mm UIT DRAAD EN LUCHT PREDIKBEURTEN Bultenlandsch Weerbericht. zijn maar het belang der personen gay.: voor dat van het goed. Men gebruikt een teil of emmer die ontsmet kan worden met 5 pet. creoline. Geëmailleerde, goed gegla zuurde of steenen emmers of teilen zyn het beste (geen houten). Dit goed wordt dan later aan de ontsmettings-inrichting mee gegeven, en wanneer dit niet mogelijk is, moet de huisvrouw of de verpleegster het zelf ontsmetten. Want nooit mag men be smet waschgoed aan bleeker of waschir.- richting geven, waar geen gelegenheid tot ontsmetten bestaat. Palingvangst langs den Ouden Rijn. Door het vele jjs, dat zich nog steeds in den Ouden Rijn bevindt, krijgt de visch het bedenkelijk te kwaad. Vrijwel langs den geheelen Ouden Rijn komt de visch langs de oevers naar boven. Uiteraard wordt daarvan door zeer velen geprofiteerd. Bij tientallen ponden tegelijk wordt de paling opgeschept. Daar dit echter verboden is, worden ook dagelijks ettelijke processen-verbaal opgemaakt. Nochtans kan het verscherpte politietoezicht de visch- liefhebbers er niet van weerhouden van dit buitenkansje te profiteeren. Er zijn perso nen, die binnen enkele uren 20 k 30 pond paling, benevens een groote hoeveelheid witvisch, als snoek en brasem, hebben weten te bemachtigen. Jonge beren in den Die rentuin. Met enkele dagen vertra ging heeft het jonge berenpaar in den Die rentuin te 's-Gravenhage het leven ge schonken aan een paar alleraardigste jon gen. Gewoonlijk komen deze 1 of 2 Januari ter wereld en hoewel het leger reeds gerui- men tijd door de moeder op zeer vernuftige wijze klaar gemaakt was, was er de laat ste dagen van het jaar nog niets van jon gen te bespeuren. Vanmorgen echter werd de oppasser aangenaam verrast door het ges.hreeuw der jongen. Dat geluid komt ongeveer overeen met dat van biggen. De grootte van een pas geboren beer is die van een groote rat, wat te meer verwondert, daar de moeder zelf toch een flink zoogdier is. Dit is de derde maal dat de beren in den Haagschen Dierentuin geworpen hebben. Steeds waren het mooie, gezonde dieren, die later aan bevriende tuinen in het bui tenland worden afgestaan. Door sneeuw geïsoleerd dorp bevrgd. Uit Nice wordt ge meld, dat het Fransche Alpendorp Breil gedurende eenige dagen tengevolge van een lawine geheel van de buitenwereld is afge sneden geweest. Tengevolge van de groote sneeuwmassa's konden noch de dorpsbewo ners, noch de in het dorp aanwezige toe risten contact met de buitenwereld krijgen, terwijl de levensmiddelenvoorraad in het dorp snel afnam. Thans zijn Fransche Al penjagers er in geslaagd den weg naar Breil vry te maken en op ski's konden zij het dorp ui zijn isolement verlossen. Een 100 - jarig huwelijks- feest. Uit Joegoslavië komt het be richt dat het echtpaar Stojan en Jelka Dimitryewitsj hun 100-jarig huwelijksfeest hebben herdacht. H\j is 123 jaar en zij telt 119 lentes. Een verslaggever van „Politika" is naar Klinowo in Zuid-Joegoslavië gegaan, waar het ech' ->aar woont. Het plaatsje ligt op 60 K.M. afstand van het dichtstbijzijnde spoor wegstation, in een bergachtige streek, zoo dat de journalist, beladen met een foto toestel, vier dagen noodig had, om in de plaats van bestemming aan te komen. Jelka ontving hem en deelde mede, dat haar man zich op zijn schapenfokkerij in de bergen bevond, zoodat de bezoeker maar verder moest trekken, doch de journalist had den moed allang opgegeven en vergenoegde zich met een interview met het bruidje. Zij wan vol bewondering voor haar Stojan, die heel veel kent, want hij heeft voor priester gestudeerd, maar kon zijn studies