Zoo'n Migraine? RADIO-RUBRIEK politieke richtingen, zooals nu blijkt ook van extremistische. Het zou daarom onredelijk zijn een hun ner zonder meer voor een vermoedelijke (of vrij zekere) daad van sabotage verant woordelijk te stellen, uitsluitend en alleen omdat hun beginselen afwijken van de meer geordende. Het nieuwe Duitschland huldigt dit zgn. rechtsbegrip, Nederland voorshands nog niet. Toen we gisteren eenige neutraal-geor ganiseerde ambtenaren der centrale over deze geheimzinnige historie spraken, merk te een hunner terecht op dat, gezien de huidige wrijving, het fascisme inbegrepen, tusschen rechts en links georiënteerden, ook wraakneming in het spel kon zijn. Een geval van dien aard heeft zich nog onlangs hier ter stede voorgedaan op een diamant-slijperij, waar een portier be schuldigd werd een diamant verduisterd te hebben. De diamant werd later, na justiti- oneele inmenging, teruggevonden op een plaats waar de portier haar onmogelijk ge legd had kunnen hebben. Politieke animo siteit bleek aan deze valsche beschuldiging niet geheel vreemd, maar men heeft ze niet kunnen bewijzen. Aan onze justitie verder de moeilijke taak het geval (de brandstichting nl.) zoo mogelijk tot klaarheid te brengen. Naar men reeds heeft kunnen lezen en overigens voor de hand ligt, wordt Am sterdam door het gemis van haar meest populaire communicatiemiddel ten zeerste gedupeerd, hoewel we een spoediger weder indienststelling der centrale voorspellen dan aangekondigd is. Rijks- en gemeente-personeel werkt hier toe met opoffering van verlof en nacht rust eendrachtig samen. Wij achten dit een verblijdende reactie op het gevoel van onveiligheid en wantrou wen, dat na den brand driekwart Amster dam heeft aangegrepen. Mogc.yk hebben de ontstellende gevolgen van dien brand, speciaal wel voor onze zieken enster- yenden (er zijn twee gevallen waarin niet voldoende tijdig hulp ko. worden ontbo den) velen tot bezinning gebracht, aange nomen dat zij sabotage niet ongeoorloofd hebben geacht. Niet het minst verdient ook lof het per soneel der telegrafie, dat thans overstelpt wordt met locale- en interlocale telegram men iedere telefoon-abonné telegrafeert nu zoo wat en evenzeer onverplicht dag en nachtrust offert aan het algemeen be lang. Zoo bijv. zagen we hedenmorgen aan het bijkantoor Hobbemastraat in nog geen kwart uur ongeveer 50 telegrammen aan bieden, voorts regeerings- en dienst-tele- grammen van de justitie, terwijl inmiddels nog vier loketten met een stroom van wachtenden moesten worden bediend. Wanneer, als in België, ook hier te lan de een Eerekruis voor Burgerlijke Ver dienste was ingesteld, dan behoorden er binnenkort verscheid-ne van deze kruisjes te worden uitgereikt en zeker welver diend, Q De Amsterdamsche Zeeuwen roeren zich. Zjjn ze officieel juist geteld, dan bevinden zich 7000 dezer Nederlandsche zuiderlingen binnen Aemstel's veste, waar ze als van ouds <?- reputatie genieten „rond en op recht" te zijn. Juist iets voor de Amster dammers, die zich dezelfde kwaliteiten toe rekenen. „Zeelandia" nu; heeft zich opgemaakt jdeze 7000, althans minimaal de helft of een vierde daarvan, bij haar in te lijven en zij belegde daartoe eergisterenavond een bui tengewone samenkomst in Maison Boer, waar op de meest ruime en gastvrije wijze gelegenheid tot introductie was gegeven. Kort en kernachtig zette voorzitter No bels daar uiteen, wat indertijd de aanlei ding is geweest dat eenige Zeeuwen tot op richting van „Zeelandia" besloten niet al lereerst tooneel-beoefening, muziek en ope rette, maar vóór alles gezellig samenzijn, bevordering van vriendschaps- en onder linge banden in