500 300 25 EERSTE BLAD Ftfo. 24 72e Jaargang MAANDAG litpvfFirma F. Hl DE HEIDE Ir.. Hilslml 50-60, llissiitp. Ml. ID. tolken) titt! 29 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADTEN PROVINCIENIEUWS WEES ZEKER VAN UW ZAAK 1 ©34: VLISSINGSCHE COURANT ABONixtMtN 1SRR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Atzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels I. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bil verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBL1CITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 biaden Zangvereeniging „Looft den Heer". ÏO.'H i«ra. Der Messias Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan geeft deze vereeniging, onder directie van Theo Höfelein Donderdag 1 Februari a.s. in de Groote Kerk een uitvoering van „Der Messias", een oratorium van G. F. Handel (1685—1759). Met betrekking tot het ontstaan en den aard van dit werk het volgende, deels ont leend aan Keiler. Handel stond in Engeland tegenover een coalitie van personen uit de groote wereld. Wat zij tegen hem hadden, weet men niet, maar zij hadden vast tot zijn ondergang besloten. Men zorgde, dat zijn concerten geen publiek trokken, men huurde lui om zijn aanplakbiljetten af te scheuren. Een ongeteekend schi'ijven in de „London Daily Post" van 4 April 1741, zin speelt op een bepaald feit, als „een enkelen ondoordachten misstap, dien hij zou begaan hebben", maar die onhandigheid, waarbij een beroep gedaan werd op de openbare liefdadigheid was wel de grofste beleedi- ging, welke men hem kon aandoen. Handel gaf plotseling den strijd op, hij walgde cr van en besloot Engeland te verlaten, na er 30 jaar gewoond te hebben en het van zijn glorie te hebben doen genieten. Tegen 8 April 1741 kondigde hij zyn laatste concert aan. Herhaaldelijk kan men in de levens geschiedenis van groote mannen waarne men, dat juist op het oogenblik, dat alles verloren scliynt, alles tegen den grond ligt, zy het dichtst bij het toppunt van hun leven en hun roem staan. Handel scheen versla gen ter neer te liggen, maar ter zelfder tijd componeerde hij het werk, dat hem zijn wereldvermaardheid zou schenken. Den 4den November, kort nadat hij ge tuige had kunnen zijn van de heropening der Italiaansche opera onder directie van Galuppi, die door den Engelschen adel werd gesteund, verliet hij Londen. De onder koning van Ierland, William Cavendish, hertog van Devonshire, noodigde hem mt een aantal concerten te Dublin te dirigee- ren. „Ten einde aan deze edelmoedige en minzame natie iets nieuws aan te bieden", gelijk hy zich uitdrukte, componeerde hij den „Messias" op een gedicht van zijn vriend Jennens. Veel tijd nam hij er niet voor gelijk zijn gewoonte was. Alvorens zich in te schepen had hij het werk ge schreven den 22sten Augustus 1741 zette hij zich aan het werk, den 14dep Septem-, her had hij het voltooid. Sommige schrijvers hebben wel beweerd, dat hij zelf den tekst had gedicht, doch cr is geen enkele reden om die eer aan zijn vriend Jennens te ont nemen, Deze was intusschen maar half in genomen met Handel's muziek. Blijkens een brief van 1 Maart 1745 gericht aan een vriend vond hij de muziek bij den „Messias" nauwelijks zijn poëzie waardig. De „Messias" verscheen niet onmiddellijk op het programma. Den 23sten December 1741 dirigeerde hij de eerste der zes con certen in Neal's Music Hall. Eerst op 13 April 1742 had de eerste uitvoering plaats ten bate van de gevangenen en een paar hospitalen. De stroom van belangstellenden was zoo groot, dat de bladen tot de dames het verzoek richtten zonder hoepelrokken te