500 300 25 OPRUIM IS-ETMM VRIJDAG 5 JANUARI EERSTE BLAD AKKER.CACHEI5 Wo. 4 72e Jaargang 1934— UitgaveFirma F. VAN 8E VELDE Ir., Walstras! 58-60, Vlissingen. Telet. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen STADS- EfTPROVINCIENIEUWS Ziet de HOLLAERS-VERBERKT INGEZONDEN STUKKEN BUITENLAND 'n "Akkertje" beschermt U VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1—5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1.alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREEN1GING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onze haven. Door den dikken mist, waardoor de reis naar Antwerpen niet kon worden voortge zet, is gisterenmiddag de mailboot „Ant werp", van den dienst HarwichAntwer pen, alhier op de haven gekomen. De 45 passagiers werden hier ontscheept en heb ben met den trein van 13.21 hun reis voort gezet. Sch eldeïcroniek. In nummer 3 van „Seheldekroniek", me- dedeelingen van de N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde" wo2'dt een beschrijving gegeven van de waterstaatswerken, uitgevoerd door „de Schelde". In de eerste plaats worden genoemd de schuiven voor de uitwateringssluis van het IJsselmeer. Vervolgens van een zestal gebogen draai deuren voor de schutsluis te Veere. Van de te Vlissingen uitgevoerde water staatswerken zijn opgenomen verschillen de pontons voor aanlegsteigers in Zeeland, met bijbehoorende toegangsbruggen. Met verschillende mooie foto's worden de uitgevoerde werken verduidelijkt. Herinneringsborden aan de Pelikaan- vlucht. De kranige vluchten van de „Pelikaan" hebben enkele fabrieken aanleiding gege ven om herinneringsborden aan deze vlucht in den handel te brengen. De „Porceleyne Fles" te Delft en de Goedewaagens Kon, fabrieken te Gouda hebben borden gefabriceerd, die een sym bolische voorstelling van deze vluchten geven. Het blauwe bordje van de „Porcelyne Fles'' vestigt zoowel de aandacht op de heen- als op de terugreis. Men ziet het vliegtuig in de wolken. De heririneringsborden zijn blijkens ach terstaande advertentie verkrijgbaar bij den heer A. R. Müller, Walstraat. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. De bemanning van de „Pelikaan" bekijkt de film, die Zaterdag jl. bij hun aankomst werd gemaakt. De bibliotheek van dr. Frederik van Eeden, die binnenkort geveild zal worden. De eerste vergaderig in dit jaar van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel. De opbrengst van het co mité Bio-Vacantieoord, waardoor weer een aantal kinderen naar Bergen aan Zee ge zonden zullen worden. De chef van den militairen staf, luit.-generaal Seyffard, in zijn werkkamer, die tegen I Mei ontslag heeft verzocht uit den militairen dienst. De bekende aardrijkskundige, dr. A. A. Beekman, hoopt 5 Januari zijn 80en ver jaardag te vieren. MIDDELBURG. Mr. J. H. Bybau benoemd tot president van de rechtbank te Zutphen. De heer mr. J. H. Bybau, sedert 13 Janu ari 1927 rechter in de rechtbank te Mid delburg, is bij Kon. besluit benoemd tot pre sident der rechtbank te Zutphen. Mr. Bybau vervulde ook het ambt van kinderrechter. Bij het vertrek van mr. Bybau zal een vacature ontstaan in den gemeenteraad, waarin hij sedert 1931 zitting had voor de Chr. Hist, partij, en tevens in de commis sie voor strafverordeningen. De eerste opvolger op de lijst der Crist.