500 300 150 100 25 VRIJDAG No. 33 72e Jaargang 1934 UitgaveFirma F. VAN DE VELQE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. ïelei. 10. Postrekening 06287 26 JANUARI Verschijnt dageiiiks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Dit nummer bestaat uit twee bladen, - Eerste blad. Onze Gratis-Verzekering tegen Ongelukken DRIE HONDERD GULDEN. STADS- EN PR0VINC1ENIEUWS GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Neem straks een "AKKE RTJ E" AKKER.QCHEI5 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco doot het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. alles bij vooruitbeta ling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bi) verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Onze abonnê J. W. te Souburg, houder van poiis no. 6478, had op 22 Januari II. het ongeluk bij zijn werkzaamheden op het Vlismar-terrein doordat een bak uit den takel gleed, dezen tegen zijn been te krijgen, waardoor de rechtervoet werd verbrijzeld en dientengevolge geamputeerd moest worden. Volgens onze Polisvoorwaarden werd op Vrijdag 26 Januari een uitkeering gedaan van Vlissingen, 26 Januari 1934. DE UITGEVERS. Overzicht van den loop der bevolking in 1933. Op 1 Januari 1933 bestond de bevolking uit 10693 m. en 10971 vr., te zamen 21664 personen. Vermeerdering bad plaats door vestiging met 731 m. en 564 vr. en door geboorten met 160 m. en 166 vr., te zamen 1621 per sonen. Vermindering had plaats door vertrek jnet S32 m. en 681 vr. en door overlijden met 91 m, en 88 vr., te zamen 1692 perso nen. De bevolking verminderde met 32 mannen cn 39 vrouwen en gaf dus 1933 een vermin dering van 71 personen. Derhalve was op 31 December 1933 het aantal inwoners 10661 mannen en 10932 vrouwen of 21593 personen. De in deze gemeente plaats gehad heb bende geboorten omvatten 335 kinderen waarvan behoorden 9 kinderen tot de be volking' eener andere gemeente. Er werden 7 kinderen buiten huwelijk geboren. Tweelinggeboorte kwam 2 maal voor. Als levenloos werden aangegeven 7 kin deren. Er werden 10 kinderen minder geboren dan in 1932. Het aantal sterfgevallen in de gemeente bedroeg 195 daarbij waren echter 16 per sonen, niet behoorende tot de bevolking dezer gemeente, zoodat het aantal overle den inwoners met inbegrip van 8 personen, die elders zijn overleden, 179 bedroeg. Van die overledenen waren 90 gehuwd, 34 ongehuwd, 52 in weduwstaat en 3 geschei den van echt. Het aantal overledenen bedroeg 17 meer dan in 1932. In den loop van hot jaar werden 170 hu welijken gesloten. In de bevolking stonden op 1 Januari 1933 ingeschreven, behoorende tot de Ko ninklijke marine 225 gezinnen met 689 per sonen en op 1 Januari 1934 204 gezinnen met 614 personen. Voorts zijn ingeschreven 573 personen van vreemde nationaliteit, waarvan 332 met de Belgische, 161 met de Duitsche en 50 met verschillende nationaliteit. Van de 332 Belgische ingezetenen zijn er 157 personen in verhand met het Belgisch loodswezen, uitmakende 43 gezinnen. Het aantal kiezers is toegenomen met 236. De kiezerslijst bevatte in 1930 11534 namen bij een bevolking van 21433 perso nen in 193111717 namen bij een bevol king van 21716 personenin 1932 11790 namen bij een bevolking van 21755 personen en in 1933 12026 namen by een bevolking .van 21664 personen. Het socialisme. Gisterenavond trad voor de afdeelïng Vlissingen van „Patrimonium" in het Mili tair Tehuis" als spreker op de heer A. Jan- se van Biggekerke, met bovenstaand on derwerp. Isa, de gebruikelijke opening door den voorzitter, den heer j. de Bruyne, ving de eer Janse zijn lezing aan met te zeggen, - er ook is een strijd der geesten, dus een öCestelijke strijd. Zoo worden alle beginse- gestuwd door geestelijke factoren, aarom spreken wy van geestes-richtingen