500 300 150 100 25 WOENSDAG 31 «JANUARI EERSTE BLAD JECOVITOL 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen.Ielef. 10. Postrekening 6828? Verschijnt dagelijks, uitgezonden) op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdegen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS No. 26 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij weke!, verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi] verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen gemeente-eigendommen. Burgemeester en Wethouders van Vlïs- singen brengen ter openbare kennis, dat de staat van hetgeen naar het Burgerlijk recht eigendom der gemeente is, met de daarin aangebrachte veranderingen, tegen betaling der kosten op de 2e Afdeeling ter Gemeente-Secretarie in afschrift verkrijg baar is gesteld. Vlissingen, 31 Januari 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Verbetering in de verbindingen LondenVlissingenPraag. Naar wij vernemen zal met ingang van de nieuwe zomerdienstregeling van de Ned. Spoorwegen op 15 Mei a.s. een belangrijke verbetering tot stand komen in de verbin ding LontVnVlissingenPraag. Met in gang van genoemden da„tum zal direct na aankomst van de boot uit Engeland te 18.33 uur een trein vertrekken, welke via Oldeu- zaal naar Leipzig rijdt, daar den volgenden ochtend te 8.22 uur aankomt, te 8.38 uur vertrekt en na een kort oponthoud te Dres den, direct doorgaa.t naar Praag. Aan komst 16.36 uur. Omgekeerd vertrekt te 17.24 uur een trein uit Praag, via Olden- zaal naar Vlissingen, waai- de trein den volgenden dag te 11.35 uur arriveert en directe aansluiting heeft op de dagboot naar Engeland. Fascisme of Socialisme. Gisterenavond werd door de federatie Zeeland der S.D.A.P. in het Concertgebouw alhier een openbare vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer E. Boek man, oud-wethouder van Amsterdam en waaraan medewerking werd verleend door de arbeiders-zangvereeniging „de Volks stem". De heer Van Hal opende de bijeenkomst en heette de geheel gevulde zaal welkom, in het bijzonder den spreker en de kamera den uit de omliggende plaatsen en bracht dank aan „de Volksstem" voor de te ver kenen medewerking. Vóóraf waren door „de Volksstem" een drietal nummers gezongen, onder leiding van haar directeur, den heer Vleugels. De heer Boekman begon zijn helder be toog met te constateeren, dat hij niets nieuws zegt, dat wij thans leven in zeer moeilijke tijden. Wij zien allerlei economi sche en politieke ziekte-verschijnselen. De kwakzalvers om de zieke maatschappij te genezen blijven niet uit. Een crisis als wij nu. doormaken, heeft de wereldgeschiedenis nog nooit gekend. En het einde is nog niet te zien. Over de geheele wereld heeft een ontzettende verarming plaats gevonden, ziph voornamelijk demonstreerend in de millioenen en millioenen werkloozen; in ons land zijn meer dan 300.000 werkloozen. Een nieuw verschijnsel is ook de groote werk loosheid onder de jeugd, welke al werkloos Is voor zij aan het werk kunnen komen. De lage steun maakt de positie der werkloo zen allerminst benijdenswaardig. Niet al leen in de steden, maar ook op het platte land, ook onder de kleine boeren zoowel als onder de landarbeiders, heerscht een groote verarming en wij vragen ons af, waar dit alles naar toe moet. Ook de middenstand verarmt. Dit kan niet anders. Wanneer de inkomsten der arbeiders dalen, ondervindt °ok de middenstand daarvan de gevolgen. Een gevoel van wanhoop maakt zich van menschheid meester. Men voelt alge meen, dat er iets aan de organisatie van '7"~e maatschappij hapert. Ook in de krin gen, die vroeger voor het socialisme niet vatbaar waren, komt men tot de overtui ging dat er aan het huidige kapitalistische stelsel vele fouten kleven er komt overal oen anti-kapitalistisch sentiment. Deze menschen komen echter niet tot het socialisme, maar zoeken de oorzaak van eUende bij de maatschappelijke instellin gen, die er toch totaal onschuldig aan zijn. Zoo is opgekomen de nieuwe beweging m Italië het fascisme, in Duitschland en °ns land het nationaal-socialisrne. Eigen- aardig ia het, dat in deze beweging zooveel gtoot-kagitalisten zitten, die met hun geld steunen. Er wordt tegenwoordig dan ook veel zwendel bedreven met het woord „so cialisme". Dit blijkt uit het streven van het nat.