500 300 25 DINSDAG 30 JANUARI No. 25S 72e Jaargang 1934 lilim: firma I. Ml li WIK Ir.. lilstiMl 58-60. flissinin.Iclil. 10. taiktaii) (0201 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen. - Eerste blad. Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukken VIJF HONDERD GULDEN. STADS- EN PROVINCÏENIEUWS VL1SSIINGSCHE COURANT ABONNliMEN 1 BPKI|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 et p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn RATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Onze abonné B. C. te Vlissingen, houder van polis no. 7200, had op 22 Januari 11. het ongeluk, toen hij met een roeiboot een mand met kruidenierswaren naar een schip zou brengen, bij het overstappen te water te geraken en is daarbij verdronken. Volgens onze Polisvoorwaarden werd op Dinsdag 30 Januari een uitkeering gedaan van Vlissingen, 30 Januari 1934. DE UITGEVERS. Flitsen Contact tusschen Kamers van Koophandel en Middenstandsorganisaties. Dinsdag 24 Januari jl. is te Utrecht een vergadering gehouden van de Commissie van overleg der drie groote middenstands organisaties en van afgevaardigden van de Kamers van Koophandel. Het zijn in het bizonder de middenstands organisaties geweest, die aan dit contact behoefte hebben gevoeld. Er zou voor ons geen aanleiding bestaan hierop terug te komen, indien wij niet over tuigd waren, dat dit contact ook voor de toekomst van zeer groot belang kan zijn. Want dit contact-zoeken wijst erop, dat een leemte gevoeld werd in de betrokken kringen. Het is toch zóó, dat in elke Kamer van Koophandel vertegenwoordigers van den middenstand zitting hebben, en daar hun belangen kunnen bepleiten. Dit is ech ter niet voldoende gebleken, en dat men thans nieuwe aanknoopingspunten zoekt, moet o.i. vooral aan twee omstandigheden worden toegeschreven. In de eerste plaats speelt de ontwikkeling der middenstandsproblemen in de laatste jaren hierbij een groote rol. Deze zijn van veel algemeener aard geworden dan vroe ger. Vroeger waren de belangen van dien stand meer locaal, meer plaatselijk. De middenstand van iedere plaats had zoo zijn eigen moeilijkheden, waarop de omstandig heden ter plaatse van den grootsten invloed waren. De middenstander bekommerde zich wei nig om het geheel der economische vraag stukken. Hij besefte niet veel van de posi tie, die hij in het groote maatschappelijke organisme innam. Daarin is echter, mede tengevolge van de crisis verandering gekomen. De allesomvat tende vraagstukken van opbouw der maat schappij zijn ook tot den middenstand door gedrongen. En, mede onder den invloed van gebeurtenissen in het buitenland, is deze stand ook in Nederland zich over zijn posi tie gaan bezinnen. Konden de plaatselijke middenstands kwesties in eiken Kamer van Koophandel afzonderlijk behandeld worden, voor de grootere en diepere problemen is dit uiter aard een onmogelijkheid. Met deze ontwikkeling der middenstands vraagstukken hangt nauw samen, dat ook de regeering het terrein van den midden stand gaat betreden. Trouwens de betrok kenen zelf vragen om een nader contact tusschen Staat en Maatschappij. 1934 bracht ons al direct twee niet onbe langrijke middenstandswetsontwerpen, de automatenwet en de wettelijke regeling van het uitverkoopwezen. En het laat zich aan zien, dat het hierbij niet zal blijven. Deze regeeringsbemoeiingen maken van- Zelfsprekend de middenstandvraagstukken algemeener, en drijven tot een meer gecen traliseerd optreden van de betrokken in stanties. Dit alles in oogenschouw nemende, is het dan ook niet te verwonderen, dat de mid denstandsorganisaties nauwer contact zoe ken met de gezamenlijke Kamers van Koop handel. Naast het feit van het algemeener wor den der middenstandsproblemen, moet ech- er een reden voor het dichter bij elkander ïomen van middenstands organisaties en amers van Koophandel gezocht worden in e omstandigheid, dat in vele Kamers van oophandel de stem van den middenstand h.aar heel zacht zal geklonken hebben. Be langen van industrie, scheepvaart en groot handel waren dan zoo