uitbreiding van den uitvoerhandel en naar de toeneming van de werkgelegenheid. In verband met de aanzienlijke vermindering van de werkloosheid in alle stapel-m- dustrieën wijst hij er op dat voor de eerste maal in acht jaar tijd de werkgelegenheid in den landbouw een stijging heeft ver toond. Gewagend van den verbeterden finan- cieelen toestand zegt Baldwin, dat dit het land in staat «telt de toekomst met her nieuwd optimisme tegemoet te zien. Hij legt er echter den nadruk op dat hoewel men het nieuwe jaar met hoop en vertrou wen kan ingaan, het dwaasheid zou zijn zich te verbeelden dat de arbeid van de nationale regeering reeds voltooid is. Er zijn, zoo zegt hij, vele moeilijke problemen zoowel in het binnen- als in het buitenland, die moeten worden aangepakt en de poli tiek op het gebied van industrie en land bouw, die wij hebben ingeluid, moet wor den uitgebreid en geconsolideerd als wij de herleving van den handel op een gezonden en duurzamen grondslag willen vestigen. Daarvoor is de medewerking van aller, noodig. Thans terugkeeren tot partijstrijd ware weinig minder dan een nationale ramp. EEN VERKLARING VAN PAUL BONCOUR. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Boncour, heeft Zaterdag den Fran- schen ambassadeur te Berlijn, Frangois Poncet, nogmaals ontvangen. Poncet ver trok des avonds naar Berlijn, waar hij den rijskanselier de officieele mededeeling om trent het Fransche standpunt zal overbren gen en daarna de aide-mémoire zal overhan digen. Naar aanleiding van dit onderhoud heeft Boncour aan persvertegenwoordigers verklaard Ik begrijp hen niet, die de vraag opwer pen, of onmiddellijke onderhandelingen met Duitschland zullen plaatsvinden. Wat doen wij sedert verscheidene weken anders dan langs onmiddellijken weg onderhandelen? Wij prefereeren den normalen weg, waar door immers ook normale ontmoetingen in het kader van den Volkenbond worden voor bereid. Wij hopen oprecht, dat de mededee- lingen, die Poncet te Berlijn zal doen, de Duitsche regeering zullen overtuigen, dat de weg van de algemeene en rechtvaardige bewapeningsbeperking in het kader van we- derzijdsche veiligheid open blijft. Van de samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk in dien zin hangt het af, of de arbeid te Genève weder kan beginnen. Wij zijn zeer verheugd over de rede van Roosevelt, over de verklaringen van Molo- toff en Litwinofi. Met de heeren Simon en Hijmans zijn wy het eens, dat de Volken bond uit de moeilijkheden zegevierend te voorschijn zal treden. De gebeurtenissen zullen ons gelijk geven. Ook onze pacten- en ententepolitiek tegen een aanvaller, zooals wij die hebben gevoerd en gesteund en die een steeds grooter veiligheidsnet over de bedreigde deelen van Europa spreidt, heeft haar doelmatigheid bewezen tusschen Rus land en zijn buren en in den Balkan nieuwe vorderingen gemaakt. NIEUWJAARSOPROL-' VAN HITLER. De „Völkische Beobachter" publiceert een Nieuwjaarsoproep van Hitier, waarin hy aanvangt met den toestand op 1 Jan. 1933 in herinnering te roepen. Op 15 Ja nuari kwam toen de overwinning in Lippe- Detmold, die weer tot gevolg had, dat op 30 Januari de nat.-soc. beweging de leiding van het rijk kreeg opgedragen. Vervolgens gaat Hitier na, wat in de daarop volgende maanden bereikt is. Op 12 November ble ken er 40 millioen Duitschers achter de re geering te staan. Het Marxisme bestaat in Duitschland niet meer. De organisaties van klassensplitsing, klassenhaat en klassen strijd zijn aan beide kanten ontbonden. De staat der partijen bestaat niet meer. Het leidersprincipe heeft het parlementaire be ginsel overwonnen. Het doordringen van het openbare leven met deze nieuwe ge dachte zal echter nog tientallen jaren du ren en moet steeds verder worden ontwik keld. De autoriteit