OIZE BEKENDE 2-DAAGSCHE ALBERT HEIJN Rimn Avonturen van Hijnheer Piapelaans Geweldige Afbraakveiling Premie voer abonné's der „Vlissingsehe Courant" Kapitein Klakkebos np de Leeuwenjacht De Apenstreken van Bobby KANTOORBOEKEN \bn woorden kan men nieF leven m ADVERTENT1EN FRANS TIMMERMAN. EXTRA GOEDKOOP A.H. Bak- en Braadvet p. pondsp. 33 ct. Prima Cacao per pond 23 cent. Mandoline-Vereeniging T.O.V.I.D.O. 40 cent TcfigSSb v-* over de Geallieerden, vormend elk een macnt op zichzelf, zeker niet aan die der mede-Geallieerden onderworpen op de wijze als Oostenrijk dit gedurende een niet onbe langrijk deel van den oorlog was, om van de beide andere landen niet eens te spre ken Een boekje als dat van Graaf Igna- tief toont aan, dat hij in veel opzichten werkte zonder overleg met de agenten der mede-Geallieerden en dat zoodoende de we- derzijdsche resultaten zelfs wel eens wer den tegengewerkt. Het moet voor dezen mondainen staf officier een niet geringe verbazing zijn ge weest toen hij, reeds in het begin van den oorlog, bij generaal Alexief ,den chef van het Zuid-Westelijk Russische front, werd geroepen. Hij had bij den eersten veldtocht in Oost-Pruisen een lichte kwetsuur opge- loopen, waarvan hij bijna hersteld was, toen hem dit bevel gewerd. Generaal Alexief behoorde tot de jongste generaals van het Russische leger hij ontvouwde aan Igna- tief zijn bedoelingen om een inlichtingen bureau te vestigen, waarvan hem de prac- tische leiding zou worden toevertrouwd. Ignatief vertelt van zijn eerste, betrekkelijk wankele schreden op dit moeilijke gebied. Het was in de dagen, dat de geweldige Von Mackensen de krachten samenbracht, die al spoedig daarna het derde Russische leger zouden verslaan, ja bijkans vernietigen. Men gevoelde bij den generalen staf van dit leger, dat er wat, ja veel bij den vijand werd voorbereid, maar men had niet de middelen om erachter te komen wat er eigenlijk gebeurde. Organisatie op dit ge bied ontbrak weliswaar was de Russische geheime dienst in het buitenland goed in gericht, maar de dienst achter het leger, aangewezen om zooveel mogelijk bij den dag de strategische inlichtingen te verkrijgen, die voor de oorlogvoering van den tegen- woordigen tijd noodig zijn, ontbrak. Igna tief schrijft het voor een niet gering ge deelte daaraan toe, dat de Duitsche bewe ging zoo afdoend succes had. Later vertrok tyij naar Litow oftewel Lemberg, door de Russen bezet, dat zij echter, ook tengevolge van een gecombineerd Oostenrijksch- Duitsch offensief, moesten verlaten. Daar doet hij de eerste practische ervaringen op op het gebied van de dagelgksche spion- nage daar laat hij in de stad agenten, mannelijke en vrouwelijke, achter daar ontmaskert hij vijandelijke spionnen kortom, daar maakt hij het dagelijksch be drijf van den spionnagedienst in alle bij zonderheden mede. Hij, de elegante cava lerie- en stafofficier bevindt zich in dat milieu maar weinig op zijn gemak. En nog geheel andere ervaringen staan hem te wachten. Als hij van Lwow bij zijn oorspronkelijk corps is teruggekeerd, wordt hij aangewezen om naar Roemenië te trek ken. Op dat oogenblik, men zal het zich herinneren en nog een geruimen tijd daarna was het voor een ieder onzeker wat Roe menië zou doen, gelijk het aanvankelijk ook van Bulgarije onzeker is geweest. Dat was de tijd, waarin van weerszijden alle krachten werden ingespannen om deze landen naar den eenen of naar den anderen kant over te halen. Ignatief ging nu naar Roemenië, teneinde daar het een en ander voor te be reiden. Hij kwam al spoedig in verbinding met een uitnemende troep artisten, die aan gewezen waren voor de Russische propa ganda. Zij waren niet alleen artisten, wel te begrijpen zij hadden ook andere func ties, maar toch, hun