert vroeg nog één jaar proeflid te mogen blijven. Hierop is door de Kon. Ned. Athletiek Unie gunstig geadviseerd. Voor zoover de leden aanwezig waren, werd aan hen persoonlijk overhandigd de fraai uitgevoerde diploma's, die behaald zijn bij de kampioenswedstrijden en de vaardig heidsproeven. De Nederlandsche Reisvereeniging. De 28e jaarvergadering der Ned. Reis vereeniging zal op Vrijdag 11 Mei, des avonds 8 uur, in Grand Hotel Britannia te Vlissingen worden gehouden en op Zaterdag 12 Mei, des morgens 9 uur worden voortge zet. De agenda bevat ingekomen stukken en mededeelingen, financieel verslag, begroo- ting 1934 en benoeming van een financieele commissie en periodieke verkiezing van le den van het hoofdbestuur. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. J. van Egmond, S. de Leve en mr. W. W. Osinga. Rijkstelcfoonnet. Locale gids, uitgaaf 1933. Bijschrijven: Nr. 159 Bezooijen, P. A. v., loodgieter en koperslager, KI. Kerkstraat 21. Nr. 155 Controle-Districtskantoor v/h Centraal Beheer, Aagje Dekenstraat 2. Nr. 1 „Landa", Reclame-atelier, Wal straat 101. Nr. 1 Landmeter Zn., A. de, mr. schil ders, Walstraat 101. Nr. 156 Stroosnijder en Kalle, Electro- technisch- en sanitair bureau, Bellamy- park 28. Doorhalen: Nr. 324 Botting, A„ In- en verkoop van goederen, St. Jacobstraat 27. MIDDELBURG. N.V. Houthandel v/h. Alberts Lzn. Co. In de Vrijdag gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Houthandel v/h. G. Alberts Lzn. Co. te Middelburg, waren vertegenwoor digd 291 aandeelen, uitbrengende 49 stem men. De voorgestelde statuten-wijziging, wel ke noodig is in verband met de laatste wij ziging in de Wet op de naamlooze ven nootschappen, wei'd met enkele kleine ver anderingen in de redactie met algemeene stemmen goedgekeurd en er werd besloten daarop de wettelijke goedkeuring aan te vragen, Verstrekking van kleeren. Door het comité ter verstrekking van kleeren aan kinderen beneden den leerplich tigen leeftijd, werden Zaterdag 133 kinde ren uit 78 gezinnen bedeeld. Om het comité in de gelegenheid te stel len met deze bedeeling door te gaan, is versterking der geldmiddelen zeer noodig. Een tentoonstelling van Hongaarsche schilderkunst. Het woonhuis van den vroegeren burge meester, den heer P. Dumon Tak, is ge restaureerd en daarin is thans gevestigd het restaurant „De Burg". In dit gebouw wordt thans een tentoonstelling gehouden van Hongaarsche schilderkunst, welke ex positie georganiseerd is door den heer Mar ten Wiesel. Deze tentoonstelling is zeker een bezoek ten volle waard en uit de critieken over wat hier te bezichtigen valt, blijkt dat de schilderijen door vaklieden vervaardigd zijn. Er is werk van zeer verschillend genre ge- exposeerd en de verscheidenheid is zoo groot dat ieders smaak ten volle bevredigd zal worden, Jaarvergadering Schoolmuseum. De algemeene jaarvergadering van het Schoolmuseum te Middelburg zal dit jaar voor het eerst in Goes worden gehouden en wel op Zaterdag 26 Mei a.s. In de morgenvergadering zullen de huis houdelijke zaken worden behandeld. In de middagvergadering zal als spreker optre den de hoofd-inspecteur van het Lager On derwijs de WelEd. heer K. Brands. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een propaganda-vergadering. Vrijdagavond werd in „Rehoboth" een propaganda-avond gehouden door de afd. Souburg van de N.C.G.O.V. Er waren be halve eenige bestuursleden der vereeniging slechts enkele belangstellenden aanwezig. Ds. Reus opende op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst en als le spreker het woord nemende, besprak hij evenals de 2e spreker van den avond, de heer Hui zinga, burgemeester van Terneuzen, de ellende, ziekten en zooveel meer, die door alcoholhoudende dranken, waar deze ge bruikt worden vaak ontstaan en een gevaar opleveren voor de geheele Maatschappij. Na afloop der vergadering werd gelegen heid gegeven, zich als lid op te geven. GOES. Ned. Christ. Landarbeidersbond. Zaterdagmiddag hield het district Noord en Zuid-Beveland van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond, onder leiding van den heer P. Luikenaar uit Wolfaartsdijk, alhier zijn jaarvergadering, die zeer druk bezocht was. Niet minder dan 23 afdeelingen wa ren vertegenwoordigd. Ook de hoofdbe stuurder, de heer A. Vingerling, was aan wezig. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. v. d. Weele van Nieuwdorp. bleek, dat het aantal leden der aangesloten afdeelingen 1482 bedraagt. Twee bestuurs- en twee ledenvergaderingen waren gehou den. Een lang gekoesterde wensch giqg in vervulling, doordat een lid van het hoofd bestuur te Goes kwam wonen. De penningmeester, de heer Janse van Colijnsplaat, had een batig saldo van ruim 200. Hierna sprak de heer A. Schrier uit Waarde over „Wij bouwen." Spreker gaf tal van goede wenken voor uitwendigen bouw en inwendigen groei. Een drukke be spreking volgde. OOSTBURG. Faillissement Bankiersfirma Risseeuw te Oostburg. Zaterdag had in het gerechtsgebouw te Middelburg de verificatievergadering plaats in het faillissement van het bankierskan toor I. A. Risseeuw Jn., firma Sanderse en Co. te Oostburg, welke firma op 23 October 11. op eigen verzoek in staat van faillisse ment werd verklaard. Van de 644 crediteu ren waren er ongeveer een honderdtal ver schenen al dan niet bij gemachtigde. De schuldvorderingen bedroegen in totaal 1.491.303.29, terwijl de baten zijn 512.923.55. Aangezien reeds 10 werd uitgekeerd, zal vermoedelijk nog een uitkeering volgen van ongeveer 35 HULST. Liquidatie firma L. van Waesberghe Janssens. De firma Ls. van WaesbergheJanssens te Hulst, heeft dato 3 Februari een circu laire aan crediteuren en deposanten gezon den, waaraan het volgende is ontleend Wij hebben besloten deze commanditaire vennootschap te ontbinden. Met ingang van heden zijn wij daartoe in liquidatie getre den. Hieronder volgt een kort overzicht van onze bezittingen en schulden, opgemaakt per heden Bezittingen debiteuren 480.000, vaste goederen 113.000, effecten 32.000, wijn handel 35.000, tezamen 657.000. Schulden crediteuren 210.000, deposi to's 360.000, tezamen 570.000. Texieihde de belangen van crediteuren en deposanten zoo objectief mogelijk te doen behartigen, hebben wij de liquidatie onzer zaken opgedragen aan den heer mr. H. J. Rink, te Nijmegen en aan den heer I. J. Struys, accountant te Den Haag. In ver trouwen dat u zich met deze wijze van li quidatie zal kunnen vereenigen. De fondsen, welke bij ons ,n open be waargeving zijn gedeponeerd, kunnen reeds terstond aan de eigenaars worden terugge geven. Vlug geholpen is DUBBEL MB Help U zelf vlug! Als U zich niet heelemaal goed, wat onbehaaglijk voelt, neem dan met een wat Aspirin! Zorg, dat U de echte Aspirin geholpen krijgt met Bayer-kruis en met den oranje-band om de verpak king Uitsluitend verkrijgbaar'ifl dè branjëlpan.d-buisjes van 20 iabl. 'ia "ets. eir oranjêzakjes van- 2 labi'. a lO ets. De liquidateuren zullen alles in 't werk stellen om een eerste uitkeering in coxxtan- ten ten spoedigste, doch uiterlijk binnen twee maanden te doen plaats vinden, waar bij zijn dan tevens een uitvoerig verslag van den stand van zaken doen. Het corx-espondentschap van de Nederl. Bank te Hulst, is tijdelijk gesloten. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Gaarne maak ik gebruik van de gelegen heid welke U zoo vxïendelijk is mij te schenken, om den heer J. Krooxxeix te be antwoorden. In mijn rede gehouden voor de afdeeling Vlissingen der S.D.A.P., toonde ik aan, dat de geschiedenis van het Nederlandsche volk in haar heldhaftigste periode een strijd was om en voor vi'ijheid, een strijd tegen opge- legden dwang, een strijd om gewetensvxij- heid. Aan een Zeeuw behoeft dit toch zeker niet nog eens te worden uitgeleg'd. Voor Nederlaxid is het bezit van een de mocratisch staatkundig stelsel het resul taat van een ontwikkeling van eeuwen. Dit is een nationaal bezit, dat zijn innerlijk le ven ontleent aan het feit, da4: het is opge nomen in het Nedexiandsche nationaal be sef. Wie dit nationaal besef verdedigt, het wil bewaren eix sterker maken, handelt Ne- derlandsch. Wie dit nationale bezit aantast exi het v ^rvangen wil ziexx door een Duitsch. of een Italiaansch stelsel, handelt on-Ne- derlandsch, ja, anti-nationaal. De heer Kroonen meent, dat uit deze op vatting voortvloeit, dat vergaderingen der S.D.A.P. met het Wilhelmus moeten eindi gen. De heer Kroonen begaat hier een fout welke velen, al te velen maken, namelijk alsof, wie het Wilhelxnus zingen, daax-door blijk geven ware Nederlanders te zijn en wie dit lied niet te pas en te onpas zingen, het recht niet hebben te spreken over na tionale gevoelens. Indien een lied misbruikt woi-dt in dezen tijd, dan is het zeker het Wilhelmus. In Vlissingen spx-ak op 22 Jaxxuaxi de heer Roskam en hij sprak deze schoone woorden „De N.S.B. zal ons volk weer tot een gezond Germaansch volksbestaan bren gen". In deze enkele woorden is aangege ven dat de N.S.B. wenschtNedei'land te maken tot een land waarin de Germaan- sche opvattingen van Hitier c.s. de heer- schende zullen zijn. Is dit Nederlandsch of is dit Duitsch Is dit nationaal of is dit anti-nationaal En toch doet men in ver- gadeiingen van de N.S.B. niet anders dan het Wilhelmus voor en na zingen. Zeer geachte heer Kroonen, het zingen van het Wilhelmus is geen maatstaf voor de bepaling van iemands Nederlandsch be sef. Niet het zingen van dit lied is de maat staf, maar de wensch die bestaat het werk van den dichter ex*van en van hen die sti'e- den als hij voort te zetten of te vexmietigen. Legt men dezen maatstaf aaxx, dan kan de S.D.A.P. het resultaat van dat onderzoek met gerustheid afwachtexx. Amsterdam. E. BOEKMAN. EEN TOESPRAAK VAN VON PAPEN. Ter gelegenheid van het Berlijnsche cou- cours-hippique heeft een bijeenkomst plaats gehad van de buitenlandsche ruiters, die door vice-kanselier Von Papen werden toe gesproken. Deze bx*acht den ruiters dank voor hun komst naar Berlijn namens den Rijkskanselier en de Rijksregeeriiig. In liet

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1