1000 500 300 25 eerste blad WOENSDAG 17 JANUARI rillerig? AKKER.CACHETS IV©. 14 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissiipi ïelef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen de wettelijke regeling voor het uitverkoop wezen. STADS- EN PROVINCIENIEUWS groote crisisvergadering te goes. marine en leger BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk ƒ3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. ƒ3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit fltimr.:er bestaat uit 2 bladen Flitsen Eenige dagen geleden is door den minis ter van economische zaken 'n voorontwerp I van wet betreffende het uitverkoopwezen aan verschillende colleges ter advies ge zonden. Reeds een tiental van jaren is dit vraag stuk een onderwerp van discussie in mid- I denstandskringen, en algemeen was in deze kringen de meening heerschend geworden, dat een wettelijke regeling noodzakelijk was. Het vraagstuk der uitverkoopen is in hoofdzaak tweeledig en omvat de zgn. schijnuitverkoopen en de zgn. vervroegde uitverkoopen. Onder schijnuitverkoopen verstaat men die aankondigingen van uitverkoopen, waarbij de indruk gevestigd wordt, alsof men te doen heeft met opruiming van voor raden tegen verlaagde prijzen, terwijl men in werkelijkheid te maken heeft met ge wone verkoopen. Hier is dus sprake van een min of meer opzettelijke misleiding van het publiek en wordt gebruik gemaakt van de tooverkracht, die het woord „uitver koop" op den kooper, of beter gezegd, op de koopster uitoefent. I De benaming „vervroegde uitverkoopen" I spreekt voor zichzelf. De seizoen- en in- ventarisuitverkoopen werden steeds ver vroegd, terwijl ook de gelegenheidsuitver- koopen een voortdurend grooteren omvang gingen aannemen, en zonder plausibele re den gehouden werden. Aan deze heide euvelen wil men thans met een wettelijke regeling een einde maken. Wordt deze regeling inderdaad tot wet (en alles wijst er op, dat dit het geval zal zijn), dan kunnen geen schijnuitverkoopen meer plaats hebben. Want elke uitverkoop vereischt dan een vergunning van de Ka mer van Koophandel, in welks ressort hij gehouden wórdt. Die vergunning wordt slechts dan verstrekt, als de uitverkoop plaats heeft tengevolge van de opheffing van een bepaalden winkel of van den ver koop van bepaalde soorten goederen. Uiteraard moet de aanvrager aan de Kamer van Koophandel het bewijs leveren, dat aan de wettelijke eischen is voldaan. Zoo'n uitverkoop mag niet langer dan drie maanden duren, terwijl de Kamer van Koophandel gerechtigd is, om het tijdvak vast te stellen. Dit is dus een stok achter de deur, voor het geval de aanvrager een uitverkoop wil doen plaats hebben op een i tijdstip, dat geen redelijken grond heeft. Het voorontwerp van wet maakt scherp Onderscheid tusschen uitverkoopen en op ruimingen. Ook de opruimingen zullen slechts plaats mogen hebben na vooraf gaande vergunning van de Kamer van Koophandel en wel ten hoogste tweemaal per jaar in verband met de wisseling van jaar of seizoen, en verder in verband met bijzondere omstandigheden, z.a. verplaat sing of overdragen van een winkel. Een opruiming mag niet langer dan een ïnaand duren, terwijl ook hier de Kamer van Koophandel de bevoegdheid heeft ge kregen, om het tijdvak vast te stellen. Uit het bovenstaande blijkt ten duidelijk ste, dat de wetgever liever niet had inge grepen. Niet, omdat er geen misbruiken waren, doch omdat hij de bestrijding daar van liever aan de betrokkenen zelf had overgelaten. Dit is echter een onmogelijk heid gebleken. De steun van den wetgever kon in dezen niet gemist worden. Doch de uitvoering van de wet zal voor een groot gedeelte in handen van de Ka mers van Koophandel gelegd worden. In deze Kamers is ook de middenstand verte genwoordigd, zoodat de betrokkenen een belangrijke zeggenschap verkrijgen in de Uitvoering der wet. Langs dezen weg wordt het mogelijk, dat met allerlei omstandigheden rekening ge houden wordt. De plaatselijke toestanden kunnen verschillen, de tijdsomstandigheden kunnen veranderen, de eene branche stelt andere eischen dan een andere allemaal factoren, die het onmogelijk maken alles in een wet vast te leggen, en het noodzakelijk maken, dat een soepele toepassing ge waarborgd is. Naar San ook onze meening is dit voorontwerp een gelukkige greep van de regee- rin7 geweest en kan redelijkerwijze ver wacht worden, dat het hoegenaamd niet gewijzigd het Staatsblad zal bereiken. