'I: DIAMANT TWEEDE BLAD LICHTZINNIGE JEUGD I HET JAAR 1933. FËUIILETON DE POSTJAGER - ZILVERMEEUW EN DE PELIKAAN KAMEROVERZICHT Bak- en Braadvet van de Vrijdag 29 December 1933. No. 306 n Het jaar 1933 begon onder den druk van het Oost-Aziatisch conflict en van Japan's veroveringstochten in het Chineesche ge bied, waaruit de nieuwe Mantsjoerijsche staat is voortgekomen. Het beroep van China op den Volkenbond had de commis sie van 19 voortgebracht, door een buiten gewone Volkenbondsvergadering benoemd. Het rapport van deze commissie was ver nietigend voor Japan. En Japan's weige ring om zich aan de daarin uitgesproken veroordeeling te onderwerpen, had het uit treden van Japan uit den Volkenbond ten gevolge. Dat uittreden scheen wel voor het Japansche Imperialisme de laatste slagboom op te ruimen. Sindsdien is Japan op den ingeslagen weg zonder eenige con sideratie voor de publieke opinie der we reld voortgegaan en heeft China ge dwongen zich feitelijk bij de veroveringen neer te leggen. Toen het daarna ook Rus land begon te bedreigen, heeft de Russi sche regeering na aanvankelijk een tege moetkomende houding te hebben aange nomen, plotseling de tanden laten zien op een wijze, die Japan zeker niet het minst verbaasde. Of dit een gevolg is geweest van deze onverwachte krachtsuiting, het bleek in elk geval dat ook Amerika het groote' gevaar begon te beseffen dat van Japan's imperialisme dreigde en in het verzet daartegen in Rusland een niet te versmaden bondgenoot zag, wat mede in verband met de verwachting van oecono- mische voordeelen tot de erkenning van Rusland door de Vereenigde Staten heeft geleid tijdens een bezoek, dat Litwinof, Rusland's minister van buitenlandsche za ken op verzoek van Roosevelt aan Washington bracht. Het verdient zeker de opmerkzaamheid, dat thans de publieke wereldopinie zich niet meer zoo eensgezind tegen het Japan sche en al dergelijk imperialisme keert als in het begin van het jaar. Het schijnt wel, of de overal nog levende geest van impe rialisme en overheersching, die een ont kenning van het recht inhoudt, zich vrijer uitspreekt en laat gelden sinds de gebeur tenissen in Duitschland hem als het ware een zekere positie hebben gegeven en de krachten, uit dien geest levende, in het nieuwe Duitschland en het fascistische Italië een vaster kern hebben gevonder, waaromheen ze zich kunnen kristalli- seeren. Het veiwonderde dan ook niemand meer, dat na Japan aan het einde van dit jaar ook Duitschland uit de ontwapeningscon ferentie en uit den Volkenbond trad, toen het Engelsche voorstel in de commissie voor de ontwapeningsconferentie, waar door de internationale controle langer zou komen te duren dan aanvankelijk bedoeld was en Duitschland gedurende dien tijd zich de wapenen niet zou mogen aanschaf fen, die anderen bezaten, Duitschland's eischen van gelijkgerechtigheid in feite af wees. Maar 't heeft de ontwapeningsconfe rentie en het ontwapenings-vraagstuk in een impasse gebracht, waar toch een ontwapenings-overeenkomst, waardoor Duitschland niet gebonden was, voor de anderen al heel weinig aantrekke lijks meer had. Men heeft dan ook getracht Duitschland opnieuw in de ontwapenings besprekingen te betrekken. De poging om door een FranschDuitsche overeenkomst dit te vergemakkelijken heeft, nu Frank rijk Hitler's voorstellen heeft afgewezen, tot nu toe geen succes gehad, maar wordt blijkbaar voortgezet. De poging onder lei door ARTHUR APPLIN, 20) Hij stond juist op het punt te vertrek ken, toen nog een jonge dame kwam aan hollen, die hem letterlijk tegen het lijf liep. Toen ze haar excuses