an de Bijbel spreekt van „den geest dezer eeuw'Zoo zien wij telkens de eeuwen door, groote menschenmassa's zoo'n nieuwe geestesrichting achterna loopen, zooals nu weer in onzen tijd het nationaal-socialisme n ascisme. Wij vragen ons wel eens af hoe Is dit toch mogelijk. Eerzaam is hier cle historie, waaruit wij zien, hoe dit verschijnsel zich telkens her haalt. Zoo hebben wij den tijd gehad van het libe. u_me, voortgekomen uit de Fran- sche revolutie, hoewel dit de excessen ver wierp. Men zocht het toen in braafheid en deugdzaamheid en dit beginsel doordrong ons geheele volk. Mannen als Da Costa en Bilderdijk, die zagen wat er achter deze dingen zat, en doorgrondden den geest dier eeuw, werden deswege bespot en verguisd. Zoo moeten wij ook het socialisme in dit licht bezien. Spreker geeft gaarne toe, dat het socialisme veel goeds verricht heeft op maatschappelijk terrein en dit maakt het dubbel moeilijk om het juist te onderken nen. Wij moeten echter op den dieperen grond letten, waaruit een beginsel opkomt en dan zien. wij in het communisme de con sequentie van dit beginsel, dat vooral in Rusland zich openbaart in de ergste dwin gelandij en liet vergieten van stroomen bloeds. Ons volk is echter in zijn overgroote meerderheid afkeerig van het socialisme en dit heeft dan ook in ons land geen kans. Maar on?en burgers bedreigt een ander gevaar, nl. dat het zich werpt in de armen van het nationaal-socialisme, dat zgn. den braven burger beschermt en zijn kracht zoekt in „rooien-haat". Hier schuilt ook voor den Christen en- vooral voor den Christen-arbeider, een groot gevaar, nl. dat wij door dezen haat meegesleept worden. Voor den Christen geldt dat wij onze vijanden lief zullen heb ben en daarom moeten wij ons wachten voor het verwarren van beginselen met de persoonlijke aanhangers van die beginselen. Wèl moeten de verkeerde beginselen van al deze richtingen, van het socialisme even goed als van het fascisme en nat.-socialis- me met alle kracht bestreden worden, om dat by hen voor het egiment van Jezus Christus, ook in Zijn wereldregeering geen plaats is en men Zijn wereldbestuur uit handen wil nemen. Er zijr. altijd droomers geweest, die mee- nen dat zij van de wereld meer kunnen ma ken, dan God er van gemaakt heeft, en daarom ijveren voor een nieuwe wereld orde. Alle eeuwen door is er een zoeken naar het verloren paradijs, zooals byv. bij Tho mas Morus, in zijn werk „Utopia" in de 16e eeuw en later o.a. bij Saint Simon in de 18e eeuw, den verheerlyker van den pro ductieven mensch. Spreker wees ook nog op den Schotschen fabrikant Robert Owen, die voor zijn arbeiders het goede zocht. Spreker stond stil bij het wetenschappe lijk socialisme van Marx, waartegen in onzen tijd aïmeer verzet komt, ook in soc.- democratischen kring. In Rusland vindt men thans de radicale doorvoering van het stelsel van Marx. Zoo bouwt het Lenin-isme voort op Marx, terwijl Mussolini voort bouwt op het stelsel van den Franschman Sorel, den burgerlijken Ma -ist. Tusschen deze twee stroomingen staat nu de soc.-dem. partij, waarvan spreker wel hoopt, dat zij meer en meer gaat in zien, dat het voor haar behoud noodzake lijk is zich te scharen achter het wettig gezag en dus achter de regeering. Er zijn meerdere factoren, die daarop wijzen. Spreker eindigde zijn rede met te wijzen op den strijd der vaderen tegen den geest der eeuw en sprak den wensch uit, dat zijn hoorders dit voorbeeld zullen volgen. Hierop volgde nog een drukke bespre king waarna de heer Jansc met dankzeg ging eindigde, Winkclnïeuws. In achterstaande advertentie maakt de firma P. Herman Zonen bekend, dat zij morgen in de Paul Krugerstraat 49 haar tweede zaak in brood, banket, chocolade en aanverwante artikelen opent. De winkel