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de bona-fide middenstand hiertoe alles in het werk zal stellen. De deur wordt dan geopend, om allerlei excessen, die een ge zonde ontwikkeling van den middenstand in den weg stonden, af te snijden, terwijl de middenstander zelf het snoeimes in handen heeft gekregen, al is het dan met een wettelijke sanctie. Een verstekeling. Hedenmorgen is van het Italiaansche stoomschip „Adria", komende van Ant werpen met bestemming naar Palermo, een 19-jarige verstekeling hier aan wal gezet en aan de politie overgeleverd. De man, stukadoor van beroep, bleek een Spanjaard te zijn, die merkwaardig teeken des tijds, lezen noch schrijven kan. Op politiebevel werd hij over de grenzen des rijks geleid. Een lek in de waterleiding. Gisteren ontstond een lek in de waterlei ding op de Zeilmarkt. Nadat hiervan ken nis was gegeven aan het waterleidingbe drijf werd het lek zoo spoedig mogelijk dicht gemaakt. Een aanrijding. Gisterenavond omstreeks 8 uur had een aanrijding plaats tusschen twee auto's op het kruispunt Walstraat hoek Groenewoud. Beide auto's bekwamen eenige schade. Hekwerk aangereden. Gisterenavond werd door de politie een auto opgespoord, afkomstig uit Utrecht, die even te voren het hekwerk rond het plantsoen in het Bellamypark had stuk gereden. De aangehouden bestuurder zeide van niets te weten en verklaarde zich be reid de aangerichte schade te vergoeden. MIDDELBURG. De jaarwedden van burgemeesters en secretarissen. Ged. Staten van Zeeland hebben thans besloten om de salariskorting voor de bur gemeesters, secretarissen en ontvangers te bepalen op 12.5 en voor wethouders op 4 Men weet, dat over deze kwestie eerst het oordeel der gemeenteraden is gevraagd. Voor dit besluit van kracht wordt is eerst de Koninklijke goedkeuring noodig. Weldadigheidspostzegels. Door het comité te Middelburg werden verkocht 10.082 zegels van 3 cent, 3306 van 8 cent, 8715 van 10 cent en 756 van 16 cent, tezamen voor een waarde van 1559.20, terwijl 396 series prentbriefkaarten werden verkocht, ter waarde van 138.60. Deze bedragen zijn iets kleiner dan het vorig jaar. COLIJNSPLAAT. Een honderdjarige. Maandag a.s. hoopt de wed. L. M. de Vos te Colijnsplaat haar honderdsten ver jaardag te vieren. Helaas geniet zij geen goede gezondheid meer. De laatste jaren komt zij haast niet meer van bed, terwijl ze nagenoeg blind is. De crisiscommissie uit de Zeeuwsche landbouworganisaties had tegen gistermid dag- de Zeeuwsche landbouwers in vergade ring te Goes bijeengeroepen om te spreken over de dreigende gevaren voor de suiker bietenteelt. Er was voor deze bijeenkomst zooveel belangstelling, dat drie zalen (twee van het Schuttershof en het Grand Thea ter) noodig waren om alle belangstellenden een plaats te kunnen géven. In totaal wa ren ongeveer 1400 personen aanwezig. De voorzitter de heer mr. P. Dieleman verwelkomde in het bijzonder den Commis saris der Koningin en het bijna voltallige college van Ged. Staten, Burgemeesters, Wethouders en Gemeenteraadsleden uit verschillende plaatsen, vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel, suikerin dustrie en tal van organisaties. De uitge- noodigde Kamerleden hadden bericht van verhindering gezonden. Naar aanleiding van het gevleugelde woord „Indien gij den vrede wilt, wapent U ten oorlog", wees spr. er op, dat we moe ten opkomen voor het behoud van onze be dreigde