1000 500 300 150 100 25 2 MAAL JAN HENNING Boek eerste blad No. 23 72e Jaargang 1934 Uitgave: firma f. VAN DE VELDE Ir., Walslraat 58-60, Misgingen. ïelef. 10. Postrekening 66287 27 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondao en algemeen erkende Christelijke Feestdagen aangesloten bij het bureau voor publiciteitswaarde, ingesteld door de vereeniging „de nederlandsche dagbladpers" Plaatselijk Crisis-Comité ONMISKENBARE TEEKENEN VAN ECONOMISCH HERSTEL. VERSTOOTEN Voorzichtig met Vrouwen MISS EUROPA Een pracht Vrouw STADS- EN PROVINCIENIEUWS VOOR LEUKE KINDERFOTO Boekhandel D'HUY middelburg. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken andeten vinger Dit nummer bestaat uit 4 bladen Aan het bureau van ons blad werden in de maand Januari de volgende giften ontvangen Personeel Gemeente- Waterleiding 6.30 Gedeelte Politie-per- soneel - 11.20 Leerl. Christ. u.l.o.- school - 6.— Bijdr. van een feestje 2.60 Ouden van dagen en enkele beambten van het Gasthuis - 15.58 Vorige opgave - 4986.38 Totaal 5028.06 Flitsen Wanneer de leidende staatslieden maar weten te zorgen, dat het oorlogsgeweld verre van ons blijft, zijn er onmiskenbare teekenen aan te wijzen, dat de economische conjunctuur aan het draaien is. Dit kan ook niet anders. De wereld heeft een minimum-behoefte, welke moet worden bevredigd, versobering ten spijt. Men moet eten, al bant men onnoodigh luxe, nu de inkomsten een dergelijke luxe niet meer toestaan, men moet zich kleeden, zij het ook eenvoudiger dan vroeger... men heeft een huis noodig, verwarmingsmiddelen, men lieeft af en toe verstrooiing te zoe ken om niet te v^'droogen, kortom, elk mensch geeft uit. Dat deze uitgaven klei ner zijn geworden... dat de koopkracht sterk is verminderd, weten wij allen, doch wat wij niet steeds beseffen is, dat deze factoren hun werking gedaan hebben. Dat de huidige wereldomzetten zich aan de ver minderde koopkracht hebben aangepast dat deze aanpassing juist de crisis heeft verscherpt tot de afmetingen, die zij in 1931/33 heeft aangenomen. Deze verminderde koopkracht heeft zich niet hoofdzakelijk uitgestrekt tot den enkeling, tot hem, die tengevolge van de tijdsomstandigheden minder heeft kunnen verdienen, tot hem, die zijn salaris door versobering heeft zien terug brengen tut een lager niveau. Neen, grootendeels is de v.ereld tot verarming gekomen door ern stige strubbelingen, zooals in China, waar de millioenen-bevolking de groote nadeelen ondervindt van ongeregelde binnenland- sche verhoudingen, van innerlijke verslap ping, die weer leiden moest tot interventie van een sterker ras. Deze interventie ver oorzaakte een nieuwe evenwichtsverstoring, zooals wij in 1933 hebben moeten consta- teeren in den strijd tusschen China en Japan, welke strijd nog steeds gestreden wordt, maar waarbij tevens hard gewerkt wordt aan ordening en herstel van nor male economische verhoudingen. De uitroeping van Poe-Ji als keizer van Mantsjoekwo is hiervan een duidelijk be wijs. Trouwens Japan begint een anderen weg m te slaan Tokio zoekt contact met de andere mogendheden om aan de on vruchtbare dumping, voor geen der par tijen van eenig voordeel, een einde te maken, Een tweede zeer groote evenwichtsver storing is van Rusland uitgegaanhier ls Gen speciale visie op staatkundige maatschappelijke betrekkingen, welke visie belichaamd is in het Bolsjewistiscne systeem. Moskou heeft door een en ander de koopkracht van het land sterk doen achteruitgaan, maar zooals het zich nu laat aanzien, is ook hier het minimum bereikt. Gestreefd wordt naar herstel der vroegere economische betrekkingen met de andere anden, welk streven niet meer eenzijdig ls gericht. Want ook de Westerscne mogendheden hellen meer en meer