500 300 25 WOENSDAG ÏO JANUARI EERSTE BLAD Als Gij niet kunt slapen AKKERjCAOHS No. 8 72e Jaargang Uitgave: Firma F. IIAH DE VELDE Jr.. Watstraat 58-80, Vlissingen.Telet. 10. Postrekening66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen :n de omzetbelasting. STADS- EN PRQVINC1ENIEUWS 011- Zie iio- :ert 1934- ïtta Ln de laid )m- VLI5SINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves- i tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werkèn. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies vaneen hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSW AARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" net uit >or- ngr, er- .30 3 g- ote eit Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen II. In ons eerste artikel spraken wij over de positie van den fabrikant-handelaar bij de omzetbelasting'. Ter aanvulling van de toen gemaakte opmerkingen, zij nog vermeld, dat, om deze kwestie niet te gecompliceerd te maken, bepaald is, dat, wanneer de ver koop van eigen fabrikaten slechts een klein gedeelte vormt van alle verkoopen, aan dergelijke fabrikanten vol ledige vrijstelling van omzetbelasting kan verleend worden. Men kan er dus op rekenen, dat de kleine middenstander in de meeste gevallen met de betaling van deze belasting weinig te maken zal hebben. Zou de omzetbelasting beperkt zijn ge bleven tot een belasting op de in eigen land vervaardigde goederen, dan zou de binnen- Ïand3che industrie nog- meer te lijden heb ben gekregen van den invoer van buiten- landsche producten dan thans reeds het geval is. Vandaar dan ook, dat direct aan de om zetbelasting nieuwe invoerrechten zijn ge- koppeld.Tweeërlei soort invoerrechten wor den vanaf 1 Januari a.s. geheven als uit vloeisel van de wet op de omzetbelasting. Allereerst worden van dien datum af de ingevoerde goederen belast met een zgn. bizonder recht. De benaming „bizonder" wijst er op, dat deze rechten niet gebaseerd zijn op de Tariefwet, doch in dit geval op een belastingwet. Zij zijn dan ook even hoog als die belasting. Voor gewone goe deren bedragen zij 4 en voor de weelde artikelen 10 Opgemerkt moet nog worden, dat met de omzetbelasting slechts de „fabrikant" te maken heeft, doch dat het er bij deze bizondere invoerrechten niets toe doet, wie de importeur is en welke functie hij in het economische leven vervult. Behalve dit bizonder recht, zal een com pensatie-invoerrecht geheven worden, van bepaalde goederen althans. Behalve die goederen, welke in ons land niet of hoege naamd niet vervaardigd worden, en die nader in 'n te publiceeren lijst zullen wor den opgenomen, zullen alle andere artike len bij invoer belast worden, en wel de ge wone goederen met 1 en de weelde-arti- kelen met 2 De benaming „compenseerend" wijst reeds eenigermate op de beteekenis van dit recht. Men wil aan de binnenlandsche fabrikanten een compensatie geven voor de lasten, die de omzetbelasting voor hen met zich mede sleept. Hun administratie wordt er allicht iets door uitgebreid, terwijl na tuurlijk met de kans rekening moet wor den gehouden, dat het verbruik eenigszins zal terugloopen. Zeker zal deze laatste lendenz bij de weelde-artikelen merkbaar worden. Om de binnenlandsche fabrikanten van goederen, die ook ingevoerd worden, hiervoor eenigermate schadeloos te stellen, is het recht van 1 oï 2 ingesteld. Ten slotte is nog van belang' de kwestie van de voorraden, die op 1 Januari aan wezig waren. De wet bemoeit zich in het geheel niet met de voorraden, die op 1 Januari bij grossier of detaillist aanwezig waren. Het doet er dus niet toe van welken oorsprong deze goederen zijn, van buitenïandsehen dan wel van binnenlandschen. Het staat dus den grossier of winkelier volkomen vrij of hij reeds met 1 Januari tot prijsverhoo- ging zal overgaan, dan wel daarmede zal wachten, totdat zijn oude voorraden zijn opgeruimd. Hierbij moet hij niet over het hoofd zien, dat, wanneer de omzetbelasting wordt opgeheven, geen restitutie zal ver leend worden over omzetbelasting, betaald over de voorraden. De kans van eenige winstderving is dan natuurlijk niet uitge sloten. De