KERK- EN SCH00LNIEUWS MARINE EN LEGER SPORT INGEZONDEN STUKKEN GEMENGD NIEUWS keerd, heeft gistermorgen zijn werkzaam heden op het departement hei-vat. De minister was bereid in een gesprek met een der redacteuren van het Haagsche Correspondentiebureau eenige indrukken van zijn reis mede te deelen. Naar men weet heeft de minister een gedeelte van de oefenreis van Hr. Ms. pantserschip „Her tog Hendrik" medegemaakt, met het doel de oefeningen der bemanning te kunnen volgen. De minister is aan boord gebleven tot Valencia en is vandaar via Madrid en Parijs naar Nederland teruggekeerd. De „Hertog Hendrik" heeft de reis voortgezet naar Palermo, Venetië en Tripolis en keert vandaar terug naar Nieuwediep. Daar zal het schip 29 Maart aankomen. De oefeningen, welke ditmaal gemaakt worden, hadden nog een merkwaardigheid en wel deze, dat voor het eerst adelborsten van het eerste studiejaar er aan deelna men. Vroeger begon men daarmee in het derde studiejaar. Thans heeft men echter besloten de practische oefeningen voor de adelborsten reeds vroeger te doen aanvan gen. De „Hertog Hendrik" is geen modern schip. Het is reeds ruim 30 jaar geleden, dat het schip te water gelaten werd en het spreekt wel van zelf, dat de snelheid dan ook niet bijzonder groot is. „Dit hebben wy ondervonden in c'e Golf van Biscaye", zoo vertelde de minister, „toen wij slecht weer hadden en bijna niet op konden schieten. Dat de elementen niet met ons waren, was zeer te betreuren, want daarom kwam er van de oefeningen niet veel terecht. Toch ben ik blij, dat ik dezen tocht heb mede gemaakt, want als minister van defensie is het noodzakelijk, dat men in aanraking blijft met den geest van c;e bemanning. En daartoe heeft men bij een verblijf aan boord een mooie gelegenheid. Als ik mijn indruk ken aan boord samenvat, zou ik zeggen Wat den geest der bemanning betreft, is er veel gewonnen. Ook de toewijding van de officieren en kader is goed. Daarbij is het mij opgevallen met hoeveel sympathie en ijver allen aan boord zich aan hun taak geven. Er is bij de bemanning minder schroomvalligheid om het vertrouwen van hun chef te winnen en hun superieuren op hun beurt in vertrouwen te nemen. Er wor den weer zaken tusschen kader en beman ning besproken, welke niet onmiddellijk met den dienst verband houden. Dit is niet alleen mijn persoonlijke indruk, doch deze werd bevestigd door gesprekken met ver schillende ofncieren en onderofficieren." In Valencia is minister Deckers van boord gegaan. Hij heeft daar eenige be leefdheidsbezoeken afgelegd en is vervol gens naar Madrid gereisd. Voor zijn ver blijf in Spanje had de Spaansche regeering de attentie gehad den minister een officier der marine als adjudant toe te voegen. In Madrid heeft hij zijn opwachting gemaakt bij den president der republiek en heeft aangezeten aan een dejeuner met den mi nister van buitenlandsche zaken en marine. Onze minister heeft den volgenden dag een aantal Spaansche autoriteiten aan een di ner genoodigcL Nadat dr. Deckers in Ma drid nog verschillende inrichtingen der marine had bezichtigd, is hij per auto naar de Spaansch-Fransche grens gereisd. Van daar ging hij naar Parijs, waar hij begroet werd door onzen gezant. Eenige uren heeft de minister in de Nederlandsche legatie vertoefd en is toen doorgereisd naar Den Haag. Het gesprek besluitende, zeide de minis ter „Deze reis heeft mij opnieuw bewezen, dat onze marine een waardevol instrument is, waarvan de samenstellende deelen elk ten volle voor hun taak zijn berekend." De huldiging van Prinses Juliana. Naar de „Telegraaf" verneemt, ligt