over »aar erkenning van de Sovjets, teneinde e handelsbeweging te stimuleeren. Ver wacht mag worden, dat binnen niet te angen tijd de koopkracht van het Russi sche volk'zal gaan toenemen en dit is geen optimisme zonder reden, want veel lager kan die koopkracht niet meer komen. Het Amerikaansche herstel-experiment leidt eveneens tot een grooter consumptie vermogen en wanneer eenmaal de cirkel aan het draaien is, in welke richting ook, dan versnelt zich die draaiende beweging telkens, tot hij op een gegeven moment door andere oorzaken weer tot stilstand wordt gebracht. Doch voorloopig bestaat op dit laatste geen kans. Hoe grooter werkverruiming, hoe minder werkloosheid, terwijl elke arbeider, weer in het productie proces teruggebracht, een nieuwe verbrui ker van verschillende artikelen wordt. Men wijst af en toe op reusachtige kapi talen, die worden verbruikt de critici noemen hetverspild om den economi- schen toestand op kunstmatige wijze in cle goede richting te dwingen. Deze verspilling moet h.i. leiden tot een ineenstorting, waardoor de ingetreden verbetering geheel en al teniet gedaan zal worden. Deze op vatting is o.i. niet juist. Wanneer men eens berekent hoeveel milliarden ons land bijv. heeft uitgegeven aan internationale objec ten die later waardeloos bleken te zijn, dan krijgt men een ander inzicht in de werke lijke verhoudingen, Men denke in dit ver band aan de verliezen op Russische, Duit- sche, Roemeensche, Bulgaarsche en Zuid- Amerikaansche obligatiën, die destijds het summum van soliditeit uitmaakten... aan de groote kapitaalverliezen, gevolg van onjuist economisch denken, welke kapi taals-verliezen kunnen worden nagespoord .wanneer men het knekelhuis der officieele prijscouranten maar eens nagaat... aan de waardedaling in overigens nog solide ob jecten. Wat beteekenen die bedragen, die men nu besteedt aan het weer op orde brengen van het in puin geschoten huis Juist, omdat vérderziende mannen, die het aan durven om den chaos te gaan reinigen zonder acht te slaan op den spot en den hoon, die de verwording hebben veroor zaakt, juist daarom gelooven wij in een komend herstel, waarvan de symptomen meer en meer naar voren treden. bioscoop voor één geld deze week Het was zoo goed als vol gisterenavond met onze reclame-week. Ie PROGRAMMA van de Fox. Het pracht film-duo CLIVE BROOK - - CONRAD NAGEL. GRETA NISSEN. 2e GRATIS PROGRAMMA een parodie op schoonheidswedstrijden. CONSTANCE BENNETT. Beide programma's boven 18 jaar. BESPREEKT UWE PLAATSEN. Onder beleefde aanbeveling, Directie „LUXOR" THEATER. Alhambra-Theater. My Lips Betray. Fr a Diavolo. Natuurlijk betreft het weer een dier on bestaanbare Koninkrijken, waar de geluk kige wereld nog slechts optimisme en groot gala kent. Zij bouwen zulk een filmkonink rijk uit de ijle materie, waarvan regenbo gen gemaakt zijn. Er is altijd een verliefde kroonprins en steeds een overschoone jonge dame, die dezen jongeling bemint. Dit eldo rado onzer droomen heeft een operette partituur tot wetboek en grondwet. Amor tot minister van alle-portefeuilles en elk leuk winkelmeisje andere zijn er niet draagt den vorstelijken verlovingsring in haar taschje. Een heerlijk land, waar de vogels in alle boomen schlagers zingen, waar de blinkendste en onafzienbaarste auto's rijden het sprookjesland der twin tigste eeuw. John Boter is ér koning en hij zingt en speelt en zijn koninklijke zorgen zijn ons een vreugde. Het laat zich niet allemaal navertellen. Een zingende koning, die zijn GAAT U NAAR BADHUISSTRAAT 63 fantastisch mooien wagen niet laat betalen uit een berooide kas, zooals elders de dienstauto's, doch met jazz-liedjes bij elk aar componeert, is om te gaan kooren, niet om na te vertellen. Het is als