1000 500 300 150 100 25 eerste blad DONDERDAG 18 JANUARI In de laatste jaren No. 15 72e Jaargang UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Jr., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen SÏADS- EN PROVINCIENIEUWS SPORT I 1934- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn ƒ2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk ƒ2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Plaatselijk Crisiscomité. Door den penningmeester van het Plaat selijk comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van de Vila- singsche Huisvrouwenvereeniging de som ma van tien gulden. Voordrachtavond C.K.W.O. Concertgebouw Gisterenavond gaf de C.K.W.O. een voor drachtavond, waarin optrad de heer Jan Hartman, voordrachtkunstenaar te 's-Gra- yenhage. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend door den voorzitter, den heer J. Marijs, die o.a. mededeelde, dat binnen kort voor de leden zeer waarschijnlijk zal vertoond worden de folklore-film over de provincie Zeeland en de Oranje-film. Hij heette de talrijke aanwezigen welkom en in het bijzonder den heer Hartman. De voordrachtkunstenaar deelde aller eerst mede, dat hij hoopte ook dezen avond onze sohoone Nederlandsche woordkunst tot ons volk te brengen, en ving daarna zijn uitgebreid programma aan met „Broe- dergroet" van de Italiaansche dichteres Ada Negri, gevolgd door „de Verloren Zoon", naar Lukas 15, beide gevoelvol voor gedragen. Hierna volgde de prachtige schets van W. G. van de Hulst „de Twee vijanden", twee stervende vijandelijke sol daten, die op het slagveld door den Jezus- naam samenverbonden, broeders werden. Op ontroerende wijze en onder groote stilte werd dit schetsje ten gehoore gebracht. Ondanks het feit, dat in ons land de be langstelling voor de verskunst niet heel groot is, wilde de heer Hartman toch ook eenige verzen ten beste geven, nl. „Moeder zang" van Frangois Pauwels, en „Bar- abbas", van Jan H, de Groot, welke gedich ten zeer goed vertolkt werden. Alsnu volgde een fragment uit het le bedrijf van „Saul en David" van Isr. Que- rido. Met sterke zeggingschap werd dit ge deelte van het treurspel door den heer Hartman voorgedragen, zoodat dit diepen indruk maakte op de hoorders. We zagen koning Saul in den nacht van den waanzin, waaruit slechts het snarenspel van David hem een wijle kon opheffen, en zijn zoeken de moordzucht tegen den. herdersknaap. Vóór de pauze werden nog voorgedragen enkele verzen van Willem de Mérode, wien hij roemde als een Christelijk dichter, zoo als wij in de laatste 2 eeuwen niet hebben gehad. De declamator gaf „De stervende jongen", „de Dertienjarige", „Voorberei ding" en „Liefde, is er geen ander pad Na de pauze gaf de heer Hartman ver schillende stukjes humor, w.o. „Piet Faal- tjens", een verhaal uit de oude doos, „Har- teleed" en een satire op „de Werkvrouw", wat ons minder voldeed. Echt fijn was „Mijn opstel over het paard", terwijl het slot werd voorgedragen een fragment uit >,Het meisje met de Blauwe Hoed" door Johan Fabricius. Zeer mooi werd hierin ge- teekend de komst van het groote stads- juffertje ïn een burgerlijke familie in een kleine plaats. De heer Hartman had telkens een dank baar applaus in ontvangst te nemen. De keuze van zijn onderwerpen getuigde Van goeden smaak. Behalve bijzondere zeg- gingskunst paarde de heer Hartman aan het gesproken woord een pakkende sugges- tivlteit door intonatie en gelaatsuitdruk king. Vooral in het ernstige genre getuigde de voordracht van zuiver literair aanvoe len, en wij gelooven dan ook, dat de heer Hartman het talrijke publiek een mooien avond heeft verschaft. Hedenavond