500 300 25 i WIENER: Co. AKKER.CACHETS VRIJDAG 19 JANUARI EERSTE BLAD No- 1G 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAM DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag in algemeen erkende Christelijke Feestdagen VERKOOP PER AUTOMAAT. STADS- EN PRQVINCIENIEUWS Ledikanten, Matrassen, Dekens, Gordijnstoffen, enz. I Toch fit voor Uw werk BUITENLAND VUSS1N0SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 7 3.40. Voor de overige landen bij wekekverz./3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vingel AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit iiumr.-.er bestaat uit 2 bladen Flitsen Het laat zich aanzien, dat er tusschen 1933 en 1934 een tegenstelling zal bestaan, wat de middenstandspolitiek betreft. Zou men het jaar 1933 als een jaar van voor bereiding kunnen betitelen, verwacht kan worden, dat 1934 het beginjaar der uitvoering zal worden. Reeds direct bij het begin van dit nieuwe jaar komt de Minister van Economische Zaken met twee vooronwterpen van wet, waarvan wij in dit artikel dat betreffende het automatenwezen willen bespreken. De letterlijke tekst van dit voorontwerp is nog niet bekend gemaakt, terwijl uiteraard verwacht kan worden, dat, alvorens de wet hieromtrent in het Staats blad verschijnt, nog wel het één en ander gewijzigd zal zijn. Het feit, dat de Regeering een wets ontwerp omtrent het automatenwezen opstelt, is echter op zichzelf reeds zoo belangwekkend, dat daaraan eenige nadere aandacht geschonken moet worden. In het bizonder moet op drie dingen gelet worden. Vooreerst komt het thans vast te staan, dat de automaat een geoorloofd middel van verkoopen is. Dit vormde feitelijk nog steeds een voorwerp van discussie, al moet direct erkend worden, dat de stemmen, die deze wijze van verkoop geheel wilden verbieden, steeds meer verstoniden. Doch thans wordt alle onzekerheid weggenomen en als straks de desbetreffende wet in werking is getreden, weten de producent en de importeur van automaten en de middenstander, dat zij zich rustig op de ontwikkeling van het automatenwezen kunnen toeleggen. Tot nu toe heeft het Rijk de automaat geheel ongemoeid gelaten. Toen de winkel sluitingswet op de proppen kwam, was het nog zeer dubieus, of de automaat wel ooit eenige beteekenis zou krijgen als middel van verkoopen. De automaat is. echter steeds meer ingeburgerd en dit heeft verschillende gemeentebesturen aanleiding gegeven, zich met de kwestie in te laten. Het rapport, dat de Nijverheidsraad heëft uitgebracht, wijst hier uitdrukkelijk op. Sommige gemeenten ontleenden aan verkeersbelangen een reden voor het niet-toestaan van automaten op bepaalde toestanden andere opperden bezwaren van aesthetischen aard, terwijl er ook gemeenten zijn geweest, die door het heffen van hooge precario's het den winkeliers moeilijk maakten hun automaat rendabel te maken. Daardoor kwam de winkelier in de eene gemeente vaak voor veel grootere moeilijk-? heden te staan, wat betreft den verkoop per automaat, dan de winkelier in een andere gemeente. Juist deze verschillende gemeentelijke beslissingen hebben in groote mate ertoe medegewerkt, om den drang naar een Rijksregeling te doen ontstaan. Wp weten niet precies, hoe de verhouding van Rijk en gemeente in het voorontwerp geregeld is. doch uit het bovenstaande moet niet afgeleid worden, dat wij van meening zijn, dat de gemeenten niets met bet plaatsen van automaten te maken zouden mogen te hebben. Bij deze kwestie zijn inderdaad gemeentelijke belangen betrokken en deze kunnen natuurlijk niet verwaarloosd worden. Het gaat er slechts om gemeentelijke willekeur tegen te gaan en in het bizonder de onderscheiden behandeling van den automaat in de verschillende gemeenten te voorkomen. Doch in de derde plaats kan een Rijks regeling niet ontbeerd