het in de bedoeling van het hoofdbestuur van „De Princevlag", op den middag van 30 April een défilé voor de Prinses te doen houden, terwijl 's avonds onder andere in de groote zaal van den Dierentuin een openbare bijeenkomst zal plaats vinden. Verder worden nog verschillende feestelijk heden, o.a. een fakkeloptocht, georgani seerd. Aan de huldiging zullen behalve le den van „de Princevlag" ook nog andere organisaties zooals Oranjeverenigingen enz. kunnen deelnemen. December een slechte vischmaand. De afdeeling Visscherijen van het depar tement van Economische Zaken deelt het volgende mede omtrent de visschery ln de rivieren en binnenwateren in December j.l. Zoowel op de rivieren als op de binnen wateren lag de gewone visscherij ten ge volge van de strenge vorst en doordat de meeste wateren met ijs bedekt waren of de visscherij door ijsgang onmogelijk werd gemaakt, zoo goed als geheel stil, alleen werd, voor zoover de rivieren betreft, op sommige riviergedeelten en in enkele met de rivieren in verbinding staande inham men af en toe met zetnetten of met de vischzegen onder het ijs gevischt, doch veel leverde deze visscherij niet op en in den regel bleven de vangsten beperkt tot wat voorn en andere witvisch. In de laatste dagen van December, toen de bovenrivieren weer vrij van ijs waren geworden, werden aldaar door Woudri- chemsch zegenploegen groote hoeveelheden voorn gevangen. De prijs, welke de betrok ken visschers daarvoor uitbetaald kregen, was echter zoo laag, dat van een behoor lijke verdienste geen sprake was. Opzettelijke zalmvisscherij was er uiter aard niet en de aanvoer bleef dan ook be perkt tot één kleinen zomerzalm met een gewicht van 4 K.G. en een opbrengst van 4.welke toevallig met andere viscn- soorten werd mede gevangen, terwijl in ae overeenkomstige maand van het vorig jaar een, vijftal zalmen werden aangevoerd met een gezamenlijk gewicht van 40 K.G. en een opbrengst van 69.Zeeforellen ot z.g. schotjes werden in het geheel niet aangevoerd. Ook in de binnenwateren bepaalde zich de visscherij in hoofdzaak tot het vissclien onder het ijs ofschoon de vangsten plaat selijk zeer uiteen liepen, waren de uitkon: sten van deze visscherij over het geheel niet onbevredigend, en in sommige streken van het land werden zelfs ruime vangs:en van snoek, brasem en baars en hier en daar ook aal en paling verkregen. Aangezien de waterstand in de binnen wateren overal buitengewoon laag was en het water nagenoeg de geheele maand met een dikke laag ijs bedekt bleef, kwam in verschillende streken van het land, en dat niet alleen in de ondiepe landpolders, doch ook in de buitenwateren, vrij veel viscn waaronder ook aal, onder het ijs te ster ven. De stand van de vischprijzen bleef be houdens een verhooging van de prijzen van snoek en voorn vrijwel gelijk aan dien van de vorige verslagmaand. Het levensonderhoud wordt duurder. De statistische cijfers wijzen het uit, nl. het overzicht, dat elke drie maanden worat opgemaakt door het Bureau van Statistiek der Gemeenten te Amsterdam van de kos ten van het levensonderhoud. Er worden in dit overzicht tweeërlei cijfers gegeven, n.l. van het onderhoud van arbeidersgezinnen en van dat van meergegoeden te Amster dam. Het blijkt dan, dat de indexcijfers der kosten van het levensonderhoud, berekend op de basis van het peil der prijzen gedu rende de periode 1923'24 100) en vol gens de levenswijze in ditzelfde tijdperk waren over December 1933 voor arbeidersgezinnen 80.7 (tegen 79.0 in September j.l. en 79.4 in December 1932) en voor gezinnen van meergegoeden 