DE WITTE 188 3 FEBRUARI 72e Jaargang fiinaf. VtN DE VEtllEli.. Min! Sf-iO, Tlissingin. Itlil. ID. Poiliifiiini 6618! Verschijn! dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen eerste^ blad ^^innenlanF STADS- EN PROVINCIËN 1E4JWS No. 29 1934- s/LISSINGSCHE COURANT ^ONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn '2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk '2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk '3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels '1. -alles bij vooruitbetaling pe abonné's in't bezit eenei gulden bij levens- rnn gulden bij dood Ann gulden bij verlies i pA gulden bij verlies i AA gulden bn verlies gulden bij verlies Polis, zijn RAT IS verze- 1111111 lange ongeschikt- *llll| door <1111 vaneen |»l8| van 11111 vaneen f van eiken kerd legen ongelukken voorÏ5JUU heid tot werken. een ongeluk. <JU5J hand, voet of oog. 1(JVJ een duim 1UU wiisvinger Ld Cf anderen vinger AANtïËSLOTEN BIJ HET BURF.AU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, 1NGESTELD~ DOOR ÜE VEREENIOING „DE NEDERLANDSCHE DACiRLADPERS" Dit nummer bestaat uit 3 bladen De Indische begrooting voor 1934. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag van de begroo ting van Nederlandsch-Indië voor het dienstjaar 1934. Hoogelijk waardeert de minister de be weegredenen en bedoeling der vele leden die meenden bij deze begrooting niet te moeten treden in beschouwingen over het algemeen persoonlijk beleid van den minister en van den gouverneur-generaal. Zijnerzijds heeft hij in den landvoogd alle vertrouwen. De minister acht de opvatting onbegrij pelijk, dat de eiscb van een begrooting, die ook in de schuldaflossing voorziet, onrede lijk en onuitvoerbaar zou moeten worden geacht Naar aanleiding van de klacht over het ontbreken van verantwoordelijkheidsbesef bij een deel van de ambtenaren in Indië, blijkende uit de in verslagen der Indische Rekenkamer vermelde verspillingen en on eerlijkheden, deelt de minister mede, dat de noodige stappen zijn gedaan om elk gesig naleerd geval van verkwisting onmiddellijk te doen onderzoeken met de bedoeling om de schuldigen te achterhalen en voor een voorbeeldige bestraffing te doen voordra gen, zoomede om wijziging te brengen in regelingen of bepalingen, die zoodanige ver kwisting mogelijk maakten of deden voort bestaan. Ter verkrijging van de voor 1935 voorge nomen vermindering van de zuivere gewone uitgaven met 35 miilioen heeft de tweede begroctmgscommissie na overleg met de betrokken departementshoofden een uitge breid schema van meer of minder ingrijpen de maatregelen bij de regeering voorge bracht, waarvan onlangs door den directeur van financiën een overzicht aan den Volks raad werd gegeven.. Behalve deze maatregelen wordt nog overwogen een inkrimping van het aantal leden van den Raad van Indië en van het college van gedelegeerden, vermindering van de zittingsgelden en schadeloosstellin gen van de leden van den Volksraad en de gedelegeerden, benevens een verdere ver laging van de personeeluitgaven voor de algemeene secretarie, de algemeene reken kamer en het commissariaat voor Indische zaken en andere bezuinigingen van niet principieelen aard. Een en ander zal kunnen leiden tot een bezuiniging van rond 21.3 miilioen, welk be drag tot 24 miilioen stijgt, wanneer zou worden overgegaan tot tijdelijke stopzetting van de uitkeeringen aan de militaire wedu wen- en weezenfondsen. Met bezuiniging op leger en marine als resultaat van de voorstellen der commissie- Idenburg is in dit bedrag nog geen