suikerbietenteelt. We willen niet volstaan met een protest zonder meer, maar willen argumenten aanvoeren. Eerst wat geheimzinnig, later wat meer positief hoorden we, dat van de zijde van het groot-kapitaal, van de Java-producen- ten een aanslag werd gepleegd op onze Nederlandsche bietsuiker-industrie en dat een commissie van bestuursleden was be noemd. Het gevaar bestaat dat onze regee ring, onder den invloed komt van den Mammon. Het gaat voor dei: landbouw om gewich tige belangen, niet om rijkdommen maar om het brood zijns bescheiden deels. We willen opkomen voor een blóeienden land bouwers- en arbeidersstand, maar ook voor de belangen van onze ambachtslieden, on zen middenstand, onze vervoermiddelen en indirect ook van onze plattelandsgemeen ten. Het gaat in laatste instantie om ons geheele volksbestaan, dat belang heeft bij een blóeienden landbouw. Eerste spreker was de heer G. F. Voge laar te Krabbendijke. Deze wees er op, dat de prijzen van de producten thans zoo laag zijn, dat er bijna niets meer op het land geproduceerd kan worden, dat zonder steun den producent ook maar een redelijk be staan geeft. Ten slotte is het gelukt re geering en volksvertegenwoordiging te overtuigen van de noodzakelijkheid van steun. Eerst kwam de tarwewet, die nog steeds van alle crisiswetten de kroon spant. Noch zuivel-, varkens- noch aardappel- steun wet geven echter den landbouwer 'een menschwaardig bestaan. Ook de hypo- theekboeren zitten nog steeds in grooten nood. Er is nog geen enkele reden om den steun te gaan verlagen. Daarom heeft het den landbouw zoo ver ontrust, dat er geruchten loopen over in krimping of opheffing van- den bieten- steun. De bietenteelt is van zeer groote be- teekenis voor het landbouwbedrijf. Hierna sprak de heer Mr. Stigter, van wiens rede wij in het vorig nummer reeds melding hebben gemaakt. In aansluiting aan deze rede wees de voorzitter nog op de groote belangen die er voor de schipperij op het spel staan. Reeds een inperking van de bietenteelt met 25 zou voor de schipperij ruineus zijn. Ook de spoorwegen en de vrachtrijders hebben hier groote belangen. En verder mogen we toch ook wel denken aan de menschen die aandeelen of obligaties van tramwegen hebben. Dat zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen meerendeels eenvoudige men schen. Volgende spreker was de heer A. H. de Milliano. Ook de rede van dezen spreker hebben wij reeds opgenomen. Het onderwerp Bietencultuur en mid denstand, werd ingeleid door den heer N. J Harte, secretaris van de Kamer van Koop handel voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Eenigen tijd geleden heeft de Zeeuwsch- Vlaamsche Kamer van Koophandel geijverd voor steun aan de vlasteelt, op 20 Decem ber j.l. heeft ze, naar aanleiding van de loopende geruchten, aan de regeering en den betrokken minister gevraagd, ons te behoeden voor het gevaar van een vermin dering van den bietensteun. Groot is het belang van den middenstand bij den landbouw en dus ook bij een zoo voornaam onderdeel als den bietenverbouw. Spr. wijst op timmerman, metselaar, schil der, touwslager, wagenmaker, leverancier en reparateur van werktuigen en machi nes, winkelier, handelaar in voerartikelen en kunstmest, enz. Hoe meer koopkracht, hoe meer werk. Spr. behandelt ook de werkloosheid ten plattenlande. Deze zou sterk toenemen bij opheffing of inkrimping van de bietenteelt. Het bestaansrecht van de Nederlandsche suikerproductie werd behandeld door den heer J. W. van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten van Zeeland. Ook van deze rede is reeds een uittreksel opgenomen. De Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford sprak hierna de vergaderng toe en sprak zijn blijdschap uit over de waardige wijze waarop hier was gesproken. Ook het Prov. bestuur is over tuigd, dat de bietenteelt van zeer groore beteekenis is voor deze provincie. Toen spr. dan ook onlangs hoorde