1000 500 300 25 EERSTE BLAD No. 13 73e Jaargang MAANDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 13 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS 1* rfaeumatiscfie pijnen 1934- VUSSINGSCXE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /I.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen DE OMZETBELASTING. In ons eerste artikel over de omzetbelas ting kwam de zinsnede voor, die bij enkele leden van den onafhankelijken middenstand eenig misverstand heeft gewekt. Het was deze zinsende „De middenstanders hebben dus blijk baar de uitgesproken bedoeling, om de belasting op den uiteindelijken consu ment te laten drukken." Deze zinsnede is opgevat, alsof hierin door ons gelegd zou zijn een tegenstelling tusschen de bedoeling van den minister en den georganiseeerden middenstand. Dit is echter in geen enkel opzicht het geval. Zoowel minister De Geer als minis ter Oud hadden de uitgesproken bedoeling, om aan de omzetbelasting het karakter van een gebruiksbelasting te geven en niet van een bedrijfsbelasting. Slechts de gemakkelijke wijze van inning heeft er toe geleid, dat minister Oud den fabrikant en zijn kooper voor de belasting heeft aansprakelijk gesteld. Wilden de grossiers en de winkeliers de belasting verder afwentelen, dan moesten zij dit zelf doen. De commissie van overleg uit de drie middenstandsbonden heeft toen in een persbericht bekend ge maakt, dat het publiek met prijsverhooging rr~est rekening houden. Iets anders hebben wij niet willen zeggen en wij hopen, dat hiermede het misverstand uit den weg geruimd is. Kinderkoor „Euphonia", Concertgebouw. Onder leiding van den heer J. F. J. Machgeels gaf dit kinderkoor, dat ongeveer negen maanden geleden door hem werd op gericht, Zaterdagavond zijn eerste uitvoe ring. Dank zij de medewerking van den Z. Z. B. „Zang Veredelt" en de gemengde zangvereeniging „D.O.V." kon het slechts eenige weken tellende koor zich reeds in het publiek laten hooren in „Wees gegroet, Lentetijd" van C. van Rennes en „Vogel nestje" van L. A. van Tetterode op het concours van den Zangersbond, waar het een goed figuur maakte. Het waren deze twee mooie liedjes benevens de niet minder aardige, „Wiegelied" van R. Hol en „Liedje van den Bergenaar" van Ph. Loots, waar mede het kinderkoor allereerst optrad. Er werd met pianobegeleiding gezongen, doch de intonaties lieten te wenschen over. Daar na hoorden we enkele solistjes, die het „Wiegeliedje" van Brahms, ,,'t Muizeke" van Dan. de Lange, „Huishoudstertje", „Neen en „Als vroeger een dametje wandelen ging", drie melodieuze liedjes getoonzet door den leider, allerliefst ten gehoore brachten. De leuke costumeering, inzonder heid bij het laatste, snoezig ver hoogde alleszins de aantrekkelijkheid. De clou van den avond werd gevormd door de opvoering van het kinderzangspel in twee bedrijven „Goudmuiltje" van M. A. Brandts-Buijs Jr. De kinderen hebben in deze geschiedenis van het verdwaalde prin sesje, den betooverden prins, de lieve elfjes, de hulpvaardige kabouters, de booze hek sen en de redding brengende engelen, uit stekend hun best gedaan. Goudmuiltje, de Prins, de Elfenkoningin en de Heksenko- niagin vervulden zeer verdienstelijk de hoofdrollen, de koren klonken aardig. Aan costumeering, alles eigen werk van de ouders, was veel zorg besteed, evenzoo aan attributen en décors. De goed gevulde zaal heeft alles met en thousiasme ontvangen. Het succes was in derdaad verdiend. Enkele foutjes in de regie o.a. het te vroeg opkomen van de kabouters, vermelden we dan ook ambts halve. Een der kinderen bood den heer Machgeels, alsmede diens echtgenoote, als blijk van erkentelijkheid, souvenirs aan. Namens de oudercommissie opende de heer Machgeels den avond met een hartelijk welkom, waarbij hij tevens dank bracht aan