worden, omdat het noodzakelijk gebleken is, dat een om schrijving van het begrip „automaat" gegeven wordt. Bekend is het geval van een sigarenwinkelier te 's-Gravenhage, die in zijn geopende winkeldeur een kastje geplaatst had. Door dat kastje liep een band, die electrisch bewogen werd. Wierp de kooper nu een geldstuk in het kastje, dan zette de winkelier het gevraagde kistje of doosje op den band, waardoor de-cliënt het in handen kreeg. Hier hadden wij dus te doen met openlijke ontduikingen van de winkel sluiting-wet. Dat kan natuurlijk nooit de bedoeling van de Regeering zijn en al staat net uiteraard nog niet vast, welke om- sc.hrjiving, van het begrip „automaat" precies in de wet zal komen, toch kan op redelijke gronden aangenomen worden, dat slechts dat apparaat een automaat in den zin der wet zal worden, waarmede de eigenaar na vulling geen enkele bemoeienis meer "heeft. Dit wordt ook bewezen door .het bijvul- verbod, dat in de opgemaakte regeling is vastgelegd. De Regeering gaat ervan uit, dat de winkelier na sluitingstijd geen bemoeienis meer met zijn automaat mag hebben. Deze houding van de Regeering is volkomen consequent. Zij kon toch moeilijk met de eene hand geven, wat zij met de andere reeds ontnomen had. Plet is dus te verwachten, dat 1934 ons een automatenwet zal brengen en waar de betrokkenen volop gelegenheid krijgen, een dusdanige regeling tot stand te helpen brengen, die de belangen van alle partijen het meest behartigt, is het te hopen, dat zij van deze gelegenheid een goed gebruik zullen maken. Voordracht voor directeur voor de N.V. Haven van Vlissingen. In een op Vrijdag 6 April, des middags 2 uur ten raadhuize alhier te houden ver gadering van den Raad van Commissaris sen van de N.V. Haven van Vlissingen zal de benoeming plaats hebben van een direc teur. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren M. C. van Hall, inspecteur bij de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij voor de republiek Columbia, thans hier te lande vertoevende en J. de Vries, chef van den buitendienst bij de stoomvaart-maatschappij „Neder land" te A.msterdam, f> Vereeniging Rijwielpad „Walcheren." Het pad KoudèkerkeDuinen. In een hier ter stede gehouden vergade ring van het hoofdbestuur van de vereeni ging Rijwielpad „Walcheren" is besloten de vereeniging te doen toetreden tot de fede ratie van Nederlandsche Rijwielpadvereeni- gingen te Utrecht. De vergadering benoemde een commis sie, die nader zal onderzoeken of het fi nancieel mogelijk zal zijn nog dit jaar over te gaan tot den aanleg van het rijwielpad vanaf de duinen bij Dishoek door de lan derijen naar Koudekerke. Deze commissie hoopt voor 1 Maart rapport uit te brengen. De fietsers, die een toertje gaan maken en het liefst niet eenzelfden weg terug ne men, maar vooral de Middelburgsche en Koudekerksche duinbezoekers zouden een eventueel besluit tot aanleg van dit pad zeer zeker met vreugde begroeten. De afdeeling Souburg, deed een verzoek om te willen overgaan tot den aanleg van een rijwielpad langs den Ouden Vlissing- scheii weg van Vlissingen over Souburg naar Middelburg. De vereeniging beschikt nog niet. over voldoende middelen daartoe en heeft ook niet de beschikking over den benoodigden grond, zoodat een beslissing thans niet mogelijk was en nader overleg noodig is. Omtrent deonderhandelingen inzake eventueelen aanleg van een rijwielpad WestkapelleDomburg konden nog geen nadere mededeelingen worden gedaan. Anti-rev. kiesvereenigïng. Woensdagavond vergaderde de anti-rev. kiesvereenigïng alhier in het Militair Te huis. Nadat de voorzitter de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, volgde het verslag van den penningmeester, waaruit bleek, dat er ondanks de uitgaven tenge volge vain de verkiezingen, nog een over