78.u (tegen 77.4 in Juni jl. en 80.7 in December 1932). Op de basis van het peil der prezen vóór den oorlog 100) waren zij voor arbeidersgezinnen 142.5 (tegen 139.5 in September jl. en 140.2 in December 1932) en voor gezinnen van meergegoeden 137.7 (tegen 136.6 in September jl. en 142.4 in December 1932). Voor beide groepen van gezinnen is er derhalve van September tot December 1933 voor het geheele budget een stijging waar te nemen en wel van 2.1 bij de arbei dersgezinnen en van 0.8 bij de gezinnen van meergegoeden. Voor de voeding alleen is de stijging 6.0 bij de arbeidersgezin nen en 4.3 bij de betergesitueerden. Vergeleken bij den tijd vóór den oorlog is het leven dus thans nog belangrijk duur der, Stoomvaart-Maatschappij „Nederland."* De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" deelt mede, dat de thuisvarende mailschepen, die van Februari tot en met Mei van Genua vertrokken, op hun reis vandaar via Algiers naar Southampton ea Amsterdam, Villefranche (Nice) aan de Fransche Riviera zullen aandoen. Deze regeling zal niet gelden voor het a.s. „J. P. Coen", dat 8 April van Genua naar Algiers vertrekt Verregaande slordigheid van een wethouder. Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft het onaangename bericht van de re geering gekregen, dat het rijk over het tijdvak van 23 November 1932 tot en met 16 September 1933 geen subsidie zal geven voor de steunregeling. Dit beteekent een schade voor de gemeentekas die op om en nabij de 16.000 kan worden geraamd. De aanleiding tot dezen ingrijpenden maatregel zou, volgens de „Tel.", gelegen zijn in de verregaande slordigheid, waar mede de wethouder voor Sociale Aangele genheden de rijksregeling in de steunver- leening heeft uitgevoerd. De regeering heeft gemeend dit eens duidelijk bekend te moeten maken. Erfenis van 8.5 milltoen. Volgens de Berlijnsche bladen heeft een Duitsche planter, die in Soerabaya overle den is, aan de familie van zyn Nederland sche jeugdvriendin 8.450.000 vermaakt, meldt de Berlijnsche correspondent van het ,Hbld." De brief, waarin deze beschikking vermeld stond, werd per luchtpost uit Ba tavia bij de naaste familieleden van de reeds geruimen tijd overleden jeugdvriendin bezorgd. Haar vijf nog in leven zijnde kin deren hebben zich thans in verbinding ge steld met de Nederlandsche regeering. Zij wonen te Berlijn, in een der armste wijken. Hun omstandigheden zijn niet rooskleurig, eenige van hen zijn werkloos. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het be roep naar Assendelft (toez.) door ds. J. N. Drost te Brouwershaven. Afscheid, bevestiging, Intrede. Ds. D. Bremmer hoopt Zondag 4 Maart a.s. te Hoek van Holland afscheid te pree- ken en Zondag 18 Maart d.a.v. bj de Geref. kerk van Middelburg bevestigd te worden door ds. F. A. den Boeft, van Rotterdam- Kralingen. De intrede is bepaald op Maan dag 19 Maart. Examens. Voor het laatste gedeelte van het accoun tants-examen is te Soerabaja geslaagd de heer A, Mos, yroeger wonende te Koude kerken Hr. Ms. torpedobootjagers „Banckert" en „Van Nes" zijn 25 dezer te Sabang aange komen. De dienstplichtigen van de lichting 1927 en 1929 en behoorende tot het 3e regiment infanterie, die in 1933 uitstel van herha lingsoefeningen hebben gekregen tot Febru ari 1934, moeten voor wat de onderofficie ren betreft op 5 Februari en de overigen op 12 Febrauri 1934 bij het 6e regiment infan terie te Breda onder de wapenen komen. DAGEN LANG HOOFDPIJN. Een middel dat verbetering bracht. Een onverwachte gewichtsafname. Uit dankbaarheid voor het succes dat zij met Kruschen