overwegend, dat de middenstand nauwelijks aan de beurt kwam, en zich met een zeer bescheiden be langstelling moest tevreden stellen. Ook dit heeft ongetwijfeld de drang doen ontstaan tot meerdere eenheid over het ge heel e land, en tot beter verband leggen tus schen de verschillende deelen onderling. Met deze beide factoren voor oogen kun nen wij het dan ook niet anders dan toe juichen, dat de Commissie van Overleg tus schen de drie middenstandsorganisaties en de gezamenlijke Kamers van Koophandel el kander gevonden hebben. Dit past o.i. vol komen in de ontwikkeling, zooals die zich thans meer en meer begint af te teekeneu. Een sterke centrale leiding, en van daar uit verspreiding door al de geledingen, dat wordt het beeld vafi de toekomst. En daar aan ontbrak juist op middenstandsgebied zooveel. De middenstand volgde niet één groote lijn, zooals de arbeidersbeweging reeds lang gedaan had. Er beginnen echter aanwijzingen van ver betering in dit opzicht te komen, waarvan het verschijnsel, dat wij in dit artikel be spraken, zeker tot de belangwekkendste behoort. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werkzoe kenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 30 grondwerkers, 2 loodgieters, 2 mandenmakers, 2 mastie- kers, 22 metselaars, 22 opperlieden, 62 schilders, 10 stucadoors, 62 timmerlieden, 9 ververs, 2 betonwerkers, 2 vlechters, 3 opzichters, 1 mach. houtbewerker, 4 meu belmakers, 5 politoerders, 4 stoffeerders, 9 kleermakers (w.o. 1 vrouwel.), 1 wasscher, 2 schoenmakers, 540 metaalbewerkers, 2 bierbottelaars, 12 brood/banketbakkers, 2 koks, 1 aide, 4 slagers, 1 tuinman, 11 maga zijnbedienden, 2 reizigers/agenten, 6 win kelbedienden, 1 besteller, 8 chauffeurs, 13 kellners, 29 loopers, 2 portiers, 4 sleepers, 40 transportarbeiders, 23 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwel.), 1 teekenaar, 1 musicus, 3 onderwijzers (w.o. 2 vrouwel.), 5 winkel- juffrouws, 2 verpleegsters, 1 huishoudster, 20 dienstboden, 3 werksters, 32 varensge zellen (w.o. stuurlui, machinisten, matro zen, stokers, enz.) cn 113 losse arbeiders. Totaal 1140 ingeschrevenen, waarvan 125 in de werkverschaffing. Vorige week 1142 personen. Alzoo een vermindering van 2 werkzoe kenden. De vier Müllers, Concertgebouw. Met bovengenoemde fabrikanten-comedie heeft het Nederlandsch-Indisch Tooneel gis terenavond het overgroote deel der leden van A.G.O. een prettigen, kunstvollen avond bezorgd, die, door tamelijk lange pauzes tusschen de bedrijven, van bijna half 9 tot het middernachtelijk uur duurde. En al dien tijd heeft het zeer talrijke publiek gelachen om het stuk, dat, in tegenstelling met wat gewoonlijk als blijspel wordt aangediend, inhoud had. Dien inhoud zullen we niet neerschrijven. We hebben in dit stuk drie generaties, als 't ware, zien optreden, die ieder op zichzelf meenden het goede voor te hebben en die de acties, de handelingen der anderen afkeur den. De algemeene zondebok was Moritz, de middelste der drie fabrikanten, die, door de tijdsomstandigheden en de pech, die hij in verschillende zaken had, aan den rand van den koopmannelijken afgrond, het fail lissement, werd gebracht. Moeilijk was zijn rol, maar bij heeft die heel goed gespeeld. Jacques Reule heeft van den aan alle kan ten geplaagden, onfortuinlijken fabrikant een zeer aannemelijke uitbeelding gegeven. Schitterend is vaak zrjn tegenspel met zijn vader, Philipp Muller, den ouderwetschen, zich uit de zaken teruggetrokken hebbenden oprichter der fabriek. Hoe kostelijk is vaak het spel, ja nog meer de gestes, de gebaren van Cor Ru\js, als hij zijn eigen meening verdedigt tegenover die van Moritz, of als hij confereert met of voorzorgen neemt voor de toekomst van den derden Müller, Otto, den concurrent van zijn vader, met wien hij, mede door dit feit, op gespannen voet leeft. En toch staan vader en zoon, welke laatste uitgebeeld werd door Louis Borel, op een gegeven oogenblik naast elkaar, als de grootvader (Cor Ruijs) te grof wordt te gen den zoon Moritz. Vaak wordt op het tooneel niets gezegd en