schot was. Daarna kreeg de heer A. Schout 't woord tot het houden van zijn lezing over „Fas cisme en Nationaal-Socialisme". Spreker merkte op, dat de historieschrij ver eerst na jaren het stempel kan onder scheiden, dat door de handelende personen en de gebeurtenissen op een voorbijgegaan tijdperk is ingedrukt. Toch meent hij nu reeds als kenmerk van onzen tijd te kun nen vaststellen afkeer van lange betoogen, roep om de daad. Dat verschijinsel ver toont zich niet allee i op politiek gebied, we zien een gelijkoortig streven in de rich ting der nieuwere letterkunde, waar men, wars van fraaie zinnen en schoone woor den, den cisch stelt der zakelijkheid. Op het gebied van het godsdienstig leven is de Buchmanheweging uitvloeisel van 't zelfde streven. Daarna gaf spreker een beschouwing over Fascisme en Nationaal-Socialisme in verband met hetgeen hij vooropstelde. Bij beide het belang van den Staat boven Prima kwaliteiten Lage p r ij z|e n MIDDELBURG Ziet Etalages alles, en ook alles ten dienste van den Staat. Zelfs de Kerk heeft geen reden van bestaan, dan voor zoover zij doet en leert, wat de Staat van haar eischt. Onze strijd gaat voortaan niet alleen meer tegen de beginselen van communisme en socialisme, maar evenzeer tegen bovengenoemde stroo mingen, die rechtstreeks ingaan tegen de beginselen onzer anti-rev. partij. Spreker wekte ten slotte de vergadering op, om met ijver onze beginselen, op Gods Woord gegrond, te propageeren., Naa.r aanleiding dezer lezing ontstond een levendige discussie, waaraan een groot aantal leden deelnamen. Verschillende pun tert werden, door spreker nog nader be licht. Nadat de voorzitter namens de aanwe zigen den heer Schout bedankt had voor zijn met vuur uitgesproken rede, eindigde de heer Van de Putte de vergadering met dankgebed. Zeeuwsche Schaakbond, De Zeeuwsche Schaakbond gaat zich roe ren. Zondag a.s. spelen een twintigtal Mid delburgers tegen leden van de clubs te Vlissingen en Zuidzande in „Britannia". Aanvang 13.30. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit blad. Schaakmeester Hans Kmoch uit Weenen speelt Vrijdag 26 Januari simultaan te Mid delburg en Zaterdag 27 Januari aldaar te gen consulteerende spelers. Op Hemelvaartsdag denkt men een mas- sakamp te houden tusschen 50 a 60 spelers uit Rotterdam en eenzelfde aantal van den Zeeuwschen Schaakbond. Of dit zal kun nen, waar spelers uit Zeeland zich gebon den zullen achten door hun toezegging om dien dag te Antwerpen te spelen tegen den Vlaamschen Schaakbond, zullen we moeten afwachten. De vlieger-auteur Viruly verwacht, Voor de Vlissingsche athletiek-vereeni- ging „Marathon" zal Woensdag 31 Januari, in Grand Hotel Britannia, de bekende K.L. M.-piloot, Indië-vlieger en auteur, luitenant Viruly, komen spreken over de praktijk van het hedendaagsche verkeersvliegen. Daarbij zal deze deskundige ook een en an der vertellen van de Indië-vluchten en wel speciaal over de Pelikaan-prestatie. Voor velen belangstellenden zal dit een gele genheid zijn om bijzonderheden te verne men, temeer waar Marathon den avond niet alleen voor haar leden organiseert, maar ook anderen gaarne toelaat tegen entrée. Postzegelloket voor verzamelaars- Zaterdag 20 Januari van drie uur tot half 5 is aan het Post- en Telegraafkantoor alhier geopend het postzegelloket, waar ditmaal, naast verschillende perforaties van Nederland en de koloniale zegels ver krijgbaar zijn de Herdenkingszegels van Curasao. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Statistiek over December 1933. Leeszaal: Gedurende de laatste maand van 1933 was de leeszaal 24 dagen geopend het aantal bezoekers bedroeg 805, waarvan 732 mannen en 73 vrouwen waren. Gemiddeld bezochten 34 personen dè leeszaal per dag. Voor 1932 luidden deze cijfers 718 be zoekers, waarvan 634 mannen en 84 vrou wen. 