-socialisme. Zij richten zich tegen het parlementarisme en tegen de democra tie, alsof deze de oorzaak zijn van de crisis. De democratie kan echter niet verantwoor delijk hiervoor gesteld worden, wat hieruit blijkt dat in alle landen, democratische zoo wel als niet-democratische, de crisis heerscht. Men keert zich vooral tegen de. moderne arbeidersbeweging, doch spreker wees er op, dat deze door haar strijd groote wel vaart gebracht heeft voor heel het volk in al zijn standen. De S.D.A.P. en de moderne vakbeweging zijn wel de ergste vijanden van deze nieuwe beweging. Spreker zag onder het oog of het een zegen zou zijn, als de sociaal-democratie verdween en besprak eerst het parlemen taire stelsel. Men wijst op de corrupties in Frankrijk, maar het is juist de zegen van het parlementarisme dat deze zaken open baar worden en publiek behandeld. Wie zal zeggen, wat er in Italië en Duitschland gebeurt In Duitschland en Italië is het parlement afgeschaft en in die landen re geert men zonder controle en is men terug gekeerd tot den absoluten staat, waartegen in alle landen eeuwen lang door de edelste mannen is gestreden. Men spreekt in ons land tegenwoordig veel over den corporatieven staat, maar als men de literatuur van de N.S.B. bestudeert, is het alles even vaag. De N.S.B. is ook hier geheel op Duitsche leest geschoeid en ook hier moet het wor den als in Duitschland van Hitier „Onze leider Mussert heeft altijd gelijk doch voor deze walgelijke slaafschheid hoopt de soc.-democratie ons volk te bewaren. Spreker vroeg of de toestand in de fas cistische landen beter is. In Italië bijv. zijn de loonen en de - arbeidstoestanden, vooral op het platteland, veel slechter. De econo mische tóéstand is er zeer slecht en van Duitschland weet men niets, dank zij de dictatuur. Spreker wees op het vele, waarop ons land trotsch mag zijn, tot stand gebracht zonder fascismeOns vliegwezen, de droogmaking der Zuiderzee, enz. Ons nati onaal besef hoeft heusch niet aangewak kerd te worden door het nat.-socialisme. De erkenning van de waarde der per soonlijkheid is de grondslag der democratie en deze wordt in de fascistische landen ver nietigd. Alleen een volk van slavenzielen kan zich gelukkig vinden onder zulk een dictatuur. Het is een terugkeer tot de Mid deleeuwen en dit zou men ook in Nederland wenschen. Men beroept er zich op dat Hit- Ier aan de maeht gekomen is door den wil van het volk, maar waarom dan nu geen persvrijheid en het geweld van S.A.-man- nen enz. Er heeft ;n Duitschland al een groote ontnuchtering plaats gehad en spre ker brengt hulde aan die duizenden man nen, thans opgesloten in concentratiekam pen, en aan hen- die hun geestelijke goede ren willen verdedigen. Wanneer men spreekt over Nederlandsch nationaal besef, dan zegt spreker dat de soc.-democraten de beste Nederlanders zjjn, daar zij strijden voor het behoud van de geestelijke en politieke vrijheid, door ons voorgeslacht in langen strijd veroverd. De soc.-democraten voeren den strijd tegen den Duitschen import van het nat.-socialisme. De arbeidersbeweging in Nederland heeft groote geestelijke en stoffelijke goederen veroverd en groot beschavingswerk ver richt. Men wil dat nu vernietigen, en daar tegen waarschuwt spreker ernstig'. Spreker wees op het program der nat.- socialisten in Duitschland, in 1920 opge steld, met vele beloften, waarvan nu zij aan de regeering zijn, niets wordt uitgevoerd. Hieruit blijkt de groote volksmisleiding en het misdadige in hun optreden en hetzelfde staat ook ons land te wachten, In Duitschland hebben nat.-socialisten en communisten herhaaldelijk samengewerkt om de soc.-democratie te vernietigen. Hun gemeenschappelijke vijand is de soc.