1000 500 300 100 25 Alhambra-Theater 20 JANUARI EERSTE BLAD - No. IT 72e Jaargang 1934 Uitgave: firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen BINNENLAND cn's avondseen van BOek Boekhandel D'HUY STADS- EN PROVINCIENIEUWS Wordt verwacht in het VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 11.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit rammer bestaat uit 3 bladen Het rapport van de commissieIdenburg. Het rapport van de legerbezuinigings- commissie—Idenburg, dat den minister van Defensie enkele dagen geleden werd over handigd, zou naar „Het Volk" meldt, naast enkele besnoeiingen van meer beperkten aard, voornamelijk als bezuinigings-objec- ten aanwijzenhet vooroefenings-insti- tuut en liet beroepskader. Wat het vooroefenings-instituut betreft, zou de commissie algeheele opheffing aan bevelen, teneinde een grootere concentratie' yan de oefengelegenheden te bereiken. In zake het capituïantenstelsel, zou de commissie voorstellen dienstplichtige onderofficieren, die hun lsten oefenings- tijd hebben volbracht, de gelegenheid te schenken, een contract over langer tijds duur te sluiten, waarna zij verder voor instructeur worden opgeleid. Tegen opheffing van een der divisies een maatregel, die in veel sterker mate dan de twee bovengenoemde tot directe bezuiniging zou leiden, schijnt van de zijde |j| van den generaiep staf een zóó krachtige oppositie te zijn gevoerd, dat de commissie die in haar boezem toch reeds groote ver- 1 deeldheid vertoonde, over de voor te stellen 1 maatregelen, hiervan definitief heeft af- I gezien. Ingewijden meenen intusschen, dat ook I het voorstel tot opheffing van het voor- I oefenings-instituut politiek weinig kans I van slagen heeft, gezien de groote voor- I keur, die van bepaalde zijde getoond wordt I voor dit instituut, dat er op gericht is, het I verblijf van de dienstplichtigen in de ka- I zernes tot een minium te beperken. Nederlandsch-Indische Dollar-leeningen. Zooals in onze advertentiekolommen reeds is bekend gemaakt, is bij de Staten- Generaal een wetsontwerp aanhangig ge maakt, teneinde verwisseling mogelijk te maken van Ned.-Ind. dollar schuldbewijzen tegen in guldens luidende obligaties ten laste van Ned.-Indië met garantie van het Rijk. Alsdan zou kunnen worden overgegaan tot de uitgil te van een 4 pCt. veertigjarige door het Rijk gegarandeerde Ned.-Ind. Con- versieleening ten bedrage yan 122.535.000 dollar. De koers van uitgifte zal dan zijn 100 pCt., terwijl de nieuwe stukken vrij zijn van couponbelasting, en de aflossing gere geld zal worden als voor de jongste Staats- leening'. Aan houders van schuldbewijzen der dol- larleeningen wordt reeds thans gelegenheid gegeven deze tegen ontvangbewijs in te leveren. De tot en met Woensdag 14 Februari ingeleverde dollar-schuldbewijzen worden berekend naar den koers van 2.50 per dollar. De inlevering kan op eiken werkdag, be halve des Zaterdags, geschieden ten kan tore der Ned. Handels-Mij. te Amsterdam. Wij herinneren er aan, dat in de verga dering der Eerste Kamer van 28 December minister Colijn een warm beroep heeft ge daan op de medewerking van het Neder- landsche volk in zijn geheel voor het wel slagen van deze, van groot nationaal be lang zijnde financieele operatie, Bond voor Staatspensionecring. Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering heeft het volgende adres gezonden aan de Eerste en Tweeds Kamer Het hoofdbestuur van den Bond voor Staatspensioneering diep doordrongen van het feit, dat het vraagstuk der werkloos heid een der meest zorgwekkende proble men is van dezen tijd, en dat het dringend noodzakelijk is, dat de tienduizenden werk- loozen zoo spoedig mogelijk weer aan den arbeid gaan ziet in de afvloeiing van de oudere werk krachten één der middelen om hiertoe te geraken, maar ach„ in dat geval de invoe ring- van een premievrij staatspensioen op niet te hoogen leeftijd een eerste vereischte. Om die reden dringt ons bestuur er bij Uw vergadering op aan de invoering van premievrij staatspensioen, door welken maatregel jong en oud zou worden gediend, zoodra het eenigszins mogelijk is, te bevor deren, Nieuwe regeeringsopdracht. Naast de werkzaamheden, welke de Na tionale Landstorm Commissie verricht ten behoeve van het instituut van den Bijzon deren Vrij willigen Landstorm en van de Nationale Noodhulp Organisatie, ontving zij aan het begin des jaars het verzoek van den Minister van Defensie, om uit de vrij willigers van den 2den Ban van den Bij- zonderen Vrijwilligen Landstorm (d.z. de oudere, niet meer dienstplichtige vrijwilli gers) een afzonderlijk korps te willen sa menbrengen, welks leden zich bereid ver klaren, om bij een eventueele legermobili- satie ten hoogste 10 dagen onder de wape nen te komen tot het verrichten van be wakingsdienst in die belangrijke centra, welke alsdan dienen te worden beveiligd tegen sabotage en oproer. De veelvuldige uitingen, die in de laatste tijden van verschillende revolutionaire zij den werden vernomen en welke wijzen op het voornemen, om een eventueele leger- mobilisatie door middel van gewelddadig heden te willen verstoren, hebben de Re geering ertoe gebracht tegen-maatregelen voor te bereiden, onder welke het oprichten van een bewakingskorps uit den 2den Ban van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm een voorname plaats inneemt. In overleg met de Gewestelijke Commis- siën heeft de Nationale Landstorm Com missie aan de Regeering in deze belangrij ke aangelegenheid haar vollen steun toege zegd. Dit bewakingskorps is thans opgericht. De Nationale Landstorm Commissie en haar organen blijven aan de verdere aan werving van 2de-banners voor dit doel haar bijzondere aandacht wijden. Verlaging der loodsgelden. Naar het „B.bl." verneemt, zal het nog eenigen tijd duren vóór de aangekondigde verlaging der loodsgelden zal ingaan. Aanvankelijk werd de hoop gekoesterd dat de verlaging 1 Januari zou geschieden. Thans wordt echter aangenomen dat ze eerst dezen zomer zal ingaan. Minister Deckers te Madrid. De minister van defensie, mr. L. N. Deckers, die een gedeelte van de reis van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" heeft meege maakt, arriveerde gisteren van Valencia te Madrid. Hij heeft een bezoek gebracht aan den president der Spaansche republiek, Al- kala Zamora. De minister vertrekt Zondag a.s. uit de Spaansche hoofdstad naar Ne derland, A.N.W.B. van ander oordeel dan minister Oud. Tegen hetgeen minister Oud dezer dagen in een interview met het Corr. Bureau heeft opgemerkt over de ervaringen, opge daan bij zijn inspectietocht langs de grens, betreffende de gevaren, welke voor toeris ten zouden voortvloeien uit de getroffen douanemaatregelen welke geruchten de minister „sterk overdreven" noemde is thans de A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, in verweer gekomen. Genoem de bond zendt ons naar aanleiding van het interview een uitvoerige uiteenzetting, waarin o.a. wordt opgemerkt Honderden automobilisten, die geregeld de grens passeeren, zullen den minister kunnen vertellen, dat hij het wel opvallend goed getroffen heeftzulk een model-op stelling (twee groepen, kommiezen met vlag, lamp en spijkerplank) vindt men mis schien op enkele drukgebruikte smokkel- wegen, maar elders nergens. De spijker plank ligt in de meeste grenskantoren on gebruikt in een hoekje de minister infor- meere maar eens langs de Oostgrens, óf de vlag óf de lamp ontbreekt gewoonlijk zwakke zaklantaarntjes, door de ambtena ren zelf aangeschaft en met een rood pa piertje beplakt, vormen het sein, dat bg niet-gehoorzamen, gevolgd wordt