INGEZONDEN STUKKEN BURGERLIJKE STAND r>. vooraanstaande mannen in het publieke le ven en misdadigers. Zóó erg moge het nu in menig Euro- peesch land nog niet zijn, heel zuiver blij ken, helaas, de politieke zeden ook in ver schillende Europeesche staten niet. Van fascistische zijde wordt gaarne op deze dingen de aandacht gevestigd. Men ziet daarin even zoovele bewijzen voor de ontaarding van het zgn. „parlementaris me". Alsof er slechts corruptie is in de lan den, waar het parlement een positie van beteekenis inneemt Maar zóó is het niet. "Wij mogen wel met groote dankbaarheid constateeren, dat ten onzent het publieke lever nog gaaf is. Geen enkele ernstige partij in ons land duldt, aldus het blad, op vooraanstaande plaatsen mannen, die zich aan verkeerde manipulaties schuldig heb ben gemaakt. Schijnt er iets verdachts te zijn voorgevallen, dan wordt onmiddellijk in pers en parlement aangedrongen op een scherp onderzoek. Nog in de laatste dagen heeft men kunnen opmerken, dat ons parle ment zijn controleerende taak uitnemend begrijpt. Dat ons publieke leven zoo hoog staat, danken wij aan verschillende omstandighe den. Van zeer grooten invloed is'stellig, dat de publieke strijd door breede groepen van ons volk wordt beschouwd als een princi- pieele worsteling. De strijd loopt niet over personen, niet over allerlei financieele belangen en bepaalde groepen, maar over beginselen. Daardoor komt alles op een hooger plan. Waar de principieele vragen geheel op den achtergrond geraken, is het gevaar voor ontaarding groot. Het is overigens wel een ernstige vergis sing, wanneer men meent, dat een fascis tisch bewind waarborgen zou bieden tegen corruptie. Een dergelijk bewind kent im mers geen publieke controle van het par lement, geen openbare beraadslaging, waar bij de regeerders de critiek op hun daden moeten trachten te weerleggen. Evenmin is het fascisme vereenigbaar met de vrijheid en de onafhankelijkheid van de pers. De vele ingezonden stukken-schrijvers over de crisis-instellingen bijvoorbeeld, zouden on der een fascistisch regime hun pennevruch- ten niet gedrukt zien Ongetwijfeld zou daardoor ook veel onbillijke en onjuiste critiek achterwege blijven. Maar toch moet de mogelijkheid van openbare critiek op zichzelf als een niet gering voordeel worden beschouwd. Daardoor kan ook veel kwaad worden voorkomen. De overheidsmacht wordt steeds door zondige menschen uitgeoefend. Onfeilbaar is geen enkel bestuur. Corruptie kan steeds insluipen.Voortdurende waakzaamheid is eisch. Wie nu voor een dictatuur pleit, wie zich tegen een constitutioneelen regeeringsvorm verzet en van een volksorgaan, dat onaf hankelijk van de regeering is, niet weten wil, begaat in beginsel dezelfde fout als de anarchist. Hij rekent niet met de zonde en evenmin met de beperktheid van het men- schelijk verstand. Gelukkig kunnen wij constateeren, aldus besluit het blad, dat ons parlement, als ge heel genomen, ook in dezen moeilijken tijd, zijn roeping verstaat. Het werkt in „gemeen overleg" met de regeering. En bij meer dan één wetsontwerp leidde dit overleg tot een goed resultaat. Tegen de graansraokkelarij. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld In verband met de uitvoering van de landbouw-crisiswet voor zoover betreft den invoer van monopolie-producten, is het noodzakelijk gebleken maatregelen te ne men, om het vervoeren van bepaalde pro ducten in de grensstreken, voor zoover al thans de Zuidelijke grens betreft, slechts onder zekere voorwaarden toe te laten. Hiertoe zal in het einde van dit jaar een besluit het licht zien, waarbij het vervoe ren en voorhanden hebben van haver, voor menschelijk gebruik geschikte rogge en uit die granen bereide derivaten, benevens mais en gerst, alsmede tarwemeel, tarwe bloem, sago, tapioca, arrowroot en andere soorten zetmeel verkregen op andere wijze dan uit granen of zaden, zal zijn verboden in een strook, ongeveer 5*2 K.M. langs de Zuidergrens. Tevens zal een regeling worden getroffen waarin bepaald wordt, dat het vervoer van bovenstaande producten binnen de bedoel de strook slechts is toegestaan, indien dat vervoer is gedekt door een geleidebiljet en het voorhanden hebben van bovengenoemde producten binnen de bedoelde strook is toe gestaan, indien de aanwezige voorraden zijn geadministreerd in een register. Geleidebiljetten voor het vervoer door handelaars kunnen worden aangevraagd lo. tot 1 Januari a.s. bij de controleurs TarwewetJ. E. van Brakel, He -1 Rotter dam, te Ter Neuzen J. Couvée, hotel de Commerce, Groote Markt 26, Breda; J. van Alphen, jueenderweg 214, te Eindhoven E. J. Evers, hotel de la Renaissance, Recht straat 21 te Maastrichten bij het bijkan toor van het regeeringsbureau voor de uit voering van de Tarwewet, Hugo de Groot straat 65 te 's-Gravenhage. 2o. na 1 Januari a.s. alleen bij voor noemd bijkantoor. Geleidebiljetten voor het vervoer door landbouwers dienen uitsluitend te worden aangevraagd bij de gewestelijke tarweorganisaties voor Limburg, Noord- Brabant en Zeeland of haar vertegenwoor digers. Geleidebiljetten voor producten, die door contractanten van de Nederlandsche graan- of meelcentrale worden ingevoerd, worden door de douane-ambtenaren bij den invoer verstrekt. Voor venters en kramers wordt het vervoer toegestaan op een een voudig zakboek, van de soort als nu reeds bij de douane in gebruik is, hetwelk op aan vrage door bovengenoemd regeeringsbu reau kan worden verstrekt. Tenslotte zal bij wijze van gunst aan daarvoor in aanmerking komende h a n- d e 1 a r e n (dus niet aan landbouwers) kunnen worden toegestaan, zelf de geleide biljetten uit te schrijven uit een daartoe ingericht scheurboek, hetwelk aan te vra gen is aan het bovengenoemd bijkantoor van het regeeringsbureau. Voor landbouwers en han delaars zullen voorraad-registers wor den beschikbaar gesteld, welke door bemid deling van de gewestelijke tarweorganisa ties aan de belanghebbenden op hun daar toe gedaan verzoek, zullen kunnen worden uitgereikt. Bescherming kleinhandelsprijzen. De vereeniging van groot-winkeliers ir tabaksfabrikaten heeft in een adres aan ae Eerste Kamer bezwaren aangevoerd tegen de wettelijke bescherming der kleinhan delsprijzen. Zij ziet hierin een gevaar voor het bestaan van den middenstand, daar deze bescherming een groote uitbreiding van het aantal winkels zal bevorderen, en de kapitaalkracht sterk zal doen dalen. Adressanten verzoeken daarom dit ont werp niet goed te keuren, alvorens hieruit is geschrapt de bepaling, dat tabaks-arti kelen niet beneden banderolleprijs mogen worden verkocht, ofwel de bepaling, dat eveneens als verkoop beneden banderolle prijs wordt beschouwd het verstrekken van cadeaux in eenigerlei vorm. Opheffing openbare scholen. Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" heeft de regeering een adres gezonden ten betooge dat onderscheiden gemeenteraden de laatste maanden in het bijzonder besluiten nemen tot opheffing van openbare scholen met ingang van een datum zóó, dat deze scholen voor de leerlingen gesloten zijn nog vóór de beslissingen van Gedep. Staten en (of) de Kroon op eventueele binnen den daarvoor aangegeven wettelij- ken termijn ingezonden of in te zenden be- roepSschriften van de ouders der leerlingen van deze onderwijsinrichtingen eh (of) van andere belanghebbenden zijn genomen dat daarvoor dit recht van beroep in deze il lusoir wordt gemaakt en de betrokken ouders, leerlingen en onderwijzers in groote moeilijkheden worden gebracht. Adressant verzoekt, zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen om dit te voorko men. Hollandsche schepen door Engeland gecharterd Volgens onzen Amsterdamschen corres pondent loopt in havenkringen het gerucht, dat door de Engelsche regeering een groot aantal schepen van den Lloyd i3 gechar terd. Deze schepen zouden bestemd zijn voor een belangrijk graantransport uit Rusland en Australië. Er wordt bij dat charteren grooten spoed betracht. Schepen die al eenige jaren waren opgelegd en onttuigd, worden nu met man en macht voor de reis in gereedheid gebracht. Ook zouden er reeds verscheidene schepen ver trokken zijn. Natuurlijk doen met betrekking tot dit overhaast transport allerlei alarmeerende geruchten de ronde. Onze Amsterdamsche correspondent trachtte omtrent een en ander nadere in lichtingen in te winnen, doch aangezien in verband met de feestdagen de scheepvaart kantoren gesloten zijn en de telefonische verbindingen met de haven verbroken, een gevolg van den brand in de telefoon-cen trale, mocht het hem tot dusver niet ge lukken een bevestiging van de geruchten te verkrijgen. Onze correspondent deelt ons ook nog mede, dat n& bedoelden brand, voor alle rijks- en gemeentegebouwen, o.m. ook voor het hoofdpost- en telelegraafkantoor op den Dam, politieposten zijn geplaatst, ter wijl in de dienstvertrekken en wachtzalen door de recherche wordt gesurveilleerd. Zaandam uit den nood. Burgemeester Ter Laan heeft medege deeld dat B. en W. van Zaandam thans er in geslaagd zijn de begrooting weer ge reed te maken voor behandeling. Nadat de begrooting n.l. reeds gereed was, kreeg men van 't rijk bericht, dat de gemeente 40.000 minder kreeg uit het gemeente fonds, en 160.000 minder bijdrage in de werkloozenzorg. Het is gelukt, aldus „Het V9lk", deze twee ton op de andere posten van de be grooting te vinden, en de heer Ter Laan kon mededeelen, dat Zaandam niet tot .ie noodlijdende gemeenten zal gaan behooren. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. De copie wordt niet teruggegeven. EEN KREET OM HULP UIT NED. OGST-INDIË. Het berichtje in de couranten, waarin vermeld werd, dat tot bezuinigingsplannen, welke in Indië aan de orde zijn gesteld, o.a. behooren „het ontslag van 15 Europeesche artsen, opheffing van enkele ziekeninrichtingen, enz." zal allen, die zich interesseeren voor de medische hulpverleening aan de in- heemsche bevolking van Ned.