is netjes afgewerkt en het nieuwe stadsgedeelte is weer met een nieuw pand verrijkt. Onderscheidingen. Bij Kon. besluit is aan P. de Bruyne, Britseh vice-consul te Vlissingen, wonende te Middelburg, verlof verleend tot het aan nemen van het ridderkruis der Orde van het Britsche Rijk. Adjunct-commies rijksbelastingen. Bij resolutie van den minister van finan ciën is de adjunct-commies der ryksbelas tingen J. Westveer van het kantoor Oss naar de inspectie der invoerrechten en ac cijnzen te Vlissingen verplaatst. MIDDELBURG. Zeeuwsche varkenscentrale. Met Staatscourant no. 18 zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de vereeniging Zeeuwsche Varkenseentrale, ge vestigd te Middelburg. Een Fransch congres te Middelburg. De société d'histoire du droit des pays flamands, Picards et Wallons, gevestigd te Lille, zal dit jaar haar journées d'histoire régionale haar congres houden te Middelburg op 5, 6 en 7 April a.s. Er is een comité van ontvangst gevormd, bestaande uit den Commissaris der Konin gin, jhr. mr. J. W. Quarles'van Ufford als eere-voorzitter, mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten als voorzitter en voorts dehee- ren mr. G. F. Baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, president der rechtbank; mr. W. P. E. Baron van der Feltz. officier van justitie, mr. H. Pleyte, griffier by de rechtbank mr. A. van <3Lr Hoop, rechter in de rechtbank M. Fernhout, burgemees ter van Middelburg mr. M. W. G. van der Veur, gemeente-secretaris mr. A. Meer kamp van Embden, Rijksarchivaris mr. E. M. van Dusseldorp, lid van Ged. Staten dr. B. D. H. Teilegen Azn., griffier der Sta ten dr. W. S. Unger, gemeente-archivaris, mr. J. Moolenburgh, griffier bij het kan tongerecht en voorzitter van Vreemdelin genverkeer en de burgemeesters van Vlis singen, Domburg, Veere, Goes en Zierikzee, de heeren C. A. van Woelderen, L. J. van Voorthuysen, H. Dronkers, C. A. Hajenius, J. C. A. Bannink. Tot het speciale studiegebied der maat schappij behoort ook Zeeuwsch-Vlaanderen als deel van het oude Graafschap Vlaande ren. Het congres zal vergaderen in de Staten zaal, welwillend door den Commissaris der Koningin beschikbaar gesteld. Behalve een bezoek aan de monumenten der stad, zul len ook excursies plaats hebben bijzonder lijk door Walcheren, Schouwen en Zuid- Beveland. OOST- EN WEST-SOUBURG. Oefening na den arbeid. Woensdagavond gaf het Ritthemsch fan farekorps „Oefening na den Arbeid" een muziek en tooneeluitvoering in de zaal van den heer Millenaar. Voor de uitvoering heette de voorzitter allen welkom, en deelde mede, dat tot zijn groote spijt de burge meester wegens ongesteldheid niet aanwe zig was. Dank bracht hij aan Burg. en Weth. voor hun moreelen steun in 1933, zoomede aan begunstigers en donateurs voor hun financieelen steun en hoopte ook dit jaar deze wederom te mogen genieten. Met warme woorden dankte hij den di recteur, den heer P. Meijer, voor alles wat de vereeniging aan zijn energie en toewij ding' heeft te danken en waardoor wij thans in de klasse uitmuntend ons kunnen hand haven. Hierna werd een mooi programma afge werkt tot groote tevredenheid van het aan wezige publiek, gétuige het applaus na elk nummer. Vooral „Reveil du Printemps" (hoorn en alt-solo) van Bach, en „Variété sur Martha, opera de Floton" van A. Ga- denne, vielen zeer in den smaak. Een klucht in een bedrijf „Het wonder kind" door P. Gardas, bracht de lachspie ren onophoudelijk in beweging en werd goed gespeeld. De zaal was flink bezet. Gevonden voorwerpen. Das by J. de Vroe, Vliss. straat B 268, GOES. Het Gasthuisbestuur. B. en W. stellen voor te benoemen in het nieuwe Gasthuisbestuur de heeren dr. Plan teydt, J. S3 Vissclier (raadslid), Thomas sen (president-kerkvoogd Ned. Hervormde Gem.), Pietersen (inspecteur Registratie) en C. Duvekot Dz. (handelaar.) BRESKENS. Zwemvereeniging „Scheldestroom". Donderdagavond kwam de Breskensche Zwemvereeniging" „Scheldestroom" in open bare ledenvergadering bijeen. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek o.a., dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging in velerlei opzicht voorspoedig was geweest. Aan vele leden kon het diploma worden uitgereikt, waartoe vooral veel heeft bijge dragen de kundige leiding van de instruc- trice. Ook de gehouden demonstraties, die uit een reclame-oogpunt werden gehouden, zijn een succes geworden, vooral de demon stratie, welke gegeven werd door de Rot- terdamsche Dameszwemclub. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de vereeniging een groot tekort heeft, wat hoofdzakelijk voortspruit uit de vele kosten, die gemaakt moesten worden voor de aanschaffing van kleedkamertjes en van een duiktoren. Getracht zal worden dit tekort te ver minderen door het houden van een bazar, terwijl verder besloten werd de Rotter- damsche Dames-Zwemclub voor een demon stratie wederom uit te noodigen. De aftredende bestuursleden, de heeren Maas en Klaaijsen werden met een groot stemmenaantal herkozen. Tenslotte werd nog besloten dit jaar we derom een instructrice aan te stellen en werden regelen vastgesteld voor de deelna me aan de in Zeeland te houden zwemwed strijden. Zitting van Vrijdag 26 Januari, des middag 2 uur. Voorzitter de heer C. A. van Woelderen. Tegenwoordig 18 leden. Een vacature. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd. De voorzitter opende de eerste vergade ring in dit jaar met de volgende toespraak Geachte Raadsleden Het is uit een financieel oogpunt geen opwekkend werk in deze tijden een nieuw jaarsrede te moeten houden, ik wil mij ech ter niet aan deze traditie onttrekken. De toestanden gedurende het geheele jaar 1933 stonden te Vlissingen onder den nood- lottigen invloed van de groote werkloosheid bij de Kon. Maatschappij „de Schelde", welk scheepswerfgrootbedryf zulk een overwe genden invloed heeft op de welvaart der bevolking en op de financiën der gemeente. Dit klemt zoo zeer, dat zoodra de Maat schappij „de Schelde een opdracht voor het bouwen van één groot schip zou ontvangen, dadelijk in den eeconomischen toestand voor de gemeente in al hare geledingen een wen ding ten goede zou intreden de directie spant al hare krachten in, om zulk een op dracht te verkrijgen, moge dit moeilijke doel door haar in 1934 worden bereikt. Vlissingen heeft daardoor als industrie gemeente veel te lijden van de wereldcrisis, wat destemeer te betreuren valt, omdat de financieele positie der gemeente op zichzelf beschouwd niet ongunstig is te noemen. In vergelijking met andere gemeenten gaat Vlissingen volstrekt niet gebukt onder een groote schuldenlast. Hare bedrijven, die thans bestaan uit een grondbedrijf, een wa terleidingbedrijf en een badbedrijf, worden op een gezonde basis geëxploiteerd en leve ren behoorlijke winst op. Het zijn dan ook hoofdzakelijk alleen de buitensporig hooge crisislasten, die de ge meente buiten hare schuld op de begroo ting moet brengen voor steunverleening, werkverschaffing en extra-subsidie voor de werkloozenkassen, die de belastingen telken jare doen verhoogen. Deze werkloozenzorg eischte in 1933 313.000 tegen 219.700 in 1932 en slechts 48.500 in 1930. Het jaar 1933 zal voor Vlissingen belang rijk blijven, doordat daarin op 12 Januari is tot stand gekomen de wet tot machtiging van de Ministers van Waterstaat en Finan ciën tot oprichting van de Naamlooze Ven nootschap „Haven van Vlissingen" en tot het sluiten van een overeenkomst met die vennootschap betreffende de exploitatie, de erfpacht en het gebruik van havens en