NOOTJES BUITENLAND Verlokkingen in de groote stad. De C.Z.C. maakt bekend, dat behoudens tusschentijdsche wijzigingen voor de week van 31 December tot en met 6 Januari de prijs van het crisis botermerk is vastgesteld op ƒ1 per K.G. en die van de vervoerver- gunning van buitenlandsche boter op 1.10. In het jaar 1932 werden in ons land 1354 millioen sigaren, 3605 millioen sigaretten en 13 millioen K.G. tabak verrookt, voor een totale waarde van 156 millioen of precies 3 millioen gulden per week. Heden herdacht de heer N. van der Burg te Vlaardingen zijn lOOen jaardag. Sedert 3% jaar is hij bedlegerig. Met ingang van 1 Januari zal op de lijn RouaanParijs een autotrein loopen, die een snelheid yan 220 K.M. per uur zal hebben, I Gedurende den winter zal de vrijwillige arbeidsdienst in Duitschland een dozijn groote moerassen en woeste streken in Emsland, Hannover, Pommeren en Siliziè onder handen nemen op deze gronden is dan plaats voor 5000 nieuwe boerderijen, Den 16en December was het de verval dag voor de betaling van de geallieerde oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten. In plaats van de 152.9 millioen dollar kwam slechts 8.8 millioen dollar te New- York binnen, De Evang. Opperkerkeraad te Berlijn heeft een rondschrijven aan de kerken ge richt, waarin er de aandacht op wordt ge vestigd, dat de vroegere voorliefde voor ti tels (Hochwohlgeboren, Hochwürden, Hoch- ehrwürden, enz.) niet meer met den geest van den tijd overeenstemt en in alle offi- cieele correspondentie behoort nagelaten te worden, 0 9 9 Bij graafwerk voor het bouwen van een kerk te Lucca zijn overblijfselen van een voorhistorisch dier gevonden. Dit dier moet ongeveer 20 meter lang geweest zrjn. De vondst is naar het geologisch instituut te Pisa vervoerd ter bestudeering, «99 Boven Madras heeft een typhoon gewoed, waardoor 250 menschen om het leven zijn gekomen. Voorts zrjn ruim 10.000 stuks vee gedood. Ook de materieele schade is zeer aanzienlijk. Na den val van Antwerpen, toen Bath yan bijzondere beteekenis werd, werd daar een met marinegeschut bewapende positie ingericht. Toen Zeeland van steeds meer beteekenis werd, werd het commando Zeeland ingesteld in 1915 en verhuisde de admiraal met zijn staf naar Goes, terwijl Hellevoetsluis een onder-commandant kreeg. Hij had dus toen het bevel over de marine van Hoek van Holland tot de Belgische grens en over de strijdkrachten in Zeeland. Eerst werden de drie stellingen, bij het kanaal van Hans- weert, op Walcheren en op den Sloedam opgeworpen en ingericht en toen Walche ren het belangrijkste punt werd, vestigde de admiraal zijn kwartier in Middelburg. Als commandant van Zeeland heeft ad miraal Van Hecking Colenbrander het groote vertrouwen genoten van de marine zoowel als de landmacht als van de bevol king en in de eerste plaats had hg alle ver trouwen van generaal Snijders, die wist, dat in Zeeland een man van de daad en van be leid de belangen der verdediging van ons land behartigde. Luitenant-kolonel J. J. Geers f In den ouderdom van 92 jaar is te Waal wijk overleden de gep. luitenant-kolonel J. J. Geers. Na zijn militaire opleiding te Kampen te hebben genoten, werd de heer Geers in 1864 aangesteld als luitenant. In 1873 werd hij benoemd tot directeur van het depot van discipline te Vlissingen. Later vertrok hij naar Haarlem en in October 1901 werd hij gepensionneerd met den rang van luitenant kolonel. In 1902 werd hij benoemd tot militie commissaris te 's-Hertogenbosch. De kapitein-luitenant ter zee E. A. Vreede, wien vergund is uit Oost-Indië te repatriëeren, is 13 dezer aan boord van het m.s. „Sibajak" van Tandjong-Priok ver trokken, wordt 2 Januari te Marseille en daarna hier te lande terugverwacht. De luitenant ter zee 2e klasse B. Hessing wordt 3 Januari overgeplaatst van de ma rinekazerne te Willemsoord aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" te 5f?