25 ivo. 7 DINSDAG 9 JANUARI EERSTE BLAD 73e Jaargang 1934; Uitgave: Firma F. VAK DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen DE OMZETBELASTING. STADS- EN PROVINCIENIEÜWS LAND- EN TUINBOUW BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /l.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' H Dit nummer bestaat uit 2 bladen j Flitseji x. Aan het begin van dit jaar is ook Ne derland een omzetbelasting rijk geworden, en aangezien wellicht velen de practische beteekenis nog niet kennen, willen wij deze in een tweetal artikelen uiteen zetten. De eerste vraag, die uiteraard opkomt, is „Wie betaalt de belasting Het is de fabrikant, die de om zetbelasting moet betalen, en wel over eiken verkoop, die hij na 1 Januari a.s. tot stand brengt. De wet geeft echter een zeer ruime om schrijving van het begrip „fabrikant". Uit de omschrijving van de wet en uit de ge houden beschouwingen 'blijkt, dat het cri terium, of iemand al dan niet fabrikant is, daarin gezocht moet worden, of door zijn handelingen de aard der goederen al dan niet veranderd wordt. Elke economische handeling* bestaat nu eenmaal in het koopen en verkoopen van goederen of prestaties. Heeft er tusschen koop en verkoop der goederen een veran dering in het wezen plaats, dan is over den verkoop omzetbelasting verschuldigd. Verwacht wordt, dat er over het begrip „verandering van aard" in de practijk wel eenige moeilijkheden zullen rijzen, die de Minister of de rechter dan zal moeten op lossen. In ieder geval staat echter vast, dat elk reparatie- en transportwerk buiten de omzetbelasting valt. Het is dus de fabrikant, die de omzetbe lasting aan het Rijk voldoen moet. De normale weg daartoe is, dat hij zijn factu ren zegelt. Deze zegels hebben een waarde van 4 (bij enkele met name genoemde weeldeartikelen van 10 van den netto verkoopsprijs. Over de kosten van vracht, assurantie en emballage behoeft geen om zetbelasting betaald te worden. De mogelijkheid is echter geopend, dat de fabrikant voor de verschuldigde belas ting periodiek wordt aangeslagen, waar door hem dus de moeite van het zegeltjes- plakken bespaard wordt. Of van deze mo gelijkheid veel gebruik gemaakt zal wor den, is moeilijk te voorspellen. Bij de be- batten over de omzetbelasting is wel geble ken, dat er zoowel voorstanders van het zegelsysteem als van het aanslagsysteem waren. Dat de fabrikant de belasting aan het Rijk betaalt, wil echter nog niet zeggen, dat hij haar ook inderdaad voor eigen re kening neemt. De wetgever heeft de druk der belasting gelegd op den koo- p e r van den fabrikant, waarbij het on verschillig is, of die kooper een groothan delaar dan wel een kleinhandelaar is. Het is de kooper, die de zegel door den fabrikant op de factuur geplakt, betalen moet, en tegenover het Rijk mede hoofde lijk aansprakelijk is, dat de belasting in de Schatkist komt. De kooper moet, wil hij de belasting Verder afwentelen, tot prijsverhooging overgaan. Hiermede laat de wet zich echter niet in, zoodat de economische verhoudin gen in hoofdzaak zullen beslissen, in hoe verre die afwenteling mogelijk zal zijn. De georganiseerde middenstand heeft echter bekend gemaakt, dat het publiek op prijsverhooging moet rekenen. De midden standers hebben dus blijkbaar de uitge sproken bedoeling, om de belasting op den uiteindelijken consument te laten drukken. Van groot belang is nog de regeling, die getroffen is voor den fabrikant, die tevens handelaar is, en zijn goederen rechtstreeks aan particulieren verkoopt. Een typiscn voorbeeld hiervan is'de schoenmaker, die behalve schoenen van een fabriek gekocht, ook door hemzelf vervaardigde maatschoe nen verkoopt. Dergelijke personen behoe ven over de niet door henzelf gemaakte producten geen omzetbelasting aan het Rijk te voldoen, doch wèl over de fabrica- ten, die zijzelf vervaardigd hebben, en door hen rechtstreeks aan het publiek verkocht worden. De uitdrukkelijke bedoeling van den wet gever is echter