niet voortzetten, omdat hij te weinig voor bereidend onderwijs had genoten. Hij werd daarom schapenfokker en dat is hij geble ven. Vele weken brengt hij door op zijn boerderij in de bergen, maar op gezette tijden komt hij naar de uitverkorene van zijn hart kijken. Er zijn vijf kinderen geweest, drie zoons en twee dochters, van wie alleen de Iaat- sten nog leven. In het dorp wonen 80 af stammelingen, doch alle dorpelingen spre ken van opa en oma, als r'J het echtpaar bedoelen. Vol droefheid spreekt Jelka van haar overleden zoons. Twee zijn in gevechten met de Turken omgekomen, de andere verloor het leven bij een ongeluk in een zwavel- mijn. Ook Stojan is een ware vechtersbaas geweest. Hij was komitadji en beschouwde de Turken als zijn erfvijanden en wanneer er veer een wraakexpeditie over de grens trok, behoorde Stojan tot de voorhoede. Een bepaald dieet om een dergelyken hoogeh leeftijd te bereiken, kon het vrouw tje niet opgeven. „We eten, wat alle boeren eten," aidus besloot zij het onderhoud, „en Stojan houdt van een goed glas brandewijn en een pijp tabak." De overstroomingsramp bjf Orbey. Een nauwkeurig onder zoek naar de oorzaak van de overstroo mingsramp bij Orbey heeft uitgewezen, dat de ramp veroorzaakt is door het breken van een toevoerbuis, welke het „Lac blanc" met het 128 meter lager gelegen „Lac noir". waaraan de electrische centrale gelegen is, verbindt. Met een snelheid van 37.3 meter per seconde stortte het water naar beneden en klotste tegen de muren van de centrale aan. Het noordelijk deel van het gebouw, waarin zich de arbeiders bevonden, werd geheel vernield. De negen verongelukten zijn on danks urenlang zoeken met duikers nog niet gevonden, ïerwyl men Vrjjdag in de morgenur.n nog rekening hield met de mogelijkheid, dat ook de stuwdam zou doorbreken, is dit gevaar thans gev/eken. De dam heeft aan den geweldigen druk van de urenlang met geweld omlaagstortende watermassa's weerstand geboden. Het schandaal van Bayonne. Het parket van Lyon heeft zijn onderzoek voortgezet inzake de bank- krach van Bayonne, waarin de Rus Sta- visky de brutale hoofdrol speelde en waar in voor ongeveer 400 millioen frank verduis teringen werden gepleegd. De op de markt gebrachte obligaties voor een respectievelijk bedrag van 125 tot 150 duizend frank, werden door de makelaars opnieuw verkocht voor den spotprijs van 475 tot 500 frank. Een der makelaars is in arrest gesteld. Alexander Stavisky, die zich graag Ar- séne Pupin" noemde, bezat een knap ver stand en had een zeer voornaam voorko men, dat onwillekeurig vertrouwen inboe zemde. Maar bovenal was hij een stoutmoe dig, vooruitstrevend durver, die geen mid delen ontzag tot het bereiken van zijn doel. In het begin van den oorlog was hij be stuurder van de „Cadet Roussel" en ver wierf later het alleenrecht op de' exploita tie, aldus de Brusselsche „Standaard" van het besproken dagblad van den Eiffeltoren. Ook rijke dames kwamen onweerstaan baar onder zijn invloed, en dit was voor hem een flinke gelegenheid haar groote sommen gelde af te persen. Dit alles liet hem toe zeer goede zaakjes te ondernemen, doch zijn oneerlijkheid speelde hem, niette genstaande al zijn listen, kwade parten, zoodat hij in de jaren 19261928 in de ge vangenis werd opgesloten. Nauwelijks werd hij in voorloopige vrij heid gesteld of hij richtte een juweliers zaak op en een bank van leening, te Parijs- Plage, Biarritz en Cannes, die ten minste wettelijk in orde schenen te zijn. Maar de beheerder van het huis te Cannes vluchtte met juweelen voor een waarde van meer dan één millioen. De bedrogen bedrieger stond