verschijnen, opdat er meer plaatsen be schikbaar zouden zijn, en het succes was verbazend. Niet te Londen, waar Handel zijn „Messias" in 1743 driemaal, in 1745 tweemaal en verder toe 1749 geen enkele maal ten gehoore bracht. Te beginnen met 1750 is echter de zegepraal van den „Mes sias" volkomen. Handel handhaafde evenwel gedurende zijn gansche leven de opdracht, aan liefdadige doeleinden, er van. Eens per jaar leidde hij een uitvoering er van ten bate van het „Foundling Hospital" (het vondelingengesticht). Zelfs toen hij blind geworden was, bleef hy deze edele gewoon te getrouw en om de instelling het mono polie er van te verzekeren, verbood hij het m druk doen verschijnen van zijn werk zoolang- hij leefde. Sedert hebbe-> tallooze edities er van het licht gezien. Handel verdeelde zijn werk in drie dee- waarvan het eerste behandelt de voor- len, ereiding van de komst des Heeren, de aankondiging van den Messias, de ver se ijning van Gods Zoon op aarde, de ge- °orte van Christus, de Heiland en zijn werken. Het tweede deel omvathet lyden van c en rerlosser, den spot zijner vijanden, den looa eu ac hemelvaart van Christus, de verkondiging van het Evangelie in de ge heele wereld en de overwinning over alle vijanden. Het derde deel geeft een beschouwing over dood en opstanding en eeuwig leven. Aan Chrysander en de op zijn initiatief gestichte „I-Iandel-Gesellschaft", hebben we te danken, dat vele werken van den groo- ten meester weer in hun volle schoonheid voor ons zijn herleefd, daar zij zich tot taak hebben gesteld de uitgaaf van de werken van Handel in een partituur, die geheel de bedoelingen van den componist weergeeft, en uitvoeringen van zijn orataria in zijn geest en naar zijn voorschriften. „Looft den Heer" zal dan* ook de „bewerking" Chry sander ten gehoore brengen. Opgemerkt zij, dat wijlen Evert Cornelis het initiatief nam om den oorspronkelijken tekst te gebruiken, waardoor de innige verhouding, die tus- schen tekst en muziek bestaat, wordt ge ëerbiedigd. Handel's hoofdwerk is en blijft de „Mes sias". Soli en koren zijn van ontroerende schoonheid. Het zwaartepunt ligt in de koren (onovertreffelijk is het slotkoor van het tweede deel, het beroemde „Halleluja", dat in Engeland nog steeds staande wordt aangehoord); zij zijn schitterend en pak kend, karakteristiek en dramatisch bezie lend en geven den indruk als uit steen ge houwen te zijn. De solo-partijen zullen wor den vervuld door de dames Martha Stam en Suze Luger en de heeren Louis van Tul der en Willem Ravelli, voorwaar vier solis ten van zeer goeden huize. Het gebruike lijke orkest verleent zijn medewerking, zoo dat de begeleidende, schilderende en be schrijvende taak alle recht zal wedervaren. O. Eerste Vlissingsche Accordeon-Ve.veeniging „Crescendo". fy - ey.^'Concertgebouw. Onder zeer groote belangstelling de groote zaal was geheel gevuld heeft deze vereeniging Zaterdag haar 10-jarig bestaan herdacht. Aan de feestuitvoering ging als steeds een officieel gedeelte vooraf, dat geopend werd door den 2en voorzitter, den heer D. Peeman, die begon met zijn leedwezen te betuigen over de afwezigheid van den voorzitter, den heer J. T. Verhoef, die reeds maanden ongesteld is, doch onge twijfeld in gedachten bij „Crescendo", waarvan hij een der oprichters is, vertoeft. In een historisch overzicht memoreerde spr. de meest belangrijke gebeurtenissen, als vaandel-onthulling, aanschaffing slagwerk, stichting instrumentenfonds, de trouw en de volharding van een zestal leden, die sedert de oprichting lid zijn gebleven, alsmede de verdiensten van den tegenwoordigen direc teur, den