de groote stad, waar aller lei levensomstandigheden hen samenbracht. Die banden waren sedert gelegd, hecht en sterk geworden, maar ze konden een nog grooter aantal Zeeuwen omvatten dan tot dusver het geval was en om hen, de nog-niet-aangeslotenen, daartoe op te wek ken, was de propaganda-avond georgani seerd. Intusschen zoo werd nog medege deeld zou ook de tooneelafdeeling too- nen wat zij vermag en dat bleek geïn- troduceerden en ons niet weinig. Stellig kon voor dezen avond in dit milieu geen passender stuk zijn gekozen dan het oor spronkelijke, gevoelige tooneelspel van Top Naeff „Aan Flarden", een spel van den huiselijken haard, van wreed verstoorde illusies en broos huwelijksgeluk met zoo onzalige gevolgen. Een uiterst moeilijk te spelen werk dus '(ook vanwege de regie-eischen), zei :r voor beroeps-artiesten, maar, zooals we van 't ensemble gewoon zijn, met groote toewij ding Vertolkt, zóó consciëntieus zelfs, dat ware mevrouw Van RijnNaeff aanwezig geweest zij deze vertolking als zeer hoog staand zou hebben geprezen. Ook om de keurige regie. Gaarne zouden we alle namen der op tredenden noemen er zijn vele Zeeuw- sche bekenden onder doch we volstaan met die van de hoofdpersonen de heeren J. O. Osseman als dr. Verhulst, W. J. No bels Kalstra, C. PoortvlietAlfred Mat- tus, en de dames NobelsRijks r Nini, Elly de Vries Jeanne, Toos Aarden Ada Mattus. Een volmaakt gave uitvoering, zonder een moment van hapering. Naar we vernemen is ook het zakelijk succes met dezen Zeeuwschen propaganda- avond hoogst bevredigend geweest. Vele introduces zijn n* het gezellig samenzijn fels. li<S pf .donateur toegetreden, zoodat de Dus weer een ellendige dag in hei vooruitzicht. Heusch niet noodig Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge U weer frisch en opgewekt en zijl Ge Uw hoofd pijn kwijl. AKKER-CACHETS helpen verrassend snel bij Hoofdpijn, Kies pijn, Zenuwpijn, Rheumaliek, Griep. Ze kosten slechts 50 cent per 12 stuks en zijn overal verkrijgbaar. Zeeuwsche gelederen opnieuw zijn ver sterkt. „Zeelandia" gaat thans met grootere opgewektheid en vertrouwen het jaar 1934 tegemoet. Moge dit blijmoedig vertrouwen ook het deel zijn van onze Zeeuwsche lezers bij de intrede van het Nieuwe Jaar Corres Pondent. ZEEUWSCH-VLAANDEREN WESTELIJK DEEL. TERUGBLIK. Het platteland is langen tijd de burcht geweest, waar de oude gebruiken, waarvan men den oorsprong niet altijd meer kon terugvinden, veilig in opgeborgen waren. Langzamerhand, in de eene gemeente vroeger of later dan in de andere, werden deze afgeschaft of raakten zij in het ver geetboek. Alleen de herinnering blijft ons nog bij. Wij ouderen zien bijv. nog steeds voor ons den klepperman, den wachter, die op zijn nachtelijke ronden met monotoon geluid „het uur van den nacht" aankon digde. Het is verre van ons, om in dit overzicht een folkloristische verhandeling te geven van hetgeen Zeeuwsch-Vlaanderen-Weste- lyk-Deel aan oude zeden en gebruiken nog rijk is. Wij denken echter onwillekeurig aan dat monotome geluid, dat onze goede oude klepperman maakte, nu oudejaarsavond aanbreekt. Want in vele gemeenten trek ken dan jongelui met een zgn. rommelpot (dat is een „pot of pan met een blaas over spannen, waardoor men in het midden een rietje gestoken heeft en dat door het met vochtige hand in de lengte te wrijven, een eigenaardig rommelend geluid maakt" Van Dale) langs de huizen. Onder het op zeggen van een toepasselijk versje trach ten zjj de bewoners te bewegen aan hen eenige centen, snoepgoed of iets dergelijks af te staan. Het geluid van dien rommelpot brengt ons in zoo'n echte oudejaarsavond-stem ming. Het herinnert