-Indië diep hebben getroffen. Dat er veel wordt geleden onder de in- heemschen en dat dit lijden, voor een groot deel overbodig zou kunnen '"in, omdat de middelen ter genezing bekend zijn, daarop heeft de vereeniging Simavi de laatste ja ren meermalen de aandacht gevestigd. Door de regeering is gedurende de laat ste tientallen jaren prachtig werk gedaan door den Dienst voor Volksgezondheid, door het gratis verstrekken van genees middelen en door de wijze waarop particu liere vereenigingen werden gesubsidieerd. Helaas schijnt door de crisis daaraan nu een einde te zijn gekomen, want zelfs de verstrekking van geneesmiddelen als kinine en neo-salvarsan zal woren stopgezet. Wat dit beteekent kan men zich eenvou dig niet voorstellen. De tropische malaria is in haar uitwerking op den gezondheids toestand der inboorlingen veelal verschrik kelijk ja volgens kenners zelfs vreeselij- ker dan de pest. En nugeen gratis kinine-verstrek- king meer om deze ziekte te bestrijden. Hetzelfde geldt voor de afschuwelijke framboesia, een ziekte, waarbij de patiën ten in zeker stadium geheel bedekt zijn met afzichtelijke zweren en die zoo veelvuldig voorkomt, dat in sommige streken 90 van de bevolking er door is aangetast. Voor deze ziekte is ongeveer twintig jaar geleden een zeldzaam geneesmiddel, het neo-salvarsan ontdekt, waardoor de patiënt na één inspuiting binnen veertien dagen volkomen geneest. Zoo'n inspuiting kost ongeveer 20 cent. Voor één gulden kunnen zes kinderen, wier lichaampjes bedekt zijn met zweren, van deze afschuwelijke ziekte verlost worden. Maar als de regeering nu de middelen niet meer kan verstrekken, wat dan Dan wil „Simavi" trachten in den ergsten nood te voorzien en daarbij kunt U helpen. Dr. Bierdrager in N. Guinea moest een groep Papoea's, die zeven dagen hadden gereisd om bij hem te komen, onverrichter zake terugzenden, omdat de regeering hem gc.n neo-salvarsan meer kon verstrekken. Hij telegrafeerde aan „Simavi" om dit ge neesmiddel en „Simavi" kon helpen. Zie hier wat hij schreef naar aanleiding van deze hulp Als vannacht om 3 uur de maan opkomt, zal de oversteek plaats hebben naar de Schouten-eilanden. Nadat op Jap pen gedurende een half jaar vrij systema tisch getourneerd is geworden, wordt het tijd dat de Schouten-eilanden hun beurt krijgen. Ook daar drukt de framboesia loodzwaar op de bevolking. Deze tocht werd eigenlijk pas mogelijk gemaakt door de bijzonder gewaardeerde geste van „Simavi" om rrvj op zoo cordate wijze een belangrijke hoeveelheid Salvarsan te doen toekomen. Hiervoor betuig ik U mijn oprechten dank en niet alleen voor de grootte van de gift, maar vooral ook voor de snelle wijze, waarop deze hulp verleend werd. Toen ik in Maart van dit jaar de offici- eele mededeeling kreeg, dat de gouverne- ments - geneesmiddelenverstrekking niet kon worden voortgezet, heb ik mij zonder hcop op succes tot den hoofdinspecteur ge wend. Tot mijn groote verrassing kreeg ik echter, slechts kort geleden, alsnog een toezegging van geneesmiddelen. In afwach ting van deze, is de mij door uw vereeni ging toegezonden salvarsan buitengéwoon welkom geweest en werd een normale voortgang van het werk ten naastebij mo gelijk gemaakt Meer dan ooit rust op Nederland de plicht om het groote werk, dat in Indië begonnen is voort te zetten. Daarvoor zijn thans particuliere bijdragen noodig. Als ieder, die kan, naar