met eendagsversieringen, die glinsteren en tooien. Dit is Dreamland, land van muziek en glans en een vermoeid en zorgelijk publiek in alle landen kykt er zijn oogen op uit en geniet van de chic, van de élégance, de lieve, luchtigheid, die in den vorm van ijle schaduwen en feestklank over het doek glijdt. Men krijgt een zonnig humeur bij zulk een film. En Lilian is jon ger dan ooit. Lilian Harvey's debuut in Amerikahet is wel een bioscoopgang waard. De regisseur heeft Lilian de vrije hand gelaten, zooals dit genre ook vereischt. Hij moge geen filmkunstenaar van den aller- eersten rang zijn, het cinematografisch effect kent hij volkomen. Zooals hij bijv. de „roddelende" stad filmt, die zonder aarze len vaststelt, waarom het ontslagen zan geresje uit een „Volksgarten" in den auto van den koning wordt thuis gebracht, is eenvoudig meesterlijk. Trouwens, de wijze, waarop met dezen auto door heel de film heen gesold wordt, heeft een sterk-paro- distisch effect. Van de sojigs is „Why I am happy" naar onzen smaak de beste. Deze succes- olie, amusante rolprent zal Lilian Harvey's populariteit' althans wat Europa betreft, ongetwijfeld nog verhoo- gen.. o „Fra Diavolo", de opera-comique van Auber, is al iets ouder dan een eeuw. En in de film, welke men er thans van ge maakt heeft, moest de held plaats ruimen voor den knecht. De romantische figuur van den ridder-roover moge het hart van Lady Pamela nog weten te bekoren, de gunst, van het publiek gaat uit naar Stan- lio en Olivero, zooals Laurel en Hardy hun voornamen voor de gelegenheid veritali- aanscht hebben, de onnoozele halzen, die, als zij zich eerst hebben laten berooven van hun schamele spaarpenningen, daarop zelf roover worden, 't oogenblik van hun leven krijgen, als zij den gevreesden Fra Diavolo zelf voor hun blaasroeren hebben, daarvan natuurlijk geen gebruik weten te maken en vervolgens als kamerdienaars van den mar kies van San Marco, als hoedanig Fra Diavolo onder de menschen verschijnt, een rustelooze reeks van avonturen tegemoet gaan. Maar zelf zijn zrj natuurlijk, die zij altijd zijn, ook al zijn ze ditmaal als middel- eeuwsche burgers, boeren en dienstknechten vermomd. Zij, zoo goed als Fra Diavolo, hebben een Leitmotiv. Zij hebben het uit hun vorige films meegebracht. En als men lien zoo ziet opkomen, Laurel op zijn ezel tje en Hardy te paard, beginnen wij al gauw met dien ietwat verheven glimlach om hun onderling bisbulles, die dan vervol gens steeds opener en ongedwongener wordt, om in een schaterlach te eindigen. Kostelijke dingen zijn er in bun optreden. Ditmaal is er een nieuwtje, dat hsn zelf, maar ook de toeschouwers bij uitstek te pakken heeft. Laurel kent kunstjes met zijn handen. Hardy probeert tevergeefs hem na te doen. De herbergier probeert het ook en het lachen is niet van de lucht. Dan is er de hangscène. Laurel kan zijn leven van Fra Diavolo geschonken krijgen, als hij Hardy naar behooren ophangt. Met geest en bedrijvigheid kwijten de vrienden zich van hun plicht, waarvan Laurel terecht constateert, dat het aandeel van Hardy „pijnlijker" is dan het zjjne. Bij deze gelegenheid komt hp ook tot de biecht, dat hij de idylle tusschen Hardy en een zeker meisje verstoord heeft, door haar te vertellen, dat hij, Laurel, een zooïi van Hardy was. In het aangezicht van den dood is Hardy bereid zijn vriend dit ver raad te vergeven, maar als het hem ïatei weer te binnen schiet, beantwoordt jij de bekentenis toch nog even met een fideelen schop. Wat niet wegneemt, dat als de aan stekelijke lach van den gezellig-dronken Laurel ook Hardy verteederd heeft, zij sa men den lach, die het publiek maar al te gaarne overneemt, voortzetten. Zoo gaat het af en aan en de toeschou wers zijn steeds