Vlissingsche Courant TWEEDE BLAD LICHTZINNIGE JEUGD KONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct nze Nieutvjnarsuiensclien HET JAAR 1933. FEUI1LET0N Uit de Vlissingsche Courant van vóór 50 jaar. van de van Zaterdag 30 December '33. No. 307 m (Slot). Ook in, NEDERLAND wierf het nationaal socialisme onder lei- ding van ir. Mussert aanhangers. Onge twijfeld heeft ook hier de heerschende nood, waar toch tal van menschen geneigd zijn iedereen na te loopen, die hun verbete ring van hun toestand belooft en daar naast de vrees voor het communisme zijn invloed doen gelden, hoewel het commu nisme in ons land nog nauwelijks beteeke- nis heeft. Maar bovendien had ook de mui terij op de Zeven Provinciën een uitwer king in die riphting. Deze nood, die vrijwel in alle kringen voelbaar werd en vrijwel alle bedrijven noodlijdend maakte, heeft ook op ons natio nale leven in het afgeloopen jaar zijn stempel gedrukt en ook het parlementaire leven grootendeels beheerscht, zoo zelfs, dat zij indirect een Kamerontbinding en een nieuwe regeering te voorschijn riep. Immers de verwerping van het ontwerp tot nieuwe indeeling van het rechtsgebied, waardoor verschillende rechtbanken en kantongerechten zouden worden opgehe ven, gaf de regeering, die daarin een aan tasting van haar bezuinigingsprogram zag, aanleiding de Tweede Kamer te ontbinden. Ond nks deze afgekondigde ontbinding- bleef de Kamer nog eenigen tijd haar werk voortzetten en keurde nog tal van maat regelen goed, die tot steun van ons be dreigd bedrijfsleven moesten dienen. Een wetsontwerp tot wijziging der Kieswet was voor dien al aangenomen, evenals een ontwerp tot evenredige verdeeling van de vrachtvaart. Nu volgden nog een reeks steunmaatregelen tot steun van de boom- kweekerij, van de vlasteelt, van de kippen en eendenhouderij, van de riet- en griend- cultuur, van de roggeteelt, van de fruit- en warmoezerijgewassen, van den verbouw van fabrieksaardappelen in de veenkolo niën enz. Bovendien werd der regeering door de goedkeuring van een machtigings wet een zekere volmacht gegeven teneinde in het belang van den landbouw de noodig blijkende maatregelen te nemen. Ook wer den bij de wet bedrijfsraden ingesteld. De verkiezingen brachten een Kamer, die van de oude niet veel afweek. In de plaats der 24 sociaal-democraten kwamen 22 sociaal-democraten en 1 revolutionnair- socialist, terwijl de communistische fractie van 2 tot 4 leden steeg. De R. K. Staats partij verloor een zetel aan de Katholieke Volkspartij. De A.-Revolutionnairen, wier leider Colijn ook door vele vrijzinnigen ais- de rechte man werd beschouwd, wonnen hierdoor twee zetels. En met de Christen - Democraten deden ook de Nationaal-Socia- listen, zij het in verzachten vorm, in den persoon van mr. Westerman him intrede in ons parlement. Deze verkiezingsuitslag maakte den A.-Rev. leider tot de aange wezen minister-president. Colijn vormde m opdracht van de Koningin uit alle partijen behalve de socialisten en communistten en de kleine partijtjes een ministerie, dat bij de opening van de Staten-Generaal op U Mei met een weinig gedetaileerd program, waarin het herstel van het financiëel even wicht en van ons bedrijfsleven en werk verruiming als de eerste doelpunten wer den naar voren geschoven, voor de Kamers kwam. Tal van wetten aan deze bedoelin gen uiting gevend, zijn door de Kamers nadien reeds aanvaard. Wij noemen de wet tot coniingenteering van boter en vleesch, door ARTHUR APPLIN, 21) Hij belde. Aan het meisje, dat daarop verscheen, gaf hij te kennen, dat hij de kostjuffrouw wilde spreken. Verschrikt keek het meisje hem aan. Zij antwoordde op gedempten