500 eerste blad 73e Jaargang 1934- DONDERDAG li Villi I'. Mtinf Si-it, llissinim.lilil. II. PMtlwniiJll 1 FEBRUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen het recht der vrouw. STADS- EN PRÖVINCRNIEÜWS „ALHAMBRA'-THEATER FRA DIAVOLO Ca 2BÖ PI m Zijne Majesteit Na» 37' VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn '2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk ;2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk '3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel nteer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels tl. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ol oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BURF.AU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Naar aanleiding van ons artikel „De Werkende Vrouw" kregen we een aantal opmerkingen te lezen van de hand der fe ministe Mevr. G. Krom-de Vries, welke we graag te dezer plaatse beantwoorden, opdat we daarmee gelegenheid zullen hebben om ook het eventueele misverstaan van an deren te corrigeeren. Mevr. Krom-de Vries schrijft o.m.„Het vecht om door de mannen te worden onder houden Wat zullen „de" vrouwen daar blij mee zijn. Of zullen zij, waar ze nog fierheid en gevoel van eigenwaarde bezitten, dit niet als een groote beleediging beschouwen. Wordt een hard werkende huisvrouw door haar man onderhouden? Of is haar onbe taalde arbeid niet de voorwaarde voor het goed-functionneeren van het geheel?" Wat dat laatste betreft, zijn we het ge heel met onze opponente eens. Mogelijk hadden we een juister woord kunnen bezi gen, toen we spraken van het recht der vrouw óm zich door den man te laten „on derhouden", maar niet een woord, dat dui delijker had weergegeven, wat „men", wat het volk verstaat onder hetgeen een vrouw, gelet op haar normale positie in de maat schappij, toekomt. We beseffen heel goed en, helaas, zyn er misschien nog maar teveel mannen, die dat niet inzien dat de vrouw niet leeft bij de „gratie" van haar man. In haar huis houding vervult ze een taak, welke heel dik wijls een uiterst moeilijke is en altyd een zeer verantwoordelijke. Wat dót betreft, zijn we het volkomen eens met den heer Klee- rekoper, waar die constateerde, dat het voor de vrouw grooter kunst is (vaak) om rond te komen met datgene, wat de man haar geeft, dan dat deze laatste moeite moet doen om het te verdienen. Daarom juist behoeft het voor een vrouw ook niet vernederend te wezen om door haar man te worden „onderhouden". Zy werkt voor het gemeenschappelijk- of ge- zinsbestaan juist zoo goed, en dikwyls méér dan de man. Als we constateeren, dat de man tot plicht heeft om voor het onderhoud van vrouw en eventueel de kinderen te zorgen en dat de vrouw een onderhoudsrecht kan laten gelden, dan is dat populair en vol gens spraakgebruik uitgedrukt, maar dan wil dat slechts zeggen, dat het een goed en verstandig maatschappelijk en economisch gebruik is, dat de man door zijn arbeid bui ten, zorgt voor de financiën, welke een huishouding behoeft, terwijl de vrouw tot taak heeft om die financiën op de juiste wijze te beheeren, te weten op zoodanige wijze uit te geven, dat de gezinsgemeen schap er de grootste voordeelen van geniet. In deze verhouding komen alle partijen tot haar volle waarde. In de positie der vrouw zit aldus niets afhankelijks, niet meer althans dan in dit van den man, die óók geen raad zou weten, als zijn vrouw op een kwaden dag zou zeggen, dat hg zijn eigen potje maar moest koken en verdere huiselijke beslommeringen voor zijn reke ning moest nemen. Hoe men de wederzij dsche rechten en plichten, lettende op de financieele gezins problemen, nu noemt, och dat is nu toch werkelijk een