rekening gehouden. Hét verschil met het becijferd bedrag van 35 miilioen hoopt de Indische regeering nog te vinden uit de verdere door werking van de algemeene salarisherzie ning, de herziening van de pensioen- en ver lofsregelingen, een snellere invoering van daarvoor vatbare bezuinigingsmaatregelen e.d.m. Aangezien een belangrijk aanbod van Europeesche krachten op een lager salaris peil dan voorheen, mag worden verwacht, zullen de bezoldigingen voor de subalterne betrekkingen, waarvoor uitzending pleegt te geschieden, belangrijk kunnen worden verlaagd. Daarentegen zal voor de betrek kingen uit de hoogere groep, waarvoor als regel een uitzending pleegt te geschieden, als norm bij de salariswaardeering gelden eenerzijds, dat het thans bij den huidigen financieelen toestand allerminst aangaat cfe zeer hooge salarissen onnoodig te handha ven en anderzijds dat de salarieering aldus moet zijn, dat de tegenwoordige functiona rissen op den met hun ambt. in overeen stemming zijnden voet kunnen blijven leven. Minister Deckers als zeerot». In het voorloopig verslag van de afdee- kngen der Eerste Kamer krijgt de minis ter van defensie een pilletje te slikken. Dit «.Enkele leden zouden gaarne worden in- j lc^t omtrent het doel van de verschillen- e. door den minister ondernomen reizen. 0 hadden zich afgevraagd, of hiermede *e ^elan§"rijxce uitgaven zijn gemoeid, en st fi.nUt er van wel in g°ede verhouding aat tot de kosten, er aan verbonden. Nu zuiniging zoo dringend noodig is, achtten ud effn' h*er aan het woord, ook te dien e beperking mogelijk en gewenscht. Sommige andere leden stemden hierme de in. Zij waren van oordeel, dat de minis ter zich door het maken van bedoelde toch ten te veel van zyn departement verwijdert. Deze critiek bleef niet onweersproken. Verscheidene leden juichten veeleer, toe, dat de minister door van tijd tot tijd bui tengaats te toeven op de hoogte komt van wat er leeft in onze marine." Naar aanleiding van deze opmerkingen schrijft „de Avondpost" Wij sluiten ons gaarne bij de opvatting van deze „verscheidene leden" aan. In de eerste plaats achten wij de klacht overdreven. Want zóó dikwijls gaat de mi nister van defensie niet met de matrozen muts en de marine-kraag op stap. Sinds hij in 1929 het bewind aanvaardde, heeft hij inderdaad enkele reizen ondernomen. Hoe men nu kan meenen, dat de minister zich „te veel van zijn departement verwij dert" is ons een raadsel. Onze ministers van buitenlandsche zaken gaan veel meer naar elders, bijv. naar Genève. Dat is „dienst", zal men zegren. Best. Maar de reizen van minister Deckers zijn het ook. Het kan werkelijk geen kwaad, dat nij een enkelen keer de departements-paperas- serie verlaat om onder ons zeevolk te ver toeven. Laat de frissche wind maar eens om zij a ooren waaien. Want wij zijn overtuigd, dat hij zoodoen de de toestanden beter leert kennen en dat de marine zélf het op prijs stelt. Johan de Witt, ae Raadspensionaris, trok met de vloot in zee om slag te leveren. O wat werd er toen gemopperd onder de brave Hollanders. Men leze er o.ize histo rie-schrijvers (bijv. .T pikse) maar eens op na. Minister Deckers gaat een paar weken in vredestijd met een oorlogsschip mee. En nog altijd wordt er gemopperd. We zjjn een goed volk. Maar een beetje zwaar-op-de-hand af en toe. Een loterij voor het Dorus Rijkers-fonds. De minister van justitie heeft aan het hoofdbestuur van het Dorus Rijkers-fonds toestemming verleend tot bet houden van een loterij van 60.000 loten 1 ten bate van het bestaansdoel der vereeniging. De