heer M. P. Ventevogel, onder wiens leiding in vijf en een half jaar tijds 46 uitvoeringen werden gegeven, aan con coursen werd deelgenomen met mooi resul taat en de belangstelling voor de vereeni ging in stijgende lijn ging. Na nog opge wekt te hebben tot toetreding als lid of donateur, gaf de heer Perman de gelegen heid tot complimenteeren, waarvan gebruik gemaakt werd door de heeren De Ruyter (Kunst naar Kracht). Louwerse (Vlissing sche Kinderspeeltuin-Vereeniging), O ver weel (Gem. Zangvereeiiiging D.O.V.), en pasperse (T.O.V.I.D.O.), die in de meest hartelijke bewoordingen „Crescendo" felici teerden met haar tweede lustrum, de beste wenschen uitten voor de toekomst en bloe men of medailles aanboden. De heer Peeman dankte voor deze bewijzen van medeleven, welke des te meer op prijs worden gesteld, nu de vereenigingen een zwaren strijd heb ben te voeren, hoopte dat alle den crisistijd zullen kunnen doorworstelen en deed ver volgens voorlezing van een reeks telegrafi sche en schriftelijke gelukwenschen, o.a. van den eere-voorzitter van „Crescendo", burgemeester Van Woelderen, vele vereeni gingen en de firma gebr. Wolff uit Amster dam, welke tevens een 20-tal zilveren in signes zond. Vervolgens bood de secretaris der vereeni ging, de heer Riekwel, namens de zes op richters-leden een verguld zilveren medaille aan, waarop de namen van de schenkers zyn gegraveerd, alsmede een toepasselijk gedicht, dat door den wn. voorzitter werd voorgelezen. Daarna spelde deze den aan wezigen gevers 'n herinneringsmedaille op de borst, waarbij hij de hoop uitsprak, dat zij nog vele jaren de vereeniging zouden schragen en steunen en de verzekering gaf, dat Zondagmorgen op gelijke wijze de ver diensten van den heer Verhoef zouden wor den erkend. Alsnu wendde de heer Peeman zich tot den directeur, den heer Ventevogel, aan wiens bekwaamheid en doortastendheid het te danken is, dat „Crescendo" mooie programma's kan uitvoeren. Als blijk van erkentelijkheid bood spr. den dirigent het prachtwerk van Ant. Averkamp „Groot meesters der Toonkunst" aan, voor welk blijvend aandenken de heer Ventevogel hartelijk dank zegde. Nadat de jubileerende vereeniging nog door den pers-fotograaf van „Ons Zeeland" op de gevoelige plaat was vereeuwigd, werd met de afwerking van het uit negen nummers bestaande pro gramma een aanvang gemaakt. Alle nummers waren door den directeur voor accordeon bewerkt. Daar onze taak ons elders riep hebben we slechts het laat ste deel gehoord. Het programma vermeld de een voor deze gelegenheid door den di recteur gecomponeerden „Feestmarsch 1924-1934", een fantasie van Govaert „Une soiree d'automne aux Ardennes", Waldteu- fel's „L'Estudiantina" wals, „Die Mühle im Schwarzwald", een karakterstuk van Eilen- berg, „Carmen Sylva" een wals van Ivano- vici, een fantaisie over von Flotow's „Martha", den „Colonel Bogey-marsch" van Alford, alsmede een populaire potpourri en een accordeon-solo „Czardas" van Monti door den heer J. van Hcucke. Hetgeen wij hebben bijgewoond, werd op lofwaardige wijze uitgevoerd in de bassen was vooruit gang te bespeuren, doch men is nog niet waar men wezen moet. Ook de voordracht moet aan uitdrukking winnen. Geheel in orde was deze in de aaneengeregen melo- diënreeks van bekende liedjes, welke weer klank vonden in de zaal en de kelen los deden gaan. De solist mag zijn nummer nog wel eens nader onder leiding bestudeeren, daar hij met de maatverdeeling te kampen had. Het ,publiek stelde blijkens het spon taan applaus, het gebodene op hoogen prijs. In de pauzen kwam het huis-ensemble onder leiding van Charles Haaze in actie. De tooneel-afdeeling bracht Rentmeester's klucht „Hannes wordt ingekwartierd", ter wijl bal deze goed geslaagde feestuitvoering besloot. O. Vïissingsch Mannenkoor „D.O.