zaak van secundaire waarde. Vindt de geachte opponente het van een cultureel belang, dat naar andere, misschien juistere, benamingen wordt omgezien, dan zullen we haar gaarne ondersteunen. Mevrouw Krom meent voorts, dat het de noodzakelijkheid, de nood is, welke zoovele meisjes nog naar de fabrieken dryft. „Hoe vaak vraagt zy hoort men niet, dat de werkloosheid van vader en (of) broers haar daartoe beweegt". Inderdaad. Dat ze in zulke omstandigheden aan zoo'n drang toegeven, vinden we volkomen verklaar baar. Uit menschelijk oogpunt. Maar maat schappelijk is het onjuist, want die meisjes cn vrouwen maken aldus weer éndere man nen en jongens werkloos. In onzen tijd ten minste van een tekort aan arbeidsgelegen heid. Het gaat niet om rechten, het gaat om de meest economische verdeeling van de werkgelegenheid. Mevr. Krom gelooft ook niet, dat de fa brikanten genegen zullen blijken om het vrouwelijk personeel door mannelijk te ver vangen, want, zegt z(j, de vrouwenarbeid m de fabrieken is alleen zoo toegenomen, «omdat de vrouw goèdkooper is". Juist, daar zit veel waars in. En wil mevr. Krom dan toch den toestand gehandhaafd zien dat in een tijd van gebrek aan werkgele genheid, de vrouw niet alleen den man uit zijn positie verdringt, maar bovendien nog een loondrukkende factor in het economisch proces is f Ethische overwegingen, zoo zegt onze opponente, spelen voor den fabrikant geen rol. Slechts het belang van den onderne mer zal bepalen, wat hij doet. We hebben beter geloof in de mensch- heid, óók in de ondernemers. We weten, dat velen bereid zijn om uit maatschappelijke overwegingen de plaatsen in fabriek, kan toor of werkplaats, tot heden ingenomen door vrouwelijke krachten, in den vervolge door mannen en jongens te laten bezetten. En ook de anderen, voor wie slechts het eigenbelang waarde heeft, gaan daartoe over, omdat industrieelen en werkgevers in het algemeen, inzien, dat hun zaken toch nooit goed kunnen gaan, als de maatschap pelijke chaos voortduurt. En bij de gehou den proefnemingen is reeds meermalen ge bleken, dat de onderstelling, als zouden mannen- en jongenshanden voor bepaald werk minder geschikt wezen, niet anders dan een ondeugdelijke fictie is. De Omzetbelasting. Gisterenavond trad in Grand Hotel Bri tannia voor de winkeliersvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" als spreker op de heer Van der Leeuw, adjunct-directeur van het Middenstandsbureau te 's-Gravenhage, die behandelde het onderwerp „De Omzet belasting en Weeldeverteringbelasting". De voorzitter, de heer Quasters, opende de vergadering en heette de aanwezige da mes en heeren welkom, inzonderheid de hoe ren Edelman, inspecteur en Van Rooijen, commies van de directe belasting, die als belangstellenden aanwezig waren. Voorts deelde hij mede, dat de heer Van der Leeuw spreken zal in de plaats van den heer Ingenool, die wegens ziekte verhin derd was. De heer Van der Leeuw, zijn rede aan vangende, zeide, dat het onmogelijk is alle bijzonderheden en details van deze ingewik kelde wet te behandelen. De omzetbelas- tingwet is een product van de crisis. Door de moeilijkheid om het budget van de Staatsbegrooting sluitend te maken, is de regeering gedwongen deze wet uit te vaar digen. In verhouding tot andere belastingen is de omzetbelasting van zeer vèr strekken- den invloed en van groote economische be- teekenis. Deze belasting omvat het geheele bedrijfsleven, van groot tot klein. Alle be drijven in al haar schakeeringen zijn er mee gemoeid. Deze belasting is niets nieuws, daar meerdere landen baar reeds toepas sen, bijv. Duitschland en België. In de voorgeschiedenis zal spreker zich niet te veel verdiepen, doch