aanbood, herkende hij haar plotseling. Iris Colyer, een vrien din van Ruby. Weet u ook, of miss Strode er al is Ik zou het werkelijk aardig vinden, als u haar even mijn groeten deed, zei hij. Ik ben zoo juist teruggekeerd in Londen en ik veronderstel, dat ik niet meer dan vier-en- twintig uur tgd heb. Ik had graag, dat ik haar even na de voorstelling van van avond kon spreken. Hij bemerkte niet, dat miss Colyer hem verbaasd aankeek. Ze bedacht zich even voor te antwoorden. Weet u dan niet, dat ze vertrokken •s Ze zal nu zoowat al een week afwe zig zijn. Vertrokken herhaalde Rupert ver- Ja. Wist u het niet Ze leek wat ..down". Misschien een zware kou gevat. In ieder geval vroeg ze een paar dagen vrij een beste meid toch. Ze heeft dit laat ste jaar wel hard gewerkt. Jadat is zoo..,...: ze heeft een ding van Mussolini om öf Duitschland in den Bond terug te brengen, 6f in een con ferentie der vier groote mogendheden 1 aigs den weg van het in Juni door Musso lini tot stand gebracht vier mogendheden- pact de zaak te regelen, wordt eveneens nog voortgezet. Een regeling door de vier groote mogendheden onderling stuit op den tegenstand van Frankrijk. En een poging om Duitschland in den Bond terug te bren gen zal eveneens Frankrijk en met Frank rijk ook de kleine staten en Engeland op haar weg vinden, nu Mussolini als voort zetting van zijn vier mogendheden-pact daaraan de poging tracht te verbinden tot hervorming van den Bond in anti-demo- cratischen geest. De groote fascistische raad van Italië heeft onlangs verklaard, dat Italië zoo de Bond niet hervormd werd, uit den Bond zou treden. Dit is geen verklaring van den Duce, maar uitsluitend een proefballon, door dezen opgelaten, waarmee hij zich den weg vrij houdt voor een terugtocht. Maar zij drukt niettemin zijn streven duidelijk uit. De Duce is nooit een vriend van den Volkenbond geweest en kon dat krachtens zijn beginsel ook niet zijn. Nu Duitschland na Japan uit den Bond is getreden, tracht hij zijn poging om Duitschland's medewer king opnieuw te verkrijgen en zijn streven naar anti-democratische hervorming van den Bond samen te koppelen, blijkbaar in de hoop, dat de staten, die om het behoud van den Bond bezorgd zijn, gemakkelijker in zijn hervormingsplannen mee te krijgen, te eer, wanneer hij daarbij nog met het dreigement van Italië's uittreding werkt. In Engeland schijnt de overweging van het belang van den Bond ook werkelijk haar invloed te laten gelden. Maar Frankrijk verzet zich resoluut tegen deze pogingen om den Bond te denatu- reeren, door er een Bond van groote mo gendheden van te maken, waaruit de klei ne staten alleen over hun rechtstreeks aan gaande kwesties zullen kunnen worden ge hoord, en wordt daarin krachtig gesteund door de Kleine Entente en Benesj, deu Tsjecho-Slowaakschen minister van bui tenlandsche zaken in het bijzonder. Dat is niet alleen uit democratische gezindheid. Het belang van Frankrijk en Frankrijk's bondgenooten in Midden- en Zuid-Oost Europa brengt mee, dat ook de kleine sta ten zeggenschap houden in het internatio nale leven. En hier sluit dan ook de nieuwe tegenstelling weer aan bij de bestaande en loopt ze min of meer evenwijdig met de FranschItaliaansche tegenstelling, die in den strijd om de macht in Midden-Euro pa tot uitdrukking kwam en met de FranschDuitsche, die een bevestiging van Frankrijk's macht door middel van de kleine bondgenooten voor Frankrijk tot le vensvoorwaarde maakt. Aan de eene zijde staan de imperialistische en autoritair ge' regeerde staten, die enkel het. machtsbe ginsel in het nationale zoowel -als in het