Vfissingsche Courant 4^feP tweede blad LICHTZINNIGE JEUGD êrf/ jf{ ZWEEFVLIEGEN IN ZEELAND JECOVITOL BINNENLAND FEUILLETON van de van Vrijdag 26 Januari 1934. No. 22. EX-KEIZER WILHELM II. Naar aanleiding van zijn 75sten geboortedag op Zaterdag 27 Januari. Wilhelm Friedrich Victor Albert von Hohenzollern, ex-keizer van Duitscbland en ex-koning van Pruisen, werd den 27sten januari 1859 geboren te Berlijn als oudste I zoon van prins Friedrich Wilhelm van Prui sen en prinses Victoria van Engeland. Reeds als kind maakte hij de karakter- botsingen tusschen zijn ouders mede. Zijn moeder bleef in haar hart altijd een vreem de in Duitschland, zij was ten innigste over- jf tuig'd van de voortreffelijkheid der Engel- I sche wetten en instellingen, zij beschouwde I jjaar nieuwe vaderland als een achterlijk land, den rijkskanselier Bismarck als een persoonlijk tegenstander. Verstandsmensch, maar heerschzuchtig en koel, gelukte het I Victoria nimmer het hart van haar zoon te 0 winnen. Zijn vader, de kroonprins, was opgegroeid 1 in een tijd, dat het liberalisme algemeen be gon te worden onder de toonaangevende klassen in Duitschland en hij zelf was er I sterk door beïnvloed. Men verweet hem ge- '1 brek aan initiatief te bezitten en niettegen- staande herhaalde oneenigheden, te zeer P onder den invloed van zijn vrouw te staan, i Als soldaat deed hij zijn plicht in de groote oorlogen van 1866 en 1870, en hp verwierf I met de hulp van uitstekende raadgevers, I groote successen op het slagveld, maar toch voelde hij zich nimmer in de eerste plaats soldaat. Zijn geheele natuur en inzichten leken den ouden keizer Wilhelm I en zijn R kring on-Pruisisch. Hij werd dan ook altijd I geheel buiten officieele staatszaken ge- P houden. I Zijn oudste zoon, de latere Willem II, groeide op in een geestelijk verdeelde at- i mosfeer. De groote overwinningen op Oos- tenrijk en Frankrijk, de vorming van het I nieuwe Duitsche keizerrijk en het verkrij- l gen van de Duitsche kroon door de Hohen- I zolleras maakten een diepen indruk op hem, I Hij verdeelde zijn geestdrift tusschen Bis- narek en het roemrijke Duitsche leger. Zijn f vader en moeder wenschten hem een op- voeding te. geven, die -afweek 'van de tra- dities van de Hohenzollern-dynastie. Zp f zonden hem naar het gymnasium te Kassei, maar ofschoon hij als gewoon leerling die I school bezocht, bleef hij voor leeraren Het handschrift van den gewezen keizer. Een kantteekening, wélke hy maakte bij een toegezonden rapport. („God hélpe hem zijn taak goed te volbrengen")* en leerlingen altijd de prins en toekomstige keizer. Hij behield steeds een groote ach ting voor prof. Huizpeter, den rector van het gymnasium te Kassei. Voorts diende hij zes maanden bij het le garde-regiment, studeerde daarna twee jaren, te Bonn in de staats- en rechtswetenschappen, maar ver zuimde ook hier in eenig nauwer contact te komen met professoren of studenten. Ver volgens bekleedde hp verschillende rangen in het leger te Potsdam en huwde in Februari 1881 prinses Augusta Victoria van Slees- wijk-Holstein Sonderburg Augustenburg, dochter van prins Frederik, die in 1864 Bismarcks plannen had gedwarsboomd door naar de kroon van Sleeswijk-Holstein te dingen en die een persoonlijk vriend van den kroonprins Friedrich Wilhelm was geweest. De jonge prinses was zeer eenvoudig opge voed. Zij schonk het leven aan zes zoons en een dochter,. Den 9en Maart 1888, toen zijn grootvader Wilhelm I stierf, werd Wilhelm kroonprins zijn vader was toen al ongeneeslijk ziek en stierf reeds den 15en Juni van datzelfde