500 300 25 A&KE1.CACHET5 ("AKKERT) ES") Eepters Omzetbelasting 29 DECEMBER EERSTE BLAD Hebt Gij hef gevoel fe leven achter een traliehek.... Boekhandel ANDRE I. GEIISEN Zn. NO.306 71e Jaargang 1933 VRIJ D AO Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir.. Walstraat 58-60, Vlissingen.lelei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke fefsifófH STADS- EN PR0VINCIE1EUWS VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn /2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 12.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. AD.VERTENT EFKljSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnemeffi speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS'' Dit nummer bestaat uit 2 bladen Flitsen De Middenstands-beweging in 1933. Het jaar 1933 is ook voor de midden standsbeweging niet zonder beteelcenis ge weest. Niet, dat groote gebeurtenissen hebben plaats gehad of belangrijke wetten zijn tot stand gekomen. Zoover is het in 1933 nog niet gegaan. Maar wel is er meer „beweging" in de middenstandsbeweging gekomen. En in dat opzicht zal de geschiedschrijver misschien 1933 als een omkeer-jaar aanwijzen. Niet ontkend kan worden, dat in de laatste tientallen van jaren de zelfstan dige middenstand in groote mate over het hoofd is gezien, en door velen beschouwd werd als op den duur geen functie in het economisch leven meer te hebben. Arbeid en Kapitaal eischten alle aan dacht voor zich op, en de gemoederen wer den beheerscht door de bewegingen, die deze beiden wisten te ontketenen. Daarin is thans duidelijk een reactie ge komen. Gebeurtenissen in het buitenland zijn hieraan zeker niet vreemd geweest. In de Germaansche landen, w.o. in het bijzon der Duitschland op den voorgrond treedt, zijn bewegingen ontstaan, die o.m. in hun vaandel een doelbewuste middenstands- politiek hebben geschreven. Wel blijkt de verwezenlijking van ver schillende verlangens niet zoo vlot te gaan als men aanvankelijk gedacht en gehoopt had, doch de vaste wil, om tot .saneering te komen, is aanwezig. In het algemeen kan gezegd worden, dat het besef levendig begint te worden, dat, b\j den opbouw van b ineengestorte eco nomische leven, ook de zelfstandige mid denstand betrokken moet worden. Deze verschijnselen zijn ook aan ons land niet onopgemerkt voorbijgegaan. Zoowel, de Kon. Ned. als de R. Kath. Middenstands bond hebben dit jaar een bijzonder congres gehouden. De Kon. Ned. Middenstandsbond heeft op zijn demonstratief congres in Septem ber te 's-Gravenhage gehouden, een reeks onderwerpen aan de orde gesteld, waarbij de nadruk viel op het feit, dat de regee ring de middenstandsbelangen te veel zou yerwaarloozen. De R. Kath." Middenstandsbond heeft in Juni te Utrecht een speciaal congres ge houden ter bepreking van het vraagstuk van de crisis-crediethulp. Daarna heeft de Bond zich echter beijverd om een breed middenstandsprogram te ontvouwen, waar van de idee der publiekrechtelijke bedrijfs organisatie het fundament vormde. Veel wezenlijks is ondertusschen in 1933 nog niet tot stand gekomen. De „groote eenheid" ontbreekt nog te veel in de ge heele middenstandsbeweging. Een eerste yereischte zal zijn, dat de drie Midden standsbonden elkander vinden op een nati onaal program. Ongetwijfeld ligt er bij den middenstand een groot terein braak. Doch dit moet ge zegd worden in 1933 is men aan het ploe gen gegaan en zijn pogingen aangewend, om den grond voor zaaien geschikt te maken. Bij die gezondmaking van de toestanden op middenstandsgebied moeten uiteraard de organiri. s een belangrijke rol vervul len, doch daarnaast kan de staatshulp niet gemist worden. De crisis heeft medegebracht dat de banden tusschen Staat en Maatschappij nauwer aangetrokken zijn. Wij laten de al of niet wenschelijkheid hiervan geheel m het midden, doch constateeren slechts een onloochenbaar feit. En het laat zich aanzien, dat er in de eerstvolgende jaren geen sprake zal zijn Van doorknipping dier banden. In 1933 is de regeering zich gaan bemoei en met het cadeaustelsel, al is die bemoeie