500 300 25 CHI jLjO 30 DECEMBER EERSTE BLAD „Gelukkig s{' N ieuwja arr aan alle huid ige en toel wmstige mokers van de best e sigaret voor hun gezondhei id- NO.307 71e Jaargang 1933 lillinFirm .III 0! VELDE li.. Hiatal! SI-CO. Ilissinp. Teltl. 10. Postrekening SS1I1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Plaatselijk Crisis-Comité GEMEENTEBESTUUR VAN OUD NAAR NIEUW. BINNENLAND JAN HENNING STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25: iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Keclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct Iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 11 alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bi| levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESI OTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIülNG „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Wegens den Nieuwjaarsdag zat de „Vlissingsche Courant" Maandag 1 Januari niet ver schijnen. Aan het bureau van ons blad werden in de maand December de volgende giften ontvangen Ouden van dagen en enkele beambten van het Gasthuis 12.96 Personeel Fa. Kreym- borg Co- 3. Verlotingsfeestje- 0.80 Gedeelte Politie-per- soneel - 15. Leerl. Christ. U.L.O.- schooi- 8. Vorige opgave - 4946.62 Totaal ƒ4986,38 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen gelet op artikel 8 der Hinderwet brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 28 December 1933 A. Loois Jzn. te Vlissingen is ontslagen van de voor waarde ter voorkoming van radiostoringen hem en zijne rechtverkrijgenden opgelegd b a besluit dd. 25 April 1933, waarbij ding werd verleend tot het uitbrei de un de inrichting voor machinale hout bewerking door het bijplaatsen van twee electro-motors van 2 P.K. elk voor het drij ven van een vlakbank en een boormachine één electro-motor van 1 P.K. voor het drij ven van een slijpmachine en het verplaatsen van 2 electro-motors van 5 P.K. elk en een electro-motor van 3 P.K., welke zullen wor den gebezigd voor het drijven van een cir kelzaag, fraismachine en vandiktebank, welke machines eveneens zullen worden verplaatst in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlissingen, Sectie E, nr. 1203, plaatselijk gemerkt Groenewoud nr. 5. Vlissingen, 30 December 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Oudejaarsavond. We kunnen wel trachten om het elkander op Oudejaarsavond wat gezellig te maken, met oliebollen en punch of met een spelle tje, maar in wezen is Oudejaarsavond toch niet vroolijk uit zich zeiven. We zijn alle maal een tikje gedrukt. We hebben weer een vol jaar geleefd, nietwaar, enwe zijn hef einde daarmee dichter genaderd. We gaan de Oudejaarsavondpreek be luisteren en we worden geroerd, als we er van den kansel af aan herinnerd worden, hoe daar in de kerk op een vorigen Oude jaarsavond nog verscheidenen mee verza meld waren, die thans reeds tot een ander leven zijn overgegaan. We herinneren ons familieleden, vrienden, buren of kennissen, welke ons in het afgeloopen jaar in den dood voorgingen. We hebben misschien de gegevens verza meld, welke benoodigd zijn voor onze zaken- balans. Het gebeurt niet vaak, dat zoo'n balans bepaald gunstig uitvalt, want ge woonlijk worden zakelijke vooruitzichten, drijvende op den stroom onzer fantasie, al spoedig achterhaald door de nuchtere uit komsten van de werkelijkheidsbaan. En speciaal in dezen crisistijd zal er maar wei nig reden ontdekt kunnen worden om een zaken-balans met genoegen te bezien. We denken op Oudejaarsavond misschien ook met eenige mistroostigheid aan de vele goede voornemens, welke we in den loop van het jaar wederomonuitgevoerd lieten. We denken wellicht aan ons geestelijk innerlijk, dat niet rijpte. En om dat alles slaken we tenslotte een zucht van verlichting, als straks het oude jaar met twaalf slagen van de klok wordt uitgeluid en er trilt in ons binnenste iets mee, met de knallen uit de donderbussen en de ploffen uit geweer!oopen, waarmee het gevloden jaar wordt nagejaagd. Nieuwjaarsdag. Veel vroolijker is de Nieuwjaarsdag. Geen zorgen Het jaar is nog zoo jong, pas begonnen Een verleden kent dat gekomen jaar nog nietalleen maar een verschiet. En wie zou er nu gaan denken aan droefs, hetwelk nog gebeuren moet Het is, of we met het verstrijken van het oude jaar een last van ons hebben