door een kogel. Dubbele posten, als door den minis ter ontmoet, zijn voor den normalen toerist uitzondering hij ontmoet als regel hier en daar patrouilleerende kommiezen, in plaats van de op vaste punten opgestelde model combinaties, welke minister Oud waarnam. De bond dringt ten slotte nogmaals aan op uniformen voor de kommiezen aan de grens en vraagt, hen van duidelijke lam pen en stopteekens te voorzien maatrege len, die dan overal langs de grenzen dienen te worden toegepast. Een druivenoogstfeest In het Westland. De Vereeniging voor Vreemdelingenver keer in het Westland zal dezer dagen plan nen gaan ontwerpen om in deze streek in navolging van Italië en het Rijn-gebied, een Tel. 348, Badhuisstr. 15 druiven-oogstfeest in te voeren in het Westland. Het Westland heeft zijn vermaardheid als druivenland tot ver buiten de grenzen van ons land verkregen en in een streek waar in eenige maanden zoo ontzettend groote hoeveelheden druiven geoogst worden, is een oogstfeest wel gerechtvaardigd. Bovendien zal er nu de afzetmogelijk heden zoo beperkt zijn een goede reclame van uit gaan voor het gebruik van dit Hollandsche product bij uitnemendheid. Reeds zijn eenige besprekingen over het druivenfeest gevoerdde Naaldwijksche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft haar volle instemming met de plan nen betuigd. Er werd zelfs op aangedrongen om zoo mogelijk dit jaar het druiven-oogstfeest te organiseeren. Dc uitwerking der plan pen is evenwel niet eenvoudig de opzet zaLzoodanig moé ten zijn, dat duizenden vreemdelingen naar het Westland getrokken worden. De be doeling is, dat het feest in de verschillende plaatsen van het Westland ieder jaar rou leert, zoodat een goede organisatie wordt verkregen. Alhambra-Theater. Een zekere mijnheer Gran. De Vliegenier des Doods. De sensationeele jacht op een document in het oude Venetië met Albers, Olga Tse- chova, Karin Hardt en Bassermann zal wel in den smaak vallen. De plaats van hande ling is de blauwe kust van Italië, Karin Hardt is de schoone vrouw, die het goed meent, Olga de donkerlokkige vamp zonder geweten of moraal. Verder een jacht, dat dienst doet om een geheimen agent weg te voeren, en een held, die verliefd doet, als het in zijn kraam te pas komt en den zor- geloozen, onverantwoordelijken bon-vivant speelt, maar in werkelijkheid een opdracht heeft te vervullen van groot gewicht. Die held is „ein gewisser Herr Gran", alias Hans Albers, voor wien geen gevaren te bang, geen risico te groot zijn, als het er om gaat de veiligheid van zijn land, of de eer van een vrouw te beschermen. Deze strijd om documenten wordt afge wisseld door een tweevoudige liefdes-idylle, die tusschen Hans Alberts en Karin Hardt, vrouw des kunsthandelaars in Rome (den imponeerenden Albert Bassermann met het prachtig masker en meesterlijk woord) en die tusschen Hans Albert en Karin Hardt, de rijke nicht van een reeder, die voor haar pleizier met een fraai jacht de Middelland- sche Zee doorkruist. Aan romantiek geen gebrek en deze romantiek wordt bedreven bij vleiende muziek, waarin o.a. de aange name serenade „Ewig blau wie das Meer, lacht dein Himmel mir, bella Venezia, 1st das Herz mir auch schwer, du bist Sonnenschein, bella Venezia, Ewig blau, wie das Meer, lacht dein Himmel mir, bella Venezia. Over de geheele linie een uitstekende rol bezetting, terwijl Hans Albers in deze le vendige, spannende film volop gelegenheid krijgt den DTaufganger te spelen. Knap, veel flair en tempo. De luchtgebeurtenissen van den laatsten tijd en de grandioze tochten doen ons nog wel zoo geboeid naar de tweede, voortref felijk gemaakte film kijken. Niet het ver haaltje het is om den durf, de felheid, waarmede dit alles gedaan is. De prach tige, vermetele lucht-acrobatiek, de sensa tie van een weergaloos