internationale leven erkennen, Italië, Duitschland, Japan, aan de andere zijde de democratische landen, die het recht als basis wenschen en daardoor ook principi eel pacifistisch zijn en zich tegen het impe rialisme en de overheersching der groote ren keeren, waarvan Frankrijk en Enge land de groote vertegenwoordigers zijn. Rusland, dat ev neens autoritair geregeerd wordt en geen lid van den Volkenbond is, staat er buiten. Maar beide groepen trach ten het naar zich toe te trekken, getuige ook Mussolini's uitnoodiging aan Litwinof tot een bezoek aan Rome. Polen hoort als bondgenoot van Frankrijk bij de Fransch- Engelsche groep, maar neemt door zijn toenadering tot Duitschland den laatsten tijd een ietwat aarzelende houding aan. En de Vereenigde Staten, die zich geheel bui ten den strijd om den Volkenbond houden, staan met hun sympathie aan den kant van Frankrijk en Engeland en steunen ook de Fransch—Engelsche politiek, vooral in haar streven de ontwikkeling van Duitschland's macht tegen te gaan. Bovendien kan deze FranschEngelsche groep steun verwachten van het blok van staten, dat bezig is zich om de Kleine En tente als middelpunt in Zuid-Oost-Europa te vormen en dat naast de landen der dag verlof gevraagdherhaalde Rupert bij zichzelf op mechanischen toon. Waarheen is ze vertrokken Iris Colyer haalde de schouders op. Daar heb ik niet de minste idee van. Zooals u weet, mijnheer Dale, was Ruby niet iémand, die veel praatte trouwens, ze sprak nooit over haar eigen zaken en evenmin over die van anderen, zooals de overige dames hier. Ze stak hem haar keurig gehandschoende hand toe. Ik moet weg, want zooals gewoonlijk ben ik weer laat. Ik vermoed wel, dat u binnen een paar dagen van Ruby zult hoo- ren. Nu herinner ik mij, dat zij over het vasteland sprak. Parijs geloof ik. Ze zei ook nog dat ze mij een paar kaarten zou zendennatuurlijk heeft die kleine heks het vergetennu, tot ziens Iris Colyer verdween, Rupert vriendelijk toeknikkende. Hij bleef nog even in de gang staan, niettegenstaande hij van alle kanten werd aangestooten door passeerend theaterpersoneel en anderen. Eindelijk werd hij meester over zichzelf en stond weer buiten. Hij wandelde in de richting van Picca dilly-circus. Het scheen hem haast onmo gelijk, dat Ruby, zonder ook maar de min ste mededeeling, zonder zelfs haar adres voor hem te hebben achtergelaten, zou zijn vertrokken. Op dén dag van'hun afscheid had ze in ieder geval toch niets er van ge zegd, dat ze zich minder prettig of ziek voelde. Hij kon niet aannemen, dat ze ver Kleine Entente ook de Balkan-Staten met Turkije en wellicht Rusland zal omvatten en waarvan verschillende leden zich ern stig bedreigd gevoelen door het Duitsche gevaar, alsmede door de tot nu toe buiten alle groepeering gebleven staten als ons land, de Scandinavische tónden enz. Want deze tegenstelling, die zeker een strijd is om de macht, maar toch ook meer dan in 1914 het duidelijk uitgesproken karakter van een strijd om de democratie vertoont, heeft haar felle actualiteit ge kregen door DE OVERWINNING VAN HET NATIONAAL SOCIALISME IN DUITSCHLAND, die in sterke mate ook de internationale politiek in het afgeloopen jaar heeft be- heerscht. De antipathieën, die nog altijd tegen Duitschland bestonden, maar merk baar verzwakten, zijn in bijzondere heftig heid herleefd door de nationaal socialisti sche terreur, die zich niet alleen tegen menschen en partijen, maar ook blijkens de boekenverbranding te Berlijn tegen be schavingsuitingen richtte en die in de concentratie-kampen, waar men politieke tegenstanders opsloot, in de Jodenvervol