BRIEVEN UIT BELGIE Doe van 't jaar nog éénmaal goed. Koopt Crisis-briefkaarten 5 - e -11 c. geerings-commissarissen, later rijksstad- houders. Hitler werd alle macht in handen gegeven. En de tegenstanders of zij van wie men tegenstand vreesde, werden in ge vangenissen of concentratiekampen opge sloten, voorzoover ze niet, als de bekende prof. Einstein, gevlucht waren. Na de uittreding van Duitschland uit Volkenbond en ontwapeningsconferentie werd opnieuw de Rijksdag ontbonden, ten einde het volk gelegenheid te geven zich over de politiek der regeering uit te spre ken en een nieuwen Rijksdag te kiezen, waarvoor echter met enkele uitzonderin gen alleen nazi's als candidaten gesteld werden. Deze schijnverkiezing onder de noodige pressie gehouden, had voor de re geering het gewenschte succes, zoodat zij zich thans tegenover het buitenland op den volkswil kan beroepen. Het buitenland denkt.er echter het zijne van en neemt zijn maatregelen. Dat toont ook BELGIË door de versterking van zyn weermachten zijn verdedigingslinies. Blijkbaar wil het niet geheel van Fransche hulp afhankelijk worden, al volgt het in zijn binnen- en bui- tenlandsche politiek nog steeds dezelfde pro-Fransche lijn. Ook FRANKRIJK voelt zich tegenover het Duitsche chauvi nisme maar matig op zijn gemak. Niette min schijnen de partijen haar onderlingen strijd tot het uiterste te willen uitvechten, wat in het afgeloopea jaar tal van ministe- rieele crisës- tengevolge heeft gehad. In korten tijd verwisselden in het einde van dit jaar Daladier, Sarraut en Chautemps, die nu nog aan het bewind is, allen radica len, als minister-president. In de socialis tische partij ontstond een breuk, die de oprichting van een nieuwe partij tengevol ge had, ENGELAND is dit jaar in een steeds in ernst toenemend conflict met Ierland geraakt tengevolge van het streven van De Valera, die door de verkiezingen voor de Dail zijn macht be vestigd zag, om Ierland geheel van Enge land af te scheiden en een Iersche repu bliek te stichten. De jongste tusschen De Valera en de Engelsche regeering gewis selde nota's toonen, dat Engeland zich te gen een dergelijke afscheiding niet licht gewelddadig verzetten zal. De Valera zelf krijgt eer.igen last met de fascisten onder generaal O'Duffy. De arrestatie van in Rusland werkzame Engelsche ingenieurs en hun veroordeeling veroorzaakte een Engelsch-Russisch con flict, dat tijdens de oeconomische confe rentie weer werd bijgelegd. Ook met Duitschland raakte Engeland in conflict tengevolge van een arrestatie, ditmaal van een journalist, die tc precies verslag gaf van wat hij in Duitschland waarnam, welk conflict echter binnen kleinere afmetingen beperkt bleef. De gemeenteraadsverkiezingen,- nog niet lang geleden gehouden, bezorgden de arbei derspartij een belangrijke overwinning. In SPANJE brachten de parlementsverkiezingen de partijen van rechts de oveiwinning. Als reactie daarop zijn de anarchisten en syn dicalisten een revolutionnaire beweging oe- gonnen, die echter door de regeering onder drukt kon worden. OOSTENRIJK maakte dit jaar ook een bewogen tijd door tengevolge van den strijd tusschen de re geering en de nationaal socialisten, wier partij tenslotte verboden werd, maar die steeds, door Duitsche partijgenooten ge steund, nieuwe onrust in het land veroor zaakten. Niettemin wist Dolfuss als rijks kanselier zijn macht nog aanzienlijk te ver sterken, zoodat hij vrijwel als dictator het land bestuurt. Een soort dictatorschap oefent ook Roo sevelt, de president van DE VEREENIGDE STATEN uit, door de mandaten, die het congres hem verstrekte. Nadat Amerika den gouden standaard heeft losgelaten, tracht nu Roo sevelt door rechtstreeksch ingrijpen in het oeconomisch leven door middel van het vaststellen van prijzen en loonen en werk tijden de