1000 500 300 150 100 25 eerste blad WOENSDAG ÏÜÜir Firma f. lil 11 Villi li.. Vilstmt Sl-llll. Iliiiiniii.Ulil. IS. Pislifliiins SiïBl 24 .JANUARI Weer Griep? HMI 72e Jaargang 1934- Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PR0VINCIEN1EUWS ..-•W—- ■MHi —s No. 20 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland erl Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels >1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ƒ1.—, alles bij vooruitbeta ling De abonné's in 't bezit eenet Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'1 pit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen DE BETEEKENIS VAN DE EERSTE NEDERLANDSCHE CORPORATIE, la de laatste dagen zijn er allerlei be tichten doorgekomen over de zgn. eerste Nederlandsche corporatie. Deze corporatie betreft, zooals bekend, de lederindustrie, en alles, wat daarmede annex is. De corpora tie omvat l. de loolstoffenhandelaren en -fabrikan- te i. de huldenhsndeï. 3. de importeurs van overzeesdie huiden. 4. de importeurs van en agenten in leder. 5. de lederhandelaars. 6. de lederfabrikanten. 7. de fabrikanten van en handelaren in ïubberartikelen. 3. de schoenfabrikanten. 9, de lederwarenfabrikanten. 10. de importeurs van en agenten in schoe nen. 11. de schoenwinkeliers. 12. de schoenmakers. 13. de arbeiders en employé's. Deze corporatie heeft, zeer in het alge meen gesproken, ten doel de saneering, de gezondmaking van de betrokken takken van nijverheid. Wellicht van grooter belang echter dan de concrete maatregelen door de corporatie genomen, en. nog te nemen, is de diepere sociale beteekenis, die er aan toegekend moet worden. Vier dingen vragen onze bizondere aan dacht Vooreerst blijkt, dat het strakke Indivi dualisme volkomen onhoudbaar is gewor den. Het individu, de enkeling komt steeds machteloozer te staan tegenover de op hem aanstormende problemen. Het besef begint steeds levendiger te worden, dat alleen langs corporatieven weg maar iets bereikt kan worden. Het samenstel der economische krachten is zoo ingewikkeld, dat alleen georganiseerd optreden kans op succes biedt. In de tweede plaats wordt door het vor men van dergelijke corporaties de klassen strijd als het ware vanzelf geëlimineerd. De idee van den klassenstrijd toch houdt in, dat de maatschappij gevormd wordt uit klassen met tegengestelde belangen, die el kander zooveel mogelijk moeten bestrijden. Dit is echter een onhoudbare maatschap pij-opvatting geworden, en het vormen der corporaties is de practische uitwerking van die onhoudbaarheid. Want door de corpora ties worden de klassen der maatschappij als bet ware in stukken geknipt. In de corpo ratie van de lederindustrie zit de industrieel en de arbeider samen. Niet de splitsing in klassen, doch die in beroepsstanden wordt de allesbeheerscbende en de basis voor den opbouw der maatschappij. In de derde plaats wordt door deze cor poratieve ordening het bestaansrecht van den zelfstandigen middenstand weer erkend Van allerlei kant, niet het minst van Mar xistische was dit bestaansrecht in twijfel getrokken en zelfs heftig bestreden. Doch iedereen gevoelt, dat, als de ontwikkeling der maatschappij langs de lijnen der corpo ratieve gedachte zal gaan, ook de midden stand daarin een plaats moet hebben. Trou wens het voorbeeld, dat aanleiding tot deze beschouwingen heeft gegeven, laat in dit opzicht aan duidelijkheid niets te wenschen over. Zoowel aan den handeldrijvenden als aan den industrieelen middenstand (schoen- Winkeliers en schoenmakers) is een plaats ia de corporatie gegeven. Wel willen wij direct erkennen, dat de misstanden bij dezen middenstand groot, 200 niet het grootst zyn, doch dit is in geen enkel opzicht een reden, om hem buiten te sluiten. Eerder een reden temeer, om ook zijn. saneering in breeder corporatief ver band te bewerkstelligen. En ten slotte stuwt deze corporatieve ontwikkeling