afge schud een toekomst ligt weer vóór ons. Blij en uitgelaten en dikwijls opper vlakkig schudden we familie, vrienden en kennissen de hand, onze heilwenschen uit sprekende. De wenschen zijn niet' van de lucht op Nieuwjaarsdag. Och ja, laten we blij zijn. Als het leven ons toelacht, kan ons dat slechts sterken. Kan Maar met lachen alléén komen we er niet. De vroolrjkheid en blijheid van den Nieuwjaarsdag moeten we weten te paren met een beetje van den ernst, welke ons op Oudejaarsavond heeft bezield. Met het verstrijken van het Oudejaar maken we allemaal zoo'n beetje balans op we overzien* en leggen vast de resultaten van ons geestelijk leven en van materieelen strijd. Dat is goed en verstandig, maar hoe- velen denken er aan om met Nieuwjaar ook een behoorlijke begrooting samen te stel len? Een balans kan pas goed uitvallen, als we stelselmatig hebben gewerkt naar een weloverwogen program. En omdat zoo- velen dat verzuimen, déArom zijn onze overpeinzingen op Oudejaarsavond gewoon lijk van zoo teleurstellenden aard. De wetenschap, dat we een lang jaar in het verschiet hebben, maakt ons dikwijls zoo oppervlakkig. We zijn van de beste voornemens bezield, maar we preciseeren die niet.. We wenschen elkaar van alles, maar die wenschen bevatten slechts alge meenheden. Een donker jaar is heengegaan en we zul len hopen, dat we een beter jaar tegemoet treden. Er is inderdaad geen reden om de toekomst pessimistisch te beschouwen. We kunnen het nieuwe jaar blij beginnen. Men schelijker wijze gesproken kan het nieuwe jaar haast niet slechter worden dan 1933 was, maar bovendien zijn er aanwijzingen, dat de economische toestand _ets verbeterd en de crisis over haar dieptepunt heen is. Mogelijk zullen in het komende jaar velen een gedeelte van de verloren maatschap pelijke posities kunnen heroveren, anderen na jaren van wachten de eerste fundamen ten van hun maatschappelijk bestaan kun nen gaan leggen. Maar nóg zal de nood van velen groot blijven en daarom zal de strijd moeilijk wezen. Met een blij gezicht en een luchtig hart alléén, zullen we er niet kunnen komen. De eerste plaatsen, welke weer vrij komen, zullen veroverd moeten worden en de overwinning zal zijn aan de verstandiger en dapperen. Er zal in het nieuwe jaar een toekomst worden geschapen voor degenen alleen, die bij den aanvang van den strijd goed weten, wat ze willen en ook dur ven, wat ze willen. Ze moeten in den strijd gaan niet alléén, maar wèl vóórop. Door hetgeen zij houwen, zullen de anderen mede profiteeren. De plaatselijke krant vormt een der sterkste banden, welke een kleine gemeen schap te samen houdt, sterken en zwakken. We rekenen in den strijd van 1934 weer op de trouw van allen allen kunnen reke nen op ons. Eensgezind kunnen we berei ken, wat we al onzen lezers en lezeressen toewenschen in geestelijk en materieel opzicht een beter jaar! Van harte NATIONALE INZAMELING VOOR EEN LTJCHTVAARTFONDS. Door het officieel Pelikaan-comité. Naar wij vernemen is onder voorzitter schap van Generaal b.d. C. J. Snijders een Pelikaan-Comité opgericht, waarin zitting hébben de heeren A. Plesman, ir. M. J. Röhmer, Kol. H. Walaardt Sacré en waar van het Eere-voorzitterschap hebben aan vaard de Minister-President en de Minis ter van Biimenlandsche Zaken, Water staat en Defensie. Uitnoodigingen om zitting te nemen in het eere-comité zijn o.m. gericht tot den Vice-President van den Raad van State, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, den President van den Hoogen Raad, den Commandant van het Veldleger, den chef van den Gene- ralen staf, den chef van den ^Earinestat en de commissarissen der Koningin in de provincies. Bovendien zijn vele andere autoriteiten op elk gebied uitgenoodigd zitting te ne men in het comité. Het doel van het Peli kaan-comité, dat hedenavond uitvoerig zal worden uiteengezet in een proclamatie aan het Nederlandsche volk is het houden van een nationale inzameling voor de stichting van een Nationaal Fonds, dat dienen moet om de herinnering aan de vlucht van de Pelikaan levendig te hou den. Het is niet de bedoeling om uit dit fonds een huldiging van de bemanning te bekostigen, maar het moet dienen om de Nederlandsche luchtvaart te bevorderen en te steunen in den meest algemeenen zin van het woord teneinde den Nederland- schen ondernemingsgeest aan te wakkeren. Een deskundig bestuur zal worden sa mengesteld om het beheer te voeren vol gens de nader vast te stellen statuten. En ten slotte zal, naar wij vernemen, wanneer alles in kruiken en kannen is, Prins Hen drik verzocht worden het Beschermheer schap van dit Fonds te aanvaarden. 