500 300 25 EERSTE BLAD No. a 72e Jaargang 1934 WOENSDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstreat 58-60, Vlissingen. Telef. 10. Postrekening 66287 3 JANUARI Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen I "^GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVÏNCIENSEUWS KERK- EN SCHOOLNIEUWS MARINE EN LEGER RECHTSZAKEN FAILLISSEMENTEN AANBESTEDINGEN BUITENLAND VUSSINGSCHE COURANT AB0NNEMENTSPR1|S: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, üuitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 et Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11.—alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet of oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen VERKIEZING LEDEN GEMEENTE RAAD. De Voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inza ge is gelegd het besluit van den 3 Januari 1934 waarbij door hem, wegens het ontslag inzenden door den heer H. C. Wesseling, is benoemd verklaard tot lid van den raad dezer gemeente, de heer W. Anker Sr. Vlissingen, 3 Januari 1934. De Voorzitter voornoemd, VAN WOELDEREN. Benoeming lid gemeenteraad. De heer ir. H. C. Wesseling heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. In deze vacature is op de lijst van den Vrij heidsbond benoemd verklaard de heer W. Anker Sr. Zooals bekend heeft de heer Anker ook vroeger reeds zitting in den gemeenteraad gehad. Zilveren jubileums. Op 2 Januari jl. herdacht de heer H. von Brucken Fock, commies ter gemeente-se cretarie, tevens ambtenaar van den Bur gerlijken Stand, den dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst dezer gemeente trad. Des morgens om 9 uur verzamelden zich alle ambtenaren der gemeente in de raads zaal. De jubilaris werd toegesproken door den gemeente-secretaris. Deze schetste in het kort zijn levensloop, waarbij hij wees op de nauwgezetheid waarmede de heer von Brucken Fock zijn taak steeds heeft ver vuld. Spreker stelde hierbij in het licht de beminnelijkheid, waarmee hij het publiek te woord staat en prees voorts den prettigen en vriendschappelijken omgang met zijn collega's. Tenslotte hood spreker hem, mede na mens het geheele aanwezige personeel, als bewijs van waardeering en vriendschap een stoffelijk huldeblijk aan, daarbij de hoop uitsprekende dat hij nog vele jaren zijn diensten aan de gemeente zou mogen ver- leenen. Nadat de jubilaris zijn dank had betuigd voor de waardeerende woorden en het aan geboden geschenk, werd nog het woord ge voerd door den heer W. P. Edelman in zijn kwaliteit van onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, aie den jubilaris in een geestige toespraak huldigde. Nog vermelden wij dat het college van Burg. en Weth. blijk gaf van zijn waardee ring door de aanbieding van een bloemstuk. De brigrdier van politie, de heer H. Pas veer, is gisterenmiddag op het bureau van politie gehuldigd, ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambts-jubileum. Het geheele politiekorps was hierbij te genwoordig, terwijl het korps marechaus- sée en de rijksveldwacht vertegenwoordigd waren. In een hartelijke toespraak heeft de bur gemeester, de heer C. A. van Woelderen, den jubilaris geluk gewenscht en hem dank gezegd voor de gedurende deze kwart eeuw bewezen diensten. Daarna heeft de commissaris van politie, de heer Gasinjet, in korte woorden de loop baan van den heer Pasveer in herinnering gebracht en hem eveneens geluk gewenscht met zijn jubileum. De commissaris memoreerde dat b# de herdenking van ieder jubileum een tikje weemoed zich zal paren aan het genot om den gedenkwaardigen dag te mogen vieren, waarbij tegelijk toch wordt gewezen op de afgelegde levensbaan. Weemoed en teleurstelling louteren ech ter het leven. Het kan niet anders of dit moet zijn nut afwerpen in het bijzonder aan den politieman, daar