zal de heer Hartman voor de overige leden van de C.K.W.O. hetzelf de programma voordragen, Landschap en plantengroei van de Zeeuwsche duinen. De afdeeling Walcheren van de Ned. Nat. hist, vereeniging tracht door excur sies, lezingen enz. belangstelling op te wek ken voor de natuurvoortbrengselen. Zoo zal volgens in dit blad voorkomende adverten- ie Maandag 22 Januari a.s., des -avonds 8.15 uur, ch heer C. Sipkes in hotel „Bri tannia" een lezing houden met lichtbeelden over„Landschap en plantengroei van de Zeeuwsche duinen". Ook niet-leden, die in dat onderwerp be- stellen, hebben tot deze bijeenkomst vnjeu toegang, Vereeniging tot bevordering der belangen van slecht hoorenden. Gisterenavond had in de bovenzaal van het café Vermeesch de eerste gezellige bij eenkomst plaats in dit jaar. De mandoline- vereeriiging „Aopollo", directeur de heer Oorschot, had zich bereid verklaard haar medewerking te verleenen. De voorzitster, mej. Kamp, opende de vergadering, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat de vereeniging dit jaar in bloei moge toene men en wekte de leden op, zooveel mogelijk S. H. te winnen voor onze vereeniging. Nadat eerst een kopje thee was gedron ken, werd de mandolinevereeniging gele genheid gegeven haar concert te beginnen. Wij kregen een zestal mooie nummers te hooren, welke met aandacht gevolgd wer den en bij ieder nummer een hartelijk ap plaus uitlokte. Nadat het laatste nummer geëindigd was, was de voorzitster de tolk van alle aanwezigen, toen zij den heer Oorschot hartelijk dankte voor den genot vollen avond ons allen bereid en sprak de wensch uit dat wij de mandoline-vereeni- ging „Apollo" nog eens weer in ons mid den mochten zien, Ned. Christen Vrouwenbond. Voor de afdeeling Vlissingen van den Ned. Christen Vrouwenbond zal Maandag a.s., des avonds S uur, een lezing worden gehouden in het Militair Tehuis. Als spreker zal optreden de heer J. Baar- schers met het onderwerp „Een beroemde voorvader van onze Koningin", Het nieuws van den dag ïn beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De installatie van jhr. mr. F. H. Kinschot als burgemeester van Alkmaar. De proefverlichtingen die de firma Philips op het vliegterrein Waalhaven heeft aange bracht. De burgemeester van Antwerpen met de 5 schepenen van de Belgische Schel- destad hebben een officieel bezoek aan Am sterdam gebracht. De tulpen bloeien reeds. Op de tulpententoonstelling te Sas- senheim kon men genieten van de tulpen- pracht. De officieele ingebruikneming van de eerste gramofoonplatenfabriek in ons land. Hervatting van den veerdienst EnkhuizenStavoren. De laatste van de vijf duikbooten in het dok bij Wilton-Feijen- oord te Schiedam. Tentoonstelling van postduiven. Zaterdag 6 en Zondag 7 Januari jl. hield de postduiven-vereeniging „de Vrienden kring" haar jaarlijksche tentoonstelling. Er waren 240 inzendingen. Als keurmeester trad op de heer A. A. Marquinie uit Sas van Gent, die hier een zware taak te vol brengen had om het beste van het beste er uit te halen. Hier volgen de resp. prijswin- ners mooiste oude doffer J. A. van Ge- mert, mooiste oude duivin J. Steinhauer, mooiste jarige doffer H. Ots, mooiste jarige duivin G. Jacobs, mooiste jonge doffer A. van Keulen, mooiste jonge duivin J. A. van Gemst, mooiste doffer der expositie H. Ots, mooiste duivin der expositie G. Jacobs. Oude doffers D. L. de Koster 4e pr. en 1 eerepr. Gebr. Wisse z.e.v., e.v. en 3 eere- pr. H. Ots 2e, 6e pr. en 2 eerepr. J. A. van Gemst 6e en eerepr. A. van Keulen 6e en eerepr. J. van Gemert le, 2e en 2 eerepr. H. Peters 5e pr., z.e.v., 2 e.v. en 5 eerepr. B. Peters 6e en