500 300 25 eerste blad No. 31 73e Jaargang 1934 DONDERDAG Uitgave: Firma f. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-GO. Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 23 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn r2.20 per 3 maanden. Franco dooi het geheele rijk /2 50 Voor België, Duitschland en Frankrijk 3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wiisvinger gulden bi| verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Voorstel aan den Gemeenteraad. Bij raadsbesluit d.d. 17 November 1933, nr. 14a, werd de verordening op de heffing van schoolgeld voor het lager onderwijs onder meer gewijzigd in dier voege dat het belastingjaar voortaan op 11 maanden zou worden gesteld. De toen bepaalde vacantie- maand Augustus zou derhalve "buiten be schouwing blijven. Dit geschiedde om in verband met de verantwoording van de schoolgelden den dienst der gemeentehe- grooting voor 1933 niet te zeer te bena- deelen. Gedeputeerde Staten dezer provincie dee- len ons echter mede dat bedoelde wijziging bij den Minister van Binnenlandsche Zaken bezwaar ontmoet, weshalve verzocht wordt de noodige wijziging te willen bevorderen. Wij hebben de eer U voor te stellen aan den wensch van den Minister te voldoen, waartoe een ontwerp-raadsbesluit overge legd wordt. De Nationaal-Socïalïstïsche Beweging. Gisterenavond hield de af deeling Vlissin- gen van de Nationaal-Socialistische Bewe ging in het Concertgebouw een propagan- da-vergadering, waarin als spreker optrad de heer E. J. Roskam. Na een welkomstwoord van den leider, den heer ir. B. E. Van Bruggen, sprak de heer Roskam over het onderwerp„De Nationaal-Socialistische Beweging in Ne derland in verband met ons Christelijk volkskarakter en onzen Germaanschen volksaard". Spreker begon met mede te deelen dat in de N.S.B. vele sprekers zijn, die elk een eigen taak hebben en zoo zal spreker in het bijzonder meer de diepere en geestelgke be- teekenis der N.S.B. uiteen zetten. Nooit was er een tijd als deze, waarin alle ernstige menschen ervan overtuigd zijn. dat het zóó niet langer kan. Dat er veran dering moet komen öf ten goede, óf dat ons land in den chaos zal wegzinken. Daar is de arbeidende stand, die zijn met veel moeite verkregen welvaartspeil weer naar beneden ziet gaan, en niets kan dit tegen houden daar is de middenstand, die de klappen krijgt en zwijgend sterftde han del, die het hoofd niet boven water kan houden en de boerenstand, die onder tè zware zorgen gebukt gaat. Achter dit alles ziet spreker geestelijk werkende factoren en hij stond stil bij den strijd der geesten in den achter ons liggen- den tijd. In de vijftiger jaren der vorige eeuw kwam op de richting van het mate rialisme, het loochenen, van den Schepper aller dingen, het niet meer rekenen met Godeen stelsel, dat geen bevrediging schonk. Hef Marxisme heeft ontbinding ge bracht, waarvan wij nog de funeste gevol gen ondervinden. Spreker zette dit nader uiteen en wees o.a. op het huidige parlementaire stelsel, dat hij zuiver revolutionnair noemt. Het liberale beginsel vreet voort als de kanker en is de vloek der democratie. Een dwaas heid noemde spreker ook de verschillende overheidsbedrijven, die een doom in het oog zjjn van de zakenmenschen. Millioenen worden verknoeid door de ondeskundige leiding der overheidsbedrijven, en de belas tingen zijn dientengevolge waanzinnig op gevoerd. Verder zitten wij verstikt in het labyrinth der sociale wetten en instellingen met zijn leger van ambtenaren, die schrik barend veel geld kosten. Ook het onderwijs is