wordt er in de zaal genoten, gesmuld van het stille spel, waar bij ons onwillekeurig weer voor oogen komt de blijde, deftige „intocht" van Cor Ruijs, als deze in 't laatste bedrijf weer op z'n oude kantoor komt om de zaken van zijn zoon te regelen. De „intocht" zooals de vierde Müller zei, die in menig opzicht de stoke brand in de heele zaak is, de vierde Müller, die uitgebeeld werd door Louis de Bree, wiens optreden, wiens grimeering alleen reeds den lachlust opwekte. Hoe onsym pathiek zijn handeling van „op*hitser" door het half overbrengen van opinies en gezeg den ook is, toch wekt zijn figuur niet die antipathie door zijn manieren, zijn geba ren, welke onvermijdelijk aan die daden verbonden lijken te zijn. Integendeel zijn creatie is niet zoo terugstootend als die van Moritz, welke ontegenzeggelijk zij het misschien met een beetje charge geboden is door diens rol. En. nu we de mannelijke hoofdrollen, die het stuk voor ons hebben doen leven en wier vertolkers ons zulk schitterend spel hebben doen bewonderen, vermeld hebben, noemen we alvorens tot de üamesrollen over te gaan, nog de bij rollen der bedienden, waarvan die van Philipp, den grondlegger der zaken, ons een heel aardige oud-gediende te zien gaf, die, ondanks zijn onophoudelijke dreiging met 14 dagen opzeggen, het bijna 30 jaar bij Cor Ruijs heeft uitgehouden. De dames-rollen zijn slechts drie in getal en over alle drie kunnen we niet dan met voldoèning spreken. De moeilijke rol van „mijn schoondochter" geeft mooi, ingehou den spel te zien in het gesprek, dat ze heeft met den vader van haar man, spel, dat so ber in woorden, rijk is aan gebaren en ges tes. Gemakkelijker, doordat ze meer met den ouden heer vertrouwd is, is de rol van de aangenomen dochter, dr. Herta Becker, waarvan Lily Bouwmeester, wier artisten- bloed zich niet verloochent, een mooie rol maakte. Hoe simpel en toch hoe sprekend is haar verdwijnen van het tooneel, als Otto, de kleinzoon, verklaart ongetrouwd te zul len blijven. Evenmin verloochent Eline Pi- suisse haar afkomst in haar kittig spel van would-be Amerikaansche, die gekomen is als „trouvaille" van Moritz om uitgespeeld te worden tegen de combinatie van groot vader en kleinzoon, zijn concurrenten. Wij brengen gaarne hulde aan alle spe lers en een eere-saluut voor de meesterlijke regie van Louis de Bree, wien zeker een belangrijk deel van het groote succes der opvoering toekomt. Invoerrechten en accijnzen. Met ingang van 1 Maart a.s. wordt de heer A. Brouwer, assistent der invoerrech ten en accijnzen te Vlissingen, verplaatst naar Amsterdam om aldaar ter inspectie der directe belastingen werkzaam te wor den gesteld. De heer Brouwer gaat derhalve over van den buitendienst naar den bureaudienst. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's i onze Tijdinghal. „Ajax" afdeelingskampioen het kam- pioens-elftal, huldiging door het publiek, het verwerken van een corner voor het H.F.C.-doel. De groote schaakbonden competitie te Haark n. Huldiging van dr. H. van Blankenstein bij zijn zilveren jubileum als redacteur van de „N.R.Ct." Uitreiking van kruizen aan militairen en oud-militairen, die twintig jaar geleden den vierdaagschen afstandsmarsch hebben ge- loopen. De nieuwe weg SlotenSchiphol officieel geopend. Een aantal reserve officieren bij den motordienst legt den eed van trouw af. Nog een opname van het verschepen van de 10 slachtoffers van de „Oakford". Rika Hopper verlaat na een langdurige ziekte het Fortug. Israël, zie kenhuis te Amsterdam. Het stoomschip „Willemsplein" in de Amsterdamsche haven onder speciale hoede van den geneeskundi gen dienst, in verband met typhusgevailen met doodelijken afloop. Tewaterlating van zelfgebouwde skiffs dóór de studen- ten-roeivereeniging. Willy den Oude als prinses Carnaval op een bal-masqué van de Rotterdamsche Dames-Zwemclub. Rijwieldiefstallen. Schreven wij gisteren een waarschuwend woord in ons blad aan rijwïelbezitters, om meer aandacht te geven aan hun onbeheerd achtergelaten karretjes en de daarop ge plaatste rijwiellampen