500 300 25 GROOTE JAARLIJKSCHE OPRUIMING JANUARI 72e Jaargang 1934: Uitgave: firma f. VAN DE VE1BE Jr., UlaJstraat 58-60, Viissingen. lelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feesïüsgen GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS FIRMA J. PERVOOST. iNIO. VUSSINOSCHE COURANT ABÜNNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 15 regels 71.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 15 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels /Ialles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 4 bladen LEERPLICHTWET. Burgemeester en Wethouders van Viis singen herinneren ouders en verzorgers van leer plichtige kinderen (kinderen, die den leef tijd van 7 jaar hebben bereikt en dien van 14 jaar nog niet hebben overschreden), die om gezondheidsredenen of wegens het ge nieten van huisonderwijs niet als leerlingen op een school voor lager onderwijs zijn in geschreven, aan hunne verplichting om daarvan aangifte te doen ter gemeente-se cretarie, le af deeling (kamer nr. 7) en wel vóór 1 Februari a.s. Viissingen, 6 Januari 1934. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Het Nut. Het bestuur van het departement Viis singen van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen verzoekt ons mee te deelen, dat op een nader te melden datum in Fe bruari de heer dr. W. G. M. van der Sleen voor de leden een lezing zal houden over Vier maanden kampeeren in de Himalaja, terwijl in de maand Maart de heer A. F. J. Portie!je de leden zal vergasten op een voordrachtDierenleven in het aquarium van Artis. Sprekende film der N.C.R.V. De sprekende film der N.C.R.V. wordt Dinsdag 9 Januari, des avonds 8.15 uur, vertoont in de Geref. Kerk, Paul Kruger- straat. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Leeft de mensch meer dan eenmaal op aarde Dit is een brandende vraag', die bij velen opkomt, wanneer zij trachten, de levens raadselen te doorgronden. Want het den ken loopt vast, wanneer men, vooropstel lend de onaantastbare goddelijke liefde en rechtvaardigheid, zooveel leed en ellende moet constateeren, daar waar de oorzaak niet te verklaren valt, zoodat dus toch het gevoel van onrechtvaardigheid binnen sluipt. Hoe vaak wordt de mensch niet op standig, wanneer het leven hem onthoudt dè.t waarvoor hij zoo hard zwoegde, ter wijl dit een ander in den schoot geworpen wordt, zonder dat hij er veel moeite voor deed. wat maakt, dat de een te midden van misdaad en ellende wordt geboren, tevoren wellicht reeds verwenscht, zijn le ven lang een verschoppeling, terwijl liefde en trouwe zorg den ander opwachten, en alles wat menschenhanden kunnen doen, gedaan wordt om diens pad effen te ma ken. Hoe kan men Paulus' woorden „wat een mensch zaait zal hij ook maaien" kun nen toepassen op het onzegbaar leed dat het kind uit de misdadigerswijken van groote steden al opwacht bij zijn intrede in deze wereld Er zijn ontelbare soortgelijke vragen, waarop de stelling, dat den mensch slechts één leven op aarde gegund wordt, geen antwoord vermag te verschaffen. Deze stelling laat ons in het duister, brengt in verwarring, geeft geen oplossing bij ons zoeken. De stelling evenwel, dat wij reeds meer dere malen een grootere of kleinere rol speelden op het wereldtooneel, ca ons leven van nu de rechtvaardige en ineigen uit komst is van vorige levens en het tevens ons lot en onze omstandigheden van toe komstige levens beïnvloedt, doet de dingen in een heel ander licht verschijnen, ver klaart wat schijnbar r onrechtvaardig is en maakt ons tot zelfbewuste bouwers aan ons eigen levenslot. Ongeveer tweederde van de geheele menschheid is met deze gedachte ver trouwd. In het oude Egypte en Grieken land was zij niet onbekend vele duistere plaatsen in den Bijbel worden begrijpelijk erdoor, en uit de werken van verschillende geniale denkers (o.a. Pythagoras, Goethe, Lessing e.a.) blijkt, dat zij overtuigd wa ren dat deze stelling juist is. Mevrouw GouverneZaadnoordijk, daar toe uitgenoodigd door de Hermes-Loge der Theosofische Vereeniging, zal a.s. Woens dagavond, 10 dezer, om 8 u. 15 in de Doopsgezinde kerk over dit onderwerp spreken. Wie belangstelling ervoor voelt, is hartelijk welkom de toegang is vrij. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Een viertal opnamen van de ernstige aanvaring', buiten den Nieuwen Waterweg op Donderdag jl. tusschen de „Ceres" en de bananenboot „Chagres". De eerste stuur man sloeg over boord en verdronk. -Het 1200 tons vrachtschip „Waterland" aan den grond bij IJmuiden. Een drietal opnamen van de schipbrug-misère te Arnhem door den lagen waterstand hangt de brug als een twee meter diepen kom op het water. Ir. Mussert houdt zijn Nieuwjaarsrede in de overvolle zaal van het Concertgebouw te Amsterdam. Bij Makkum zijn aan den oever van wat eertijds Zuiderzee heette, heele ijsbergen ontstaan. Wij brengen een kiekje van dit Nederlandsch Poolgebied. Alhambra-Theater. The King of Jasz. Twee vaders. De man, wiens bijnaam de titel is, welke de film draagt, de omvangrijke Paul White- man, om wiens merkwaarig-geschoold or kest heen deze wonderlijke rolprent is op gebouwd, deze afgod van allen, die de jaszmuziek beminnen, komt in eerste in stantie op het doek in een stuk teeken film, waarbij men hem zijn honderd en zoo veel kilo ziet meedragen door de Afrikaan- sche woestijn, waar hij kennis maakt met de bloeddorst der leeuwen en de muzikale uit spattingen der inboorlingen. Deze getee- kende inleiding is al dadelijk van een zeld zame geestigheid en oorspronkelijkheid, maar als de ceremoniemeester, alias com- père, van de revue, de beschaafde Charles Irwin, buigend zegt„and that 's 2iow Paul Whiteman became the king of jasz", vertelt hij ons een sprookje. De fameuze Paul heeft via het sympho- nie-orchest in Denver, de wereldtentoon stelling te Chicago en de Ziegfield Follies, een geheel andere muzikale carrière ge had. Na een toer door Europa gaf hij 1924 in de Aeolian Hall te New-York zijn eerste jaszsymfonie„and that 's how Paul Whiteman became the king of jasz Het is moeilijk de individueele prestaties in een beperkte ruimte op te sommen, wanneer het tableau de la troupe dozijnen namen bevat, en de tafereelen in zulke ge sloten colonnes op het doek komen, dat men de eerste alweer vergeten is, als de laatste de aandacht komt vragen. De film is van een rhythme en een barbaarsche schoonheid, die den fijnproever groot genot schenkt. Telkens wordt men overweldigd door de grandezza van dit schouwspel, door de fantastische bedenksels. Murray Anderson, een tooneelregisseur uit New- York, heeft de film gemaakt tot heel wat meer dan een serie opnamen van. een be roemd orkest in wisselende entourage. Zijn opzet was eenvoudig van Paul White- man's schetsboek, op volle doekgrootte ge projecteerd, slaat de ceremoniemeester tel kens een bladzijde om, waarna de schets gaat leven, uitbundig gaat leven. Alles in deze film is in kleuren opgenomen tin ten, beweging, muziek, het is één groote, machtige compositie, een spel van licht, klanken en kleuren. De hemel spare ons voor deze kleuren in iedere film, maar van een film als deze maken ze compleet een tooverdoos. Het zijn heele nieuwe, wonder lijk verlichte kleuren, die wij hier zien. Zij zijn anders dan de werkelijkheid, maar teer als een miniatuur. Wie de eigenaardige schoonheid van deze kleurenfilm ontkent, onttrekt zich aan een zeldzame, misschien kinderlijke, maar in elk geval heel bijzon dere bekoring. Men heeft dit sdort cultus van het uitwendige te aanvaarden zooals het is. Meer dan een voorbijgaande stree ling wil het niet geven, meer dan een ker mis der ijdelheid is het niet. Paul