500 300 100 25 ZATERDAG 13 JANUARI EERSTE BLAD No. 11 72e Jaargang 1934- Uitgave: Firma F. I/AN DE VEi.BE Jr., Halstraat 58-60, Viissingen. Telef. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen GEMEENTEBESTUUR I Flitsen BINNENLAND STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 et iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels ft—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" 7 Dit nummer bestaat uit 3 bladen i DIENSTPLICHT. Vrijstelling wegens kostwinnerschap. De Burgemeester van Viissingen brengt, ingevolge artikel 30 2e lid van het Dienst plichtbesluit ter openbare kennis, dat door den Minister van Defensie, bij beschikking van 9 Januari 1934, 7e afd. no. 337 V met ingang van 16 Februari 1934 voor een jaar van den dienstplicht is vrijgesteld wegens kostwinnerschap, de ingeschrevene voor den dienstplicht dezer gemeente, lichting 1934 CORNELIS JASPERSE. Tegen deze uitspraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop de uit spraak t^r algemeene kennis is gebracht in beroep komen de ingeschrevene wien de uitspraak geldt, elk der overige voor de gemeente ingeschreven personen of de wet tige vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den Burgemeester, waar de persoon, wien de uitspraak geldt, voor c'-n dienstplicht is ingeschreven. De Burgemeester zendt het verzoek schrift aan de Kroon door. Viissingen, 13 Januari 1934. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. INDIE HEEFT OOK ZIJN MIDDENSTANDSPROBLEMEN. Gedeelae smart is halve smart, zegt het bekende spreekwoord, doch wij zijn het hiermede niet altijd eens. Doch waar ver schillenden wél zoo denken, vermelden wij, dat ook in Indië de middenstand met de zelfde problemen te kampen gaat krijgen als de middenstand bij ons. Het instituut van warenhuizen heeft nu ook zijn intrede gedaan. Weliswaar bestonden er vroeger toko's, waar men van alles krijgen kon en die een beetje leken op warenhuizen, doch zij waren dit in werkelijkheid niet. Het waren wat meer uitgebreide winkels die zich aangepast hebben aan de behoeften in Indië, welke nu eenmaal iets anders zijn dan die ten onzent. Doch nu heeft Indië zijn warenhuis ge kregen. Wij citeeren hier het „Algemeen Handelsblad" van Nederlanusch Indië „Zaterdagmorgen (eind October) is op Toendjoengan, de Europeesche winkelbuurt par excellence van Soerabaja, in het groote gebouw, waarin vroeger Adker was ge vestigd, de Japansche toko „Tjijoda" ge opend, waarop met het volste recht de naam „warenhuis" van toepassing is. Het is verreweg de grootste Japansche winkel zaak, welke tot nu toe in Indië is ge opend en hoe pijnlijk het wellicht ook is voor ons nationaal gevoel, het dient er kend, dat Toko Tjijoda de allerstoutste verwachtingen overtreft. Voor bijna alles wat de Japansche industrie op de Indische markt brengt, kan men hier terecht. De opening van deze nieuwe en groot- sche zaak is met eenige feestelijkheid heden gepaard gegaan en vooral van Ja pansche en inheemsehe zijde bestond daar voor groote belangstelling. Waar de zaak uit twee verdiepingen bestaat is boven ruimte overgelaten voor een tooneel, waar op zoo nu en dan bij wijze van attractie een cheny-blossomdans door Japansche meisjes zal worden gegeven. De middenstand ziet dat nestelen van een zeer groot Japansch warenhuis met leede oogen aan en is er vast van over tuigd, dat dit het eerste schaap is van wie zal zeggen welk een groote kudde, die nog volgen moet. In dit warenhuis is letter lijk van alles te koop van het meest een voudige artikeltje tot machine-onderdee- len, ameublementen, piano's en wat al niet toe. En dat alles tegen prijzen, welke be lachelijk laag zijn en waarvoor het uitge sloten is, dat iets degelijks kan worden geleverd. Voor 200 kan men toch zeker geen behoorlijke nieuwe piano koopen De heer dr. Meyer Ranneft, vice-presi dent van den Raad van Nederland-Indië heeft onlangs zijn ingenomenheid betuigd met den import van die goedkoope Japan sche goederen en de ontstemming, daar door bjj den Middenstand gewekt, is alge meen. Men vraagt zich af, welk voordeel de inlander er bij kan hebben, dat zijn groote koopzucht wordt