jaar, waarop Wilhelm hem opvolgde. De nieuwe keizer was ongetwijfeld een man van zekere intellectueele gaven. H\j had een vlug bevattingsvermogen, dat hem in staat stelde in korten tijd een algemeen inzicht te verkrijgen in de dingen, die hem interesseerden, maar hij stelde zich dl te gemakkelijk met dit inzicht tevreden en vond het onnoodig dieper in de problemen door te dringen. Hij was een goed spreker, doch liet zich maar dl te dikwijls verleiden meer te zeggen, dan hp werkelijk meende. Hij hield er van bewonderd te worden en in het middelpunt der belangstelling te staan en bekend is dan ook het gezegde „Bij een doopplechtigheid wil hp de doopeling, bij een bruiloft de bruidegom en bij een begra fenis het lijk zijn". Hij beschouwde het kei zerschap als een goddelijk instituut, hij ge loofde, dat God, die hem op deze plaats had gezet, hem den rechten weg zou wijzen om zijn souvereine plichten te vervullen. Zijn regeering kenmerkte zich vooral door het persoonlijk optreden van den keizer en den grooten nadruk, welke op de uitbrei ding van de weermiddelen werd gelegd. Hij achtte het voor Duitschlands internationale positie absoluut noodig, dat dit land niet al leen over een groot leger, doch ook over een sterke vloot moest beschikken. Hij heeft gewis geen oorlogszuchtige bedoelingen ge had hij wist héél goed, dat hem de mili taire gaven ontbraken in een grooten mo dernen oorlog het commando te voeren. Aan den anderen kant gevoelde hij, dat zijn plicht als monarch hem verbood het bevel aan anderen over te laten, Door het bijeenroepen van de Internatio nale Conferentie voor Arbeidersbeseherming in Maart 1890 trachtte hp het vertrouwen der arbeidersbevolking te winnen. De ver wachte gevolgen bleven echter uit en 's kei zers sociaal-politieke denkbeelden leidden alleen tot een breuk met Bismarck over de socialistenwet. Bismarck verbood op grond van een kabinetsorder van 1850 den ande ren ministers aan den keizer verslag uit te brengen, buiten zijn tegenwoordigheid. De keizer zag daarin een poging om zijn in vloed tegen te gaan en verzocht deze ka binetsorder in te trekken. Bismarck weiger de zulks en de keizer liet hem daarop we ten, dat hij verwachtte, dat de rijkskanselier zpn ontslag zou indienen. Bismarck deed dit den 18en Maart 1890 en het gevraagde weer even stil. Luister, 303. Ik wil niet ontsnappen, want ik weet, dat het onmogelijk is. Ik hoop de andere zijde van de Dart te berei ken, om mijn familie, die in Post-Bridge woont, even te sprekenik móét naar huis, naarBlackthorn-Farm...... Zijn. stem beefde. Er is iets, wat ik aan mijn vader moet zeggenals hij nog in leven isIk moet het zeggen't is voor hem een levenskwestievoor hem en voor mijn zuster. Heb ik mijn boodschap gedaan, weldan geef ik me weer ge vangen Het gelaat van 303 trok zich krampach tig samen zijn blik was somber. Hij stond even sprakeloos, nadenkend over datgene, wat Rupert hem zoo juist vertelde. Je lijkt wel gek bromde 303 tenslot te. Kerel, wat een geluk Als je naar huis gaat, zullen ze je zeker een paar dagen willen verbergen, denk je niet Je zult toch we! nieuwe kleeren en wat eten en drinken kunnen krijgen Ik zal er wel voor zorgen, dat ik hetzelfde bereik. Dat moe ten we even overleggen. Volg me, als je er lust toe gevoelt. Doch ik waarschuw je er staat ons bij mij thuis niet veel goeds te wachten. Mijn va der zal ons zonder eenig uitstel bp de auto riteiten bekend maken. Hij keek 303 ernstig aan. Maanden, mis schien wel reeds jaren had deze gevangene alleen gedacht en geleefd voor het idee ontslag werd