eerepr. Oude duivinnen C. L. Berting 6e en 2 eerepr. J. van Gemert le, 2e en 2 eerepr. K. van Belzen z.e.v., e. v. en 2 eerepr. J. S. le, 2e en 2 eerepr. H. Ots 2e, 3e en 2 eerepr.H. Peters 2e, 3e pr., z.e.v. en 4 eerepr. A. van Keulen 2e, 3e pr., e.v. en 3 eerepr. M. Mudde 3e pr, e.v. en 2 eerepr. G. Jacobs eerepr.W. Leijdekkers z.e.v. en eerepr. G. Schroevers eerepr.W. Schroe- vers 5e pr en 2 eerepr. Jarige doffers J. B. Dierickx z.e.v. en eerepr. H. Ots le, 6e en 2 eerepr. gebr. Wisse z.e.v. en 2 eerepr. J. S. 3e, 2 4e pr., z.e.v. en 4 eerepr.M. C. de Buck 2e pr., e.v. en 2 eerepr. G. Jacobs 4e pr., 2 z.e.v. en 3 eerepr. ;J. J. van Boven le en eerepr. H. Mos z.e.v. en eerepr.K. Marijs 3e pr. en eerepr. Jarige duivinnen H. Peters 6e pr., z.e.v. en 3 eerepr. J. S. 6e en eerepr. M. Mudde 2e en eerepr.G. Schroevers e.v. en eere pr. G. Jacobs le, 2e, 3e pr., z.e.v., e.v. en 5 eerepr.H. Ots z.e.v. en eerepr. B. Pe ters 5e pr., z.e.v. en 2 eerepr.J. A. van Gemst z.e.v. en eerepr. H. Mos 6e en eere pr. J. J. van Boven 6e en eerepr. Jonge doffers W. Leijdekkers 4e en 2 eerepr. K. Marijs 4e, 2 5e pr., z.e.v. en 5 eerepr. A. van Keulen le en eerepr. H. Ots 4e pr., e.v. en 2 eerepr. gebr. Wisse 3e pr., e.v. en 3 eerepr. H. H. de Ruiter eerepr.J. S. 3e en eerepr.K. van Bel zen 2e en eerepr. J. A. van Gemst z.e.v. en 2 eerepr. B. Peters 6e pr„ e.v. en 2 eerepr.J. van Gemert le, 2 3e en 3 cere- is het ons mogelijk geweest de prijzen van onze artikelen enkele malen te verlagen, waarbij echter de bekende Droste- kwaliteit onaangetast bleef. Regeeringsmaatregelen als het invoeren van een omzetbelasting, het verhoogen van den suikeraccijns enz. maken het ons niet mogelijk op den ingeslagen weg voort te gaan. Ondanks hoogere kosten hebben wij, op een enkele uitzondering na, prijsver- hooging van onze artikelen kunnen voorkomen. De netto inhoud van onze verpakkingen wordt niet verminderd. Sta er op, dat U Droste krijgt; die naam is Uw waarborg voor kwaliteit. pr. A. Knuijt 2 eerepr.H. Mos 4e en eerepr. M. C. de Buck 1 eerepr. J. J. van Boven 4e, 6e en eerepr.W. Schroevers eerepr. Jonge duivinnen W. Leijdekkers 6e en 2 eerepr. A. Knurjt 2 e.v. en 2 eerepr. A. van Keulen 5e en eerepr.J. A. van Gemst le pr., e.v. en 3 eerepr. j H. öts 2 z.e.v. en 2 eerepr. H. Peters z.e.v. en eerepr. G. Schroevers z.e.v. en e.p. H. Mos 4e, 5e en 3 eerepr. J. van Gemst 5e en eerepr. W. Schroevers eerepr. J, S. 6e en eerepr. J. J. van Boven e.v. en eerepr. K. Marijs e.v. en eerepr. M. Mudde 5e en eerepr. Een auto over den kop geslagen. Een vrachtauto reed gisterenmiddag om streeks 4 uur op den weg tusschen Keer sluis en Souburg. Uit een zijweg kwam plotseling een handwagen gereden. Door een verkeerde manoeuvre van een der be stuurders van de voertuigen reed de vracht auto op de tramrails en kwam zoodanig terecht dat de auto geheel over den kop sloeg. Er bevonden zich in de cabine 4 per sonen en wonder boven wonder bekwam geen dezer personen eenig letsel. Door de politie wordt een onderzoek naar dit ongeval ingesteld. Het tramverkeer dat door den brand bij het wissel reeds eenige vertraging had on dervonden, werd nu wederom gestoord, daar de auto midden op de rails lag. De passagiers uit beide richtingen moes ten dus daar ter plaatse in de tram over stappen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Loop der bevolking over 1983. De bevolking van Oost- en West-Souburg bedroeg op 1 Januari 1933 2396 m. en 2318 vr., totaal 4715 personen. Zij vermeerderde door geboorten met 44 m. en 54 vr. en door vestiging met 151 m. en 144 vr., toaal 393 personen. De bevolking verminderde door overlijden