nis nog niet in een vergevorderd stadium. De middenstander is, in het algemeen ge sproken althans een fel bestrijder van het cadeaustelsel geworden en velen passen het tegen wil en dank toe. Het rapport van den Nijverheidsraad was echter meer vergoeilijkend over het ca deaustelsel. De industrieelen, die de ca deau-artikelen vervaardigen, voelen zich uiteraard bedreigd en trachten de lichtzij den van het cadeaustelsel naar voren te brengen. gqg het ook zij, ia elk geval heeft de regeering in 1933 de eerste stappen ge daan om te komen tot een speciale mid denstandswetgeving, al is het dan nog in zeer bescheiden mate. Wij willen dit beknopte overzicht beslui ten met„In 1933 is een kleine spruit opgekomen volgende jaren zullen toonen, welke boom daaruit groeien zal." De moordaanslag. De verdachte C. die den moordaanslag op den heer de R. alhier heeft gepleegd, werd heden door den commissaris van po litie ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld. De toestand van het slachtoffer was he den,, naar omstandigheden, bevredigend te noemen. Bevordering opperwachtmeester. De wachtmeester J. A. Hamers van de brigade der Kon. marechaussee alhier, wordt met ingang van 1 Januari a.s. be vorderd tot opper-wachtmeester. GOES. Gemeenteraad. Gisterenmiddag heeft de gemeenteraad van Goes in een vergadering van ruim vier uur de begrooting voor 1934 behandeld en aangenomen. Aan de algemeene beschou wingen namen verschillende leden deel. De heer Crucq noemde de belastingen wel hoog, maar niet verontrustend. Ook de so ciaal-democraten willen met de werkelijk heid rekening houden en niet met allerlei wenschen komen. Zij stemmen voor het voorstel van Burg. en Weth. tot 5 loons- en salarisverlaging (waarbij inbegrepen de 3 waartoe reeds vroeger is besloten), maar zij zullen stemmen tegen het voorstel van de meerderheid der financieele commis sie, die een verder gaande verlaging wil. De heer De Roo acht de belastingen in Goes zeer hoog, terwijl hier het aantal werkloozen betrekkelijk gering is en het Burgerlijk Armbestuur, dat weliswaar nu een belangrijke subsidie vraagt, toch altijd nog bemiddeld is. Er dient een onderzoek ingesteld te worden of in vergelijking met andere gemeenten de gemeentehuis houding hier niet te duur is. De heer Simons beschuldigt Burg. en Weth. van een overdreven optimisme. Het belastbaar inkomen zal meer dalen dan 10 zooals Burg. en Weth. vermoeden. De klappen zullen nu pas komen. Spr. ver dedigt het voorstel der financieele commis sie (de meerderheid) tot verder gaande salarisverlaging. De heer Van der Wart, sprak in gelijken geest. We moeten met onze huishouding omlaag. Er dreigen anders groote moeilijk heden. Spr. verzekert, dat het gasthuisbe- stuur wel degelijk bezuinigt en rekent met de verlangens van den raad. De heer Eckhardt wil van het gasthuis een stichting (Protestantsch ziekenhuis voor Zuid-Beveland) maken. De heer Visscher critiseert ook het beleid van het gasthuisbestuur, dat hij een mis lukking noemt. Maar aan het betalen van de tekorten is nu niet te ontkomen. De heer Vermaire wil ontslag geven aan gemeente-personeel bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd en trach ten alsdan in de vacature van commissaris van politie niet te voorzien. De voorzitter bedankt er voor het werk van hulp-officier van justitie te doen. Verder erkent hij de fouten van het gast huis-bestuur, maar een ziekenhuis zonder tekort is nu eenmaal niet mogelijk. We moeten trachten het gasthuis te behouden. Spr. deelde nog mede, dat het belastbaar inkomen van Goes vorig jaar nog meer was dan in 19221923. De verwijten aan het adres van Burg. en Weth. acht spr. onge grond. De stijging van de uitgaven is in hoofdzaak het gevolg van de subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur, van de werk- loozenzorg en van het gasthuistekort. Wethouder Van Melle deelde mede, dat de omzetbelasting door het gasbedrijf zal gedragen worden en niet door de afnemers. Verder verdedigde hij het storten van de winst op het gasbedrijf in de gemeentekas. Wethouder Goedbloed gaf aan het idee- Eckhardt met betrekking tot het gasthuis, de voorkeur boven het idee om er een ge meenteziekenhuis van te maken. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat het voorstel van de financieele commissie tot salarisverlaging slechts 450 meer op leverde dan dat van Burg. en Weth. trok de financieele commissie haar voorstel in. Bij de artikelsgewijze behandeling werd medegedeeld» dat op de begrooting van den prov. keuringsdienst van waren belangrijk is bezuinigd. Als principieele handeling, om uiting te geven aan den eisch tot Soberheid, werd de post schrijfloonen met 1 verminderd. Deze uitspraak gold ook andere posten. Aangenomen werd een voorstel-Crucq om de wirist uit het gasbedrijf af te ronden op 13000 en niet meer dan dit bedrag in de gemeentekas te storten. Met 7 tegen 5 stemmen werd voorloopig geschrapt de post aanschaffing van een auto bij den reinigingsdienst. Hierna werd de begrooting aangenomen. P. T. en T. Met ingang van 1 Februari wordt de adjunct-commies bij den post-, telegraaf en telefoondienst E. N. Griep, verplaatst van het post- en telegraafkantoor te Tholen naar het post- en telegraafkantoor te Goes. OOSTBURG. Vergadering Z. L. M. Woensdag hield de afdeeling Oostburg der Z. L. M. een algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter, den heer A. I. Leenhouts. De opkomst van belang stellende leden was zoo groot, dat de bo venzaal van het hotel „De Commerce" niet allen kon bevatten, zoodat voor de te hou den stemmingen een deel der leden in de benedenzaal moest verblijven. Deze vergadering was in hoofdzaak be legd voor het houden van verschillende stemmingen ter voorziening, Ie. in de va catures van 2 hoofdbestuursleden wegens aftreding der heeren A. I. Leenhouts en J. B. Becu-de Hullu lie. voor 2 plaatsver- vangende hoofdbestuursleden, wegens af treding der heeren ïz. Brevet en C, van Dixhoorn IHe, voor 2 bestuursleden we gens aftreding van de heeren A. Salomé Sr. en J. B. Becu-de Ruiiu (eerstgenoemde had een schrijven ingezonden, waar. ij nij mededeelde niet meer in aanmerking te willen komen) IVe. voor een bestuurslid, wegens overlijden van den heer J. P. de Smit en Ve. voor 4 afgevaardigden ter ver gadering van het hoofdbestuur, wegens pe riodieke aftreding der heeren Iz. Brevet, C. van Dixhoorn, A. Salomé en Iz. P. Becu. Er werden 5 stembureaux aangewezen, n.l. 4 voor boven en 1 voor de benedenzaal, terwijl op daartoe expres ingerichte stem briefjes alle verkiezingen tegelijk konden plaats hebben. Aan de eerste stemming namen 248 le den deel. Herkozen werden de hoofdbe stuursleden de heeren A. I. Leenhouts en J. B. Becu-de Hullu met resp. 211 en 162 stemmen, en de plaatsvervangers de heeren Iz. Brevet en C. van Dixhoorn met resp. 217 en 218 stemmen. Het bestuurslid J. B. Becu-de Hullu werd herkozen met 165 stemmen. Tot afgevaardigden werden bij eerste stemming benoemd de heeren Iz. Brevet, C. van Dixhoorn en A. Salomé Jr. met resp. 212, 214 en 206 stemmen. Tal van andere personen hadden een of meer stem men. Bij de nieuwe vrije stemming bleken 150 geldige stembiljetten te zijn ingeleverd toen ook hier de uitslag bekend was ble ken tot bestuursleden te zijn benoemd de heeren M. de Bruijne te Cadzand met Jü en A. Salomé Jr. te Zuidzande met 88 stemmen en tot afgevaardigde de heer A. Salomé Jr. met 81 stemmen. Dat voor deze stemming meer dan ge wone animo bestond bleek o.m. uit de toe name van het aantal leden, dat in korten tijd van circa 300 geklommen was tot 365. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Bevestiging en intrede. Op Zondag 14 Januari a.s. hoopt cand. Panhuise zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. gemeente te Aagtekerke, na des morgens bevestigd te zijn door ds, Faber van Sloten. Omvang der orden. Het totaal getal van de Roomsch-Katho- lieke orden in Duitschland bedraagt thans 7737 (sinds 1918 een toename van 1876) met een gezamenlijk aantal ordeleden van 99594 (sinds 1918 een toename van 20341). Schotsche kerk. In de vereenigde Schotsche kerk is moeite ontstaan. Een meerderheid wil de officieele ordening van de vrouw tot alle kerkelijke ambten doorzetten, maar een groot deel van he». kerkvolk verzet zi"*.b daar zeer ernstig tegen. Zoo het voorne men tot ordening der vrouw voor alle ker kelijke ambten wordt doorgezet, is een scheuring te verwachten, omdat Gij gedwarsboomd wordt in Uw vrijheid van handelen, omdat Ge niet kunt uitgaan, elk plan moet opgeven, doordat telkens martelende hoofdpijnen U overvallen en voor U een dag doen verloren gaan. Als Uw arm hoofd bonst, Uw slapen kloppen en borende pijnen door geheel Uw hoofd gaan, dan zullen AKKER-CACHETS voor U uitkomst brengen. Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult Ge Uw hoofdpijn voelen wegtrekken en zult Ge U weer prettig en behaaglijk gevoelen. Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarover Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van die onuitstaanbare pijn af. AKKER-CACHETS ("AKKERTJES"), een gelukkige samenstelling van Apotheker Dumont, met een verrassend snelle werking bijj Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn, Kheumatiscne pijnen, Len denpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Neuralgie. Volgens recept van Apotheker Dumar.i. Slechts 50 cent per 12 stuks. Benoeming onderwijzer. De heer A. J. Lavooij, onderwijzer aan de Christ. Burgerschool te Middelburg, is in gelijke betrekking benoemd te Amster dam, C. J. Snouck f Op 67-jarigen leeftijd is te Amersfoort ten huize van familie plotseling overleden de heer C. J. Snouck, oud-onderwijzer aan school B, oud-leeraar aan de rijks land- bouwwinterschool en aan de rijksnormaal lessen te Goes. De heer Snouck mocht zich in zijn leven in een bijzonder groote mate van populariteit verheugen. Velen, uit aller lei groepen der bevolking, zoowel onderwij zers als jonge landbouwers e.a., stond hij gaarne met raad en daad bij. Tot zijn dood was hij bibliothecaris van de rijks land- bouwwinterschool. MARINE EN LEGER Vice-admiraal Van Hecking Colenbrander De vice-admiraal G. P. van Hecking Co lenbrander, van wiens overlijden wij reeds melding hebben gemaakt, had 1 Augustus 1914 als zoodanig ontslag aangevoerd als gevolg van zeer diepgaande verschillen met minister Rambonet, doch toen de oorlog voor de deur stond verklaarde hij zich on- middelijk eigener beweging bereid aan te blijven zoo dit wenschelijk werd geacht. Van dit aanbod heeft de regeering met er kentelijkheid gebruik gemaakt en toen is de admiraal gekomen op de plaats waar hij zich kon toonen zooals hij was. Als commandant van de marine te Helle- voetsluis kreeg hij van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht voortdurend op drachten in Zeeland, zoodra de omstandig heden vorderden, dat daar een man van zijn capaciteiten en karakter vereischt werd. Zoo werd onder z\jn leiding in de eerste dagen van Augustus de mijnversperring in IN VERSCHILLENDE UITVOERINGEN VOORHANDEN. Thans ook 25 bladen dik, in stevig omslag 0.60 50 ingenaaid met linnen rug -1.05 100 ingenaaid met linnen rug - 2. 200 5, gebonden -5.25 BESTELORDERS, los en in bloes. WALSTRAAT 13, TELEF. 227, de Wielingen gelegd. Zeer kort daarop, de versperring lag eigenlijk nog maar nauwe lijks, liep het Noorsche stoomschip „Tyss- la" er op, wat in het buitenland zeer veel indruk maakte, als bewijs dat we de Wie lingen inderdaad afgegrendeld hadden. Het was evenwel zaak om na te gaan wat do oorzaak van het ongeval was verkeerd be leid van den loods of afdrijving van de mij nen. Denzelfden avond voeren bij donker op de nieuwe lichten alle schepen der marine door het mijnenveld de Wielingen uit ea liepen ook weer binnen. Alles lag goed, kon geconstateerdworden. Den volgenden och tend werd de mailboot der stoomvaart maatschappij „Zeeland", welke een officier aan boord had, ook genoopt door de m(jnen- versperring te varen. Ook dit ging goed. En zoo waren ineens alle eventueele vermoe dens omtrent onjuist leggen van de mijn- versperring voor goed weggevaagd.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1