en rijwielbelasting- merken, thans vernemen wij van de politie dat sinds gisteren wederom aangifteen zijn binnen gekomen van diefstal van een rij wiellamp van 'n dynamo ten behoeve van een rijwiellantaarn en van een rijwielbelas- tingmerk, ontvreemd van hier ter stede on beheerd achtergebl-ven rijwielen. Onze waarschuwing, die wij herhalen, blijkt niet overbodig. Diefstal. In den afgeloopen nacht werd aangehou den, ter beschikking van de politie gesteld en naar het bureau overgebracht een man, verdacht van diefstal van rollen koper draad, ten nadeele van de Pzem. De aangehoudene is in bewaring geno men. Werklooze. In den afgeloopen nacht trof een politie agent op straat zwervend aan 'n 22-jarigen man, van beroep stucadoor, afkomstig uit Helmond, die dood op van vermoeidheid zich voortsleepte en naar hier was gekomen om werk te zoeken, waarin hij natuurlijk niet was geslaagd. Aan het bureau van politie is dezen man onderdak en voedsel verstrekt. Een rectificatie. Boven de voorbeschouwing van de uit voering van „Der Messias" door de zang- vereeniging „Looft den Heer", in ons vorig nummer opgenomen, zijn abusievelijk de datums 19241934 geplaatst. Deze cijfers hadden evenwel geplaatst moeten worden boven de uitvoering van de Eerste Vlissingsche Accordeonvereeniging „Crescendo" welke haar tweede lustrum heeft gevierd. De welwillende lezer zal de vergissing begrepen hebben, omdat in de beschouwing van „Looft den Heer" stond vermeld dat deze vereeniging haar 60-jarig bestaan her denkt. P.Z.E.M.-mededeelingen. In „Ons Electriciteitsblad" van de maand Februari worden de volgende Pzem-mede- deelingen gedaan Noordgroep. Tijdens de te Zierikzee gehouden winkelweek (van 23 November tot en met 2 December 1933), waaraan 125 winkeliers deelnamen, werden vele étalages extra verlicht, terwijl enkele straten en het Havenplein van een feestelijke verlichting werden voorzien. Een en ander bracht heel wat volk op de heen, terwijl de resultaten der winkelweek door verschillende winke liers gunstig werden genoemd. Middengroep. De montage van de 6000 K.W. turbine in de centrale te Vlissingen werd vervolgd binnenkort hopen wij deze nieuwe machine in bedrijf te kunnen nemen. Vanaf ons transformatorhuisje aan den rijksweg nabij Oostdijk naar Waarde, werd een hoogspanningskabel gelegd en gemon teerd ook kwam het transformatorhuisje gereed, zoodat op 1 December met de stroomlevering in de kom Waarde kon wor den begonnen. Nu dit net in bedrijf is ge nomen, zijn alle Gemeenten in de Midden groep van electriciteit voorzien en hoewel nog vele uitbreidingen op ons net zullen moeten worden gemaakt, was voor ons het onder spanning zetten van het net Waarde toch een zekeren mijlpaal, welken wij niet zonder meer voorbij willen gaan, waarom wij den toren der kerk te Waarde op den dag van de inschakeling met een aantal schijnwerpers hebben belicht. De belichte toren bood een aantrekkelijk schouwspel, dat ver in den omtrek was waar te nemen. De straatverlichting te Oost- en West- Souburg is thans voltooid. Het laatste ge deelte was de verlichting van den Nieuwen Vlissingschen weg, waar aan de palen van de trambovenleiding armaturen wedden be vestigd, welke van een geheel nieuwe con structie zijn. Het resultaat, met deze arma turen verkregen, is buitengewoon goed. Door de vroeg ingetreden vorst ondervon den diverse uitbreidingswerken vertraging. Zuidgroep. In de electrische centrale te Westdorpe is een uit die te Vlissingen over gebrachte Escher Wyss-turbine met een capaciteit van 1000 K.W. opgesteld. Hier door bedraagt het aantal turbines in de eerstgenoemde centrale thans drie. De aanleg van den tweeden kabel van de electrische centrale te W Morpe naar West-Zeeuwscb -Viaan deren is inmiddels aangevangen, doch heeft door de vorst ver traging ondervonden. Het aantal perceelen, dat te Aardenburg' voor aansluiting is opgegeven, bedraagt thans 128 stuks. Onderhandelingen omtrent stroomleve- ring zijn gaande met de exploitanten van eenige weverijen in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ontslag