der rijksgedachte is ver sterkt. Het Duitsche volk is een eenheid geworden. In nauwelijks 11 maanden is het gelukt een hoog percentage der Duitsche arbeiders weer in de productie in te scha kelen. De motoriseering van het verkeers wezen heeft een buitengewonen vlucht ge nomen. Een geweldig net van straten wordt aangelegd. Ruim iy2 millioen bouwarbei ders en handwerkers zijn op het oogenblik bezig herstellingen aan huizen uit te voe ren. Groote sociale hulpwerken zijn in het leven geroepen. Ten slotte moet ook de strijd tegen den nood met succes eindigen. Door de vernietiging van het centrum zijn niet alleen duizenden priesters weer in de kerk gebracht, maar aan millioenen fat soenlijke menschen is weer het geloof aan religie en priesters teruggegeven. De aan eensluiting der evangelische kerk tot rijks kerk en het concordaat der katholieke kerk vormen mijlpalen op den weg naar herstel van een nuttige verhouding en een nuttige samenwerking tusschen rijk en beide con fessies. De strijd tegen religieus, zedelijk en moreel verval zou echter doelloos gebleven zijn wanneer niet de Duitsche pers van een niveau van dikwijls planmatige ontbindings- arbeid opgeheven was. De verkiezings uitslag is dan ook vooral een teeken voor het innerlijk fatsoen van het Duitsche volk. Dit alles is bereikt door den geest der nat.- soc. partij. De nat.-soc. moeten waarborgen zijn voor den opbouw der toekomst. Zonder de nat.-soc. partij zou zelfs een Duitsche verheffing slechts het karakter hebben ge dragen van een bloedig slachtingswerk. Het doel van onzen strijd is ons volk eer én rechtsgelijkheid te geven en met oprechten wil mede te helpen aan het vermijden van een bloedvergieten in de toekomst, waarin wij, voormalige soldaten van den wereld oorlog slechts en neuwe yolkerencata- strophe van een waanzinnig geworden Europa kunnen zien. Hitier eindig zijn boodschap met dank te brengen aan al zyn medestrijders, SA en SS, Seldte e.a. BOODSCHAPPEN VAN HINDENBURG EN MINISTER BLOMBERG. In verband met het nieuwejaar heeft rijkspresident Von Hindenburg de volgende proclamatie tot de weermacht gericht Aan het einde van een jaar, dat voor het geheele Duitsche volk een jaar van groote beteekenis is geweest, zend ik aan alle le den van leger en vloot mijn hartelijkste Nieuwjaarswenschen. Ik spreek hierbij mijn erkentelijkheid uit voor de prestaties in het afgeloopen jaar en ik vertrouw vast dat de weermacht in trou we en gehoorzame plichtsvervulling en on- vermoeiden werklust, het land ook verder zal dienen. Ook de rijksweerminister generaal-over- ste Von Blomberg, heeft aan de weermacht een Nieuwjaarsboodschap gericht van den volgenden inhoud Bij het wisselen van het jaar wensch ik het leger en de marine van harte geluk. Het Duitsche volk, dat in het afgeloopen jaar het geluk der eenheid gekregen heeft, ziet in u de verpersoonlijking zijner weer baarheid. Dien het ook verder in trouwe plichtsbe trachting met de oude soldatendeugden, die gij als erfgenaam eener groote traditie op u genomen hebt. De rijksminister voor de luchtvaart heeft een Nieuwjaarsoproep gepubliceerd, waarin hij zegt, dat met de overwinning der natio- naal-socialistische revolutie in het jaar 1933 ook de Duitsche luchtvaart de haar toeko mende positie in den nieuwen staat heeft gekregen. DE VERANTWOORDELIJKHEID VOOR DEN OORLOG. Professor Camille Bloch, directeur der bibliotheek van het museum van den groo- ten oorlog te Vincennes, heeft het resul taat van het onderzoek van duizenden en duizenden teksten in 't Duitsch, Engelsch, Russisch en Fransch aangaande de verant woordelijkheden voor de uitbarsting in 1914 samengevat, meldt de „N. R. Ct." De schrijver komt daarin tot de gevolgtrek king, dat de regeering van Wilhelm H krachtig het hevige