gefilmde „crash", de spanning, de emotie van dit zwervend vliegersleven, van vliegveld naar vliegveld, van stunt naar stunt, van gevaar naar ge vaar. In deze film van een pracht gehard heid, fel en zonder sentimentaliteit, gaat het om den heroïschen strijd tegen de woe dende elementen, om die zeldzaam gefilm de speurtocht naar den vermisten ver keersvlieger, om de geweldige spanning van de vlucht in een dichten mist, de spanning op den grond en de spanning in de lucht. Richard Barthelmess speelt de rol van een verkeersvlieger, die zijn baantje ver liest tengevolge van een ongeluk met zijn toestel. De hang naar sensatie blijft lokken en de vlieger wordt circusvliegerhij maakt stuntvluchten met ecu parachutists, die zijn geliefde wordt. Doordat hij niet trouwen kan, verliest hij haar aan zijn broer. En dan gaat hij zwerven, overal en hij is het ten slotte, die zijn broer redt, als deze met een vliegtuig in een hevigen storm op zee moet dalen. Reeds vele films uit het leven van den vliegenier zag men. Deze geeft voortreffe lijke luchtvaartopnamen, is vol bravour, vol gezonde sensatie, vol spanning en vol felheid. Luxor-theater. Nachtclub Madonna. Carnavals-nacht. Het programma van deze week is bijzon der goed en aantrekkelijk twee voortref felijke hoofdnummers benevens in het voor programma, naast het gebruikelijke nieuws, van hier en daar, een aardige twee-acter, waarin een getemde leeuw een voorname rol vervult. De eerste hoofdfilm vertelt van een aar dig, arm revue-meisje, dat moeder wordt. De vader, een rijke vriend, is naar Chine vertrokken. Aanvankelijk kan zij zelf voor het kindje zorgen, doch als zij na eenigen trjd daartoe niet meer in staat is en de fa milie van den vriend, haarhulp. weigert, staat zij het kind af aan een weldadigheids- vereeniging. Zij zelf maakt carrière in het cabaret-leven in een nachtclub oogst zij als de beruchte Mimi Benton veel succes, doch de roem brengt haar geen geluk. Zg is hard en koud tegenover de buitenwereld, die haai' zooveel desillusie heeft bezorgd, tot zij het kinderuurtje voor de radio gaat ver zorgen als tante Jenny. De moeder is steeds in haar blijven leven en thans hoopt zij mid dels de radio haar kind terug te vinden. Ook het kinderuurtje wordt een even groot succes als het optreden in het mondaine nachtleven. Als zij op een gegeven dag een briefje van een luistervinkje ontvangt, dat juist zooals haar dochtertje Sally heet, komt zij op het spoor van haar kind hetgeen te vens de stichting van het gezin beteekent, daar het de vriend van eertijds is, die hun beider kind heeft opgespoord en tot zich genomen. Het scenario moge eenigszins on waarschijnlijk klinken, doch de film boeit van den eersten tot den laatsten meter, doordat Claudette Colbert op weergaloos knappe wijze de hoofdrol vertolkt. Uitmun tend geeft zij de contrasten van jonge moe der tot cynische harde vrouw, van moeder lijke tante van de radio en cabaretière, die champagne drinkt en de mannen om haar vingers windt. Zij ontroert diep, omdat zij het diep-innig menschelijke op prachtige- wijze weet te suggereeren door haar onver getelijk spel. Inderdaad Claudette Colbert is in deze film een ster van de eerste groot te. Wordt de film gedragen door deze fe nomenale actrice, ook de bezetting der an dere rollen draagt tot het succes zij. Het spel van den vader, David Manners, is so ber en gereserveerd, de overige bijrollen worden voortreffelijk gegeven door een do- zijn Amerikaansche artisten. Baby Leroy, het kindje van haar vriendin, is natuurlijk een actrice op zich zelf. Ook het tweede hoofdnummer is boeiend tot en met, al heeft zij een dramatisch slot. Een jong luitenant, die in de schulden zit, wordt slachtoffer van zijn wraakgierigen zwager, doordat een mooie, maar grillige vrouw, met eigenaardige