Personen en instellingen, die hem van 'advies hadden gediend en met requisieten hadden geholpen. In een slotwoord dankte hij zijn stille medewerkers en medewerksters, die hem achter de coulissen ter zijde hadden gestaan, alsmede voor de hem en zijn eclit- geuoote aangeboden geschenken. Charles Haaze, die de begeleidingstaak vervulde, verzorgde met het huis-ensemble entracte en dansmuziek op het gezellig na- blijvertje, dat onder leiding stond van Kees de Ruijter. o. Kunst naar Kracht. De revue- en cabaret-club „Kunst naar Kracht" geeft Zaterdag a.s., des avonds 8 uur, een populairen cabaret-avond in het Concertgebouw. Op het programma komt o.a. voor een groote hulde aan de K.L.M. ter eere van de Indië-vlucht van de „Pelikaan". Men zie verder de in dit nummer voorko mende advertentie. De storm. Door den hevigen storm is gisteren een groot gedeelte van de schutting, welke is geplaatst rond het terrein, waar het Beel denhuis zal worden gebouwd, omver ge waaid. Van de in de Engelsche kade liggende visschersvaartuigen zijn er 5 op drift ge raakt. Door het gezamenlijk optreden der visschers is men er in geslaagd de vaartui gen weer te meren, zonder dat noemens waardige schade is aangericht. Verder zijn in enkele stadsgedeelten dakpannen afgerukt en op de straat te recht gekomen. De biljartwedstrijd. Op 20 en 21 Januari zal in Grand Hotel Britannia alhier de biljart wedstrijd worden gehouden om het kampioenschap van Ne derland 3e klasse klein biljart cadre. Het programma voor dezen wedstrijd is verschenen. Daaruit blijkt dat de opening van den wedstrijd zal plaats hebben op Zaterdag a.s., des middags half twee uur door den burgemeester, den heer C. A. van Woelde- ren. In het programma heeft de burgemeester de volgende opwekking geschreven Om het nationale 3e klasse kampioen schap biljarten zal dit jaar te Vlissingen in het Grand Hotel „Britannia" worden ge streden. Een gewaardeerd voorrecht voor ons, be wonderaars, liefhebbers en beoefenaars in Zeeland van het edele biljartspel. Moge groote belangstelling den deelne mers aan het concours ertoe brengen het beste, wat zij kunnen, te geven in hun spel en voor de organiseerende plaatselijke ver- eeniging de belooning zijn voor haar voor bereidenden arbeid. Ik moge alle deelnemers en bezoekers van dezen wedstrijd hartelijk welkom heeten en mijne beste wenschen aanbieden voor het welslagen van dit nationale biljartconcours te Vlissingen. De voorzitter van den Ned. Biljartbond, de heer jhr. Mollerus, schreef het volgende Onze Vlissingsche sportcollega's organi- seeren de wedstrijden om het 3e klasse kampioenschap van Nederland klein biljart. Met deze enkele regels zou ik kunnen vol staan, omdat algemeen bekend is, dat Zeeuwsche leiding een voortreffelijke leiding beteekent. Intusschen wil ik gaarne de hoop uitspreken, dat de komende wedstrijd dagen in elk opzicht een succes mogen wor den, zoowel voor de spelers, als voor hen, die zich alle moeite getroosten om dit tour- nooi een succes te doen worden. Na een sportieven strijd moge ten slotte den overwinnaar de eere palm uitgereikt worden. De voorzitter van A.B.C., de heer A. C. H. Suurmond, spreekt de hoop uit, dat deze wedstrijd een waar succes mag zijn voor de biljartsport in het algemeen en de bil jarters blijk van hun belangstelling zullen geven, waardoor de kans van slagen ver groot wordt en de strijders om het kam pioenschap dwingen hun uiterste best te doen. In het programma is nog opgenomen het bekende artikel van den heer Ad. Mets Jr., secretaris der V.V.V. over „Vlissingen, de poort tot Neêrland's tuin", met enkele kiekjes tusschen den tekst. Schoorsteenbranden. Door de politie werden de laatste dagen schoorsteenbranden gebluscht in perceelcn aan de Dijkstraat en den Boulevard Ban- kert. MIDDELBURG. Rede