er ons aan, dat wel dra een nieuw jaar zal aanbreken en dat het oude jaar 1933 van ons scheiden gaat. De tijd van „balans-opmaken" is aange broken men laat alle voorvallen, die dit jaar de streek als geheel aangingen, voor zoover zrj nog van eenig belang kunnen zijn of ons tot langer nadenken aanleiding ga ven, de revue passeeren. Deze zijn de n.v. a) FAILLISSEMENT SANDERSE EN CO. Als een donderslag bij helderen hemel kwam in 1932 het bericht, dat dit zeer gunstig b-ikend staande bankiers- en effec tenkantoor, hetwelk te Oostburg gevestigd is, zyn loketten had moeten sluiten. Velen, die aan hem hun deposito's in bewaring gegeven hadden of met dit kantoor in re kening-courant stonden, zagen zich van hun contanten verstoken, hetgeen direct in hun zaken den terugslag ondervond. Van zelfsprekend waren vele kleine luiden, die hun spaarpenningen daar gebracht had den, eveneens de dupe van die débacle. Over het algemeen bleef men -chter het vertrouwen in dit kantoor en vooral in zijn directeur behouden en men stemde dan ook grif toe in het verzoek om surséance van betaling te verleenen. Het heeft echter niet mogen baten. Het is de bankdirectie niet gelukt de kantoren weder te ontsluiten. Het einde was dan ook, dat dit jaar het faillissement moest uitgesproken worden, alhoewel bereids 10% op de vorderingen wa3 uitgekeerd. Het faillissement is nog steeds loopende. Wij hopen het volgende jaar op dit, als mede op eenige van de hieronder voorko mende zaken, voor zoover zij dan nog van voldoende algemeen belang kunnen be schouwd worden, nader terug te komen. b) STOOMTRAM BRESKENS— MALDEGHEM. De 9 %-tram, zooals men vroeger boven staande tramwegmaatschappij zoo graag aanduidde, en die thans reeds vele jaren menig bewoner van onze streek met geen- dividend-uitkeerende aandeelen laat zitten, bracht dit jaar aan effectenhoudend Zeeuwsch-Vlaanderen wederom een slag toe. Zij was, door het inhouden van een ry'kssubsidie, onm .chtig om de verschenen Juli-coupon te betalen. Wel heeft zij eeni- gen tijd geleden de gelegenheid openge steld om op die coupons, bij wijze van voorschot, 25 te verstrekken, doch dit neemt niet weg, dat door de tweede (laten wij hopen, slechts tydeljjke) aderlating het vertrouwen in haar niet versterkt werd. Wat van deze Maatschappij zal worden, zal begin 1934 ons vermoedelijk laten zien. c) BOOTVERBINDING BRESKENS VLISSINGEN. Als een heuglijk feit mag genoemd wor den de verbindingen van onze streek met Yvalcheren en derhalve ook met „het Ne derlandsche spoorwegnet". Dit jaar zijn de verbindingen wederom verbeterd. En nu niet alleen tijdens de zomermaanden, om het toeristisch verkeer te bevorderen, doch ook gedurende den overigen tijd van het jaar. Eenige booten meer per dag, terwijl de laatste boot, die van 9 uur, ons gelegen heid geeft langer aan den overkant te kunnen vertoeven. Jammer, dat de Zon dagsdienst zoo'n groote inzinking te zien geeft. Op werkdagen nl. 11 verbindingen en des Zondags helaas slechts 4, waarvan de laatste reeds omstreeks 7 uur. Het is op de Zondagen wel weinig. d) ARBEIDSBEMIDDELING. Het groote overschot aan arbeidskrach ten was wel de voornaamste reden, dat in 1933 tot de instelling van een centraal orgaan der arbeidsbemiddeling besloten werd. De meeste gemeenten van de streek verleenden haar medewerking. e) KANTONGERECHT TE OOSTBURG. Ook onze streek heeft op vele manieren de tol van de crisis moeten betalen. Zij ook werd ingeschakeld in de vele en velerlei voorschriften, die de rijksregeering heeft gemeend te moeten uitvaardigen om de zoo noodige bezuiniging op de landsbegroo- ting tot stand te kunnen brengen. De op heffing