met 17 m. en 16 vr. en door vertrek met 138 m. en 138 vr., totaal 309 personen. Op 31 December bestond de bevolking uit 2436 m. en 2362 vr., totaal 4798 perso nen. Totale vermeerdering 40 m. en 44 vr., of 84 personen. Er werden 26 huwelijken ge sloten. CJ.V. „Weest Getrouw." Dinsdag vierde de C.J.V. „Weest Ge trouw" alhier haar 17e jaarfeest. De heer Hollestelle, voorzitter der vereeniging, opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 103 1 en 3, waarna gelezen werd Ps. 91 en ging hij daarna in gebed voor. In zijn daarna uitgesproken openings rede sprak hij er zijn vreugde over uit, dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging een goed jaar was. Het ledental ging voor uit, terwijl met een drietal andere vereeni- gingen op Chr. gebied een overeenstemming tot samenwerking werd verkregen, wat 'n de toekomst goede vruchten kan afwerpen. Verder deelde hij mede, dat dit wel de laatste maal zal zijn, dat hij als voorzitter de vergaderingen zal leiden, daar hij reeds een paar jaar gehuwd zijnde, deze taak aan jongeren moet overlaten, De secretaris deelde o.m. mede, dat het aantal leden thans 31 bedraagt. Verder dankte hij den scheidenden voorzitter voor hetgeen deze voor de vereeniging heeft ge daan. Het zal niet gemakkelijk vallen voor vriend Hollestelle een plaatsvervanger te vinden. Ook de heer A. Lijnse gaat ons om billijke redenen verlaten. Ook hem zie a wij noode van ons gaan. Een bijbelinleiding gehouden door den heer L. Pieterse werd met aandacht gevolgd. Verschillende voor drachten en samenspraken kwamen goed tot hun recht en vielen bij de aanwezigen, die „Rehoboth" geheel vulden, goed in den smaak. Ds. Spijkerboer sprak een slotrede en eindigde den avond met dankzegging. TERNEUZEN. Scheepvaartberichten. Het van Gent komende ledige Letland- sche stoomschip „Consul P. Danneberg" is nabij Driekwart in botsing gekomen met een meerstoel, waarbij deze laatste zwaar beschadigd werd, terwijl ook aan een ge deelte van de beschoeiing van den wal averij werd gemaakt. De „Consul P. Danneberg" heeft zijn reis naar Ter Neuzen voortgezet. De schade wordt op ongeveer 3000 ge raamd. Het Zwitschersche motortankschip „Goe- ben" is op de plaat voor Ter Neuzen aan den grond gevaren. De hier gestationneerde sleepboot „Raymond" van de N.V. A. de Meijer Zn., ligt langszij voor het verlee nen van assistentie. Tengevolge van den Z.-W. storm brak hedenmorgen nabij den Margareta-polder de sleeptros, waarmede het van Antwerpen komende binnenschip „Marguerite" aan de sleepboot „Theresia" was verbonden. Twee. te Terneuzen liggende sleepbooten voeren onmiddellijk ter assistentie uit, doch de eigen sleepboot slaagde erin een andere draad met de „Marguerite" te verbinden, waarna de reis werd voortgezet. Vlak voor de haven van Terneuzen brak andermaal de draad, doch ook thans slaagde de „The resia" erin een nieuwe verbinding tot stand te brengen, waarna beide schepen korten tijd later behouden de haven van Terneuzen binnenliepen. Het kanaal door Zuid-Beveland. Men maakt thans voortgang met de ver betering van het kanaal door Zuid-Beve land. De Rijkswaterstaat zal Woensdag 28 Februari te Middelburg aanbesteden hül maken van den onderbouw voor de brug te Vlake, geraamd op 450.000, en verder de levering van graniet voor die brug. Besmettelijke ziekten. In de week van 1 tot en met 12 Januari zijn in onze provincie voorgekomen 9 ge vallen van roodvonk, nl. 4 te Arnemuiden. 