vermogen het zijne geeft, kan veel nood worden gelenigd en veel leed worden verzacht. Stort uw bijdrage op het gironummer 12~487 van de Vereeniging „Simavi" te Zeist met vermelding „Voor Geneesmid delen". Deze gelden zullen speciaal en al leen voor dit doel worden gebruikt. In het orgaan Medische Nood, waarvan U op aan vraag gaarne door het secretariaat, Park laan 6, ^rist, een proefnummer wordt toe gezonden, zal het resultaat van deze actie afzonderlijk worden vermeld. De voorzitter van „Simavi" Dr. G. ROYER. VLISSINGEN van 2128 December 1933. ONDERTROUWD: J. A. Welleman, 23 j. en J. C. Verijzer, 23 j. A.oHeijliger, 26 j. en J. van der Maden, 28 j. J. J. Prins, 20 j. en M. V. L. Saeij, 21 j. C. D. vv^aardenburg, 29 j. en D. J. Schoonen, 24 j. J. Remijn, 24 j. en A. K. de Koning, 24 j. J. J. Hameling, 31 j. en P. J. Levering, 27 j. J. van Strater, 28 j. en H. A. de Joode, 26 j. GETROUWD: H. J. Heckenhahn, 32 j. en M. M. L. Her mann, 32 j. B. J. Dijkdrenth, 34 j. en M. E. Vader, 22 j. L. A. E. Aspeslagh, 24 j. en F. M. H. van Hal, 20 j. J. Weeland, 20 j. en D. van Eenennaam, 17 j. BEVALLEN: J. G. F. Wulff, geb. Pluijmers, z. W. de Nooijer, geb. de Bruin, z. C. Janse, geb. Florusse, d. T. C. de Kan, geb. Peters, d. A. Schreiber, geb. van der Veen, d. OVERLEDEN: J. van Steene, 77 j., vrouw van P. de Winter. P. J. L. van Dalseii, 23 j., vrouw van J. Vader. P. C. Streefkerk, 70 j., ongeh. N. van CleemA.utte, 75 j., vrouw van A. Gijsel. H. j. Heblij, 75 j., man van J. C. Bos. A. J. M. Kleinjan, 18 d. MIDDELBURG. BEVALLEN. E. C. G. Brabers, geb. Roland, d. C. Steen, geb. Hegberg, z. OVERLEDEN: K. Klaasse, 80 j., wed. J. J. Wondergem. L. Stielstra, 40 j., geh. met A. van Drongelen. GEVONDEN VOORWERPEN De Commissaris van Politie te Vlissingen maakt oekend, dat aan zijn bureau als ge vonden zijn gedeponeerd Een rijwielbelas- tingplaatje in étui motorhandschoen; por- temonnaie met inhoud zilveren vulpot lood wit kinderwantje mantelceintuur en jongensrijwiel, en dat inlichtingen te bekomen zijn omtrent Een polsmof bij Kooman, Verlengde Glacisstraat 0 hee- renportemonnaie met inhoud bij Burger- hoff, Hyacinthenlaan 22 motorhandschoen en Lipssleutel bij Maas, Noordzeestraat 9 mantelceintuur bjj Nijssen, Zandweg 34 jongenshandschoen bij Schrier, Steenenbeer 3 neerenhandschoen en kinderhandschoen tje bij Sinke, Acacialaan 4 huissleutel bij Smit, Vrouwestraat 15 pullover bij Van Zweeden, Irislaan 7 rieten stok bij Vos, Bellamypark 34paar dameskousen bij Kranendonk, Bankertstraat 29 schoolétui met inhoud bij Van der Hof, Hobeinstraat 12 hondenhalsband met penning bij Mis- saar.Paul Krugerstraat 32 witte dames handschoen bij Lemmers, Paul Krugerstr. 3 gekleurd kinderhandschoentje bij Heij- stek, Bellamypark 42 zilveren R. Kath. medaille bij Smit, Koudekerksche weg (O) 62bovenkinderwantje bij Bouweraerts, Vrouwestraat 17 handbeschermer van rij wiel bij De Wolf. Koudenhoek 41 rozen krans in doosje bij Van Daele, Prinsenstr. 15 autostep bij Pleijte, Bouwen Ewoud- straat 34 ijzeren gewicht bij Hokke, Noordstraat 16gekleurd overhemd bij Jansen, Dam 7 mantelceintuur bij Romijn, Walstraat 104 tabakspijp bij Van der Lin den, Noordstraat 35 en paardenti 'g (kin derspeelgoed) bij Roedoe, Achter de Kerk 1. RADIO-RUBRIEK Vrijdag 29 December. Hilversum, 296 M. 8.00 Vara. Gramo- foonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Declamatie Hetty Beck. 10.30 Gra- mofoonplaten. 