gingen, waarop Arabische onlusten in Pa lestina de ongedachte reactie leverden, en in het nemen van gijzelaars teneinde uit geweken familieleden te dwingen zich in handen der nationaal socialistische tegen standers te stellen, al een uiterst weerzin wekkend karakter aannam. En bovendien is het oude wantrouwen tegen Duitsch land weer feller opgelaaid, nu er een partij aan het roer is, die door Hitler's eigen uit latingen en die van zijn medeleiders, door de militaire inrichting, door het opsluiten van pacifisten zich steeds als een oorlogs partij had aangekondigd. Hitier heeft door zijn bekende rede in den Rijksdag, die van vredelievendheid overvloeide, dat wan trouwen trachten weg te nemen. Ook Duitschland's aanvankelijk gematigde hou ding te Genève was een poging in die rich ting. Maar Hitler's oude plunje, de door hem gekweekte geest, die zich niet direct het zwijgen liet opleggen, en het optreden zijner regeering in het binnenland zaten hem daarbij in den weg. En het is ten volle begrijpelijk, dat men aan woorden in dezen weinig hecht, wanneer men ziet, hoe nu nog door de Duitsche regeering elke mededeeling van buitenlandsche journa listen, waardoor iets van de militaire oefe ning der S. A.-troepen naar buiten uit lekt, met gevangenneming straft, zooals zij dat tegenover den Engelschen journa list deed, die een verslag gaf van de parade dezer troepen teKehlheim en die alleen aan de krachtdadige tusschenkomst zijner regeering zijn spoedige invrijheidstelling dankte. Trouwens de agressieve houding van Duitschland tegenover Oostenrijk be wijst wel hoe vredelievend Hitier en de zijnen zijn. Wahneer geen vrees voor Frankrijk's militaire macht de nazi's "terughield, dan waren ze allang ter bevrijding van het broederv.olk Oostenrijk binnengerukt. Nu kon zelfs de tusschenkomst van Engeland Frankrijk en Italië nauwelijks een einde maken aan de Duitsche vliegtochten boven Oostenrijksch gebied en de anti-Oosten- rijksche radio-uitzendingen. De eerste on vangst van het nieuwe Duitschland was dan ook tengevolge van deze stemming, die ook de regeeringen niet onaangeroerd liet, in de vergaderingen te Genève zoo onhartelijk, dat zelfs de Itali aansche vriend Duitschland's partij niet drufde nemen. Op de internationale ar- beidsconferentie, waar men weigerde de Duitsche afgevaardigden te erkennen, werd de stemming zelfs zoo vijandig, dat de afvaardiging haar geloofsbrieven terug nam en de vergadering en Genève verliet. Ook de ontvangst van Hitler's bjjzonderen afgezant naar Londen, Rosenberg, toonde een zelfde stemming. En de wijze, waarop de vervolging wegens de brandstichting in het Rijksdaggebouw werd geleid, waar bij blijkbaar maar vier willekeurige com munisten als medeplichtigen werden ge arresteerd, en die een nevenproces van internationale juristen te Londen uitlokte, deed, evenals de voering van het proces trokken was. Plotseling schrok hij bij de gedachte, dat ze misschien ernstig ziek kon zijn. Hij nam een rijtuig en reed naar haar pension in Baker Street. Hij belde driemaal doch kreeg geen gehoor daarna ging hij op zoek naar den concierge. Deze beves tigde de mededeeling van Iris Colyer. Miss Strode was voor een paar dagen vertrokken. Waar ze heen was, wist hij niethij kon zich alleen herinneren, dat zij den taxi-chauffeur Victoria-Station had op gegeven. Ze was omstreeks acht uur des avonds vertrokken, denzelfden dag waarop Rupert naar Devonshire was afgereisd. Wel had ze nog medegedeeld, dat ze een adres zou opgeven, waarheen de brieven, die voor haar aankwamen, konden worden doorge zonden, doch men had nog niets