minister Oud. Op Vrijdag 9 Februari zullen mr. P. J. Oud, minister van financiën, en mr. A. M. Joekes, voo2-zitter van de Vrijz. Democra tische Tweede Kamer-fractie voor de af- deeling Middelburg van den Vrijz. Dem. Bond spreken in een openbare vergadering. Den volgenden dag hopen beide heeren tegenwoordig te zijn in een vergadering van de Federatie Zeeland van genoemde party. Koninklijk Nederl. Gymnastïekverbond. De deelname aan de sedert jaren be staande afstandsmarschen van het K.N.G. V. ter verkrijging van het marschspeldje is zoo toegenomen, dat het Verbond besloot een afzonderlijke Wandelcommissie te be noemen. De voorwaarden voor dames is, dat zij binnen één jaar 2 marschen van 20 K.M., een van 15 en een van 25 K.M. moeten af leggen en de heeren 2 van 25, 2 van 30 en een van 35 K.M. Het bestuur van de Wandelcommissie is samengesteld uit de heeren W. de Graaf, Middelburg, voorzitterMax Drielsma, Eist, secretaris W. Marsman, Haarlem, penningmeester en mej. E. Rodenhuis. Be noemd zijn 4 hoofdconsuls, o.w. de heer J. A. Bal, directeur van „Achilles" te Middel burg. In 21 turnkringen zijn consuls benoemd en binnenkort zullen plaatselijke consuls worden aangewezen. Aan de gymnastiekvereeniging „Achil les" te Middelburg is bereids een officieele K.N.G.V.-marsch toegewezen op 12 en 13 Mei a.s. Deze vereenigmg mocht verleden jaar bij haar jubileummarschen een groot succes boeken, zoowel voor wat betreft de deelname als de organisatie. Verwacht mag worden, dat ook nu de deelname weer groot zal zijn, temeer, daar ook niet hij het K.N. G.V. aangesloten vereenigingen en particu lieren kunnen deelnemen. RITTHEM. Gemeenteraad. Vrijdag kwam de gemeenteraad dezer gemeente in voltallige zitting hijeen onder voorzitterschap van burgemeester P. W. ter Haar. Alvorens tot de afwerking van de agen da werd overgegaan, wenschte de voorzit ter den leden en hun gezinnen een voor spoedig 1934 toe en memoreerde de werk zaamheden en gebeurtenissen van het af- geloopen jaar, waaraan wij het volgende ontleenen Ondanks de heerschende crisis viel met blijdschap te constateeren, dat 1933 over 't algemeen voor de gemeente gunstig was verloopen. Dank zij eenig werk aan het hunker station te Vlissingen, moest slechts enkele maanden tot het instellen van een werkver schaffing worden overgegaan. Den heer Hoefkens werd speciaal dank gebracht voor zijn welwillende medewer king om zooveel mogelijk Ritthemsche werkloozen geplaatst te krijgen aan het bestortingswerk bij Rammekens en voor zijn bemiddeling om het vervoer van grond uit den Loodweg ten behoeve van den pol der Walcheren, eveneens te doen geschie den door werkloozen. Belastingverhooging was in het afgeloo- pen jaar niet noodig. Met groote blijdschap was het besluit van de Provinciale Staten van Zeeland ont vangen, waarbij de gemeente Ritthem een i'enteloos voorschot werd verleend, groot f 29.000, ter verbetering en vernieuwing van den Ritthemschen straatweg. Verschillende buitenwegen, benevens de Dorpsweg zijn in het verloopen jaar afdoen de verbeterd. De openbare veiligheid werd gebaat door den aanleg van electrische straatverlich ting. De reorganisatie van de brandweer en de verbete2*ing xran den Bosschaartweg werden m het vooruitzicht gesteld. Herinnerd werd aan het vertrek van den heer J. Vader Jr., secreta2is-ontvanger de zer gemeente naar de gemeente Krabben- dijke en aan de benoeming van den tege2i- woordigen functionaris, den heer P. Da- niëlse. Wat den financieelen toestand betreft, deze is den eigenaardigen crisistijd in aanmerking genomen niet ongunstig te noemen. De voorzitter besloot zijn rede met de volgende nabeschouwing „Het past mij niet, beschouwingen te ge ven van hetgeen ons in 1934 te wachten staat, immers een wederopbloei van ons la.nd en van het leven