500 300 25 Alhambra-Theater MAANDAG 33 JANUARI eerste blad "Gemeentebestuur stads- en provincienieuws Zoo'n Migraine? No. 18 72e Jaargang 1934 Iliigaye: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. ID. Postrekening 662ST Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Wordt verwacht in het UW AUTO LOOPT GEVAAR! VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENT SPRIjS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /L—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Openbare Vergadering van den Gemeenteraad van Vlissingen op Vrijdag 26 Januari 1934, des namiddags 2 uur. X. Mededeelingen. II. Over te leggen stukken. III. Te verleenen ontslag. Van den lieer C. de Jonge, als leeraar aan de Avondschool voor nijverheidsonderwijs. IV. Benoemingen. 1. Van leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs. De aanbeveling luidt a. 1. de heer J. Butler (aftredend), 2. de heer J. Q. Brand. b. 1. de heer A. C. Hildernisse (aftre dend), 2. de heer J. van den Heuvel. c. 1. de heer J. P. F. Mentink, aftredend), 2. de heer E. Andriessen. 2. Van leden der commissie tot wering- van schoolverzuim. De aanbeveling luidt a. 1. de heer A. de Mol (aftredend), 2. de heer H. van Leeuwen. Vacature L. E. Doornbos b. 1. de heer G. Harlaar, 2. de heer J. W. van der Burgt. c. de heer G. van de Kreke (aftredend), 2. de heer E. de Meijer. d. 1. de heer A. M. de Bont (aftredend), 2. mejuffrouw I. ten Hacken. e. de heer B. H. Ligteringen (aftredend), 2. de heer J. W. Ditmav. r. 1. de heer D. L. Hertstein (altredend), 2. de heer B. van de Velde. g. 1. de heer K. de Visser (aftredend), 2. de heer L. E. Doornbos. V. Te behandelen punten 1. Onderzoek van den geloofsbrief (en bij lagen) van het benoemde lid van den ge meenteraad, den heer W. Anker Sr., ter voorziening in de vacature-H. C. Wesseling. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot gewij zigde vaststelling van de verordening op het bouwen en de bewoning. 3. Idem tot het beschikbaar setllen van een bijdrage van 50 in de kosten van de extra-hulp aan werkloozen over 1934. 4. Idem tot het weder onderhands ver huren van een der lokalen van het gebouw op de Noorderbegraafplaats aan het R.- Kath. kerkbestuur. 5. Idem tot het verleenen van restitutie van straatbelasting aan den heer J. J. Stok- raans te Bussum. 6. Idem tot den verkoop aan den heer M. Maas van 116 M2. bouwgrond, gelegen aan de Van den Spieghelstraat a f 10, voor 1160. Kunst naar Kracht. Concertgebouw. Voor een volle zaal gaf deze revue- en cabaretclub Zaterdag een cabaret-avond, waarop een bijzonder goed gekozen pro gramma op alleszins loffelijke wijze voor het voetlicht werd gebracht. Kuns.t naar Kracht heeft hiermede weer bewezen, dat het onder de dilettanten-ver enigingen een eervolle plaats inneemt en in Kees de Ruyter een leider bezit, die een aantrekkelijk programma weet samen te stellen, als conferencier er voor zorgt, dat het smakelijk wordt opgedischt en tevens de kunst verstaat om actueele onderwerpen op smakelijke en x-ake wijze in door hem zelf vervaardigde liedjes te bezingen. Dat hij hierin een baas is bleek uit de hulde aan de K.L.M. en „De Kleine Man", waarbij de persoon in kwestie op geestige manier werd gemarkeerd. Met groot succes zong hij tusschen de bedrijven door meerdere lied jes, doch ook in de voordracht „Als de kat van huis is" en de klucht „Hoog bezoek" was hij uitstekend op dreef. In de voor dracht vond hij in het dienstmeisje een heel goede tegenspeelster en voldeed ook de zoon des huizes, in de klucht was het voor- 3-1 de dienstbare, die met al haar onnoozel- heid pre des kwam, waar zij wezen wilde, die op den voorgrond trad. Een bijzonder geslaagd nummer was ook „De bevende pendule", waarin twee „beeldjes" van de groote klok een sierlijke gavotte dansten, alsmede 'n show-dans van prettig gecostu- hieerde jockey's met begeleiding van Saxo- phone-solo door den heer Van Loo. Een dei- vrouwelijke krachten, wier stemmiddelen reeds de aandacht trokken in de geestige voordracht „Dweilvorstinncn", zong zeer verdienstelijk in het tableau „De wapens neer". In het ensemble-nummer „Straperlo" was de ensceneering niet naar den eisch de ci-oupiers ontbraken en ook misten we de gebruikelijke uitdrukkingen. Onder de bekwame leiding van den heer Charles Haaze kweet het vei-sterkte huis-ensemble zich best van zijn begeleidingstaak en van enkele fraaie concertnummers. Een pretti ge stemming hing in de zaal alleen de luidruchtige conversatie als het doek op was hindei-de en alle nummers ontketen den een geestdi'iftig applaus. Nog zij veimeld, dat het voetlicht werd gemoderniseerd, waardoor men de personen op het podium ten voeten uit kan aan schouwen en de geheele verlichting van het tooneel bijzonder prettig aandoet. In derdaad een goede verbetering. Bal besloot natuurlijk' den avond. VHssingsch Mannenkoor „D.O.U." Dit kooi-, dat 27 Januari 1896 werd opge licht en dus a.s. Zaterdag 38 jaar bestaat, voei-t op dezen leeftijd een harden stx-ijd om het bestaan. Toch heeft de vereeniging ge meend op dien dag een concert te moeten geven in Biïtannia, vertrouwende dat vele Vlissingsclie muziekliefhebbers het koor zullen willen steunen door dit te bezoeken. Het progi-amma, dat onder leiding van den directeur, den heer Adriaan Hollaei-s wordt u-'tgevoei-d, bestaat uit de twee bekroonde concoursnummers Overschie 1933 (Septem ber blaas van Hamel en Kerstlied van Dia mant) en wei-ken van Orlando di Lasso, Beethoven, Heinze, Putz, Buny en Strauss. Van den laatste wordt gezongen met or kestbegeleiding (aan den vleugel Theo Höfelein) de alom bekende doch steeds meesleepende wals „A der schonen Blauen Donau". Na. de pauze wordt het tooneel- spel „De ongelukkigen" van L. Sneider op gevoerd, teiwijl een gezellig samenzijn met gelegenheid tot dansen den avond besluit. Men zie verder de desbetreffende adver tentie. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Voor de afdeeling Natuurvrienden, on- dei-afdeeling van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling, trad gistermorgen in hei. Concertgebouw op Henk van Laar uit Ara sterdam. De opkomst was vi'ij groot. Na ingeleid te zijn door den voorzitter der Na- tuurvx-ienden, vei'plaatste de heer Van Laar ons in den geest naar het gebied der Loos- drechtsche-, Naardensche- en Ankeveen- sche plassen. Op die plassen is het water in het midden helder en niemand, die niet een waterdruppel onder de microscoop had ge nomen, zou zeggen, dat daarin een ontzag lijk groot leven was, dat daarin een massa diertjes en planten leven, welke slechts een kort bestaan hebben, waarbij een even gi-oote voortplanting als een gi-oote sterfte valt waar te nemen. Dat doode zakt naar den bodera, waar een laag zwarte, dunne modder komt te liggen, die bijv. in de Ankeveensche plassen meters dikke la gen van dit rottingsslijk vormen. Daardoor wordt de plas steeds ondieper. Langzamer hand ondergaat de flora dier planten een verandei-ing, waarbij zich de steeds terug- keerende „sti-uggle for life" afspeelt, als eerst de waterlelies, vervolgens de lisch- dodden en daarna het ï-iet ten tooneele ver schijnen. Intusschen komt er een uitge strekt i*ietveen en ten slotte is het meer dichtgemaakt. Maar er is nog een andere manier om ditzelfde resultaat te bereiken, want het meer kan ook van buiten naar binnen dichtgemaakt worden. Gaat dit laat ste proces vlugger dan het eerste, dm komt