*uwediep. De officier van gezondheid 2e klasse der zeemacht dr. R. Franssen, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is ter beschikking gesteld. De adjudant-onderofficier instructeur J. van den Heuvel van het 14e reg. infanterie zal op 1 Maart a.s. den dienst met pensi oen verlaten. RECHTSZAKEN Poging tot doodslag. Voor de rechtbank te 's-Bosch had zich te verantwoorden de 30-jarige musicus W. ,W.| terzake dat hij op 29 April jl. te Eind hoven heeft getracht C. J. Remijn, na kalm en rijp beraad, van het leven te berooven, door op korten afstand van haar eenige re volverschoten te lossen. De officier memoreerde, dat verdachte is ten laste gelegd poging tot moord, subs, poging tot doodslag, meer subs, bedreiging. Gehoord de verklaring van den deskundige en gezien het reclasseeringsrapport liet het O.M. poging tot moord vallen. Na een uitvoerig betoog concludeerde de officier, dat verdachte schuldig is aan po ging tot doodslag en eischte 4 jaar gevan genisstraf. Mishandeling door een moeder van haar kind. Voor de rechtbank te Haarlem heeft te recht gestaan een 22-jarige vrouw, die op 14 November j.l. haar 2-jarig zoontje, het jongste van haar drie kinderen, zoodanig heeft mishandeld, dat de kleine is overle den. O.a. had zij het kind tegen den buik geschopt, bij den keel gegrepen en het daarna met het hoofdje zoodanig tegen dea vloer geslagen, dat de schedel op 2 plaat sen was gebroken. Er werden 7 getuigen gehoord, waaronder eenige buurvrouwen, die verklaarden dat verdachte een hekel aan het kind had, omdat het zoo lastig was. Tegen een der buurvrouwen had ver dachte gezegd „Ik zou het wel willen ver giftigen, als ik daardoor maar niet in ae gevangenis zou komen. Het is een walg in mijn oogen." De officier van justitie noemde de be handeling, die deze moeder haar kind heeft laten ondergaan beestachtig. Spreker wil de aannemen, dat het feit in drift is ge pleegd, doch achtte niettemin een zware straf noodig. Hij eischte 8 jaar gevange nisstraf. De verdediger vroeg terugverwij zing naar den rechtercommissaris, tenein de een nader rapport te laten uitbrengen. AANBESTEDINGEN Ged. Staten hebben aanbesteed het her stellen, vernieuwen en onderhouden van de provinciale wegen en andere waterstaats werken in Zeeland, gedurende 3 jaren, in gaande 1 Januari 1934. Ie perceelstraatweg van Zierikzee naar Zrjpe. Raming 984. Inschrijvers W. en A. W. Wandel, Nieuwerkerk 845. 2e perceelstraatweg van Zierikzee naar Brouwershaven. Raming 7925. Inschrij vers W. en A. W. Wandel 6340. Perceel 1 en 2 vereenigd Raming 8909. Minste inschrijver M. Knuist te Goes en J. Knuist te 's Heer Arendskerke 6660. 3e perceelVeerdam en steiger te Zijpe. Raming 530. Inschrijver M. Krijger, Brui- nisse 496. 4e perceelDrijvende aanlegplaats en overige werken te Zierikzee. Raming 2000. Minste inschrijvers A. van den Berg en A. Beijé te Zierikzee 1695. Perceelen 3 en 4 vereenigdRaming 2530. Inschrijver M. Krijger 2540. 5e perceelsteiger, steigerdam, toe gangsweg en wachthuisje bij Stavenisse. Raming 1000. Inschrijver A. Westdorp, Stavenisse 895. 7e perceelstraat- en grindweg langs Wolphaartsdijk. Raming 9000. Inschrijver P. Dekker, Veere 8007. 8e perceelVeerdam, steigers enz. te Wolphaartsdijk. Raming 1350. Inschrijver P. Dekker 1287. 9e perceel: straat- en grindweg van Goes over 's-Gravenpolder naar Hoedekenskerke. Raming 7300. Inschrijver P. Dekker 6836. 10e perceelVeerdam, steiger enz. te Katsche veer. Raming 980. Inschrijver P. Dekker 922. 