levensopvattingen •zijn pad op een onzalig oogenblik kruist. Anderzijds een amusante film met heer lijke muziek, verrukkelijke balletten. Een film vol variatie met Hans Stuwe, Claire Rommer, Evelyn Holt, Karl Ludwig Diehl en Hans Junkermann in de hoofdrollen. Een lichtbeelden-zendingsavond. Gisterenavond werd in de Nieuwe Kerk een lezing met lichtbeelden gegeven door den heer W. J. A. Zwaan, zendeling, die meer dan 20 jaar in Indië is werkzaam geweest. Ds. D. J. Vossers opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze, sprak een kort welkomstwoord en hoopte dat ook deze avond er toe mede moge werken de zen dingsliefde te Vlissingen te vergrooten. Zendeling Zwaan vertelde op boeiende wijze van zijn arbeid en van die van vele anderen ten Noorden van het eiland Cele bes, waar een groep van 70 eilandjes ligt, waarvan een 30-tal bewoond zijn, samen tellende ongeveer 160.000 zielen. Aan de hand van een keurige collectie zeer duidelijke lichtbeelden sprak de heer Zwaan over dc zeden en gewoonten der inlanders, de moeilijke doch zegenrijke taak der zendelingen en Christelijke onderwij zers de stichting van kerken en scholen, de welvaart der bevolking en hoe dit alles nu door de wereldcrisis, die ook daar haar funeste gevolgen doet gevoelen, voor een groot deel schade dreigt te ondervinden. Met groote aandacht werd een en ander door de talrijke -aanwezigen gevolgd. He» nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tydinghal. Inauguratie van nieuwbenoemde hoog leeraren aan de Theologische School te Kampen. Minister de Graeff houdt zgn radiorede in het gebouw van de P.T.T. te 's-Gravenhage. Tentoonstelling van bak kersproducten te Amsterdam. Indienst- stelling van de nieuwe automatische tele fooncentrale te Hengelo. Souper ter eere van prof. Reinhardt te Amsterdam. De luchtvaart-tentoonstelling te Bussum. Crematie van prof. R. Kuiper op Wester- veld. De beroemde Amerikaansche. nachtvlieger mr. Howard C. Stark is be hulpzaam bij de voorbereiding van de ge regelde nachtvluchten op de groote lijnen der K.L.M. Een aanvaring bij Rotter dam. Opening van de eerste neutrale werkinrichting voor zwakzinnigen te Rot terdam. Installatie van den burgemees ter van Hoornaar. Schermwedstrijden van bank-employé's te Amsterdam. Het; opruimen van 20 meter diepe pijlers van de oude brug te Spijkenisse. Hoffelijke ver keersagent te Rotterdam. De officieele opening van de gas voorziening van Half weg door burgemeester Slob. Zangvereeniging „Looft den Heer". De Christelijke Besturenbond maakt be kend dat werklooze leden de generale re petitie voor het concert van de zangveree niging „Looft den Heer" gratis kunnen, bijwonen op Woensdag 31 Januari, in de Groote Kerk. Zij moeten zich vóór 23 Janu ari opgeven bij hun respectieve penning meesters. Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Voor het Instituut voor Arbeidersontwik keling wordt Zondagmorgen 10 uur in het Concertgebouw een lezing gehouden door Henk van Laar, over het onderwerp „Turf en steenkool",, MIDDELBURG. Aboimements-tooneelvoorstellingen. Op verzoek vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de abonnements-tooneelvoor- stellingen, welke in den Schouwburg te Middelburg worden gegeven. OOST- EN WEST-SOUBURG. Uitvoering Ritthemsch Fanfarecorps. Woensdag 24 Januari geeft het Rit themsch Fanfarecorps, directer de heer F. Meijers, haar jaarlijksche uitvoering in de zaal van den heer Millenaar te West-Sou burg. De uitvoering der verschillende mu zieknummers zullen voor dilettanten zeer zeker op een hoog peil staan, getuige het laatste succes der vereeniging, n.m. Ie pr. afd. Uitmuntendheid op het laatst gehóu den bondsconcours 1933. De afdeeling too- neel zal zich ook niet onbetuigd laten en

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1