men te staan voor het feit, dat er een watei-bel in den bodem afgesloten wordt. Hoe gevaarlijk de toestand dan kan wor den, bewijst wel 't instorten van den klok kentoren van Sint Marco in Venetië, welk ongeluk aan het voorkomen van zoo'n wa terbel wordt toegeschi-even of de ramp aan het stadje Schneidemühl, waar het boren van een put voor een gemeentepomp een reusachtige verzakking veroorzaakte. Ook in ons land zijn dergelijke ongelukken op veengrond bekend. Spr. noemde als voor beelden het nieuwe postkantoor te Zaan dam, dat als 't ware in tweeën brak en de Amsterdamsche Beurs, die scheui'en in de muren ging vertoonen door verzakking en het herhaalde verzakken van de spoorlijn van Gouda naar Rottei'dam. Als de oevers der meren aan het „verlanden" zijn begint de hoogveenvorming op die oevers groeien heide en veenmos, welke laatste plant soort de dood is van alle leven, daar het den bodem volkomen voor de lucht afsluit meer naar binnen groeit op het „verlande" meer els, wilg en berk en op het veen, dal ontstaan is groeit een mooie flora, van welke spr. in het tweede deel zijner lezing tal van mooie voorbeelden gaf. Maar het veenmos woekert vei'der en de bovenge noemde boomsoorten sterven af, vallen om en rotten weg. En dan,wonderbare aan passing der natuur aan veranderde om standigheden, komen de vleeschetende planten (zonnedauw), die haar voedsel niet uit den slechten grond krijgen, maar door middel der tentakels. Na deze uiteenzetting van de formatie van de reeks turf tot grafiet, teekende spr. een ruwe schets van Europa, waarop hij aangaf, hoe in een zeer ver verwijderd tijd perk ons land, Engeland, een stuk van Duitschland en verder naar het Oosten van Europa onder den zeebodem lag. Hij gaf een beschrijving, hoe vermoedelijk toen de formatie van turf enz. had plaatsgevonden. Nadat vragen, door eenige der aanwezi gen gesteld, door den spreker waren beant woord, sloot de voorzitter de bijeenkomst met een woord van dank aan den heer Henk van Laar voor zijn interessante lezin.g, die de Natuurvrienden op moest wekken tot een leerrijke, prettige wandeling in de natuur. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een viertal opnamen van de stranding van het Engelsche stoomschip „Oakford" op de Eierlandsche gronden te De Cocks- dorp Een garage op het rustige dorpje De Cocksdorp, die ingericht is als chapelle ar- dante de reddingsboot „Eierland" die uit voer om het elfde slachtoffer te zoeken, doch onverrichter zake terugkeerdede redders verlaten het wrak het dooden- schip. Alhambra-Theater. Een bijzonder programma. De eerste Lilian .Harvey-film „My lips betray" en de beide Amerikaanche komie ken in „Fra Diavolo". Inderdaad overdaad, daar iedere film alleen kl in onze steden week aan week volle zalen trok. Over „Fra Diavolo" schrijft de Haagsche pei*s samenvattend o.m. „Deze film heeft uiteenloopende verdiensten. Zij is een po ging om iets te bieden van den stijl eener opera, zonder daarbij te vervallen in het noodzakelijkerwijze houterige, dien kunst- vorrn eigen. Is deze film hierin geslaagd Gedeeltelijk ja en gedeeltelijk neen. Maar zij bereikt inmiddels een weeldeiïg en ro mantisch schouwspel, waarnaar men met het meeste genoegen kijkt en dat nu en dan bijzonder idyllisch mag heeten. Op de vlei ende tonen van Auber zien wij een geïdeali seerd, achttiende-eeuwsche struikroovei's- vei'haal met verbazend veel élégance. Den nis King is eigenlijk een sprookjesheld en Tlielma Todd vertoont al evenzeer een beeld van zulk een roeoco-schittering, als wij na de lang geleden Valentino-film Monsieur Beaucaire niet meer te zien hebben ge kregen. En niettemin is dat allemaal bijkomstig geworden door het feit, dat de ons