onmiddellijk door den keizer aanvaard. Bismarck's plaats werd ingenomen door Capri (1890—1894), onder wiens bewind de regeering een meer links liberale staat kunde volgde. Later, onder vorst von Hohen- lolie en vonBiilow was de keizer de eigenlijke leider der staatkunde en bewerkte hij door zijn talrijke redevoeringen, dat geheele maatschappelijke kringen, met name die der socialistische arbeiders, tegen hem ingeno men werden. Onder zijn vele reizen verdienen die naar Constantinopel en Palestina (1898) en naar Marokko (1905) genoemd te worden we gens haar staatkundige be teekenis. Vrijwel algemeene afkeuring ondervond 's keizers houding tijdens den Engelsch- Transvaalschen oorlog, toen hij naliet den grijzen president Kruger te ontvangen on der mededeeling, dat hij op jacht moest. Bekend zijn ook Wilhelm's pogingen om leidend in te grijpen op het gebied der kunst, ofschoon de kunstenaars deze opvatten als een beperking van hun individualiteit en een bevoorrechting van andere kunstvormen ten nadeele der moderne. In het algemeen kan gezegd worden,, dat zijn karakter een romantischen trek ver toonde, zooals ook blijkt uit de groote be wondering zijner voorvaderen uit het Huis Hohenzollern (Siegesallee te Berlijn). Ook was hp er op uit op elk gebied van men- schelijk weten en kunnen handelend op te treden en leiding te geven. Hij was een hartstochtelijk beoefenaar van de zeilsport en met zijn jaclit maakte hij verschillende verre tochten. Over het aandeel van Wilhelm II in het uitbreken van den wereldoorlog loopen de meeningen nog steeds uiteen. Toen in den herfst van 1918 de Duitschers terug moes ten trekken en de revolutie uitbrak, ver klaarde prins Max, de rijkskanselier op eigen gezag, dat de keizer afstand van den troon deed ten behoeve van den kroonprins, doch de socialistische partij ging dit niet ver genoeg zij riep de republiek uit. De keizer, die zich in het hoofdkwartier te Spa bevond, vluchtte daarop naar Nederland, waar hij zich eerst op het kasteel van graaf Van Bentinck te Amerongen, later te Doorn vestigde. Nog in November 1918 deed hij schriftelijk afstand van den Duitschen kei zers- en den Pruisischen koningstroon. Den dag daarna kwam ook zijn gemalin, ex- keizerin Augusta, naar Nederland, terwijl de kroonprins op Wieringen werd geïnter neerd. De Parijsche Conferentie der geallieerde mogendheden verzocht de Nederlandsche regeering de uitlevering van den gewezen keizer, wat op grond van het asylrecht ge weigerd werd. Na den dood van de ex-keizerin huwde de ex-keizer de weduwe prinses Hermine von Schonach Carolath. Hij leeft zeer terugge trokken en verschijnt slechts zelden in het publiek. Een jeugdportret van Wilhelm II. Zijn eerste schip. „vluchten". Het heerlijke gevoel vrij te zijn had hem aangegrepenhij kon niet geloo- ven, dat hun vrijheid slechts van korten duur zou zijn. Het was dan ook nutteloos te trachten hem te doen inzien, dat hij het onmogelijke verlangde. Luister, 303, vervolgde Rupert, ik blijf bij je. Alles wat in mijn vermogen is, zal ik doen om je te helpen. Doch we moeten nu onzen tijd niet verspillen met noodeloos gepraat. Ga mee Ze stonden voor een grooten steenen muur. Rupert uitte een kreet van vreugde. We zijn precies boven Wistman's Wood, want dit is de groote muur van Beardwon naar Rough Tor, voorbij Post- Bridge-Hall. Nu vinden we gemakkelijk on zen weg verder, als de mistbank ons nu nog maar een poosje blijft verbergen voor degenen, die onder ons den grooten straat weg volgen. Ze vervolgden, in een flink tempo loo pend, hun weg. Nauwelijks hadden