het in zijn geheugen meer en meer zal doen ingriffen het„oor deelt niet te snel en niet te hard". Door het in toepassing brengen van deze spreuk door een politieman zal hij toch veel leed aan zijn medemenschen kunnen be sparen. De commissaris bracht nog in herinne ring dat ook de vader van den jubilaris, wijlen de heer A. Pasveer, te Middelburg verschillende jubilea bij de politie aldaar heeft herdacht. Daarna heeft de inspecteur van politie, de heer Van Damme, namens het comité tot voorbereiding van dit politie-jubileum, den heer Pasveer hartelijk toegesproken en hem namens den burgemeester en het geheele politie-personeel een stoel aange boden, terwijl zijn echtgenoote bloemen werden geoffreerd. Ten slotte heeft de commandant der brandweer, de heer Agterberg, die mede met een der hoofdbrandwachts aanwezig was, den jubileerenden brigadier gehuldigd en de goede verstandhouding tusschen po litie en brandweer in het algemeen, welke hier ter stede bestaat, naar voren gebracht, waarbij hij namens het Vlissingsche vrijwil lige brandweerkorps aan den heer Pasveer een mand met bloemen aanbood. De commandant stelde daarna als een persoonlijk aandenken den brigadier een souvenir ter hand. De heer Pasveer zegde hartelijk dank, mede namens zijn echtgenoote, voor de aangeboden gelukwenschen en de stoffelij ke blijken van belangstelling, die door hem op hoogen prijs weiden gesteld. Onder het genot van een kopje thee en het rooken van een sigaar, bleef men nog eenigen tijd hijeen, waarna de jubilaris, die met een auto van zijn huis was gehaald, wederom door een paar leden van het jubi leum-comité per auto naar zijn woning werd teruggebracht. Onze haven. Tengevolge van den dikken mist kwam gisterenmorgen alhier op de haven het stoomschip „Antwerp" van de Harwich- lijn, bestemd naar Antwerpen. Het schip heeft hier 88 passagiers aan wal gezet. Hedenmorgen kwam het stoomschip „Bruges" alhier binnen en ontscheepte 71 passagiers. Deze passagiers hebben per trein hun reis voortgezet. De geschiedenis van een gestolen bierkan. Door een inspecteur van politie werd in een woning alhier een tinnen bierkan in beslag genomen, welke afkomstig was van een diefstal met braak in een perceel aan de Stadhouderslaan te 's-Gravenhage, ge pleegd eind October van het vorig jaar. De dieven hadden de -kan bij een opkooper te 's-Gravenhage verkocht, die hem a i een heer had overgedaan, die op zijn beurt de kan aan een familie hier ter stede ten geschenke had gegeven. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Vier foto's van de „Pelikaan" de lan ding om 10.12 uur op Schiphol, de enthou siaste duizendkoppige menigte, een deputa tie van verpleegsters verwelkomt namens mevr. Smirnoff de luchthelden en Smirnoff op nieuwjaarsbezoek aan het ziekbed van zijn vrouw. Een drietal opnamen van de „Gysbrecht" in den Amsterdamschen Stadsschouwburg. Weer een gecompli ceerd auto-ongeluk bij Overschie. Aan varing tijdens dikken mist op den Water weg. Enkele gezanten op nieuwjaars bezoek bij de Koningin. Opnamen tijdens de première van de Bouwmeester-Revue te Rotterdam. De „Bruiloft van Kloris en Roosje" in den Stadsschouwburg te Am sterdam. De brand iri de telefooncen trale te Amsterdam. De bemanning van de „Pelikaan" brengt rapport uit aan den heer Plesman, directeur van de K.L.M, St. Joseph-ziekenhuis. In het jaar 1933 zijn in het St. Joseph- ziekenhuis alhier verpleegd 675 patiënten met 16.52: verpleegdagen. Tevens hebben 262 operatiën in genoemde inrichting plaats gevonden. Gemeentelijke arbeidsbeurs. Bij den gemeentelijken dienst der arbeids bemiddeling alhier staan als werkzoekenden ingeschreven 1 drukker, 1 behanger, 40 grondwerkers, 4 loodgieters, 1 mandenmaker, 2 mastie- kers, 22 metselaars, 22 opperlieden, 70 schil ders, 6 stucadoors, 