Vlissingsche Courant ÖRI IDGIE'RIUÖRII IEK VIERDE BLAD VAN AMSTEL EN IJ van de van Zaterdag G Januari 1934 - No. S. Amstel's moeilijkheden. Mal versaties. Onderzoek naar cor ruptie Nijenr ode-zaak. Kan tonrechter contra burgemeester. Revue verdringt het tooneel. Automaat parasiteert winkelbedrijf. De inzet van het Nieuwjaar is voor Am sterdam allerminst „couleur de rose"v ge weest. Moge de Nieuwjaarsrede van den alleszins bevoegden heer Crone in de Kamer van Koophandel, ditmaal het pessimisme van verleden jaar hebben gemist, zelfs hoop voor de toekomst hebben gegeven, gemeen telijk stapelen de zorgen zich nog met den dag op. Geheel onverwachts is nu weer de mede- deeling gekomen, dat als gevolg van di verse vrijgevige raadsbesluiten, onvoorziene uitgaven en ongedekte tekorten, nog onge veer twee millioen gevonden zal moeten worden om de reeds sluitend gemaakte be grooting opnieuwsluitend te maken. Het gemeentebestuur confereert over deze moeilijkheden met gedeputeerden Wij twijfelen niet of er zullen opnieuw weer eenige raadsbesluiten, w.o. de drin gend noodig geachte verhooging der markt- gelden (verworpen) ter vernietiging moeten worden voorgedragen. De telefoonbrand beteekent bovendien een gemeentelijke schadepost van ruim 100.000. In deze geheimzinnige affaire is nog geen licht gekomen. Wel vernamen we gis teren, dat de directeur van de telefooncen trale den aanvankelijk onder verdenking staanden ambtenaar kort na diens invrij heidstelling een fraai bloemstuk heeft doen toekomen. Er bestaat dus geen twijfel of de ambte naar, wiens onschuld aan de brandstichting dan wel met zekerheid moet vaststaan, zal dezer dagen weer in functie treden. In den laatsten tijd worden ook de mal versaties bij de gemeentebedrijven nog al eens besproken. Zooals bekend werden deze het eerst ontdekt bij den dienst van de ge meentelijke vischvoorziening, nadat al ge- ruimen tijd alarmeerende geruchten dien aangaande de ronde hadden gedaan. Een veroordeeling van de betrokken ambtena ren volgde. Niet lang geleden deed zich weer een geval van corruptie voor, ditmaal bij het gemeentelijke marktbedrijf, waardoor ruim bezoldigde ambtenaren jaren lang geknoeid was. De gemeente bleek voor belangrijke bedragen bestolen. Ook zij zijn thans inge sloten. Een weekblad hier ter stede heeft nu den directeur van het betrokken bedryf open lijk van een onverklaarbare non-chalance in deze corruptie-zaak beschuldigd en wel in zóó krasse termen, dat o.i. een beroep op de justitie niet zou mogen uitblijven. Maar de directeur bewaart het stilzwijgen. Onder het motto „de bezem er in" eischt het weekblad thans meer licht in de duiste CXXVII. MODERN BIEDEN. Het steunen van het openingsbod. Tot nu toe werd behandeld het steunen van het openingsbod, wanneer III beschikte over respectievelijk iy2 vaste trek, iets minder dan iy3 vaste trek en meer dan 1 y2 doch minder dan 3, terwijl was geopend op 1 in een kleur. Wat moet nu de partner bieden wanneer hij beschikt over 3 vaste trekken of meer (tot 4 toe) Men zal, vooral na de uitvoerige behan deling van het tweedwangbod inzien, dat een geheel andere toestand is ontstaan dan bij een gewoon bod met normalen steun. Wg hebben destijds uiteengezet dat op 5y2 vaste trek een tweedwangbod wordt gedaan omdat men practisch zeker is van de manche. Tevens hebben wij gezien, dat niet mocht worden geopend, indien men niet beschikt over iets meer dan 2y2 vaste trek (of nog meer). Is er nu geopend en beschikt III over 3 vaste trekken of meer, dan heeft men dus de zekerheid, dat men samen beschikt over meer dan 5 y2 vaste trekken, zoodat niet meer mag worden geriskeerd dat I na het steunbod zal passen, en daarom moet men beschikken over het middel om rondpassen te voorkomen zoolang het manchebod niet is bereikt. Bestond bij een openingstwee- dwangbod voor III de