verlangen van Frans Jozef bevordert heeft om eindelijk het ge hate Servië neer te slaan. Zjj moesten den aanslag van Serajewo als een welkom voorwendsel beschouwen en maakten zoo veel mogelijk haast met de uitvoering van het plan ten einde de bondgenooten van de tegenstanders, vooral Rusland, te over rompelen. De schrijver let vooral op den fameuzen kroonraad van 5 Juli en leidt uit de toen genomen beslissingen logisch de daarop gevolgde feiten af, in de eerste plaats het ultimatum aan Belgrado. De keizerlijke Duitsche regeering heeft z.i. door de gestadige ophitsing van Wee- nen, dat wel eens met dit gemis van alle voorbehoud verlegen zat, den oorlog door gezet. LITWINOFF'S VREDELIEVENDE VERKLARINGEN. In de zitting van het uitvoerend comité van de sovjet-unie heeft Litwinoff over de Russische buitenlandsche politiek ver klaard, dat de Russische regeering den laatsten tijd heeft getracht, de ontwape ningsonderhandelingen over het doode punt heen te helpen. Het is niet de schuld van Rusland, dat men tot dusverre niet tot tastbare resultaten is gekomen. Rusland zal ieder werk steunen, dat den vrede kan bevorderen. Litwinoff ging verder in op de situatie in het Verre Oosten en betoogde, dat Rus land zijn vredespolitiek met feiten heeft bewezen. Rusland heeft geen belang bij een conflict met Japan, het heeft veel meer belang bij een handhaving van den vrede. Heftig voer Litwinoff uit tegen de „mili taire cliques" in Japan, die moeite doen om Rusland in een oorlog te wikkelen. Over zijn bezoeken te Washington en te Rome verklaarde Litwinoff, dat zij dienstig wa ren geweest aan de verbetering der be trekkingen van Rusland tot de burgerlijke wereld. RUSLAND EN JAPAN OP VOET VAN OORLOG „Rusland en Japan staan blijkbaar op voet van oorlog". Dit sensationeele nieuws uit het Verre Oosten deed gisteren in Lon- den's diplomatieke kringen de ronde. Eeni- ge maanden geleden stond bet reeds vast, dat de diplomatieke betrekkingen tusschen de beide landen verbroken zouden worden. De vrede werd slechts bewaard door het aanvaarden van de Japansche schijnvoor- stellen. Nu heeft Rusland zijn houding ge wijzigd. De verklaring hiervan is te zoeken in Rusland's jonge vriendschap met de Ver. Staten. We bedoelen hier natuurlijk niet, dat, zou de oorlog uitbreken, Amerika zich ook in het strijdperk zou begeven. Waar we wèl op willen wijzen is, dat Rusland in het uiterste geval Amerika's geldelyken en materieelen steun in ieder geval krijgt en dit is een zeer voornaam punt voor de hee ren in Moskou. De onmiddellijke oorzaak van de ruzie is de Chineesche Oosterspoorweg. Door de in stelling van den staat Manchoekoeo is de lijn geheel en al onder Japansche controle gekomen, ofschoon die spoorweg voorna melijk zijn ontstaan te danken heeft aan de Russische staatslieden. De aanleg kostte al meer dan 30 millioen gulden. De lyn-in- kwestie is 1000 mijl lang en verbindt China in Siberië met Wladiwostok Rusland's ijs vrije haven aan den Stillen Oceaan. Japan droeg slechts het tiende deel der kosten bij Rusland heeft nu door Litwinoff ge- eischt, dat Japan een redelijke som moet terugbetalen met andere \yoorden.; Mos kou wil liever vechten dan den spoorweg zoo maar cadeau te geven Reeds eenige maahden lang is de sovjet zich voor den strijd aan het klaarmaken. Er worden op het oogenblik circa 100 le gervliegtuigen per maand gebouwd. Verder hebben de Russische statsburgers, die rond Wladiwostok wonen, bijzondere voorrechten gekregen. Dit natuurlijk om de menschen vriendelijk te stemmen, als Wladiwostok eventueel als vliegbasis gebruikt zou wor den.. De Japansche opperbevelhebber, Ara- ki, beweert, dat Rusland's luchthaven te Wladiwostok, op 4 uur vliegen van Japan, een bedreiging is, waar een stokje voor ge stoken moet