ÏT.'V Britannia. 't Was wel geen kroonjaar, maar het was Zaterdag toch een gedenkwaardige dag voor dit mannenkoor, daar het precies 38 jaar geleden was, dat het werd opgericht. De voorzitter, de heer J. Eksteen, vond hierin, gezien de tijdsomstandigheden, welke haar stempel op de vereeniging drukken, terecht aanleiding om op dit feit de aan dacht te vestigen onder aanteekening, dat de koorzang zich onder leiding van den eminenten dirigent, den heer Adriaan Hol- laers, in stijgende lijn heeft ontwikkeld, doch dat het met de financiën bergafwaarts gegaan is en wel zóó, dat het mannenkoor thans „op zijn laatste beenen loopt", tenzij er zich de een of andere oplossing voordoet. Spr. meent, dat zijn vereeniging, als eenigst specifiek mannenkoor bovendien met een mooien staat van dienst eenigszins recht heeft op de sympathie van de Vlissingsche bevolking en deed dan ook een beroep op dit medeleven en medevoelen, waaraan men uiting kan geven door het koopen van loten van de loterij, welke georganiseerd is, om te trachten uit de financieele impasse te geraken. De prijs der loten bedraagt 0.25 en als hoofdprijs is, naast vele kleinere prijzen, een rywiel ter beschikking gesteld. Gezien de doelstelling, schrijven we hier gaarne een woord van aanbeveling, opdat ons mannenkoor voor een wissen onder gang worde behoed. Nadat de voorzitter allen, die dezen, avond hun medewerking verleenen inzonderheid de leden van het orkest en den heer Soerewijn zijn op rechten dank had betuigd, werd met de af werking van het programma begonnen. Uit den aard der zaak hebben we ook hier niet alle nummers kunnen beluisteren van het zeer gelnxkig samengestelde pro gramma, dat onder au beproefde leiding van Adriaan Hollaers ten gehoore werd ge bracht en bestond uit de beide concours nummers Overschie 1933 „September blaas" van Hamel en „Kerstlied" van Diamant, Orlando Lasso's „Serenade van een lands knecht", Beethoven's „De Vesper". „Ritters Abschied" en het karaktei'stieke „Die Gre- nadiere" van Putz, „Frükling am Rhein" van Buny en Heinze's „Bede" met bariton- solo door den lieer J. Eksteen, welke a cap- pella werden gezongen, benevens Strauss' nog steeds dankbare „An der schonen blauen Donau", die met begeleiding van orkest aan den vleugel Theo Höfelein werd vertolkt. Het koor, dat over mooie eerste tenoren beschikt en dito bassen, die zich echter ten opzichte van de bovenste stemgroepen niet al te krachtig mogen laten hooren, behaalde een werkelijk verdiend succes. Het slotnummer werd zóó geest driftig ontvangen, dat op een bisseeren werd aangestuurd, waartoe men echter niet kwam. Na de pauze werd het tooneelspel „De ongelukkigen" van L. Sneider voor liet voetlicht gebracht, waarna men onder het genot van een dansje nog gezellig brjeen bleef. O. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het overbrengen van de slachtoffers van de „Oakford" de burgemeester van Texel houdt een rede bij de verscheping van de kisten aan boord van het motorschip. Kinderkoor Jong Leven. Door het kinderkoor „Jong Leven", af- deeling Vlissingen van den Bond van Arbei- ders-zangvereenigingen in Nederland, di rectrice mevr. R. BrandBekker, wordt Zaterdag a.s., des avonds half acht, een uitvoering gegeven in liet Concertgebouw. Opgevoerd zal worden „de Prins van Sind", operette in 5 bedrijven. Wij verwijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Auto in brand. Zaterdagavond werd assistentie \an de politie ingeroepen voor een vrachta.uto, die in de Kanaalstraat in brand stond. Met be hulp van burgers is de brand door de politie gebluscht door omverwerping van den c.uto, waardoor met zand de vlammen konden worden gedoofd. De auto behoorde aan een ingezetene uit Ierseke en was te gen brandschade verzekerd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld naar de oor zaak van den brand. Diefstal van rijwielen en rijwiel-lantaarns. De laatste dagen zijn eenige aangiften bij de politie ingekomen van vermissing van rijwielen, welke onbeheerd op den openba ren weg stonden, terwijl andere personen aangifte deden dat hun rijwiel-lantaarns of de dynamo, behoorende bij de electrische rijwiellamp, eveneens waren verdwenen, toen zij hun karretjs eenigen tijd onbeheerd hadden achtergelaten. Reeds herhaaldelijk wezen wij er op, hoe gevaarlijk het is als men zijn karretje des avonds onbeheerd op de openbare straat neerzet. Er gaat bijna geen nacht voorbij of de politie vindt rijwielen tegen een muur staan, waarbij dan later blijkt dat de eige naren vergeten hebben hun karretjes naar binnen te halen. Dat dergelijke onachtzaamheid, vooral in dezen tijd, tot diefstal aanleiding moet ge ven, behoeft geen betoog. Het is dus wel aan te bevelen dat bezit ters van rijwielen zorg dragen dat deze des nachts niet buiten blijven staan. Het komt ook menigmaal voor dat de belastingplaatjes niet stevig aan de rijwie len bevestigd zitten, waardoor deze er met één ruk van afgenomen kunnen worden. Wij mogen dus wel zeggen Rijwielbezit- ters past op uw karretjes en rijwielbelas- tingplaatjes Met een motorryvviel gevallen. Zaterdagmiddag is een motorrijder nabij de Keersluis met zijn motorrijwiel geslipt en gevallen, doordat de bestrating langs de tramrails, zoo verklaarde hij, niet goed ge maakt was, De motorrijder bekwam geen letsel, doch zijn motorrijwiel werd be schadigd. Drankmisbruik. In den afgeloopen nacht werd door de politie een marineschepeling aangetroffen, die bloedend aan het hoofd was verwond en klaagde over veel pijn in armen en bee nen, die hij zeide niet te kunnen gebruiken. De man was onder drankinvloed. Later bleek dat hij op een motorvaartuig, waar hij op bezoek was geweest, vermoedelijk in een van de ruimen was gevallen. Hij werd over gebracht nnar het marine-hospitaal. Nog werd hedennacht door de politie een cafébezoeker gearresteerd, die mede bloe dend verwond was en onder drankinvloed verkeerde. Zijn verwondingen had hij ver moedelijk bekomen doordat hij in een café aan het vechten was geweest, waar hij zijn verteringen niet had willen betalen. Bedelarij. Zaterdagmiddag werd door de politie een 36-jarige koopman uit Nijmegen alhier aan gehouden, die er zijn werk van maakte zoogenaamde bedelbriefjes uit te zetten. Ook hier achten wij een waarschuwing niet overbodig, daar toch nimmer valt na te gaan of door giften op deze wijze be schikbaar gesteld, de juiste liefdadigheid wel wordt beoefend. Menigmaal komen de ze giften terecht in de zakken van hen voor wie zij niet bestemd zijn. Scheepvaartberichten. Heden is van hier vertrokken het Engel- sche stoomschip „Cromanic" naar Fai- mouth, na een lading petroleum alhier te hebben gelost. Zaterdagavond is het Belgische motor schip „Adonna", kc mende van Duitschland met bestemming naar ^Frankrijk, als ge volg van den sterken stroom bij afgaand Wees niet tevreden met „misschien"? Zoogenaamde „Aspirin", die de echte niet is, helpt U misschien van uw pijn ai. Zij is misschien onschadelijk voor uw hart, uw maag, uw nieren. De echte Aspirin helpt zeker en is zeker onschadelijk