crisis, die ook Amerika in hevige mate teistert, op te heffen. De Nieuwjaarsreveillon. Ze Tieïlpen mee. De geldmiddelen der regeering. Op lijn 94. Slaapwagens 111e klasse. De stad is nog gansch vervuid van den schoonen galm der Kerstklokken en reeds maakt zij zich op om Sylvesteravond uit te luiden. Dit jaar zal de viering van den nieuwjaarsreveillon te Brussel een bijzon der beteekenis hebben. De club der „Gais Lurons" (De Vroolijke Gasten), een liefda dig maskarade-gezelschap met een eigen muziekcorps en éen paar honderd collec tanten, zal op oudejaarsavond de crisis gaan begraven, met een doodenmarsch, een fakkeloptocht en een taptoe te midder nacht. Als de doodgewaande nu maar niet onsterfelijk blijkt en na nieuwjaar weer verrijst. Bij gelegenheid van oudejaarsavond kon digt hier elk café en restaurant zich als dancing aan. Er zal gedanst worden overal, niet alleen in de dancings allerlei, doch ook op de publieke pleinen, op de kruispunten der straten en zelfs op de trappen van het beursgebouw, zooals we het verleden jaar zagen. Bij den reveillou van nieuwjaar is jubel en jolijt hier aan do orde van dennacht. Men danst van t oude in 't nieuwe en begint het jaar in vreugde, gelijk het betaamt. Moge 1934 ook U vreugde brengen en het voor U zijn een waarlijk gelukkig jaar. In de gevangenis van Forest, bij Brussel, brak dezer dagen een begin van brand uit. Met de pompiers, om te blusschen, werden onverwijld de gendarmen opgebeld, om de gevangenen in bedwang te houden eri ont vluchtingen te voorkomen. Doch de pom piers zoowel als de gendarmen kwamen tevergeefs. Het ingrijpen der brandweer was niet meer noodig en gevangenen die wilden ontvluchten waren er niet. De ver oordeelden hadden hun brandje braaf zelf gebluscht en aan ontvluchten had geen hunner gedacht, al was er wel kans voor geweest, want alle cellen op het gelijk vloers had men, voor den verstikkenden rook, moeten ontruimen. Dat het voor de gevangenen, in deze tijdsomstandigheden, geen plezier meer is hun hotel in vlammen te zien opgaan, kun nen we begrijpen. De boeven lezen ook dag bladen en weten hoe moeilijk het is, in dezen tijd, door de wereld te komen. Ze hebben dus gelijk dat ze de hulp van pom piers en gendarmen afwijzen en broederlijk vereend met de cipiers, zelf him krachten inspannen om hun welkom logement den rooden haan te betwisten. Ondank echter is ook der boeven loon, want een tiental hunner hebben aanzegging gekregen, dat zij, als erkenning voor hun voorbeeldig ge drag tijdens de spontane hulp die zij den cipiers verleenden bij den gevangenisbrand te Forest, in aanmerking zullen komen voor vermindering van straf. En dat in de crisis Een paar jaar langer brommen was hun misschien liever geweest. Alvorens op Kerstrecès te gaan, heeft de Belgische Kamer, met de stemmen der socialisten en communisten tegen, de be grooting 1934 angenomen. Voor de eerste maal tijdens de crisis is zij sluitend gé maakt kunnen worden zonder buitengewone maatregelen van leening of verhoogde be: lastingen. Dit bevredigend resultaat is ver kregen na een reeks van financieele moei lijkheden, welke de regeering sinds 1932 moest doorworstelen en die zij schitterend te boven kwam. In Maart 1932 was de re- geering gedwongen en werd zij door het parlement gemachtigd tot het aangaan eener leening van twee milliard francs. Het eerste gedeelte daarvan, een milliard, werd op 14 Maart 1932 ter inschrijving aangeboden en in 24 uren tijd volteekend. Dezelfde maand moest de regeering weer een beroep doen op het parlement en ver kreeg zij belastingverhooging (rechtstreek- sche belastingen, registratierechten, erfe nisrechten, zegelbelasting enz.) en bezui nigingen der uitgaven, welke voor het jaar 1932 in totaal 1.175 millioen francs moes ten bedragen en voor het dienstjaar 