worden, m.a.w. hij wil de Rus sische Oostelijke provincies annexeeren en zoodoend^ Rusland uitschakelen als Zuid- zeemogendheid. Als voorzorgsmaatregel heeft Rusland nu alle: 1 vriendschapsver dragen gesloten met al haar Europeesche en Aziatische buren en de officieele erken ning door de Vereenigde Staten is wel het hoogtepunt. CONGRESBOODSCHAP VAN ROOSEVELT. President Roosevelt zal ter gelegenheid van het nieuwe jaar een boodschap tot het Congres richten, waarin hij de pogingen van de natie tot herstel van het econo mische leven zal uiteenzetten. Roosevelt heeft Zondag zijn plannen besproken met Gamer, den vice-presic ent, tijdens een be zoek, dat Gamer en diens vrouw oZndag aan het iWtte Huis hebben gebracht. Roo sevelt zou Maandag zijn werkzamheden aan de oCngresboodschap voortzetten. Voor de eerste maal de laatste jaren is de gebruikelijke receptie op het Witte Huis gedurende welke de president duizenden nieuwjaarswenschers de hand reikt, niet gehouden. Een brutale overval. Een brutale overval heeft te Parijs plaats gehad. Daar werd op klaarlichten dag een wissellooper neergeslagen, bijna geworgd en beroofd van niet minder dan 50.000 francs. Het slachtoffer van dezen overval is de 49-jarige kantoorlooper Grillon, die reeds vier jaar voor dezelfde firma geld moest incasseeren. Zaterdagmorgen tegen half elf kreeg hij opdracht om een bedrag van 50.000 francs te gaan halen bij een bank in dezelfde straat gelegen als het kantoor zijner firma Ongeveer een- half uur later vond een klant van een der andere firma's, die in het gebouw gehuisvest zijn, den wisselloo per bewusteloos in de hal liggen. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd, want het was maar te duidelijk, dat hier een mis daad gepleegd moert zijn. Grillon lag met zijn beenen in de vestibule en met zijn hoofd en schouder» in de lift, waarvan de deuren openstonden. Zijn das was hem stijf om de keel gebonden en op zijn hoofd had hij twee groote builen, de duidelijke bewijzen, dat hij daar met een zwaar voor werp eenige klappen had gekregen. Al zyn zakken waren gefouilleerd en natuurlijk was het bedrag van 50.000 francs verdwe nen. De zak, waarin deze geborgen waren geweest, was heelemaal uitgescheurd. Gelukkig bleek, dat hij niet gevaarlijk gewond was. Hij werd, nog steeds in be- wusteloozen toestand, naar een ziekenhuis vervoerd. Inmiddels was de politie reeds met het onderzoek begonnen, maar men stuitte al dadelijk op de moeilijkheid, dat Grillon nog niet verhoord kon worden. Niemand in het huis toch had iets van den overval gezien of gehoord, zoodat ook niemand eenige inlichtingen kon geven. Hetzelfde was het geval bij de bank. Aan genomen mocht worden, dat de aanvaller Grillon in de bank gezien had en hem toen gevolgd was. Op de bank heeft men echter hier niets van gemerkt, wat natuurlijk niet verwonderlijk is, daar het daar een voort durend af en aangeloop is van menschen. Ongelukken. Gisteravond 8 uur is op den Rotterdamschendijk, even voorbij den watertoren te Gouda, een ern stig verkeersongeluk gebeurd. In de rich ting Moordrecht wandelde een verloofd paartje, dat moest uitwyken voor een uit tegenovergestelde richting komenden wiel rijder en daarvoor geheel rechts van den weg ging loopen. Achter het tweetal kwam met matige snelheid een auto, welke voor het passeeren van den wielrijder eveneens naar rechts uitweek. Door den dikken mist merkte de chauffeur de wandelaars niet op. Van' het tweetal werd de 16-jarige loopknecht C v. d. Ham, wonende te Gouda aangereden. Door den schok werd hij op genomen en van den dijk geslingerd. Men vond den jongen in bewusteloozen toestand aan den berm. Met een schedelbreuk is hij naar een ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar hij kort na