Whiteman is een jasz-dirigent en zijn mannen zijn virtuozen, en zijn girls zijn o zoo lief schoone vrouwen, die schoone kleeren dragen in een onberispelijke we reld. Wie met aandacht geluisterd heeft naar de gezellige moppen van Paul White man, moet als vanzelf op de gedachte ko men tot welk een mogelijkheden de film verder zal gaan. De wijze, waarop de mu ziek is overgebracht, kan niet anders dan voortreffelijk heeten. Wij denken bijv. aan de bekende stukjes van Kreisler door zes violisten gespeeld. Ook van de andere solo instrumenten hebben wij telkens een juis- ten indruk ontvangen, zoodat men hier met recht kan spreken van een grootsch revue schouwspel. De andere hoofdfilm geeft de bekende filmacteurs Lewis Stone, Conrad Nagel en Jackie „Qooger, JDe laatste speelt de rol yan ZELDZAME KOOPJES! zoontje eener gescheiden vrouw, die eerst zijn nieuwen vader niet als zoodanig wil er kennen, maar er later- veel beter mee blijkt uit te komen dan zijn echten vadereen probleem, dat vroeger misschien meer de aandacht trok dan thans. In hun rollen zijn de genoemden, zooals wij dit van hen kun nen verwachten. Voor 't snedige en snaak- sche spel van den kleinen artist moet men telkens bewondering hebben bij deze pret tige en bijzonder aardig gespeelde film. Het geheele programma voor de pauze is verder vaak zeer humoristisch, zoodat een herhaaldelijk lachsucces geoogst wordt. Luxor-Theater. Meineed. De zoon uit Amerika. Een uitstekend programma. Na een uit gebreid welverzorgd bijprogramma gaat de eerste hoofdfilm, waarin Charles Bickford aanvankelijk de fabrieksarbeider is, die trotsch op zijn spierkracht gaat, waardoor hij meer verdient dan anderen. Doch zijn verloofde, Irene Dunne, werkt en spaart en spant alle krachten in om eenmaal de zon- nelooze atmosfeer van de sombere, vuile staalstad te kunnen ontvlieden, opdat haar kinderen niet eenzelfde lot beschoren zai zijn als haar vader en haar man, indien zij eenmaal getrouwd zullen zijn. Als zij een paar zijn. gaat Irene ce'ensaals houden, zij krijgen een kapitaaltje bij elkaar en als een huisvriend de uitvinding doet om uit fabrieksafval een kleurvaste verf te ma ken, steken zij die spaarduitjes in de uit vinding. Charles wordt een rijk man, die op zijn beurt aan arbeiders werk geeft, doch met het geld verdwijnt het geluk, doordat hij verstrikt geraakt in de netten van een andere vrouw. Het komt tot een conflict met zijn vrouw, die echter niet wil schei den. Aangezet door de booze Margot koopt hij getuigen om, die zijri vrouw van on trouw beschuldigen, de scheiding wordt uitgesproken en hun kind wordt den vader toegewezen. Dit is de arme vrouw te mach tig. Trots alles wil zij haar zoontje behou den het proces krijgt een plotselinge wen ding, doordat zij haar ontrouw bekent, doch tevens verklaart, dat Charles de vader van haar kind niet is. Door deze handigheid vallen Charles de schellen van de oogen, hij bekent zijn omkooperij, zijn meineed en draait den bak in. Na een jaar krijgt de berouwvolle zondaar gratie en daar Char les en Irene elkaar altijd hebben liefgehad blijft de verzoening' niet uit. Maar zijn dol lars is hij kwijt en hij wordt weer staal- werker. Irene Dunne speelt de vrouwelijke hoofdrol met verve. In Bickford vindt zij een voortreffelijken tegenspeler. Knap spel van de overige figuren, de boeiende en spannende handeling (de rechtzaal-scène moge te Amerikaansch zijn, doch zij is niet temin uitnemend gefilmd) maken deze R. K. O. Radio-Picture tot een frappante film. Het tweede hoofdnummer is een vlotte, geestige, charmante, pittige Fransche rol prent, welke op een eenvoudig verhaaltje is gebouwd. Doch juist daardoor is het ge noegen des te grooter om deze door Car mine Gallone geregisseerde film te savou- reeren. Een oude fabrikant treurt voort durend om zijn zoon, die reeds als