11e perceelsteiger met toegangsweg te Borsselen. Raming 1400. Inschrijver P. Dekker 1106. 12e perceelpontons met toegangsbrug- gen enz. voor den prov. stoombootdienst op de Westerschelde te Hansweert en klinker bestrating op het stationsplein te Vlake. Raming 840. Inschrijver P. Dekker 821. 13e perceel steiger te Hoedekenskerke. Raming 270. Inschrijver P. Dekker 234. 14e perceeldrijvende aanlegplaats, pla teau, coupure en bijkomende werken te Hoedekenskerke. Raming 980. Inschrijver P. Dekker 1060. 15e perceel straatweg van Goes naar de grens van Kattendijke. Raming 500. In schrijver P. Dekker 497. 16e perceelstraat- en goudaliteweg van 's-Heer Arendskerke over Heinkenszand naar 's-Heerenhoek. Raming 1780. Minste inschrijver J. Geldof, Serooskerke (W.) 1621. Perceelen 7, 9, 15 en 16 vereenigdRa ming 18580. Minste inschrijver firma F. Duijnhouwer Sr., Goes 14749. Perceelen 8 en 1014 vereenigd Raming 5820. Minste inschrijver M. Hoogesteger, Wemeldinge 4680. Perceelen 716 vereenigdRaming 24400. Minste inschrijver W. van de Linde te Kattendijke 21058. 17e perceelsteigers, veerdam met keer plaats en op- en afritten, wachthuisje enz. te Kamperland. Raming 940. Minste in schrijver A. van Hee, Kamperland 890. 18e perceelsteiger, veerdam enz. te Kortgene. Raming 890. Inschrijver P Dek ker, Veere 883. Perceelen 17 en 18 vereenigd Raming 1830. Minste inschrijver M. Hoogestegèr. Wemeldinge 1490. 19e perceel ponton met geleidingsduc- dalven, toegangsbrug en bordes, met be straat terrein enz., in gebruik bij den prov. stoombootdienst te Vlissingen. Raming 2800. Minste inschrijver P. J. van de San- de, Breskens 1893. 20e perceelstraatweg van Middelburg naar Westkapelle. Raming 4375. Minste inschrijver J. Geldof, Serooskerke (W.) 3497. 21e perceelstraatweg van Middelburg naar Abeele. Raming ƒ775. Minste inschrij vers L. G. J. van de Ven te Koudekerke en M. Wandel te Schoondijke 698. 22e perceelstraatweg wederzijds Sluis 23e perceel straatweg van 's rijks grooten weg bg Breskens naar Nieuwvliet24e per ceel straatweg van Schoondijke over IJzendijke naar de rijksgrens 25e perceel straatweg van Oostburg naar Zuidzande en 26e perceelstraatweg tusschen Westelijk en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Geen af zonderlijke inschrijvingen. Samen geraamd 8945. Minste inschrijver A. J. Cambier, Breskens 7160. 27e perceelstraatweg van Ter Neuzen naar Axel. Geen inschrijving. 28e perceelstraatweg van Walzoorden naar Hulst. Raming ƒ4200. Inschrijver J. F. Adriaanssens Polfliet, Hontenisse 4158. 29e perceel steigerdam, steiger enz. te Walzoorden. Raming 665. Minste inschrij ver J. van 't Hof, Hoek 640. Perceelen 2729 vereenigdRaming 7335. Minste inschrijvers W. J. en A. de Bruijn, Ter Neuzen 6894. Alle bedragen zijn per jaar. DE FRAN S CH—DUIT S CHE BESPREKINGEN. De Fransche bladen bevatten lange ar tikelen over de beslissing die door den Franschen ministerraad is genomen betref fende de houding die aangenomen zal wor den ten opzichte van de voorstellen van Duitschland. Deze beslissing wordt de ver wachte genoemd en de geheele pers toont zich er tevreden over. De verklaring van Chautemps Wij trachten veiligheid te be reiken, gebaseerd op bewapeningsvermin dering in het kader van den Volkenbond, wordt met voldoening ontvangen. In totaal, schrijft het „Journal", is de situatie bgzonder duidelijk. Wij zeggen te gen de Duitschers dat wij bereid zijn om de onderhandelingen voort te zetten, op voorwaarde dat niet gesproken wordt over herbewapening, maar over bewapenings vermindering. De „Excelsior" schrijftDe flinke hou ding die Frankrijk heeft aangenomen na de raadpleging van zijn vrienden en bondge- nooten, is een antwoord