plicht om door te bieden, hoe dan ook, zoolang het manchebod re marktaf faire en tevens een onpartijdig, niet politiek georiënteerd, onderzoek naar de gestes van andere gemeentebedrijven, ten einde het publiek ten deze volkomen gerust te stellen. Een wensch waarbij we ons gaarne aan sluiten. De beruchte Nijenrode-zaak houdt deels ook verband met gemeentelijke aangelegen heden. Wij vernamen dit uit de beste bron, nl. van stadgenooten, die reeds meermalen door de justitie zijn gehoord om inlichtin gen te verschaffen. De justitie zelf doet, zooals trouwens ge bruikelijk, gedurende het onderzoek geen mededeelingen. Ten gemeentehuize vernamen we echter, dat ook in de schorsing van commissaris Harrebomé geen wijziging is gekomen. De hoofdcommissaris wenscht den function- naris niet meer op het bureau Singel terug te zien, en aangezien aanstelling en ontslag van commissarissen tot de bevoegdheid der regeering behoort, kan men zeggen, dat deze onverkwikkelijke kwestie althans voor de gemeente heeft afgedaan. Tijdens de openbare behandeling van het Nijenrode-complot zal over de duistere han delingen van Johanknegt en zijn vele tra wanten alhier wel het noodige licht opgaan. Het onderzoek duurt nu al acht maanden en desondanks is mr. Thiele er nog steeds niet in geslaagd de affaire en haar vertak kingen in finesse te overzien, zoodat de procedure stellig niet voor Mei of Juni bij de rechtbank in behandeling komt. Zeer zeker zal ze voor een aantal per sonen, ook al valt hun strafbaarheid niet te bewijzen, toch in hooge mate compro- mitteus zijn. se Ook een zaak van geheel anderen aard verwekt nog al opzien. De burgemeester, hoewel reeds eenige malen door den kantonrechter daartoe uit- genoodigd, wenscht niet in de rechtzaal te verschijnen. Zelfs gaf de heer De Vlugt zich geen enkele maal de moeite den kan tonrechter hiervan te verwittigen. Waar over deze zich zeer gebelgd toonde en waar uit hij bovendien de conclusie trok, dat er met het verweer dan toch iets niet in den haak was. Er zit inderdaad iets stuitends in dit ge val. Mr. Harzfeld zal aan het wegblijven van den burgemeester, wiens dochter nog wel onlangs met een bekend Israëlitisch finan cier in het huwelijk trad, stellig geen anti- semietische gevoelens toeschrijven. Blijft dus alleen over de mogelijkheid, dat het hoofd der gemeente door de groote ver eeringen van den laatsten tijd iets overstag is geraakt wat ieder onzer kan gebeuren en nu, geprikkeld door de vele invitaties van den kantonrechter, zich meer dan tot dusver magistraat van standing gevoelt. Alle overige motieven heeft mr. Harzfeld als onaannemelijk verworpen. Intusschen wacht de gemeente een nieuw Hoofdwegproces, wegens het verbod tot vastlegging van de ondergrondsche uitlaat- buizen der particuliere woningen. Door her haalde verzakkingen van deze buizen ont staan binnenshuis overstroomingen met als gevolg groote schade in de interieurs. De gemeente liet een en ander niet voldoende controleeren. Men stelt haar nu dan ook aansprakelijk. Dit zal dan stellig wel het 20e of 25e proces zijn, dat de gemeente met ingeze tenen heeft te voeren Ware in verschei dene gevallen aan redelijke eischen tege moet gekomen, dan zouden der gemeente niet was bereikt, in deze situatie, waarin III aangeeft te beschikken over 3 of meer vaste trekken, ontstaat die zelfde plicht, maar nu voor I en III beide. In het voorbijgaan wijzen wij nog eens ten overvloede op de fout'om te openen op te weinig kracht. In een situatie als deze, welke werkelijk nog al eens voorkomt, ziet men vaak I passen, omdat hij op een te zwak spel geopend heeft en nu door den krachtigen steun van III geschrokken is van zijn eigen openingsbod. In 9 van de 10 gevallen gaat dan een zekere manche ver loren door gebrek aan moed als gevolg van overmoed in eerste instantie. Besproken dient thans