voorraden, die de fabrikant op 1 Ja nuari had, worden verdeeld in goederen van buitenïandsehen oorsprong, en goede ren, die hijzelf vervaardigd heeft. Over de laatste moet hij, zoo hij ze na 1 Januari verkoopt, gewoon omzetbelasting betalen en is er dus in dit opzicht geen enkel ver schil met de goederen, die na 1 Januari door hem gefabriceerd worden. Voor goederen, uit het buitenland inge voerd, die hij op 1 Januari in voorraad had, behoeft door den fabrikant geen bizonder invoerrecht betaald te worden® Het was eerst de bedoeling geweest, om dit recht wel* te laten betalen, doch op dit punt is de wet later gewijzigd. Nu rust echter op den betrokken fabrikant de ver plichting om te bewijzen, dat de goederen inderdaad vóór 1 Januari zijn ingevoerd. Bovendien wordt aangenomen, dat na een bepaalden termijn al die voorraden zijn opgeruimd, zoodat dan alles aan het bizon der invoerrecht is onderworpen. Woord- en beeld-avond Ned. Christ. Radio-Vereeniging. Gisterenavond hield de N.C.R.V. in de Geref. Kerk aan de Paul Krugerstraat al hier een propaganda-filmavond, waarvoor zeer groote belangstelling bestond, ook uit Souburg en Koudekerke. De bijeenkomst werd geopend met ge- meenschappelrjken zang van Psalm 89 7, waarna ds. A. C. Heij van Koudekerke voorging in gebed cn las Pred. 8 16 en 17 en Matth. 11 2830. Vervolgens sprak ds. Heij een openings woord, waarin hij er op wees dat de ont dekking van de radio een wereld van won deren heeft geopend. Bij het zien en hooren van die wonderen zou wel eens de gedachte kur-en opkomen wat is de mensch, die al deze dingen ontdekte en dienstbaar maakte, toch groot. Wanneer dat het geval zou zijn, zou spreker den raad willen geven om eens te lezen het onlangs verschenen boek van prof. Sizoo over „Radio-activi teit". Als men zich tot die lectuur zet, kan het wel eens zóó gaan dat men denken gaat aan het woord van den Prediker over de moeilijke bezigheid, die God aan de kinde ren der menschen gegeven heeft om zich daarmee te bekommeren. Bij het .lezen van dit boek zal men tot de conclusie komen, dat de mensch klein is als zelfs het nadenken over wat ande ren voor hem ontdekten, een moeilijke be zigheid is. Alleen in zwaren, moeizamen arbeid kan de mensch doordringen in de geheimen der natuur. En zelfs met alle inspanning kan hij het niet zoover brengen, dat hij alles zou uitvinden. Zal deze avond ons brengen, waar we moeten komen, dan moet het zijn tot de belijdenis dat de werken des Heeren groot en wijs zijn. Die heele wereld, met al haar wonde ren, rust in Gods hand. Spreker wees op de groote beteekenis van de Ned. Chr. Radio-Vereeniging. Deze verkondigd Gods Woord in de openbaring van Jezus Christus. Daarom verdient zij ons aller steun en spreker hoopt dat deze avond er toe mee moge werken om nog meer dan tot nog toe de C.N.R.V. in staat te stellen Gods groote werken te verkondi gen in het licht van Zijn heilig Evangelie. Het Woord, dat ook zoo lokkend noodt allen tot Christus te komen, die vermoeid en belast zijn. De Christ, zangvereeniging „Hosanna", directeur de heer W. Bommeljé, die haar welwillende medewerking verleende, zong nu een tweetal liederen, waarna een aan tal filmpjes gegeven werden, o.a. een kerk gang op een der Zeeuwsche dorpjes, een tocht door de Amsterdamsche havens, de aankomst van de „Graf Zeppelin" op Waal haven en „Van Zuiderzee tot IJselmeer". De heer Van 't Hoff, burgemeester van St. Laurens, sprak thans als hoofdbe stuurslid van de N.R.C.V. en herinnerde aan den luisterrijken Landdag te Apel doorn, waar zoo prachtig gedemonstreerd werd de eenheid van geheel Protestantsch Nederland. Wij hebben daar onze stem doen hooren en ook laten zien, dat wij voor zulk een grootsche demonstratie, waar 60.000 personen bijeen waren, den Zondag niet noodig hebben. Door de daad hebben wij daar getuigd tegen de Zondagsontheiliging. Achter die zestig duizend stonden nog vele duizenden in den lande. De C.N.R.V. kan rekenen op den steun en de trouw van honderd duizenden Christenen. Spï-eker wees op den inhoud der Christe lijke radio-programs, welke vooral voor de zieken van