't Gemiddelde dag-cijfer was 28. Uitleenbibliotheek: 12 Uitleendagen telde December, gedu rende welke 2154 lezers 2996 boeken ter leen meenamen.. Hiervan waren 2109 Ne- derl. of vertaalde romans, 112 romans in het leenen van boeken aanvangen), hier- derboeke -, 566 populair wetenschappelijke werken. 66 Nieuwe leden werden reeds voor 1934 ingeschreven (deze konden direct met het lenenen van boeken aanvangen), hier van waren 30 contribueerende en 36 gratis- werklooze leden. Per uitleendag werden gemiddeld 250 boeken aan 180 lezers uitgeleend en 6 nieu we leden ingeschreven. Voor December 1932 luidden deze cijfers: 12 uitleendagen met 1965 lezers, 2627 boe ken uitgeleend, 61 nieuwe leden. Gemiddeld per dag 202 boeken aan 159 lezers en 5 nieuwe leden. Uit andere bibliotheken werden voor stu die-doeleinden 15 boeken aangevraagd in lu32 bedroeg dat aantal 21. OOST- EN WEST-SOUBURG. Een filmavond. Voor leden der Souburgsche vereeniging „Nemidso" werd gisterenavond in „De Zwaan een filmavond gegeven. De voorzit ter der vereeniging heette allen welkom in het bijzonder den heer J. de Vries, ver tegenwoordiger der maatschappij „Neder land" en den heer Stofkoper, agent dier maatschappij, door wiens bemiddeling de heer De Vries bereid is bevonden op het witte doek te tooveren wat men beleeft en medemaakt op een reis van Nederland naar Indië met een modern zeekasteel. De heer De Vries het woord verkrijgend wijst er op, dat deze rolprent niet direct bedoelt een reclame voor zijn maatschappij, maar in al- gemeenen zin meer ten doel heeft om met de vertooning in, Nederland iets bij te dra gen tot meerdere bekendheid met 'ons mooie Indië en zoodoende hechtere banden te leggen tusschen Nederland en z\jn kolo niën. De heer De Vries; die een aangenaam causeur blijkt te zijn, voert ons terug naar de vroegste, tijden der eerste stoomschepen, die meestal mislukkingen en schadeposten voor de eigenaars baarden, maar dank zij het doorzettingsvermogen van onze voor mannen op dit gebied zijn thans ware zee- kasteelen in de vaart gebracht, die alle wereldzeeën bevaren. Na deze inleiding geeft de rolprent te zien het aan boord ko men der passagiers, met alle drukte daarbij, het varen door de groote sluizen, de reis naar Southampton, een uitstapje naar het mooie Wight, vandaar naar Algiers, oude en nieuwe stad worden ons getoond, van waar de reis gaat naar Genua en vervol gens naar Egypte. Als intermezzo wordt te zien gegeven een gedeelte van Noord-Italië (de Italiaansche Riviera), met zijn natuurschoon en verder een gedeelte van Zwitserland, met zijn verrukkelijke vèr- gezïchten. Het Suezkanaal passeerende, hooren wij, en even zijn wij een beetje trotsch, dat dit uitgebaggerd wordt door een firma uit Sliedrecht. Hoe het toegaat met eenige honderden passagiers aan boord werd te zien gegeven. Hoe gemoedelijk en kalm gaat alles toe. Toch kan het ook wel jolig aan boord toegaan. Wij passeeren Port-Said, Columbo en Sabang om eindelijk te Priok te arriveeren. Wij zijn in Indië. Op deze reis wisselt het eene natuurtafe reel het andere af, het een al schooner of merkwaardiger dan het ander. Alles wat te zien werd gegeven muntte uit door groote duidelijkheid. Het was een avond van ont spanning en allen zullen zeker de heeren De Vries en Stofkop.er dankbaar zijn ge weest, voor hetgeen te zien werd gegeven. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria". Woensdagavond gaf de Chr. zangvereeni ging „Soli Deo Gloria", directeur de heer G. de Ru, een uitvoering voor haar dona teurs en begunstigers in „Rehoboth". Na opening door den voorzitter, op ge bruikelijke wijze, heette hij allen welkom en niet in het minste mej. De Hondt, die met haar strijkje zoo welwillend haar gewaar- deerden steun verleende, waarvoor hij haar dank zegde. Hierna werd een goed verzorgd programma, bestaande uit een 16-tal num mers, op zeer verdienstelijke wijze afge werkt. Zeer in den smaak vielen „Sneeuw klokjes", „Holland" en niet te vergeten „Slaap mijn kereltje" en „Drie minneliede ren". Hadden een voorgaande uitvoering de sopraan-stemmen te veel de overhand, thans was de bas-partij versterkt, waardoor het geheel zoo veel beter tot zign recht kwam. Er werd goed gezongen, vooral ook de nummers, die aangevuld werden met het strijkje van mej. De Hondt. Een solo voor klarinet en piano was ook heel mooi en gaf te genieten. Tot slot werd een tableau „Opstanding", met begeleiding van muziek, gegeven, waarmede de avond wijdingsvol werd beslo ten. Hedenavond wordt hetzelfde programma opnieuw gegeven. Gisteravond zoo laat, zoo gezellig, zooveel gerookt, zooveelmaar vanmorgen zoo "melig" zoo Neem dan dadelijk-een "AKKERTJE" Binnen 'n kwartier: wèg Uw hoofd pijn, frisch, helder en vol energie kunt Ge toch Uw dagtaak beginnen. Heb dus steeds "AKKERTJES bij U. Htd.rlandKh Ongeëvenaard tegen Hoofd product pijn. Kiespijn, Rheumalische pijnen. Zenuwpijn, Vrouwen- pijnen. Per 12 si. slechts 50 ot. Volgens recept von Apothektf Dumpnt OOSTBURG. Vermindering van den vischstand. Tusschen Groede en Oostburg ligt de, eer tijds zeer vischrijke, Nieuwerkerksche kreek. Een 30 a 40 jaren geleden was deze kreek het elderado der hengelaars, zij wa ren steeds zeker van een flinke zoo baars" of karper, andere visohsoorten (behalve daii nog paling) kwamen er niet in voor. In de laatste jaren echter is de vischstand aan* zienlijk verminderd en keeren de hengelaars in den regel platzak of met geringe vangst huiswaarts. Men zegt, dat dit het gevolg is van het groote aantal otters, dat deze kreek als jacht (viseh-) terrein uitgekozen heeft. Deze kreek staat door een sloot in verbinding met den zgn. Henricusput, op circa 20 minuten afstand gelegen en op on geveer de helft van dezen afstand werd eenige dagen geleden een goed uit de klui ten gewassen otter geschoten, juist bij de buurtschap Scherpbier. Het beest had era lengte van 103 cM. Minister Kalff naar Zeeland, Naar aan „de Zeeuw" wordt medege deeld, zal de minister van waterstaat, ir. J„ A. Kalff, begin Februari een bezoek aan Hansweert en Walsoorden brengen in ver band met veelbesproken kwestie van d© inloophavens in Zeeuwsch-Vlaanderen en op Zuid-Beveland. Storm op de Ooster-Schelde. Het motorschip „Dina", kapitein Oom, geladen met zand en bestemd voor Goes, heeft gisterennacht tengevolge van den he- vigen storm op de Ooster-Schelde het roer verloren en is van het anker losgeslagen.en gaan drijven. Later is het schip op de Neel- tje Jans Roggeplaat omhoog gevaren en blijven zitten. De reddingboot van Burg- sluis, welke was uitgevaren om de uit drie personen bestaande bemanning te redden, moest onverrichter zake terugkeeren, daar deze het schip niet wilde verlaten. De mo torboot „Zeehond", kapitein Breen, welke van Wemeldinge was uitgevaren om t.e trachten de „Dina" te bergen, mocht het met veel moeite gelukken het schip vlot te sleepen en te Colijnsplaat in de haven bin nen te sleepen. Daar zal het schip leegge pompt worden. DE FRANSCHE BUITENLAN DSCHK POLITIEK. In den Franschen Senaat werden giste ren twee moties ingediend, een door Leme- ry en een door Bérenger, den voorzitter van de commissie van buitenlandsche zaken, en eenige zijner vrienden. De mDtie van Bérenger luidde „De Senaat blijft trouw aan het Volken bondspact en alle daaruit voortgevloeid zijnde verdragen, met name het pact van Locamo. Hij herinnert aan de heilige grondslagen van deze pacten en spreekt het vertrouwen uit dat de regeering den vredesarbeid bin nen het kader van den Volkenbond voort-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1