veel te duur en men kweekt een schare van intellectueelen, die geen emplooi kunnen vinden en tot schade zijn van den arbeidenden stand. Het onderwijs moet weer uitgaan van de ouders, wil het gezond worden. Ook wees spreker op de pensioenwetten, die voor alles ei allen zorgen en zegt dat alleen de steun van het diaconaat gewet tigd is, Aoch jUist daar men niet aan. Wij bezitten nu den 8-urendag, doch het tooet van de omstandigheden afhangen of hien al dan niet zes uur of zestien uur per dag zal werken. Het marxistisch materialisme knaagt ons volksbestaan. Dit heeft gebracht een religie zonder God, een volk zonder levenskracht en een toekomst zonder hoop. Wij hebben niet in de eerste plaats ande- le stelsels noodig, doch het ontwaken moet uit het volk zelf opkomen dat is de gezon de democratie. Ohs volk moet van een anderen geest doordrongen worden. Wie niet ziende blind is, moet constateeren dat een nieuwe we reldorde bezig is zich baan te breken. Spreker wees er op, dat de N.S.B. strijd moet voeren naar alle fronten. Zij worden gehoond, gescholden, doch zij vreezen geen straatsteenen en scheldwoorden, doch zg vreezen ook niet hun beginsel fier uit te dragen. Alle Nederlanders moesten een zwart hemd dragen, als teeken van rouw dat ons volk zoo diep gezonken is. Te zeggen, dat nationaal-socialisme en communisme vruchten van denzelfden wor tel zijn, is een groote dwaling. De N.S.B. wil zijn het zout der aarde, d.w.z. bederf werend. Het schat den godsdienst hoog en wil niets weten van de leuze, dat gods dienst privaatzaak is. De N.S.B. stelt zich èn tegen het marxis me èn tegen het liberalisme, dat ook is voortgekomen uit de Fransche revolutie. Het verzet zich tegen het huidige parle mentaire stelsel en het revolutionnair alge meen keisrecht. Het ijvert voor een krach tig overheidsgezag. Spreker ontkent dat het nationaal-socia lisme drijft naar Germaansch heldendom. Iets geheel anders is, dat krachtens onzen volksaard binnen niet langen tijd de N.S.B ons volk weer zal brengen tot een gezond Germaansch volksbestaan. De N.S.B. ijvert o.a. voor een gezond familieleven en voor reinheid van zeden. Dat doen de rechtsche partijen ook, zal men zeggen, doch niet in voldoende mate. In dit verband wijst spreker op Amsterdam, met zijn onzedelijke buurten. Eén etmaal natio- naal-socialistisch regiem en deze vuile nes ten zijn uitgeroeid. De gezinnen moeten weer op peil ge bracht worden en de vloek van het Nieuw- Malthusianisrao uitgebannen. Waren de gezinnen op peil, dan waren er thans een millioen Nederlanders meer, wat de produc tie ten goede zou komen en de werkloosheid zou wegnemen en duizenden meisjes tot het huwelijk doen komen. De arbeid moet weer in eere komen. Het leven moet versoberd worden, te beginnen in de hoogste standen. De ministers-salaris sen moeten worden teruggebracht van 18.000 op 6000, dat der Kamerleden van 5000 op 2000 de cumulatie van be trekkingen volkomen afgeschaft en geen pensioen op een leeftijd, dat men nog is in de kracht van het leven en in staat tot wer ken. De werkloozen moeten weer in het productie-proces worden ingeschakeld. Wij beminnen ons volk met een liefde, die ons verteert, e - daarom willen wij op ruimen het schuim onzer samenleving en weer worden de afstammelingen van het moreel zoo hoog staande Germanendom en zoo, aldus eindigde spreker, medewerken aan de toekomst van een vernieuwd, ver jongd Nederland, dat volbrengt de taak, waarvoor de Schepper het bestemd heeft. Na d? pauze werden nog verschillende schriftelijk gedane vragen door den heer Roskam