69 timmerlieden, 8 ver vers 3 betonwerkers, 1 voeger, 3 vlechters, 1 wagenmaker, 1 waterbouwkundig-opzich ter, 3 machinale houtbewerkers, 6 meubel makers, 7 politoerders, 4 stoffeerders, 6 kleermakers, 1 wasscher, 3 schoenmakers, 591 metaalbewerkers, 12 bierbottelaars- drankbereiders, 8 brood-banketbakkers, 3 koks, 4 slagers, 10 magazijnbedienden, 2 reizigers-agenten, 5 winkelbedienden, 7 chauffeurs, 15 kellners, 20 loopers, 3 por tiers, 4 sleepers, 44 transportarbeiders, 23 kantoorbedienden (w.o. 2 vrouwelijke), 2 teekenaars, 4 onderwijzers (w.o. 2 vrouwe lijke), 4 winkeljuffrouwen, 1 verpleegster, 1 huishoudster, 13 dienstboden, 2 werksters, 42 varensgezellen .(w.o. stuurlui, machinis ten, matrozen, stokers, enz.) en 116 losse arbeiders. Totaal 1221 ingeschrevenen, waarvan 129 in de werkverschaffing. Vorige week 1257 personen. Alzoo een vermindering van 36 werkzoekenden. Hazardspel Naar wij vernemen is door een inspecteur van politie Zondagavond een inval gedaan in een verlofslokaliteit alhier, waarbij door hem een aantal jongens van 12- tot 13-ja- rigen leeftijd werd aangetroffen, die om geld kaart speelden, zoogenaamd één-en- dertigen. De jongens deden zulks zonder voorkennis van hun ouders. Door den in specteur, die de kaarten en het geld in be slag nam, is tegen den verlofhouder proces verbaal opgemaakt, teneinde door de justi tie te doen uitmaken of hier van hazardspel sprake is. Vóór de jongens het spelen begonnen, hadden zij de verplichting eerst een verte ring te maken. Bij het binnentreden van den politieamb tenaar waren 8 jongens aan het kaarten, terwijl nog een ander aantal, eveneens van gelijken zeer jeugdigen leeftijd, met andere spelen bezig was. Rijkstelefoonnet. Locale gids, uitgaaf 1933. B ij s c h r ij v e n Nr. 45 Herman en Zn., P., Brood- en banketb., Paul Krugerstraat 49. Nr. 125 Oosterhout, W. v., Stoomboot- agent, Koningsweg 17. Nr. 282 Oosterhout, W. v., Stoomboot- agent, Kantoor Houtkade (912 13.30 18 overige uren telefoonnr. 125). Doorhalen: Nr. 308 Blerkom, L. J. v., Konings weg 1. Nr. 429 Essen, A. L. v., Café-Rest., Beursgebouw. No. 87 Hotel Albion, fa. Erven A. W. Smits, Koningsweg 27. Nr. 234 Nooyer, M. de, Vischhandel, Marinestraat 34. MIDDELBURG. De bedreigde bietensteun. De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden te Middelburg, heeft een telegram gezonden aan den raad van ministers om nadere inlichtingen te mogen ontvangen over de geruchten in zake den bedreigden bietensteun. In dit telegram wordt er voorts nog op aangedrongen, om geen beslissing te nemen, alvorens belanghebbenden zijn gehoord, Beëediging. Ter civiele terechtzitting van de recht bank te Middelburg is heden beëedigd tot griffier bij het kantongerecht te Ter Neu zen mr. D. van Walsum, voorheen griffier bij het kantongerecht te Hulst. De werkloosheid. Aan de arbeidsbeurs stonden Zaterdag ingeschreven als werkzoekenden 1082 man nen en 8 vrouwen, waarvan geheel werkloos waren 992 mannen en 4 vrouwen. Bij de werkverschaffingen waren werkzaam 108 personen. GROEDE. Opheffing openbare school. De gemeenteraad te Groede besloot on langs niet in te gaan op den wensch van hoogerhand om te besluiten tot opheffing van de openbare school te Kruisdijk. Thans hebben Ged. Staten van Zeeland bepaald, dat deze school, waaraan twee leerkrachten zijn verbonden, met ingang van 1 Mei a.s. zal worden opgeheven. TERNEUZEN. Een aanhouding. Door de marechaussee te Ter Neuzen is aangehouden G T., wonende te Zeele (Bel gië), verdacht van rijwieldiefstal te Ter Neuzen. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Bü -en overgang. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro No. 6074 verzoekt ons plaats voor het volg de Het nieuwe jaar is aangebroken, maar het oude is voor ons nog niet afgesloten. Niet slechts natuurlijk omdat de Indische rekeningen eerst geleidelik binnenkomen, maar ook omdat er in de eerste dagen van dit nieuwe jaar nog bijdragen komen, die nog voor het oude bestemd zijn. Wij hebben dus nu een dubbele rekening: inkomsten voor wat reeds gedaan is en te gelijk moeten van heden af ook reeds weer gelden binnen komen voor de 80.000, die er in 1934 per maand noodig zullen zijn. Helaas zal er wel een beduidend tekort over 1933 achterblijven, al is het nog niet te zeggen, hoe groot het zal zijn. Ook de maand December bleef achter. In 1932 wa ren in die maand de inkomsten 121.000 in 19'óö gaan zij zeker niet boven de 100.000. Des te meer rekenen wij op aller hulp, om voor dit nieuw begonnen jaar, nu er maandelijks 10.000 minder noodig is dan verleden jaar, in de behoeften van het zen dingswerk onzer Corporaties te voorzien. Tot het Katholiek geloof overgegaan. De „Echo de Paris" meldt, dat de beide dochters van den pas benoemden Japan- schen ambassadeur te Parijs, Sato, tijdens de ambtsperiode van hun vader als Ja- pansch gezant te Brussel zijn overgegaan tot het katholieke geloof. De met toestem ming van hun ouders voltrokken doop werd verricht door den Apostolischen Nuntius te Brussel. De Paus heeft zijn bijzonderen ze gen gegeven. De „Echo de Paris" wijst in dit verband erop, dat in de hoogere kringen van Japan in den laatsten tijd een sterke neiging voor het katholieke geloof aangetroffen wordt. De kruiser „Sumatra" terug, naar Nederland Zooals men weet heeft de kruiser „Su matra", welke na maanden te Soerabaya te hebben gedokt, dezer dagen uit reparatie is gekomen, tijdens de proefvaart niet vol daan. Het „Soer. Hbl." meidt, dat de maxi mumsnelheid niet kan worden gehaald zon der risico voor het schip. De kruiser is voorloopig buiten dienst gesteld en de mo gelijkheid iz niet uitgesloten, dat het schip naar Nederland zal terugkeeren. Hr. Ms. torpedobootjagers „Banckert" en „Van Nes" onder bevel van kapitein-luite nant ter zee R. P. van de Wetering, bijge naamd De Rooy en van luitenant ter zee der 1ste klasse J. W. G. van Hengel, zijn Zaterdag 30 December te Alexandrië aan gekomen. Bij Kon. besluit is wegens verandering in de inrichting van het dienstvak eervol ontslagen de hoofdingenieur der marine J. C. S. chokking, waarn. directeur der Rijks werf te Hellevoetsluis (in liquidatie). Bij Kon. besluit is bevorderd tot luitenant ter zee der 2e klasse, de luitenant tèr zee der 3e klasse R. J. Haak Wegman, Bij Kon. besluit is met ingang van 31 De cember 1933 aan den officier van den ma rinestoomvaartdienst der le klasse H. C. Timmers eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De onlangs nieuw benoemde luitenant ter zee 3e klasse L. E. van Laer, wordt 3 Januari geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" te Nieuwe- diep. Naar in militaire kringen verluidt wor den de kolonels van den generalen staf J. van Andel en J. F. van der Vijver 3 Mei e.K. bevorderd tot generaal-majoor met be stemming voor het bevel over een divisie. De eerste luitenant J. Baurdoux, van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, wordt 1 Mei overgeplaatst bij den staf van het wapen. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens Met een rijwiel rijden zonder voor- of achterlichtF. H. G. te Vlissingen 0.50 b. s. 1 d. h. W. K. te Middelburg 5 b. s. 5 d. h. A. v. R. te Biggekerke, teruggave van verdachte aan zijn ouders J. V. te Middelburg b. s. 2 d. h. met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen W. J. te Biggekerke, berisping met een motorrijtuig daarmede rijden zon der verlicht nummer met letter J. v. L. te Kloetinge 2 maal 1 b. s. 2 maal 1 d.h. M. B. te Veere 1 b. s. 1 d. h. niet op de eerste vordering nummerbewijs vertoonen M. B. te Veere 2 b. s. 2 