geweest, dat het koopend publiek als zoodanig niets met de belasting te maken krijgt (behalve dan indirect door prijsverhooging)zoodat de bovengenoemde fabrikant, die direct aan een particulier levert, niet alleen de belasting aan het Rijk moet voldoen, doch haar ook voor eigen rekening moet nemen. Uiteraard staat het ook aan hem vrij om te trachten door mid del van prijsverhooging de druk der belas ting naar zijn clientèle over te hevelen. Zelfs heeft hij het recht, oni op de factuur de omzetbelasting afzonderlijk te vermel den. Aansprakelijkheid voor de belasting bestaat er echter bij het koopend publiek nooit. Deze categorie van fabrikanten be taalt dan ook de omzetbelasting niet door middel van zegels, doch ontvangt een perio dieke aanslag. In een volgend artikel, dat wij morgen opnemen, zullen wij de kwestie van de in gevoerde artikelen en van de voorraden behandelen. Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs is, wegens ziekte, verhinderd morgen zijn gewone spreekuur te houden. Muziekavond leerlingen mej. W. de Hondt. Concertgebouw De groote taak, die de muziekinstrumen ten in ons gemeenschapsleven behooren te vervullen, komt den laatsten tijd door al lerlei omstandigheden ernstig in het ge drang. Daarom stemde het gisterenavond tot verheugenis en voldoening, dat er nog zeer veel ouders gevonden worden, die hun kinderen een instrument laten leeren bespe len of het onderricht daarin niet hebben stop gezet en alzoo de muzikale en aesthe- tische vorming van hun kroost niet hebben aangegrepen en beschouwd als hèt bezui nigingsobject bij uitnemendheid om tot een sluitende begrooting te geraken. Immers, mej. De Hondt heeft nog een flink aantal leerlingen van beiderlei kunne en van aller lei leeftijd. En nu had zij weer eens een intiem concertje georganiseerd, waarop solisten, kamermuziek-ensembles en versterkt-leer lingen-orkest eens konden laten hooren tot welke mooie dingen zij in staat zijn. Uit den aard der zaak leent zoo'n leerling uitvoering op een ouderavond zich niet voor critiek. We zijn er trouwens van overtuigd, dat veel nog beter had geklonken, indien de jeugdige executanten in huis- of les kamer of in een ledige zaal hadden ge speeld instede van voor een volle zaal met menschen, al waren dat dan ook vaders en moeders, verdere familieleden, vrienden en kennissen. Want ook die vrijwaren hen niet voor plankenkoorts. Het orkest van de jongste leerlingen opende den avond met een viertal lieve nummertjes van Hermann Wenzel. Daar na kwamen verschillende violisten in solo, duo en terzet (met piano-begeleiding) aan het woord, waarna het orkest Louis Kron's „Weihnachts-Fest-Ouverture" en een sym- phonie van Richard Thiel ten gehoore bracht. Dit luchtige aardige werkje, in den geest van Haydn's Kinder-symphonie, was het schitterende slotnummer van het eerste programma-deel. Allerliefst kweten de kleine obligaatspelers zich van hun diverse partijtjes op de kinderinstrumenten. Een attractie Na de pauze waren de meergevorderden aan de beurt. Zij vroegen de aandacht voor de „Serenade" van Toselli (piano, viool, cello) en „Si vous l'aviez compris" van Denza (2 violen, cello en piano). Het or kest van de „grooten" speelde de ouverture „Martha" van Flotow, Boieldieu's Der Calif von Bagdad" en Max Oscheit's „lm Zigeuner-lager" alleszins prijzenswaardig. Ter opluistering blies de heer M. Amadio met fraaien toon en mooie opvatting het Andante uit het concert voor clarinet van Mozart. Hij werd daarbij op knappe wijze door mej. Beniest aan den vleugel begeleid. Het auditorium was opgetogen en be loonde alle uitvoerenden met geestdriftig applaus. Voor mej. De Hondt, wie een sou venir alsmede, evenals mej. Beniest, bloe men werden aangeboden en voor haar leerlingen een succesvolle' avond. O. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 be hanger, 37 grondwerkers, 3 loodgieters, 1 mandenmaker, 2 mastiekers, 20 metselaars, 18 opperlieden, 67 schilders, 6 stucadoors, 64 timmerlieden, 9 ververs, 2 betonwerkers, 2 voegers, 2 vlechters, 2 waterbouwkundige opzichters, 3 maeh.