hij wijst er op dat er 3 wetsontweipen zijn geweest. Tus- schen de nu ingevoerde wet en het ontwerp De Geer bestaat een belangrijk verschil. Het ontwerpDe Geer bevatte vele tus- schenschakels, doch de wetOud heft een éénmalige belasting. Tegen het ontwerp De Geer had de middenstand vele bezwa ren, waarmede minister Oud rekening heeft gehouden. Ook zijn nu o.a. weelde- en om zetbelasting samengesmolten. De omzetbelasting is nu vastgesteld op 4 waarvan de opbrengst wordt geschat op 80 a 85 millioen gulden. Voorloopig is echter nog niet te zeggen of deze schatting juist is. Laten wij hopen dat deze 4 vol doende zal zijn, anders krijgt men hetzelfde als in het buitenland, waar het percentage telkens wordt verhoogd. Ramingen in dit opzicht blijken echter dikwijls verkeerd te zyn. De groote moeilijkheid was op welke wijze en van wien deze belasting zou gehe ven worden. Het is te begrijpen dat noch fabrikanten, noch grossiers, noch winke liers er voor voelden deze grooten last op hun bedrijven te leggen. Spreker stelde dan ook uitdrukkelijk vast, dat deze belasting bedoeld is als een verbruiksbelasting en niet als een bedrijfs belasting. In de wet is tenslotte vastgelegd dat in principe de belasting zal geheven worden bij den fabrikant. Hieronder wordt echter geheel iets anders verstaan dan wat men gewoonlijk als fabrikant beschouwt. Velen zullen dan ook bemerken, dat zij nu tot „fabrikant" gepromoveerd zijn. In den breede zette spreker vervolgens uiteen wat in den zin der wet onder fabri kant wordt verstaan. Het aantal wordt hoe langer hoe grooter, nu de wet in werking komt. Hierna besprak spreker het systeem van heffing van deze belasting. Het uitgangs punt is de heffing door middel van zegels, welke m tallooze waarden verkrijgbaar zijn. Er bestaan verschillende bepalingen waar- oj3 deze zegels geglakt moeten worden op de facturen. Met medewerking van de be lasting-administratie kan men in bepaalde gevallen de zegels doen vervangen door een stempel. Van groot belang is natuurlijk een goede boekhouding, omdat men ook het systeem kan toepassen van een aanslag. Voor zulk een vergunning moet vanzélf de boekhouding goed in orde zijn. Dit laatste systeem geeft veel gemak, omdat men dan van heel wat rompslomp af is. Van groot belang zijn ook de facturen, want daaruit moet blijken hoe groot de belasting zal zijn en hierop wordt scherpe controle uitgeoefend. Bij de toepassing van de wet ontstaan telkens nieuwe moeilijkheden, vandaar dat steeds wijzigingen worden vastgesteld, waardoor de wet beter kan worden uitge voerd. Spreker kan constateeren dat door de regeering met de moeilijkheden voor den handel rekening wordt gehouden. Op duidelijke wijze zette de heer Van der Leeuw de inrichting der boekhouding in verband met deze wet uiteen en wees nog speciaal op het groote belang der facturen, welke men zeker een 3-tal jaren dient te bewaren. Ook wees spreker op de verschil lende combinaties van fabrikant-handelaar en hun verplichtingen tegenover de wet de voorwaarden waaronder de kleinhande laar kan worden vrijgesteld tot bepaalde grenzen. Verschillende vrijstellingen kun nen worden verleend, wanneer men blijft beneden de grens van gemiddeld 1000 per jaar. Men doet goed zich hierover met de belasting-administratie te verstaan. Door de invoering van de éénmalige hef- fingf heeft de regeering zich veel moeilijk heden op den hals gehaald en ook voor den handel zijn deze groot. Getracht wordt te komen tot een systeem van bepaalde nor men voor verschillende bedrijven. Met me dewerking van den fiscus is op dit gebied nog wel iets te bereiken. Ook de producten, welke door den han delaar voor eigen consumptie worden