-demo cratie en hetzelfde ziet men ook hier ge beuren. De sociaal-democraten willen den wette- lijken weg bewandelen en verlangen geen revolutionnaire avonturen. Wij wenschen niet mede te doen aan revolutionnaire be wegingen, welke voeren tot burgeroorlog. Wij voeren den strijd voor de democratie en daardoor zijn wij betere Nederlanders dan de mannen van de nieuwe beweging. De soc.-democraten ijveren voor een maatschappij, waarin welvaart is voor al len. De leuze van Willem den Zwijger is ook de onze, nl. het recht van de persoonlijke gewetensvrijheid voor iedereen. Wij roepen de arbeiders, landbouwers en middenstanders op voor den gvooten strijd tegen het kapitalisme» Jongen en ouden roept spreker aan het einde van zijn rede toe Weest in dezen moeilijken tijd strij ders voor het democratisch socialisme. De spreker werd herhaalde malen door applaus onderbroken. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Door „de Volksstem" werden nog een drietal nummers ten gehoore gebracht, waarvan het laatste lied, de „Internatio nale" door alle aanwezigen staande werd aangehoord en het laatste couplet geest driftig werd meegezongen. Vereeniging Rijwielpad „Walcheren." Blijkens achterstaande advertentie geeft de afdeeling Vlissingen van bovenstaande, vereeniging op Zaterdag 10 Februari a.s. een bal-masqué in Grand Hote Britannia. De opbrengst komt ten bate van het rij wielpad. Aangezien het pad dit jaar groote eischen stelt voor vernieuwing en het aan leggen van eenige nieuwe paden op het programma staan, vertrouwt het bestuur, dat de opkomst van dien aard zal zijn, dat hiertoe spoedig overgegaan kan worden. Ter kennismaking met de afdeeling Vlis singen heeft het bestuur gemeend, deze maal ook niet-leden toegang te verleenen tegen den prijs van 0.50. Een bioscoopvoorstelling voor werkloozen. Een groote drukte heerschte er gisteren middag bij het Alhambra-theater. De firma Smits toch had de Vlissingsche werkloozen, zoowel cursisten als niet-cursiten, met hun dames uitgenoodigd tot gratis bijwonen van een filmvoorstelling. Dat die uitnoodi- ging met graagte was aanvaard, bewees wel de groote opkomst, want het theater was „uitverkocht". En dat de aanwezigen genoten, bewezen de lachsalvo's toen o.a. de hoofdfilm „Fra Diavolo" werd gedraaid. Een prachtidee van de firma Smits om met deze film in dezen trjd de lachspieren weer eens aan 't werk te zetten. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op, den wethouder van onderwijs, die na afloop van de voorstelling namens de werkloozen. aan de Erven Smits dank bracht voor den prettigen middag. MIDDELBURG. De gemeentebegrooting 1934. Verslag van de sectierapporfeurs. Algemeen was men van oordeel, dat op het bewaanchoöl-onderwijs bezuinigd moet worden, maar eenige leden zouden even- tueele opheffing als een ramp beschouwen. Een dezer leden meende, dat zij, die met dit onderwijs gebaat zijn, er ook wat voor over moeten hebben en hij zou het school geld nog hooger willen stellen, dan nu wordt voorgesteld. Inzake het handelsonderwijs verklaarden zich enkele leden voor de meening van B. en W„ dat de gemeente niet meer kan be talen dan is voorgesteld. Een lid wees er op, dat de school niet alleen een belang is voor Middelburg, maar voor geheel Wal cheren. Met het voorstel der meerderheid van B. en. W. om de .subsidie van 't Middelburgseh muziekkorps te brengen op 1000, konden verschillenden leden zich vereenigen. Men wilde 't korps gelegenheid geven zich aan te passen. Een lid meende, dat het bedrag gehandhaafd moet worden uit sociaal oog punt. Een paar leden moesten zich hun mee ning omtrent het minderheidsvoorstel, to tale opheffing der subsidie, voorbehouden, twee leden gingen daarmede accoord, om dat zij de subsidie als een. luxe uitgaaf be schouwden, die in deze tijden ongemotiveerd is. Een der leden wil aan subsidie ontvan gende vereenigingen voorschrijven elk jaar haar rekening en balans over te leggen, en de gemeente de bevoegdheid geven om desgewensclit de administratie door een ambtenaar der gemeente te doen contro