-houtbewerkers, 6 meu belmakers, 7 politoerders, 4 stoffeerders, 9 kleermakers, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 598 metaalbewerkers, 7 bierbottelaars/ drankbereiders, 12 brood/banketbakkers, 3 koks, 1 aide, 4 slagers, 1 tuinman, 10 ma gazijnbedienden, 2 reizigers/agenten, 5 win kelbedienden, 1 besteller, 6 chauffeurs, 15 kellners, 24 loopers, 2 portiers, 4 sleepers, 38 transportarbeiders, 23 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwelijke), 1 teekenaar, 4 win- keljuffrouws, 5 onderwijzers (w.o. 2 vrou- wel.), 1 verpleegster, 1 huishoudster, 12 dienstboden, 3 werksters, 44 varensgezellen (w.o. stuurlui, machinisten, matrozen, sto kers, enz.) en 120 losse arbeiders. Totaal 1217 ingeschrevenen, waarvan 131 in de werkverschaffing. Vorige week 1221 personen. Alzoo een vermindering van 4 werkzoekenden. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Het vertrek van Hr. Ms. „Hertog Hen drik" uit Den Helder voor een oefenreis in de Middellandsche Zee, met aan boord den minister van defensie, mr. dr. L. Deckers. Een viertal opnamen van een kegelcon cours te Amsterdam. De brand op de „J. P. Coen" in de Amsterdamsche haven. De „Gelria", voor 14 maanden gechar terd door de Argentijnsche regeering, aan vaardt na grondige verandering en verbete ring, zijn wereldreis. De Haagsche zweef- vliegclub bezoekt de Fokker-fabrieken. Het zilveren jubileum van prof. dr. Volmer te 's-Gravenhage. De Japansche gezant brengt een afscheidsbezoek aan minister Colijn. Wat verhuizing naar het buiten land met zich brengt de visitatie aan de grens bij Esschen. Het zilveren jubileum van den heer Jan ter Haar Jr. als regent van het Burgerweeshuis te Amsterdam. Onze haven. Hedenmorgen om 6.30 uur is het stoom schip „Bruges" van den dienst Harwich Antwerpen op de haven alhier gekomen. De 72 passagiers werden hier ontscheept, die met den trein van 7.12 hun reis hebben voortgezet. Concert Kovacs Lajos. Door Kovacs Lajos zal. Dinsdag 23 Janu ari in Grand Hotel Britannia alhier een concert wedden gegeven. Nadere bijzonderheden omtrent plaats en uur van plaatsbespreken zullen nader wor den bekend gemaakt. Het ontsmettingsgebouwtje omver gereden. Het bekende houten ontsmettingsge bouwtje, staande aan den Marinedam, is hedennacht of hedenmorgen tegen den grond geworpen. Uit het onderzoek door de politie blijkt, dat het gebouwtje vermoedelijk is aangere den door een automobiel en nu rijst de vraag of de mist hier den chauffeur parten heeft gespeeld, dan wel of hij tot besturen niet voldoende in staat is geweest. Het be doelde gebouwtje toch is niet aan den open baren weg gelegen. Voorzichtig met boven grondsche leiding. Gisterenmiddag is in de Wagenaarstraat een draad van het eleetrisch net gespron gen, welke draad door personeel van de Pzem is hersteld geworden. Uit het onderzoek der politie bleek, dat een 9-jarige jongen van een balkon spelen derwijze een stukje ijzerdraad naar beneden had geworpen dat op den geleidingsdraad was terecht gekomen, waardoor kortslui ting was ontstaan en de draad gebroken. MIDDELBURG. Werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs staan thans inge schreven 1059 mannen en 11 vrouwen als werkzoekenden, waarvan geheel werkloos 920 mannen en 7 vrouwen. Bij de diverse door het rijk gesubsidi eerde werkverschaffingen waren werk zaam 102 personen. OOSTKAPELLE. Een merkwaardig strandbeeld. De heer j. P. Tetterode te OostkapeUe schrijft in de „Midd. Ct." Met den laatsten storm, in October, is er een massa zand van het strand te Oostka- pelle weggespoeld en nu strekt zich van den duinweg af tot 't eerste paalhoofd bij laag water een strand uit, zooals men wei nig of nooit in" Nederland ziet. De klei is n.l. weer boven gekomen en nu ziet men de vroegere kanalen, slooten, slenken, we gen, zelfs de afdruksels van koeien en paardenhoeven van de