beantwoord, o.a. dat de leider ir. Mussert geen cent ontvangt voor het werk in de N.S.B. en als hg zijn functie kwijt raakt aan de provincie Utrecht, zal trach ten met teekenen zijn brood te verdienen. Op de vraag wat spreker dacht van het proces tegen Van der Lubbe, antwoordde deze dat hij, wanneer hij het te zeggen had gehad, zoodra hij Van der Lubbe in handen had gekregen, hij hem direct zou hebben opgeknoopt, waarop eenig rumoer ont stond. De vergadering werd met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus ge sloten. Controleur Crisis Zuivel-Centraïe. Tot controleur bij de Crisis Zuivel-Cen- trale is benoemd de heer J. A. Corré alhier, oud-leerling van de politie-vakschool alhier. Engelschen naar Nederland. De reederij OstendeDover heeft, zoo meldt de correspondent van het „Handels blad" te Brussel, besloten in den komenden zomer geen excursies meer naar Vlissingen en Middelburg te ondernemen, maar daar entegen meer tochten naar Rotterdam en Amsterdam, alsmede naar de Engelsche Oostkust, te organiseeren. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghaï. Het huwelijk van reserve luitenant-vlie ger Asjes met mej. Klopper: aankomst aan het stadhuis te De Steeg en tijdens de plechtigheid in de kerk te RoozendaaL De officieele proefvaart van de „Aagte- kerk", gebouwd bij de Ned. Scheepsbouw Mg. te Amsterdam. De verbouwingswer ken van het D. P.-station te Rotterdam. Het R.A.I.-gebouw wordt gereed gemaakt voor de groote automobiel-tentoonstelling. De brand van hotel „Freeriks" te Hille- gersberg. Het afnemen van het examen voor radiozend-amateur in het P.T.T.-ge- bouwte 's-Gravenhage. Hollandsche ha ring naar Polen. Bouw van een groot boezemgemaal nabij Gouda. Het portret van burgemeester Colijn, bestemd voor de raadszaal te Boskoop. Vertrek uit Am sterdam van Hollandsche deelnemers aan de Rallye de Monte Carlo. Winterverzor- ging van de zwanen en eenden uit de Rot- terdamsche singels. Een mooie molen uit de omgeving van Rotterdam, die plaats moet maken voor woningcomplexen. Scheepv aar tbex lekten. Hedenmorgen is alhier binnengekomen het Engelsche stoomschip „Gymeris", ko mende van Tampico met een lading olie voor de „Vlismar". Zweefvliegen op Walcheren. De heer H. A. Terwoert te Koudekerke, die zijn militairen dienstplicht bij de lucht- vaartafdeeling te Soesterberg volbracht, heeft zich onlangs tot de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Luchtvaart gewend met het verzoek om steun en voorlichting bij zijn plannen tot het oprichten van een zweef- vliegclub op Walcheren. Deze steun is hem door de Z.V.v.L. gaar ne verleend en aangezien alreeds gebleken is, dat onder de Walchersche bevolking, speciaal de jongere, levendige belangstelling bestaat voor het zweefvliegen, zal nu ge tracht worden tot de oprichting van een zweefvliegclub te komen. Zij, die zich hier voor metterdaad of financieel mochten wil len interesseeren, kunnen onder „Onze Kleintjes" het adres waartoe zij zich dienen te wenden, vinden. Het ligt verder, naar wij vernemen, in de bedoeling bij voldoende belangstelling, bin nenkort 'n propaganda-avond met films te organiseeren, waarbij tevens de oprichting van een club nader toegelicht zal worden. MIDDELBURG. Een Pelikaan-comité geconstitueerd. Woensdagmiddag had in de kamer van den burgemeester ten stadhuize te Middel burg een bijeenkomst plaats tot het consti- tueeren van een plaatselijk Pelikaan-comité. De heer mr. R. M. van Dusseldorp, zeide, dat de burgemeester gaarne het comité had geïnstalleerd, doch voor belangrijke ge meentezaken weg