machteloos, daar zijn oneerlijke ver trouwensman bij een aanklacht heel wat ongure zaakjes zou aan het licht brengen. Ofschoon Stavisky om zijn groote rijk dommen zeer werd -gevleid en geëerd, had hij echter vele vijanden, zoodat hij verplicht was een lijfwacht van boksers en worste laars te zijner bescherming op te richten. Het schoone leventje bleef durenSta visky werd ten koste van veel geld, exploi tant eener prachtige Parijsche music-hall, en stelde een vreemde vedette in de gele genheid groote beroemdheid te verwerven. Dit deed hij naar het schijnt om in de gunst te komen van een vreemd gezant, wiens hulp hij behoefde voor een uitgebreide fi- nancieele operatie, van internationalen om vang, die hem meer dan 100 millioen zou opbrengen. Gelukkig werd de listigaard bij tijds gestraft,, zoodat denkelijk nog een grootere financieele krach, dan deze van Bayonne, werd vermeden. Het spoorwegongeluk in Frankrijk. Uit inlichtingen door den rechter van instructie te Meaux aan de pers verstrekt in verband met het in staat van beschuldiging stellen van zes le den van het spoorwegpersoneel, van een hoofdingenieur tot een arbeider-verificateur, wegens de treinramp bij Lagny, blijkt het volgende Krachtens de voorschriften moet, by de aankomst van een locomotief in het depot, een arbeider-verificateur onmiddellijk het diagram van de controlestrook Flam an (waarop automatisch de afgelegde afstand, de snelheid en de stand der signalen zijn aangeteekend) onderzoeken, de strook ver wijderen en zich er van verzekeren, dat er geen flagrante afwijkingen zijn geweest in het functionneeren er van. Ontdekt hij een of andere afwijking (het reglement spreekt van „anomalieën") dan moet hy er dadelijk verslag van uitbrengen. Later moet dan nog eens een zorgvuldiger verificatie volgen. In dit geval is de officieel vastgestelde anomalie niet gesignaleerd. En heeft geen ernstige summiere verificatie plaats gehad. Bij den terugkeer van de locomotief, op 22 December, van een reis naar Bazel, is de anomalie niet gesignaleerd door den arbei der die toen dienst had en die thans in staat van beschuldiging is gesteld. Den vol genden dag reed de locomotief naar Straatsburg, met het bekende noodlottige gevolg. Een wonderstruik. Ook dit jaar heeft zich weer het wonder ver toond, dat zich sedert 29 December 1336 jaarlijks herhaalt op het terrein van Onze Lieve Vrouwekerk in Bra, nabij Cuneo, na- melyk het in vollen bloei geraken van een wilde doornstruik. Eenige schrijvers uit de 14e eeuw verhalen, hoe in dit wilde bosch- gebied een jonge vrouw, die op het punt stond moeder, te worden, zich opeens door woeste huursoldaten zag achtervolgd, In haar angst de Heilige Maagd aanriep en daarop de Madonna zag verschijnen, die haar bevrijdde van het dreigend gevaar. Nadat het visioen voorbij was, zag de vrouw het geheele struikbosch in bloei. De traditie voegt er aan toe, dat zij toen een kleinen jongen ter wereld bracht. Ter her denking van dit feit begeven de bewoners van Bra zich geregeld den 29sten December naar de kerk, waar zij ook thans weer den wonderbaarlijken bloei konden waarnemen, die zich prachtig heeft ontwikkeld onder sneeuw en ij zei. De struiken schijnen niets anders te zijn dan de gewone prunus silvestris, die drie keer in het jaar bloeit, en wel in Maart, September en December in den winter zonder bladeren. Het feit heeft aanleiding gegeven tot een heele litteratuur, doch het volk heeft, zonder diepgaande onderzoekin gen, in 1600 op die plaats een kerk gesticht en in September van het vorige jaar is de eerste steen gelegd voor een nieuwen tem pel, die