in de richting van nauwer contact tusschen Staat en Maatschappij. Zoo wordt verwacht, dat de Centrale in de lederindustrie bepaalde publiekrechtelijke bevoegdheden zal krijgen, terwijl door de enoeming van een regeeringscommissaris officieele sanctie zou verkregen worden. In het bizonder bij maatregelen van han- spolitiek zou invloed van deze Cen trale dan zeer groot worden. Ook dit laatste kan niet anders dan als 5^aP in de goede richting; betiteld wor den. De klacht, die bij verschillende regee- ringsmaatregelen geuit werd, was juist, dat de betrokkenen er zoo weinig zeggenschap in hadden. De vorming der corporaties lost deze moeilijkheden vanzelf op, en doet het contact tusschen Staat en Maatschappij een veel soepeler verloop hebben. Kovacs Lajos, Britannia, Dat de aankondiging van het optreden van dit amusementsorkest een stampvolle zaal tengevolge zou hebben, was te voor zien. De zaal was tot in alle hoeken en ga ten gevuld. Immers dit voor een kwart mil- lioen luisteraars spelende A.V.R.O.-orkest is van alle markten thuis en brengt, daar het ensemble van technisch oogpunt bezien al lerlei mogelijkheden biedt, gevarieerde, veel zijdige, smaakvolle programma's, zooveel mogelijk bestaande uit eigen composities en arrangementen van bekende schlagers en songs, foxtrots, tango's, paraphrasen, wal sen, genrestukken, jazz-muziek van een eigen symphonischen stempel of met alle beruchte timbres, waarin de souvereiniteit over de dynamiek, het rhythme en het co- loriet bewondering afdwingen. Er moet dan ook wel ernstig gestudeerd zijn om een zoo onberispelijke eenheid te kunnen bereiken. Behalve over uitnemende solisten op ver schillende instrumenten beschikt het orkest over uitstekende vocalisten (Bob Scholte en Eddy Meenk, de laatste is tevens een goede step-danser), terwijl in parodie en show oorspronkelijke dingen vallen op te mer ken. De zgn. serieuze muziekliefhebber is misschien over deze regelen verontwaar digd, doch hij bedenke, dat de ontwikkeling van de muziek, ook van de jazz-muziek, in oen andere richting gaat dan men heeft ver? wacht. Men kan daarover oordeelen zooals men wil, maar het feit blijft bestaan. En daarom moet men deze muziek ook anders bezien dan bijv. Bach, Haydn of Beethoven. Kovacs Lajos, de prominente kapelmeester, b\j zijn verschijnen op het podium met da verend applaus begroet, boekte met zijn or kest een succes, dat tot een triomf werd. Hij werd door de Vlissingsche luistervinken gelauwerd. Niet minder groot was de bijval, welken „The Harmony Kings", die hun medewer king verleenden, toucheerden. Hun zang en speciale humor waren een bijzondere attrac tie. Alvorens met de afwerking van het twee de programma-deel een aanvang werd ge maakt, heeft de heer W. Vogt den Vlissing- scben luistervinken dank gezegd voor de enorme opkomst en het comité van actie voor de allerhartelijkste ontvangst. In zgn geestig speechje wees hij er op, dat de tour nee van het Kovacs Lajos' ensemble ge schiedt om de luistervinken in de gelegen heid te stellen het orkest, dat zij zelf heb ben gevormd, te aanschouwen, maar ook uit een oogpunt van reclame. Hoe sterker de A.V.R.O. wordt, des te beter zal zij haar plaats in den aether kunnen verdedigen als het ledenaantal, dat 1 Januari jl. 200.000 bedroeg blijft wassen, zal men onze verlan gens niet zoo blijven weerstaan als men tot dusver heeft gedaan. Het jaar 1933 was voor de A.V.R.O. financieel een goed jaar, daarnaast bracht het een teleurstelling door het weigeren van den eigen zender. Doch op den laatsten dag van de zesdaagsche zal de A.V.R.O. winnen, concludeerde spreker aan de hand van een parabel. Voorts memoreer de de heer Vogt de straf van de V.A.R.A. en A.V.R.O.'s verzoek om van de verdeeling van den ingehouden zendtijd uit sportief oogpunt verschoond te blijven. Spr. besloot zijn herhaaldelijk met applaus onderstreepte rede, waarin