1000 500 300 100 25 EERSTE BLAD No. 72e Jaargang 1934! MAANDAG Uitgave: firma f. VAN Of VELDE Jr., Iltlalstraat 58-60, Vlissingen. Telei. 10. Postrekening 66287 8 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen STADS- EN PROVINCIENIEUWS FAILLISSEMENTEN Zoo naar? AKKER.CACHETS INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 15 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels tl.—, alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eener Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Louis Davids' nationaal cabaret. Concertgebouw. Louis Davids en zijn illustre gezelschap beoefenen de zgn. kleinkunst, doch de wijze waarop zij dit doen wettigt ongetwijfeld, dat men hen in de eerste plaats Kunste naars heet met kapitale beginletter. Het cabaret is een kunst apart en wel een zeer moeilijke kunst. Velen zijn geroepen, weini gen echter uitverkoren. Maar tot die uit verkorenen behooren Louis Davids en zijn ensemble van eigen bodem. Zij kennen het métier door en door, hebben liefde voor het vak en beschikken over een repertoire, dat uit knappe, amusante, attractieve nummers bestaat, welke inslaan. Zondagavond hebben zij een programma gebracht, waarvan elk nummer in zijn genre als iets bijzonders kan worden aange merkt. Nagenoeg de geheele avond heeft in het teeken van buitengewone vroolijkheid gestaan. En die sfeer van jolijt weet Louis Davids reeds te scheppen van het aller eerste moment af. Zijn inleidend woord, be schaafd tot en met, doorspekt met kwink slagen en geestigheden, pakt de aanwezigen direct dermate, dat feitelijk reeds daarmede het cachet van den ganschen avond is be paald en het succes eenerzijds, de hoogste voldoening anderzijds van stonden aan ver zekerd zijn. Weet Davids als conferencier voor lachende gezichten te zorgen, ook met zijn liedjes, waarin hij ongekende nuances van scherts, satire, ironie en diepere betee- kenis zelfs in telegram-stijl bereikt, verovert hij de zaal. Ook de door hemzelf ge componeerde muziek verdient vermelding. In zijn broeder, H. Davids, vindt de caba retier een uitstekenden vleugelsteun. Ook Fientje de la Mar heeft onmiddellijk het vereischte contact. Onze beste cabaret- artiste zong enkele Nederlandsche liedjes, welke met merkwaardig scherp typeerings- vermogen en sentiment werden voorgedra gen. En met welk een talent speelde zij de verschillende een-actertjes. Bleek Jan van Ees in „De eeuwige driehoek" een vlot, aar dig tegenspeler, in „Zoo zie je me, zoo zie je me niet" was het Johan Kaart Jr, die de rol van den jaloerschen echtgenoot op uitne mende wijze vertolkte. De Russische schets „Truba" speelden de drie genoemde artis- ten vol expressie en in den juisten toon. Van Rusland gesproken. Jushny, de leider van het cabaret „Der Blauwe Vogel", werd door Kaart op allerkostelijkste wijze ge ïmiteerd, toen hij Fientje de la Mar aan kondigde. Han Beuker was behalve haar trouwe begeleider eeft pianist van groote begaafdheid, die een jazz-film-liedje eerst als fox-trot en daarna in Bach's barok-stijl, als Chopin-wals en in theatraïen Italiaan- schen opera-stijl speelde. In het gemeen schappelijk slotnummer was Kaart, in zijn kwaliteit van voorzitter van de buurtver- eeniging „Naar Buiten", excellent op dreef. Louis Davids heeft met zijn nationaal ca baret de verwachtingen niet te leur gesteld. Met waar enthousiasme heeft de volle zaal dit waarlijk mooie cabaret-programma, waaraan slechts Nederlandsche artisten hun medewerking verleenen en van welks samenstelling „de kleine man" het geheim bezit, ontvangen en beloond. Mandoline-vereeniging „T.O.V.I.D.O." Onder leiding van haar directeur, den heer M. P. Ventevogel, gaf deze vereeniging Zaterdagavond voor een volle zaal een uit voering, waarop hetzelfde programma van eenige