in onze gemeente, is geheel afhankelijk van het herstel der we reldeconomie, waaromtrent nog geen enke le zeke2-heid bestaat. Wij hebben slechts voort te gaan op den eenmaal ingeslagen weg en dienen dus een weldooi'dacht en zuinig beheer te voeren. De taak ons opgelegd is niet eenvoudig, doch i2idien eend 2-achtig wordt samenge werkt en ieder van u zijn beste krachten wil geven aan het algemeen belang, zoo durven wij wederom, vol goeden moed, ver trouwend op Hem, die alles bestuurt, het nieuwe jaar beginnen. Moge ik wederom, voor het komende jaar op uw aller trouwe medewerking rekenen." De heeren P. J. de Pagter en H. M. van de Putte dankten den voorzitter voor zijn welgemeende woorden, wenschten hem we- derkeerig een voorspoedig 1934 toe en hoopten dat zijn wenschen voor het loopen- de jaar in vervulling mogen gaan. Van de ingekomen stukken zij vermeld een besluit van Ged. Staten, houdende goedkeuring der bouwverordening. In de vorige vergadering was door den heer Wisse verzocht om een regeling in overweging te willen nemen, tot het plaat sen van werklooze landarbeiders bij land bouwers met steun van de gemeente. Burg. en Weth. konden geen vrijheid vin den om tot vaststelling van een zoodanige regeling te adviseeren, daar er onoverko melijke praktische bezwaren aan vei'bon- den zijn en hun is gebleken, dat de Kroon een zoodanige regeling in strijd acht met het algemrm belang. De heer Wisse respecteert het besluit van Burg. en Weth., doch acht het in het algemeen onlogisch, dat in vele plaatsen allerlei onbelangrijke wei'kjes worden uit gedacht om de werkloozen te werk te stel len, terwijl juist bij de landbouwers zooveel productief werk valt te verichten. Ter waarboi'ging van de geregelde terug gaaf van het door de pi*ovincie Zeeland ver strekte renteloos voorschot, groot 29.000, ter verbetering van den Ritthemschen straatweg en ter verzekering van het vocrtdui-end onderhoud van dezen weg, werd een besluit genomen, waarbij voor dit doel al de bezittingen en inkomsten der gemeente werden verbonden. Voorts werd besloten tot den aankoop van een strook grond van den heer A. Ce- vaal, groot 12.5 vie2*kante roede, gelegen aan den Westhoekweg, voor den prijs van 100. Dit terrein is noodig als opslagplaats voor steen enz. gedurende de vei'betering van den Ritthemschen straatweg. Het kohier hondenbelasting werd voor het dienstjaar 1934 vastgesteld met een getal van 30 honden in de eerste klasse en 13 honden in de tweede klasse. Totaal op brengst 73. Zonder hoofdelijke stemming werd de winkel en woning van het gemeentelijk slachthuis weer voor den tijd van vier ja ren, ingaande 1 Mei a.s. onderhands ver huurd aan den heer H. Lobbezoo voor den prijs van 260 per jaar, onder voorwaarde dat hij van het gemeentelijk slachthuis een zoodanig gebruik zal maken, dat door hem per jaar minstens 130 aan slachthuis rechten zal worden betaald. Met het bedrag, dat door den huurder minder aan slachthuisrechten wordt be taald dan 130, wordt de huurprijs ver hoogd. De heer De Visser wijst op de z.i. te die pe afwateringsgreppels in den Barentsweg. De heer Wisse vraagt de aandacht van Burg. en Weth. voor den desolaten toe stand, waarin een gedeelte van den Zuid- weg verkeert. De voorzitter zegt beiden leden een on derzoek toe. GOES. Gewestelijke Tarwe-organisatie. Tot voorzitter der Gewestelijke Tarwe- organisatie voor Zeeland is gekozen de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes, zulks inplaats van den heer I. P. van der Weele te Colijnsplaat, die om gezondheids redenen zich genoodzaakt zag hiervoor te bedanken. IERSEKE. Bedreiging van de oesterteelt. Een nieuw gevaar bedreigt de oester- telt te Ierseke. Er loopen stellige geruch ten, dat de Engelsche regeering voorne mens is het invoerrecht op oesters van 30 