in 1936 gereed moet zijn bij de zesde eeuwherdenking van het wonder. Massale verdwijning van katten. Onder de bewoners van Mossel Baai werd dezer dagen groote consternatie gewekt door het verdwijnen van hun katten, aldus wordt uit Kaapstad gemeld. Een groot aantal katten was plot seling verdwenen en op een gegeven oogen- blik waren alle katten op geheimzinnige wijze verdwenen. Het mysterie wérd groo- ter, toen korten tijd later sommige poesjes huiswaarts keerden, terwijl anderen voor goed wegbleven. Weldra meende men echter de oplossing van het raadsel te hebben gevonden. Al thans begon een gerucht de ronde te doen, dat een circus, dat in de buurt vertoefde, katten noodig had om zijn leeuwen te voe den. Iedereen die een kat naar het circus zou brengen, zou vrij toegang tot de voor stelling krijgen. Het gerucht vond vooral geloof onder de prille jeugd van Mossel Baai en de straatjeugd organiseerde een zoo effectieve kattenjacht, dat alle katten van Mossel Baai door hen gevangen werden en naar het circus gebracht. Daar echter wachtte den jongens een teleurstelling, want de leeuwen bleken niet met katten ge voerd te worden. Sommige poesen werden teruggebracht, doch vele bleven voor goed van huis weg. De opgravingen te Her- culanum. Reeds vroeger is melding gemaakt van een opgegraven huis in Her- culanum, een termopolium, een soort her berg, waaraan' tevens een winkel was ver bonden. Men vond er alles nog- op zijn plaats, de pannen op het fornuis, de kruiken en kannen op de toonbank. En dank zij de nauwkeurige restauratie kan men thans het lokaal zien, zooals het was op het oogen- blik der verwoesting, zonder dat er ook bet minste ontbreekt. Een paar maanden gele den moest evenwel nog de linkervleugel van de woning, bestemd voor het gezin van den eigenaar der zaak, worden opgegraven en in deze laatste weken bracht het houweel een groot gedeelte aan het licht van een badkamer, waarvan de muren met een prachtig mozaiek zijn versierd, ongetwijfeld een der schoonste uit de oudheid. In den muur tegenover den ingang ontdekte men een soort schilderij met een ornamenteele omlijsting in geometrische teekeningen. Verder heeft de mozaiekkunstenaar er een nis gemaakt met twee figuren, waarin ge makkelijk de zeegoden Poseidon en Amphi- trite zijn te herkennen, die in hun prachtig verisme en plastiek het werk van een be gaafd schilder lijken. Op een anderen, nog niet geheel blootgelegden muur, is een mo zaiek te voorschijn gekomen, dravende hon den voorstellend, waarboven een rijk fes toen in bloemen en vruchten, bekroond door een vliegende pauw. Een tweede, nog niet geheel aan het licht gebrachte nis, doet door de honden aan weerszijden, de aanwe zigheid vermoeden van een Diana of een Athenio. WEER BRAND OP DE „J. P. COEN". AMSTERDAM. (V. D.) Aan boord van het aan de Javakade liggende mailschip „J. P. Coen", dat naar men weet na gerui- men tijd opgelegd te zijn geweest, gereed wordt gemaakt om 3 Februari a.s. weer in den passagiers- en maildienst op Indië te worden opgenomen, is hedenmorgen tijdens werkzaamheden in het onderruim en het onder-tusschendek van ruim I in het voor schip een brand uitgebroken, welke zich ernstig liet aanzien, doch gelukkig niet van grooten omvang is. In dit voorste ruim was een zgn. brander bezig met het branden door middel van een steekvlam, van eenige gaten in de scheepshuid aan bakboordkant voor de zgn. buitenboord afsluiting. Bij dit werk was volgens voorschrift een wachts- man aanwezig met een zak zand en een snelblusscher, ten einde op eventualiteiten voorbereid te zijn. Hoe noodig dit was bleek toen