on, dat zij haar meesteres zou gaan roepen. Juffrouw Jones kwam geruischloos de kamer binnen, deed de deur goed dicht en bleef met haar rug er naar toegekeerd staan. Ze glimlachte even tegen Rupert. Ik ben vlugger teruggekomen dan ik oorspronkelijk dacht, in verband met eenige dringende zaken, zei Rupert, met de deur in huis vallend. Ja sir, ik hoop maar,, dat het geen ernstige dingen zijn. Rupert lachte een beetje gedwongen. Moeilijkheden HmZijn èr nog brieven voor mij gekomen Mrs. Jones zocht zenuwachtig in haar zakken en overhandigde Rupert weldra een nog al erg verkreukte enveloppe, welke zij vruchteloos poogde glad te strijken. Miss Strode liet dit voor-u achter, toen ze wegging, sir. Tevens zette ze de bloemen in de vaas op uw schrijftafel. Ik zei haar, dat die bloemen voor uw terug komst wel reeds verwelkt zouden zijn, doch ze wilde dat nu eenmaal en ik heb de de retorsiewet, de wijziging van de land- bouwcrisiswet, van de crisisuitvoerwet, vaa de gezondheidswet, van de lager- en hoo- ger onderwijswet van de wet inzake de uitkeering aan de gemeenten met het oog op de uitkeering voor werkverschaffing, de wet op de omzetbelasting, op de invorde ring der directe belastingen, op de korting der Indische pensioenen, die nog de goed keuring der Eerste Kamer behoeft, tot ver hooging van den tabaksaccijns, tot nieuwe indeeling van het rechtsgebied, waardoor nu slechts twee rechtbanken, die te Win- bloemen gelaten waar ze stonden. Rupert knikte. Hij keek naar de enve loppe, verbrak het lakzegel, doch bedacht zich en stak den brief bij zich. Nog andere brieven vroeg hij op scherpen toon. De juffrouw keek een beetje verwonderd en begon zenuwachtig de punten van haar schort te mishandelen. Vanmiddag is er ook een heer ge weest, die naar u vroeg, sir. Doch ik wist niet, dat u al zoo vlug zoudt terugkomen en zei, dat ik u nog niet terug verwachtte. Hij zei, dat u wel naar Londen zoudt ko men, doch ik nam daar geen notitie van. Hij gaf zijn naam wel niet op, doch scheen er toch erg op gesteld te zijn u te ont moeten. Rupert vermoedde, dat sir Reginald Crichton bedoeld was. Juffrouw Jones den rug toekeerend, nam hij zijn sleutel en wilde zijn bureau openen. Tot zijn verbazing was het open. De kost- juffrouw bleef zenuwachtig over haar schort strijken, terwijl ze Rupert nauwkeu rig gadesloeg. Zijn er nog andere brieven voor mij gekomen herhaalde hij. Zeker, sir, mompelde de juffrouw, er ware.i eenige brieven. Miss Strode betaalde ook eenige rekeningen voor u, na uw ver trek. Dat begreep ik tenminste, toen ze mij er over sprak. Er zijn ook twee vreemde heeren voor uhier geweestze durf de blijkbaar niet verder te gaan. Rupert keerde zich om. Hij wachtte op het vervolg van haar verhaal, schoten en te Tiel, benevens een aantal kantongerechten zullen verdwijnen en en kele andere. Een voorstel om aan de regee ring te verzoeken ten onzent voor den win ter de West- en voor den zomer den Mid- den-Europeeschen tijd in te voeren, werd aangenomen. Een zeker belangrijk feit in ons natio nale leven was de nationale huldiging van onze Koningin in het Amsterdamsche Sta dion in September, ter gelegenheid van de herdenking van Haar 35-jarige regeering, waarbij de hartelijke genegenheid van ons Ik had ze niet moeten binnenlaten, sirdat weet ik weldochik kon het toch niet helpen Vat bedoelt u feitelijk Ze wikkelde haar handen in haar schort, een paar maal ha^. ze tranen in de oogen. Spreek op, om 's hemels wil, bulderde Rupert. Wie en wat waren het wat kwamen die kerels hier doen Scotland-Yard, sir, om in de kamer een onderzoek in te stellen. Nu begon ze zenuwachtig te snikken, terwijl ze