opgewekt en aan gewakkerd door het tegen minieme prij zen beschikbaar stellen van talrijke arti kelen, die, na een paar malen te zijn ge bruikt, kapot of onbruikbaar zijn gewor den. Honderden guldens komen per dag in dit warenhuis binnen, goeddeels onttrok ken aan de Inheemsehe samenleving. De Europeaan, noch de Chinees en au fond ook de Inlander, heeft geen profijt van dat alleszelfs de regeering niet, want de invoerrechten op deze groote hoeveelheden artikelen zijn nog gering. Alleen de Japanner lacht en duizenden bij duizenden Hollandsche guldens van den inlander worden nu maandelijks aan de samenleving hier te lande onttrokken en overgemaakt naar het land van de cherry-blossoms; Alleen de Japanner heeft daarvan profijt maar overigens ook niemand." Wij sluiten ons bij bovenstaande mee ning aan. Het groot-warenhuis heeft vele bedenkelijke facetten, al zijn natuurlijk voordeelen niet weg te cijferen. Trouwens het percentage van de kleinhandels omzet ten, welke het warenhuis tot zich heelt getrokken, kan niet beduidend worden ge noemd. Wanneer men de excessen weg neemt zooals het restaurant- en barbe- drijf, postkantoren etc. dan zal de voor sprong, welke het warenhuis geniet, nog geringer worden. De zelfstandige midden stander heeft zijn groote attractie voor het publiek en wanneer hij uit eigen kracht de fouten tracht weg te nemen, welke aan het zelfstandig middenstandsbedrijf kle ven, behoeft hij de toekomst niet met zorg tegemoet te zien. Hij moet vanzelfspre kend meer op zijn qui-vive zijn, want de tijd van rustig te kunnen indommelen zonder zijn clièntéle te verliezen is voorbij. In Indië is de situatie geheel anders. Daar hebben wij 'een gemakkelijk tot het koopen van prullen te verleiden inlandsclie bevolking en een handig geleid warenhuis, bovendien nog van Oostersche oi'igine, die de inlandsche mentaliteit nog beter kan aanvoelen dan de Europeaan, kan een uiterst funesten invloed hebben. Hier is eventueel ingrijpen der regeering geboden. Hoeveel maatregelen zijn er in den loop der tijden niet genomen om den inlander te beschermen tegen het overwicht van den Westerling, zooals bijv. de waterrege ling in de suiker-industrie, de grondhuur- overeenkomsten, de koeliewerving. Hier is een object, dat wel degelijk leiden kan tot ernstige benadeeling van den aan den zorg der regeering toevertrouwde inlanders. Alleen wanneer alles er contant moet wor den betaald hetgeen wij gezien de Oos tersche gewoonten betwijfelen zou de toeloop weieens minder kunnen zijn dan verwacht wordt. Het „pindjem" (leenen) en „lain boelan" (de volgende maand) zit den inlander en dikwijls ook de in Indië wonende Europeaan in het bloed. De besprekingen op het departement van binnenlandsche zaken. Zooals we reeds meldden heeft de minis ter van binnenlandsche zaken gisteren te zijnen departemente een bespreking gehou den met vertegenwoordigers van Ged. Sta ten der onderscheidene provinciën ter be spreking van den algemeenen financieelen toestand, met name wat betreft de beoor deeling van de gemeente-begrootingen voor 1934. Besproken is het leggen van een basis voor een blijvend nader overleg tusschen de departementen van financiën, binnenland sche zaken en sociale zaken en de colleges van Gedep. Staten. Daartoe is een commissie ingesteld van hoofdambtenaren der genoemde departe menten, die zal samenwerken met vertegen woordigers van Ged. Staten, wanneer de begrooting van gemeenten uit de betrokken provincie wordt bezien. Omtrent deze basis van samenwerking is overeenstemming ver kregen. Concentratie by het hooger ondetv.ys? De regeering overweegt ernstig, te komen tot een ingrijpende concentratie op het ge bied van het hooger onderwijs, op grond van de hooge kosten, welke aan dit onder wijs verbonden zijn, als gevolg van het aan tal universiteiten, waarbij er zijn met een aantal slecht bezochte faculteiten, die in hun tegenwoordigen toestand niet gehand haafd kunnen blijven. Het streven van de regeering zou er nu op gericht zijn. de voorgenomen concentra tie te bewerkstelligen of door faculteiten, die daarvoor in aanmerking komen, op te heffen, dan wel deze te laten leiden door hoogleeraren van verschillende universitei ten. Op deze wijze zou het mogelijk zijn, het hooger onderwijs meer efficient te organi se eren. Het zou in de bedoeling der regeering lig gen, óók de Amsterdamsche gemeentelijke universiteit bij de reorganisatie direct te be trekken, zoo noodig zelfs door indirecte dwangmiddelen. Vakontwikkeling P. T. T.