1933 de somma van 1.450 millioen francs. In den loop der maand Augustus zag de regeering zich gedwongen het parlement in buitengewone zitting bijeen te roepen voor de maand September. Het milliard dat de regeering krachtens de .wet van Maart 1932, nog in leening kon ontvanger, was niet meer voldoende om den nood te lenigen. Daarom vroeg zij het parlement machtiging tot de uitgave van schatkist bons tot een bedrag van 500 millioen francs, tevens de verlenging van 769 mil lioen aan schatkistbons, welke in October zouden vervallen, voorts tot het sluiten van een nieuwe leening van anderhalf milliard francs. Bij deze maatregelen deelde de regeering haar plannen mede, betref - fende de voorgenomen wijziging in de werkloosheids-voorziening en de ouder domspensioenen, alsmede in de openbare uitgaven. Deze plannen werden door het parlement verworpen, hetgeen de financieele moei lijkheden nog deed toenemen. Behalve de noodzakelijkheide crisisuitgaven veroor zaakte het stopzetten der Duitsche herstel betalingen de Belgische schatkist een jaar- lijksch deficit van 700 millioen francs. In deze omstandigheden beteekende de ver werping der regeeringsplannen een stap naar het staatsbankroet. Aan de huidige regeering, met graaf Broqueville als minister-president, komt de eer toe, dit ge vaar afgewend te hebben, door het vragen van volmacht voor het treffen der noodige financieele maatregelen, welke, na een hevige oppositie der linkerzijde, werd toe gestaan en die de bevredigende resultaten heeft opgeleverd waarvan de begrooting 1934 getuigt. Een moment-opname op lijn 94 De tram stopt op de Kruisplaats, in de Bruo- selsche voorstad Elsene. Een bezorgde moeder, een zuigeling op den arm en een kleuter van 'n jaar of drie aan de hand, hijscht zich moeizaam met haar kroost naar binnen. Er is plaats genoeg, doch zij neemt de beide kinderen op haar schoot, lettend op de kleintjes, in den dubbelen zin des woords, want zij neemt maar één kaartje, mag dus maar één plaats be zetten. Gedurende eenige oogenblikken gaat alles goed. Doch daar slaat het schrille piepstemmetje van den zuigeling plotse ling alarm. Hij acht zich waarschijnlijk in de verdrukking zijn oudere broertje moet de plaats voor hem ruimen. Het ventje wordt door zijn moeder gedeponeerd op de onbezette plaats naast haar. Dan onder werpt zij het kleinste kind aan een nauw keurige inspectie, misschien dat er een speld steekt hier of daar. Zij heeft echter buiten den waard, in dit geval buiten deu receveur gerekend. Ijlings schiet hy toe en eischt betaling der tweede ingenomen plaara Tachtig centiem madame Wa blieft er U menier doet de moeder verwonderd. G'hebt den kleine op den plak neffens U gezet, 't is tachtig centiem. Pardpn menier, 't is mar vur een minuut Geen affaires mee madame, ge moogt 'm daar nie neerzetten vur niks, 't is tachtig centiem. Awel, 't is al gedaan menier..., en meteen neemt zij het ventje weer terug op haar schoot. D'r is toch plak genoeg, klinkt ver ontwaardigd de stem van een jeugdig ar beider, die de partij der arme vrouw op neemt. 't Is nie de plak die mankeert, ant woordt de receveur, 't is den reglement. Madame hee chance (geluk) da-t-er geene gouwe galon (argot voor traminspecteur) is binnengekomen toen 't kind daar zat zonder coupon (kaartje), ge zoudt 's wa gezien emme. De tram drenst verder en de vrouw ver geet de tweede plaats te betalen. Waarom ook zou zij het doen, zij heeft haar twee kinderen immers weer op haar schoot. Brj de volgende halte stapt een dikke matrone in, wellicht een marktkoopvrouw, bepakt en beladen. Zij heeft moeite om alles gauw genoeg binnen gesleurd te krijgen en een deel der bagage, waaronder een baal lin nengoed van enorme afmetingen, smijt zij, puffend en zuchtend, naast haar op de leege bank neer. De receveur