voornaamste taak was om de Roemeensche openbare meening gunstig voor Rusland te stemmen. Een uit nemend Balalaika-orkest werd daartoe te werk gesteld het vond bij zijn eerste op treden belangstelling uit alle kringen en zelfs Koningin Maria liet niet na van haar ingenomenheid met de prestaties dezer ar tisten te doen blijken. Maar, zoowel Igna tief als zijn artisten werden bewaakt, be waakt door de vijandelijke agenten terecht begrepen deze, dat er wat broeide. Zij lieten dan ook niet na om Ignatief als het ware op zijn schreden te volgen, maar verhinder den toch niet, dat in het destijds Hon- gaarsch Transsylvanië de noodige maat regelen konden worden ontdekt tegen den Roemeenschen inval. Men moet het verhaal lezen van Ignatief, hoe hij, op listige wijze, aan de aandacht van het Oostenrijksch- Hongaarsche gezantschap wist te ontsnap pen hoe hij zich de noodige ontploffings- stoffen verschafte en vervolgens, als het ware onder het gezicht van de Hongaar- sche schildwachten, kruithuizen in Trans sylvanië in de lucht deed springen. Slechts een enkelen keer zag hij zelf het resultaat van zijn werk meestal moest hij zich te voren uit de voeten maken, teneinde niet gevaar te loopen gepakt en herkend te worden. Maar dan las hij het wel in de couranten Toen het jaar 1915 teneinde liep, erkende de Russische generale staf de noodzakelijk heid, dat te Parijs een vertegenwoordiger van den Russischen spionnagedienst zou tegenwoordig zijn. Deze had tot opdracht om alles te weten te komen wat speciaal voor de Russische oorlogvoering van belang was. Het spreekt vanzelf, dat hij, al even min als welke geheime agent ook, zich officieel op zijn positie mocht beroepen. Ignatief had het bijzonder moeilijk, want toen hij zich bg den Russischen gezant te Parijs, den bekenden Iswolski presenteerde, gaf deze hem duidelijk te verstaan, dat wat ook mocht gebeuren en in welke moeilijk heden hij mocht komen te verkeeren, de gezant hem nooit te hulp zou kunnen ko men. Aangezien het oorlogstijd was, hadden politie en militaire politie zekere discre- tionnaire bevoegdheden, zoodat Ignatief niet al te groote verwikkelingen behoefde te vreezen. Maar toch men kon nooit wetenen het bleek al spoedig, dat dit inderdaad het geval zou zijn. Ignatief was, dank zij de aanwijzingen, reeds te Petro- grad ontvangen, met bepaalde personen in verbinding getreden en deze brachten hem verder in zijn relaties. Op een bepaalden avond maakte hij in een Parijsche musichall kennis met een bijzonder aantrekkelijke Spaansche danseres, van wie zijn geleider hem het droevige verhaal vertelde. Zij bleek heel verknocht te zijn aan de zaak der Geallieerden, maar schgnbaar in dienst van de Duitschers. Zij had zoodoende rela ties met tal van Duitsche officieren, uit sluitend met het doel om het lot, dat de Duitschers aan haar familie hadden toe bedeeld, te wreken. Zij was onvermoeid, totdat zij haar doel had bereikt, daarin be staande, dat zg in Genève de daar ver toevende Duitsche spionnen hun geheimen afhandig maakte. Totdat zij op een kwa den avond betrept werd bij het nazien van de portefeuille van. een van haar vrienden en zich moest ontmaskeren Het ging voor haar zonder levensgevaar gepaard, al zal zij vermoedelijk opgepast hebben gedurende het verder verloop van den oorlog niet meer het Duitsche, ja zelfs wellicht het neutrale grondgebied te betreden. Geheel anders was het met een zekere Miss Daisy, een Ameri- kaansche, die zich met haar broer voor den spionnagedienst bij Ignatief had aan geboden. Zij werd van een ruime toelage voorzien, naar Zwitserland gezonden, knoopte betrekkingen aan met de Duit schers en bracht berichten over. Totdat op een goeden dag deze bron van berichten niet meer werkte. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat Miss Daisy met de Duitschers in overleg was getreden. Er werd gedaan alsof men niets had gemerkt, maar toen het ongelukkige meisje naar Parijs terugkwam, werd zij door den Fran- schen geheimen dienst, die haar als een Duitsche agente beschouwde, gevolgd, zon der dat Ignatief het wist. Terwijl hij niet anders deed dan haar volgen, werd zij door de Franschen ingerekend. Het heeft toen heel wat moeite gekost de zaak op te hel deren, waarbij bleek, dat deze Miss Daisy, zeker niet voor spionne in de wieg gelegd, bang was geworden tengevolge van bedrei gingen, die zij van Duitschen kant had ont vangen en zich zoodoende hals over kop in den Duitschen dienst had gestort. Noch de Franschen .noch de Russen betreurden het zeer een dergelijke „hulp" te missen. Merkwaardig in hooge mate is het ver haal, dat deze zelfde Graaf Ignatief doet van een Italiaansche familie, die hij Frantchesco noemt. Zg woonde in de buurt van Rome en via den militairen attaché te Rome kwam Ignatief met hen in betrek king. De leider van deze familie woonde een weinig van Rome verwijderd maar het eigenlijk hoofdkwartier was nabij Milaan gevestigd. Gemakkelijk was het niet te be reiken, want slechts na het afleggen van een langen weg, waarbij zijn oogen werden gebonden, kwam Ignatief er aan. Hij vond er een grijsaard, type grand-seigneur, nog vol kracht en levendigheid. Deze vertelde hem, dat hij het hoofd was van geheel een spionnage-familie, die haar vertakkingen had tot in de verst verwijderde deelen van Oostenrijk en Hongarije. Deze Franchesco's, die in den dienst van Italië niets ontzagen, waren in staat ook aan de Russische oor logvoering belangrijke mededeelingen te doen. Zij beschikten over verschillende cen trale diensten in Zwitserland, maar de ge heimzinnigheid, die zij in eigen land moes ten inachtnemen, hield verband met de n odzakelijkheid, dat de vijandelijke agen ten, die er natuurlijk in Italië ook vele waren, niets van hun werken zouden weten. Een had er zich tot in de nabijheid van het hoofdkwartier gewaagd, maar dat was hem slecht bekomen. Zij hadden ook wel pogin gen in het werk gesteld om leden van or ganisaties om te koopen en helaas, de oude Frantchesco moest het toegeven, een keer- was er een bezweken. Wat er met hem ge beurd was vertelde hij niet, maar Ignatief behoefde niets te vragen. Later ontmoette hij dezelfde Frantchesco's in Monte Carlo, maar daar toonden zij zich als vreemden tegenover hem, uit angst, dat vijandelijke agenten in de omgeving waren. Dit is, wat het sterkst treft in alle de verhalen van den geheimen dienst, die men kan lezen de vrees ontdekt te zullen worden, niet alleen in het vijandelijke land, maar ook in het neutrale, ja zelfs in het eigen land. Men wist nooit of de vijand er was en men wist nog minder in welke gedaante hij er was. Veel meer dan in Holland is vooral Zwit serland het centrale punt van velerlei spion- nage geweest. Ignatief vertelt van wat hij in dat opzicht heeft gedaan en hoe hij me dewerkers vond onder schijnbaar onschul dige hande.'sdieden. Men kan, wanneer men een en ander bij hem leest, de gedachte niet van zich afzetten, dat deze handelslieden niet altijd ten volle de verantwoordelijkheid hebben begrepen van hetgeen zij deden. Zoo kwam Ignatief te Lausanne, door bemidde ling van Zwitsersche vrienden, in aanra king met een parapluie-fabrikant, die re gelmatig handelsreizen ondernam in Oos tenrijk en Hongarije. Op een keer, dat hij de gemeenschappelijke kennis een bezoek wilde brengen, vond hij het huis gesloten. Voorzichtigheid in acht nemende, trok hij zich spoedig terug, zond een zijner bedien den er op uit, die terugkwam met de bood schap, dat dienzelfden dag de Zwitsersche politie een inval had gedaan, aangezien