ze een kilometer afgelegd, toen ze ineens bleven staan. Een stem drong tot hen door. Zij luis terden. Opnieuw hoorden ze de stem Ze spanden hun gehoor in tot het uiterste. Nu hoorden ze duidelpk het getrappel van paarden op het graniet. Een oogenblik later, nu duidelijker dan de eerste maal, weer de stem men riep. Bewakers te paard, fluisterdeRupert. Vlug den muur over. Zoolang ze niet weg door Ir. F. A. HOLLEMAN 2e Secr. der Zeeuwsche Ver, voor Luchtvaart, Een sport die den groepsgeest bevordert Prestaties der zweefvliegerijeen duurrecord van 36 uren een afstandre cord van 150 K.M. en een hoogterecord van 2500 Meter, Het gebied van het zweefvliegen is al zoo uitgebreid, dat men werkelijk in ver legenheid raakt, wanneer men hierover in het kort nu eens iets wil vertellen. En toch is het zoo noodig, want wrj zitten hier in Zeeland toch eigenlijk nog zoover van vele nieuwe stroomingen verwijderd, die ons zeker zouden interesseeren, als wij er wat meer van wisten. Zeker, de meesten onzer hebben in de couranten wel eens over zweefvliegen gelezen en in de tijd schriften foto's gezien, maar tot hoevelen is het doorgedrongen, dat er eiken Zondag in Europa duizenden zweefvliegtuigen op stijgen En toch is dit zoo. Nemen wij enkel maar eens Duitschland, het geboor teland van deze sport. Wirth, wiens broer een vermaard zeilvlieger is, die een groote zeilvliegschool leidt, schrijft in de „Deut sche Flugillustrierte" „Onze jeugd vul vliegen. Niets toont dit duidelijker dan de steeds grootere kringen aantrekkende zweefvliegsport." Nu is het zweefvliegen reeds op weg een volkssport te worden. In alle deelen van Duitschland trekt deze sport jongelieden aan, uit alle kringen van het volk beoefe nen jonge, levenslustige menschen haar met oprecht enthousiasme. De liefde om te vliegen is in de Duitsche jeugd ont waakt". Thea Rasche, zelf een bekend vlieger, schrijft in hetzelfde blad, „Meer dan ooit geldt het Duitschland's jeugd voor de luchtvaart te winnen en enthousiasme bp te brengen voor de heerlijkste sport, die wij kennen". Leest U toch eens „Ein Segeïflieger Robert Kronfeld". Zeker het is wat „hoog dravend" en wij nuchtere Hollanders zui len er wat om glimlachen, maar een sport, die een dusdanig enthousiasme kon doen ontbranden, daar moet toch wel wat in steken En het is dan ook niet te ver wonderen, dat in Duitschland elke plaats van eenige beteekenis zijn zweefvliegclub heeft, waar druk geoefend wordt, in de hoop eens uit te kunnen komen op de groote gebeurtenis, de zeilvliegwedstrijden in de Rhön. Maar niet alleen in Duitsch land, ook in Frankrijk, Engeland en Zwit serland komen telkens meer clubs en wordt hard geoefend voor nationale wedstrijden. Ook wij, in ons land, bezitten reeds een aantal clubs en er bestaat zelfs al een bond van zweefvliegclubs. Hoe komt het nu toch, dat wij, die toch van oudsher de eersten in het zeilen waren, die zelfs de Engelschen het jachtzeilen moesten gaan leeren, pas zoo betrekkelijk laat tot de zeilvliegerij zijn overgegaan en ons zoo schoorvoetend aan deze sport wa gen Hoe komt het, dat wij Zeeuwen, die toch zoo met den wind en het weer ver trouwd zijn, zeilers in hart en nieren, niet reeds lang aan het zweefvliegen zijn Is het onbekendheid met deze sport of is het onze landaard die zich er tegen verzet Ja, onze. landaard, want zweefvliegen ver- eischt boven alle eigenschappen noodig voor sport nog een speciale eigenschap, n.l. groep r geest. En dat is nu wel het mooiste, dat de jeugd in een tijd dat het egoïsme dikwijls zoo op den voor grond treedt, in vuur kan