zoo rijken zegen zijn. Zij geven echter op gepaste wijze voor elk wat wils. Ook op evangelisatiegebied zijn onze uit zendingen van groot belang. Wie zal zeg gen, hoevele afdwalenden en zoekenden hierdoor tot God zijn teruggebracht. Spreker wees ook op de gevaren van den zgn. neutralen radio-omroep en op de ver antwoordelijke taak der ouders, toe te zien waarnaar geluisterd wordt in het gezin. Hij toonde aan, dat de leuze valsch is, dat in den neutralen omroep voor allen plaats is. Voor den Christus is hierin geen plaats. Daarom is de Christ. Radioveree- niging opgericht. Ook in den aether wor stelen twee machten, nl. het koninkrijk Gods en het koninkrijk der menschen. Hierdoor is de roeping der C.N.R.V. be paald de eere Gods te belijden op alle terrein van het leven. Spreker wekte alle Protestantsche belij ders op lid der C.N.R.V. te worden en de Radiogids te lezen, omdat aller steun, fi nancieel en moreel, noodig is om het voor gestelde doel te bereiken. Het bestuur is er van overtuigd dat wij nog niet zijn, waar wij wezen moeten, doch het doet zijn best alles zoo goed mogelijk te maken. Wij zul len pal blijven staan voor onze rechtmatige plaats in den aether. De arbeid van de Christ. Radio is eeuwig- heidswerk en de liefde tot Christus moet ons dringen hiervoor al onze krachten in te spannen. Na nog een tweetal liederen van „Ho sanna" werd de Landdagfilm van de C. N. R. V., vorig jaar te Apeldoorn gehouden, op het witte doek gebracht. Wij kregen een zeer aanschouwelijk beeld van de groote menschenmassa, welke daar tegenwoordig was, hoorden den zang uit die duizenden monden, en zagen en be luisterden de sprekers, onze leidende man nen, die daar het woord voerden en kregen een indruk van de warmte van dien dag La deze film werd vertoond de huldiging van H. M. de Koningin in het Stadion te Amsterdam, met in extenso de rede daar door H. M. uitgesproken, terwijl tot slot werd vertoond de opening' van de Staten- Generaal te 's-Gravenhage en het uitrijden van de Koningin in de gouden koets door dichte scharen van jubelende menschen. Zeer lief was hierbij het klankbeeld van het Prinses Juliana door een meisje toege zongen Psalmlied. De ruim 800 aanwezigen hebben met groote belangstelling het programma ge volgd, alhoewel van het eigenlijke werk van de C.N.R.V. dezen avond niet veel te zien is geweest. In dit opzicht was de film „Luidende klokken" van enkele jaren terug van meer propagandistische strekking en door het verband ook mooier. Wat scherpte en duidelijkheid betreft, vielen de nu vertoonde films echter zeer te loven. Door verhindering van ds. A. T. W. de Kluis sprak ds. Heij het slotwoord. Hij uitte zijn blijdschap over het sehoone, dat wij hedenavond hebben mogen zien en hoo ren. Hij wees nog op de groote beteekenis der radio vooral voor zieken en ouden van dagen, maar waarschuwde voor het gevaar dat ook gezonden misbruik ervan kunnen maken, door 's Zondags uit de kerk te blij ven en een radiopreek thuis te beluisteren. Spz-eker dankte alle medewerkenden van dezen avond, in het bijzonder de zangver- eenig^Tg „Hosanna", waarna gezongen werd ,,'k Wil U, o God, mijn dank beta len" en ds. Heij met dankgebed eindigde. De kindervoorstelling des middags werd door ongeveer 500 kinderen bijgewoond. Uitvoeringen Vara-tooneel. Maandag 15 Januari des middags om half vijf, zal in het Concertgebouw voor de kinderen een voorstelling worden gegeven door het Vara-tooneel, onder leiding van Willem van Cappelen, van het door dezen geschreven tooneelspel „Monkey, de Menschaap" of „Een nieuw avontuur van Oome Keesje. Des avonds zal het Vara-tooneel opvoe ren een stuk voor volwassenen, eveneens geschreven door Willem van Cappellen, dat de titel draagt„Daar zijn ze". Het kinderstuk is een geschiedenis, waar in de personen voor zeer veel kinderen geen onbekenden zullen zijn, al hebben zij ze nog nimmer gezien. Immers, de geschiedenis 'van Oome Keesje op de maan speelt zich geruimen tyd voor de microfoon af en welk kind zal de pogingen van Oome Keesje, om op aarde terug te komen, niet met angstige spanning hebben gevolgd? Ook in het