ha venterreinen en de daartoe behoorende in richtingen en toekenning aan die vennoot schap van de bevoegdheid tot het heffen van rechten. Op 6 Februari a.s. zal nu in de aandeelhoudersvergadering de nieuwe directeur worden benoemd, waarna spoedig de stichtingsaetc der N.V. „Haven van voor Uw beginnende verkoudheid, want overal zweven kwaadaardige griep-bacillen om U heen en doen Uw verkoudheid lot griep verergeren. "AKKERTJES" verjagen de koorts, stuiten dien griep-aanval en bespa ren U dagen van veel narigheid. Ongeëvenaard bij gevatte kou Griep, rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Volgens recept 'ran Apotheker Dvmant 'AKKERTJES Vlissingen" zal worden geteekend. Weldra zal dan naast het steenkolen hunkerstation een stookolie bunkerstation in de nieuwe buitenhaven worden opgericht. De bevolking van Vlissingen bedroeg op 1 Januari jl. 21593 personen tegen 21664 op 1 Januari 1933, er hadden 326 geboorten tegen 331 verleden jaar en 179 sterfgeval len tegen 162 verleden jaar plaats er ves tigden zich 1295 en er vertrokken 1513 per sonen. De teruggang is dit jaar te wijten aan vermindering van het aantal leerlin gen der Zeevaartschool en van de matrozen- opleiding der Koninklijke Marine, De gewone dienst der begrooting van het dienstjaar 1932 wees een voordeelig saldo van 56.991.02 aan, welk bedrag ten bate kwam van den gewonen dienst van 1934. Afgezien van de oude stedelijk gevestigde schuld, bedroeg het totaal der vaste leenin gen op 1 Januari 1934 ƒ2.223.500, gedu rende 1933 werd 85.500 afgelost. Wij heb ben met de firma Staal Co. te 's-Graven- hage dezer dagen een leening gesloten van 105.000 ad 4% tegen pari. Uw Raad heeft besloten om met ingang van 1 Januari 1934 a. de tijdelijke korting op de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel van 3 te veranderen in 8 pensioenverhaal b. de gemeente voor de gemeentefonds- belasting in de 3e klasse te plaatsen c. het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting met 15 te verhoo gen en dus te brengen op 165/265. De gezondheidstoestand was gunstig in 1933. De resultaten van de met groote zorg voorbereide 1 Januari 1933 begonnen reor ganisatie van de ziekenhuisverpleging te Vlissingen zijn tegen veler verwachting in zeer bevredigend geweest, ernstige klachten zijn in het geheel niet voorgekomen, ter wijl de netto kosten nog ƒ5019.90 beneden de raming zijn gebleven. Een woord van hulde aan hen, die dit resultaat hebben helpen bereiken. Door tusschenkomst van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst hadden „Bethesda" 9501 verpleegdagen, „St. Joseph" 6630 verpleegdagen en het Zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle 1906 verpleegdagen. De gelden van het Vlissingsch Zieken huisfonds zullen waarschijnlijk grootendeels worden belegd in radium, dat gratis vooi de Vlissingsche ingezetenen zal mogen worden gebruikt. Onder garantie van de gemeente zal de bouwvereeniging „Goed Wonen" een bad inrichting stichten. De werkloosheid had nog grooter omvang dan in 1932, in de metaalbedrijven bedroeg zij 40 tot 45 op 31 December jl. waren 1221 personen als werkzoekend bij de ge meentelijke arbeidsbeurs ingeschreven hiervan waren 565 personen opgenomen in de steunregeling voor werkloozen. Bij de werkverschaffing onder de be voegde leiding der Nederlandsche Heide maatschappij zijn in het afgeloopen jaar gemiddeld 115 man werkzaam geweest, waarvan een 50-tal bij de centrale werk verschaffing bij Biggekerke. Verschillende nuttige werken zijn in werkverschaffing verricht, nl. Het aanleggen van perskaden op de be graafplaats het delven van een gedeelte van de Dijkhoeksche Sprink het aanleggen van perskaden en het schoenmaken van

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1