- Hist. is de heer R. van Roo, die echter reeds eerder voor een benoeming tot raadslid, nl. bij het verstrek van den heer Boone, be dankte. Mocht hij ook nu daarbij blijven, dan zou volgen de heer D. de Vries, doch deze heeft Middelburg metterwoon verlaten en dan volgt de heer G. K. A. Nonhebel. Mr. Bybau bepaalde zich niet tot zijn ambt en bovenstaande openbare functie, doch was op verschillend ander terrein ook werkzaam. Zoo is hij secretaris van de afdeeling Middelburg van het Nederlandsch Roode Kruis bestuurslid van de afdeeling van den Chr. Militairen Bond, welke het Mili tair Tehuis beheertvan de afdeeling der Gustaaf Adolf vereeniging en lid van de commissie voor spijsuitdeeling aan minver mogenden. Groote belangstelling toonde de heer By bau steeds voor de belangen van de Ned. Herv. kerk. Aanvankelijk was hij notabele, later kerkvoogd en vervolgens plaatsver vangend secretaris van het algemeen col lege van toezicht op het beheer der kerke lijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zeeland en kort geleden is hij benoemd tot secretaris van dat college. Na den dood van mr. A. A. de Veer, trad mr. Bybau op als voorzitter van het provinciaal college van toezicht in Zeeland. Ook maakt hij deel uit van den raad van beheer van de predikantstractementen. Mevr. C. J. C. C. S. Bybau-Sichterman zal te Middelburg ledige plaatsen achter laten als penningmeesteresse van de N.V. Verpleeghuis en als bestuurslid van de In dustrie- en huishoudschool, de afdeeling Walcheren van Tesselschade en Moederlijke Weldadigheid. Een bewijs, dat de heer en mevrouw By bau zich aan verschillende belangen te Middelburg hebben gewijd. OOST- EN WEST-SOUBURG. Postduiven. De postduiven vereniging „de Luchtbode" te Souburg heeft haar jaarlrjksche clubtentoonstelling gehouden. De prijzen werden als volgt be haald Oude doffers I. Joziasse le prijs P. Bouwman 2e en 4e pr. L. Braet 3e en 6e pr. L. van Soelen 5e pr. P. Hangoor 7e pr. M. Meijers 8e pr. en A. Schunse- laar, z.e.v. Oude duivinnen L. Braet le pr. N. N. 2e pr. P. Hangoor 3e en 4e pr.; J. Vreeke 5e pr. en W. Bos z.e.v. Jonge doffers H. Wissekerke 2e pr. P. Bouw man 2e pr. A. Schunselaar 3e pr. W. Bos 4e pr. en N. N. z.e.v. Jonge duivinnen L. Braet le pr. W. Bos 2e pr. H. Wisseker ke 3e pr. W. Bouwman 4e pr. Jonge dof fers P. Hangoor le en 5e pr. L. Braet 2e pr. H. Lacor 3e en 4e pr. J. Vreeke 6e pr. W. Hos 7e pr. A. Schunselaar 8e pr. P. Bouwman 9e pr. J. Koelhuis z.e.v. Jonge duivinnen A. Schunselaar le pr. I. Joziasse 2e pr. W. Bos 3e pr. M. Meij ers 4e pr. W. Daalhuizen 5e pr. Th. van de Velde 6e pr. P. Bouwman 7e pr. en L. van Soelen z.e.v. De mooiste doffer-eige- naar I. Joziasse. De mooiste duivin-eige- naar A. Schunselaar. ZOUTELANDE. Loop der bevolking. Ingekomen:E,de Korte, van Kou- dekerke S. Wijkhuis, van Wonseradeel. Vertrokken:G. Beverwijk, naar HaarlemL. C. de Haas-Bergsma, naar Scheveningen. Loop der bevolking over 1933. Ou 1 Januari 1933 bestond de bevolking van Zoutelande uit 4-48 m. en 395 vr., totaal 843 personen. Zij vermeerderde door geboor te met 18 m. en 7 vr., en door vestiging met 28 m. en 28 vr., totaal 81 personen. De bevolking verminderde door overlijden met 4 m. en 8 vr., en door vertrek met 24 m. en 13 Vr., totaal 49 personen. De bevolking bestond op 31 December 1933 dus uit 466 m. en 409 vr., totaal 875 personen. GOES. Een Shell-bouwplaat. De N.V. Bataafsche Import-Maatschappij heeft een bouwplaat uitgegeven, waarmede een luchthaven gemaakt kan worden. Op de plaat worden meerdere bijzonder heden omtrent het in elkaar zetten van deze luchthaven medegedeeld. Vooral jongens die belang stellen in de luchtvaart zullen er zeker een eer in stellen deze papieren luchthaven in elkaar te zet ten. Het is een interessant en leerzaam werk. Het prachtig schouwspel dat Schiphol als internationale luchthaven biedt, kunnen de samenstellers van de bouwplaat in minia tuur voor zich zien en hierdoor wordt de moeite ruimschoots beloond. TERNEUZEN. Loop der bevolking. In het jaar 1933 vermeerderde de bevol king van Ter Neuzen door geboorte met 84 m. en 90 vr. en door vestiging met 273 m. en 308 vr., totaal 755 personen. Zij ver minderde door overlijden met 37 m. en 42 vr. en door vertrek met 212 m. en 239 vr., totaal 530 personen. De bevolking vermeer derde alzoo met 108 m. en 117 vr., totaal 225 personen en bedroeg op 31 December 11. 