Salts had, schrijft een vrouw ons den volgenden brief „Vóórdat ik Kruschen nam had ik veel last van rheumatiek en hoofdpijn, soms da gen achtereen. Gewoonlijk liep ik rond met een verband om mijn hoofd, omdat dit de ptjn iets verlichtte, 's Ochtends waren mijn ledematen meestal zóó stijf, dat ik nauwe lijks kon opstaan. Nu heb ik zeer zelden hoofdpijn en 's morgens voel ik me friscü en uitgerust. Tevens wil ik nog vermelden, dat mijn gewicht verminderd is van ruim 76 kilo tot 57 kilo. Zes maanden nam ik Kruschen Salts vóór ik voelde, dat ik in derdaad beter werd. Nu zou ik het nooit meer willen missen." Mevr. W. H. C. Meestal beginnen de hoofdpijnen wan neer Uw inwendige machine niet goed functionneert wanneer Uw afvoerorga- nen onvoldoende werken en Uw organisme niet meer vrij houden van afvalstoffen. Het gevolg is, dat onzuiverheden in Uw bloed komen. Laat daarom de zes zouten van Kruschen Uw afvoerorganen nieren en ingewanden aansporen tot regelmatige werking, zooals dit voor een gezond lichaam noodig is. De „kleine, dagelijksche dosis Kruschen Salts zorgt dat alle afvalstoffen, geregeld en volkomen uit het lichaam ver wijderd worden. Het gevolg van deze In wendige schoonheid is, dat verfrischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. U voelt zich gezonder en energieker, vrij van hoofdpijnen, vermoeidheid, zwaarlijvig heid en dergelijke hinderlijke kwaaltjes. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbe grepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flescb, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Maat schappij Amsterdam voorkomt. VOETBAL. Voor aanstaanden Zondag staan in onze klasse slechts enkele competitie-wedstrijden op het program, daar er enkele bekerwed strijden voor de tweede ronde zijn inge- lascht. Zoo is komen te vervallen de ont moeting AllianceTer Neuzen, waarvoor de bekerwedstrijd Ter NeuzenZeelandia in de plaats is gekomen. Alliance speelt thuis een bekerwedstrijd tegen Baardwijk. Er resten voor de competitie de wedstrij- ren T.S.C.de Baronie en Vlissingen Breda. Voor T.S.C. is de wedstrijd van veel ge wicht, aangezien de inzet hier is de voor- loopige bezetting van de eerste plaats. Door een overwinning der Oosterhouters, die we waarschijnlijk achten, zou T.S.C. weer de leiding hernemen. Thuis wist de Baronie in dertijd met 21 van T. S. C. te winnen. Deze geringe meerderheid wijst in de rich ting van een revanche voor de ontvangende club. Aan den Koudekerkscheweg spelen de rood-witten tegen Breda. Nu er van een uitgesproken meerderheid van één der clubs uit de bovenste helft der ranglijst geen sprake is, getuige de nederlagen achter eenvolgens van de Baronie en T.S.C. tegen het zwakke zu3je Axel, is Vlissingen's kans, ondanks de recente nederlaag tegen de Ba ronie nog lang niet weg, temeer daar T.S.C. nog aan den Koudekerkscheweg op bezoek moet komen. Het is te verwachten, dat T.S.C. en de Baronie nog verdere nederla gen zullen lijden. Vlissingen ligge dus op de loer om in den eindspurt de beide con currenten T.S.C. en de Baronie voorbij te streven. Met Hero en de Baronie is afge rekend, daar onze stadgenooten reeds twee maal deze clubs bekampten. Vlissingen is zeker in. staat T.S.C. te kloppen, hetgeen T.S.C. op een puntenverlies van twee komt te staan. Weten onze. stadgenooten uit de resteerende uitwedstrijden tegen middel matige tegenstanders de noodige punten te halen, waartoe de roodwitten beslist in staat zijn, dan kan het nog best gebeuren, dat Vlissingen op het eind met de eer gaat strijken. Zondag moet de wedstrijd tegen Breda 