geeft haai een kaartje, één. Awel receveur, klinkt opnieuw de stem van den jongen werkman, zie-ne keer, daar op de bank ligt 'n pakket zoo groot as drie kinderen, moet daarvur dan nie betaald worden De receveur haalt onverschillig de schou ders op en zegt wrevelig Neeje, den règlement hee nie in die jen cas (geval) vurziei-, kinderen op de bank betalen, pakketten nie. Kan ik er nie aan doen, heb ik den règlement opgesteld Op dat oogenblik komt een soort gene raal binnen, een „gouwe galon", een der gevreesde traminspecteurs. Bjj zijn ver schijnen gebeurt er iets ongewoons. De jon ge werkman springt plotseling op, neemt het oudste kind der moeder van haar schoot en zet het zacht naast haar neer, op de bank, terwijl hij sussend zegt Hier manneke, 'n franc, schoon stil zitten zulle. Dank zij den franc zit het „manneke schoon stil". De inspecteur ziet het en meenend, dat het kleutertje bij den werk man behoort, vraagt hij hem Heeft da kind 'ne coupon (kaartje) Da-d-is geen kind menier, da-d-is simpel-een pakket zonder coupon. De inspecteur protesteert, doch zjjn stem gaat verloren in het spottend lachen der Kneuterdijk 20 - DEN HAAG ■reizigers, die de spontane daad van den werkman toejuichen. Hij had evengoed de plaats van het kind voor zijn rekening kunnen nemen, doch hij gaf er blijkbaar de voorkeur aan, het een franc te geven en de trammaatschappij wat dwars te zitten, die voor de plaats van een kleinen dreu mes geld vraagt, doch heele stapels baga ge op banken laat deponeeren, zonder daar voor betaling te eischen, omdat het regle ment nu eenmaal zoo opgesteld is en het een heele toer moet zijn om daarin wijzi ging te brengen. In navolging der spoorwegmaat schappijen in sommige andere landen heeft thans ook de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen op hare groote en internationale lijnen, slaapwagens Hide klasse ingevoerd. De invoering der slaapwagens nde klas se dateert hier nog slechts van enkele ja ren her. Het was de eerste reactie tegen de verkeerde opvatting, als zou een behoor lijk bed in een nachttrein een zekere weel de beteekenen. Zoo is het dan ook geen zucht naar luxe, doch naar de voorziening in een dringende behoefte, die de directie der spoorwegen deed besluiten ook de Illde- klasse rijtuigen der nachttreinen van slaapwagens te voorzien. Terwijl een reiziger lilde klasse, bijvoor beeld op het traject BrusselBazel, voor zijn kaartje enkele reis ad 158.50 francs (goed elf gulden), in een nachttrein hoog stens de beschikking heeft over een hoek je op een harde bank, kan hij, door bijbe taling van 103 francs 7.20), zich te Brussel, in een gerieflijk en zindelijk bed te slapen leggen, om des anderen daags frisch te Bazel te ontwaken. Bij de inrichting der rijdende slaap kamers heeft men vooral gelet op hygiëne, zindelijkheid en comfort. Ieder bed is voorzien van een leeslampje en een electrische schel. In iedere slaapruimte bevindt zich een moderne waschtafel. Ven tilators boven de vensters, onder de deuren en op het dak der rijtuigen, zorgen voor een geregelde luchtverversching, terwijl de verwarming der compartimenten met thermosiphon-apparatën (stoom) ge schiedt. W. v. M. EEN NIEUW GEZICHT VOOR DE WERELD. Ondanks het feit dat er in Hollywood tenminste twaalfhonderd beroemde namen beschikbaar zijn, gelooft Sam Goldwyn en, schrander producer als hij getoond heeft te zijn, kan men aan zjjn oordeel e ïge waarde hechten dat er een nieuw ge zicht noodig is om weer eens nieuw en frisch enthousiasme te brengen onder de .bioscoop bezoekende menschheid. In Anna Sten, de sowjet-actrice, ziet hij het nieuwe gezicht, lezen wij in de „N. R. Ct." een gezicht van een onvergetelijke bekoring, een persoonlijkheid van een in dringend magnetisme en een buitengewoon begaafd actrice. Haar creatie in de „Ge