eerst de vraag op welke wijze III aangeeft, dat zijn spel zóó krachtig is, dat I moet doorbieden tot het manchebod is bereikt. Dit kan geschieden op de volgende 3 manieren a. III biedt 3 in de openingskleur, b. III biedt 2 sans tout. c. III biedt in een andere kleur, doch biedt één hooger dan het naaste bod. Alle 3 deze biedingen zijn sprongbiedin- gen (jump) en als zoodanig een aanwijzing, dat I in geen geval mag passen. Zooals ge zegd is door dit sprongbod voor beide spe lers de plicht ontstaan om door te bieden tot het manchebod is bereikt, en behoeft alzoo I, om aan te geven, dat hij meer heeft dan een eenvoudige opening, niet nog maals een jump te geven. Acht h(j echter door de kracht van zijn eigen spel een slem bod aanwezig* dan doe hjj alleen een zeker duizenden aan gerechtskosten enz. gespaard zijn gebleven. Met de tooneel- en muziekkunst in onze stad blijft het onvoordeelig gaan, daaren tegen bloeit de show-revue als nooit te voren. In vier voorname schouwburgen, straks, wanneer Buziau komt, zelfs in vijf, heeft zij het tooneel verdrongen, vindt er avond aan avond volle zalen. Ontegenzeg gelijk ook een beeld van den tijd. De revue kunst is van een gezellige oppervlakkigheid en het uitgaand publiek van onzen tyd evenzeer. Het verdiept zich niet graag meer in de levensraadselen der Ibsen- en Haupt- manntragedie's en de overgevoeligheden van 'n Herjermans, de crisis schept al problemen genoeg beweert men. Dus maar cocktail-kunst. Feitelijk zijn de 11 Amsterdamsche too- neelgezelschappen van 1933 thans gedeci meerd tot 3 (Van Dalsum, Bouber, Laseur). Saalborn, Groot Nederlandsch Tooneel, Masker, De Vries-ensemble enz., bespelen nagenoeg uitsluitend de provincie, hetgeen op zich zelf reeds bewijst dat in Amster dam geen voldoende recettes meer te ma ken zijn. Dit reizen zou zelfs onmogelijk blijken, wanneer niet „en partage" oftewel voor gemeenschappelijke rekening werd ge speeld. Evenzeer staat het Concertgebouw finan cieel uiterst zwak. Het zal de vraag zijn of met groote dirigenten verder nog ge contracteerd kan worden, en het gerucht, als zou Mengelberg voornemens zijn voor het permanent-dirigentschap te bedanken, blijft aanhouden. Zoo werkt de crisis op elk gebied door, ook nog op kerkelijk terrein, want er is, naar we heden vernamen, ernstig sprake van, dat ook de langer dan een eeuw be staande functie van Duitsch predikant al hier zal worden opgeheven. De Ned. Herv. Gemeente toch beschikt niet meer over de middelen om in het ho norarium van dezen voorganger (er is mo menteel vacature) verder te voorzien en ook de kleine Duitsche gemeente is hiertoe niet in staat. Een beslissing is echter nog niet genomen. Armoede zoekt list, armoede maakt vindingrijk ziedaar twee spreekwoorden, die in zoowat alle talen en onder alle vol ken het „burgerrecht" hebben verkregen. Het is alleen maar jammer, dat deze listen en vindingrijkheid meestal gaan ten koste van de zakken van anderen. In financieel moeilijke tijden, als waarin we leven, ver neemt men telkens weer hoe goedgeloovige menschen er door een of ander geraffi neerd trucje zijn ingevlogen, onvoorzichti- gen, die hun geld in wankele ondernemin gen staken, gegadigden voor een „levens positie" mits 20 30000 mille deelname in het bedrijf (dat. later noodlijdend bleek), menschen die huizen kochten op afbetaling, huizen die nooit gebouwd werden en waar van de gestortë gelden in hoofdzaak dienden om het salaris van den directeur op peil te houden. Ook het parasitisme heeft een bedenke- lijken vorm aangenomen. We denken hierbij o.m. aan de vele gratis bezorgde advertentie-blaadjes in onze stad, waarvan er van jaar tot jaar steeds meer dere verschijnen, die het inzonderheid den winkelstand moeilijk maken, dikwijls contracten op langen termijn afpersen, ter wijl dan later blijkt, dat het succes met de