op het juridische en technische probleem. De reactie te Ber lijn heeft de strekking de beslissing der Fransche regeering te interpreteeren als een tegenstand van alle directe verstand houding tusschen Parijs en Berlgn. De ver klaring van Chautemps echter bewijst de onjuistheid daarvan. De bruggen zijn niet verbroken, maar kunnen voortgang heb ben door middel van de kanselarijen en de Duitsche regeering heeft slechts aan te ko men met nieuwe voorstellen. Bij het uitblij ven daarvan blijft de regeering te Parijs bereid zelf positieve voorstellen te formu leeren. Het zal voldoende zijn deze te ver gelijken met de Duitsche om te bemerken aan welke zijde de verzoeningsgezindheid en de vredelievendhëid zijn. VERKKLARINGEN VAN MINISTER HIJMANS. De Belgische minister Hymans heeft gis teren de pers ontvangen. Tijdens mijn openhartige en hartelijke besprekingen met Boncour en Chautemps, aldus spreker, hebben wij vóór alles de ontwapeningskwestie onderzocht. Ik heb er op gewezen, dat België er steeds naar streefde een hernieuwden wed strijd in bewapening te voorkomen, wijl deze, behalve dat deze een beletsel is voor het herstel van het vertrouwen en alle kans op een economische herleving te niet doet, tot een botsing zou kunnen leiden, die nog verschrikkelijker is dan die van 1914. En Italië en Engeland zullen zeer zeker wel niet minder bezorgd zijn, om een der gelijke catastrophe te vermijden, dan Bel gië en Frankrijk. België, een der landen die het meest bg oorlogsgevaar staan bloot gesteld, acht de oplossing van het ontwapeningsprobleem van vitaal belang en verlangt vurig, dat de onderhandelingen tusschen de mogend heden een basis zullen scheppen voor een accoord, dat het aan de conferentie van Genève mogelijk zal maken, met kans op succes zijn besprekingen te hervatten cn een conventie tot stand te brengen, die den dreigenden wedstrijd in bewapening zal kunnen voorkomen en de waarheid voor den vrede verstevigen. RUSLAND OP WEG NAAR DEN VOLKENBOND In een interview, dat hij aan Walter Du- ranty van de „New York-Times" heeft toe gestaan, verklaarde Stalin, dat de Sovjet- Unie den volkenbond zou kunnen steunen, indien deze zich verzet tegen oorlog en den vrede bevordert. Hij voegde er aan toe „Er bestaat wer kelijk ernstig gevaar voor den vrede, ten gevolge van de oorlogszuchtigheid van de militaire kaste in Japan en wij kunnen niet anders doen, dan ons gereed maken, om aan dat gevaar het hoofd te bieden. Japan zou echter weinig verstandig han delen door ons aan te vallen. Zijn econo mische toestand is niet al te gezond en het heeft zwakke punten in Korea, Mandsjoe- rrje en China." Stalin zeide verder nog, dat de ontwik keling van den ïandel tusschen het buiten land en Sovjet-Rusland zal afhangen van de mogelijkheid, aannemelijke regelingen te treffen voor credieten. „De unie dei Sovjet-republieken hangt niet meer in die mate van de Duitsche industrie af als vroeger het geval was." RUSLAND'S LUCHTVLOOT. De tegenwoordige sterkte der roode lucht vloot kan op 2500 3000 vliegtuigen aan genomen worden. Het grootste deel der jacht-, bombardeer-, vecht- en verkennlngs- escadrilles is geposteerd aan de Westgrens tegen Roemenië, Polen en Finland. In het centrale district Moskou ligt de reserve, welke elk oogenblik ter versterking van een bedreigd deel der grens kan worden ingezet. Kleine af deelingen liggen in het Verre Oosten en Siberië. De Osoaviachim, een zoogenaamde „vrij willige" instelling der propaganda voor het vliegwezen in al zijn toepasselijkheden heeft een ledental van ruim 12 millioen en ruim 6000 man personeel. Zg heeft al 25 millioen roebel bijeengebracht voor het vliegtuig- bouw-programma van generaal Nobile. Te gelijk zijn eenige escadrilles van de roode lucht opgericht, welke hun kans kregen wegens de politieke quaestie van den dag, bijv. 1929 „Ons antwoord aan Chamberlain". 