Omzetbelasting. Naar den Inspecteur der Accijnzen is ge bleken, nemen vele belastingplichtigen, spe ciaal landbouwers niettegenstaande de eer der van zoovelerlei zijde gedane mededee- lingen in de bladen een afwachtende hou ding aan ten aanzien van de omzetbelas ting. Zij begrijpen echter blijkbaar niet, dat een werkelijke of voorgewende onwetend heid omtrent de wettelijke bepalingen, hun nimmer tot voordeel kan strekken. De omzetbelasting moet, tenslotte naar de bedoeling van den wetgever door den cliënt, daar de belasting moet rusten op den consument, den verbruiker, worden be taald, maar door den producent, den voort brenger, der aan omzetbelasting onderwor pen waren, geïnd. Verzuimt b.v. de land bouwer de omzetbelasting van den particu lier te innen, dan is voor hem alleen het gevolg, dat de belasting aan het eind van de maand of het kwartaal van hem wordt geheven, terwijl hij de mogelijkheid van verhaal op zijn cliënt zelf heeft uitgescha keld. Bij levering van boter, fruit en andere belaste landbouwersproducten aan winke liers moeten op de in de voorschriften be paalde wijzen r.egels worden geplakt en zijn de winkeliers die de ongezegelde fac turen aannamen en de landbouwer die eer. ongezegelde factuur afgaf strafschuldig boven en behalve de navordering, die ook met verhóoging kan worden opgelegd. Het bovenstaande is een laatste poging van de zijde der administratie, voor ieder, speciaal hem die iets voortbrengt, bewerkt, verwerkt of vervaardigt er van te door dringen dat het volstrekt en alleen in zijn eigen belang is, zich van de geldende voor schriften op de hoogte te stellen. Wie twij felt moet vragen. Door afwachten kan men alleen zich zelf schaden. Tot nu toe is hier en daar nog gewaarschuwd. Men moet be grijpen, dat waaraan thans een einde is ge komen, Verzuim niet uw radio aan te geven. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt In den loop van de vorige week is bij een onderzoek door den rijks-radio-controle dienst van een klacht omtrent storing in de radio-ontvangst te Rotterdam gebleken, dat eenige bezitters van radio-ontvangtoe stellen niet hadden voldaan aan de wette lijke verplichting tot het doen van aan gifte van een radio-ontvanginrichting bij Das Deutsche Lichtbild e.a. Foto boeken, liggen voor iedereen geheel vrij bij ons ter inzage. HENNING'S F0T0HANDEL BADHUISSTRAAT 63 den directeur van het rijkstelegraafkantoor ter plaatse. Bedoelde bezitters werden ge waarschuwd en in de gelegenheid gesteld alsnog aan hun verplichting te voldoen. Bij een dezer dagen gehouden controle bleek, dat twee personen deze waarschuwing in den wind hadden geslagen. In samenwer king met de gemeentepolitie ter plaatse werden daarop de radio-ontvangtoèstellen ten huize van J. de G. en A. N. N., beiden te Rotterdam in beslag genomen en werd van de overtreding proces-verbaal opge maakt. Het vorenstaande zrj eén waarschuwing voor hen, die hun radio-toestel nog niet heb ben aangegeven, om daaraan ten spoedigste te voldoen, daar het staatsbedrijf der P.T.T. voornemens is bij overtreding van art. 66 van het rijksradio-reglement proces-verbaal op te maken, met inbeslagneming van het toestel. De A.N.W.B. In cijfers. Blijkens de door den A.N.W.B. Toeristen bond voor Nederland medegedeelde statis tische cijfers over het vorige jaar heeft in 1933 het jaar waarin de bond zijn 50-jarig bestaan herdacht, de aanwas van nieuwe leden in dat eene jaar bedragen 18.541, te gen een toeneming van 12.S55 in 1932. Het groote aantal door den A.N.W.B. verstrekte grensdocumenten toont in