van haar gehoord. Rupert stond op het punt te vragen of ze alleen was vertrokken, doch hij bedwong zich zelf, beschaamd als hij was over zoo'n gedachte. Jalouzie a^-cen gaf hem die in. Hij vertrok, zonder verder nog een woord te spreken en dwaalde doelloos door de straten. Weer werd hg bezield door de ontzetten de vrees, die heb gedurende de laatste acht-en-veertig uren zoo dikwijls bekropen had en waartegen hij tot nog toe steeds met succes had gevochten. Nu kon hij deze vrees echter niet over winnen. Een verschrikkelijk vermoeden kwam daarbij in hem op. Waarom was Ruby vertrokken vroeg De „Jager", die „schoot een geweldigen hok Bij 't jagen naar onze gewesten. Hij schoot in 't opschieten totaal niet meer op En gaf ook geen Kerstpost ten beste. De „Meeuw" zou het doen in 't schitt'rend gewaad Dat zilv'ren meeuwen slechts dragen. Hij pronkte wel niet als 't Jagertje deed, Maar wilde toch ook wel behagen. Het meeuwtje liet ook de zaak maar „blauw-blauw" Deed zelfs geen stapje naar buiten. Het liet „Tante Pos" maar staan in de kou Liet iedereen stil naar hem fluiten. Zij hadden wel praats gekwetter geschreeuw Maar één had de „kracht" voor het wonder. Hij spotte wat schamper met al dat gezeur En kon het waarachtig wel zonder. Hij strekte de wieken en wette de snep En stak toen den kop naar den hemel -— Een woedend geronk een aanloop een sprong Verlatend dat aardsche gezemel. Hij slokte de post van 't Jagertje op En zette haar na even vier dagen Aan d'and'ren kant van den aardbol weer neer Had daarmee 't record ook geslagen l Wij staan even stil en denken eens na Zijn stom ook van deze prestatie. Smirnoff en Soer en hun kameraads ('t Kwartet der Hollandsche Natie) Zij hielden de vlag en het vliegtuig wel hoog Heel hoog in de hoogere luchten. Maar hooger nog hield men den Hollandschen naam Der K.L.M.-Indiëvluchten. In vier dagen „uit" in drie dagen „thuis" Een voorbeeld voor andere naties. Een vliegdienstmethode tot nu onbekend, Met sneller verplaatsingsprestaties. Wij staan even stil en denken eens na Wat moet men het meest wel vereeren De vliegtuigbemanning het vliegtuig of wel, De menschen die alles beheeren Ha-Vee-Weel zelf met Goering's ongelukkig optreden, dat het vertrouwen in de Duitsche recht spraak ernstig aantastte, Duitschland eveneens veel kwaad. Zoo groeide de anti- Duitsche stemming tot een besliste vijand schap, die in felle anti-Duitsche betoogin gen, maar ook in de houding van andere regeeringen tot uiting kwam. Het was niet de eenige uitwerking der nationaal socialistische overwinning. Deze overwinning bood aan de mede door den heerschenden nood versterkte anti-demo cratische en anti-parlementaire strooming, die steeds overal aanwezig is en ook door de vrees voor het communisme nieuw voedsel had gekregen, een zeker concen tratiepunt in de nieuwe bewegingen van fascisme en nationaal socialisme. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag. Indische pensioenen. Allerlei. Elf wetsontwerpen had de Eerste Kamer nog af te doen vóór 1 Januari. Het belangrijkste was dat van de korting der Indische pensioenen en daarover heeft men academisch gedebatteerd. Wat is pensioen Daarover is verschil van meening. Is er een publiek rechtelijke verhouding of een privaatrechtelijke Het zal de slachtoffers van de korting ijskoud laten. Niet onvermakelijk was het den heer De Savornin Lohman te hooren vertellen dat hij tien jaar geleden een opvatting heeft verdedigd, die hij nu losliet. Hij was toen hij zichzelf gedurig af, steeds niet in staat het antwoord op deze vraag te geven, waarvoor hij innerlijk