van ons kantongerecht is er één van. Vele adressen van overheidslichamen konden Den Haag niet doen besluiten cm voor deze streek een uitzondering te ma ken. Het besluit tot opheffing is toch ge vallen. Het ambtsgebied blijft evenwel be staan, zoodat het besluit in de practijk weinig verandering zal te zien geven. Al leen de werkzaamheden van den kanton rechter te Ter Neuzen zijn m~t die van onze streek vermeerderd. fAMBACHTSSCHOOL TE OOSTBURG. Met het crisis-bezuinigingssausje was ook overgoten de rede van Excellentie Mar- chant, gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de Ambachtsschool te Oostburg. Hij wees daarbij op de bezuini gingen, die overal op het gebied van het onderwijs dienden aangebracht te worden. De feestvreugde werd wel wat getemperd. g) GEZONDHEIDSCOMMISSIE. De opheffing van deze commissie, welke voor de geheele streek was ingesteld, is ook als een regeeringsbezuinigingsmaat- regel te zien. h) TENTOONSTELLINGEN. In een vorig overzicht vermelden wij, dat van de zijde van de Nederlandsche Jaarbeurs stappen werden gedaan om te komen tot de inzending van een collec tieve verzameling van Zeeuwsch-Vlaam- sche producten op de Jaarbeurs te Utrecht. Het schijnt zoo goed als vast te staan, dat de inzending een feit zal zijn. De werkers op dit gebied, welke o.a. met hun Eerste Zeeuwsch-Vlaamsche Jaarbeurs te Bres- kens zoo'n overweldigend succes hadden, zagen door een samenloop van omstandig heden hun poging, een Tweede Zeeuwsch- Vlaamsche Jaarbeurs, in rook opgaan. Zij zullen van verdere stappen in de richting van het organiseeren van han ristentoon- stellingen in den vervolge wel moeten af zien. i) DE KUST. Het gaat met het bad- en strandleven aan de Zeeuwsch-Vlaamsche kust de goe de richting uit. Op alle plaatsen is opleving merkbaar. Het breidt zich gestadig uit. Het verkeer langs de kust zal er zeer mee ge baat zijn, als het geprojecteerde kustrij- wielpad zal aangelegd zijn. Dit zal dan het werk zijn van de Zwinpadcommissie, die door de raden van de kustgemeenten voor dit doel in 1933 werd ingesteld. j) POSTBESTELLING. Wij willen de terugblik en dus het jaar 1933 niet besluiten dan na op den gezond heidstoestand van onze goeie, beste Tante Pos gewezen te hebben. Het is het laatste jaar met haar sukkelen geweest. Medio 1932 was zij nog zoo goed ter been, zij be zocht ons toen nog 3 x Per da&* De ziekte vere-gerde zoodanig, dat zij in 1933 dat be zoek aanmerkelijk heeft moeten inkrimpen. Wij zien haar nu maar 2 x Per dag. Wij hopen van harte, dat dit jaar voor haar de crisis geweest is en wenschen haar, vooral namens onze zakenlui, een spoedig algeheel herstel. Maandag 1 Januari. Hilversum, 1875 M. Algemeen pro gramma verzorgd door de Avro. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Avro-octet, o. l.v. L. Schmidt en gramofoonplaten. 12.15 Kon. Militaire kapel o.l.v. kapitein C. L. Walther Boer. 2.00 Clavecimbelrecital door Wanda Landowska. 3.00 Declamatie dooi Albert van Dalsum. Viool-recital door N. Roth. Vervolg declamatie. 4.00 Orgelcon cert P. Palla, m.m.v. H. Viskil, tenor. 4.50 Sportnieuws, Vaz Dias. 5.00 Nieuwjaar- wensch in negen talen door J. A. P. Otten. 5.15 Gramofoonplaten. 6.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. J. Stotijn. hobo. 8An Causerie, L. J. Jordaan. 7.50 Gramofoon platen. 8.00 Vaz Dias. '8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. Ja. Stotijn, hobo. 8.45 „Aan het Dessert", hoorspel van A. van Waasdijk. Leiding Kommer Kleijn. 9.10 Kerkconcert door H. Cals, sopraan, B. Lensky, viool en P. van Egmond, orgel. 9.40 Gramofoonplaten. 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. de Avro-girls. 