500 300 25 GROOTE OPRUIMIKG T. MANSE-DAMAVE VRIJDAG 12 JANUARI Opruiming van Restanten No. lO 72e Jaargang 1934 Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 86287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen EERSTE BLAD STADS- EN PROVÏNCIENIEUWS Magazijn „De Vlinder" DAM ESZAAK 'n Barstende Hoofdpijn VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 11.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Een radiostation te Vlissingen. Dezer dagen is op het vliegveld Vlissin gen een Rijksradiostation van den berich tendienst voor de luchtvaart gevestigd marconist daarvan is de heer A. J. Valk, voorheen van het radiostation Twenthe, meldt de „Midd. Crt." Dit radiostation ressorteert onder het bureau luchtvaart van het departement van Waterstaathet bestaat uit een ont- vanginrichting en een kristalgestuurde korte golf zender van 107 M. en voor tele fonie is het niet ingericht. Het rjjksradiostation Vlissingen werkt loofdzakelijk met Waalhaveneen be- mgrijk deel van zijn dienst is het doorge ven en ontvangen van weerberichten. Om et half uur worden er de weersomstandig heden van Vlissingen naar Waalhaven en verder doorgeseind. Bovendien verzendt het station start-te legrammen en berichten van aankomst ook voor spoedboekingen kan er door de :.L.M. en andere luchtvaartmaatschap- tijen gebruik van gemaakt worden. Het is vrij zeker, dat reeds zeer binnen- ort een aanvang gemaakt zal worden met den bouw van een radiobaken te Vlissin gen dat zou voor het binnenkomen van vliegtuigen bij mist een hoogst belangrijke verbetering beloven. De bouw van een ra- diopeilinrichting te Vlissingen is nog in overweging. Ook te Haamstede op Schouwen-Duive- Jana zullen soortgelijke voorzieningen ge troffen worden vermoedelijk zal in Fe bruari de bouw van een rijksradiostation aldaar ter hand genomen worden. Tabaks-accijns. De ontvanger der accijnzen, kantoor houdende aan den Prins Hendrikweg no. 12 lalhier, vestigt er nogmaals de aandacht op, k, dat het bedrijf-vergunningsrecht uiterlijk Jden 20sten Januari a.s. moet zijn voldaan. Bij niet-betaling zal tot vervolging wor- Iden overgegaan, welke hooge kosten met zich brengt. Diefstal by een coöperatie. Wij hebben in ons vorig nummer gemeld Idat twee jongens uit Souburg, zich bij de politie te Bergen op Zoom hebben aange meld, wegens diefstal van 60 bij een coöperatie te Vlissingen. Deze diefstal staat echter niet in verband Imet de inbraak in „de Broederband" alhier, de vorige week gepleegd, waarbij slechts een kwartje wordt vermist. Zeeuwsch-Vlamïngen onderworpen aan visitatie. Men schrijft aan het „Dagblad van jKoord-Brabant" Naast de vele inconvenienten, welke men dagelijks als Zeeuwsch-Vlaming onder vindt, is er nog eene gevoegd bij de reeds zeer talrijke. Bij aankomst der provinciale boot van Breskens te Vlissingen, welke reis men als inwoner van Zeeuwsch-Vlaanderen al niet voor zijn genoegen en voordeel maakt, wor den den laatsten tijd aldaar herhaaldelijk auto's en passagiers aangehouden door be lasting-ambtenaren, die opening der kof fers vragen en een soortgelijke visitatie verrichten, alsof men van het buitenland ons vaderland betreedt. Nu voelt ieder Zeeuwsch-Vlaming zich gelukkig nog Nederlander en is in het al gemeen gemoedelijk genoeg van aard om zijn ook dezen last nog eens te laten wel gevallen. Maar de vraag rijst of het wel tactisch te noemen is, mede met het oog op den nog te versterken band met Noord-Nèder- land, dat men van de eene Nederlandsche haven naar de andere aan een altijd onaan gename visitatie bloot staat. Het is bekend, dat in Vlissingen reizigers van aankomende schepen mogen worden gevisiteerd, maar het is o.i. gewenscht hier een redelijke uitzondering te maken. MIDDELBURG. Opkomst en toekomst van het fascisme in Nederland. Gisterenavond hield de Nat. Soc. bewe ging een druk bezochte propagandaverga- dering in de bovenzaal van de sociëteit „de Vergenoeging" te Middelburg. De voorzitter, de heer J. Dekker uit Goes, zeide, dat men veelal met veel goeds hoort over de beweging en juist het tegenoverge stelde van