too neelspel in twee bedrijven zulen wij den stz-lijd tusschen Monkey, de menschaap, en den speurhond meemaken. Oome Keesje wordt bevrijd Maar hoe De spanning van het stuk zouden we wegnemen, indien we dat verklapten. In het stuk voor de volwassenen Ieeren we ook al radio-figuren kennen, nl. Teun de Klepperman, de Dorpsbarbier en de Wijze uit het Oosten (Het Hof van Omar, de dertiende). Velen zullen zich de samen spraken tusschen Teun en zijn vrienden (en Jaantje bij de pomp nog wel herinneren, terwijl Tijmen uit de barbierswinkel met zijn „betrekkelijk dan en de Wijze uit het Oosten zeer zeker ook nog wel niet ver geten zullen zijn. Waarschijnlijk zullen velen van de gele genheid gebruik maken, om de bekende ra diofiguren nu ook eens te komen zien Wat de spelers betreft, kunnen wij kort zijn. Het Vara-tooneel staat onder leiding van den zeer bekenden voordrachtskunste naar Willem van Cappellen, terwijl verder nog meewerken de dames Janny van Oogen, Rolien Numan en Hetty Beck en de heeren Adolf Bouwmeester, Frans Nienhuys, Ca ret Rijken en Jan Lemaire. Allen zijn zeer zeker geen vreemden. Ze zijn bekend ge noeg", vroeger uit de tooneel-ensembles, waarin zij werkten en thans door him op treden voor de microfoon. Nadere bijzonderheden kan men in de advertentie vinden. De Veneka-kalender. De Ver. Nederlandsche Kantoorboek handel (Veneka) zond ons een kalender voor 1934. De Veneka-artikelen, waarvoor op dezen kalender reclame wordt gemaakt worden te Vlissingen verkocht door den heer Frans Timmerman. De 52-bladige kalender is typografisch goed verzorgd. MIDDELBURG. Installatie officier van justitie. In de civiele zitting van de rechtbank te Middelburg, werd heden de nieuw-benoemde officier van justitie, mr. W. F. E. baron van der Feltz, als zoodanig geïnstalleerd. Hij werd toegesproken door den president, mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, die hem geluk wenschte met zijn benoeming. Vervolgens werd namens de balie het woord gevoerd door den heer mr. P. Diele- man. De heer Van der Feltz bedankte voor de tot hem gerichte gelukwenschen en de daarbij gesproken waardeerende woorden, die hij op hoogen prijs stelde. KOUDEKERKE. Een zilveren jubileum. In de raadzaal van het gemeentehuis te Koudekerke had gisterenmiddag de huldi ging plaats van den heer P. J. Terwoert Jr., die 1 Januari jl. den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar zijn ambt als ge meente-secretaris aanvaardde. Bij deze. plechtigheid waren tegenwoordig het college van Burg. en Weth., de raads leden, gemeente-ambtenaren, gemeente- personeel en vele belangstellenden. Ver schillende bloemstukken gaven aan de zaal een feestelijk aanzien. Nadat de jubilaris met zijn 4 kinderen zijn vader en zuster onder applaus waren binnengetreden en plaats hadden genomen, werd hij toegesproken door den burgemees ter, den heer A. Bakker. Namens het ge meentebestuur heette deze allen hartelijk welkom op dezen voor den gemeente-secre taris en voor de gemeente zoo gewichtigen dag. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot den jubilaris, zijn familie en speciaal tot zijn 88-jarigen vader, den heer P. J. Terwoert Sr., oud-secretaris van de gemeente. Daarna schetste de burgemeester de loopbaan van den jubilaris en wees op het levenswerk door hem in deze kwarteeuw verricht. Hij, die in 1882 zijn loopbaan be gon als volontair bij de gemeente, in 1901 ?ls ambtenaar ter secretarie en 25 jaar geleden als gemeente-secretaris. Toen wa ren het geen gemakkelijke jaren, daar alles met de pen moest worden afgedaan en nog geen moderne machines hem ter zijde ston den. Geleidelijk hebt gij de administratie zien groeien, maar ook gij zijt met uw tijd mee gegaan, aldus spreker. Vooral in het tijdperk van de mobilisatie werd de arbeid zeer bemoeilijkt, want er werd veel ge vraagd van de administratie-ambtenaren. Ook de uitbreiding van de wetgeving gaf steeds meer werk. U heeft steeds met lust gewerkt en als ambtenaar strikt eerlijk. Dit was een op den voorgrond tre dende eigenschap. Waar eerlijkheid of on eerlijkheid een rol spelen, op u konden wij