d. h. op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen J. v. P. te Vlissingen f 5 b. s. 5 d. h. openbare dronkenschap H. H. A. E. P. te Brüusbüttelkoog (D.) en A. L. te Wil- dervank, ieder ƒ15 b. s. 15 d. h. te Vlis singen niet voldoen aan de eischen, gesteld krachtens de warenwet M. V., echtgen. van L. v. B., ged. te Dordrecht 5 b. s. 5 d.h. overtreding crisis zuivelwetD. de V* te Koudekerke 1 b. s. 1 d. h. J. D., echtg. van A. J. te Domburg, vrijspraak te Vlis singen venten zonder vergunning J. P. te Rotterdam 10 b. s. 10 d. h. De doodslag te Woerden. De rechtbank te Utrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 46-jarigen be drijfsleider B., die in September jl. te Woer den zijn directeur jhr. v. S. met drie pistool schoten heeft gedood. De rechtbank meende het beroep op noodweer dat de verdediging had aangevoerd niet te kunnen handhaven, maar wilde rekening houden met het rap port omtrent verdachte, waarin werd ge concludeerd dat verdachte door het deelne men aan den wereldoorlog psychisch was geschokt. De rechtbank achtte een milde straf ge rechtvaardigd en veroordeelde B. tot een gevangenisstraf van 6 jaar. De eisch luidde 10 jaar. Krijgsraad. Bij Kon. besluit is de hoofdofficier van administratie der 2e klasse bij de zeemacht mr. D. Tollenaar in verband met diens ver zoek om eervol ontslag uit den zeedienst met ingang van 31 December 1933, onthe ven van de opdracht van de werkzaamheden van fiscaal bij den krijgsraad in de directie der marine te Willemsoord en zijn met in gang van 1 Januari 1934 de werkzaamheden van fiscaal bij den krijgsraad in die directie opgedragen aan den officier van admini stratie der le klasse bij de zeemacht mr. D. B. A. Franken, leeraar aan het Kon. Insti tuut voor de marine. Door de rechtbank te Middelburg is he den in staat van faillissement verklaard P„ van 't Westende te 's-Heerenhoek. Rechter commissaris mr. Th. Portheine. Curator mr, A. H. Kuipers, advocaat te Middelburg. De hoofdingenieur-directeur van den rijkswaterstaat te Middelburg heeft heden aanbesteed het onderhouden van de rijks- waterleidingen bewesten en beoosten het kanaal van Ter Neuzen, gedurende de jaren 1934, 1935 en 1936, in twee perceelen en in massa. Raming perceel I 3750, perceel II 3400 en massa 7150 per jaar. Voor de afzonderlijke perceelen waren geen biljetten ingekomen. Voor de massa is ingeschreven door J. C. van Drongelen, Walsoorden 8104 R. Verschelling, Ter Neuzen 7225 W. de Bokx, Hoek en H. Kerkaert, Westdorpe 7200 P. Dees, Ter Neuzen en J. de Maegt, Hontenisse 7190 G. A. van der Straaten, Ter Neuzen 7100, per jaar. DE VERDEELDHEID IN HET BELGISCHE KABINET. De correspondent van „het Vad." te Brus sel meldde gisterenavond Het diepgaande verschil van meening in den schoot van de regeering ontstaan tus schen den Vlaamschen minister van open bare werken, Sap, en den minister van landsverdediging, Deveze, is, naar men ver zekert, nog altijd niet bijgelegd. Minister Deveze zou het vijandige standpunt van de Fraternelles inzake de weder in dienst ne ming van veertig ten onrechte wegens activisme afgestelde Vlaamsche ambtena ren hebben verdedigd zonder daarom de daad der betoogers, die Zondag j.l. te Brussel de regeering en het parlement uit jouwden, goed te keuren. Minister Sap ontwikkelde de Vlaamsche opvatting eu zeide, dat men reeds lang genoeg heeft ge talmd met 'het verleenen van volledige amnestie en recntsherstel aan deze on schuldig gestrafte ambtenaren. Dinsdagmorgen heeft minister de Bro- queville met de liberale ministers Deveze en Lippens en de katholieke ministers Sap en van Isacker geconfereerd. De kabinetsraad, die Donderdagmiddag plaats heeft, zal geheel aan deze kwestie worden gewijd. Het is zeer goed mogelijk, wmmm

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 1