ge bruikt, zijn belastbaar. Ook de invoer uit het buitenland valt onder de omzetbelasting en is vastgekop peld aan het invoerrecht. Deze belasting is zelfs nog 1 hooger om den binnenland- schen fabrikant tegemoet te komen. Spreker wees er ook op, dat meerdere producten belast worden met 10 nl. die in den zin der wet weelde-artikelen zijn, waarvan spreker een aantal artikelen op somde. Vervolgens werd besproken het betalen van omzetbelasting op de oude voorraden. Aanvankelijk bestond hiervoor geen rege ling, doch op het laatste oogenblik is hier voor een oplossing gevonden. Verschillende bepalingen worden door spreker genoemd, waarop de oude voorraden tot een bepaal den datum kunnen worden vrijgesteld. Tenslotte wees spreker nog op de ver schillende vrijstellingen, welke de wet ver leend. Door overleg van de organisaties met de regeering en met de belasting-administrr.- tis is nog heel wat te bereiken en van groot belang is dan ook dat de betrokkenen georganiseerd zijn, omdat door middel van de vakorganisaties veel ten goede kan ge daan worden in het belang van den handel en den middenstand om de lasten op het bedrijfsleven zoo min mogelijk te doen zijn. Ook het bureau van den Middenstandsbond is gaarne bereid alle gewenschte inlichtin gen over de moeilijke materie van deze v.-t te verschaffen. Na de pauze werden nog verschillende technische inlichtingen aan den heer Van der Leeuw verzocht, welke door hem breed voerig werden gegeven. Aan het einde der vergadering bracht de voorzitter den heer Van der Leeuw, onder instemming der aanwezigen, hartelijk dank voot zijn uitnemende uiteenzetting. De Pelikaan-vlucht. Britannia Voor de Vereeniging „Marathon" is gis terenavond als spreker opgetreden de heer Viruly. Deze avond is een groot succes ge worden. De groote zaal van Britannia was goed gevuld, toen de voorzitter, de heer D. W. Toussaint met een woord van welkom aan de talrijke aanwezigen het welkom toe riep, in de eerste plaats aan den eere-voor- zitter, den heer C. A, van Woelderen, ver schillende autoriteiten en vertegenwoordi gers van andere sportvereenigingen. Hij heette ook den heer Viruly hartelijk wel kom, die reeds 4 maanden geleden hier zou gesproken hebben over de K.L.M., maar die toen gelukkig verhinderd was, want anders zouden we nu den Pelikaan-tocht niet kun nen hooren bespreken, den tocht, waarop alle Nederlanders in ons vaderland zoowel als daar buiten trotsch zijn. Met een zin speling op het feit, dat de heer Viruly wel geen geboren Zeeuw was, maar toch zijn jonge jaren hier heeft doorgebracht en die Ook gisterenavond was het nog zoo goed als uitverkocht met het zeldzame programma s STAN LAUREL OLIVER HARDY LILIAN HARVEY in Een succes zooals de laatste jaren niet is voorgekomen I ALLE LEEFTIJDEN! HEDENAVOtv D VOOR HET LAATST zijn dochtertje van 5 jaar hierheen heeft meegebracht, eindigde de voorzitter van „Marathon" zijn inleidend woord. De heer Viruly, het woord verkrijgend, verklaart met genoegen de uitnoodiging te hebben aangenomen om hier te kunnen spreken, omdat in den tegenwoordigen tijd de belangstelling uitgaat naar het vliegen en men geen bioscoop kan bezoeken en geen krant kan inzien of men krijgt de aviatiek onder de oogen. De belangstelling gaat uit naar het vak van den verkeersvlieger, wiens werk aan den buitenkant wordt gezien. Spr. wilde iets van den binnenkant vertellen en vond een aanknoopingspunt in de landing van de Pelikaan op dien laten December avond, toen daar 20.000 menschen op Schip hol onder zeer kwade omstandigheden op het Indië-vliegtuig stonden te wachten. De luchtvaart had hen daarheen gebracht en niet zij, doch alleen de piloten begrepen er iets