5500 m. en 5441 vr., totaal 10.941 personen. Er werden 87 huwelijken voltrokken, 1 echtscheiding ingeschreven en 8 aangiften gedaan van levenlooze geboorte. Bezoldigde én onbezoldigde gemeente veldwachter. Door den Commissaris der Koningin is een nieuw instructie vastgesteld voor de bezoldigde gemeente-veldwachters, alsme de voor de onbezoldigde veldwachters in Zeeland. Besmettelijke ziekten. In de week van 24 tot en met 30 Decem ber kwamen in onze provincie voor 13 ge vallen van roodvonk, waarvan 8 te Arne- muiden (w.o. 2 gevallen in één gezin),_4 te Vlissingen en 1 te Nieuw en St. Joosland en 3 gevallen van diphtherie, nl. 1 in ieder der gemeenten Bosehkapelle, Clinge en Graauw en Langedam (het tweede geval in één gezin). 8IJ WALSTRAAT 78 REUZEN KOOPJES! LUCHTVAART Het benauwde oogenblik van de „Pelikaan" Het bericht in de „Bossche Crt." over het ongeval dat de „Pelikaan" op zijn uit reis tijdens de tweede étappe tusschen Rome en Saloniki bijna overkomen was, heeft de tongen opnieuw in beweging ge bracht. Het zou dus maar, om zoo. te zeg gen een dennetakje gescheeld hebben en „Nederland's Vluchtige Trots" zou met vier vliegers ergens in een bosch op den Balkan zijn ten onder gegaan. En daar wist Nederland nog niets van. Het bericht klonk een tikje fantastisch. Leer, die dien nacht aan het stuur zat, zou er niets van gemerkt hebben, dat hij de „Pelikaan" met de borst over de toppen der boomen liet vliegen, de mecanicien zou de enorme scherpte van gehoor bezeten heb ben om boven het gebrul van drie motoren uit de takken van onderen tegen het vlieg tuig te hooren slaan en vervolgens zou hij de cockpit binnen gestapt zijn om zoo maar aan het hoogteroer te trekken. En daarna gebeurde er niet eens een ongeluk, doordat Soer, van verbazing over een mecanicien die begint te sturen, zijn toestellen in den steek had gelaten. „De Maasbode" heeft een onderzoek in gesteld en is het gebleken dat van het be richt van de „Bossche Crt." geen woord waar is. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. KOOPEN VAN NEDERLANDSCHE KOLEN. Mijnheer de Redacteur, Bij voorbaat dankend voor de beschik baar gestelde ruimte, zij het mij vergund naar aanleiding van het „Ingezonden Stuk" onder bovenstaand opschrift in uw blad van 4 dezer, eenige opmerkingen te plaatsen. De schrijver blijkt wel een goed vader lander te willen zijn of hij echter zijn land er mede dient om zoo chauvinistisch moge lijk enkel en alleen en in dit geval in het bijzonder uitsluitend het gebruik van Hol- landsche kolen aan te bevelen, is voor mij een vraag. Andere en eveneens zeer groote belangen staan op het spel als er zoo goed als geen vreemde producten meer ingevoerd worden door al te groote propaganda voor het Hol- landsche product. Onze land- en tuinbouw, onze scheepvaart, onze havens en wat daar mede in verband staat, zullen duchtig den neerslag voelen van een te eenzijdige be schouwing van deze materie. Door de weegschaal naar één kant te doen over slaan, bereikt men slechts, dat belangrijke takken van industrie getroffen zullen wor den dat de concurrentie wordt uitgescha keld, zoodat het onmogelijk wordt om bij benadering de prijzen te controleeren. Men schakele dus m.i. nimmer vreemde producten voor 100 uit, doch betrachte een billijke verdeeling. INSIDER. DE KABINETSCRISIS IN BELGIË BEZWOREN. De Brusselsche correspondent van „het Vad." meldde gisterenavond De politieke spanning, teweeggebracht door het conflict tusschen de liberale en Vlaamsch Katholieke ministers, naar aan leiding