plótseling eenige vonken in het ruim terecht kwamen en een vry groote hoeveel heid afval In brand staken, met het gevolg dat uit dit materiaal in een oogenblik de vlammen opsloegen. De wachtsman tracht te nog In - vuur met het beschikbare zand en den snelblusscher te dooven, doch dit mocht niet baten. Onmiddellyk werd daar op groot alarm gemaakt en de- brandweer rukte, volgens het afgesproken systeem van fluitsignalen, in verband met de tele foonstoring, met zeer veel materiaal uit. Er werd met 20 slangen gewerkt, met het gevolg dat er zooveel water in het ruim werd gestuwd, dat de „J. P. Coen" lang zaam slagzij ging maken aan de richting van den walkant. Nadat men 5 kwartier had gewerkt, was men den brand meester. Omtrent de schade kon men ons van mor gen nog geen positieve mededeelingen doen, terwijl men ook nog niet kon mededeelen of in het vertrek naar Indië door dezen brand vertraging zal ontstaan. De persver tegenwoordigers werden niet tot de boot toegelaten. EEN KRINGLEIDER DER N.S.B. KAN GEEN BURGEMEESTER ZIJN. HEERLEN (V. D.) De burgemeester van Amstenrade Graaf M. de Marchant et d'Ansembourg, die onlangs is benoemd tot plaatsvervanger kringleider van den N.S.B., heeft na een onderhoud met den minister president dr. Colijn zijn ontslag aangeboden als burgemeester van Amstenrade. DE TERUGREIS VAN DE „POSTJAGER" BATAVIA. (Aneta). Nadat de „Postja- ger" hedenmorgen te 3.11 (Java tijd) voor zijn terugreis naar Nederland was vertrok ken, keerde het vliegtuig reeds na een half uur weer op Tjililitan terug. Brj zonsopgang werd de thuisreis opnieuw aanvaard. Officieel wordt door den vertegenwoordi ger van het studie-comité Snelpost Neder landIndië medegedeeld, dat de terugkeer van den „Postjager" naar het vliegveld plaats vond, omdat de benzinedruk van den middenmotor terugliep. Een nauwkeurig onderzoek toonde aan, dat dit was veroor zaakt, doordat eenige zeer kleine bladder- tjes tusschen het ventiel van de benzine pomp waren geraakt. Ofschoon het mogelijk geweest ware met de handpomp voldoende druk op het benzine-reservoir te houden, vond de bemanning het beter met het oog van vliegen brj nacht de oorzaak van het euvel op Tjililitan op te sporen. EEN ERNSTIG VLIEGONGELUK. PARIJS. (V. D.) Een der eerste Ameri- kaansche vliegsters en de eenige buiten- landsche vrouw, die in het bezit is van een Fransch luchtvaart-brevet, miss Evelyn Graham Frost, vertrok gisteren met haar vliegtuig, vergezeld van een Engelschen piloot uit Parijs naar Egypte. Tengevolge van den mist verongelukte het toestel bij Nevers en werd geheel vernield. Miss Frost werd gedood, terwijl de piloot zwaar werd gewond. DE KLEINE ENTENTE VERDAAGT ZICi PRAAG (V. D.) Op grond van een over eenkomst tusschen de ministers van bui- tenlandscne zaken der Kleine Entente is de voor de volgende week te Agram vast gestelde bijeenkomst van den permanenten raad der Kleine Entente verdaagd gewor den. De zitting zal thans pas einde der maand plaats vinden. De eers*o conferentie van den Economi- schen Raad der Kleine Entente zal op 9 Januari te Praag worden geopend. HITLER ONTVANGT. BERLIJN (V. D.) Naar „Voelkische Beobachter" meldt heeft Hitler in het Bruine Huis den leider der afdeeling bui tenland van de N.S.D.A.P., Boehle, ontvan gen, die geschenken overhandigde van in het buitenland wonende Duitsche party- genooten en het resultaat mededeelde over de vrijwillige stemming, welke op 12 No vember 1933 bij alle Duitseliers in alle dee- len der wereld is gehouden. Op dien dag hebben op instigatie der in het buitenland gevestigde Duitsche plaatselijke afdeelin- gen der N.S.D.A.P. de