reclame van deze in geringe oplaag of sprongbod, wanneer zijn naast volgende bod een manchebod zou zijn. Bijv. verloopt het bieden als volgt 1 har ten, pas, 2 sans a tout, pas, dan kan I, wan neer zijn spel daartoe de kaarten bevat zonden bezwaar bieden 3 schoppen, of 3 harten, of 3 ruiten of S klaveren. Wil hij verder dan de manche en dus naar een slembod, dan biede hij niet 3 sans, aange zien III daarop zou kunnen passen. Wil hij aangeven behalve de harten en de goede steun van III, zelf een algemeen sterk spel te hebben met geen andere biedbare kleur dan de harten, zoo biede hij in dat geval 4' sans tout. Het bieden verloopt als volgt 1 harten, pas, 3 harten, pas. Heeft I nu een krachtig spel, waarmede hij liefst naar een slembod wil, zoo mag hij na de 3 harten gerust bieden hetzij 3 schop pen, hetzij 4 ruiten, hetzg 4 klaveren, doch niet 3 sans of 4 harten, want daarop zou III kunnen passen en I alzoo geen kans meer hebben een verder bod te doen. Bij de andere biedingen heeft hij dat wel immers moet III, omdat de manche nog niet is be reikt, nog altijd een bod doen, en ook al zou dat het manchebod zijn, kan I nog altijd bieden, daarmee aangevende, dat hij verder wil. Als algemeene regel geldt dus Heeft III op het openingsbod van I reeds een sprong bod gedaan, dan is een verder sprongbod niet meer noodig. Wordt door bijzondere omstandigheden wel een sprongbod gedaan, dan is dit een duidelijk teeken, dat I verder wil, en zoo mogelijk een nadere informatie vraagt, als bijv. azen toonen, renonce too- nen, steun in openingskleur enz. Beantwoord moet thans de vraag, welke van de 3 onder a, b of c genoemde mogelijk heden de voorkeur verdient, en aangezien de bedoeling van het bieden in de eerste plaats is het elkander verstrekken van in lichtingen, is het wel duidelijk, dat c onder alle omstandigheden de voorkeur verdient, omdat dit de meeste inlichtingen geeft. c. Om echter een nieuwe kleur te noemen en wel met een sprongbod, moet deze van zelfsprekend aan veel hoogere eischen vol doen, dan een normale steun bij de vroeger behandelde gevallen. Moest in die gevallen slechts in de straten der...... adverteerders verspreide bladen nihil was. Een anderen vorm van parasitisme op den winkelstand en het bedrijfsleven in het algemeen ontdekten we dezer dagen op den Dam. Daar is ergens voor een der maga zijnen een automaat van meer dan gewonen omvang opgesteld. Aan de lange voorzijde en idem aan de zijkanten, gerangschikt in kleine vakjes, vindt men met een enkel woord zaken enz. aangeduid en in volgorde genummerd, doch zonder vermelding van adres. Het toestel wordt uiteraai'd bekeken en betast, maar niemand snapt het raadsel, totdat een geuniformd employé verschijnt dit geschiedt slechts op bepaalde uren die het geheim opheft. Dit bestaat hierin, dat men een of ander geannonceerd bedrijf noemt, waarna de bediende automatisch een reclame strook te voorschijn toovert met een serie van de verlangde adressen. Natuurlijk zijn het thans vooral onze werkloozen en fietsjongens, die zich bij me nigte door het toestel laten bedienen. De onmogelijkste adressen worden daar ge vraagd, bij voorkeur van eerste rangsza ken juweliers, hotels, bontwerkers enz. en wanneer dan de geheimzinnige adressen- strook verschijnt worden fantastische plan nen gemaakt voor massa-diners bij Carlton, soupers in 't Amstelhotel, bont jasjes bij „maison de fourrure" en smokings bij Peek De Amsterdamsche gein viert hier hoog tij, maar we beklagen de ontelbare firma's die er weer het gelag van betalen. Want geen serieus provinciaal of buiten lander zal het in het hoofd komen om van zoo'n automaat een 40 a 60 adressen te verlangen van hem onbekende en dikwijls vèr afgelegen winkelzaken, terwijl deze zich in zijn onmiddellijke nabijheid (Kalver- straat, Nieuwendijk, Damstraat) bij honder den bevinden. Corres Pondent. OPGAVE VAN PERSONEN welke gedurende de 2e helft der maand December 1933 zich in onze gemeente hebben gevestigd of deze hebben verlaten. Inwoners op 1 December 1933 21556 Inwoners op 1 Januari 1934 21593 INGEKOMEN J. Harinck, bankwerker, Hobeinstraat 36a, van Groningen. J. G. Lansberg, marinier le kl., Wacht schip, van Ned.