heesten, die eeuwen geleden daar geweid hebben Op sommige plaatsen steekt de klei ruim één meter recht naar boven. Het ge heel geeft den indruk van een rotsstrand. GOES. De Gasthuiskwestie. Het Gast huisbestuur bedankt en bloc. De Gasthuiskwestie te Goes heeft een ongedachte wending genomen. Men zal zich heinneren dat de gemeente krachtens be sluit van de Kroon thans verplicht is de tekorten op het Gasthuis te betalen. Inmid dels heeft een raadscommissie ad hoe aan de hand van het rapport van den heer Könings te 's-Gravenhage allerlei voor stellen ingediend, waarmede de raad zich heeft vereenigd en die de bedoeling hebben het tekort door wijziging in de bedrijfsvoe ring te verminderen. Thans heeft het Gasthuisbestuur en bloc aan Burg. en Weth. ontslag uit zijn functie gevraagd. Naar wij vernemen koesterde het reeds lang dit voornemen, maar heeft met de uitvoering gewacht tot over de rechts kwestie in hoogste instantie zou zijn be slist. Het achtte het rapport van de veree- niging van Ned. gemeenten voor het be stuursbeleid zoo vernietigend en de door den raad in de bedrijfsvoering aangebrach te wijzigingen zoo ongewenscht, dat het niet langer de verantwoordelijkheid meent te kunnen dragen. OOSTBURG. Loop der bevolking over 1933. De bevolking van Oostburg telde op 1 Januari 1933 1275 m. en 1406 vr., totaal 2681 personen. Zij vermeerderde door ves tiging met 91 m. en 81 vr. en door geboorte met 29 m. en 12 vr., totaal 213 personen. De bevolking verminderde door vertrek met 63 m. en 82 vr. en door overlijden inet 26 m. en 12 vr., totaal 193 personen. Op 1 Januari 1934 bestond de bevolking dus uit 1306 m. en 1405 vr., totaal 2711 per sonen. Loop der bevolking over December. Ingekomen: P. M. Stokkerman, uit Schoondijke E. Devös, uit Aardenburg; J. I. P. du Burek, uit Zuidzande J. M. Sim pelaar uit Schoondijke Jan Kareis, uit Breskens G. A. Brevet, uit Sluis A. Ek- kegus, uit Breskens A. J. van Male, uit DelftS. C. Risseeuw, uit Rotterdam. V e r t r o k k e n C. A. J. Bruggeman, naar RoosendaalM. Gonlag en A. Leeu wenkamp, naar Kerkrade, C. C. Kouwe, geb. de Visser, naar Coevorden C. J. Boi- din, naar Vlissingen L. A. van der Hooft, naar Schoondijke J. W. Koopman, geb. de Voogt, naar Ter Neuzen H. Th. Pastoor, naar Schoondijke M. M. Ekkebus en A. Ekkebus, naar Amsterdam C. M. Rijk, naar Zuidzande T. Kareis, naar Schoon dijke J. W. Th. A. van Doorn, naar Apel doorn M. M. Monjé, naar Breskens W. Slabbekoorn, geb. Stuij, naar HulstS. M. Rieteco, naar Middelburg L. J. Herweijer, naar Retranchement. HULST. Voor het behoud van de bietenteelt. In een gisteren te Hulst gehouden be stuursvergadering van den kring Hulst van den N.C.B. is besloten om evenals door de overige landbouworganosaties geschiedt te Goes, een crisisvergadering voor de N.C.B.- leden van Zeeland te beleggen te Hulst op Maandag 22 Januari a.s. Het bestuur was van meening dat niet op de eerste plaats de boeren van Zeeuwsch- Vlaanderen gedupeerd zouden worden ook in Groningen worden bij minder wei land, minder suikerbieten dan in Zeeuwsch- Vlaanderen verbouwd, doch dat vooral verliezen zouden worden toegebracht aan de landarbeiders, middenstand, het verkeers wezen enz. Op de vergadering zal de heer Jansen, directeur van de R.-Kath. Landbouwwinter- school te Roosendaal spreken. HONTENISSE. Likwideering van bezittingen. Naar het „Dagbl. van N.-Brabant" ver neemt heeft notaris E. B. Dumoleijn te Hontenisse bij wien door vele personen gel den in depot zijn gegeven, besloten, in ver band met de ongunstige economische tijden en de moeilijke financieele positie waarin het platteland van Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert, al zijn bezittingen ten gunste van zijn crediteuren te likwideeren. De likwidatie is door hem opgedragen aan de heeren mr. J. F. van Deinse, advo caat te Middelburg en mr. R. J. J. Lam- booy, burgemeester en advocaat te Honte- ZAAMSLAG. Sluiting openbare school. Ged. Staten van Zeeland hebben