-personeeï. De 16e jaargang van het „Orgaan" van den centralen bond van Nederlandsch Post Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T. T.), het elke 10 dagen verschijnend blad van de personeelsorganisatie bij Posterijen, Telegrafie en Telefonie, is in geheel nieu we uitvoering verschenen. Als bijzonderheid valt te vermelden, dac, evenals in verschillende buitenlandsche vakbladen, een afzonderlijk bijblad „Voor ieder wat bij het hoofdorgaan is gevoegd, waarin aan de onderwerpen theorie en praktijk, postale wetenswaardigheden, wis kunde, telegraaf- en telefoontarieven, voor schriften, werkmethoden, enz., een belang rijke plaats is ingeruimd. „Dit blad wil", aldus schrijft de redac teur, „alle vakgenooien, die daarin belang stellen, voorlichten op eigen vakterrein en op dat van anderen, waardoor zij hun werkzaamheden beter zullen leeren begrij pen en die van anderen waardeeren." Aan het C.B.P.T.T.-orgaan zijn een aan tal bevoegde medewerkers op vakterrein verbonden. R.-Kath. Middenstand en Nationaal- socialisme. In de te Roermond gehouden vergadering van voorzitters van den Limburgschen R.- Kath. Middenstand, zijn v -schillende prac- tische kwesties betreffende het nieuwe be ginsel- en werkprogram aan de orde ge komen. In de eerste plaats kreeg dr. Van Beur den de vraag te beantwoorden, o.a. welke houding de geestelijke adviseurs hebben aan te nemen tegenover die leden, welke lid willen worden van een fascistische of natio- naal-socialistische organisatie en welke houding de standsorganisatie tegen deze stroommgen aanneemt. Dr. Van Beurden gaf als zijn oordeel te kennen, dat zoolang de kerkelijke overheid geen definitieve uitspraak heeft gedaan, de katholieke geestelijkheid ook geen „verbod" kan geven, al blijft het heel goed mogelijk het toetreden tot fascistische ot dergelijke bewegingen te ontraden. Een besluit van de katholieke standsor ganisatie is, naar spr. wist mee te 'deelen, spoedig te verwachten. Maatregelen tegen revolutionaire ambtenaren in Amsterdam? Het raadslid, de heer J. ter Haar Jr. heeft aan het college van Burg. en Weth. van Amsterdam de volgende schriftelijke vra gen gesteld Zijn Burg. en Weth. niet van meening, dat voor de veiligheid en goede function- neering der diensten, bedrijven en instellin gen der gemeente Amsterdam, volkomen betrouwbaarheid van het personeel moet gewaarborgd zijn? Indien Burg. en Weth. deze vraag beves tigend beantwoorden, zijn Burg. en Weth. dan bereid, in analogie met betgeen het rijk en o.a. de provincie Utrecht gedaan hebben, de reglementen der ambtenaren en werklie den, in dienst der gemeente, aan te vullen met bepalingen ter verzekering van vol ledige waarborgen voor de betrouwbaarheid van dit personeel? Het „Hbld." verneemt dienaangaande, dat het dagelijksch bestuur voornemens is, bin nenkort aan den raad voor te stellen de desbetreffende reglementen zóó te wijzigen, dat die in overeenstemming worden ge bracht met het rijksambtenarenreglement. D.w.z. een verbod, voor hen, in gemeen tedienst, van het lidmaatschap van organi saties en vereenigingen door de regeering aangewezen. Zulks geschiedt op grond van de bekende missive door den minister van binnenland sche zaken, mr. J. A. de Wilde, tot Ged. Staten der provincies, gericht. Tentoonstelling Wereld-Bibliotheek. Ditmaal heeft ons een oude bekende m een haar passende omgeving geboeid. De Wereld-Bibliotheek toch, wier doel is de verspreiding van goede en goedkoope lec tuur, heeft weer eens evenals verleden „WE VLOGEN NAAR INDIË", door A. VIRULY, is het boek dat thans ieder in zijn bezit wil hebben, om de prestaties der Indiëvliegers te kunnen nagaan. Prijs Ingenaaid 2.75. Gebonden 3.90. BOEKHANDEL D'HUY. Tel. 348. Badhuisstraat 15. jaar haar reizende tentoonstelling on dergebracht in de openbare