-Indië. E. A. Kengen, officier van adm. K.M., Wachtschip, van Den Helder. G. J. Langstraat, korp. der mar., Ka naalstraat 104, van Den Helder. S. G. Zijp, schipper K.M., Dijkstraat 24, van Den Helder. K. Moonen, stoker-olieman, Molenstraat 47, van Den Helder. A. Marinisse, zonder, Palingstraat 11, van O. en W. Souburg. K. Kruizinga, metaaldraaier, Bonedijke- straat 9, van Appingedam. P. SehuiteJilleba, zonder, Kanaalstraat 130, van Den Helder. W. M. Hamilton, reiziger, Boulevard de Ruyter 62, van Berkel c.a. J. Th. G. Jansen, marinier le kl., A. Bim- mel, korp. b/d mariniers, J. Meerman, ma rinier le kl., A. Pronk, idem, G. Groen- borst, tamboer le kl., A. C. Verstoaate, marinier le kl., J. Zoeteman, idem, aan boord Wachtschip, allen van Rotterdam P. C. Kerkhove, matroos 2e kl., idem, van de nieuwe kleur kansrijk zijn, b.v. min stens h 10 x x of minstens v x x x x of een zeskaart, hier moet het wel degelijk een speelbare kleur zijn, waarbij nog onder scheid dient te worden gemaakt of het een tweebod dan wel een driebod is. Werd nl. geopend op 1 schop, dan is een sprongbod in alle 3 de overige kleuren een driebod. Werd geopend op 1 klaver, dan is een twee bod in' elk der overige kleuren reeds een sprongbod. (Hier blijkt nog eens het voor deel van het openen op klaver, wanneer men de keuze heeft tusschen schoppen en klaveren, zooals vroeger reeds werd uiteen gezet) Is het steunbod van III een tweebod, dan mag de nieuwe kleur bestaan uit een 4- kaart, maar moet deze minstens aas, boer, doch liefst aas, vrouw bevatten. Bestaat de nieuwe kleur uit een 5 kaart, dan moet deze om genoemd te worden minstens heer boer bevatten. Is het steunbod een driebod, dan is een vierkaart reeds uitgesloten en moet min stens een vijf kaart waarin heer, boer, doch liefst heer, vrouw, of een zeskaart met vrouw, boer, 10 aanwezig zyn. b. Om het openingsbod met 3 in de ope ningskleur te steunen, dient men daarin minstens vrouw, boer vierde (heer, 10 vier de) of 5 troeven te hebben, waarbij als vanzelfsprekend de eisch van 3 of meer vaste trekken gehandhaafd blijft. Beschikt men niet over zulk een hechten steun in de openingskleur, dan moet men werkelijk het sprongbod in de openings kleur niet doen. Door dit bod toch moet voor I vast staan, dat de openingskleur zeer sterk is, en hoogstwaarschijnlijk de speelkleur, waarop men na azen toonen enz. altijd veilig kan terugvallen. b. Dit bod doe men alleen indien a en c onmogelijk zijn. In het algemeen wil het voor I dus zeggen „Ik heb minstens drie vaste trekken, geen hechte steun in de openingskleur en geen stevige eigen kleur". Tenslotte dient besproken de vraag „Wat moet gebeuren, wanneer zoowel a als c mogelijk zijn?" Uiteraard verdient dan c de voorkeur, doch de troef moet stevig zijn. Door eerst TexelA. C. van Beest, marinier le kl., idem, van Amsterdam. J. M. Thön, machinist, Kasteelstraat 83, van Soerabaja. A. A. Warren, matroos, Groenewoud 3, van Texel. J. Kolk, korp. politietroepen, Mariniers plein 6, van Loosdrecht. J. W. van den Boojn, idem, idem. R. J. C. van der Schaft, electriciën, Van Dishoeckstraat 35, van Curagao. D. H. Halfwerk, vertegenwoordiger, Spui straat 63, van Tilburg. J. C. van Hoornvan Moolenbroek, zon der, Wagenaai'straat 5, van Middelburg. Mej. S. de Jong, verpleegster, Bouwen Ewoutstraat 58, van Amsterdam. C. J. Oosterling, winkelier, Sottegemstr. 8, van Rochester (Am.) VERTROKKEN Wed. J. E. v. d. Kuijl—van Dijke, zonder, Noordstraat 53, naar Assen. W. C. de Jongh, stoker le kl. K.M., Walstraat 73, naar Ned.