wat zij werkelijk is. Zelfs ver biedt men ambtenaren lid te zijn, terwijl het streven is het wettelijk gezag te steu nen. Maar ondanks dit alles stijgt het le dental in Nederland procentsgewijze ster ker dan onder Hitler of Mussolini. Hierna las spreker de hoofdpunten van het pro gramma voor en gaf het woord aan den heer J. C. Overwijn, kringleider te Rotter dam, die het bovenstaande tot onderwerp had. Spr. zeide, dat men eerst een terugblik moet slaan om te Ieeren begrijpen wat het fascisme wil. Het kwam eerst tot uiting in Italië, toen in Duitschland en dan gaat men vragen wat het is, wat gaat er een kracht van uit, die politieke partijen nooit hebben kunnen ontplooien. Italië van voor den oorlog was een zwak verdeeld land en Mussolini zelf had niet gedacht, dat het volk rijp was voor het fascisme, maar toch is het hem gelukt her vormingen door te voeren en van Italië een land te maken, waarvoor zelfs Frankrijk beeft. Hij heeft gebruik gemaakt van de stroomingen in zijn land om het volk tot eenheid te brengen. Het fascisme deed dienst als bindelaar. Als men vraagt waar om men moet zijn nationalistisch en tevens socialistisch, dan antwoordt spr., dat men al 8000 jaar bezig is een goede samenleving te zoeken, maar tot nu toe faalden alle stel sels. Het nationalisme van vroeger eeuwen is zeker een groote kracht geweest, maar 't loste het sociale vraagstuk niet op. Marx heeft zijn leer in een studiekamer in Londen opgesteld, maar had zelf nooit met arbei ders omgegaan. Ons volk is verdeeld in 53 partijen en 35 namen er aan de jongste verkiezingen deei. En allen kunnen veel beloven, gelukken hun plannen niet, dan verwijt men 'het him, die niet mede hielpen. Maar die ook kunnen veel beloven, omdat geen harer ooit een meerderheid kan krijgen. De N. S. kunnen niet beloven en gelooven dan ook niet in een heilstaat. Wel gelooven zij in kame raadschap. Men moet het mistgordijn op trekken tusschen de menschen, die bij el kaar hooren. De corporatieve staat moet naar buiten dragen, wat men van binnen zijn wil. Haat zaaien is verkeerd, samenwerking nood zakelijk. Fascisme is geen exportartikel, omdat het nationale element er zoo overheerschend in is. Met het Duitsche fascisme heeft het Nederlandsche niets te maken, men mag het ook niet nabootsen, want dit zou leiden tot een mislukking. Dat het fascisme in Nederland op verschillende plaatsen in ver schillende vormen tegelijk opkwam is een bewijs, dat het ook begon te leven. Dit is in nog sterker mate in Italië en Duitsch land voorgekomen voor Mussolini en Hitier het tot eenheid brachten. Het was volgens spr. geen wonder, dat het vast moest loopen met het parlemen tarisme. De Kamerleden moeten spreken over veel dingen, die zij alleen van hooren zeggen kennen. Maar bij den corporatieven staat is dat niet meer zoo, dan bespreken deskundigen, zoowel werkgevers als werk nemers de belangen van eigen bedrijven. Boven de corporatieve raden van de ver schillende bedrijven, zal de opperste raad staan, die beoordeelt of voor bepaalde groe pen genomen besluiten niet fataal voor an dere groepen kunnen zijn. Zeker heeft men ook dan nog geen heilstaat, maar er is een begin voor eendrachtige samenwerking. Een verbrokkeld volk moet ondergaan en men kan alleen kracht vinden als men is één volk, één natie. Ook de conferenties in Ge- nève mislukten allen door wantrouwen der volken onderling, dit zou niet zoo zijn als alom het fascisme heerschte. Hierna werd gepauzeerd en deelde de voorzitter mede, dat de N.S.B. iedere week met 1000 leden toeneemt. Tijdens de pauze maakten vele aanwezi gen gebruik van de gelegenheid om schrif telijk vragen aan den inleider te stellen, P. T. en T. Met ingang van 1 April wordt de ad junct-referendaris bij den post-, telegraaf- en telefoondienst W. L. P. Bom verplaatst van het hoofdbestuur der posterijen, tele grafie en telefonie te 's-Gravenhage, afdee- ling 5, naar het bureel van den inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie te Middelburg. OOST- EN WEST-SOUBURG. Loop der bevolking. Over de maand December 1933, Ingekomen: J. A. Colyn, geb. Or- lebeke en gezin, van Biervliet naar C 171a; E. Bronsema en gezin, van Appingedam naar E 4! C. Wielemaker en gezin, van Koudekerke naar C 202J. W, de Priester in KLEINE MARKT 7 Dames 1 Hier zijn spotkoopjes! Komt U eens k ij ken!! ARMBANDEN 7 ct. TASSCHEN 59 en 69 ct. en gezin, van Koudekerke naar C 260 J. Marinissen en gezin, van Vlissingen naar B 265 D. Commelin, van Den Helder naar B 385 J. Beek, geb. Bosselaar en gezin, van Den Helder naar C 260 J. Meijer, van Eindhoven naar B 130. V ertrokken. W. Griffioen en ge zin, van E 24 naar Vlissingen jhr. D. H. van Doorn, van A 12 naar Amsterdam M. C. A. Post, geb. Faasse, van B 298 naar Vlissingen M. Dorleijn, van B 99 naar VelzenSantpoortJ. van Boven, geb. van Gemert, van B 75 naar Rotterdam J. Tan- ge, van A 207 naar Middelburg P. Fran- cke, van A 133 naar Koudekerke M. Jan- se, van B 63 naar Ned.-Indië J. C. M. Pol derman, van B 3 naar Vlissingen A. Ma- rinisse, van B 112 naar Vlissingen A. F. S. Wissekerke en gezin, van E 22 naar Koudekerke P. Baljé, van C 1 naar Rot terdam J. Boogaard, van C 120 naar Koudekerke A. C. Schout, van C 214 naar Middelburg J. de Vries gezin, van C 245 naar Rotterdam. Gevonden voorwerpen, 2 belastingplaatjes bij Van Noorden, Buteuxstraat B 251kinderschoen bij Hen driks, Marnixplein C 52 turnschoen bij Goeman, Ritth. straat A 140 portemon- naie met inhoud bij Karman, Oranjeplein A 171 goud ringetje bij café De Zwaan wollen das bij Van Eenennaam, Braamstr. B 24. GOES. Opheffing Raad van Arbeid Naar „het Volk" verneemt, moet het in het voornemen liggen den Raad van Arbeid te Goes op te heffen. BRESKENS. Loop der bevolking. Over de maand December 1933. Ingekomen: A. J. Manhave, van IJzendijke naar Boulevard 74 A. C. Bre vet, van Biervliet naar Dorpsstraat 37 H. J. Aalbers, van Winterswijk naar Groote Kade 7 A. Jansen, van Wisch naar Groote Kade 7 E. Batten, "an Vlissingen naar Dorpsstraat 28 M. F. Geernaert, van Ois- terwijk naar W 98 M. M. Monjé, van Oostburg naar le Zandstraat 47 J. Note- baart, van Texel naar de Hullustraat 1. Vertrokken: M. van Houte, van de Hulludwarsstraat 7 naar Middelburg J. Kareis, van W 115 naar Oostburg A. Ekkebus, van Boulevard 61 naar Oostburg; J. M. A. van Melle, van Dorpsstraat 82 naar ZaltbommelW. A. Verplanke, van Dorpsstrat 75 naar Middelburg. Rijkspostspaarbank. Opgave over de maand December 1933. Vlissingen: ingelegd 34.939.66 terugbetaald - 54.182.72 minder ingelegd 19.243.06 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 19. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 1100. Middelburg ingelegd 49.721.72 terugbetaald - 63.387.31 minder ingelegd 13.665.59 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 35. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 950. Oost-Souburg ingelegd 2781.71 terugbetaald - 5761.32 minder ingelegd 2979.61 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. Koudekerke: ingelegd 1758. terugbetaald - 598. meer ingelegd 1160. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 2. Breskens: ingelegd 15.825.36 terugbetaald - 18.592.88 minder ingelegd 2767.52 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 25. Op staatsschuldboekjes werd afgeschreven 400. G r o e d e r ingelegd 9235. terugbetaald - 2149.91 meer ingelegd 7085.09 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. Schoondrjke ingelegd 3895. terugbetaald - 2668.76 meer ingelegd 1226.24 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 3. Oostburg: ingelegd 9336.47 terugbetaald - 4155.69 meer ingelegd, 5180.78 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 4. IJ z e n d ij k e ingelegd 8587.99 terugbetaald - 4673.92 meer ingelegd 3914.07 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 1. Openbare middelen van vervoer. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten aan de N.V. „Stoomtram HulstWalsoor den", gevestigd te Hulst, vergunning te verleenen tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst van St. Janssteen en Hulst naar Walsoorden en omgekeerd. RECHTSZAKEN Veldwachter met den dood bedreigd. De gemeenteveldwachter J. v. d. Leest moest een onderzoek instellen naar aanlei ding van een aangifte van diefstal van een hoeveelheid tabak, spek en eenige ketels. Zoodoende vervoegde de politieman zich ook aan de woning van E. D., 29 jaar, ar beider te Sur meer. Hierbij was hij verge zeld van een collega. Nadat zij binnen wa ren gelaten, spraken ze over den diefstal, maar D. wilde daarvan niet hooren en wond zich tenslotte zoo op, dat hij een mes greep. De veldwachters trokken hun revolver, waarop h^t mes weer werd neer gelegd. Van der Leest wilde het mes mee nemen, doch D. was hem juist iets te vlug af. Het gevolg was, dat de veldwachter een snede over zijn hand kreeg. De collega van Van der Leest zou nu assistentie gaan ha len, omdat D. niet goedschiks mee wilde gaan, ja zelfs kwam hij even later met een hooivork geloopen en voegde Van der Leest toe Ik steek je dood. Na vele waarschu wingen maakte Van der Leest tenslotte gebruik van zijn wapen en schoot op D., die in elkaar zakte. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, waar D. zich gisteren had te verantwoorden, noemde verdachte een zeer gevreesd persoon en eischte een ge vangenisstraf van 1 jaar. Verdachte's raadsman bepleitte vrij spraak, subs, ontslag van rechtsvervolging en verzocht onmiddellijke in vrijheidstel ling, die evenwel geweigerd werd. Het nniformverbod. Het O. M. bij het kantongerecht te Heer len iiad 5 boete of 5 dagen hechtenis ge- eischt tegen W. G., fotograaf te Brunssum, wegens het dragen van een verboden uni form. De kantonrechter heeft den fotograaf vrijgesproken, op grond, dat het dragen van een bruin hemd onder een manchester jas geen uitgesproken nationaal-socialistische uniform is. KERK- EN SCHOOLNIEUWS De zending. Volgens de „Christian World" is de in vloed n de waardevermindering van den dollar op de zending van dien aard, dat elke In Heerenzaak extra koopjes In Pyama's en Ondergoed. WALSTRAAT 64-66. die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen, een kwartier voelt Ge de hocfdpijit wegtrekken als mist voor de zon.. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis. Vannacht kunnen ze le pas, komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Ze nuwpijn, Spierpijn. Slechts 50 cent! per 12 stuks. Overal verkrijgbaar. dollar, die men aan de Amerikaansche Board of Foreign Missions schenkt, 40 van zijn waarde verliest, wanneer hij in het zendingsgebied uitbetaald wordt. Het sala ris van een Amerikaanschen zendeling ver mindert dus in gelijke mate. Bovendien maakt de crisis, dat de nominale inkomsten der Amerikaansche zending met 25 is verminderd. Zoo gerekend is de totale ver mindering van het Amerikaansche zen- dingsgeld dus niet minder dan 60 Protestantsch wereldcongres. Het negende Protestantsche Wereldcon gres zal in Augustus van dit jaar te Boeda pest bijeenkomen. Het congres komt om de 4 jaar bijeen. De laatste vergadering had plaats in 1930 te Berlijn. Het Hongaarsche comité van voorbereiding rekent op de deel neming van 2000 vertegenwoordigers van ongeveer 80 verschillende Protestantsche kerken uit alle deelen der wereld. Examens. Voor het examen als machinist, diploma A zijn geslaagd de heeren A. Adriaanse en G. den Bakker, leerlingen van de De Ruy- terschool. Voor het examen Engelsche handelscor respondentie, afgenomen door de Vereeni- ging van Leeraren in talen en handelswe tenschappen, is geslaagd de heer C. T. Sor- gedrager, alhier, leerling van het instituut Van Hrjfte. MARINE EN LEGER De kapitein-luitenant ter zee J. Fruin wordt 15 dezer overgeplaatst van Amster dam naar Den Helder en is bestemd tot lste officier-aan boord van Hr. Ms. Wacht schip te Willemsoord. De luitenant ter zee 2e klasse D. J. van Doorninck Azn. is overgeplaatst van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Van Speijk" te Nieuwediep. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Ja nuari 1934 benoemd tot officier van den marinestoomvaartdienst der lste klasse de officier van den marinestoomvaartdienst der 2e klasse P. Vlam.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1