broeders Karamasoff" maakte zulk 'n in druk op hem, dat hij haar onmiddellijk on der contract naar Amerika haalde. Ander half jaar hebben zij en haar man (dr. Ernst Franke) toen rustig in Santa Monica gewoond in dien tijd moest Anna Sten Engelsch leeren. Dat kostte natuurlijk alle maal geld, maar Goldwyn aarzelde niet het uit te geven, omdat de wereld een nieuw gezicht vroeg. Anna Sten werd uitverkoren om Zola's onsterfelijke Nana uit te beel den. Toen haar Engelsch zoo ongeveer op het peil van Mariene Dietrich was geko men, begonnen de opnemingen. Een staf van de beste technische en artistieke me dewerkers omringde haar. Goldwyn wilde alles eerste klas maken, dat is zijn prin cipe. Toen alles ongeveer klaar was en hjj het resultaat in de projectiekamer voor zich liet projecteeren, bleek het toch niet te zijn geworden, wat hij er zich van voor gesteld had en vernietigde alles (het had tesamen drie honderd duizend dollar, de prijs van een goede film gekost). En begon opnieuw. Ondertusschen was er al een for tuin mee weg. Een producer maakt een film uit overtuiging, zei Goldwyn, toen men hem vroeg of hij met zijn ondervinding nu niet had kunnen weten, dat het oor spronkelijke draaiboek niet deugde. Hij moet overtuigd zijn dat hy een buitenge woon verhaal, een buitengewone bezetting en een buitengewone ster heeft, of alle drie. Ik was ervan overtuigd, dat ik in Anna Sten een buitengewone ster had. Kr. als je nu voor het eerst zoo iemand voor stelt en ze staat onder contract voor meer dan een film, is het beter om geld te ver liezen op de eerste film, om den weg te banen voor de tweede en de volgende. Niet dat ik op Nana zal verliezen, voegde hij er logisch in zijn zakelijk betoog aan toe. Ik ben er integendeel van overtuigd, dat ik er een goeden duit uit zal slaan. Er is geld en overtuiging en ondervin ding voor noodig om een nieuwe ster te lanceeren. Iemand andere zou misschien nog wel eens even hebben geaarzeld, alvo rens onvoorwaardelijk te gele .ven aan de waarde van Anna Sten, na haar slechts in de „Gebroeders Karamasoff" te hebben ge zien. Maar Goldwyn, die niet sedert giste- ren in het vak is, is heel zeker van zich zelf. En men moet toegeven dat hrj, by' het ontdekken van het „nieuwe gezicht", dat wij behalve uit de „Gebroeders Karama soff" hier uit „Stürme der Leidenschaft" kennen, geleid schijnt te zijn door een bij zondere intuïtie, en dat hij de behoefte van de huidige generatie verbluffend goed aan voelt, wat eigenlijk geen verwondering be hoeft te baren bij den man, wiens streven zijn leven lang is toegespitst geweest om den smaak van de millioenen-meerderheid der aarde zoo nauwkeurig moge'ijk te we ten te komen. Welk een gezicht is inder daad Anna Sten. Welk een dronken maken de voluptueuse wuftheid, welk een zinne lijke loomheid tegelijk met de suggestieve levenskracht straalt er uit. De weeke ronde lijnen zijn niet door rigoureus diëet (zou dit woord nog verband houden met Mar iene Dietrich) uitgehold en hoekig ge maakt Anna Sten is slank, maar een mollige volheid van vormen geeft aan haar figuur een charme, welke wij lang in de bioscoop hebben moeten ontberen. En hy, die het hol-oogige typ' met de uitstekende jukbeenderen en den donkeren mond, dat zoo hongerig kijkt, dat men den indruk krijgt, dat het in staat is om hysterisch naar voedsel te graaien (maar dat zou de filmmaatschappij in discrediet brengen), moede is, zal een waarljjk nieuwe en span nende bekoring vinden in Anna Sten, Frisch bloed, een nieuw gezicht inderdaad. HET DERDE INTERNATIONALE SMALFILM-CONCOURS. Onder de auspiciën van de Federation Frangaise des Clubs de Cinéma d'Ama- teur, is dezer dagen te Parijs het jaarlijk- sche concours gehouden, bekend onder den naam van Concours International du Meil- leur Film d'Amateurs. Aan