kind, tengevolge van een berisping door zijn vader naar Amerika is uitgeweken, en niets meer van zich heeft laten hooren. Een schurkachtig echtpaar weet te bewer ken, dat een ander zich voor den verlorene uitgeeft. Maar de terechtgekomene weet op den duur zijn rol niet vol te houden, mede doordat de vrouw van den echten zoon, die inmiddels overleden is, ten too- neele verschijnt. Toch komt alles voor elkaar. Albert Préjean, die enkele heerlijke liedjes zingt, is de gewaande zoon en speelt zijn rol met élan en toch beheerscht. Anna- bella is zijn „zusje". De charmante actrice maakt van haar rol een creatie. Ook de overige rollen zijn in beste handen. Koste lijk die half-idiote minnaar. En wat een juweel van een pandjesbaas-pantoffelheld. Een vroolijke, boeiende film met bijzondere enscèneering. Een programma een bezoek meer dan waard, Examens. Voor het Mercurius-diploma Boekhoudt is geslaagd de heer J. C. Harinck, alhier, leerling van den heer I. Sinke. Benoemingen. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot geestelijk adviseur van den R.K. Volks bond den weleerw. kapelaan P. van Die pen, tot directeur der K. J. C. (Kath. Jon genscentrale) en tot moderator van de Katholieke Kring den weleerw. kapelaan W. Verschure. MIDDELBURG. Beëediging' W. F. E. Baron van der Feltz. Gisterenmorgen vóór den aanvang der zitting van de 2e kamer van het gerechts hof te 's-Gravenhage, is de nieuwbenoemde officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, mr. W. F. E. baron van der Feltz, als zoodanig beëedigd. Loop der bevolking. Het aantal inwoners daalde in 1933 van' 18489 tot 18485. Er vestigden zich 947 personen en er vertrokken 986. Het aantal geboorten bedroeg 254 en het aantal sterfgevallen 209. KOUDEKERKE. Loop der bevolking. De bevolking der gemeente Koudekerke bestond op 3i December 1932 uit ÏS69 man nen en 1911 vrouwen, samen 3780 perso nen. Zij vermeerderde door vestiging met 130 mannen en 139 vrouwen en door ge boorte met 39 mannen en 20 vrouwen. Zij verminderde door vertrek met 119 mannen en 138 vrouwen en door overlijden met 17 mannen en 20 vrouwen, zoodat de bevolking op 31 December 1933 bestond uit 1902 mannen en 1912 vrouwen, samen 3814 personen. BRESKENS. Een aanrijding. Gisterenmorgen had te Breskens een aanrijding plaats. De autobus, komende uit de richting Schoondijke, passeerde vóór Kijkuit de uit dezelfde richting rijdende tram, waarvan de stoom geheel neersloeg, zoodat den chauffeur het uitzicht wei a ontnomen en de autobus met de paarden, gespannen voor een wagen, welke naar Schoondijke reed, in botsing kwam. Deze bekwamen geen ernstige verwondingen. De bus kwam tegen de langs den weg staande boomen terecht en werd beschadigd. De passagiers vervolgden hun weg te voet, terwijl de politie van het gebeurde op de hoogte werd gesteld. EEDE. In vrijheid gesteld. Door de officier van justitie te Middel burg is de invrijheidstelling gelast van zekere de D., koopman, wonende te Brugge, thans verblijvende te Eede, die onlangs op verzoek van de Belgische justitie werd aangehouden ter uitlevering aan de Belgi sche regeering. TERNEUZEN. Ilooger beroep. Door den verdediger in een aantal zaken betreffende de Crisis Varkenswet (varkens in voorraad hebben niet voorzien van een oormerk), mr. P. C. Adriaanse te Middel burg, is hooger beroep aangeteekend tegen een 75-tal dezer zaken, die onlangs voor het Kantongerecht te Terneuzen werden behandeld en waarin veroordeelingen volg den. CLINGE. Verplaatsing. De Rijksveldwachter Th. M. v. Schaik ie Clinge, is verplaatst naar Ulvenhout mst ingang van 1 Januari 1934. Opheffing openbare scholen. Ged. Staten van Zeeland hebben tegen het einde van het thans loopende cursus jaar de sluiting gelast van de openbare scholen te Duivendijke en Noordwelle, BRIEF UIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN WESTELIJK DEEL. Samenwerking. Op velerlei gebied en in verscheidene vormen ziet men samenwerking. Zij is dan ook een zeer te waardeeren hulpmiddel om een voor oogen gesteld doel te kunnen bereiken. De enkeling verbindt zich met anderen om voor gemeenschappelijke rekening za ken te doen of handel te drijven. Hij lïeht met meerderen vereenigingen op, waardoor intensiever en met meer kans op succes een zaak, die hun interesse heeft, kan aan gepakt worden en welke voor hen alleen te zwaar zou vallen of een onmogelijkheid zou blijken. Het spreekt vanzelf, dat ook de gemeen ten, en niet alleen zij, doch al de over heidslichamen, als daar zijn de water schappen, de provincies en het rijk, in sa- - menwerking meermalen hun kracht zoe ken. Met meer of minder succes trekken de eersten, om ons tot die te bepalen, za ken aan zich, welker verwezenlijking zij als een streekbelang, althans meer dan een plaatselijk belang zien. En ook wel, omdat zij die belangen niet aan particulieren kun nen of willen overlaten. Ook in onze streek zijn in den loop der jaren gemeenschappe'ijke regelingen tot stand gekomen. Regelingen, die door de rijksregeering aan de gemeenten verplich tend werden voorgeschreven en regelingen, die louter uit eigener beweging van dezel- ven, het levenslicht zagen. De eersten, de van bovenaf, van uit Den Haag geordonneerde, omdat zij door den wetgever als een algemeen en tevens in be langrijke mate als een plaatselijk- en streekbelang beschouwd werden, zijn, uit een ocgpunt van algemeen belang bezien, de voornaamsten. Zoo hebben wij hier (en trouwens overal in Nederland) de gemeen schappelijke regelingen ingevolge de Vleeschkeuringswet, de keuringsdiensten. Combinaties van gemeenten regelen dan voor haar gebied de pu.nt i, die de wet haar in het belang van de volksgezondheid opdroeg en waarvan de verdere uitvoering dan geh'il aan haar werd overgelaten. In onze streek zijn er 4 van deze „diensten", die in totaal de 16 gemeenten van Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk Deel be slaan. De rijksregeering geeft de groote lijnen aan, de gemeenten zorgen voor de uitvoering en voor dedubbeltjes. Want daar draait het meestal om. De regeering geeft echter aan de ge meenten niet altijd de vrijheid om naar eigen goeddunken een zaak al of niet aan te pakken. Het gebeurt maar al te vaak, dat zij de regeling en ook de uitvoering- geheel aan zich houdt en de gemeenten er alleen bij haalt om de kosten te (helpen) betalen. Dergelijke regelingen zijn o.a. de keuringsdiensten ingevolge de Warenwet en de Gezondheidscommissies. Zegging schap hebben de gemeenten weinig of in het geheel niet. Zij kunnen of worden wel gehoord, maar dat zegt niet veel, hoewel zij een en ander helpen financieren. Het „qui paye commande" gaat dus niet al tijd op. De samenwerking niet van hoogerhand bevolen doet ons prettiger aan. Het toont ons, dat er bij de gemeentebesturen initia tief leeft, dat zij levenskracht bezitten. Voor dergelijke regelingen tot stand geko men zijn, is er meestal al heel wat water door de Schelde gevloeid, moesten er vele vergaderingen gehouden worden, waar heel wat gedelebereerd werd. Maar als dan ten lange leste de zaak in kannen en kruiken is, zijn wij door die samenwerking weer een stap vooruit. Veel van dergelijke regelingen telt de streek tot. nu toe niet. De meest belang rijke en meest bekende is wel de N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding Maat schappij. Het vorige jaar is deze definitief tot stand gekomen. Aardenburg', Oostburg en Breskens zijn de eenige gemeenten uit deze streek, die in deze maatschappij ven noot zijn, hoewel de mogelijkheid van toe treding ook voor de andere gemeenten blijft bestaaan. Wij kunnen verder noemen

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1