aankomst, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, is overleden. Hoewel het paartje gearmd had geloopen is de 19-jarige verloofde van het slacht offer er zonder letseld afgekomen De jon gen is letterlijk uit den arm van het meis je weggerukt. Gisternacht is op den hoek SchuitenbergBakkerstraat en de Kloosterwandstraat een botsing ontstaan tusschen een taxi en een auto, bestuurd door den heer H. uit Roermond. De taxi kwam op het trottoir terecht en reed daar den heer Welters aan, rijwielhandelaar. Deze werd zwaar gewond. Hij is in ernsti- gen toestand naar het ziekenhuis overge bracht. De bestuurder van de taxi en een der inzittenden van den luxe-auto, liepen lichte kwetsuren aan hoofd en gelaat op. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De 20-jarige M.f te Rotterdam is in een woning aan ue Hofiaan van de trap gevallen. Hij werd in bewusteloozen toe stand naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij is opgenomen. Bij onderzoek bleek hy een schedelbreuk te hebben bekomen. Verduistering door een kantoorbediende. De politie te 's Bosch zoekt op het oogenblik den 23- jarigen kantoorbediende G. van der P., die er vandoor is met een bedrag van ongeveer drieduizend gulden. Dit geld is weggenomen van het kantoor waar de jongeman werk zaam was, het filiaal van de Nederlandsche Middenstandsbank. Vermoedelijk bevindt v. d. P. zich in het buitenland. Het onderzoek wees uit, dat v. d. P. in den laatsten tijd een buitengewone belang stelling had getoond voor een Duitsch dienstmeisje. Zoodra bleek, dat dit meisje enkele dagen geleden ons land tijdelyk ver laten had, werd een onderzoek ingesteld in een groote gemeente in het Roergebied. Het meisje werd daar inderdaad aangetroffen, maar v. d. P. niet. Het meisje zeide boven dien, nergens iets van af te weten. Zij is thans in haar dienst teruggekeerd. Het voortgezette onderzoek versterkte echter de overtuiging, dat v. d. P. de wjjk naar het buitenland genomen had en het spoor leidde over de Belgische grens. Op Oudejaarsdag heeft de recherche in Brussel naar den vluchteling gezocht, doch ook dit is op niets uitgeloopen v. d. P. werd er niet gevonden. Hoe de jongeman, die uit een zeer fat soenlijke familie komt, hiertoe is kunnen komen, weet men niet. Alleen is bekend, dat hij den laatsten tijd veel omgang heeft gehad met vrienden, die over meer geld de beschikking hadden dan hy. De politie volgt, nu de eerste nasporingen op niets zijn uitgeloopen, nog andere spo ren, waarover in verband met het onder zoek thans niets meer kan worden mede gedeeld. Dierenmishandeling door huzaren. Omtrent het ge val van mishandeling van 'n 2-tal paarden, door twee dienstplichtigen, in de Alexander- kazeme te 's-Gravenhage, vernemen wij na der, dat de oorzaak van de blindheid aan één oog van het eene paard niet is gelegen in mishandeling. Het dier, welks andere oog normaal functionneert, is inmiddels weder in dienst, evenals het andere paard, dat me de was mishandeld. De beide militieplichtigen zullen voor den krijgsraad terechtstaan wegens dierenmis handeling zrj hebben zich echter niet schuldig gemaakt aan het veroorzaken van blindheid. Inbraken te Oss voort gezet. Oudejaarsavond omstreeks qwart over elf werd van het winkelhuis der familie De GrootWolters op den Sta tionsweg te Oss een spiegelruit stukgesla gen, waarna de dader een doos bonbons uit de vitrine kaapte en ermede aan den haal ging. Hij had evenwel buiten den, waard gerekend, want juist waren er eenige poli tiemannen in de buurt, die op het glasge rinkel afkwamen en den man achtervolg den. In de Klaphekkenstraat werd de vluchteling gegrepen. Hij bleek een zekere Van O. te zijn, die naar het politiebureau werd overgebracht en in arrest gesteld. By zyn verhoor ontkende de aangehoudene den diefstal