van het verzet der „fraternelles" tegen het regeeringsbesluit tot wederaan stelling van veertig na den oorlog wegens activisme ontslagen rijksambtenaren, heeft den geheelen dag voortgeduurd. De liberale en Katholieke vertegenwoordigers in de regeering beraadslaagden eerst in twee afzonderlijke groepen. Na den middag werd een ministerraad gehouden, die om drie uur aanving en eerst enkele minuten voor 8 uur ten einde liep. Waar deze besprekingen zoo lang duurden, was het duidelijk dat de Katholieke Vlaam- sclie ministers en speciaal minister Sap hun principieele houding begonnen op te geven en de kans op het bereiken van een compromis met de liberalen, die op hun vroeger besluit waren teruggekomen, groo- ter werd. Toen de ministers om 8 uur de ambtswoning van den premier verlieten, verklaarden zij aan de in regen en wind wachtende journalisten, dat het gevaar voor een regeeringscrisis was geweken zij waren er echter niet toe te brengen, zich in détails over het bereikte resultaat uit te laten. Eerst een uur nadien werd aan de pers een communiqué verstrekt, waarin onder meer wordt gezegd, dat de Koning aan de regeering een nota heeft doen toekomen, vergezeld gaande van een begeleidend schrijven, in welke nota het Staatshoofd zijn opvatting ten aanzien van de weder indienstneming van de afgestelde rijksamb tenaren en lagere beambten uiteenzette. De ministers, aldus het communiqué, hebben zich eensgezind bij de Koninklijke zienswij ze aangesloten. Naar wij naderhand nog mochten verne men, constateert de Koning in zijn nota, dat de kwestie der activisten-ambtenaren in 1919 op een bijna van departement tot departement verschillende wijze is behan deld geworden. Er was geen eenvormigheid van procedure en er werd ook niet de ge- wenschte ruchtbaarheid aan gegeven. Daar de Belgische wetgeving geen toestanden, als zich tijdens den oorlog voordeden, had voorzien, hoeft dit geen verwondering te baren. De besluiten in 1919 getroffen, zijn nooit algemeen aanvaard geworden. Men is in deze zaak ook niet vrij van gevoelsargu menten gebleven. De heele kwestie, aldus het oordeel van den Koning verder, dieul nu opnieuw ter hand te worden genomen. Men zou wijs handelen met de gevallen, waaromtrent blijkens de verschillende com missies, die reeds met de zaak der gestraf te ambtenaren werden belast, geen twijfel bestond en die reeds herzien zijn, als defi nitief geregeld te beschouwen. Hetzelfde geldt voor de gevallen, die hoegenaamd niet voor herziening in aanmerking kun nen komen. Blijven dan nog de twijfelach tige gevallen. Deze zouden voor herziening aan een commissie van drie hooge ma gistraten worden onderworpen. Ieder geval zou afzonderlijk behandeld worden en bij K. B. definitief zijn beslag krijgen. Deze procedure zal binnenkort bij Kon. besluit worden vastgelegd. Verder komt het Staatshoofd in zijn nota op tegen de voorstelling van zaken, als zouden de ministers een beslissing hebben getroffen in deze kwestie. De ministers haddengeen beslissing te nemen, zegt de nota. Aldus is nu de Kabinetscrisis, die sedert de betooging der onder anti-Vlaamsche leiding staande „fraternelles" de politieke atmosfeer vertroebelde en op een door ve len zeer ongeschikt geacht oogenblik dreig de los te komen, voorloopig weer van de baan. De psychologische afgrond, die de groote massa der Vlaamsche bevolking van de Brusselsche mentaliteit der „fraternel- les"-leiders scheidt, is hiermede evenwel niet gedempt. Ook zal het in Vlaanderen geen goeden indruk maken dat de regee ring en vooral de Vlaamsche ministers voor de bedreiging met geweld, uitgaande van de leiders der fraternelles, gedeeltelijk zijn geweken. Ook voor het prestige van de Katholieke Vlaamsche Kamerfractie was het getroffen