guller bereid om om de dwaasheid te lachen, welke door de roman tiek van Fra Diavolo (Dennis King) en Lady Pamela (Helma Todel) afdoende wordt gesteund. Wanneer men een film wil zien van groo te allure, waartoe ook de charmante mu ziek, het rococo-milieu van markiezen en coulissenpleintjes bijdragen, en die geen enkele ontgoochel' kent dan deze dat zij niet zes uren duurt in plaats van tweedan ga men Fra. Diavolo zien, een meesterstuk van humor, zooals men zeiden tegenkomt. „Fra Diavolo" werd een film, die u met het ruiterpistool van Anno dazumal op de borst tot lachen dwingt. Ga er heen en geef u over l Luxor-Theater. Verstoeten, Voorzichtig met vrouwen. Er draait in het voorprogramma een leuke, komische een-acter „Jalouzie per taxi". Voorts gaat er een filmpje uit het vischparadijs „Forellenvangst", beneven3 het gebruikelijke uitgebreide wereldnieuws. Het hoofdwerk, een drama, zal, ofschoon het scenario iets te gechargeerd is, ieder menschenhart treffen door den roerenden inhoud en het meesterlijk spel. Van de drie hoofdfiguren is het vooral Ann Harding, die de aandacht op zich vestigt door de sobere maar aangrijpende uitbeelding, wel ke zij geeft van de naar haar kind hunke rende moeder, die door haar man verstoo- ten is. Naast haar dienen ook Clive Brook en Conrad Nagel met eere genoemd te worden. Het andere hoofdnummer is een film van geestigheid en vroolijkheid, waarin de hoofdrollen vertolkt worden door den ko miek El Brendel, Edmund Lowe, Victor Mc Langlen en Greta Nissen. Deze week krijgen de bezoekers weder om twee programma's voor hun geld, daar van Dinsdag af twee nieuwe hoofdfilms vertoond worden ,,'n Pracht-vrouw" en „Miss Europa". In de eerste geeft Con stance Bennett een creatie van de moeilijks hoofdrol, de carrière makende en in haar liefde ontgoochelde actrice. Zij wordt ter zijde gestaan door den manager Paul Lu- kas, adopteert een baby en wordt de heldin van een onmogelijke liefde voor den schrij ver Joel Mc Crea. Het is een spel uit de New-Yorksche tooneelwereld. De andere hoofdfilm is een parodie op de schoonheids wedstrijden met Louise Brooks en Jean Bradin in de hoofdrollen. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De „Christian Matthiessen" gestrand op de Eierlandsclie gronden te De Cocks- dorp. Aankomst van circus Sarrasani in de hoofdstad. Het vertrek van de „Oehoe" naar Indië. De aansluitingen in de verbrande telefooncentrale worden met man en macht hersteld. - Vertegen woordigers van Nederl. reisbureaus ver trekken per K.L.M. naar Zweden. De eerste school voor zwemslagen in Neder land oefeningen van dames en heeren on der leiding van erkende leerkrachten. Gecostumeei'd ijsfeest te Bussum. De nieuwe trappen naar de Willemsbrug te Rotterdam, ten behoeve van voetgangers. Een huwelijk in voc'.'.alkringen. De eeuwige lucifer, een nieuwe uitvinding van dr. Ringer uit Weenen, die Maandag in den handel wordt gebracht. De demping van het Rokin te Amsterdam nadert zijn vol tooiing. Fascisme of Socialisme Vanwege de S.D.A.P. worden dezer da gen over het geheele land een groot aantal openbare vergaderingen belegd. In deze bijeenkomsten, die eenerzijds worden ge houden tegen het optreden van het fascis me en anderzijds voor uitbreiding van het ledental der partij, zal het woord worden gevoerd door een der bekende sprekers van deze politieke arbeidersbeweging. Volgens de in dit blad voorkomende ad vertentie zal een dergelijke openbare ver gadering hier ter stede worden gehouden op a.s. Dinsdag, 30 Januari, in het Con certgebouw. Een der oud-wethouders der gemeente Amsterdam, nl. de heer E. Boekman, zal in deze bijeenkomst het woord voeren over „Wat kan de wereld reddenFascisme of Socialisme De Arbeiders-Zangvereeniging „De Volksstem" zal de vergadering opluisteren met eenige nummers zang. Er zal ruimschoots gelegenheid worden geboden voor debat, Vereeniging voor watertoerisme „Schelde". De watersport en liet watertourisme ne men de laatste jaren sterk toe, ook in Vlis- singen. Om de belangen van de watertoeris ten te behartigen, hebben enkele heeren het initiatief genomen tot het oprichten van een vereeniging voor watertoerisme. Als naam van Tel. 348, Badhuisstr. 