tegen het einde van het thans loopende cursusjaar de sluiting gelast van de openbare school te Othene, gemeente Zaamslag. W1SSEKERKE. Geheime distilleerderij ontdekt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de rijkspolitie onder Geersdijk, ge meente Wissekerke, in de drogerij (voorma lige meestoof) van den heer S. een geheime distilleerderij ontdekt. De installatie, welk.e heelemaal compleet was, is in beslag geno men. NEDERLANDSCH FRUIT. Eleonora schrijft in „Nederlandsch Fa brikaat" Met bijzonder veel instemming las ik eenigen tijd geleden een ingezonden stuk m het „Algemeen Handelsblad" waarin door mevrouw Kappijne van de CoppeloWij- gers een beroep op de Nederlandsche huis vrouwen wordt gedaan om voorkeur te ge» ven aan Nederlandsch fruit. Zooals de trouwe lezeressen van deze rubriek weten, heb ik datzelfde al eenige malen in ons orgaan gedaan. Met des te meer genoegen merk ik telkens, hoe ook anderen zich beijveren, in andere bladen een goed woord te schrijven voor het Ne derlandsch fabrikaat en het Nederlandsche product. Mevrouw Kappijne herinnert aan de woorden, die H.M. de Koningin den 9en September tot de duizenden daar aanwe zige Nederlanders richtte „De nationaie gedachte bindt ons allen samen." Dat geldt echter niet alleen schrijft zij, ten opzichte van geestelijke stroomingen, die de staats orde dreigen te verstoren, maar ook op materieel gebied. Wij moeten ons, heeft onze Koningin gezegd, aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden. "Welnu, die eischen de bescherming van onze eigen producten tegen die uit den vreemde. Hoe staat het nu bijv. met de vraag naar onze eigen appels Meer dan bedroevend En dan vertelt inzendster, dat een teler, wiens vrouw in haar dorp een fruitwinkel drijft, haar meedeelde, dat verleden winter haar klanten 20 cent voor een pond eerste kwaliteit goudreinetten te duur vonden, maar diezelfde vrouwen betaalden voor een pond Amerikaansche appels grif 35 cent In den tijd van de Louise bonne d'Avrati- ches stonden op één dag te Utrecht op de veiling twee wagons van die peren, uit Duitschland ingevoerd. Is het wonder, dat onze kweekers dan wanhopig worden En een paar weken geleden lagen er 132.000 K.G. appels uit Amerika in de Rotterdam- sche havens. En wanneer nu straks onze boeren en kweekers met groote hoeveelheden zouden blijven zitten en ze mogelijk wel het koste lijk fruit aan het vee moeten voeren, dan roepen we ach en wee en vinden dat schande. Maar dan is dat onze schuld, omdat wij niet gedaan hebben, wat onze plicht is, in de tegenwoordige omstandigheden nog meer dan anders de voorkeur aan Neder landsche vrucht. Buiten loopt iemand langs mijn raam en roept „Amerikaansche wijnappelen Wat zijn wij toch voor Nederlanders, die zoo iets dulden in dezen tijd 1 HET EINDE VAN DEN OPLICHTER VAN BAYONNE. Het was de politie bekend geworden, dat de financier Stawinsky, die in verband met het schandaal van Bayomie gezocht werd, zich te Chamonix ophield. De politie maakte derhalve aanstalten om den oplichter te arresteeren, doch op het oogenblik, dat zij de kamer van Sta winsky binnen drong klonk een schot. De oplichter had zich een kogel door het hoofd gejaagd en lag buiten kennis. Twee personen, die Stawinsky vergezel den, waren van dit drama getuigen de huurder der villa, waar de oplichter door de politie werd opgespoord, zekere Henri Voix, bij de politie geen onbekende, en juffrouw Lucette Alberas, 27 jaar oud. Terwijl Stawitsky reeds voor een val- schen pas gezorgd had, ter vergemakkelij king van zijn vlucht, reisde zijn begeleider op zijn eigen naam. De politiebeambten achtervolgden daarom ook voorloopig het spoor van laatstgenoemde, dat naar Cha monix leidde. De politiebeambten stelden zich rondom het huis op, terwijl de bezitter van het huis een poging deed, zich toegang te verschaffen. Hij klom over den tuinmuur en klopte aan de verandadeur zonder ech-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1