15331933. Terugblik op het Oudejaar. Een Oranje Allegorie door Antoon van Welie. Men schrijft ons 1933 was voor ons Nederlanders een jaar van groote beteekenis in den volsten zin van het woord. Het vierde eeuwfeest van Willem der Zwijger, zoo nauw verbonden met het 35- jarig jubileum der troonsbestijging onzer geëerbiedigde Koningin is nog levendig in ons geheugen. 'Wij allen, die ons Vorstenhuis een warm'1' hart toedragen, hebben weieens gedachthoe jammer aat wij deze gedachte niet één en onverdeel baar kunnen vasthouden. Het was daarom een gelukkige inspira tie van Antoon van Welie om een allego rische compositie te ontwerpen, die aan dezen wensch tegemoet komt. De schilder had zeker geen gemakkelijke taak en toch meenen wij te mogen vaststellen, dat zijn schilderij ons toont, dat hij hierin volko men geslaagd is. Hoewel het geheel is aangebracht op één doek, zoo geeft de voorstelling toch de ge dachte aan een drieluik. In volle Majesteit troont de Koningin in 't midden. De geest van den Grooten Voorvader in zegenepde houding, beschermd achter den troon der Vorstin, is in innige samenhoorigheid ver bonden met zijn godsdienstige en moreele grondbeginselen „de Bijbel en het Wet boek". Rechts en links naast de Koningin staand, ziet men twee symbolische figu ren, waarvan de eene den Bijbel, de andere op het Wetboek draagt. Beide figuren zien op naar Willem van Oranje. In knielende houding als kinderen in natio nale kleederdracht zijn de provinciën uit gebeeld. Noord- en Zuid-Holland houden het wapenschild de Koningin met den scep ter in de rechterhand wijst met de linker op de wapenspreuk „Je Maintiendrai". Mooi als vinding zijn ook de beide vredesduiven, die den troon van H.M. vei- sieren, zij geven zoo fijn weer wat de Koningin voor ons is geweest in moeilijke tijden. In de omlijsting, om de drie gedeelten der compositie te verdeelen, zien wij boven een bandelier aangebracht, aan beide zij den met „Vox populi-Vox Dei" 6 Sept. 1898-6 Sept. 1933. De schilder heeft dit zoo juist gevoeld en H.M. heeft dit zoo in alle volheid mogen ondervinden, toen geheel Nederland is opgekomen om haar te huldi gen. Dit middentafereel is geschilderd in de levendigste en uitbundigste kleuren, een feest van licht en vreugde. Zoo vol leven als de kunstenaar ons het Heden schilder de, zoo vaag en mystiek is het Verleden aangebracht. Aan weerszijden der zij-tafereelen zien wij twee ridders in de 16e eeuwsche klee derdracht, die voor ons den sluier van het Verleden openen. Rechts van H.M. zien wij den Prins van Oranje in innig samenzijn met zijn moeder, waarboven de faam een krans van rozen houdt, om zijn moeder liefde te eeren. Het linkertafereel geeft ons het tragische uiteinde van den redder des Vaderlands, daarboven in smartelijke uit drukking zien wij de rouwende mare met den palmtak. Treffend is ook de gedachte van het orgel achter den Prins in het middentafe reel, wij meenen de laatste tonen te hooren van ons nationaal hymne „Het Vaderland getrouwetot in den dood" (de woor FOTOGRAAF. Badhuisstraat 63. p. f. den die de schilder aan de beide zijden be neden aan de zijtafereeïen heeft aangege ven met de jaartallen 15331933). De jubel die uitgaat van het middenta fereel zet zich voort in de bloemenguir- landen, die óver de geheele voorstelling zijn verspreid daardoor de symbolische harmonie vormen tusschen het Heden en het Verleden. Beerta 1 Januari onder curateele. Reeds gisteren zijn in het Staatsblad af gekondigd de gisterenmorgen door de Eer ste Kamer aangenomen wet tot voorzie ning in het bestuur van de gemeente Beer ta en een Kon. besluit van gisteren, waar bij wordt bepaald, dat deze wet op 1 Ja nuari a.s, in werking zal treden. De eerste kortegofzender van ons land. In den nacht van 29 op 30 December was bet tien jaar geleden, dat een Leidsche radio-amateur, de toen 18-jarige H. J. Jesse, als eerste Nederlander op de ultra kortegolf verbinding kreeg met Amerika. De proefnemingen met den kortegolfzen- der waren toen in vollen gang op initiatief van de