maanden geleden ten gehoore werd gebracht. Ook nu genoten de verschillende nummers een alleszins prijzenswaardige vertolking, waarmede leider en orkest veel succes oogstten. In de pauze liet het huis-ensemble Haaze- Steinhouwer-Van Loo zich hooren in enkele populaire concertnummers. Daarna ging wederom de klucht „Meneer de Inspecteur" van F. Duquesnel. terwijl een geanimeerd bal den avond besloot. o. Ryksklerk directe belastingen. De rijksklerk J. J. van Antwerpen, werk zaam ter inspectie der directe belastingen te Goes, is gedetacheerd ter Inspectie der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen. Avonturier. Een 20-jarige Pool, zonder middelen van bestaan, probeerde zich zelf door de wereld te slaan. In Antwerpen ging hij heimelijk aan boord van het Duitsche stoomschip „Karla" met bestemming naar Teneriffe. Daar hoopte hij werk te .vinden, althans hij stelde zich voor eenmaal in Afrika zijnde, zich wel een bestaan te zullen verzekeren. Jammer voor dezen jongeman werd hij tij dig aan boord opgemerkt, te Vlissingen ge land en aan de politie overgegeven. Deze zette hem over de grens. De aangehoudene is echter vol goeden moed, straks beter te zullen slagen, waar toe hij al zijn energie, zooals hij te kennen gaf, zal aanwenden. Dit jongmensch, niet bevreesd iets te wa gen, zal zich wel een toekomst scheppen. Diefstal. Uit een slachtplaats 'alhier bleek vleesch ontvreemd te zijn. Een politioneel onderzoek vindt plaats. Lek in de waterleiding. Zaterdagavond ontstond in de waterlei ding op den Prins Hendrikweg tegenover het station een lek. Het defect werd zoo spoedig mogelijk hersteld. Schoorsteenbrand. Door de politie is een schoorsteenbrand gebluscht in een perceel op de Oude Markt. Op een oogenblik viel de schoorsteen om en kwam door een glazen koker in de wo ning van den bewoner terecht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Kinderkoor „Euphonia". Bovengenoemd kinderkoor, hetwelk onder leiding staat van den heer J. F. J. Mach- geels, geeft op Zaterdag 13 Januari zijn eerste openbare uitvoering in het Concert gebouw en vangt aan om half acht. Naast een viertal koorliedjes en eenige liedjes voor solistjes, wordt opgevoerd de operette „Goudmuiltje" van M. A. Brandts-Buijs Jr. MIDDELBURG. Het bewaarschool-onderwijs. Burg. en Weth. stellen na ambtelijke overweging voor, ten behoeve van het open baar bewaarschool-onderwijs een leeftijds grens te bepalen voor de toelating' en wel 4 jaar. Tevens stellen zij voor aan de drie bijzondere bewaarscholen subsidie uit te keeren alleen voor kinderen van 4 jaar en ouder, nl. 25 per leerling tegen vroeger 30 per leerling, met een maximum van 2500 in plaats van 3000. Het schoolgeld voor het openbaar be waarschool-onderwijs, thans 3 per leer ling per jaar, zal moeten worden verdub beld. Aan deze school kan het personeel met 2 onderwijzeressen worden ingekrom pen en zal voor 1934 deze school 1180 minder kosten en de drie bijzondere scholen 2800 minder. Op een verzoek van de Vereeniging tot instandhouding van een voorbereidende klasse aan de rijkskweekschool om subsidie van 10 per leerling tot een maximum van 300, meenen Burg. en Weth. niet te kun nen ingaan. Dit voorstel was gereed toeri de belang rijke korting op de rijksbijdrage kwam. De minderheid van Burg. en Weth. is dan ook van oordeel dat overwogen moet worden om het openbaar bewaarschool- onderwijs met ingang van den nieuwen cur sus geheel op te heffen en de subsidie voor de bijzondere bewaarscholen op te doen houden. Lezingen over de motor- en rywielwet. In een der zalen van de sociëteit „St. Joris" te Middelburg is door den heer R. A. Avink, hoofdinspecteur van politie alhier de laatste van een drietal lezingen in dit seizoen gehouden betreffende de motor- en rijwielwet en