leeszaal en bibliotheek alhier. In de groote leeszaal zijn aan de wanden ex-libris opgehangen en op de tafels run de verschillende uitgaven, zoowel boeken als platen uit de Winter boeken en Isografieën van Van Meurs uit gestald. Wie daar eens wil gaan neuzen, zal zich kunnen verzekeren, dat op allerlei gebied, zoowel op 't gebied van lectuur als van wetenschap, allerlei boekwerken voor handen zijn. En dat de directie op de hoog te van de jongste gebeurtenissen blijft, blijkt wel uit dat heel kleine afzonderlijke hoekje, waar een mooie afbeelding van Jacob Wasserman, i den aanvang van dit jaar overleden, met een eigenhandig ge schreven brief prijkt bij het drietal zijner werken Christian Wahnschaffe en Caspar Hauser, in de vertaling van Nico van Suchtelen en Het Ganzenmannetje, in de vertaling van dr, N. J. Beversen. Wie deze tentoonstelling, welke heden (Zaterdag 13 Januari) nog tot 10 uur kan bezocht worden, met een bezoek vereert, zal daar, tegenover den ingang een eigen aardige reclame zien. Boven een 12-tal dee len, in tweeën gescheiden door een open geslagen boek, dat een schijnwerper mas keert, draait een aardbol. Deze wereldbol draait om haar as en heeft op haar opper vlakte een tweeregelig opschriftWat vertelt de evenaar en Zestien nieuwe W.B.'s deelen uit de Wereldbibliotheek in 't jaar. Teeken in wordt steun pilaar. En dit laatste zouden we allen, die daar ook maar eenigszins toe in staat zijn, wil len aanraden. Laten we hopen, dat de W.B. haar po ging (die veel financieele lasten met zich meebrengt) om de aandacht op haar werk te vestigen, met succes bekroond ziet door een druk bezoek aan deze reizende ten toonstelling. Alhambra-Theater. Walzerkrieg. Met voorbedachten rade. Met feestelijk-vroolijke walsen der Ween- sche wals-koningen Larmer en Strausz wordt men deze week in „Alhambra" ont vangen. En de heele voorstelling is en blijft een feest van de oude, heerlyke Weensche walsmuziek, waarop Renate Müller (droomgodin zelfs van besno2'de mannen), de bevallige, guitige Barsoni en witte- doek-twinkelaars als Willy Fritsch en di verse ana^re van deze lichtende soort zich al dansend en huppelend door een dartele en natuurlijk ook Weensch-pure sentimen- tale wereld bewegen in eeuwig losse rhyth- men van jolijt en een schalkschen traan. De film lijkt in pracht en praal en fees tende menigten op filmen als „Het Congres danst". Het is dezelfde zwier en, waar het hoven geldt, dezelfde statige zwaai. De historische, concurreerende oneenig- heid tusschen de scheppers der luchtige Weensche walsmuziek, Lanner en Strausz, wordt hier tot een geestige en gelukkig gevonden intrigue, vol vaart, verve en élan, gebruikt. Zij is frisscher en sterker dan haar vele voorgangsters, deze film zij is daarom gezonder en wat minder wee& en haar charmes zijn er ettelijke malen grooter om. De hofbal-directeur van Ko ningin Victoria van Engeland, die zich nog moet verloven met prins Albert van Co- burg, maar het verlossende ja-woord maar niet weet te vinden, is naar het walsende en dansende Weenen gereisd, om een wals naar het stijve, voor zedenverwildering o zoo beangstigde Engeland te brengen, wel ke dans aan de jonge, Engelsche Majesteit eindelijk courage zal schenken en Albion een prins-gemaal. Door allerlei domheden van alleramusantsten aard van de lieve Renate, dochter van Lanner en Willy, vriend van Strausz, komen er liefdewalsen van beide muziekkoningen aan het Britsche hof. Waartoe dit alles leidt, ga men zien. Nog altijd blijven de „Schone, blaue Do- nau" en alles wat „drum und drann ist" hun betoovering behouden. „Walzerkrieg" toont ons 'n Weenen, dat lacht en zingt 'n de dagen, toen de Donau nog blauw was en de inwoners van de vroolijke stad zich druk maakten over de qualiteiten van walsen, inplaats van over de gewenschtheden en ongewen schtheden van den zuren buurman, die er door rasechth: 'J en zuiveren ras geest niet beminlijker op geworden Is. De regisseur, Ludwig Berger, heeft de noodzakelijke, door pracht en afmetingen verbluffende entourage gevonden door een deel der handeling naar het koninklijk te Londen te verleggen, doch daarnaast is er meer