moest. Hij heeft eerst na eenige aarzeling het vormen van het comité op zich genomen, omdat anderen meer tijd, gelegenheid en kennis van de kwestie heb ben- Hij deelde verder mede, dat dr. Smeding en mr. Fruin hem ter zgde staan, eerstge noemde wil spreken, laatstgenoemde wer ken en schrijven voor het fonds. Alle aanwezigen bleken bereid mede te werken in het comité. Op een vraag van den heer Stofköper, kon de voorzitter antwoorden, dat het de bedoeling van generaal Snijders ook is, luchtvaartkennis bg de jeugd te propagee- ren. Het comité werkt in volle harmonie met de K.L.M. De voorzitter noemde als middelen om gelden bijeen te brengen, het organiseeren van een vergadering met den heer Viruly als spreker en het doen circuleeren van lijsten. Bij het eerste is op aanraden van den heer Stofkoper nog gevoegd het vertoonen van een K.L.M.-film en naar aanleiding van de mededeeling van den heer Wolters over de groote belangstelling bij de schooljeugd voor de vliegprestaties ook zoo mogelijk vertooning daarvan voor de kinderen van bepaalde klassen van alle scholen, zoo mo gelijk met ook een woordje er bij van piloot Viruly. Hierna hield de heer dr. S. S Smeding een rede, waaraan het volgende is ontleend Men mag de vraag stellen wat is er toch voor reden, dat heel Nederland oprecht enthousiast is voor de vorming van het Pelikaan-fonds, waarvoor ook wij allen hier op dit oogenblik bijeen zijn. De vloedgolf van opgetogenheid over de kranige vlucht van Iwan Smirnoff en de zgnen is weer wat teruggevloeid ons leven gaat weer zijn dagelgksche gangetje en andere gebeurtenissen in binnen- en buiten land vragen thans onze vluchtige aan dacht waar liggen nu de factoren van meer blgvenden aard, waai' vinden we de aanwijzingen, dat nu het oogenblik voor de vorming van zulk een nationaal luchtvaart fonds niet alleen psychologisch gunstig is, maar dat het er nu ook objectief de juiste tgd voor is? Het antwoord op deze vraag moet, dunkt mg, aldus luiden Nederland is momenteel aan alle kanten, in heel de lagen van zijn volk, tot de roode streep gespannen en ge lader met luchtvaart-energie en -activiteit. En natuurlijk zal het Nederlandsche volk, zgn traditie als zeevarende natie getrouw, zorgen, dat uit deze luchtvaartspanning we derom iets goeds geboren zal worden. Wij nemen vandaag aan den dag reeds een zeer hooge plaats in op de eerezuil der luchtvaartde prestaties van onze natio nale luchtvaart burger, militair en sport zgn voortreffelijk, wereldverbazend zoo nu en dan. Wg hebben niet alleen een reputatie voor record-topprestaties, ze staan óók op onzen naam we danken onze faam zelfs lang niet in de eerste plaats aan stoute stunt-stukjes. Zoo als wij vroeger onvervaarde maar nauw- keurig-voorzichtige vaklieden-zeevaarders waren, zoo streven wij er thans met onze nationale luchtvaartlijn, de K.L.M., naar, om een reputatie van oer-Nederlandsche degelijgheid in het luchtvaartverkeer te vestigen. Vele Amerikanen prefereerden vroeger de schepen der Holland-Amerika- lijn boven Engelsche of Fransche booten, die misschien wat weelderiger ingericht wa ren of wat sneller voeren, omdat „die Hol landers toch maar de veiligheid vóór alles lieten gaan". Wanneer wij aan Van Laer Black, dien prachtigen Amerikaanschen luchtvaarder businessman denken, die een „kist" van de K.L.M. en een paar Neder landsche knapen charterde om veilig de aardsche troposfeer te bevaren, dan kunnen we al wel concludeeren, dat ons land reeds toen aardig op weg was, zijn zeevaart-roep van veiligheid-boven-al op de luchtvaart over te brengen