van de drei gende gevaren, is spr. ten spoedigste op audiëntie gegaan bij minister Verschuur en heeft hem gevraagd geen beslissing te Je men voor Ged. Staten in de gelegenheid waren geweest hun advies te dezer zake uit te brengen. De minister heeft toege zegd, aan dit advies ernstige aandacht te zullen schenken. Ged. Staten hebben toen een uitvoerig rapport uitgebracht en aan den Minister raad toegezonden. Aan Ged. Staten van Noord-Brabant is verzocht daaraan adhae sie te betuigen. Aangedrongen is op behoud van den tegenwoordigen toestand. Spr. erkent dat de regeering voor ee.n moeilijke beslissing staat. Spr. hoopt dat ze na wijs beleid een besluit moge nemen, dat tot heil strekt van ons vaderland en ook van Zeeland. De heer Siemons, voorzitter van den Ned. Chr. Landarbeidersbond zegde de volle medewerking van de arbeidersorgani saties toe, maar vroeg van de landbouwers meer overleg bij de vaststelling van loo- nen, enz. Een resolutie. De voorzitter ondersteunde dit laatste en las daarna de volgende resolutie voor, die onder applaus werd aangenomen en vast gesteld De groote vergadering op Dinsdag 16 Januari 1934 te Goes door de Crisis-com- missei uit de Zeeuwsche Landbouworgani saties uitgeschreven naar aanleiding van verschillende berichten in de pers ten op zichte der suikerbietenteelt en inheemsche suikerproductie en samengesteld uit veie leden van onderscheidene landbouworgani saties, vertegenwoordigers van den arbeid en van den handel en nijverheid, van den middenstand, zoowel wat de ambachten als den winkelstand betreft, van de verkeers middelen zoo te land als te water, en van de Nederlandsche suikerindustrie en voorts bijgewoond door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland, leden van Gedeputeerde Staten van dat gewest, Bui'gemeesters en Wethouders van onderscheidene gemeenten in Zeeland, leden van de Staten-Generaal en van de Provinciale Staten Overwegende, dat de suikerbietenteelt uit agrarisch oogpunt voor een doelmati- gen wisselbouw, inzonderheid in dezen cri sistijd, nu de verbouw van zoovele gewas sen onmogelijk loonend kan geschieden, noodzakelijk is en ook met den tegenwoor digen steun en in den tegenwoordigen, zij het reeds beperkten omvang uitgeoefend, voor het sluitend maken van de exploitatie der akkerbouwbedrijven niet kan worden gemist Overwegende, dat een redelijk bestaan van de Zeeuwsche arbeidersbevolking in hoofdzaak afhankelijk is van den bieten- bouw en de suikerproductie en bij gemis of verdere inperking daarvan de werkloosheid dermate zou verergeren, dat de toestand voor de landarbeiders rampzalig en dies voor de gemeente-financiën noodlottig zou worden Overwegende, dat eveneens de middelen van vervoer, als locaalspoor- en tramwegen en de binnenschepen, veelal met verbanden bezwaard, alle slechts door het bietenver- voer en het goederenvervoer in verband met de suikerproductie tot een eenigszins dragelijke exploitatie kunnen komen en bij gemis of inperking daarvan millioenen gul dens aan kapitaal in aandeel en, obligat.ie- leeningen, hypothecaire of andere leenin gen daardoor zouden verloren gaan, tot schade veelal van de kleineren in den lan de, welke daarin hun gelden hebben belegd en tot schade bovendien van rijk en provin ciën, die vele honderdduizenden als rente loos voorschot hebben verstrekt, waarvan dan zeker nimmer terugbetaling is te ver wachten Overwegende, dat uit den aard der zaak de belangen van den middenstand ten plat tenlande en in de kleinere centra der pro vincie, ten allerergste door gemis of inper king van den Ned. bietenverbouw en der suikerindustrie zouden worden getroffen, dewijl er dan oneindig minder koopkracht te platten lande zou komen en ook veel minder benoodigdheden en werkzaamheden van allerlei aard als bij wagenmakers, smeden enz. noodig zouden zijn Overwegende, dat in de Nederlandsche suikerindustrie zulke enorme kapitalen zijn geïnvesteerd, dat