welke mate deze toeristenbond, die onder zijn le den ruim 40.000 automobilisten telt, het in ternationale auto-toerisme dient. Dit cijfer der afgegeven gransdocumenten steeg tot 116.386, tegen 109.191 het jaar te voren. De reisinlichtingendienst heeft zich ook weer uitgebreid. Er werden in 1933 ver strekt 17.202 binnenlandsche en 27.234 bui tenlandsche reisinlichtingen, totaal 44.445 tegen 35.110 in het jaar 1932, een toene ming van 9.335. Van die reisinlichtingen werden verreweg de meeste gegeven voor reizen per auto, nl. 20.647. Ingedeeld naar de landen bedroeg het aantal reisinlichtingenvoor Nederland 17.202, voor België 5.269, Duitschland 8.806, Frankrijk 5.402, Zwitserland 2.421, Oostenrijk 1.229, Italië 1.154, Engeland 982, Scandinavië 680 en diverse andere landen 1.300. Het getal bondswegwijzers is thans ge stegen tot 3.479, het getal rijwielpadwegwij- zers is thans gestegen tot 3.479, het getal rijwielpadwegwgzers, de zgn. „paddenstoe len", nadert de duizend. Gelijk récht voor vrouwen. De Ned^-landsche vereeniging voor Vrou- wenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap, de Nederiandsche Vereeniging van Wer kende Vrouwen, de Nederiandsche Vereeni ging van Vrouwen met Academische Op leiding, de Nederiandsche Vereeniging van Academisch gevormde Juristenvrouwen, de Nationale Unie van Nederiandsche Sorop- timist Clubs en de Nationale Vereeniging voor Vrouwenarbeid hebben te Amsterdam een bespreking gehouden omtrent de belan gen van de vrouwen in de bezoldigde be roepen en de beste wijze, waarop deze be langen in den tegenwoordigen tijd zouden kunnen worden behartigd. Er is uit die zes vereenigingen een comi té geconstitueerd dat in de naaste toekom-ït paraat wil zijn tot het doen van die stappen welke noodig zijn om te voorkomen, dat vrouwen door de tegenwoordige crisis m haar arbeid en bestaansmogelijkheid zwaar der worden getroffen dan rechtvaardig en strikt noodzakelijk is. Het secretariaat van het opgerichte co mité is gevestigd in het secretariaat van de Nederiandsche Vereeniging voor Vrou- wenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap, Zeestraat 84 te Den Haag. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het Plaat selijk Comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van den heer G- J. B. 4. Alhambra-Theater. De Witte Non. Het is tien jaar geleden, dat de gelijk namige film met Lilian Gish in de hoofdrol voor het eerst geprojecteerd werd. Weder om v. igt de verfilming van het min of meer precaire onderwerp de aandacht. Het geluid is sindsdien geheel in de cinemato grafie opgenomen om aan de uitdrukkings mogelijkheden meer kracht te verleenen. Het is verklaarbaar, dat besloten werd, het met uiterste kieschheid behandelde conflict, welks aantrekkingskracht op de groote massa beproefd is, nog eens op het doek te brengen. Helen Hayes als Angela Chiaro- monte en Clarck Gable als Giovanni Severi konden zich, tegen een meesterlijk geregis- seerden achtergrond, onbelemmerd aan hun werk geven. Van de eerste komt in het spel de menschelijkheid geheel aan den toeschouwer toe. Het scenario is wat gemoderniseerd. Lui tenant Giovanni Severi komt op een dag vm carnavalsvreugde in Angela's leven, met lachende oogen, een durvenden mond, bloemen en aardige woorden. De oorlog splitst de wegen. Giovanni is vlieger en keert niet terug van een gevaarlijken op dracht. Angela gaat in een klooster. Doch in den tijd, die Angela van haar eeuwige gelofte scheidt, vertoeft Giovanni in een gevangenkamp, waaruit hij, te laat, op vermetele wijze