10.20 „Onze keuken", door P. J. Kers Jr. 11.30 Orgelspel J. Jong. 12.00 Kovacs Lajos. 2.15 Gramofoonplaten. 2.30 Declamatie R. Geraerds. 3.00 Gramofoon platen. 4.00 Gramofoonplaten. 5.30 Vara- orkest o.l.v. H. de Groot. 6.05 Orgelspel C. Steijn. 6.20 Gramofoonplaten. 6.30 Vervolg orkestconcert. 7.00 Causerie P. v. d. Mea- len. 7.20 Vervolg orkestconcert. 8.00 Con cert door het Haydn-kwartet. 8.30 „Het interview van den dood". 9.45 Vervolg con cert. 10.00 Declamatie. 10.15 Vrijz. Gocis'J. Persbureau en Vaz Dias. 10.30 Gramofoon platen. 11.00 Gramofoonplaten. Huizen, 1875 M. Algemeen program ma, verzorgd door den li.R.O. 8.00 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Causerie. 12.15 Sextetconcert. 12.45 Orgelconcert. 1.15 Sextetconcert. 1.45 Orgelconcert. 2.15 Gra mofoonplaten. 3.CO Vioolconcert. 3.15 Gra mofoonplaten. 3.30 Vioolconcert. 3.45 Gra mofoonplaten: 4.30 Viool en piano. 5.00 Causerie. 5.30 Reportage. 6.30 Vervolg con cert. 7.15 Gramofoonplaten. 7.25 Causerie. 7.45 Gramofoonplaten. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Orkestconcert. 9.25 Gramofoonplaten. 9.45 Zang. 10.00 Vervolg orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Orkestconcert. 11.00 Gra mofoonplaten. 11.15 Schlagerconcert. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Or gelconcert A. Stephenson. 12.50 B.B.C.- Dansorkest, o.l.v. H. Hall. 1.35 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. 2 20 Solisten concert, sopraan, bariton en piano. 3.20 Het John Mac Kwintet, m.m.v. B. Watson, sopraan. 4.20 Midi. Studio-orkest o.l.v. Can- tell. 4.50 Emilio Colombo en zijn orkest. 5."45 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Haydn's pianosonates. 7.10 en 7.30 Lezingen. 7.50 „The streets of London", hoorspel met mu ziek van M. H. Lubbock. Regie B. Burn- ham. 9.20 Berichten, gramof oonplaten. 9.50 Uit Amerika S. P. B. Mais The modern Colombus. 10.10 L. Bridgewater's kwintet m.m.v. G. Knight, sopraan. 11.10 Lezing. 11.15 Harry Roy en zijn orkest. Parijs, „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 „La Traviata", opera van Verdi, m.m.v. het operakoor en het omroeporkest o.l.v. Bigo- Kalundborg, 1153 M. 11.20 Concert uit hotel Angleterre. 2.20 Omroeporkest o.l.v. E. Reesen. 7.35 Radio-strijkorkest o.l.v. Reesen. 8.20 Reportage. 9.05 Cembalorecita) F. Jensen. 9.35 Fransche muziek door het omroeporkest o.l.v. Reesen. 10.20 Dansmu ziek. Langenberg, 473 M. 5.20, 6.35, 10.30 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.55 Orkestcon cert. 2.40 Gramofoonplaten. 3.20 Weragkoor en solisten o.l.v. Kneip. 4.05 Kwintotconcert. 4.35 Concert. 7.30 ,,Le domino noii", operet te van Auber. m m.v. het omroeporkest o.l. v. Rosbaud. 10.05 Gramofoonplaten. 10.20 Weragdansorkest, o.l.v. Kiihn. Rome, 441 M. 7.20 Gramofoonplaten. 8.00 Koorconcert. 8.50 Vocaal- en orkest concert, o.l.v. Casolari en Santarelli. Brussel, 338 M. 12.20 Gramofoonpla ten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroepsymphonie-orkesü o.l.v. Meule mans. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Omroepor kest o.l.v. André. 9.50 Omroepsymphonie- orkest, o.l.v. Meulemans. 508 M. 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. An dré. 6.35 Gramofoonplaten. 