dit concours is deelgenomen door 17 landen met 10.000 meter film. Niet alleen kwantitatief, doch ook kwa litatief stak dit derde concours gunstig ai bij de vorige, gehouden te Brussel en te Amsterdam in 1931 en 1932. De groote verrassing van het derde con cours v/as het werk van Japan en Italië, zoowel in 16 als in 9 y2 mm. klas. Na een ontvangst door den heer Ray mond Bricon, voorzitter van de Fédération Frangaise des Clubs de Cinéma d'Araateur, werden de aanwezige vertegenwoordigers uit de landen Engeland, Oostenrijk, België, Spanje, Amerika, Hongarije, Italië, Japan. Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Joego-Sla- viè en Holland, eenige dagen in beslag ge nomen door de keuring van de bovenge noemde 10.000 M. film, waarvan het mee- rendeel 16 mm. bleek te zijn. Tegen de verwachting in, was er voor de 9& mm. film niet zooveel belangstelling, terwijl het nieuwste formaat van 8 mm. nog bijna niet vertegenwoordigd was. Wij laten hier een Lm t volgen van de bekroning in de verschillende klassen 16 mm. Klasse Speelfilms le prijs Let- tre d'ne Inconnue, Frankrijk 2e prys Cip et Puk au pays des merveilles, Italië 3e prijs Ma mère mor te, Japan. 16 mm. Klasse Documentaires: leprys; Moutain, trip in early summer, Japan 2de prys Sous les Ponts de Paris, Frank rijk. 16 mm. Klasse Genre, le prys I be de lighted too, Amerika 2de prys Camera Aventure, Nederland. 9y2 mm. Klasse Speelfilms, le prys Le Vagabond, Frankrijk 2de prys Les affai res du consul Dorgan, Zuid-Servië. 9y2 mm. Klasse Documentaires, leprys: Les 4 saisons au Japon, Japan 2de prijs De i'Hiver au Printemps Prague, Tsjecho- Slowakye3de prijsEn Montagne, Frankrijk. p 9y2 nm. Klasse Genre, le prys Fanta sie révolution, Japan; 2de prijs: La rivière, Tsjechoslowakije. 8 mm. Klasse Documentaires, le prys Early Spring, Japan. Landenklasseraent volgens het reglement, waarby de le en de 2de pryz*" "esp. 2 pun ten en 1 punt verkrijgen. 1. Japan 9 pun ten 2. Frankrijk 8 punten 3. Amerika 2 punten 4. Tsjechoslowakije 1 punt5. Nederland 1 punt6. Italië 1 punt7. Zuid-Slavië 1 punt. Hieruit blijkt dat Japan en Frankrijk in het totaal klassement aan de spits gingen. In het landenklassement kon Nederland het niet verder brengen dan de 5de plaats. De eenige Nederlandsche film, die een prijs verwierf, was Camera Aventure van PReynders uit Eindhoven. De beide hoog ste bekroningen van de Nationale Kino- wedstrijd 1933, nl. Illusie, speelfilm vanD. Knegt en Kleuterschool van A. Carré, werden ln hun respectievelijke afdeeling 5 geclasseerd, zoodat deze films niet voor een bekroning op het Internationaal Concours in aanmerking kwamen. EIGENAARDIG VERBOD. Om voor ons onbekende en onnaspeur lijke redenen is, blijkens een bericht in de Filmkurier, de kleine film Hans en Grietje (die verleden week hier in Alhambra- bioscoop liep) van de Fox Film Corpora tion voor Duitschland verboden. Het gaat hier om een gewone teekenfilm uit de serie der Terry Tunes, waarin men blijkbaar een anti-Duitsche strekking heeft willen zien. CLEOPATRA, Na zyn moderne film „This day and Age", is Cecil B. de Mille tot zijn antieke stokpaardje teruggekeerd en met de ver filming begonnen van „Cleopatra" met de Fransche actrice Claudette Colbert, die de rol van Popea in de „Sign of the Cross" heeft gespeeld, in de hoofdrol. EEN NIEUWE OORLOGSFILM. 1 Augustus a.s. viert de wereld een treurig jubileum. Het is dan twintig jaar leden, dat de wereldoorlog uitbrak. Fox zal voor dien dag een nieuwe oorlogsfilm doen vervaardigen en wel vooral van oude en nieuwe afgedrukte oorlogsjournalen. Zooals men weet is dit procédé reeds een maal toegepast door Léon Poirier voor zijn film „Verdun", waarvan de indruk toen ook Inderdaad in üooge mate aangrijpend was.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6