-Indië. B. de Quelerij, korp.-machinist, Nieuw- straat 35, naar Ned.-Indië. J. L. Dane, mannier le kl., Prinsenstr. 33, naar Ned.-Indië. L. F. Baljeu, machinist, Clijverstraat 13, naar Batavia. P. Teubert, matroos 2e kl., Wachtschip, naar Den Helder. E. Batten, violist, Kasteelstraat 49c, naar Breskens. G. piasde Groot, zonder, Scherminkel- straat 17, naar Brielle. J. Marinissen, zonder, Schuitvaartgracht 47, naar O. en W. Souburg. J. van Oosten, zonder, Hurgronjestraat 11, naar Rotterdam. W. de Valk, korp.-schrijver, Wachtschip, naar Den Helder. J. Kanaar, zeeman, Bonedijkstraat 23, naar Zierikzee. A. G. Slabbekoom, marechaussee, Bloe- menlaan 62, naar Hulst. G. Th. M. de Groen, banketbakker, Wii- helminastraat 21, naar Linne. A. Stroo, melkslijter, Zwanenb. weg 4B, naar Koudekerke. W. F. de Ridder, werkman, Gr. Markt 12, naar Norg. G. P. Huilmand, boekhouder, Palingstr. 6, naar Ubbergen. W. Stolk, lichtmatroos, Wachtschip, naar Rhenen. H. C. Verseput, stuurman, Badhuisstraat 37, naar Batavia. M. Weeda—Lute, zonder, Verk. Quakke- laarstraat 124, naar ooerabaja. C. Verheul, gouvernements-ambtenaar, Scheldestraat 38, St. Martin. STRENGE WINTERS. Dr. C. Easton is er in geslaagd aan een zeer groot aantal winters een rangcijfer (van o100) toe te kennen, welke cijfers de zachtheid of de gestrengheid van eiken winter karakteiiseeren. Deze cijfers ma ken het ons mogelijk te beoordeelen, of een winter uit den vroegeren tijd streng ge weest is of niet en dus uit te maken, of de strenge winters vroeger talrijker waren dan tegenwoordig. Wanneer wij nu de volgende onderschei ding maken tusschen de verschillende win ters strenge winters (rangcijfer 025), matig koude winters (rangcijfer 2648) en zachte winters (rangcijfer 49100), dan deze kleur te bieden krijgt men altijd nog de gelegenheid om de openingskleur te steu nen, maar de partner moet dan weten, dat de eerstgenoemde kleur sterk is en speciaal dat deze tophonneurs bevat. Met een ste vige steun in de openingskleur toch, waar bij of waarnaast drie vaste slagen, moet de manche in de openingskleur zeker worden geacht, terwijl die in de nieuwe kleur nog problematiek is. Deze moet bij keuze dus sterk zijn. Geeft III nu in tweede instantie steun in de openingskleur op normale wijze, dan wil dit zeggen, dat de normale steun aanwezig is, alzoo v x x of x x x x. Heeft I de ope ningskleur tweemaal geboden, ten teeken dat die zeer sterk is, dan mag zelfs met minder steun nl. v x of x x x worden vol staan. Om echter na een sprongbod in eer ste instantie in de volgende aan te geven, dat men hechte steun in het openingsbod heeft, zal menigmaal een sprongbod noodig zijn. In het algemeen vermijde men dan als III het manchebod, doch biede 5 trek, en als men vrijwel zeker is van slem biede III direct slem. Deze toch heeft te bedenken, dat niet I, doch hyzelf (III) het sterke spel in handen heeft, dus als regel het slembod van hem moet komen. Bijv. wordt als volgt geboden 1 hart, pas, 2 schoppen, pas, 3 harten, pas. Nu moet III aangeven, dat hij behalve een stevig schoppenspel ook nog extra steun in harten heeft, en slem dus zeer wel mogelijk. Hij vermgde dan 4 harten, doch biede minstens 5 harten. Nu weet 1 zeker, dat III heeft minstens 3 vaste trekken, een stevig schoppenspel en extra steun in har ten. Verloopt het bieden aldus 1 h, x, 3 r, x, 3 h, x, dan vermijde III het 4 h-bod doch biede 5 h. Verloopt het bieden echter als volgt 1 h, x, 2 s, x, 2 s a, x, dan kan III ook bij extra steun 3 harten bieden, omdat I in elk geval nog een keer bieden moet, en de extra harten-steun altijd nog eens uitgedrukt kan worden. Wel is waar is 4 h een spjongbod, doch het zou den indruk kunnen wekken dat III op 4 harten wil stoppen.

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 11