tot 50 op te voeren, met het doel de eigen teelt te beschermen. Vestiging van industrie in Zeeuwsch- aan deren. Nadat reeds enkele buitenlandsche on dernemingen een gedeelte van hun bedrijf naar Zeeuwsch-Vlaanderen hebben overge bracht in verband riet contingenteerings- maatregelen e. d., woi'dt thans wederom onde2-handeld over de vestiging van een wol-industrie in het oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Momenteel schijnt men nog op bezwaren te stuiten, aangezien deze indust2-ie een goede afwateringsmogelijkheid noodig heeft en deze niet a .nwezig is op of nabij de gronden waar men deze industrie wilde vestigen. Naar men mededeelt, zouden in de te vesi.gen fabriek vierhonderd mannelijke werkkrachten kunnen geplaatst worden. O* N die U het leven vergallen, daarvoor helpen nu "AKKERTJES" zoo bui tengewoon. Niet alleen dat de pijnen verdwijnen,maar AKKER-CACHETS verdrijven bovendien uit '1 lichaam de stoffen, die de pijnen veroor zaken. Neem daarom "AKKERTJES" bij aandoeningen als gevatte koude, Griep, Spierpijn, Zenuwpijn. Slechts 50 ct. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. Zeeuwsch-Vlaanderen en overig Nederland. Naar het „Dagbl. van N.-Brabant" ver- neemt, is door de regeering besloten een belangrijke bijdrage te verleenen in de kos ten voor het verkrijgen van een stand voor de Zeeuwsch-Vlaamsche industi'ie op de Nederlansche Jaaiheurs. Woensdag a.s. vindt te Ter Neuzen een vergadering plaats met de betrokken Zeeuwsch-Vlaamsche belanghebbenden, en waarbij ook de heer W. Graadt van Roggen aanwezig zal zijn. De regeering zou op deze wijze de eco nomische aaneensluiting van Zeeuwsch- Vlaanderen met overig Nederland wen schen te bevorderen. Vandaar deze bijzon- dei'e bijdrage in de kosten. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Geref. Kerken. Beroepen te Krabbendijke cand. M. Ros te Hillegersberg. Bedankt voor Middeiburg door ds. E. T< van der Born te Oud-Loosdrecht. De openbare school. Een medewerker schrijft aan het „Hbl." Uit de lager-onderwijsstatistiek blijkt duidelijk, dat de openbare school steeds meer terrein vei'liest. De Lageronderwijs- wet schi'ijft voor dat in elke gemeente van overheidswege voldoende lager ondenvijs wordt gegeven „in een genoegzaam aantal scholen, welke voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk zijn." De uitzonderingen, wel ke de wet op dezen regel toestaat, worden evenwel van jaar tot jaar talrijker. In 1929 waren er 166 gemeenten zonder openbare school, in 1930 213, in 1932 222 en in 1932 254 gemeenten. In enkele jaren tijds kwam de openba2-e school dus in 88 gemeenten weg te vallen. Gelijk men weet, geschiedt de opheffing der openbare scholen gewoon lijk door hare omzettng in bijzondere scho len. Vooral in IToord-Brabant en Limburg komt dit veel voor. Van de genoemde 85 gemeenten bevinden er zich 27 in Limburg en 21 in Noord-Biubant. Voorts verloren 16 Zuid-Hollandsche gemeenten haar openbare school, 12 Geldersche, 10 Zeeuwsche, 1 Utrechtsche en 1 Overijselsche. In het Ka tholieke Zuiden beginnen gemeenten, waar nog een openbare school is, tot de uitzon- deringen te behooren. Examens. Voor het praktijkexamen Engelsche taal en Handelscorrespondentie, afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen te Amsterdam, is ge slaagd de heer G. C. Kooman alhier, leer ling van den heer S. P. Rey2ie alhier. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg'. Uitspraak van 15 Januari 1934. Medeplichtigheid aan abortus J. P. L., 26 jaar, slagersknecht te Sluis, thans in vooi-arrest. 4 maanden gevangenisstraf met aftrek voorarrest. Goederen ontt2-ekken aan beslag J. F. E., 30 jaar, landbouwer te Stoppeldijk. Vrijspraak. Overtreding motor- e.i rijwielwetJ. H.,

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1