raken voor deze sport, waarin voor egoïsme en individua lisme zoo heelemaal geen plaats is. Hoort maar, wat de „Schweizer Aero Revue" schrijft naar aanleiding van een cursus voor zweefvliegleeraren „Zweefvliegen stelt specifieke eischen aan het karakter. Zweefvliegen is een groepssport en vereischt een uitgesproken groepsgeest. Maandenlange arbeid in de bouwloods, opdat eenige korte vluchten ge maakt kunnen worden door iemand anders. Zondag aan Zondag op het vliegterrein komen, aan den gummikabel trekken, de zijn, moeten we ons verbergen Door over den muur te klimmen ver plaatsten ze een grooten steen, die hobbe lend de heuvelhelling afrolde. Ze waren juist over den muur toen de mistbank weg dreef door een plotselingen windstoot. Een paar honderd meter verder zag Rupert nu duidelpk twee ruiters, wier gestalten zich scherp tegen de lucht afteekenden. Mijn hemel We hangen riep 303. De ruiters riepen de vluchtelingen aan. Ze gaven hun paarden de sporen en reden de helling af. VooruitLoopen. wat we kunnen Naar den mist in de vallei Voor hij uitgesproken had, was 303 reeds doorgerend, hollend, struikelend, af en toe zig-zagsgewijze loopend om al te gevaar lijke hindernissen te ontwijken. Rupert volgde. Tweemaal viel 303, telkens hielp Rupert hem opstaan. Hij keek even om en zag, dat de bewakers den muur hadden bereikt. Ze stegen af. Een hunner verwij derde eenige stukken steen, om aldus een opening vrij te maken voor de paarden de andere nam zijn karabijn en sommeerde de vluchtelingen andermaal om stil te staan of er zou worden gevuurd. Nog eenmaal klonk de waarschuwing. De twee vluchtelingen liep-n naast elk ander. Rupert hoorde zichzelf lachen. De reddende mistbank was geen honderd me ter ver meer. Hij klemde de tanden opeen en hief fier het hoofd omhoog in afwach Móeders, weert het rhachitis-gevaar! Geeft uw kleine Jecovitol! Geijkt door een Neder- ïandsch Professor op eehalie aan Vitamine D (minstens 250 propnyj. 125 internat, een.» heden), tegen rhachitis (Engelsch.e ziekte). Jecovitol dankt voorts zijn waarde aan Vita* mine A, waardoor allerlei infectieziekten, zoq- al6 griep, beter doorstaan worden. GEIJKTE LEVERTRAAN Bij Apothekers en Drogisten f-.75 p, Fl. fiKOCAQÉS-STHKMAN PHARMACIA vogel in den wind sleepen, urenlang om een ander plezier te doen, zoodat men kan zeggen, groep X heeft wat gepresteerd. Al deze eigenschappen vereischen niet alleen, training, maar ook opvoeding. Zweefvlieg sport bevordert dan ook gemeenschaps zin en is niet vereenigbaar met individua lisme". En nu zijn wij misschien wel individua- listischer dan de Duitschers, maar aan ge meenschapszin ontbreekt het ons toch ock niet. En zoo u hieraan moest twijfelen Iaat de jongeren gaan zweefvliegen, neemt de proef op de som en bewijst, dat wij voor andere landen ook in dit opzicht niet onder hoeven te doen. En zoo in het begin de pogingen al eens mogen falen, oefening maakt den meester. Dit geldt niet alleen voor den clubgeest, maar ook voor de prestaties. Wat de mees ters op dit gebied geleverd hebben, daar zult u van opkijken. Het duurrecord met terugkeer op het punt van uitgang staat op naam van den Duitscher Schmidt met 36 uur 35 minuten in de lucht. Dit lijkt haast ongelooflijk. Zesendertig uur in een nauw toestel gepropt, opletten en reagee- ren en opstijgende Iuchtstroomen zoekern Voor dames is het 10 uur, op naam van Hanna Reitsch, Aardig is wat zij er zelf van vertelt. „Rossiten is prachtig. Daar zweeft men over het Kurische Haff en als de zon schijnt, denkt men er niet meer aan om te landen. Zoo heb ik