A.R.R.L., de Amerikaansche orga nisatie van radio-amateurs, die speciaal een technicus naar Europa had gestuurd om tot proefnemingen op te wekken. Enkele dagen voor Jesse had de Franschè radio amateur Leon Déloy in Nice verbinding met Amerika gehad. Nagenoeg gelijktijdig met Jesse kreeg Partridge in Londen ver binding over dien toen nog grooten afstand en een dag later volgde het laboratorium van de Delftsche Hoogeschool. Het belang van die proefnemingen is wel heel duidelijk, als men in aanmerking- neemt, dat onze radiografische verbinding met Indië op die eerste proefnemingen steunt. De jeugdige amateurzender had zich intusschen te verantwoorden voor den rechter en de zaak werd tot voor den Hoo gen Raad doorgezet. Jesse werd tenslotte veroordeeld, zonder oplegging van straf. Als merkwaardigheid mogen wij nog ver melden, dat de proefnemingen officieel op een golflengte van 200 m. zouden worden gehouden, maar dat de eerste resultaten werden bereikt op 110120 m. met een vermogen van slechts 300 Watt. Groep Mussert voor ambtenaren verboden. Zooals men zich herinnert, is indertijd door den voorzitter van den ministerraad, bij beschikking vastgesteld, welke vereeni- gingen voor ambtenaren verboden zijn. Naar wij vernemen is deze beschikking thans herzien en o.m. aangevuld met de Nationaal-Socialistische Beweging (N.S.B. groep Mussert) en de Perhimpoenan In donesia. De N.S.B. deelt dit lot thans met de an dere fascistische partijtjes en met links- revolutionnaire partijtjes, als de communis tische partij, de O.S.P. en de R.S.P. (De S.D.A.P. is alleen verboden voor de onder het departement van defensie ressorteeren- de burgerlijke en militaire ambtenaren). Tot nog toe was de N.S.B. slechts verbo den voor de militaire ambtenaren, den B.V L. en de Burgerwachten. Het gevolg van deze wijziging van de be schikking van minister Colijn zal zijn, dat in alle gemeenten en provincies, waar men zich bij den maatregel van het rijk heeft aangesloten of voornemens is zulks te doen, de N.S.B. ook voor de gemeente-ambtena ren en provinciale ambtenaren verboden is of verboden zal zijn. Onder andere de provincie Utrecht heeft zich bij de rijksregelingaangesloten, zoo dat ook ir. Mussert zijn ontslag zal moeten nemen als hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat. De heer Mussert zal in verband met deze beslissing ontslag nemen als hoofdinge nieur van den provincialen waterstaat te Utrecht. De Nederlandsche vakbeweging. Terwijl in de afgeloopen zeven jaren de Nederlandsche -vakbeweging in omvang toenam en een ledental bereikte, hooger dan ooit tevoren, is met ingang van 1933 een daling ingetreden. Ook het derde kwartaal vertoont opnieuw een daling' in de ledentallen van alle vakcentrales. In dat kwartaal toch daalde het ledencijfer voor de bonden, aangesloten bij het Ned. Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) van 337.561 op 331.554 van die van het R.-K. Werkliedenverbond van 198.303 op 195.799; van die van het Chr. Nat. Vak verbond van 118.507 op 117.818 en die van de Nederlandsche (neutrale) Vakcentrale van 49.500 (1 Januari 1933) op 48.680. Een gelukwensch van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart. In verband met de hedenavond te onge veer 8 uur te verwachten landing van de „Pelikaan" op Schiphol, heeft de Zeeuw sche Vereeniging voor Luchtvaart het vol gend telegram verzonden Pelikaanmannen SchipholAmsterdam. De Zeeuwsche Vereeniging voor Lucht vaart, gevestigd aan het einde van de Kortste Luchtlijn der Wereld, brengt haar enthousiaste gelukwenschen aan de man nen van de Pelikaan en aan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, voor de verba zing en bewondering wekkende prestatie der bliksemsnelle retourvlucht op de lang ste luchtlijn Amsterdam—Batavia. Hoog de Nederlandsche Luchtvaart VAN WOELDEREN, Voorzitter. SMEDING, Secretaris. DE OMZETBELASTING. Bedrijf en publiek. De Commissie van Overleg uit de due Nederlandsche Middenstandsbonden ver zoekt ons te melden De Omzetbelasting, die op 1 Januari in werking treedt, is een verteringsbelasting. Zij is in geen enkel opzicht als bedrijfs belasting bedoeld. Overeenkomstig de strekking van de wet zal zij door den consument worden op gebracht. De wetgever heeft dit' zélf zoo krachtig'

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1