natuurlijk het gironummer 128.000 niet ontbrak, met de verzekering dat de A.V.R.O. zal blijven ijveren voor een volle week zendtijd. O. Zangvereeniging „Looft den Heer De zangvereeniging „Looft den Heer directeur de heer Theo Höfelein, geeft Don derdag 1 Februari, des avonds 8.15 uur, in de Groote Kerk een uitvoering van. „der Messias", oratorium van G. F. Handel. Als solirten zullen hun medewerking ver leenenMartha Stam, sopraanSuze Luger, altLouis van Tulder, tenor en Willem Ravelli, bas. Wij vt 'ijzen verder naar de in dit num mer voorkomende advertentie. Christelijke zangvereeniging „Hosanna". Bovengenoemde vereeniging geeft Dins dag 6 Februari a.s., onder leiding van den heer J. W. Bommeljé, een uitvoering in het Concertgebouw. Dat deze vereeniging wat goeds brengt, wordt voldoende bewezen door de gunstige persbeoordeeling na iedere uitvoering, Het programma bevat weer een groote verscheidenheid, waarin speciaal het Chris telijk lied op den voorgrond treedt. „Ho sanna" stelt zich ten doel Hollandschen tekst te zingen en ook zooveel mogelijk liederen van Hollandsche componisten of van liederen uit den vreemde, die hier bur gerrecht verkregen hebben. Op het pro gramma komen liederen voor van J. Nauta, F. Möhring, J. F. Tierrie Jr., Leo Mens, Clement Jannequin, Arnold Spoel, H. G Lukkien, Alb. Becker ook zal er een lied (solo) gezongen worden met woorden van H. den Engelsman, op muziek van den heer Bommeljé. Na de pauze wordt met. medewerking der Christelijke zangvereeniging „Looft den Heer" van 't Zand en begeleiding van den grooten vleugel van den heer Ots, de can tate gezongen „Geeft Gode lof", tekst van J. Pelser, muziek van Leo Mens. uitgege ven door den Bond van Christelijke zang en oratoriumvereenigingen in Nederland. Deze cantate, welke ongeveer 40 minuten duurt, munt uit door schoonen koorzang, met afwisseling van duet en solo's. Men zie verder de in dit nummer voor komende advertentie. Scheepvaartberichten. De binnenkomende Fransche vrachtboot „San Antonio", van Havre naar Antwerpen, is hedenmorgen bij Walsoorden omhoog gevaren en blijven zitten. Sleepbooten van de firma Müller uit Ter Neuzen en van de firma Gerling uit Antwerpen zijn in de na bijheid om te trachten hedenavond tegen 8 uur bij hoog water het schip vlot te krij gen. Het schip zit niet gevaarlijk. Er staat kalme zee. MIDDELBURG. handel voorbeen G. Alberts Lzn. Co. In de op Vrijdag 2 Februari te Middel burg te houden buitengewone vergadering van aandeelhouders dei- N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lzn. Co. komt een voor stel tot statutenwijziging aan de orde in verband met de nieuwe wet op de naam- looze vennootschappen. Drie Steden Turnwedstryd. Zaterdag zal ter eere van het jubileum van de turnvereeniging „Wilhelmina" te Middelburg de drie steden wedstrijd plaats hebben. Des middags in de Chr. Kweek school en des avonds in het openbaar in den Schouwburg. De Vlissingsche ploegen bestaan uit de dames Barta, Van Bemmel, Meerman, van „L. O.", Bogaerd, Millenaar, Peeman van „V.T.V.", reserve Van de Broeke van „L. O." heeren De Ridder, Florusse, Claes, Lammers van „V.T.V.", Besuijen, Duine en reserve Klap, allen „Volharding", Souburg. GOES. Federatie van Erkende Tarweh andelaren. Met nummer 16 van de „Staatscourant" zijn verzonden afdrukken van de statuten van de Federatie van Erkende Tarwehan delaren in Zeeland, gevestigd te Goes. Het Gasthuis. Blijkens bij den gemeenteraad ingekomen schrijven verzoeken de heer Joh. Pilaar, mevrouw M. HajeniusSmit, mevrouw S. RothuizenAardse, mevrouw A. H. van PoelgeestTen Bokkel Huinink, de heer W. Kakebeeke en de heer A. D. F. van der Wart om ontslag respectievelijk als voor zitter-regent, als regentessen en als regen ten van het Gasthuis, zulks met ingang van 1 Februari 1934. Burg. en Weth. geven den raad in over weging, het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van