haar schort voor het gelaat hield. Zooiets is mij nog nooit overkomen, sir, sinds mijn man gestorven is en ik ge noodzaakt werd kamers te verhuren. Ik vertelde hun wat ik dacht, doch het viel niet in goede aarde, sirZe hadden een bevelschrift, of zooiets, zooals ze dat noem denZij namen ook uw brieven mee, meneer. Met welk recht ze dat allemaal deden, zou ik toch wel eens willen weten. Alles is in orde, juffrouw Jones. Er is een abuis in het spel. Gelukkig maar, dat ze het toegangsbe wijs voor de races nog hadden gevonden en ook meegenomen. Hij nam nu Ruby's brief en las hem. „Liefste Voor geval je terugkomt vóór we elkaar weer ontmoeten, dient deze om je hartelijk te groeten en je te zeggen, dat ik al de rekeningen, welke ik kon vinden, heb be taald. Daarna heb ik nog honderdvijftig pond ten gunste van je bankrekening. volk voor Koningin en vorstenhuis tot le vendige uiting kwam. De verstandhouding tot onze buren werd eenigszins verdonkerd door de eigenaardige wijze, waarop DLITSCHLAND meende met zijn schuldeischers te kunnen omspringen door alle betalingen aan het buitenland stop te zetten, waardoor ons land belangrijke verliezen leed. Deze Duitsche houding was het gevol.:; van de regeeringswisseling, waardoor de Ik neem vermoedelijk een paar dagen vacantie, daar ik me den laatsten tijd erg moe gevoelde. Ga ik naar een arts, dan schrijft hij me natuurlijk rust voor. Maak je dus niet ongerust als je me bij je terugkomst gevlogen vindt. Ik wilde niet naar Devonshire schrijven, daar je me rei, dat dit beter was. Neem jezelf in acht om mijnentwille. Ik houd van jou méér dan van wat ook in de wereld. Je Ruby. P.S. Ik heb enkele bloemen op je bureau gezet. Ik ben bang, dat ze voor je terug komst al verwelkt zullen zijn, doch ze ver tolken m'n gevoelens ten opzichte van jou." Rupert keek naar de bloemen roode rozen negen haar kopjes. Hij kuste den brief. Daarna /erscheurde hij hem in kleine snippertjes, die hij in het vuur gooide. Hij nam een stoel, ging voor den haard zitten en stak de handen vooruit boven de gloei ende kooltjes. Zijn handen waren ijskoud hij rilde. Niets was vanzelfsprekender de politie verdacht hem er van de door sir Reginald afgegeven chèque te hebben vervalscht Haar vermoedens moesten dus wel gegrond zijn om een bevel tot huiszoeking te krij gen. Misschien was er zelfs reeds een bevel tot inhechtenisneming in zee. Hij grinnikte eventjes. Plotseling veranderde de uitdrukking van zijn gelaat. Als hij werd aangehouden en dit nieuws zou in Devonshire bekend worden, dan was zijn vader een gebroken man en het leven 52e week 1883. De gemeenteraad herkoos tot leden der commissie van toezicht op het Lager On derwijs de heeren W. C. van Duuren Dutilh, J. Wilkens en mr. F. N. van der Bilt. Besloten werd de binnenkort in gebruik te stellen nieuwgebouwde school buiten de voormalige Duinpoort (school A) te be stemmen voor on- en minvermogenden de nieuwgebouwde school op de Groote Markt (school F) uitsluitend voor meisjes, tegen een schoolgeld van 15 per jaar voor ieder kind. Tevens werd bepaald, dat de jaarwedde van het hoofd der school F, voor wie als vereischte gesteld wordt een aanteekening voor de Fransche taal, 1550 zal bedragen. De onderhandsche verkoop van het voor malig huis van bewaring werd gegund aan C. P. SJdus, voor een som van 1205. O De barge op Middelburg is Donderdag avond om 5 uur, even voorbij de Keersluis in aanvaring geweest met een zwaar ge laden zandschuit. De passagiershebben een oogenblik in grooten angst verkeerd. Dank zij de tegen woordigheid van geest van den gezagvoer der, kwamen zij met den schrik vrij. De barge liep geringe schade op aan den boeg. 9 9 De heer J. H. van 't Hoff, cand. bij de Ned. Herv. gemeente alhier, beroepen te Herkingen, heeft mede een beroep ontvan gen tot predikant bij die gemeente te Schore, Vlake en te Kattendijke. 