11.30 Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. 8.30 K.R.O. Morgen wijding. 9.30 Gramofoonplaten. 9.50 Kerk dienst uit de Ned. Herv. Kerk te Den Haag o.l.v. Ds. G. B. Westenburg. Orgel A. En gels. Hierna gramofoonplaten. 12.30 Orgel concert J. Zwart. 2.00 Declamatie Rie Ba tenburg. 2.30 Stafmuziek 5e regiment., in fanterie o.l.v. J. R. v. d. Glas. 4.00 „De Wognummers", o.l.v. D. Saai Wz. Orgel M. H. Boekei. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Or gelspel M. E. Bouwmeester. 6.45 Gramo foonplaten. 7.00 Bach-koor en -orkest der Bethlehemkerk te Den Haag, m.m.v. solis ten o.l.v. Alex Schellevis. 8.30 Gramofoon platen. 9.00 N.C.R.V.-kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. In de pauze gramofoonplaten en Vaz Dias. 11.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. 12.20 Orgelspel T. Jenkins. 1.05 Western Studio-orkest o.l.v. F. Thomas, m.m.v. D. Jones-Thomas, alt en R. Daniels, bariton 2.35 Gramofoonplaten. 3.20 Sportnieuws. 3.40 Het Northern Studio-orkest o.l.v. John Bridge. 4.20 Sonateconcert door F. Hootcn, cello en D. Manley, piano. 4.50 Het Schot- sche Studio-orkest o.l.v. G. Daynes. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Bach-piano- muziek door H. Isaacs. 7.10, 7.25 en 7.50 Lezingen. 8.20 Britsche muziek door het B.B.C.-symphonie-orkest, koor en solisten, o.l.v. A. Boult. 9.50 Berichten. 10.05 Ver volg concert. 10.50 Voordracht. 10.55 Dans muziek door het Casaniclub orkest. Parys, „Radio-Paris", 1724 M. 8.05 en 12.20 Gramofoonplaten. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Concert op oude instrumenten. Italundborg, 1153 M. 7.50 Kath. Kerk muziek. 11.20 M. Hansen's orkest. 1.20 Gra mofoonplaten. 3.20 Concert uit rest. „Wi- vex". 7.20 Radio-tooneel. 9.30 Gramophoon- platen. 9.45 Populaire operamuziek o.l.v. Reesen. 10.20 Dansmuziek o.l.v. Juhl-Thom- sen. Langenberg, 473 M. 5.55 Hamburger havenconcert. 8.50 Omroeporkest en koor o.l.v. Merten. 9.45 Gramofoonplaten. 10.50 Bach-cantate. 11.20 Süragorkest, o.l.v. Sey- fert. 12.20 Gramofoonplaten. 2.50 Concert, sopraan, viola, piano. 3.20 Omroeporkest o.l. v- Merten, mandolinevereeniging en solisten. 6.45 Gramofoonplaten. 7.20 Werag-orkest, -koor en solisten, o.l.v. Eysoldt. 10.05 Po pulair concert. 11.20 Gramofoonplaten. Rome, 441 M. 8.00 „Casa mia, casa mia", operette van Pietri. Leiding Paoletti. Brussel, 338 M. 10.20 Dansmuziek. 11.20 Gramofoonplaten. 12.20 Gramofoon platen. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Meule- mans. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Meule- mans. 1.30 Dansmuziek. 508 M. 10.20 Gramofoonplaten. 11.20 Dansmuziek. 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Pri mas Sylva's orkest. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.35 Gramofoonplaten. 8.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot en radiotooneel. 10.30 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1635 M. 6.20 Vroo- lijke Paul Lincke Avond. Spreker Bruno Fritz. 7.30 Guide Tielscher als Houchtou- rist", klucht van W. E. Hintz. 8.20 Vervolg Lincke-programma. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20 Dansmuziek door Otto Kermbach en zijn orkest. Dinsdag 2 Januari. Hilversum, 1875 M. 8.00 Avro. Gramo foonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonplaten. 10.30 Kamermuziek door het Hofstad-kwartet. 11.00 R.V.U. Zuster F. Meijboom Ziekenverpleging thuis. 11.30 Vervolg kamermuziek. 12.00 Gramofoon platen. 12.15 Ensemble Otto Hendriks. In de pauze gramofoonplaten en causerie door A. Radix. 2.15 Gramofoonplaten. 2.35 Piano recital A. Oostdam. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zangvoordracht door L. Macia. 4.30 Radio- kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 V.P.R.O. Halfuur voor de rijpere jeugd door ds. B. J. Aris. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 R.V.U. Dr. J. Fran sen Moderne Fransche letterkunde. 7.00 Cellorecital T. de Machula. Aan den vleu gel E. Veen. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. Armand Tokatyan, tenor. 9.05 Alex de Plaas in zijn repertoire. 9.30 Om roeporkest o.l.v. N. Treep. 10.00 Gramo foonplaten. 10.15 Kovacs Lajos en zijn or kest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 29o M. K.R.O.-programma. 8.00 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Gods dienstig halfuur. 12.15 Sextetconcert en gramofoonplaten. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Orkestconcert en gramo foonplaten. 6.40 Cursus. 7.15 Gramofoon platen. 7.20 Opera uit Aken. 8.25 Kath. R.V.U. 8.45 Vervolg opera. 9.20 Vaz Dias. 9.25 Causerie. 9.40 Vervolg opera. 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Schlagermuziek en gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.20 Le zing. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Com modore Grand orkest o.l.v. J. Muscant. 1.50 Gramofoonplaten. 2.20 Midland Studio-or kest o.l.v. Cantell. 3.20 Stedelijk orkest Tor quay o.l.v. E. W. Goss, m m.v. I. Souez, sopraan, 4.50 Bronkhurst trio m.m.v. A. Read, bariton. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berich ten. 6.50 Bach pianomuziek door E. Isaacs. 7.10 Duitsche causerie. 7.20 Orgelconcert B. Mason. 8.05 „Meet the Prince", hoorspei naar P. G. Wodehouse. 9.20 Berichten. 9.40 Lezing. 10.20 Vioolrecital R. Chemet. 10.50 Voordracht. 10.55 Lew Stone en zijn band. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.20 en 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 Zang. Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert uit hotel Angleterre. 1.20 C. Rydahl's or kest. 7.20 Operettemuziek door het omroep orkest o.l.v. Gröndahl. 8.10 Reportage. 8.40 Pianorecital F. Jensen. 9.35 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 10.20 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35 en 10.30 Gramofoonplaten. 1.20 Concert. 12.55 Gra mofoonplaten. 2.35 Pianoduetten. 3.20 Om roeporkest o.l.v. Görlich m.m.v. solisten. 6.20 „Das ewige Jahr" (Rijkszending uit Berlijn), m.m.v. het Omroeporkest o.l.v. Knauer. 8.00 Silez. Philh. Orkest o.l.v. To- pitz. 10.05 Gramofoonplaten. 10.20 Kamer muziek. Rome, 441 M. 8.00 Concert m.m.v. or kest, G. Bignami, viool en zangsolisten. 9.20 Gramofoonplaten. 9.50 Dansmuziek. Brussel, 338 M. 12.20 Gramofoonpla ten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 7.20 Gra mofoonplaten. 8.20 Revue-programma. 508 M. 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 1.30 Pianorecital. 1.40 Gramofoon platen. 5.20 Omroepkleinorkest o.l.v. André. 6.35 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Sympho nieconcert o.l.v. Kumps. 9.35 Omroeporkest o.l.v. André. Deutschlandsender, 1635 M. 7.30 Ope rette- en walsenconcert door de Sil. Phii- harmonie o.l.v. E. J. Topitz m.m.v. solisten. In de pauze om 8.20 Economisch overzicht. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20 Concert uit Leipzig. DROITWICH. De werkzaamheden aan den nieuwen Engelschen nationalen krachtzender te Droitwich, die het station Daventry zal vervangen, maken goeden voortgang. De twee antennemasten zijn bijna klaar en over een dag of wat zal begonnen worden met de installatie van de omvangrijke appara tuur, welke o.m. Dieselmotoren, de-noodige zenderinrichtingen, gelijkrichters en elee» trische generatoren omvat. Al deze machi nes worden op het oogenblik aan officieele beproevingen onderworpen. De eerste proef- uitzending van Droitwich kan worden verwacht omstreeks April 1934. HET PIRATENDOM IN DUITSCHLAND. In het tijdvak van Juli tot September van dit jaar werden in Duitschland niet minder dan 245 personen gestraft voor het feit, dat zy zonder vergunning en dus zon der hun bijdrage te betalen, een radio-ont vangtoestel in bedrijf hadden. In dezelfde periode van het vorig jaar werden 165 per sonen wegens deze overtreding gestraft. In 237 gevallen werden geldstraffen uitge deeld, waarvan de omvang sterk verschilde, maar die hoogstens 80 Mark bedroegen. In de resteerende 8 gevallen volgde veroordee ling tot gevangenisstraf, loopende van 3 dagen tot 3 maanden. NIEUWJAAR EN KERSTMIS. Een vraag, waarover maar heel weinig menschen nadenkenWaarom valt da Kerstdag, deze oude, Christelijke feestdag, waarop wij den geboortedag van het Chris tuskind in den stal van Bethlehem herden ken, niet samen met den Nieuwjaarsdag, waarop een nieuw jaar aanvangt Immers onze Christelijke tijdrekening is bepaald naar Christus' geboorte. De Christusfiguur staat als middelpunt in on ze tijdsbepaling. Wij spreken over vóór historische tijden, waarvan wij niets weten en dan plotseling, waar wij de feiten his torisch vast leggen kunnen, bepalen wij ze op zoovéél duizend of zoo veel honderd jaar vóór Christus. Dat wil zeggen vóór Christus' geboorte. En van latere histori sche figuren spreekt men, dat zij in de zooveelste eeuw nè, Christus leefden. Op den len Januari, den dag waarop het nieuwe jaar aanvangt en dus onze Chris telijke tijdrekening met een jaar verlengd wordt, zou feitelijk de geboortedag moeten vallen van het Christuskind. En toch vieren wij Kerstmis op25 December. De vraag, waarom Kerstmis en Nieuwjaar niet samenvallen, is düs heelemaal niet zoo vreemd als ze er op het eerste gezicht uit ziet. Dat men het Christus-geboortefeest „on geveer" einde December plaatste, heeft geen historischen zin gehad. Het was een aanpassen aan oude tradities. Wij, in onze electrisch verlichte steden, merken van de duisternis minder dan de menschen op het platteland in de tijden waarin de Christe lijke tijdrekening en jaartelling werden vastgel waren noch de steden noch de dorpen verlicht. De lange winternachten vielen reeds in den namiddag en eindigden pas laat in den morgen. En hoe Noordelij ker men kwam in Europa, hoe langer, hoe droef geestiger en- kouder die nachten wer den. Omstreeks einde December („de don kere dagen vóór Kerstmis") is de duister nis opvallend, maar dan is ook de kortste dag bereikt en daarmede begint een nieuwe periode. Het is „zonnewende" geweest. De dagen worden langer, eerst nog wel niet merkbaar, doch in Januari is het reeds te bespeurenVan de oudste tijden af, dat menschen in Noord-Europa gewoond heb ben, heeft men zoo om en nabij den 21en December groote feesten gehad, werden vuren gebrand, woningen met lichten ver sierd enz. Alles ter eere van het licht. En men verheugde zich op den terugkeer van de „Zon". Deze feesten hadden, waar zij ook gevie» i werden, een religieus karakter, bij Kelten, Germanen of elders. Deze oude feesten nu werden verdrongen door de komst van het Christendom. En in hun plaats is de viering gekomen van het geboortefeest van het Kind des Lichts. Pas eeuwen later is officieel de datum vastgesteld en bij de indeeling van maan den en wekenliet men het nieuwe jaar niet op 25 Dece.v- t beginnen, maar op den len Januari, daar die maanden 30 of 31 dagen telden.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 10