7.05 Pianoreci tal. 8.20 Omroepsymphonie-orkest o.l.v. Meulemans. 1.20 Dansmuziek. Deutschlandsender, 1635 M. 7.20 Mili tair concert o.l.v. Ahlers. 9.20 Berichten. 9.45 Causerie. 10.05 Scheepsweerbericht. 10.20 Concert. STOOMVAARTLIJNEN „Arendskerk" (uitr.) 23 Dec. v. Sjanghai „Blitar" (uitr.) p. 27 Dec. Gibraltar „Costa Rica" (thuisr.) 23 Dec. v. Barbados „Chr. Huygens" (uitr.) p. 23 Dec. Perim „Djambi" (thuisr.) 23 Dec. van Port Said „Flandria" (thuisr.) heden te Southamp ton verwacht „Grootekerk" (uitr.) 26 Dec. 13.21 uur 250 mijl van Land's End „Johan de Witt" (thuisr.) 27 Dec. te Genua „Klipfontein" (uitr.) 27 Dec. te Mombassa „Kedoe" (uitr.) 25 Dec. te Port Said „Kota Agoeng" (uitr.) p. 26 Dec. Galle „Kota Pinang" (thuisr.) 25 Dec. v. Sabang „Kota Gede" (thuisr.) 27 Dec. te Marseille „Madoera" (uitr.) 25 Dec. van Suez „Marnix van St. Aldegonde" 27 Dec. van Batavia n. Amst. „Nieuwkerk" (thuisr.) 26 Dec, van Mo zambique „Nijkerk" (thuisr.) 23 Dec. v. Kaapstad „Orrnia" (uitr.) 25 Dec. van Lissabon „Poelau Bras" (uitr.) p. 23 Dec. Dungeness „Poelau Tello" (thuisr.) p. 26 Dec. Perim „Ranaiontein" (thuisr.) 25 Dec. te Duin kerken „Saleier" (thuisr.) 27 Dec. van Sabang „Sibajak" (thuisr.) p. 25 Dec. Perim „Springfontein" (thuisr.) 25 Dec. van Port Said „Slamat" (uitr.) p. 27 Dec. Suez „Tapanoeli" (uitr.) 24 Dec. te Oosthaven „Tabian" (thuisr.) p. 25 Dec. Gibradtar „Zeelandia" (uitr.) 23 Dec. te Buenos- Ayres AGENDA van publieke vermakelijkneden, vergaderingen, enz. „Alhambra"-theater. Van Vrijdag 22 tot en met Donderdag 28 December „Gold Diggers of 1933" en „Menschenlevens gevraagd". „Luxor"-theater. Van Vrijdag 22 tot en met Donderdag 28 December „Het Congres der Vagebonden" en „De Big van de Infanterie". HOOGWATER TE VLISSINGEN Decern be Vrijdag 29 11.50 Zaterdag 30 0.20 13.32 Zondag 31 V.M, 0.56 13.10 LICHT OP VOOR AUTO'S, FIETSEN EN VOERTUIGEN. Deccmoer uur Vrijdag 29 Zaterdag 30 Zondag 31 4.22 4.23 4.24 Samengesteld door het Kon. Meteorologisch instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 780.8 te VardÖ. Laagste barometerstand 734.5 te Scilly. Verwachting tot den avond van 29 De cember Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt. Waarschijnlijk nog eénige sneeuw of regen. Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. Later wellicht matige vorst. Buitenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Riet. Instituut. Terwijl bet gebied van hoogen luchtdruk in het N.ü. in beteekenis toenam en in het geheele N. de luchtdruk stijgende is, werd de depressie in het W. veel dieper en breid de zij zich over geheel Zuid- en Centraal- Europa uit. Een strooming van zeer koude lucht werd door het nog groeiende luchtdruk verval over Finland en het Oostzeegebied vanuit Rusland, waar het zeer koud is (plrn. 25 40 gr. C.), naar Scandinavië gevoerd. De vorst verdween uit Frankrijk. In ons land en in Zuid- en Oost-Duitschland steeg de temperatuur tot om of boven het vries punt. Het is te verwachten, dat bet gebied van matige tot strenge vorst zich in de volgende dagen geleidelijk naar het Z. O. zal verplaatsen, wat terugkeer van de vorst tengevolge zal hebben. Deze nieuwe vorst- inval zal waarschijnlijk gepaard gaan met eenige sneeuwval.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 6