Duitsche volksgenoo- ten in het buitenland over dezelfde kwes ties gestemd als in het rijk. DE KWEST E DER OORLOGS SCHULDEN. WASHINGTON. (V. D.) Van wel inge lichte zijde wordt medegedeeld dat presi dent Roosevelt binnenkort een boodschap tot het Congres zal richten over de kwestie der oorlogs "Chulden. DE ENGELSCH-TALLAANSCHE BESPREKINGEN. ROME. (V.D.) In welingelichte Fransche kringen te Rome verluidt, dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken Simon voor zjjn vertrek naar Londen een onder houd heeft gehad met den Franschen am bassadeur Chabrun om hem in te lichten over zijn besprekingen met Mussolini. Van Fransche zyde toont men zich tevre den met het resultaat en wijst men vooral op den geest van verdraagzaamheid, die de Duce aan den dag heeft gelegd, door zich accoord te verklaren met het uitstel van de herziening van den Volkenbond tot na de lègeling der ontwapsmngs-.kwestie. Voorts is men van meening, dat een wezenlyke stap in de richting van ontwapening is ge daan in den geest zooals Frankrijk heeft uiteengezet in de jongste Aide memoires aan de rijksregeering. WISSELKOERSEN Noteering; van heden, 6 Januari 1934, de» vm. 11.30 uur (officieel) Londen 8.11Berlijn 59.15 Parijs 9.74% Brussel 34.60 Zwitserland 48.17jé New-York 1.S7Ü. ZONDAG 7 JANUARI 1934. BRESKENS. 9.30 uur Ds. W. H. KELDER Jr. 5.30 uur Ds. W. H. KELDER. van Rotterdam (Jeugddienst.) GROEDE. 9.30 uur Ds. VAN KOOTEN. Evang. Luth. Gemeente. 9.30 unur Da. L. C. DUFOUR. BIERVLIET. 9.30 uur Ds. VRIJLANDT. CADZAND. 9.30 uur Ds. VISSER. HOOFDPLAAT 2 uur Ds. VRIJLANDT. NIEUW VLIET. 5.30 uur Ds. VAN KOOTEN. OOSTBURG. 9.30 uur Ds. FABER. RETRANCHEMENT. 9.30 uur Ds. W. VAN DER VEN. SCHOONDIJKE. 10 uur Ds. SNIJDELAAR. WATERLANDKERKJE. 9.30 uur Ds. VAN YPEREN, IJZENDIJKE. 9.30 uur Ds. CASTELEIN. Samengesteld door het Kon. AieteorologiscH Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 776.7 te Cler mont. Laagste barometerstand 713.5 te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van 7 Janu ari Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Nevelig tot half of zwaar be wolkt. Weinig of geen neerslag. Lichte vorst des nachts. Overdag temperatuur om, het vriespunt tot lichte dooi. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door hei Kon. Met. Instituut De veranderingen in den luchtdruk zija zeer snel en zeer groot. Terwijl de barome ter op IJsland gisterenmorgen ophield met het stijgen, begon hij gisterenmiddag reeds weer te dalen, waarbij de luchtdruk in het Oosten van IJsland in 13 uur 30 mM. viel. Op het oogenblik, waarop de stations in het Noorden en Oosten nog snelle daling van den luchtdruk r ^Iden, bericht Reyk javik reeds weer stijging. Ook op de Noordzee tusschei'. Schotland en Noorwe gen ligt een gebied met snelle luchtdruk- dalingen, dat ver naar het Noord-Oosten trekt. In ons land en Zuid-Skandinavië is de luchtdruk sinds gisterenmorgen 15 mM. gestegen. In het geheele Oosten en Noord- Oosten zijn de barometers allerwege nog sterk stijgende. In bet gebied waar gisteren de opklaring doordrong, viel overal regen, In Zwitserland hoeveelheden tot 10 mM. In de Alpen is het op groote hoogte thans zeer koud (—15° C. op 2500 M., —21° C. op 3500 M.) met helderen zonneschyn. Da lagere bergen zijn nog in wolken gehuld. In het opklaringsgebie 1 vormde zich in den nacht mist en is de temperatuur om of on der het vriespunt. Met de snelle veanderin- gen, welke nog in gang zijn is de ontwik keling van den toestand nog onzeker en is torugkeering van de vorst niet uitgesloten*

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 3