3 te Wemeldinge (2 gevallen in één gezin en een derde geval in één gezin), en 1 ge val te Middelburg en te Vlissingen, 1 geval van febris typhoïdea te Bruinisse en 2 ge vallen van diphtherie te St. Jansteen (in één gezin):, OPGAVE VAN PERSONEN welke gedurende de le helft der maand Januari 1934 zich in deze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten. INGEKOMEN N. Verbeek, molenbaas, Hobeinstraat 83, van Ned.-Indië'. W. P. de Bie, machinist, Beursstraat 37, van 's-Gravenhage. Mej. A. E. Verstraeten, verpleegster, Glacisstraat 161, van Poortugaal. A. J. Valk, radio-telegrafist, Singelweg 66, van Enschedé. F. W. Tobbev. d. Woerdt, zonder, Paar denmarkt 25, van Amerika. W ed. G. ZweersBosman, zonder, Van de Manderestraat 16, van Rheden. Mej. E. Pidun, buffetjuffrouw, Boul. de Ruyter 2, van GelsenkirchenBuer. J. B. de Keijzer, rijksklerk D.B., Dam 5, van Zierikzee. A. C. van Saane, onderwijzer, Clijverstr. 54, van Vianen. K. Bakker, korp. politietroepen, Kanaal straat 10, van Breda. J. Versluijs, bouwkundige, Clijverstr. 15, van Ter Neuzen. J. H. van der Made, ontvanger D.B., Bin nenhaven 31, van Maastricht. Mej. J. M. Steelier, onderwijzeres, Duij- vendrechtstraat 15, van Kapelle. S. P. JanseStroo, zonder, Aagje Deken straat 83. van Den Helder. D. Ratelband, kruidenier, Breewaterstr. 8, van Roosendaal. G. Kik, autog. lasseher, Margrietenlaan 28, van O. en W. Souburg. J. Duijm, winkelbediende, Noordstr. 54, van Sittard. J. van de Woestijne, marechaussee, Bloe- menlaan 60, van Sas van Gent. J. Barentsen, varensgezel, Koudekerk- sche weg 99, van Veere. VERTROKKEN i J. Mejeur, schilder, Singelweg 151, naar Finsterwolde. J. Waldmann, kolenwerker S.H.V., Paar denstraat 14, naar Groningen. C. Winkelaar, lichtmatroos, Wachtschip, naar Amsterdam. E. W. Lambertij, lichtmatroos, Wacht schip, naar Oud-Valkenburg. J. Caljouw, zonder, Eedestraat 15, naar Koudekerke. C. H. Sleebos, A. P. J. H. Morrees en N. W. S. Dobschutz, matroos 2e klasse, allen van Wachtschip naai' Ned. Oost-Indië. A. Peeters, O.-I. ambtenaar, Lampsens- straat 13, naar Ned.-Indië. P. Smitvan Daele, zonder, Prinsenstr. 15, naar Soerabaya. H. C. A. Evelaar, werktuigkundige, Bad huisstraat 14, naar Ned.-Indië. Mej. J. M. Niesthoven, verpleegster, Gla cisstraat 161, naar Middelburg. Mej. C. M. van den Dries, verpleegster, Glacisstraat 161, naar 's H. Arendskerke. Wed. P. J. HusonEngels, zonder, Coos- je Buskenstraat 33, naar Edam. J. Meerman, marinier le klasse, Wacht schip, naar Arnemuiden. Bar.sse J. S. Bentinck, apotheker, Bou levard 20, naar Velsen. A. van Dijke, serg. politietroepen, Ka naalstraat 8, naar Den Haag. P. M. Riko, lichtmatroos, Wachtschip, naar Den Haag. P. Verheul, chemicus, Singelweg 86, naar Brussel. M. VinkeMeulmeester, zonder, Vrouwe straat 19, naar Wijk aan Zee. H. J. Belfroid, orgeldraaier, Vrouwestr. 19, naar Wijk aan Zee. Mej. C. A. M. Schraven, verpleegster, Schuitvaartgracht 97, naar Utrecht. P. Westerveld, leerling-machinist N. S., Bouwen Ewoudstr. 62, naar Amsterdam. R. F. E. van Dommelen, korporaal-poli- tietroepen, Kanaalstr. 10. naar Amsterdam. A. C. Koole, werkman, Koudekerksche weg 99, naar Koudekerke. Mej. J. de Feijter, verpleegster, Koude kerksche weg O. 78, naar Axel. Mej. M. C. E. Bos, verpleegster, Hen drikstraat 32, naar Nieuwer-Amstel. A. C. de S'.eur, pensionhouder, Konings weg 5, naar Sluis. Biljarten. Nog slechts een enke le dag scheidt ons van het belangrijk bil- jarttournooi dat onder auspiciën van A.B.C. plaats zal vinden in hotel Britannia en waarvan de eerste partij zal aanvangen tus schen twee A.B.C. leden, nl. de heeren M. van Boekhout en C. Hoornick op biljart no. 1 en de beeren P. van Someren en W. Dal- derup op biljart no. 2. De partijen vangen Zaterdag om 2 uur aan.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1