den aangegeven datum en onder dankbetuiging voor het feit, dat genoemde personen hun tijd en werkkracht gedurende verscheidene jaren hebben beschikbaar gesteld om naar hun beste weten de belangen van het Gasthuis te dienen. Nu, in tegenstelling met vroeger, het Gasthuis voortaan jaarlijks een niet onbe langrijke bijdrage uit de gemeentekas zal vorderen, is het gewenscht dat zoo spoedig mogelijk een nieuwe verordening op het be stuur dier instelling wordt in het leven ge roepen, die aan het gemeentebestuur meer zeggenschap met betrekking tot het ge- heele beheer toekent. Tevens verdient het aanbeveling de be- lieersvoering te wijzigen en het financieel en economisch beheer mits onder toe zicht van het bestuur zooveel mogelijk te leggen in handen- van één persoon, nl. den administrateur. Diens positie zal daar toe moeten worden gewijzigd in dier voege, dat hij wordt de „rechterhand" van net bestuur, in plaats van, zooals tot nu toe, de volkomen ondergeschikte. Burg. en Weth. achten het bovenstaande van zoodanig belang", dat het noodzakelijk is dat zoo spoedig mogelijk een nieuwe verordening wordt vastgesteld en niet ge wacht wordt tot de uitslag bekend is van een onderzoek met betrekking tot de vraag of een andere vorm voor de exploitatie van de afdeeling ziekenhuis wellicht de voor keur zal verdienen boven den bestaanden. Het concept eener verordening bieden Burg. en Weth. daarom aan. KRUININGEN Smokkelarij. Hedennacht werd onder de gemeente Kruiningen bij Hansweert een Brabantsche vrachtauto aangehouden door de rijkspoli tie, in samenwerking met de gemeente politie. De auto bleek geladen te zijn met 1000 KG. suiker en 40 KG. margarine. De auto en de lading werden in beslag geno men. De inzittenden van den auto zijn later op den. avond door de politie op vrije voeten gesteld. HULST. Waterschap Hulster en Axeler Ambacht. Ged. Staten van Zeeland hebben benoemd onderscheidenlijk tot voorzitter en leden van het dagelijksch bestuur van het water schap Hulster en Axeler Ambacht, de hee ren H. A. H. Baron Collot d'Escury te Hontenisse, S. van Hoeve Jzn. te Axel, A. Dees te Neuzen, A. Haak te Zaamslag, L. Oscar, J. Daelman te Westdorpe, P. V. te Vercauteren te Nieuw Namen (gem. Clin- ge) en C. H, M. Plasschaert te Sint Jans steen. De benoeming is geschied tot op het tijd stip, dat een op de normaal reglementaire wijze samengesteld bestuur zich zal hebbén geconstitueerd en in ieder geval uiterlijk tot 12 Januari 1936. De hooge electriciteitstarieven In een gehouden goed bezochte vergade ring van de R.-K. Winkeliersvereniging „St. Amandus" te Hulst, werd besloten om geen etalages meer te verlichten na des avonds 6 uur en de verlichting in den winkel zooveel mogelijk te beperken. Voorts werd besloten alleen op Zaterdag en Maandag de etalages tot 8 uur te ver lichten, terwijl ze des Zondags in 't geheel niet meer verlicht zullen worden. Aan de enkele niet bij deze vereeniging aangesloten winkeliers zal verzocht worden op dezelfde wijze te handelen. STOPPELDIJK. Ontslag verleend. De Commissaris der Koningin heeft aan den heer P. Th. van Kruijssen, op diens ver zoek, met ingang van 1 Maart 1934 eervol ontslag verleend als bezoldigd veldwachter in de gemeente Stoppeldijk. MARINE EN LEGER Bevordering by de marine. Schipper B. C. van den Bosch tot opper- schippermajoor-machinist D. Smids tot adjudant-onderofficier-machinistidem R. J. Wols tot idem matroos 2e klasse E. Rooker tot idem le klasse. Opgave van overgeplaatste onderofficie ren der marine Sergeant der mariniers K. A. H. de Best van Wachtschip Willemsoord naar Kazerne Onderzeedienstbootsman C. N. de Rijk van idem naar Schorpioen sergeant-ma chinist C. G. de Vrijer van Wachtschip Vlissingen naar Medusa idem J. A. Boeije van Schorpioen naar Wachtschip Vlissin gen idem A. Duine van Van Speijk naar Nautilus idem J. J. Lammerts van Nau