gepleegd te hebben. Hy zal ter be schikking van de justiite worden gesteld. Eenige dagen geleden werd van denzelf den winkelier een sigarenautomaat gesto len, die later van den inhoud beroofd, in een nabijgelegen weiland door de mare chaussee werd teruggevonden. Voorts hebben onbekenden in den nacht van Zaterdag op Zondag nog gepoogd in te breken ten huize van de familie De N. aan den Bergthemscheweg aldaar. De bu ren werden door het luide blaffen van den waakhond uit hun slaap gewekt en togen op onderzoek uit. Toen een hunner buiten kwam, sloegen twee mannen, die bezig waren eenige pannen va het lage dak der schuur open te leggen, hals over kop op de vlucht. Zij verdwenen in de duisternis. Bij de marechaussee volgde aangifte, doch tot op heden bleef het onderzoek negatief. Inbraak in een postkan toor. Gisteravond is ingebroken in het postkantoor te Wijk aan Zee. De inbrekers zijn binnengekomen door de achterdeur van de woning van den kantoorhouder. Een klein bedrag aan privé-geld en een klein bedrag van het kantoor is ontvreemd. Alhoewel in het kantoor een vrij aanzien lijk bedrag aanwezig was, hebben de in brekers dit blijkbaar niet kunnen vinden. Door de politie wordt een uitvoerig onder zoek ingesteld. Brand op de Batavier. Gisternacht brak brand uit op de Batavier 2, gelegen aan de Batavierstei ger te Londen. De bemanning bestreed het vuur, doch de Londensche brandweer werd gealarmeerd toen het vuur, dat oorspron- kelyk in een 2e klasse compartiment woedde, zich uitbreidde tot eenige andere deelen van het schip en de lading in een ruim. Meer dan 20 brandspuiten kwamen op het terrein van den brand en de brand weer slaagde er in het vuur in een uur te overmeesteren. Zoo dik was de rook op een bepaald moment, dat gasmaskers mosten worden gezonden door het brand weerstation. V.D. meldt nog, dat de brandweer groote vertraging had tengevolge van den mist. De nevel was zoo dicht, dat voor de spui ten mannen moesten uitloopen, om te zien of de weg vrij was. Een kostbare ring ge stolen. In den nacht van Zondag op Maandag toen het stil op straat was, heeft een onbekende de ruit van den juwelieis winkel van S. Spijer, hoek Koningsplein en Singel te Amsterdam, vernield en een kost baren ring uit de étalage gestolen. De man heeft vermoedelyk van een stok of hamer gebruik gemaakt om de ruit te vernielen. Dat gelukte slechts ten deele, want er kwam een gat in, ter grootte van den top van een duim. Van daaruit liepen de barsten stergewijs. Uit een spleet on der aan de ruit trachtte de dief een juwee lendoosje te trekken. Dat mislukte, want het doosje bleef steken. Wel heeft hij een ring bemachtigd. Dit voorwerp was van platina en met een kostbaren briljant be zet. Het heeft een waarde van twaalfhon derd gulden. De dader is ontkomen, anonyme dreigbrieven, die Daubigny in de laatste dagen heeft ontvangen. De justitie zet het onderzoek naar de oor zaken van de vreeselijke spoorwegramp bij Lagny met kracht voort. Oudejaar hebben de rechter van instructie met zijn assisten ten en andere justitie-autoriteiten tot laat in den namiddag een groot aantal deskun digen en employées van de Compagnie de l'Est ondervraagd en een langdurig onder zoek ter plaatse in de Gare de l'Est inge steld. Naar verleidt zal van de zijde der justitie binnen zeer korten termijn mededeeling worden gedaan van een aantal personen en instanties, die de justitie voor de ramp ver antwoordelijk en als zoodanig schuldig acht, Een bond tegen de ros harige vrouwen. In Amerika is een bond van bruine en blonde vrouwen gevormd tegen de rosharige vrouw, onder voorwendsel dat deze een groot gevaar ziju voor de menschheid in het algemeen en voor den man in 't byzonder. Onder de rosharige vrouwen, is het dat men het meeste aantal fatale