de betreffende schakel en niet ten onrechte van spionnage werd verdacht. Maar eerst later vernam men tot welke gevolgen dit leidde. Op een of andere wijze waren de Oostenrijksche agenten er in geslaagd om zich meester te maken van eenige docu menten, die men bij de huiszoeking had ge vonden en op dien grond werd de arme parapluiefabrikant, die vrouw en kinderen thuis achterliet, in Oostenrijk gevangen ge nomen en, gelijk ook niet anders viel te verwachten, gefusilleerd. Men heeft ge tracht hem over te halen zijn geheimen te verraden, maar hij weigerde. Totdat hij tegenover het executiepeleton werd ge plaatst en wilde spreken. Maar zijn woor den gingen in het juist gecommandeerd salvo verloren 1 De sympathie, die de Russische oorlog voering van de zijde van de Slavische vol ken, die onder de kroon der Habsburgers vertoefden, genoot, blijkt ook uit de ver halen van Ignatief. Deze vertoefde een korten tijd in San Moritz en kwam daar in kennis met de Knappe vrouw van een ambtenaar te Praag. Het bleek, dat deze als bekwaam ingenieur uit de gewone ge lederen was weggehaald en was geplaatst op een der teekenbureaux van een der staven van het leger. De dame, nadat zij de werkelijke functie van Ignatief had leeren kennen, aarzelde niet om hem haar hulp toe te zeggen. Ongetwijfeld, het was gewaagd, meer dan gewaagd zelfs, zoowel voor haar man als voor haar. Het was moeilijk reeds dadelijk om van de teekenin- gen afschriften te maken, maar het was nog moeilijker om ze "over de grenzen te krijgen, wat toch moest om er profijt van te trekken. Ze slaagde inderdaad om te ver krijgen wat ze wenschte, maar geheel on opgemerkt gebeurde het toch niet. De Zwitsersche politie waakte, wellicht nog meer dan de agenten van den vijand van Rusland. Men onderzocht de hotelkamer van de dame, maar het was te laat, want ze had inmiddels haar teekeningen overge dragen en Ignatief had wel gezorgd, dat ze niet te lang bij hem vertoefden. De teeke ningen waren reeds op weg naar den Rus sischen Staf, die er gebruik van heeft ge maakt. Ignatief zorgde ervoor, dat deze moedige vrouw zich niet verder aan der gelijke gewaagde ondernemingen bloot stelde, nu door de huiszoekiDg in haar ka mer de aandacht op haar was gevestigd. Maar de spanning, waarin zij bleef leven, ook om het lot van haar man, werkte na- deelig. op haar gezondheid en nog voor het einde van den oorlog er was en de ook door haar zoo begeerde onafhankelijkheid aan Bohemen was gegeven, kwam zij te sterven. Tot de niet onbelangrijkste gedeelten in Ignatief's boek behoort dat, waarin hij be schrijft een onderhoud, dat hij met Czaar Nicolaas II in zijn veldtent had. Dat was in de dagen, dat er gesproken werd van en geschreven over eventueel een afzonderlij ken vrede dien Rusland met Duitschland zou sluiten. Mag men Ignatief gelooven, dan is het een verhaal geweest zonder eenig recht van bestaan, maar het blijft natuurlijk twijfelachtige in hoeverre Nico laas II hem verteld heeft wat hij wist. Ig natief was ook een dergenen, gebaat ils aanhangers van het Czaristisch bewind, die de gevolgen van de revolutie al spoedig aan den lijve merkten. Bijkans op hetzelfde oogenblik, dat Lenin de macht in handen nam, hield zijn bureau te Parijs op te wer ken. Men zond daaraan geen geld meer om aan de verplichtingen te voldoen, inderdaad de eenvoudigste wijze om dit bureau geheel lam te leggen. Een glorieus einde hebben de werkzaamheden van Ignatief niet ge vonden l het De Heer en Mevrouw VAN DER SLIKKE BIJLEVELD danken voor de bewijzen van belangstel ling bij de geboorte van hun Zoon ontvangen. Tevens danken zij voor ontvan gen Nieuwjaarswenschen en bie den wederkeerig de hunne aan. Ondergeteekende betuigt bij deze zijn hartelijken dank voor de zeer groote