bijbehoorende beschikkingen voor de diverse cursussen van het instituut voor Auto Technisch Onderwijs A.T.O. Op duidelijke en overzichtelijke wijze zette de heer Avink de strekking der verschillen de artikelen uiteen, terwijl door het vertoo- nen van lichtbeelden en van een verkeers- film een uitstekend overzicht werd gegeven van de wijze hoe men op den weg wèl en hoe men op den weg niet heeft te handelen. Na afloop dezer lezingen, die door de aanwezigen met veel belangstelling werden gevolgd, dankte de directeur van het Insti tuut voor Auto Technisch Onderwijs A.T.O., cle heer G. Wagenvoorde, den heer Avink voor de wijze waarop hij een en ander had verduidelijkt en om dit stuk „verkeers- onderwijs" tot zijn recht te brengen. gemeentehuis worden gehuldigd in tegen woordigheid van den raad en het gemeen- tepersoneel. Belangstellenden zullen bij deze huldi ging tegenwoordig mogen zijn. KOUDEKERKE. Een zilveren jubileum, De heer P. J. Terwoert Jr. heeft 1 Janu ari den dag herdacht, waarop hij vóór 25 jaar het ambt van gemeente-secretaris aanvaardde. Morgenmiddag 2 uur zal de heer Ter- woert in verband met dit jubileum op het GOES. Groote crisisvergadering te Goes. In verband met de alarmeerende berich ten, welke worden vernomen over een be perking van den suikerbietensteun, zal de Crisis-commissie uit de Zeeuwsche land bouworganisatie onder leiding van mr. P. Dieleman een groote crisisvergadering hou den op Dinsdag 16 Januari 1934 in het „Schuttershof" te Goes. De Crisis-commissie is van meening dat de instandhouding van de suikerbietencul tuur voor Zeeland een levensbelang moet worden geacht. Een beperking van den bietensteun zal voor ons gewest groote na- deelige gevolgen hebben, niet alleeen voor de landbouwers, doch eveneens voor de landarbeiders en andere groepen der sa menleving op het platteland. Een beperking van den bietensteun zou een noodzakelijke beperking van de suiker bietenteelt tot gevolg hebben, waardoor minder werkgelegenheid in de landbouwbe drijven en suikerfabrieken en aanverwante bedrijven zal ontstaan, met als gevolg groo- ter werkloosheid. De spoor- en tramwegen en binnenschip- perij zullen de nadeelige gevolgen ervan ondervinden door een vermindering- van het vrachtvervoer en uiteindelijk zullen de be langen van de ambachtslieden en nering doenden erdoor worden geschaad. Vele groepen der samenleving op het platteland zijn gebaat bij dè instandhou ding van de bietencultuur in ons gewest. De commissie meent dat zeer groote be langen voor het p'-Y" eland op het spel staan en. wil derhalve met klem stelling nemen tegen een inkrimping van den bie tensteun. In de vergadering zal het vraagstuk der bietensteunverleening door een aantal spre kers worden ingeleid, waarbij in het bijzon der de beteekenis van de suikerbietencul tuur voor de provincie Zeeland in het licht zal worden gesteld, ten aanzien van de ar beiders, schipperij en middenstandsbelan- gen. Eveneens zal het bestaansrecht der Nederlandsche suikerproductie een onder werp van bespreking uitmaken. Daarom als één man op naar de Crisisvergadering op 16 Januari a.s. te Goes, ter verdediging van uw rechtmatige belangen. De besturen der landbouworganisaties worden verzocht hun leden op te wekken deze belangrijke vergadering in grooten getale bij te wonen. BRESKENS. Loop der bevolking. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 31 December 1932 1554 m. en 1556 v., aantal geboorten in 1933 26 m. en 22 v., aantal vestigingen in 1933 77 m. en 62 v., totaal 1657 m. en 1640 v. Aantal overlijdens 11 m. en 5 v. Vertrokken personen 43 m. en 56 v. Totaal aantal inwoners op 31 Decem ber 1603 m. en 1579 v. is 3184 zielen. De actie tegen de tram Breskens Maldegem. Het „Dagblad van Noord-Brabant" heeft eenigen tijd geleden gemeld, dat er bij een groep obligatiehouders van de tram Bres kensMaldeghem, groote ontstemming be stond. Dit heeft thans geleid tot de stichting van een comité tot behartiging van de be langen der obligatiehouders in die maat schappij. Het comité was slechts voorloo- pig, doch het blad verneemt dat dit thans bestendigd zal worden, ten einde actie te voeren, tot verdere algemeene behartiging van de belangen der aandeelhouders. Deze maand nog zal een algemeene vergadering worden gehouden van obligatiehouders te Oostburg, waar, naar wij vernemen belang rijke zaken aan de orde komen en ook zeer belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan. Waterschappen. Bij Kon. besluit is benoemd in de provin cie Zeeland tot lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water schap Oud- en Jong-Breskens J. D. Ris- seeuw te Breskens. 59 m. en 46 vr. is 105 zielen. Totaal dus 1221 m. e:i 1210 vr. is 2431 zielen. Zij verminderde door sterfte met 9 m. en 9 vr. is 18 zielen en door vertrek met 71 m. en 60 vr. is 131 zielen. Totaal 80 m. en 69 vr. is 149 zielen. De bevolking bestond alzoo op 31 Decem ber 1933 uit 1141 m. en 1141 vr., is 2282 zielen. Er werden slechts 13 huwelijken geslo ten. Loop der bevolking. Over de maand December 1933. I n g e k o m e n L. C. de Waele, van IJzendijke, op Kruisdijk O 180. C. A. van de Velde, van Hoofdplaat, op Kruisdijk O 180. Vertrokken: G. van Dees, Boe- renhol O 29, naar Axel-. M. van de Voorde, van Plattendijk W 151, naar Cad- zand. GROEDE. Loop der bevolking. Op 31 December 1932 bestond de bevol king uit 1144 m. en 1139 vr., is 2283 zielen. Zij vermeerderde door geboorte met 18 m. en 25 vr., is 43 zielen en door vestiging met IJZENDIJKE. Loop der bevolking. Ingekomen. E. de Pauw, van Waterlandkerkje M. L. Wijffels, van Schoondijke C. J. Kopmels, van Biervliet B. de Vos, van BiervlietA. van de Voorde, van Waterland-Oudeman B. van Opdorp, van HoofdplaatD. Heinsdrjk, van Ter Neuzen Ed. Marteijn, van Biervliet. Vertrokken. A. J. Pijk, naar Ostende C. Dellaert, naar Bouchaute C. J. Sijnesael, naar HoofdplaatA. J. Man- have, naar Breskens L. de Waele, naar Groede M. van de Meirs en J. Saey, naai' WatervlietP. J. de Boevere, naar Schoon dijke A. van de Voorde, naar Waterland- Oudeman Iz. de Reu, naar Schoondijke A. de Hulster, naar Wemeldinge E. C. Lutijn, naar BiervlietC. de Schoolmeester, naar BiervlietM. van Pamelen, naar Schoondijke J. A. Blomme, naar Water vliet C. A. den Hollander, naar Schoon dijke E. S. Termont, naar Middelburg P. de Backs, naar WatervlietJ. S. Heinsdijk, naar Ter Neuzen. Tal van katten vergiftigd. In de laatste veertien dagen werden niet minder dan tien doode katten gevonden in de kom der gemeente. Naar het schijnt zijn de dieren allen aan vergiftiging ge storven. Het vermoeden wint dan ook alge meen veld, dat hier de laffe hand van een dierenbeul aan het werk is. Onder de ge storven dieren waren er meerdere zeer schoone exemplaren. Men hoopt, dat de da der ontmaskerd zal worden. TERNEUZEN. Een schip omhoog gevaren en vlot gesleept. Het van Londen komende ledige Neder landsche motorschip „Zuidland" is gister morgen tijdens laag water in de vaargeul van Everingen aan den grond geloopen. Een viertal sleepbooten van de Union de Remorquage et de Sauvetage verleende assistentie, doch het bleek niet mogelijk, het schip, dat zeer hoog zat, vlot te trek ken. Men heeft toen de watertanks laten leegloopen waarna een tweetal sleepbooten er gisterenmorgen om 6 uur in geslaagd zijn de „Zuidland" vlot te brengen. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen voort gezet. Scheepvaartbeweging. Gedurende het afgeloopen jaar zijn te Temeuzen in totaal opgeschut 2111 zee schepen metende 1.991.659 N.R.T. De cij fers voor het jaar 1932 bedroegen opge schut 2510 zeeschepen met een tonnenmaat van 2.169.058 N.R.T. Gebrek aan drinkwater in Zeeuwsch- Vlaanderen. In Zeeuwsch-Vlaanderen is gedurende en kele jaren een krachtige actie gevoerd te gen het oprichten van een drinkwater- maatschappij. De bewoners ondervinden thans dat een drinkwaterleiding in een be paalde behoefte zou voorzien. Er heerscht thans in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen ge brek aan water. De neerslag in de laatste maanden van zoo weinig beteekenis ge weest, dat de regenbakken voor het groot ste gedeelte geheel leeg zijn. Vele personen moeten het water ï'eeds per emmer koopen. De rechtbank te Middelburg heeft heden in staat van faillissement verklaard C. van den HeuvelErasmus te Breskens. Rechter-commissaris mr. A. van der Hoop curator mr. W. Ie Maïs idvocaat te Sluis. Wordt ge weer gekweld door die nare pijnen, waardoor Ge Uw werk niet meer kunt blijven verriclüen. Neem nu loch eens één of twee "AKKERTJES" die Uw pijnen zullen verdrijven en U ook in deze dagen fit en opgewekt zullen maken. Nrterlandtch Ongeëvenaard tegen Hoofd-' pijn. Kiespijn, Rheumatische pijnen, Zenuwpijn, Vrouwen* pijnen. Per 12 st. slechts 50 ct Volgens recept van Apotheker Dumont AKKERTJES" Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. Mijnheer de Redacteur, Mag ik even een plaatsje vragen in uw veel gelezen blad. Als trouw luisteraarster naar de radio kerkdiensten heb ik een klein verzoek aan alle Badhuisstraat-bewoners en omgeving, Is het zoo'n groote opoffering om, gedu rende de morgenuren, van 10 tot 12, des Zondags niet te stofzuigen óf het te laten doen? Zondagmorgen jl. was de uitzending door het vele geraas, totaal niet te genie ten. Vooral voor- ouden van dagen of zieken is dat een groote teleurstelling. Me dunkt, met een beetje goeden wil is daar toch wel verandering in te brengen. 'k Ben ervan overtuigd namens velen te spreken. Bij voorbaat vriendelijk dank. N. DE FRANSCH—DUITSCHE HANDELSBETREKKINGEN. In welingelichte Fransche kringen ver klaart men naar aanleiding van een van Duitsche zijde gedane mededeeling, dat de nieuwe Fransche contingenteeringsmaatre- gelen een jaarlijksche daling van den Duit- schen uitvoer naar Frankrijk van ongeveer 600 millioen francs tengevolge zouden heb ben, dat deze mededeeling waarschijnlijk op een misverstand berust. De verlaging der contingenten met 25 overeenkom stig de aankondiging in het „Journal Offi- ciel" van 31 December j.l., is niet definitief en sluit de mogelijkheid van bepaald© schikkingen niet uit. Voor haar vertrek naar Berlijn is de Duitsche delegatie een lijst overhandigd, die alle door Frankrijk nieuw te contingenteeren artikelen bevat. Aangezien de Fransche regeering vast be sloten is deze voorstellen te handhaven, zou het overige deel der te contingenteeren goederen voor den Duitschen uitvoer be houden kunnen blijven, indien de Rijksre- geering geen tegenmaatregelen neemt, WORDT VAN DER LUBBE BEGENADIGD Inzake een eventueele strafverzachting voor Van der Lubbe, is bij het Nederland sche gezantschap te Berlijn nog geen ant woord der Duitsche rijksregeering op het door den Nederlandschen gezant gedane verzoek binnengekomen. Men is echter van meening, dat het verzoek zal worden inge willigd en dat Van der Lubbe's doodstraf zal worden veranderd in levenslange tucht huisstraf. Een definitieve beslissing over het lot van Van der Lubbe kan in de volgende kabi netszitting worden genomen, waarschijnlijk vandaag, als rijkskanselier Hitier te Berlijn is teruggekeerd. De internationale belangstelling voor Van der Lubbe blijkt uit een motie door het parlement van Brazilië aangenomen, waar in de Duitsche regeering verzocht wordt om clementie voor Van der Lubbe.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1