leeren. Verschillende leden verklaarden zich met de heffing van 20 opcenten op de straatbe lasting te kunnen vereenigen. Een paar an dere leden waren aanvankelijk van mee ning, dat instede van 20 opcenten op deze belasting, heffing van 10 opcenten op de personeele belasting de voorkeur zou ver dienen. Een der leden had gaarne wat meer voortvarendheid gezien bij de voorstellen tot reorganisatie der politie. Enkele leden merkten op, dat in de begrooting wel met een te dezer zake te bezuinigen bedrag is rekening gehouden, maai- dat nog niets van de plannen bekend is. Zij drongen er op aan vóór de behandeling der begrooting over meer gegevens te kunnen beschikken, liefst over het geheele voorstel. Twee leden achtten deze aangekondigde bezuiniging de meest bedenkelijke. Een lid vroeg of van B. cn W. voorstel len zijn te verwachten tot openstelling van winkels op Zondagen in het reisseizoen. Enkele leden zouden het op prijs stellen indien de abattoir-kwestie spoedig zou kunnen worden opgelost. Een dezer leden vroeg of het niet mogelijk was, als binnen kort niet tot den bouw kan worden overge gaan, met de slagers te praten over de stichting van een tijdelijke inrichting. Een ander van deze leden meende, dat een tij delijke oplossing juist een definitieve in den weg zou staan. Een tweetal leden was van meening, dat de ab ittoirkwestie juist iets was voor het particuliere initiatief om tot oplossing te brengen. Laat men deze lasten nu eens van de gemeente afschuiven. OOST- EN WEST-SOUBURG. Christ. Geheel Onthouders-Vereeniging. Door de Nationale Christen Geheel Ont- houdersvereeniging wordt Vrijdag 2 Febru ari, des avonds 8 uur, in het lokaal .Re- hobo th" een openbare samenkomst gehou den. Als sprkers zullen optreden ds. W. Reus, predikant brj de Ned. Herv. gemeen te te Westkapelle, over het onderwerp „De Bijbel en. de geheel-onthouding" en de heer J. Huizinga, burgemeester van Ter Neuzen, wiens onderwerp niet bekend is. Gevonden voorwerpen. Fietspomp bij L. de Witte, Middelburg- sche straat A 266, Oost-Souburg. GOES. Oud-leerlingen van land- en tuinbouw- wintercursussen in Zeeland. Gisteren vergaderde te Goes de Bond van gediplomeerde oud-leerlingen van land- en tuinbouwwintercursussen in Zeeland onder voorzitterschap van den heer W. de Buck te Meliskerke. In zijn openingswoord waarschuwde ie voorzitter tegen het oefenen van crities zonder meer aan het adres der regeering. Dat zij luistert naar billijke wenschen en gegronde critiek is wel gebleken uit haar houding inzake den steun aan de suikerbie ten. Het gevaar dat deze steun zal worden ingekrompen mag wel als geweken worden beschouwd. Nadat de penningmeester, de heer Dees te Zaamslag, had medegedeeld dat er een batig saldo was van 416 en het aftredend bestuurslid de heer Joh. Leclereq te Re- tranchement was herkozen, volgde rap port van de daarvoor aangewezen commis sie over een vraagpunt dat dezen winter in alle afdeelingen aan de orde was geweest, n.ï. ove' de arbeidsleer. Advies werd gegeven over de beste wijze van het oogsten van tarwe, van eggen brj de landbouw-werkzaamheden, bestrijding van kreupel vallen van tame, van bieten- rooien, van aardappelen rooien, van on- kruidbestrijding in erwten, van voorkoming van St. Jansvuur bij erwten, en van de bes te wijze van oogsten van erwten. Besloten werd te trachten de zaak van het boeren-pensioenfonds aan den gang te brengen of ze anders op te heffen. Het pachtvraagstuk. In de middagvergadering sprak de heer ir. A. E. Langenhorst, directeur van de R. K. Landbouwwinterschool te Hulst over het onderwerp „Pacht en pachtwetgeving." Aan de hand van statistieken liet spreker zien den toestand op het gebied van pacht en grondbezit. Het kleinbedrijf is in ons land overheer- schend. Uitgezonderd de periode van 1910 tot 1921, toen vele boeren genoodzaakt wa ren hun boerderijen te koopen is er steeds een toename van het aantal gronden in pacht en een afname van het eigen bezit. Men kan zeggen dat in Nederland ongeveer de helft van den grond in