belangstelling ont vangen bij zijn 25-jarig ambts jubileum op 2 Januari jl. H. PASVEER en Familie. De Heer enMevr.LOUWERiER NAHMENS danken hartelijk voor de ontvangen gelukwenschen en bieden wederkeerig de hunne aan. De Heer en Mevrouw SMIT DYSERINCK danken voor de ont vangen gelukwenschen en bieden wederkeerig de hunne aan. De Heer en Mevrouw VAN KETEL—DU VIJN zeggen harte lijk dank voor de gelukwenschen bij de jaarwisseling ontvangen en bieden wederkeerig de hunne aan. Mej. ZEVENHUIZEN zegt har telijk dank voor de ontvangen gelukwenschen en biedt deze wederkeerig aan. De Heer en Mevrouw KUILER HUINEMAN zeggen vriendelijk dank voor de belangstelling op 1 Januari ontvangen en bieden wederkeerig hunne beste wen- schen aan. De Heer en Mevrouw VIJN zeggen vriendelijk dank voor de ontvangen gelukwenschen en bie den wederkeerig de hunne aan. De Heer en Mevr. LINSE— BRONSDIJKzeggen hartelijk dank voor de ontvangen gelukwenschen en bieden wederkeerig de hunne Ondergeteekende maakt het geachte publiek van Vlissingen en omstreken bekend, dat hij mor gen, Vrijdag 5 Januari a.s. zijn zaak in Kruidenierswaren, Tabak, Sigaren, Sigaretten enz., Fijne Vleeschwaren, Conserven, Bieren, Limonade, Spuitwater, Wijnen, enz. zal openen. Hopende door vlugge en nette bediening het vertrouwen waardig te mogen worden, onder beleefde aanbeveling. A. J. OOSTERLING, Sottegemstraat 8, hoek Duivendrechtstr., Vlissingen. VOOR ELK BEDRIJF Tabellarische Kas- en Onkostenboeken Kantoor- en Zakagenda's Alle boeken en formulieren voor de OMZETBELASTING in voorraad. Laag in prijs, schitterend van kwaliteit dat zijn de foto's in onze Tijdinghal. Slechts 0.25 per stuk. Spoedige bestelling aan te be velen. LOSKADE MIDDELBURG. Notaris STRUVE te Middelburg zal door dhrn. HOORNICK ZOON op bovengenoemde plaats Verkoopen: DEZE WEEK VRIJDAG 10 UUR, DE AFBRAAK VAN DEN ALDAAR STAANDEN RE SERVE-HOOP, 2 WAGONS AFBRAAK VAN S.S.-GE- BOUWEN. Verder wordt nog meer aange voerd dan die lange balken en ge zaagde 2 dms platen, enz., als plm. 1500 Dak-, Vloer- en Zolder- delen, 1000 geschilderde Schot en Kraaldelen, 500 l/2 dms delen, 1000 diverse delen en 500 2 dms grenen delen, door ons gezaagd uit zware balken, 200 zeer zware grenen Balken, 50 pracht Balken, lang 13 M., 1500 Balken, Platen, Gordings, Palen, 500 2X3, 3X3, 4X4, Schotten, Trappen, Tengels, 500 Ramen, 200 Deuren, 5000 Dakpannen, Hardsteenen Stoepen, 150 koopen zwaar- en licht Brandhout. Verder nog te veel om te noemen. HARMS' Reclame Cognac p. L. f 2.70, p. Ilesch I 2.25 met toegiftartikel. Hef Nationaal Crisis Comité verschaft de mid delen, noodzakelijk om in de eerste levensbe hoeften te voorzien, doch daarvoor is ook Uw hulp noodig. Stort daarom voor het mooie doel een bijdrage op postrekening 186000 Vrijdag en Zaterdag Afgehaald uit den Winkel: VLISSINGEN, Nieuwendijk 5 - Tel. 401 - Scheldestraat 23 R. 5. Bil Opgericht 1 October 1922. Dir. dHr. Marinus Ventevogel Mandoline-Concert op Zaterdag 6 Januari in het „Concertgebouw", Emma- straat, des avonds 8 uur.. Entrée-voorverkoop 15 cent. Aan de zaal 25 cent. Na 10 uur 50 cent MUZIEK, TOONEEL EN BAL. Kaarten voorverkoop Nieuwstr. 66. Na afloop Bal. Plaatsbespreken op den dag der Uitvoe ring van 12—1 uur. Illllllll Van de geïllustreerde Kindervertellingen door den heer G.Th. ROTMAN, die in de „Vlissingsehe Courant" werden geplaatst, is een nieuwe druk verschenen, welke tegen gereduceerden prijs verkrijgbaar worden gesteld. Prijs pei Loekje contant. Honderd leuke versjes met plaatjes. Reeds 5 weken na verschijning was een nieuwe druk noodig. Uiterst komische reisavonturen in Afrika. 122Teekeningen. Dol-grappige Avonturen, 108 geestige versjes met plaa.jes

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 4