ontsnapt. Hij ontmoet Angela als de bruid van Christus. Voorgoed hebben zij reeds afscheid genomen, als de vlieger in een luchtraid doodelijk gewond wordt en aan Ar -ela's zijde sterft. De film vraagt, evenals de tragedie d~- oudheid, om de katharsis, het verzoenende einde. Een dissonant, een navrante afloop, moge de individueele ontroering kunnen wekken, zrj roept onder het groote publiek en daar moet deze film voor spreken een onvrede op, die psychologisch even goed verant woord is. In tijden van algemeener geloofs- verzekeraneid zou „God's wil" waarschijn lijk die voldoening gegeven hebben, thans doet het de heldendood van den vlieger Giovanni. Victor Fleming heeft tal van bijzondere opnamen laten maken, die buitengewoon geslaagd zijn. De kerk-scènes werden met groote zorgvuldigheid geregisseerdin drukwekkend '.oor velen is Angela's afleg gen van de Eeuwige Gelofte. De overgang van de kerk-scène in die van het carnaval dient als een mooi staal geluidsfilmtechniek afzonderlijk vermeld. De o-gelklanken gol ven de kerkdeuren itonmerkbaar over gaand, harmonisch volkomen verantwoord, vermengen zich de vroolijke liederen met de gewijde geluiden, om deze tenslotte ge heel te overheerschen. Men lette ook eens op de technisch voor treffelijke wijze van den overgang in de gevoelssfeer van twee aansluitende beelden. Met welk een zorgvuldigheid bijv. wordt het beeld van den vader (Lewis Stone) in dat van Angela opgevangen, na het ge sprek, waarin Angela verklaard heeft, dat zij tot eiken prijs met Giovanni trouwen zal. Een keurig en wel gevarieerd voorpro gram gaat deze groote film, zoo uitstekend van spel en regie, vooraf. Dit gedeelte al leen is zeker wel alleszins te prijzen. Luxor-Theater. Liébe muss verstemden sein. Dienst is dienst. Als eerste hoofdfilm gaat in de nieuwe speelweek een zeer vroolijke, uiterst leven dige amusementsfilm der Ufa met zeer veel muziek, met uitgesproken schlagers. Het is de vroolijke leed- en liefdesgeschiedenis van de blonde steno-typiste Margit Raday, werkzaam bij de firma Bruno Plaumann, export en import, wier specialiteit niet al leen Hongaarscbe correspondentie, doch al datgene is, wat me-1, van een aardig Hon- gaarsch meisje verwacht. Steeds goed ge luimd, nooit verlegen, in zang en dans en domme streken a la Anny Ondra precies zoo volmaakt als op de schrijfmachine, maar dapper, eerlijk, zeer energiek en een klein beetje sentimenteel, wanneer het den man betreft dien zij bemint maar die dit echter, ongelukkigerwijs, nog niet heei precies weet. Met het nu eenmaal eeuwig actueele lied van „Voorschot" begint het en met het ju belende danslied „Liebe muss verstanden sein" eindigt het en daartusschen een dolle, levendige hande,;ng Margit verliest geld, Margit wordt tegen wil en dank rijk, Margit als argeloos motief voor het ver breken eener verloving, Margit als dienst meisje, als groote dame en vermeende ho teldievegge en ein slijk Margit als het nieuwste wonder der techniek als zingen de, dansende, lachende en sprekende won- derpop. De blonde spring in 't veld, die cp weg is opvolgster van Lilian Harvey te worden, is geplaatst in het kader van een heel bijzon dere bezetting haar vrouwelijke tegenspe lers Hilde Hildebrand en Kathe Haack, dan de beminde uitvinder Georg Alexander, met zijn heerlijk-stomme factotum Oscar Sabo, Max Gülstorff, de hooge chef en verhinder de weekend-ganger, Oscar Sima ls unieke hotel-detective, Wolf Albach Retty als lis tige en jaloersche rivaal, zij allen zorgden 11III1III1I1I1III11II11I1III11I1III1I11IIII111IIIIM behoort