2 punten opleveren. Dat bezorgt on zen stadgenooten de tweede plaats. Vanaf dit moment dient de eindspurt ingezetals het dan wat mee wil zitten, kunnen de rood-witten nog best als eerste over de eindstreep gaan. Voor de 3e klasse staat een belangrijke kamp op het program. Breskens komt dien dag bij de Zeeuwen op bezoek. Een overwin ning der Zeeuwen, waarop ieder sportlief hebber in onze stad hoopt, brengt de Zeeu wen in prachtige positie. Wel bedraagt de achterstand op Breskens dan nog één punt, maar de Zeeuwen zijn 2 wedstrijden op Breskens achter. De laatste loodjes wegen het zwaarst. Dat de Zeeuwen daaraan Zondag denken. Dat het Zondag op het Zeeuwen-terrein zal spannen, is een zeker feit, INSIDER. Buiten verantwoorden, kheid der redactie. De copie wordt nlei teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Eenigen tijd geleden heb ik in uw blad een hoofdartikel gelezen, de „werkende" vrouw betreffende. Het is toch wel vreemd, dat daar niet ver der op in gegaan is door niet één werk- looze, door niet één vakbond-bestuurder. Hoeveel jonge menschen zouden er niet een broodwinning kunnen vinden, wanneer hier ter stede dit euvel uitgeroeid werd, o.a. bij het openbaar onderwijs, bij particuliere instellingen. Het zou mij en vele anderen een genoegen zijn de kwitantie van de vereeniging zieken- huisverpleging onderteekend te zien door een (gehuwden) ambtenaar. Er zijn bij de diverse vakbonden honderd duizenden aangeslotenen waarvan er mas sa's werkloos zijn. Waarom wordt er door de besturen niet hard gewerkt om dit euvel, dat duizenden werklooze bondsmakkers buiten den arbeid houdt, te doen verdwijnen. Men hoort ze niet de bestuurders. Op de verga deringen daarover wèl? Ik betwijfel het. Dankend voor de plaatsing, ANTI-CUMUL ANT. LUCHTVAART De recordmail van de „Pelikaan"» De K.L.M. schrijft Iedereen zal zich de cijfers nog herinne ren met 508 K.G. post, ruim 100.000 Nieuwjaarsbrieven, kwam de „Pelikaan" uit den Oost naar „de lauwe Westerstran- den" gevlogen. Welk een record-drukte hij daarmee den Indischen postkantoren be zorgde, heeft de K.L.M. eerst thans verno men uit een brief, afkomstig van de K.N. I.L.M. te Weltevreden. Wij citeeren daaruit „De 15.000 vel briefpapier en enveloppen, die wij voor de „Pelikaan" lieten drukken, waren binnen 48 uur uitgegeven. Het iiep letterlijk storm en het regende mondelinge, telefonische, schriftelijke en zelfs telegra fische aanvragen van overal vandaan. Het hoofdpostkantoor opende drie extra loket ten en wij konden slechts met behulp van ons geheele personeel het papier distribu- eeren en de speciale zegels verkoopen. In den nacht van 22 op 23 December hebben wij toen inderhaast nog 5000 vel en enve loppen laten bijdrukken en 3500 vel Zilver meeuw-papier, dat wij nog hadden, laten overdrukken. Ook deze voorraad was in een morgen uitgeput. Zaterdag 23 December konden wij op sommige momenten het publiek nauwelijks in ons hoofdkantoor bergen. Wij hebben honderden aanvragers moeten teleurstellen, niet alleen in Batavia, doch ook in andere plaatsen. Als wij de enorme belangstelling hadden kunnen voorzien en meer van het speciale papier hadden gehad, had de „Pe likaan" stellig nog een 10.000 brieven meer ten vervoer gekregen. Zelfs tot eenige uren voor het vertrek bleef de stroom van aan vragen om papier en postzegels aanhouden. Het zal u tenslotte interesseeren te ver nemen, dat bij de post in Bandoeng de voorraad driehoekige zegels uitgeput was en toegestaan werd met gewone postzegels te frankeeren. U zult wel begrijpen welk een voldoening bet ons gaf, dat