1929 „Ons antwoord aan den Paus in Rome" en op het oogenblik wordt de Russische meerderheid in de lucht als effectief tegen- middel tegen de Japansche meerderheid ter zee in het Verre Oosten geprezen. Bij alle gelegenheid wordt een speciaal lied gezon gen, dat de „gereedheid tot den strijd der roode luchtvloot tegen het imperialisme" verkondigt. I. .EUW COMPLOT IN SPANJE „Het beetje dat er nog rest van de repu bliek, verkeert in ernstig gevaar", consta teert „El Socialista". Het blad publiceert een brief, waarin gezegd wordt dat er mis schien wel eenig misverstand bestaat tus schen de rechter partijen, echter niet om trent de vraag of men het regiem omver zal werpen, doch hoogstens omtrent de middelen, welke men daartoe zal aanvaar den. De brief besluit met vast te stellen, dat er practisch van de Spaansche repu bliek niets meer over is. Aan den anderen kant verneemt „El Sol", dat in officieele kringen geruchten loopen over een nieuw extremistisch com plot van grooten omvang. DE POLITIEK VAN ROOSEVELT. Blijkens een bericht uit Washington zou er op president Roosevelt door een groot aantal van zijn onmiddellijke raadgevers aandrang worden uitgeoefend om zich te concentreeren op de herstelcampagne en in verband hiermede voorloopig af te zien van eenige hervormingen. Bedoelde raadgevers wijzen erop, dat het economisch herstel in gevaar zou kunner worden gebracht door te veel achter elkander volgende hervor mingen. Dit standpunt wordt echter aller minst algemeen gedeeld. Andere adviseuis van Roosevelt doen opmerken, dat hervor mingen, die om eenigerlei reden absoluut noodzakelijk zrjn alleen nu kunnen ge schieden, want indien later werkelijk een herstel zov zijn ingetreden, zou het verzet tegen een dergelijke hervorming juist veel te groot zijn. Als voorbeeld wordt van deze zijde op de kapitaalsverlaging bg de Chase Nat. Bank gewezen. In dit geval moesten 260 millioen aan verliezen, die tijdens de depressieperiode zijn geleden, worden af. geschreven, terwijl eerst thans weer een goede en gezonde basis voor de verdere ontwikkeling van dit bedrijf is gelegd. Der gelijke reorganisaties zijn absoluut nood zakelijk. Pierpont Morgan en een groep toonaan gevende financiers zullen gezamenlijk een zeereis op de zuidelijke wateren maken voor den duur van een maand. De reis zal 6 Januari a.s. aanvangen. Men neemt aan, dat hierbij een goede gelegenheid wordt geboden voor een grondige gedachtenwis- seling tusschen zakelijke leiders. DE SCHATTEN VAN DE „HAMPSHIRE" Een artikel in de „Berliner Hlustrirte Zeitung" over de bergingspogingen, die reeds eenigen tijd in het geheim zijn ge daan, teneinde in het bezit te komen van den goudschat van circa tien millioen pond sterling, heeft ook in Engeland de aandacht getrokken. Het Engelsche ministerie van marine zou een vervolging instellen tegen de betrokkenen, omdat dit alles zonder toe stemming van de autoriteiten is geschied. Reeds zeventien jaren rust de „Hamp shire" op den bodem der zee in de nabijheid der Orkney-eilanden ten Noorden van Schotland. Tal van legenden zijn in dien tijd ontstaan over den beroemden Engelschen veldmaarschalk, die volgens sommigen niet bij deze scheepsramp om het leven zou zijn gekomen. Ook de goudschat aan boord bleef de belangstelling wakker houden en thans heeft een Duitsch schip met de dui kers Whitefield, Costello en Courtney kans gezien, na veel moeite tien duizend pond aan ongemunt goud naar boven te brengen. Eerst heeft men geprobeerd, den bodem van het schip open