inspecteur van rijksveldwacht W. F. van Meerendonk. Naar wij vernemen heeft de heer W. F. van Meerendonk, districts-commandant der rijksveldwacht te Utrecht, het plan met ingang van 1 April den dienst te verlaten. De heer Van Meerendonk was aanvanke lijk werkzaam ter parkette van den offi cier van justitie te Middelburg. Van uit deze betrekking werd hij benoemd tot in specteur van politie te Vlissingen, om later te worden aangewezen tot districts-com mandant der rijksveldwacht in. Zeeland met standplaats te Middelburg. Toen in 1929 jhr. Graswinckel als dis» tricts-commandant te Utrecht aftrad, werd de heer Van Meerendonk zijn opvolger. In zijn Zeeuwsche jaren was de heer Van; Meerendonk ook belast met de reorganisa tie van het politietoezicht op de groote stroomen. Zijn besluit tot heengaan zal in het Utrechtsche district met groot leedwezen worden vernomen. MIDDELBURG. De gemeentebegrooting 1934. Verslag van de sectie-rapporlcurs. Zooals destijds gemeld, is een nieuwe be handeling van de gemeente-begrooting vast gesteld en wel zoo, dat deze eerst in drie secties is behandell, ieder onder leiding van een der leden van het college van B. en W. Deze secties benoemden tot rapporteurs de heeren Heemskerk, Mondeel en Harfc- hoorn, terwijl als secretaris fungeerde de heer Koene, commies ter secretarie. Genoemde rapporteurs hebben thans eerx zeer uitvoerig verslag uitgebracht, waar aan wij het volgende ontleenen Bij de algemeene beschouwingen heeft een lid den wensch geuit, dat men zich bij de openbare behandeling der begrooting ernstig zou beperken bij het houden van algemeene beschouwingen en bij de discus sies in het algemeen. Vrijwel algemeen bracht men hulde aan. B. en W., die ondanks de vele en groote moeilijkheden, die te overwinnen waren, in staat bleken, zij het ook door tegelijkertijd ingrijpende bezuinigingsmaatregelen voor te stellen, niet een sluitende begrooting te komen. In het algemeen bleek men bereid het meerendeel der voorgestelde maatrege len te aanvaarden. Een der leden meende, dat men op zijn minst de cijfers van B. en W. zal moeten aanvaarden, omdat er in deze begrooting geen „speling" zit. Een lid was dankbaar, dat men de werkloosheids- zorg niet zal behoeven aan te tasten, een ander lid, dat men van regeerings-inmen- ging verschoond zal kunnen blijven en dat men op de uitgaven voor de volksgezond heid niets heeft besnoeid en een meende, dat men reeds in 1932 met deze bezuinigin gen had moeten beginnen, dan had men geen nadeelig slot gekregen. Een tweetal leden uitte ernstige bezwa ren tegen de wijze, waarop Ged. Staten te genwoordig tegen deze gemeente optreden. Zij toonen geen juiste opvatting te hebben van hun staatsrechterlijke positie. Een an der lid kon zich met deze meening niet ge heel vereenigen. Uitvoerig is gediscussieerd over de crisis- korting op salarissen en loonen. Een der leden vroeg hoe de minderheid van B. en W. het verschil van rond 9000 zou willen dekken. Een ander lid zou gaarne het ad vies van het G. O. willen volgen, maar zulks indien de mindere bate ware te vin den door een andere heffing naar draag kracht, maar die heffing is er niet, nu de opcenten op de gemeentefondsbelasting tot het uiterste zijn opgevoerd. Een ander lid zeide, dat als de 5 wordt aangenomen, de totale aftrek 13% zal bedragen en voor de politie nog meer door het voorstel tot het doen vervallen van de vrije genees kundige hulp, deze nog hooger is dan Ged. Staten voorstelden voor burgemeester, se cretaris enz. Hij kan medegaan niet het voorstel van het G. O. als een hooger pen sioen-verhaal wordt vastgesteld van 1% evenals voor de rijksambtenaren. Dit lid vroeg of er vergelijkende cijfers bekend zijn van korting op de wedden van ongehuwden en deelde mede hoogstwaarschijnlijk een voorstel te zullen indienen om te komen tot een billijker korting voor de gehuwden niet kinderen. Enkele leden gaven in overweging een progressieve korting en meenden, dat sa larisverlaging het allerlaatste is, waartoe

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1