15 voor genoemde vereeniging is gekozen „Schelde". Door contact te zoeken met an dere vereenigingen op het gebied van. wa tersport en toerisme, hoopt ze ook befc vreemdelingenverkeer te kunnen bevorde ren. Een geschikte ligplaats voor de plezier vaartuigen is een niet gemakkelijk op te lossen probleem. Evenwel hoopt de vereeni ging door onderling samenwerken hierin te zullen slagen. In de in dit blad voorkomen de advertentie, roept ze belanghebbenden op zich aan te sluiten. Lezing vlieger Viruly, De bekende vlieger de heer Viruly, zal Woensdag 31 Januari in Grand Hotel Bri tannia. alhier een lezing houden voor de Vlissingsche Athletiek-vereeniging „Mara thon". De lezing zal worden toegelicht met lichtbeelden. Ned. Vereeniging van Huisvrouwen. De literaire middag van de Ned. Vereeni ging van Huisvrouwen, welke Maandag a.s. op het Wooldhuis wordt gehouden, begint niet om 3 uur, doch om half drie. Scheepvaartberichten. Hedennacht ri hier binnengekomen het Nederlandsche motorschip „Maraboe", ko mende van Schotland met een lading ijzer voor de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde". Voorstellen aan den gemeenteraad. Op 3 November heeft, onder leiding van den Commissaris der Koningin, een bespre king plaats gehad met de dagelijksche be sturen van Middelburg en Vlissingen, ver tegenwoordigers der N.V. Waterleiding- Maatschappij Zuid-Beveland en den direc teur van het Rijksbureau voor drinkwater voorziening, nopens een doelmatige drink water-voorziening van Walcheren. Die bespreking leidde tot instelling eenor commissie uit de belanghebbenden, onder voorzitterschap van den heer mr. P. Diele- man en waarin voor Middelburg zitting nam wethouder Boasson, bijgestaan dotfr den directeur der bedrijven. In de eerste commissie-vergadering' kwam een tweetal plannen speciaal naar voren, te weten a. vereeniging der Waterleidingen Vlis singen, Middelburg en de maatschappij „Zuid-Beveland" b. vereeniging der waterleidingen van Vlissingen en Middelburg benevens, zoo noodig, betrekken door die combinatie van water der maatschappij „Zuid-Beveland". Een derde plan n.l. een pnderlinge ver deeling van de verbruiksgebieden geraakte brj de bespreking op den achtergrond. Voor een noodzakelijk onderzoek door het Rijksbureau zal 2500 noodig zijn en stel len Burg. en Weth. voor te bepalen, dat Middelburg daarin 800 zal bijdragen. Vlis singen zal een gelijk bedrag betalen, de Maatschappij Zuid-Beveland 400 en de provincie 500. Zooals bekend is in eerste instantie de vordering van den Staat tegen de gemeen te ingesteld terzake van de bijdragen in de kosten der R.H.B.S toegewezen. Op advies van mr. J. F. van Deinse, stellen Burg. en Weth. voor in hooger beroep te gaan bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage van het desbetreffend vonnis van dé rechtbank te Middelburg, Op advies van mr. J. F. van Deinse stel len Burg. en Weth. den raad voor zich in eerste instantie te verweren tegen het ten verzoeke van den pachter van het visch- water in de Vesten, C. Ingelse, aan den nurgemeester uitgebracht exploit, waarbij hij gedagvaard werd terzake van ontbin ding der nog loopende pacht-overeenkomst en vergoeding van kosten, schaden en inte- ressens

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1