ook daarom, haar voort bestaan op zijn minst in den huidigen om vang, een ernstig gemeenschapsbelang moet worden geacht Overwegende, dat de levensbelangen van den landbouw, den binnenlandschen handel en de kleinere nijverheid, de bronnen van bestaan der grootere en kleinere gemeen schappen alzoo, thans in de ernstigste mate betrokken zijn bij het onverzwakt voortbe staan der tegenwoordige bietencultuur en inlandsche suikerproductie Volledig overtuigd van het bestaans recht der inlandsche suikerproductie Spreekt als haar meening uit, dat de in voer van Javasuiker, waardoor de inland sche suikerproductie zou moeten worden beperkt, noodlottig zou zijn voor de be staansmogelijkheden van landbouw, bin nenlandschen handel en kleine nijverheid, ambachten, winkelstand en verkeersonder nemingen. en dies van den arbeidersstand in het gewest en dientengevolge weder van de provincie en de daarin gelegen gemeen ten Gij hebt kou gevat en voelt de koorts opkomen. Ga naar bed en neem "AKKERTJES", die als kabouters in den nacht Uw opkomende verkoud heid, Uw Griep zullen verdrijven. Morgen staat Ge op zonder koorts en voelt Ge U weer prettig en gezond. Ntderlandtch Ongeëvenaard bij gevatte kou» Product Griep, rheumatiscne pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent» Volgens recept i Apotheker Üumanf "AKKERTJES" - Verzoekt de regeering" ten dringendste geen maatregel te treffen of toe te laten, waardoor de tegenwoordige bietencultuur en inlandsche suikerproductie wordt bena deeld, integendeel te bevorderen gelijk tot heden is geschied, dat, zij het in den be perkten omvang van het heden, deze cul tuur en productie onverzwakt zal kunnen, blijven standhouden En besluit deze motie ter kennisse te brengen waar zulks naar de meening der Commissie behoort, maar in ieder geval aan den ministerraad, aan den president minister, tevens minister van koloniën, den minister van economische zaken, de Sta- ten-Generaal en de pers. De torpedobootjagers „Evertsen" en „Piet Hein" zijn heden te Colombo aange komen. De hoofdofficier van administratie le klasse der zeemacht W. H. Heeris, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, wordt na afloop van het aan hem verleende verlof belast met de functie van intendant in de Stelling van Den Helder, tevens chef der marinebakkerij. De 1ste ploeg der lichting 1933 van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg wordt 31 Januari in het genot van groot verlof gesteld. FRANKRIJK'S BUITENLANDSCHE POLITIEK. In den Franschen Senaat heeft gisteren de minister van buitenlandsche zaken, Paul Boncour, een belangrijke rede gehouden. Hij begon met te verklaren, dat men de moei lijkheden van het oogenblik niet al te licht moet opvatten, maar dat men zich ander zijds toch ook niet ongerust behoeft te ma ken vooral met het oog op den steun, wel ken Frankrijk van andere landen te ver wachten heeft. De Duitsche revolutie plaatst Europa voor een vraagteeken. Men ziet nog niet duidelijk, welke de werkelijke doeleinden van Duitschland zijn. De nationaal-socialis- tische opvatting van de natie brengt het streven mee, om de volken van gelijk ras voor zich te winnen. Met betrekking tot de Saarkwestie zeide Paul Boncour, dat Frankrijk aan de bevol king van het Saargebied het recht op een vrije stemming niet ontnemen kan. Evenals Frankrijk de rechten van de Saarbevolking wenscht te garandeeren wil het ook de onafhankelijkheid van Oosten rijk handhaven. Frankrijk heeft de onaf hankelijkheid van Oostenrijk steeds be schouwd als „de slede" welke voert naar het Europeesche evenwicht. Een gelukkig resultaat van de Fransche politiek in de Oostenrijksche kwestie is de juridische ver- oordeeling van den „Anschluss" door het Haagsche gerechtshof. Over de noodzakelijke onafhankelijkheid van Oosterïrijk bestaat tusschen Italië en Frankrijk volledige overeenstemming".

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1