de post uit Nederlandsch- Indië, die de „Pelikaan" medenam, de 500 K.G. overschreed. Nieuwe recordvlucht. Thans staat definitief vast, dat de Fran sche vliegers Codos en Rossi met de „Jo seph le Brix" een nieuwe poging zullen wa gen om het record over den langen afstand dat met 9.104 K.M. op hun naam staat te verbeteren. De tocht zal waarschijnlijk naar Zuid- Amerika gaan. De verdwenen Duitsche zeeman. Omtrent de verdwijning van den Duitschen zeeman Krul te Antwerpen kan nog worden medegedeeld, dat een scheepsmaat thans van K. een brief heeft ontvangen uit Rotterdam, waarin K. mede deelt, dat toen hy op het Duitsche consu laat weg werd geroepen hij besloten had Le vluchten omdat hy vreesde, te word in vastgehouden. K. is namelijk by verstek in Duitschland ter dood veroordeeld wegens anti-nationaal-socialistische actie. Buiten het consulaat gekomen is hfl te voet van Antwerpen naar Nederland ge gaan. Zelfmoordpoging in het Rijksgerechtshof. De vroegere deurwaarder Wilhelm Kleinert uit Gruen» berg in Silezië, woonde gisterenmorgen in het Rijksgerechtshof de uitspraak by be treffende de revisie, die hij had verzocht in verband met een vonnis van de recht bank te Glogau, waarbij hjj tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld wegens verduistering en oorkondenvervalsching. De revisie is verworpen. Onmiddellijk na de uitspraak door het Ryksgerechtshof tracht te Kleinert zich van het leven te berooven, door zich met een scheermes zware wonden aan den hals toe te brengen. HU is overge bracht naar de zenuwkliniek van de univer siteit van Leipzig. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De ontvoerder van Ed ward Bremer. Uit St. Paul wordt gemeld, dat de familie van den ontvoerden bankier gisteravond in spanning wachtte op een teeken der ontvoerders tot hervat, ting der onderhandelingen, nadat de eerst* poging om de als losgeld geëischte 200.000 dollar te overhandigen, was mislukt. Waar. schynlyk hebben de ontvoerders met hun auto, waarin misschien ook het slachtoffer gezeten was, een verkeerde auto gevolgd die toevallig reed op dén meestal verlaten weg, waar men het geld zou overhandigen. De familie van Bremer heeft nogmaals openlijk verklaard, dat het losgeld beschik- baar is en dat geen vragen zullen worden gesteld of naderhand mededeelingen aan derden over de ontmoeting met de ontvoer- ders zullen worden gedaan. Mist. Het is Woensdag te Londen erg mistig geweest, zoo erg, dat men spreekt van den donkersten dag van dezen winter. Het verkeer ondervond natuurlek veel vertraging. Op de spoorwegen naar de buitenwijken werden de diensten beperkt. In het Z.W. deel van de buitenstad hing op een gegeven oogenblik zoo'n dichte mist, dat de machinist van een trein in de sein paal moest klimmen om te zien of het sein op veilig of onveilig stond. Bij de spoorwe- gen liep alles zonder ongelukken af, doch bij ongelukken op de andere wegen zijn vier menschen om het leven gekomen en velen gekwetst. In de buurt van Wimbledon moesten 's avonds zelfs de tram- en bus- diensten gestaakt worden en menig auto mobilist zag zich genoopt zijn wagen te laten staan en te voet zijn reis te vervolgeu. Een zeldzaam natuur, v e r s c h ij n s e 1. Bij het station Na- chabino aan den Moskou-Witrussischen- Baltischen spoorweg, is een zgn. bolide neergekomen, hetgeen een zeldzaam en in. teressant verschijnsel is. Des avonds verscheen aan de maan een kleine roodlichtende nevelvlek, die zich snel uitbreidde. In het midden van de vlek ver- toonde zich een lichtgevende kern, die in razende vaart de aarde naderde. Eenige