allen welbekende en welbeminde vrienden Stan Lanui*el en Oliver Hardy meespelen. Eigen lijk heeft men een paar roll n voor hen ingeruimd, die nooit hebben bestaan en waarvoor ook feitelijk geen plaats was, maar desondanks vormen zij beiden het gi'oote succes van de film. Zij zijn dan ook buitengewoon vermakelijk en het publiek krijgt het danig van hen te pakken. In het bijzonder zal men plezier heieven van Stan Laurel, die zulk een mooi kunstje heeft uit gevonden NeesyNoosy. Om kort te gaan dit is een amuseerende film van den eersten rang. Zij pretendeert geen felle artisticiteit, maar biedt eener- zijds charmante beeldjes uit den pruiken- tijd, anderzijds gereilige clownerie, die in derdaad zeer geslaagd mag heeten. Wie eens een onbezorgden, gezelligen avond wil hebben, moet vooral deze vermakelijke film gaan zien. Hij zal ruim voldoende stof heb ben tot een gullen lach. N. S. B. Door de Nationaal Socialistische Bewe ging wordt Woensdag a.s., des avonds 8.15 uur in het Concertgebouw een openbare propaganda-vergadei'ing gehouden. Als spreker treedt op de heer E. J. Roskam, „Patrimonium". Voor de afdeeling Vlissingen van „Pa trimonium" zal, blijkens achterstaande ad vertentie, in het Militair Tehuis, Donderdag a.s. 's avonds 8 uur, als spreker optreden de heer A. Jan se van Biggekerke, met het onderwerp „Het socialisme", Accordeon-vereeniging „Crescendo". De accordeon-vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventc'vogel, geeft Zaterdag 27 Januari, des avonds 8 uur, in het Concertgebouw een feestuitvoering ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan. Men zie verder achterstaande advertentie. A'xIDDELBURG. Jaarvergadering classicale Zendings- vereeniging „Walcheren". De classicale Zendmgsvereeniging „Wal cheren" hield Zaterdag te Middelburg haar jaarvergadering. Na de gebruikelijke ope ning door den voorzitter sprak de heer W. J. A. Zwaan, te Zeist, oud-zendeling op de Sangi- en Talaut-eilanden, over den arbeid der zending op genoemde eilanden. In het bijzonder deed hij mededeelingen over het feestelijk leven van den inlander, die chris ten was geworden, natuurlij1- voor zoover' dat aan den handel en den wandel van deze dan te zien is. Daar de overgang van een heiden, die aan bijna al zijn werkzaamheden godsdienstige handelingen verricht, de zoo genaamde adat, tot christen bijzonder groot is, kan hij niet vergeleken worden bij een christen uit onze vaderlandsche kerk. Niet dat hij in alles de mindere zou zijn. In som mige opzichten is hij de gelijke, zelfs de meerdei'e. Zoo is bv. zijn kei'kbezoek trouw en zoo mogelijk komen alle lidmaten aan 't heilig avondmaal. Ook is er een streven, dat de chi-istelijke gemeente zooveel moge lijk in haar eigen onderhoud tracht te .voor zien. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd ruim gebruik gemaakt. De afti'edende bestuursleden ds. A. Bur ger te Nieuw- en St. Joosland, J. Kleine- pier te Zoutelande en A. Petermijer te Mid delburg verden herkozen. In de vacature ds. A. T. W. de Kluis wei d gekozen ds. J. J. Hietkamp te Serooskerke, in de vacautre ds. J. Noteboom ds. W. J. J. Bakker te Meiiskerke en in de vacature ds. R. ten Kate ds. G. de Ru te Ritthem. Het jaaiverslag van den secretaris en dat van den penningmeester, welke beide wat de financiën beti'eft, gunstig waren, werden g» edgekeurd. De secretaris wees nog op de wenschelijkheid, dat er tusschen de gemeentelijke zendingsraden en den classicalen zendingsraad meer contact ge houden werd. Besloten werd, dat het jaarlijksch zen- dingsfeest niet op Pinksteren drie, maar op den tweeden Pinksterdag zal worden ge houden. OOST- EN WEST-SOUBURG. Gevonden voorwerpen. Gouden broche. Inlichtingen te hekomen bij den gemeenteveldwachter te Ritthem. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. V ert rokken: Mej. L. de Visser, naar Oost- en West-Souburg mej. J. Mi- davaine. Ingekomen: J. Joziasse. van Ter Neuzen J. Cal jouw, van Vlissingen A. Fenijn, van KruiningenA, C. Koole, van Vlissingen. RITTHEM. Een muziek- en tooneeluitvoering. Het fanfarecorps „Oefening na den Ar beid" gaf Vrijdagavond een muziek- en tooneeluitvoering. Bij de opening heette de voorzittei* alle aanwezigen welkom, in het bijzonder den eere-voorzitter, den burge meester. Ook dankte hij den directeur, den heer P. Meijers, die door zijn ijver en be kwaamheid het corps in den loop der jaren steeds op hooger peil heeft gebracht, zoo* dat het op het laatste bondsconcours den eersten prijs in de afdeeling uitmuntend- Dus weer een ellendige dag in het vooruitzicht. Heusch niet noodig 1 Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge U weer irisch en opgewekt en zij* Ge Uw hoofd pijn kwijt. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumaiiek, Griep. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks en zijn overal verkrijgbaar. De vorst is terug. Va brandspiritus op -/■■■■ water stelt uw radiator veilig tot 16 graden Celcius. Onze brandspiritus tast geen metalen of rubber aan, veroorzaakt geen lekken of verstopping. Dure pa tentmiddelen onnoodig. Brandspiritus is stukken goedkooper, veilig en onschade lijk. Bij aile kruideniers, drogisten en in vele garages verkrijgbaar. Spiritusverkoopkantoor „Bergen op Zoom-Dcltt" heid heeft weten te behalen. Verder wees spreker op het succes der Ritthemsclie so listen, waartoe ook de dii*ecteur veel heeft medegewerkt. Een achttal muzieknummers, waaronder eenige vrij moeilijke, werden zeer correct uitgevoerd, zoodat het corps zijn gevestig- den naam eer heeft aangedaan. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat in de fantasie „Le chevalier Breton" de 13-jarige muzikant A. Verhage op een uit muntende wijze de tubasolo vertolkte; Na de pauze werd door een 7-tal pei'so- nen de klucht „Fet Wonderkind" opge voerd. Het spel was zeer goed en wekte dan ook herhaaldelijk den lachlust van het publiek op. VROUWEPOLDER. Aansluiting aan de waterleiding. De gemeenteraad te Vrouwepolder heeft, naar aanleiding van een verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, met algemeene stemmen besloten tot aan sluiting aan de waterleiding. Hierdoor wordt in een dringende behoef te voorzien, daar in verband met het toe nemend vreemdelingenverkeer een water leiding in die gemeente niet gemist kan worden. GOES. Het commissariaat van politie. Nu de commissaris van politie den pen sioengerechtigden leeftijd heeft bereikt, wordt van verschillende zijden de wensch uitgesproken, dat uit bezuinigingsoogpunt in deze vacature niet zal worden voorzien, omdat men meent, dat een commissaris van pol;tie voor een stadje als Goes niet noodzakelijk is. Het ligt in de bedoeling van enkele x*aadsleden, niettegenstaande de bur gemeester hx de vorige raadsvergadering heeft gezegd, zijn ontslag te zullen aanvra gen als hem het werk van hulpofficier van justitie zou worden opgedragen, hierover een uitspraak van den x*aad uit te lokken. IERSEKE. Oplichting, Door de politie te Ierseke is aangehouden B., reiziger te Breda, verdacht van oplich ting te Ierseke en andere plaatsen. Na verhoor door de justitie te Middel burg is hij weer in vrijheid gesteld. OOSTBURG. De teeltregeling voor de pluimveehoudery. De afdeeling Oostburg van de V.P.Z. (Vereeniging voor de pluimvee- en tamme konijnenteelt in Zeeland) is ongetwijfeld de sterkste in ledental van alle afdeelingen

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1