vertrouwen. In het belang van de gemeen te hebt u altijd op de bres gestaan en uw trouw betoond als een goed opvolger van uw vader, waarvan spreker dezelfde op den voorgrond tredende eigenschap mag noe men. Den heer Terwoert Sr. feliciteerde spreker met het jubileum van zgn zoon, insgelijks de zuster en kinderen van den secretaris. In gevoelvolle woorden herdacht spreker de schaduw, die voor den jubilaris over de zen dag valt, daar zij- echtgenoote dit ju- bilieum niet heeft, mogen meemaken. Hoe gaarne we haar hier ook gezien hadden, God had het anders beschikt. Ook in het vereenigingsleven, vooral in vroeger jaren, had de heer Terwoert een belangrijke plaats, o.a. als secretaris-pen ningmeester van de landbouwvereeniging, als secretaris van de commissie, van toe zicht op het lager onderwijs en als ijverig lid van speciale commissies bij bijzondere omdat Ge gekweld wordt door hoofd pijn, kiespijn, rheumatische pijnen, zenuwpijn, spierpijn of migraine, neem dan een "AKKERTJE" te baat! Ze zullen snel en zeker Uw pijn verdrijven en U heerlijk doen in slapen. Heb ze steeds in huis I Ncdorlondsch Ongeëvenaard legen Hoofd- Producf pijn, Kiespijn, Rheumatischa pijnen, Zenuwpijn, Vrouwen- pijnen. Per 12 st. slechts 50 ot. Volgens resept van Apotheker öumonf plechtigheden in de gemeente. Spreker her innerde aan zijn installatie als burgemees ter van de gemeente Koudekerke. De secretaris moet vooral in deze tijden van alles op de hoogte zijn. Spreker denkt aan de uitvoering van de volksgezondheid, volkshuisvesting en werkloosheidszorg be nevens de crisiswetten, die allen veel werk vragen. In zeer waardeerende woorden wees spr* op de trouw en toewijding van den secreta ris voor zijn werk en hoopte hij dat het hem gegeve moge zijn nog vele jaren in het belang van de gemeente werkzaam te mogen zijn. De burgemeester bood met dank en waardeering uit naam van het gemeente bestuur den jubilaris een leeslamp aan, ho pende dat hij bij het schijnsel van deze lamp nog dikwijls aan het licht van dezen dag moge terugdenken. Hierna voerde het woord de gemeente ontvanger, de heer J. W. van Visvliet, die den jubilaris huldigde namens de gemeen te-ambtenaren. Als blijk van erkentelijk heid overhandigde spreker een afbeelding van het raadhuis. Hij hoopte, dat dit ge schenk in herinnering mag brengen een tijd van noeste vlijt en arbeid door den secretaris voor de gemeente verricht, daar bij met genoegen terugdenkende aan de aangename samenwerking met de gemeen te-ambtenaren. De heer De Moor, gemeente-secretaris van Biggekerke, sprak namens de afdee- ling Walcheren van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren. In naam en daad is de heer Terwoert lid van den bond en hij is dankbaar voor al hetgeen hij voor hem verricht heeft. Een persoonlijk woord van dank sprak de heer De Moor voor den steun en medewerking steeds van zijn oude ren collega ontvangen. Het oud-gemeenteraadslid en oud-wet houder, de heer -^raan, bracht eveneens een persoonlijk dank- en felicitatiewoord. De heer Terwoert dankte hartelijk voor, de vereerende woorden tot hem gesproken, waardoor hij zich gelukkig gevoelt. Aan de aang narr.e samenwerking denkt spreker; dankbaar terug. Hij hoopte de betrekking, die hem zeer lief is, nog eenigen tijd te mogen vervullen. Nadat de eerewijn was rondgediend, stel de de burgemeester den eersten dronk in op den jubilaris. Tot slot legde de wethouder, de heer J. A. Contant, den nadruk op het altruïstisch beginsel, dat zoovelen den jubilaris zijn ko men gelukwenschen. Dit mag zeker ook voor hem een voldoening zijn en de vreugde van dezen dag verhoogen. Nadat alle belangstellenden den heer Terwoert de hand hadden gedrukt, werd deze plechtigheid op de gevoelige plaat vastgelegd. SCHOONDIJKE. Loop der bevolking over 1933. Het aantal inwoners van Schoondijke be droeg op 31 December 1932 999 m. en 965 vr., totaal 1964 personen. Zij vermeerderde door geboorte met 20 m. en 16 vr., en door vestiging met 54 m. en 46 vr., totaal 136 personen. De bevolking verminderde door overlijden

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1