seconden later veranderde de kern van richting en wendde zich naar het Noord-Westen hy kreeg een staartvormig verlengsel en ongeveer op boomhoogte kwam de bolide tot stilstand en werd ont bonden in een verblindenden blauwen vuur regen. Slechts een klein rood wolkje bleef over, dat weldra vervloog. Het astro-physica- lisch instituut te Moskou heeft allen die het verschijnsel waarnamen om een beschrijving verzocht en eventueele toezending van ge vonden splinters van den meteoorsteen. Weer een lync h-g e v a 1 in de Ver eenigde Stat en. Gisterenavond laat bestormden 30 40 gewapende en gemaskerde mannen de Perry-County gevangenis, maakten zich meester van een 20-jarigen neger, Res Scott, en ontvoeiden hem in een auto. Ongeveer 300 personen hadden zich voor de gevangenis verzameld en zagen toe. Een aantal auto's vervolgde de auto met de menschenroovers. Aan de grens van de stad gekomen, werden enkele honderden vreugde schoten afgevuurd. De sheriff achtervolgde met 50 man de ontvoerders, doch men vond niets anders dan het lijk van Scott, opgehangen aan een boom en doorboord met ongeveer 40 schoten. Scott werd ervan beschuldigd, een mijn werker levensgevaarlijk te hebben gewond. Het lynchen is in den laatsten tyd in de Vereenigde Staten aanzienlijk toegeno men. In 1932 werden in totaal 6 personen gelyncht, terwijl in 1933 42 negers en 5 blanken op deze wijze van het leven werden beroofd. De aardbeving in En gelse h-I ndië. Gevreesd wordt, dat als gevolg van de aardbeving in Bihar 357.000 ton suikerriet, ter waarde van 250.000 pond sterling, verloren zullen gaan, tenzy onmiddellijk met de verwerking kan worden begonnen. Men verwacht dan ook, dat overgegaan zal worden tot een massa- invoer van jonge ossen, die in de pietmo lens te werk gesteld zullen worden. Waarschijnlijk zullen duizenden acres grond voor goed onbruikbaar zijn, daar er door de aardbeving groote scheuren zijn ontstaan, waaruit zand en zwavelhoudende modder zijn gevloeid, welke den bodera voor cultuur onbruikbaar maken. Op givnd van de thans beschikbare ge gevens kan men zich een juister beeld vor men dan tot dusver van den omvang van de aardbeving in Britsch-Indië van 15 Ja nuari. Het aantal dooden zal, in gelukkige tegenstelling met de aanvankelijk gevrees de veel grootere cijfers, waarschijnlijk de 2500 niet veel overtreffen. Gezien de uitge breide schade aan gebouwen en gewassen te velde is dit cijfer merkbaar gering. Pat is vermoedelijk te danken aan de omstan digheid, dat de aardbeving geschiedde op een uur, dat de meeste menschen buitens huis waren. De steden met de grootste stof felijke schade zijn die in Noord-Bihar, waar tenminste de helft der steenen huizen vernield is, en Monghyr, waar het zieken huis instortte en honderden menschenlevens verloren gingen bij het instorten van den bazaar, waarvan slechts een puinhoop over is. Te Muzalffarpur zyn de huizen der rech» ters en ambtenaren vernield, de gevangenis en de bank beschadigd en ongeveer 300 menschenlevens verloren gegaan. Ook te Darbhanga bedraagt het cijfer aan dooden 300 en zijn alle steenen huizen vernield. Motihari was totaal van de buitenwereld afgesneden en voor een groot deel verwoest JLn de andere steden in Bhagalpur zjjn de gebouwen ernstig beschadigd. Te Jamalpur is de schade groot en vielen ongeveer 200 levens te betreuren. Te Pusa is het ver maarde landbouwkundig instituut ernstig beschadigd. In Chapra zyn de paleizen et) de openbare gebouwen vernield en is Uet ziekenhuis onbruikbaar geworden. In PatJ#

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 6