mijn record van 10 uur gemaakt. Dat daar zooveel ophef over gemaakt is, ergert me, want wie boven Rossitten zweeft en een klein beetje schoonheidsgevoel heeft, die maakt vanzelf recordvluchten, omdat hij niet meer naar beneden wil". Dan komt de beroemde vlucht van Krou- feld 150 K.M. in een rechte lijn in het front van een voorttrekkende onweersbui* En de hoogste vlucht van Groenhoff, die in de opstijgende lucht in een groote on weerswolk 2500 M. hoogte bereikte. Deze vluchten behooren evenwel al tot de aller hoogste hoogeschool. Voor zulke vluchten is zooveel meteorologische kennis noodig, dat men hier al van wetenschap mag spre ken. En werkelijk werkt een der bekendste Duitsche meteorologen, Prof Georgii ook nauw met deze vliegers samen om een nauwkeurig beeld te krijgen van de lueht- stroomingen in onze atmospheer. Kort ge« leden vertrok hij met een stel zweefvlie gers naar Patagonië orn daar de atmos feer te doorworstelen. En zoo zou ik nog langen tijd door kunnen vertellen over techniek van het zweefvliegen, over zweefvliegscholen, over de hechte vriend schap tusschen zweefvliegers, maar waarvoor al die woorden laten wij doen. Laten wij zelf gaan zweefvliegen. De reis van den minister van defensie. De minister van defensie, mr. dr. L. N, Deckers, die Woensdagavond van zijn bui- tenlandsche reis in Den Haag is terugge- ting van het schot. Nog eenige metersde mistbank was voor henEen schot weerklonkeen paar seconden later en ze waren in veilig heid geweest Was de bewaker, die gevuurd had, mis schien een sportman Had hij hun waar voor hun geld willen geven, door hen zóó lang te laten rennen als hij zelf wenschelijk vond Hij moest echter zijn plicht doen. Hij wist natuurlijk, dat de vluchtelingen onvindbaar zouden zijn, indien ze weer in den mist verdwijnen zouden. Vuren was dus noodzakelijk. De man, die rechts liep, struikelde, viel, rolde een paar maal over den grond, juist als een haas, die geraakt is en bleef liggen, roerloos, zijn gelaat naar den grond ge keerd. Voor de bewaker opnieuw kon vuren, was de andere vluchteling in den mist ver dwenen. De ruiters gingen terug naar hun paar den ze reden naar den getroffene. De be waker, die gevuurd had steeg af en keerde den getroffene om. Toen keek hij naar zijn kameraad: Het gelaat van den gewonde zag lijkbleekeen dun straaltje bloed vloeide uit een kleine wonde aan het voor hoofd Mijn hemel, Bil, dézen keer heb jij het gedaan. Jij hebt hem doodgeschoten '(Wordt vervolgd.) Be ex-keizer, zooals hij er thans uitziet. door ARTHUR APPLIN, 43) Een bewaker te paard, die naar Post Bridge rijdt om ons in die richting den pas te snijden, zei Rupert. We moeten loopen ri de richting van de groote rotsen. Als de riist blijft aanhouden, kunnen zc onmoge- 'jk de groote wegen verlaten en de zijpa den inslaan. Weer worstelden ze de steile helling op. Waar ga je heen vroeg nummer 303. Naar Wistman's Wood, aan den ande ren kant van de Dart. Een heel geschikte P aats om ons te verbergen als de mistbank Wegdrijft. Ik vind het heelemaal niet noodig ons e verbergen. We moeten een farm zien te nen, waar ze ons willen en kunnen ver- •ngen en ons ook wat te eten of te drinken. h hif1 ^even' alsmede andere kleeding. Dan e en we tenminste kans zonder kleer- .eVren dit avontuur te komen. Je zei, hef bekend bentdan ken je ook volk. is er dan niet één landman, die hp °U Wl^en helpen kunnen we ons dan gens schuil houden Denk er aan, het 1 ™ei' een kwestie van leven of dood. u£ert schudde zijn lioofcls Ze stonden

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 5