tot de films, die iedereen gaat zien, omdat het gegeven zeldzaam mooi is uitgewerkt door de geluidsfilm. MILLIOENEN zagen het werk en hebben het boek gelezen. Zelden maakte de film meer indruk dan thans. Mist deze film vooral niet en BESPREEKT UWE PLAATSEN Boven 14 iaar! Directie „Alhambra"-Theater. muil ei*voor, dat hier een levendige film is ont staan, zoo gemaakt, om na de dagelijksche beslommeringen twee uur ontspanning, twee uur lachen te brengen. In het tweede hoofdnummer ontmoet men den domsten soldaat van het geheele Oos- tenrijksche leger, Kazmarelc (Fritz Schulz), wiens verregaande stommiteiten en onnoo- zelheid allerlei verwarring stichten en zijn superieuren tot wanhoop brengen. Ook in. deze leuke film een uitstekende bezetting, o.a. met Ralph A. Roberts, Lucie English en Hugo FischerKöppe. Nieuws van hier en daar benevens een screen-song vormen de eerste gangen van dit inderdaad smakelijke film-menu. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze TijdingJw.1. Het vertrek naar Indië van den nieuw» benoemden commandant van de zeemacht aldaar, schout-bij-nacht Van Duim. Een nieuw Sportfondsenbad in de Spaarnestad. Installatie van burgemeester J. G. de Zeeuw te Numansdorp. Voorbereidende match te Amsterdam voor een Intern, bridgedrive. Aankomst te Rotterdam van Ford-auto's, die aan de Rallye Monte Carlo hebben deelgenomen. De nieuwe weg naar de nieuwe petroleumhaven te Pernis. De schade die de storm aan richtte in het circus Sarrasani te Amster dam. Officieele viering van het eerste lustrum van den Radioraad in het Ministe rie van Binnenlandsche Zaken. Eerste steenlegging van de Academie van Beel dende Kunsten te 's-Gravenhage. De laatste der verbouwde booten van de Mij. „Nederland", die een nieuwen neus hebben gekregen, de „Mapia". Belangstelling voor de jaarlijksche tabaksveilingen te Amsterdam. Wethouder mr. Kropman opent een zoetwatervisch-tentoonstelling to Amsterdam. Een fraai gerestaureerd kerkorgel te Krommenie, enz. Vrijwillige voldoening van belasting, enz. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens het over vorige jaren, te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij de ont vanger der directe belastingen te Heinkens- zand 230.60, onder de letters N.N. 72.90 onder de letters N.N. 18 onder de letters N.N. 16.84 onder de letters N.N.Kort- gene 14.78 wegens het niet doen van aangifte van den voorraad suiker voor de crisisheffing, bij den ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen te Vlissingen 31.50. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Statistiek over Januari 1934. Leeszaal: Lees- en studiezaal wer den gedurende de afgeloopen maand zocht door 919 personen, waarvan 6S nj8> wen en 856 mannen. Voor 1933 luidden dez$ cijfers 75 vr., 637 m., totaal 71°. De voor uitgang bedraagt dus ruim 200 Het gemiddelde bezoekcijfer per dag be droeg 35, in Januari 1933 was dit28. Uitleenbibliotheek: Gedu rende de 14 uitleendagcii van Januari leen den 2595 leden-lezers 3389 boeken. Hiervan waren 2289 Nederl. of vertaalde romans, 141 romans in vreei de talen (Fransch, Duitsch, Engelsch), 221 kinderboeken, 738 populair wetenschappelijke werken en tijd schriften. Deze laatste afdeeling bedraagt dus 1'5 van het totaal uitgeleende boe ken Het aantal betalende leden bedroeg 25, het aantal werklooze 20, totaal 45 nieu we leden. Gemiddeld werden per uitleendag aan 185 lezers 242 boeken uitgeleend en 3 rieuwe leden ingeschreven. Voor 1933 luidden deze cijfersaan 2092

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1