9 Men is op verschillende plaatsen en ook hier bezig bijdragen te verzamelen voor de on gelukkige achtergeblevenen van de omge komen bemanning van den loodskotter no. 12. Negen weduwen en drie en twintig kin deren zijn broodeloos. 9 Te Middelburg zal een gastentoonstel- ling gehouden worden. De leiding is opge dragen aan de heeren mr. C. J. Pické, J. J. van der Harst Az., P. M. de Ligny en P. Polet, directeur der gasfabriek. nationaal socialisten de macht in handen hadden gekregen. Reeds aan het einde van 1932 was het duidelijk, dat het parlemen taire stelsel in Duitschland had afgedaan. Met 't wegzenden van Brüning had presi dent Hindenburg het begraven. De ge- meenteraads- en landdag-verkiezingen, die in het begin van het jaar gehouden wer den, toonden een kleine teruggang van net nationaal socialistisch stemmencijfer. Dit gaf Hitier aanleiding contact met Von Pa pen te zoeken, teneinde de medewerking- van de Duitsch nationalen voor zijn plan nen en de gunst van Hindenburg te win nen. Nadat Von Schleicher naar huis was gestuurd, werd hij dan tot rijkskanselier benoemd. Zijn eerste werk was de ontbin ding van den Rijksdag, waarin de nazi's bij lange geen meerderheid hadden. Ofschoon de verkiezingsstrijd onder nationaal socia listische pressie werd gevoerd en het ma ken van propaganda den oppositie-partijen verboden werd en het sociaal democratisch orgaan deswege zelfs in beslag genomen en verboden werd, konden de nazi's geen meerderheid halen. Door een bondgenoot schap met de Duitsch nationalen en het ongeldig verklaren der communistische mandaten wisten ze echter kunstmatig een meerderheid te vormen, die daarna ook de andere partijen, tot zNfs de Duitsch nati onale, heeft uitgeschakeld. Ongetwijfeld heeft de brandstichting in den Rijksdag door den Nederlander Van der Lubbe hun hierbij groote diensten bewezen, doordat zij er de communisten voor verantwoorde lijk stelden en ook dadelijk een razzia on der communisten en socialisten hielden. Het rijk werd daarna naar hun hand gezet. In de plaats van de regeeringen der ver schillende landen '-wamen aanvankelijk re- van Marjorie was geheel vernietigd. Hij sprong overeind, nam zijn hoed en wilde er nog op uit om sir Reginald te spreken. De klok sloeg juist elf uur. Het was te laat om Crichton nog te spreken te krijgen. Bovendien wist hij niet absoluut zeker, dat de politie juist hem, Rupert, verdacht. Men had wel énkele brieven en een paar kwi tanties meegenomen, een paar onbeduiden de dingen, wier bestaan hij zelfs niet meer kende. Het was zelfs niet uitgesloten, dat de po litie Ruby verdacht. Hij sm -"-et zijn hoed ergens neer en door zocht weer zij" bureau. Waarom had men het vloeipapier meegenomen. Hij kon zich niet herinnere-, dat hij op den dag der groote race eenige brieven had geschreven. En toch moest het vloeipapier op iets wij zenAls de chèque eens in zijn kamer was veranderd en het schrift afgevloeid pp den onderleggerKoud zweet brak bij hem litHrj liet zich in den stoel val len en staarde naar het vuur. Hij was niet meer bij machte zijn ver moedens te onderdrukken. Hij streed er nog wel tegen, doch het was vruchteloos. Hij redeneerde tegen zich zelf, doch hoe meer hij redeneerde, des te vasteren vorm kregen zijn vermoedens. Ruby had nooit of nimmer voor hem op Ambuscade" gewed Ze h'-.d dus een leugen verzonnen om zijn even te reddenI (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5