besluit alles behalve bevor derlijk. MUSSOLINI OVER DEN VOLKENBOND. Het tijdschrift „Les Annales" publiceert een artikel van de hand van Mussolini. Daarin schrijft de duce o.a., dat de Vol kenbond hervormd moet worden, daar hrj anders ten doode gedoemd is. Italië is voor een blijvende .overeenstem- Als 'i gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doel vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE Ge voorkomt dan veel narigheid en staat morgen gezond en prettig opl Ntd.rlandscf? Ongeëvenaard bij gevalle kou Product Griep, rheumalische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Fez 12 sluks slechts 50 cent. Volgens recept von Apothekerbornont "AKKERTJES" ming tusschen de groote mogendheden, opdat de vreedzame ontwikkeling der klei ne staten beter gegarandeerd zou kunnen worden. De kleine staten moeten niet vree- zen voor overeenstemming, maar voor de tweedracht der groote mogendheden. Als de Volkenbond door een energieke hand zou geleid worden, zou hij uit zijn tegenwoordige machteloosheid geraken en de stabiliteit van het internationale systeem waarborgen. De wereld kan er slechts bij winnen, wanneer een handjevol mannen de voJie verantwoordelijkheid draagt, zich als ver tegenwoordigers van vast verankerde re geeringen aan de onderhandelingstafel zet en de basis van een overeenstemming door reëel-politieke wederzijdsche concessies zoekt. Het fascistische voorbeeld van Italië is reeds de directe of indirecte wet van tal rijke landen geworden en bovendien is het terrein thans van vele economische ideeën gezuiverd, die een min of meer bijgeloovig karakter droegen. Zekere, ervaringen, zooals de inflatie en de toltai-iéven, zijn doel- en nutteloos ga- bleven. Elk land heeft tot zijn schade ervaren, dat het onmogelijk is, steeds te verkoopen, maar niet te willen koopen. Het artikel van Mussolini eindigt met de voorspelling, dat het jaar 1934 een beslis sende étappe zal zijn in de „fascistiseering" der wereld. FRANSCH MILITAIR PLEIDOOI VOOR TWEEJARIGEN DIENSTTIJD. In de „Revue des deux Mondes" van 1 Januari geeft generaal Niessel een over zicht van Duitschlands effectieven. Na er aan herinnerd te hebben, dat de beperking van Duitschlands bewapening als een straf voor de schuld aan den oorlog is te be schouwen en er dus geen sprak mag zijn van gelijkheid, gaat de Fransche generaal na, over hoeveel manschappen Duitschland thans wel beschikt. De Rijksweer, die theo- detisch maar honderdduizend man mag tei len, is zoo ingericht, dat ze altijd volgens deze Fransche militaire berekening op 200.000 man dient geschat te worden. Wat de politie betreft, is generaal Niessel van meening, dat 70.000 man er van kunnen beschouwd worden als deel uitmakende van de Duitsclie strijdkrachten. De verschillende oud-strijdersbonden, ver der de S.A.- en S.S.-formaties, sportver- eenigingen, enz., hebben volgens Niessel een zeer groote militaire beteekenis. Vooral in Oost-Pruisen, waar er o.m. een volledige organisatie zou bestaan van vrijwillige rui terij. Het totaal van al deze krachten schat Niessel op één millioen. In 't geheel zou Duitschland, op dit oogenblik dus, reeds over 1.270.000 manschappen beschikken. Dit is echter nog niet alles. De arbeids dienstplicht is, volgens den Franschen ge neraal, niet veel anders dan een verkapte militaire dienst er wo2-dt in de arbeiders kampen aan sport gedaan, aan terrein oefeningen, aan nationale geschiedenis. Alle kampen hebben zelfs een muziekkapel. Binnenkort zal Duitschland dan ook over een nog veel groot er leger beschikken dan van 1.270.000 man. Wel geeft de generaal toe, dat men ook met de quaestie der uit rusting rekening dient ce houden. Daarover

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1