tilus naar Wachtschip Willemsoord idem A. Visch van Medusa naar Wachtschip Vlissingen idem A. J. Everaers van Friso naar Wachtschip Vlissingen opper-torpe domaker F. A. W. Keyzer van T.A. Helle- voetsluis naar Schorpioen sergeant idem G. L. Logmans van idem naar idem. Een klein formaat duikboot. De Japansche marine neemt op het oogenblik proeven met een klein formaat duikboot. Het vaartuigje is slechts negen meter lang heeft een bemanning van vier personen en is 2% M. breed. De voortbewe ging geschiedt door een accumulatoren motor. De boot kan tot 160 Meter diep duiken. Rillerig, koortsig en onbehaaglijk? Stuit die aanval direct. Ga naar bed en gebruik "AKKERTJES". Ge zult verbaasd en verheugd zijn de bijzonder krachtige werking van AKKER-CACHETS te ondervinden, Voordat Ge 't weet is alle narigheid vergeten. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Met ingang van heden zijn bij het 14e regt. Infanterie aangesteld tot dienstpl. sergeant titulair de dipt. korporaals J. de Geus, H. J. P. Verschaf- fél en P. van Hekken, allen leerlingen bij de School voor Dpi. Onderoff. Adm. bij het 3e regiment infanterie tot dpi. sergeant administrateur tit. de dienstpl. korporaals sêdm. A. G. de Gilde, J. A. van Helden, J. Kragt, A. Huisman en T. J. den Toom, allen leerlingen van de School voor dienstpl. Onderofficier Adm. te Middel burg. De oefeningen der lichte brigade. Op 20, 21, 22 en 23 Augustus worden, oefeningen gehouden door de lichte brigade (cavalerie en wielrijders), voorafgegaan en gevolgd door twee marschdagen. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amster dam ds. P. Visser te Warnsveld. Een kerkelijk vier-jarenplan in Amerika. Volgens „The Chr. Century", het bekende Amerikaansche kerkelijke weekblad, hebben de kerken van Amerika een voorloopig plan tot actie van vier jaren ontworpen. Met de uitvoering van het kerkelijke vier-jaren plan, zal in 1935 een begin gemaakt wor den. Het jaar 1934 zal dienen tot besprekin gen over bepaalde punten en het kenbaar maken van eventueele wenschen en sug gesties. Overal schrijft dit blad, bestaat in Amerika diepe ontevredenheid over de oude, en in menig opzicht verouderde ordening van het kerkelijk leven. De kerk moet in haar arbeid zich nieuwe doeleinden stellen. De hernieuwing van haar organisatie en ar- beidsmethode mag echter niet ih een al te overhaast tempo plaats grijpen. De leidende bladen op kerkelijk gebied zullen gedurende dit jaar reeksen artikelen geven over de vraag „Wat kunnen de kerken in dezen nieuwen tijd doen?" Bezuiniging by het onderwijs. In verband met de bezuinigingen bij het openbaar onderwijs stellen Burg. en Weth. van Amsterdam den raad voor, aan 278 onderwijzers en onderwijzeressen wegens opheffing van hun betrekking, eervol ont slag te verleenen. Hierbij zijn 12 hoofden van scholen. LUCHTVAART Noodlanding van een vliegtuig. Het legervliegtuig nummer 500 van het verkennerstype van Soesterberg, dat gis termiddag omstreeks drie uur boven Utrecht en omgeving koerste, kreeg door tot nu toe onbekende oorzaak een motor defect. De bestuurder zag zich genood zaakt zijn toestel ergens „neer te zetten" en koos daarvoor, aangezien hij door het slechte uitzicht niet zoo gauw een beter noodlandingsterrein kon vinden, het wei landencomplex in den polder de Lage Weide onder die gemeente. Het geljikte hem echter niet een vlotte noodlanding te maken het vliegtuig kwam goed neer, doch bleek te veel vaart te hebben ova ondanks het gebruik van de rem, nog bij tijds tot stilstand te kunnen komen op het voor een landing te korte terrein. Het boorde zich met den neus in de langs den dijk loopende vrij breede sloot en bleef met de randen der vleugels op het ijs staan. In het toestel waren gezeten de reserve sergeant Harts, bestuurder en de adspi- rant reserve officier Ruyghrok, waarne-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1