terugdeinsde. Toen zij hem in zijn pension vaarwel zei, wist ze dus reeds van haar vertrek af de noodige toebereidselen waren toen reeds gemaakt. Ze had alles voor hem zorgvuldig verborgen gehouden. Hier was geen ziekte in het spel dit zou hij ongetwijfeld heb ben bemerkt, óf Ruby zou het hem zeker gezegd hebben. Hp wist bovendien, dat ze aan haar werk in het Ingénue-Theater wer kelijk gehecht was, ze ging er geheel in op. Waarom was ze dan vertrokken Waarom was ze nu zoo plotseling uit ztjn leven.verdwenen? En uit Londen weg? Waarom die plotselinge, spoorlooze ver dwijning Ze hield van hem. Niets was bij machte zijn geloof aan haar liefde aan het wanke len te brengen. Metterdaad had ze getoond hem werkelijk lief te hebben. Haar liefde had zijn leven gered. Het lawaai van het verkeer drong gon zend tot hem door links glinsterden de lichten van Oxford-street, tegenover hem lag het donkere park, hier en daar ver licht door het flauwe schijnsel van een gas lantaarn. Zjj h i hem gevrijwaard voor de misdaad der zelfvernietiging. Met buitengewone scherpte trokken al de beelden aan zijn geestesoog voorbij iedere minuut van den laatsten dag van hun samenzijn stond even scherp voor hem als eên foto. Ze had hem niets 'gezegd van haar geluk nog niet zoo op de hoogte van de ingewik kelde materie der pensioen-wetgeving. Zoo iets moet een professor niet al te dikwijls in zijn leven overkomen. In de Tweede Ka mer heeft de heer De Geer zich vastge klampt aan die professorale theorie van tien jaar terug de theorie die nu losge laten is. Pensioen is geen lijfrente. Pensioen is geen uitgesteld loon. Pensioen is geen sociale verzekering. Aldus is ons vandaag geleeraard. Wat dan wel Weet-ik-veel, zeggen of denken de meeste leden en zij stemmen vóór de verlaging omdat de schatkist geen geld heeft. Slechts 9 waren tegen, 7 socialisten en 2 democratische Katholieken. Avondvergadering. Verhooging tabaksaccijns. Had de Kamer overdag het tekort op het Indische budget met 7 miliioen verminderd, 's avonds ging het om het moederlandsche budget, met name om de verhooging van den accijns op tabak, welke na 1934 niet minder dan 14 miliioen 's jaars in de schat kist moet brengen. Mr. Van der Hoeven zorgde voor een 45 ets p. pond - 221 ets p. half pond bij de wedrennen, tot op het oogenblik, dat ze hem aantrof in den armstoelhet fatale oogenblik. Toch kende ze zijn om standigheden ten volle. Ze wist, dat door de achteruitzetting van het favorietpaard zijn ondergang slechts een kwestie van uren, hoogstens van enkele dagen was. En toch had ze niets gezegd. Eerst toen ze hem zag zitten, van aangezicht tot aange zicht mèt den dood, had ze gesproken. Hij wreef zich met de hand over het voorhoofd, als om de beelden, die voor hem opdoemden, te verjagen. Hij hoorde Aft zelf lachen. Het volgend oogenblik liep hij zoo haré als hij maar kon, met groote passen door het park, als om te ontsnappen aan zijn eigen gedachtengang en aan den angst, die zgn geheele persoon had doordrongen. Bij Hyde-Park Corner nam hij een om nibus. Hij had er behoefte aan zich in zjjn kamer op te sluiten. Alleen zijnAlleen z.jn. Misschien trof hij thuis toch wél iets aan, een of ander bewijs, dat zijn vrees ongegrond was. Het eerste wat hij deed was het vuur aanmaken en al de eleetrische lampen in schakelen. Op zijn bureau bemerkte hij toen een vaas met eenige verwelkte bloe men. Hij stond op het punt ze in het vuur te gooien, tóch hij bedacht zich. Voor zoo ver hij zich kon herinneren, waren in zijn kamer geen bloemen bij zijn vertrek. :(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5