vrouwen vindt, de „vamps". Het schijnt dat Judith, Sapho, Manon rosse vrouwen waren. Het is nog niet bekend, welke middelen die bond zal gebruiken. Maar het openbare gezag heeft nog niet de gevraagde vergun ning verleend, waarschijnlijk van oordeel zynde, en terecht, dat de leden van den bond lijden aan vervolgingswaanzin en veel gevaarlijker zijn dan hun rosharige zusters, vonden. De Fransche detectivedienst is tot du toe wel bijzonder ongelukkig geweest met deze drie gevallen, de zaak van mevrouw Wilson, die in 1928 in le Touquet werd ver moord, de affaire van Olive Branson, de dame die in 1929 bij Avignon doodgescho ten werd en de zaak van mevrouw Hunt, gevallen van misdaad, die nooit opgehel derd werden. Over het algemeen ziet de Fransche recherche in dezen merkwaardi- gen brief een lichtpunt en hoopt het ma teriaal voor een bewijs bijeen te krijgen, om tenminste deze geheimzinnige misdaad tot opheldering te brengen. De reiskoets van Napo leon I. Nadat eerst onlangs de hoed en de ridderorden van Napoleon I in 't be zit van het Berlynsche „Zeughaus" waren teruggekeerd, is thans de in den slag bij Belle Alliance buitgemaakte reiskoets van den keizer in bruikleen aan dit militaire museum afgestaan door prins von Blücher, die het rijtuig van zrjn beroemden naamge noot had geërfd. Men kan in het „Zeüg- haus" thans ook behalve hoed en ridder orden nog een aantal andere voorwerpen zien, welke aan Napoleon hebben toebe-' hoord en welke men na den slag in gehei me vakken van het rytuig heeft gevonden, zooals een acten-tasch van den keizer met monogram, zijn horloge, stukken van zijn, kostbaar tafelzilver, boeken, een zakdoek, enz. Ook brieven van Blücher en rapporten uit het geheime staatsarchief zijn voor de gelegenheid in het „Zeughaus" tentoon gesteld. Moordenaar schrijft een brief. De laatste vijf jaren zijn in Frankrijk drie Engelsche dame3 vermoord, zonder dat men een van de da ders heeft kunnen opsporen. Het laatste slachtoffer dat vermoord werd, was mevr. Dora Hunt, een dame van 59 jaar, die te Cannes woonde. Op 23 November 1933 werd zij in haar kamer in een hotel te Cannes dood gevonden. Ook in dit geval was de pleger van den aanslag onvindbaar, alhoewel de knapste detectieve van het corps van Marseille, inspecteur Rene Gui- bal, zich met de ^aak bemoeide. Dezer dagen heeft de politie een brief ontvangen uit Bordeaux, waarin de moordenaar aan de politie nauwkeurig de situatie beschrijft, waaronder hy mevrouw Hunt vermoord heeft. Een gedeelte van den brief luidt ais volgtIk verstopte mij onder het bed en wachtte op een gelegenheid om de juwee- len van mevrouw Hunt te stelen. Om ne gen uur kwam een kamermeisje het bed gereed maken. Toen ik wat later onder het bed vandaan kroop, werd mevrouw Hunt wakker. Ik sloeg haar met mijn revolver op het hoofd, waardoor een schot afging. De kogel vloog in de matras". De politie neemt aan, dat deze brief authentique is, daar inderdaad op dien bewusten avond het kamermeisje om negen uur het bed heeft gereed gemaakt en er eveneens een kogel in de matras van het ledikant is ge vonden, Ook politiesch andaal in Oostende? Als men sommige geruchten mag gelooven, zou het Brusselseh olieschandaal ook een tegengewicht hebben in een affaire van politiecorruptie, die zich te Oostende zou hebben afgespeeld, meldt „de Tel." Bij het gerecht te Brugge zou namelijk een anonieme aanklacht zijn inge diend tegen adjunctcommissarissen, die er van beschuldigd worden zich met verzeke ringszaken te hebben beziggehouden. Voor het openen van nieuwe café's is een speciale vergunning noodig, waaraan een vrij hooge belasting is verbonden. Bedoelde adjunct- commissarissen zouden vergunningen heb ben verstrekt op voorwaarde, dat de be-

Vlissingse Courant | 1934 | | pagina 3