te branden, doch de moddermassa's beletten dat. Toen besloot PARIJSCHE MODEBRlbP We hadden een neef van buiten op be zoek en ik vervulde mijn plichten als huis vrouw door hem een middag langs de mooie winkel-étalages te voeren. Wat heeft de groote stad voor een vrouw toch veel meer verlokkingen dan voor een manSchitterende juwelierszaken, huis- houdwinkels met allerlei gezelligheden voor het interieurwolwinkels die je aan geven wat je .lies voor mooie dingen breien en weven kunt, étalages vol prach tige stoffen, uitstallingen van lint en fijne kanten. En dan vóóral de modezaken. Een vrouw komt niet uitgekeken in de stad, ze geniet van honderden dingen, die een man niet interesseeren of die hij niet eens opmerkt. Dat ondervond ik ook op deze wandeling. En daar ik graag een goede gastvrouw wilde zgn, probeerde ik moedig de aan trekkelijke étalages voorbij te loopen er alleen voor reisbureaux en technische uit stallingen te blijven staan. Het gelukte echter niet altijd. Onweerstaanbaar trekt mg soms een mooie avondjapon aan of een chiq hoedje. Ja, vooral de hoeden-étalages lokten mij. Ze zgn zoo buitengewoon aar dig op het oogenblik. „O, zijn dat hoe den vroeg mijn neef ironisch. „Wat zou den het anders moeten voorstellen in formeerde ik. „Wanneer het in mijn stu dententijd op een fuif vroolijk toeging, hadden we de gewoonte, van papier allerlei wonderlijke vormen in elkaar te draaien en die schuin op ons hoofd te zetten. Zulke dingen heeten tegenwoordig „dameshoe den"Tegen zwartgallige menschen valt niet te praten en ik probeerde dan ook maar niet de meening van onzen gasi te weerleggen (ik kon het trouwens ook niet zoo goed), maar verzonk geheel in bewonder'ig voor de zoo miskende hoofddeksels. Wat begrijpt een man ten slotte van onzen smaak en van de verruk king waarmee we zoo'n wonderlik in el kaar gedraaid ding op het hoofd zetten Groot is de keuze en we weten soms niet waarnaar ons hart het meeste verlangt, naar een plat of naar een puntig, naar eea rond of naar een vierkant modelletje. Wat zullen we kiezen, dat ruigharige kapje waarmee we er uitzien als „een wilde van een onbewoond eiland" of die vierdeelige fluweelen baret, die ons het aanzien geeft van een jongen schilder Zullen we ons tooien met een hanekarn van geplakte veeren, met een afgeknotte pyramide, ir.et een aureool, met een laag trommeltje, een tulband, een wrong of een omgekeerd soep bordje De keuze is moeilijk, want het een staat ons nog aardiger dan het ander. Ons moderne gezicht schijnt bij alles te passen, bij een voorhistorische veerentooi evengoed als bij een hoed in den stijl van Lodewijk XI. Er liggen eeuwen in tijd en werelden van beschaving tusschen de 'eene en de andere dracht. En er is maar één band die ze verbindtde mode. Toch bestaat er, ondanks alle verschil len, een overeenkomstalle hoofddeksels neigen naar het puntige en Idle worden se op één oor gedragen. Dat beteekent al heel veel in den tegenwoordigen chaos van modellen. Bovendien is er een garneerir.g die sterk dreigt te domineeren de piek jes, pluimen en aigrettes. Het laatste voor al voor hyper elegante avondhoedjes die over het algemeen in Holland weinig te pas komen. Daarentegen zal het bonimutsje bij ons zeker veel opgang maken, vooral wanneer de winter zoo streng zal worden als men ons voorspeld heeft. Astrakan en breit- schwanz komen hiervoor het mees* in aan merking, geheel en al effen of wel met een sierspeld gegarneerd. De kleine voiletje is nog steeds in den smaak. Ze is practisch om de haren bijeen te houden. En bovendien is ze soms heel flatteus, hetgeen haar bg vele dames ge liefd maakt. WILHELMINE.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2