gezocht in fijnheid van détail dan in u'terlijke schittering. Vóór alles is de regie van Berger muzikaal. Het is bijna altijd het muzikale rhythme, dat de montage bepaald heeft. Tal van humoristische effecten bereikt Berger uit sluitend door dat rhythme. Zoo de orkest scènes, waarin Willy, de slagwerker, tel kens dertig tot zestig maten rust heeft en dan al tellend naar zijn meisje ontsnapt, zoo het van geluidsmontage meesterlijke slot, waarbij het rhythme van Lanner's trommelende vingers in de rechtszaal, door; Strausz tot een marschje op de piano ver vormd, door hen beiden dan broederlijk vereenigd als quatre-mains uitgewerkt en door de aanwezige muzikanten overgeno men, opgevoerd wordt in 'n meeslependen en waarlijk onweerstaanbaren climax. Volkomen af, vooral in technisch op zicht, is deze „Walzerkrieg", zoodat wij zouden willen concludeerden, dat deze muzi kale pronk- en operettefilm amusement is van de beste soort. „Met voorbedachten rade" is eveneens, hoewel geheel ander genre, een film, waar bij het publiek voor de volle 100 geïnte resseerd blijft. Niet alleen door de moeilijks verwikkelingen en de verrassende ontkoo- ping, die wat geforceerd aandoet, maar; doordat op de scherpzinnigheid van het pu bliek een beroep wordt gedaan te beden ken, wie ten slotte de misdadiger is. De groote staande klok tikt de seconden af, alle medespelenden en aanwijzingsvoorwer- pen verschijnen. Wie is de dader Men komt tot de beschamende overtuiging, dat men het raadsel niet doorgronden kan. Ten slotte lest een scherpzinnig journa list (zijn er andere de geheimzinnige misdaad op. Spannend, suggestief en ook knap is deze thriller-film gespeeld. Luxor-Theater. Leugens en liefde Geheimen der Fransche politie Wat een uitstekend programma draait er in de eerste helft van de nieuwe speel- week in deze bioscoop Dat Siegfried Arno bijzonder de kunst verstaat om ons te amu seeren is van meer dan voldoende bekend heid te achten. In Leugens en liefde (Der schoenste Mann im Staate), een echt Duit- scher-Köppe e.a. vindt hij tegenspelers, die zijn element, 't Is een aaneenschakeling van de meest grappige en gekste situaties, waarin niet alleen hij, doch alle person-n komen te verkeeren, zoodat de lach niet uit de zaal is. In Camilla Spira, Hugo Fi- sche-Köppe e.a. vindt hij tegenspelers, dio geheel tegen hem zijn opgewassen en vol komen op elkander zijn ingespeeld. Na de uitbundige vroolijkheid komt na de pauze de spanning met het tweede hoofdnummer, een defectieve- en misdadi- gersfilm, gebouwd op de verhalen van Ashton Wolfe, een soortgenoot van wijlen Edgar Wallace en Oppenheim. Opwindend, meesleepend, boeiend en verrassend, huive ringwekkend en griezelig is deze rolprent, met haar knappe regie, voortreffelijk spel en bijzonder scenario, welke door alle ac teurs gedragen wordt. De hoofdrollen zijn in handen van Gwili André en Gregory Ratoff. Een aangenaam en afwisselend bijpro gramma gaat aan de hoofdfilms vooraf. Uit de te verwachten film „De vliegenier des doods", met Richard Barthelmess en Sally Eilers, worden enkele fragmenten ge toond. Bij dit niet alledaagsche programma blijft het echter deze week niet, daar de directie weder de gelegenheid heeft geopend in de tweede helft gratis een geheel nieuw program te zien, bestaande uit een uitste kend gespeelde spannende sensatiefilm van de bovenste plank, uit het duistere leven van een wereldstad, getiteld „Als Londen slaapt", benevens een huiver-griezel-rii- film „Doodende vingers", met Violet Vle- ming, Ralph Bellamy en Alexander Kirk land in de hoofdrollen. Uit vorenstaande blijkt afdoende, dat men in dit theater inderdaad waar voor zijn geld krijgt. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een viertal opnamen van de aankomst van den „Postjager" en de huldiging van de bemanning. Enkele foto's van de huldi ging van de bemanning van de „Pelikaan" in het Kol. Instituut te Amsterdam. De bouw van den kruiser „De Ruyter" op de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam. Op den achtergrond de door brand geteisterde „Tndragoera'j Zwemwedstrijden in liet

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1