voor uw hart, maag en nieren. De echte Aspirin is kenbaar aan het Bayer-kruis en aan den oranje band om de verpakking. UitólCfitahd- verkrijgbaar-in de qranjéband^buisiesvan I^O'tabl.' 70 ets. en oranjézakjes van'2 tafc»R a 1QI cis. water, op de Oosterlijke havenpier van de Oude Haven van Temeuzen omhooggeva ren. Twee aldaar gestationeerde sleepboo- ten, de „Remon" en de „Hollandia" hebben het schip in den loop van Zondagavond vlotgesleept, waarna het op de reede ten ander is gegaan. Het schip bekwam geen schade en heeft op eigen kracht de reis voortgezet. MIDDELBURG. Voorstellen aan den gemeenteraad. De hoofdbesturen van den Nederl. boncl van personeel in overheidsdienst en van den Centralen Nederlandschen Ambtenaars- bond zonden een adres aan den gemeente raad in verband met het voorstel tot een algemèene korting op de salarissen van, 5 Zij wijzen er op, dat in georganiseerd overleg besloten is voor te stellen 3% met vrijstelling van de eerste 500 en dringen er bij den raad op aan in dien geest te besluiten. B. en W. deelen den raad mede, dat de regeling van den Rijkssteun voor de ont wikkelingscursussen voor werkloozen, nog niet bekend is, doch er zeker steun is te wachten. Zij stellen voor in afwachting tot 1 Maax*t met die cursussen op den bestaan- den voet voort te gaan. B. en W. stellen voor evenals vorige ja ren 5 bij te dragen'in den extra-steun aan werkloozen, wat 1789 zal kosten. In verband met de voorgenomen af vloeiing van administratief personeel bij de bedrijven, zal het noodig zijn een nieuwe speciale schrijfmachine aan te schaffen, die gelegenheid biedt de door één abonné der waterleiding voor verschillende perceelen verschuldigde bedragen op één kwitantie te vereenigen en tegelijk met de kwitanties de insassolijsten en het abonnements-regis- ter te maken, een totaal uitgaaf van rond 1500. Ook dienen de 2y2 cents-openingen van muntgasmeters, die voor dubbeltjes en 2 Va cents-stukken zijn ingericht te. worden afgedicht, zoodat het aantal te verwerken geldstukken belangrijk daalt en tusschen- tijdsche lichtingen kunnen vervallen, het geen een flinke besparing aan loon tenge volge heeft. De kosten zijn op rond 600 te stellen. B. en W. adviseeren daarom credie- ten van 1500 en 600 beschikbaar te stellen. In het crediet van 81.450 voor verbete ring van den Blauwendijk en den Poelen- dalesingel was 1500 begrepen voor wijzi ging en verbetering van de straatverlich ting. B. en W. stellen nu ter verkrijging van een harmonisch geheel voor het ge heele traject van een nieuwe verlichting te voorzien en wel door de plaatsing van 3 electrische nachtlantaams, 7 electrische avondlantaarns en 3 gas-nachtlantaarns, wat 1650 zal kosten of 150 meer dan oorspronkelijk was aangenomen. De straat verlichting zal 675 meer gaan kosten per jaar, doch hiervan gaat weer 68 af, om dat 2 gaslantaarns op het Vïissingsch Wa genplein kunnen vervallen. Ten slotte zijn 2 electrische richtingwijzers ontworpen, die 250 zullen kosten en elk 12 per jaar aan stroom zullen verbruiken. B. en W. vragen voor een en ander een crediet aan van 150 en 250. De commissie van financiën stelt de vraag of het uit een oogpunt van veilig heid in verband met de voorgenomen ver mindering van politiepersoneel, geen aan beveling verdient, meer nachtbranders te hebben in plaats van avondbranders. B. en W. antwoorden, dat met geringe kosten alsnog enkele avondbranders in nachtbran ders kunnen worden veranderd. Drie-Steden-Turnwedstryd. De turn vereeniging „Wilhelmina" te Mid delburg, af deeling van de Christ. Jonge-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1