eigen bezit wordt bewerkt en in Zeeland ongeveer 40 Men bedenke hierbij wel, dat op veel z.g. eigen bezit een zware hypotheek rust. Blij kens de statistieken wordt ieder jaar de hypotheeklast op den grond beduidend groo- ter. Na tegenover elkander gesteld te hebben de voor- en nadeelen van de pacht, waarbij de laatste zwaarder wegen dan de eerste, concludeert spr. dat wettelijke pachtrege- ling dringend noodig is. Spr. wjjst op Oost- ZeeuwAch-Vlaanderen waar de boeren vorig jaar met verlies werkten, maar de verpach ters die meestal in Brussel of Parijs wonen, moester- de pacht opstrijken. Onze tegen woordige paóEtwetgeving is verouderd. On redelijke bepalingen komen soms in de con tracten voor, waarvan spr. er enkele voor leest. Ergerlijk zijn die b.v. van de Staats domeinen in Zeeland, ressorteerend onder „Financiën". Spr. betreurt het dat het pachtontwerp- Ruys, geamendeerd door den heer Fleskens, niet is aangenomen en vreest dat de boer HEET DIE GEESEL De wereld zou zijn. slagen minder voelen, indien zij meer JECOVITOL gebruikte als middel om het weerstandsvermogen tegen griep eD andere infectieziekten te ver- groolen. Geijkt door een Nederlandse!» Professor op gehalte aan Vitamine a (minstens 50 eenheden); bovendien min stens 250 prophyL 125 internat.) een heden Vitamine D. tegen rhachitis, de zoo gevreesde Engelscbe ziekte. BROCADES-STHEEMAN PHARMACIA nu het slachtoffer van de politiek zal wor den, zooals vroeger de school het was. Bij de bespreking merkte spr. op dat den laatsten tijd de pachten weer omhoog gaan en dat op die wijze een steeds aangroeiend deel van den regeeringssteun naar de- grondeigenaren gaat. Er worden dank zij den regeeringssteun weer pachten betaald van 35 a 40. De regeering zal zich daar mee moeten gaan bemoeien, want de steun k, toch bedoeld voor het bedrijf. Zwem- en badclub. Met de „Staatscourant" no. 21 zijn ver zonden afdrukken van de statuten van de zwem- en badclub ,,'t Sas", gevestigd te Goes. Geldleening Provincie Zeeland. Bij Kon. besluit is goedgekeurd het be sluit van de Provinciale Staten van Zeeland tot machtiging van Ged. Staten tot het aangaan in 1934 van een kasgeldleening tot een maximum van 2.000.000 en als onder pand voor de terugbetaling van tijdelijk opgenomen gelden zoo noodig in beleening te geven de aan de provincie behoorende effecten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beriepen te Biezelinge ds. J. G. H. Nicolaï te Zutphaas. Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam- Zuid ds. K. Sietsma te Eindhoven. Aangenomen naar Krabbendijke door cand. M. Ros te Hillegersberg. Ger. Gem. Bedankt voor het beroep naar Bruinisse door ds. W. C. Lamain te Rot terdam. AANBESTEDINGEN Namens Ged. Staten van Zeeland is he denmorgen aanbesteed het aanleggen in de gemeenten Stoppeldijk en Hontenisse van een nieuw vak in den weg no. 26 van bet provinciaal wegenplan van nabij „de Kraai" tot den provincialen weg Walsoorden- Hulst bij te Hole. Inschrijvers warenJ. Wisse, Axel 44.408 J. J. Jansen, Middelburg 42.500 C. van de Klippe, Vlissingen 39.750 N.V. Geruischlooze weg, Heemste de 37.200 firma Van der Wal en Wou denberg, Utrecht en Vlaardingen 36.900 J. C. van Drongelen, Walsoorden 36.520 P. Andriessen, Walsoorden 36.170 L. J, Dekker, Veere 35.080 K. en J. J. Lucas, Walsoorden 35.000 J. H. van de Ven, Vlissingen 34.770 G. J. van de Ven, Kou- dekerke en M.Wandel, Schoondijke ƒ34.000; N. V. Noord-Nederlandsche Wegenbouw, Havlingen 31.452 P. Dekker, Veere 30.500 C. Verwater Co., Goes 29.444; L. Raaijmakers, Wouw 29.380 L. van Boven, Ellewoutcdijk 29.380 Th. Carn- bier, Breskens 29.200 W. J. en A. de Bruin, Ter Neuzen 28.883 J. de Maegt, Hontenisse en P. Dees, Ter Neuzen 28.753; A. Waarens en J. Kindt, Hontenisse 28.646 H. Gelsing Co., Roosendaal 26.580 J. T. van Akke 28.410 P. F. de Waal, Kuitaert 28.250 J. den Oude, Zierikzee en P. de Voogd, Scharendijlce 28.081 en W. de Bokx, Hoek en P, Kerk- aert, St. Jansteen 27.300,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1