van als bijv. de motoren nu eens wel, dan weer niet hun geronk deden hooren. Van waar dan die belangsteling Was het alleen een modegril of school er nog iets anders onder? En spr. gaf daarop een be vestigend antwoord de snelheid van ver plaatsing, het vervoer door het luchtruim, dat reeds Dedalus en Icarus voor oogen had gestaan de techniek, welke de zwaarte kracht de baas was geworden, ziedaar reeds enkele van de redenen der belangstelling. Die belangstelling gaat uit naar de beman ning van het vliegtuig, waaroij dan onrecht aangedaan wordt aan al die anderen, die er het hunne of hare toe bijdragen, dat de vlucht mogelijk is, van de typisten, de meisjes van de telefooncentrale de jongen, welke de zegels plakt tot de lui op de kan toren of in de hangars. Die allen bedoelt Viruly, wanneer hij zijn boek betitelt met wij vlogen naar Indië. In engeren zin is het de bemanning van het vliegtuig en om de moeilijkheden, waarmee de verkeersvlieger te worstelen heeft, te schetsen, begeleidde spr. ons in den geest op den laatsten dag van den Pelikaan-tocht. De bemanning van het vliegtuig, dat slechts 185 in plaats van 240 K.M. per uur kon doen, had zich in 3 etmalen nauwelijks eenige rust gegund, maar was te Cairo opgestegen, na benzine geladen te hebben, voor het traject naar Athene (1000 K.M. over de zee, in den nacht). Hoe de navigatie daar geleid wordt vanaf een Engelsch schip aan de Oostkust van Kreta, hoe de positie van het vliegtuig gedurende den donkeren nacht wordt be paald, hoe de weerberichten overgebracht worden, vertélt ons de heer Viruly in be- knopten maar duidelijken vorm. Met welke moeilijkheden de Pelikaan te kampen had, alvorens een veilig landingsterrein bij Rome te vinden, met welk een spanning de weer berichten uit Noordelijk Europa in Marseille werden afgewacht, welk een teleurstelling het lot was van Smirnoff, toen hjj, mee- nende bij de Belgische grens te zijn, hoorde door tegenslag' met den mistral, die de snelheid van de Pelikaan belemmerde pas bij Lyon te zijn, hoe onophoudelijk briefjes met den uitslag van radio-peilingen of navigatiewijzigingen van den bestuurder naar den piloot gingen, dat alles beschreef de heer Viruly ons op levendige wijze. Toch heeft de bemanning doorgezet en helder be schreef spreker ons, hoe door het radio baken op Schiphol, de Pelikaan kon landen. Na deze duidelijke, heldere uiteenzetting, waarby spr. nogmaals drukt op het feit, dat niet één maar alle vier van de bemanning het vliegtuig in veiligheid hebben doen lan den, eindigt spr. met de mededeeling, dat na de pauze eenige plaatjes worden ver toond. De voorzitter van Marathon beval de Pe likaan, die in de zaal zal rondgaan, in de goedgunstige clementie van het publiek aan, dat gaarne een steentje zal willen offeren. Na de pauze nam de eere-voorzitter van Marathon het woord, om dank te zeggen voor de woorden van welkom en ook, mede namens de gasten voor het organiseeren van dezen avond. Maar als voorzitter van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart is het hem een groot genoegen den inleider een primeurtje te kunnen aanbieden, nl. een medaille door Begeer voor het Pelikaan comité geslagen, als dank voor de inleiding en als herinnering aan dezen avond. Alvorens tot het projecteeren der schit terende lantaarnplaatjes over te gaan, die oude en nieuwe toestellen, interieur en ex terieur er van en schitterende landschaps beelden te zien geven, beantwoordt de heer Viruly eenige vragen over zweefvliegtoe- stellen, het verwisselen der piloten, het con stateeren van mee- of tegenwind en de in- draaibare landingstoestellen. De voorzitter van Marathon sluit de bij eenkomst met een uitvoerig, hartelijk woord van dank voor de schitterende, interessante en leerrijke voordracht. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De „K. XVI" gebouwd door de Rotter- damsche Droogdok Mij. wordt door de Ned. Marine overgenomen de commandant, luit. ter zee der le klasse Van Waning houdt een rede. De teraardebestelling van den oud- vice-admiraal Mac Leod. Buste van wy- len dr. J. Th. de Visser, vervaardigd door den Rotterdamschen beeldhouwer Tulling. Een drietal speurdersopnamen van de première in Nederland van circus Sarrasan: Het verongelukte sportvliegtuig te Hei- nenoord. De K.L.M. brengt uit Stock holm enkele schilderijen aan voor de Breughel-tentoonstelling te 's-Gravenhage. Minister Beelaerts van Blokland en de Engelsche gezant nemen op het H&agsch'e station afscheid van den Japanschen gezant en zijn familie, die tot ambassadeur te Washington is benoemd. De eerste da mes-leerlingen van de Nationale Lucht- vaartschool te Amsterdam. Een kunstig wandtapijt, bestemd voor het nieuwe ge bouw van den Octrooiraad. Beelden groepen voor de nieuwe St. Servaasbrug te Maastricht. Een reizende vischten- toonstelling te Hilversum. Monument ter nagedachtenis van den heer G. J. de Jongh, oud-directeur van Gemeentewerken te Rot terdam. Christ. Sociale Studieclub. De sociale studieclub van den Christ. Be sturenbond heft gisterenavond weder een van haar leerzame cursusavonden gehou den in het Militair Tehuis. Deze vergade ring stond bij afwezigheid van den voorzit ter onder leiding van den heer Sorel. Het onderverp „De wettelijke arbeids bescherming" werd ingeleid door den heer J. de Bruijne. De arbeisbescherming is een stuk werkelijk begrip, waarmede iedere Ne derlander te maken heeft. Hoevelen zijn er niet in den goeden ouden tijd ten gronde gegaan. Toen speelde zich een treurspel af. Schrikkelijke toestanden deden zich in de arbeiderswereld voor. De arbeider was in naam vrij, in werkelijkheid was hij loon slaaf. Hoewel er niet velen waren, die de verschrikkelijke toestanden durfden aan pakken, zijn er toch enkelen geweest, die de overheid op haar taak wezen dat er aan. deze ongerechtigheid paal en perk moest worden gesteld. De overheid was toch ge roepen het zwakke te beschermen en het onrecht tegen te gaan. Zeer lang heeft het geduurd voordat de overheid handelend ging optreden. Op 6 Juni 1841 werd door de regeering een circulaire gericht tot de gouverneurs der provincies om rapport uit te brengen over den kinderarbeid. In 1853 en 1856 werden door de Maatschappij tot Bevordering der Welvaart vragen uitge schreven over dit vraagstuk en 17 Maart 1863 werd door 32 Leidsche fabrikanten aangedrongen op bescherming van het fa briekskind. Toen in 1869 het rapport eener staatscommissie het Mcht zag, achtte de regeering het noodzakelijk in te grijpen. Toch heeft het nog tot 1874 geduurd, eer door aanneming in de Tweede Kamer van het initiatief-O' werp van het toenma lige Kamerlid mr. S. van Houten, arbeid voor kinderen beneden 12 jaar werd verbo den. Op 19 September 1874 werd deze wet afgekondigd. Uitvoerig ging spreker na de zeer bescheiden stap, die hier op den weg der wettelijke arbeidsbescherming was gezet. Verschillende pogingen werden aan gewend tot uitbreiding. Dertien jaar later werd bij de Tweede Kamer weer een voor stel ingediend tot het houden eener wette lijke enquête. Hieruit bleek duidelijk dat de wetVan Houten hoog noodig aanvulling behoefde, want het verslag bracht ontstel lende toestanden aan het licht. Het gevolg was dat op 5 Mei een wet vei scheen tot het tegengaan van ovërtnatigen en gevaar lijken arbeid van jeugdige 'personen cn

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1