de geregelde, haast onopgemerkte wekelrjksche lucht- dienst met mail en passagiers, Amsterdam Batavia vice-versa, heeft het zijne hiertoe in stijgende mate bijgedragen en de gebeur tenissen van December 1933 hebben ten slotte Nederlands luchtvaart, met recht en reden, voor eenigen tijd in het focus van de wereldbelangstelling gezet. Deze gebeurtenissen zijn verbonden aan drie Nederlandsche vliegmachines twee splinternieuwe creaties en één „oud kistje". Alle drie verdienen ze onze belangstelling dc eerstgenoemde twee omdat zich de span ning en de dadendrang der Nederlandsche vliegtuigbouwerswereld er in demonstreert, de laatste omdat de even groote sportieve energie en dadendrang van de vliegers zelf de „Pelikaan"-vlucht tot een hoogst bewon derenswaardige prestatie hebben gemaakt. Spr. ging uitvoerig na wat de twee nieu we vliegmachines de „Postjager" en de „Zilvermeeuw" voor de luchtvaart betee- kenen. Wij mogen evenwel niet blind worden door behalde successen, maar we moeten daarbij waakzaam blijven speuren naar het nieuwe, dat de vliegtuigbouw eiken dag brengt. Spr. behoefde niet breedvoerig te rele- veeren hoe het verloop van zaken is ge weest De „Postjager" met zware averg gestrand op een Zuid-Italiaansch vliegveld van de „Zilvermeeuw", terwijl heel Neder land met spanning op zijn start stond te wachten, een motor in duigen gevallen, en toen dat pracht-gebaar der K.L.M. van „nimmer versagen" als de nieuwe snelle machine het niet doet, dan doen we het met een der oude getrouwe kistjes en vliegt die niet hard genoeg dan vliegen we maar wat langer en slapen we maar wat kortermaar we züllen de mail op tijd overbrengen En ze hébben het in prach tige samenwerking van allen met allen, met de „Pelikaan" volbracht Dit alles leeft nog te zeer in ons aller hart, dan dat ik het hier in uw geheugen zou behoeven terug te roepen. In oprechte bewondering en waardeering voor de kra nige prestatie van Smirnoff en zijn beman ning, voor de organisatie der K.L.M. en de medewerking van binnen- en buitenland, doe ik voor niemand onder. Wg Nederlanders moeten momenteel ver der zien dan onze neus lang is. Wij moeten, zonder iets af te doen aan onze bewonde ring voor de Pelikaanvlucht, die een schit terende prestatie van vliegkunst, moed, vol harding en organisatie is geweest, desal niettemin erkennen, dat de Postjagervlucht hoogst interessant en niet te verwaarloozen studiemateriaal voor de toekomst heeft opgeleverd. Wij kunnen daarbij slechts de hoop en eigenlijk gezegd, ook wel dadelijk het vaste vertrouwen uitspreken, dat onze nationale luchtvaartmaatschappij de K.L. M., de ontwikkeling der luchtvaarttoestan den met volkomen open oog zal blijven vol gen. Het Pelikaan-fonds, hetwelk wij naar de mate onzer krachten mee zullen helpen steunen, moet de stoffelijke verwezenlijking worden van het in heel ons volk levende luchtvaart-enthousiasme, opdat dit fonds het zijne tot de bevordering van Nederland's geheele luchtvaart zal kunnen bijdragen. De voorzitter bracht dr. Smeding dank voor zijn duidelijke uiteenzetting en wees er op, dat deze een der eersten was, die zich voor de luchtvaartbeweging in Zeeland in teresseerde. Op een desbetreffende vraag van den heer Heemskerk, deelde de heer dr. Sme* ding mede, dat in overweging is een band te scheppen tusschen de Nederlandsche en de Zeeuwsche vereeniging voor luchtvaart. Als men aan de Zeeuwsche 12 contributie betaalt, is men dan automatisch ook lid van de Nederl. Vereeniging. De eerste vereeni ging mag echter ook leden met een lagere contributie (minimum 2.50) daarnaast hebben. De vergadering vereenigde er zich mede, dat de heeren Van Dusseldorp, Smeding en Fruin, verder de plannen zullen uitwerken. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Blauwe damesmantel bij Hendriks. Marnixplein C 54Belastmgplaatje bij Melis, Tuindorp D 60 Broche bij Pieterse, bode. Burchtstraat. Een paar dameshandschoenen bij Boek handel Van der Perjl. GOES. Chr. Boeren- en Tuihdersbond. Gisteren vergaderde de door den Chr. Boeren- en Tuindersbond benoemde com missie. De voorzitter, de heer C. P. Voge laar, bracht verslag uit van een vergade ring met den rijkscommissaris te Den Haag, De heer B. Koole te Souburg wordt aan gewezen als vertegenwoordiger van den C.B.T.B. in de provinciale commissie. Over de teeltbeperking in den tuinbouw werd in den breede gesproken. Een inkrim ping met 20 wordt noodig geacht. Bil lijkheidshalve dienen de groote bedrijven thans meer bjj te dragen dan de kleine. Toch zullen door de voorgestelde regeling de groote bedrgven te zwaar worden getrof fen, vooral die waar de tuinbouw reeds zeer vele jaren wordt uitgeoefend en daarop ge heel zijn ingericht. Ook andere bezwaren, o.a. ten opzichte van de aardbeienteelt zullen ter bevoegder plaatse worden ken baar gemaakt. OOSTBURG. Ontslag kantonrechter-plaatsvervanger. Bij Kon. besluit is aan M. Gonlag, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van kantonrechter-plaatsvervan ger in het kanton Oostburg, onder dankbe tuiging voor de bewezen diensten. TERNEUZEN. In vrijheid gesteld. Door de Rechtbank te Middelburg ïs ëe invrijheidstelling bevolen van N. huisvr. V. woonachtig te Terncuzen, die eenigen tijd geleden werd aangehouden als verdacht van diefstal met braak. Bond van iandpachters en hypotheeknemers Onder tamelijk groote belangstelling vond gisterenmiddag te Ter Neuzen in hotel „Centraal", een openbare vergadering plaats, uitgeschreven door den Bond van Iandpachters en hypotheekhouders in Oos telijk. Zeeuwsch-Vlaanderen. Als spreker trad op de heer Rinzema, propagandist van den Bond van Iandpach ters en hypotheeknemers in Nederland, die als onderewrp had gekozen „Strijden of stil afwachten". Er is voldoende reden voor ons om te vra gen, moeten we strijden of maar stil af wachten, zoo begon spr. zijn rede. Deze vraag is voor den geheelen georganiseerden landbouw van Nederland van groot belang. Het executie-verbod, d.w.z. een gerechte lijk uitstel om over te gaan tot verkoop van 'n boerderij bij eventueele niet-betaling der hypotheekrente, dringt zich, gezien de moeilijke omstandigheden, waarin ook de landbouw rich bevindt, steeds meer en meer op den voorgrond. Ongetwijfeld heeft onze regeering reeds vele steunmaatregelen in het leven geroe pen, die de landbouw ten goede komen. Maar, zijn deze maatregelen, gedurende de heele periode van groote slapte in het be drijf, wel van kracht? Blijven deze maat regelen bestaan? Spr. denkt van niet. De bezwaren welke van industrieele zijde ge opperd worden en door anderen kunnen misschien wel eens verandering teweeg brengen. Het is een algemeen bekend feit, roept spr. uit, dat we ons op een lager niveau zullen moeten instellen. Goed, doch dan moeten de hypotheek- en pachtkosten naar beneden. Dit zijn toch de grootste bedragen voor iederen hypotheek- of pachtboer. Momenteel rijn, door de getroffen steun maatregelen de pachten zelfs gestegen. Stil afwachten beteekent de crisis te laten door- en uitzieken. En vele boeren hebben dit woord in den mond. Maar dit zgn alleen de

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1