500 300 25 DONDERDAG as DECEMBER EERSTE BLAD "gemeentebestuur" stads- en provincïenïeuws 71e Jaargang Uitgave: Firma F. VAN of VELDE Ir.. Walstraaf 58-60, Vlissingen.Telei. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen SPORT No.305 1933' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIIS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België. Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 13.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1—5 regels '1.25; iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. tedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels 1. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bi| verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLIC1TEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIÜING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen BESCHIKBAARSTELLING SCHOOLLOKALEN. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter algemeene kennis, dat" bij raadsbesluit d.d. 22 December 1933, nr. 9, aan de Vereeniging voor Christelijk Uit gebreid Lager Onderwijs de rechtervleugel van het schoolgebouw aan de Coosje Bus- kenstraat, nadat de verbouwing zal zijn tot stand gekomen, in bruikleen zal worden afgestaan. Vlissingen, 28 December 1933. Burg. en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Moordaanslag. In den afgeloopen nacht omstreeks half een heeft in een woning in de Glacisstraat alhier een. moordaanslag plaats gevonden. Aldaar woont de rijwielhandelaar de R., die op dat tijdstip met zijn vrouw van een ver- jaardagbezoek thuis kwam. Hij bemerkte tot zijn verwondering dat de electrische lichten in zijn woning niet aangingen en vermoedende dat een zekering was doorge brand, liep hij door de gang naar zijn werk plaats, waar het schakelbord hangt, terwijl zijn vrouw, die hem gevolgd was, naar de binnenkamer ging. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij zijn vrouw roepen, dat vreemde personen binnen waren, waarop hij voor haar hulp paar de gang terugkeerde. In het duister der woning werd de R. plotseling door een man van achteren besprongen, die hem steken in den rug toebracht. De R. is daarop met zijn vrouw uit zijn woning ge vlucht, luidkeels „moord schreeuwend. Ondersteund door zijn vrouw hebben zij zich naar het nabijgelegen St. Joseph zie kenhuis begeven. Door de doktoren Staverman en De Mooij werd dadelijk medische hulp verleend en bleek de getroffene door meerdere mes steken in den rug te zijn verwond en moet zijn toestand als hoogst ernstig worden aangemerkt. Aan den inmiddels in het ziekenhuis ver schenen commissaris van politie deelde de getroffene in een kort verhoor mede, te vermoeden dat inbrekers in zijn woning wa ren binnengedrongen en bij hun thuiskomst zich overvallen ziende, tot het plegen van geweld waren overgegaan. De commissaris kreeg echter den indruk dat de getroffene in zijn verklaringen de feiten niet in de juiste bijzonderheden heeft medegedeeld, waarna hij zich met de re cherche onmiddellijk heeft begeven naar een woning in de Molenstraat, waar hij zekeren C. van zijn bed heeft gelicht en gearres teerd. Deze C. heeft daarop in den afgeloo pen nacht een volledige bekentenis aan den commissaris van politie afgelegd. Hp was een huisvriend van de familie De R. Gisterenavond bij afwezigheid van De R. en zijn vrouw was hrj het huis heimelijk binnengedrongen had de electrische lam pen los gedraaid om den bewoners van het huis, wanneer zij terugkeerden, de gelegen heid te benemen, dadelijk licht te kunnen ontsteken. Bij de thuiskomst van de bewoners was zijn voornemen de vrouw te dooden. Door dat de man zijn tusschenkomst verleende, had hij zich op dezen geworpen en hem met een dolkmes in het wilde in den rug ge stoken. Bij visitatie op de plaats van het misdrijf heeft de politie nog in de kamer op tafel een bijl aangetroffen, waaromtrent de aangehoudene moe1- hebben verklaard, da* hij deze had klaargelegd, om zoo noodig ook dat wapen te gebruiken. De aangehoudene is aan het bureau van politie in bewaring gesteld. Het onderzoek in dit drama wordt door de politie met kracht voortgezet. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal Bezoek van minister Kalff en oud-minis ter Van Dijk aan Overschie in verband met een geschil over den nieuw aangelegdea rijksweg. De brand in de Amsterdamsche telefooncentrale veroorzaakt een buitenge wone drukte op het telegraafkantoor en bijzondere maatregelen welke de brandweer aldaar trof. De stapel gelukstelegram men door de K.L.M. ontvangen in verband met de voorspoedige Kerstvlucht van de „Pelikaan". Afscheid van hoofdambte naren te Amsterdam bij het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ir. Do- cen, hoofdingenieur bij de waterleiding en de heer Van der Sterr, hoofd van den Gem. Landmeetkundigen dienst. Het intern, concours van muziekgezelschappen te Rot terdam. Een Kerstavond voor honderden zeelieden te Rotterdam, aangeboden door de vereeniging „Kerstfeest op Zee". Re paratie van het landingsgestel van „de Valk", dat na een vlucht uit Londen bij het dalen op Schiphol brak. De nationale konijnententoonstelling in Artis. Twee herinneringsborden aan vliegtochten naar Indië na den tocht in 1924 van Van Weer den Poelman, Van der Hoop en Van den Broeke in 20 dagen en na den „Pelikaan"- vlucht in ruim 4 etmalen. Een auto-on geluk dat goed afliep. De Haarlemsche tram veroorzaakt een ernstige verkeers- stagnatie. MIDDELBURG. Auto geslipt. Hedenmorgen is een au'o, bestuurd door B., op den Tramsingel te Middelburg ge slipt tengevolge van de gladheid van den weg. De auto, die met ongeveer 40 KM. snelheid reed, draaide om, reed tegen een boom, waardoor boom en auto beschadigd zijn. De auto reed nog verder door. Een jongen per rijwiel reed toen tegen den auto aan en kwam te vallen. De jongen is bij dr. Simons binnengebracht en daar verbonden. Aan beslag onttrokken. Enkele dagen geleden hebben de contro leur van de aardappelcentrale en mare chaussees aan de Stationsbrug te Middel burg een auto met aardappelen in beslag genomen, die uit 's-Heerenhoek kwam. De auto is in een garage aan den Veerschen weg alhier gestald. Gisterenochtend is hij daar door personen uit 's-Heerenhoek weg gehaald. Naar wij vernemen zijn deze per sonen aangehouden, verdacht van het ont trekken van den auto aan het beslag. GOES. P. T. en T. Verplaatst met ingang van 1 Februari 1934 de kantoorbediende bij den Post-, Te legraaf- en Telefoondienst J. L. Bom van het post en telegraafkantoor te Goes naar het post- en telegraafkantoor te Tholen. ZIERIKZEE. Plaatselijk onderzoek. Zaterdag jl. vertoefde de justitie uit Middelburg in bijzijn van dr. Hulst uit Lei den, alhier, ten einde een plaatselijk onder zoek in te stellen en sectie te verrichten, in verband met een dezer dagen aldaar plaats gehad hebbende aanrijding, bij wel ke gelegenheid zekere J. B. dusdanig werd verwond dat hij aan de bekomen verwon dingen is overleden. GROEDE. Opheffing openbare lagere school. Blijkens een bij het gemeentebestuur in gekomen schrijven van Ged. Staten, zal de openbare lagere school te Kruisdijk, met het einde van den thans loopenden cursus moeten worden opgeheven en zullen mits dien de beide leerkrachten op wachtgeld moeten worden gesteld. OOSTBURG. Aangehouden. Door de marechaussee te Oostburg is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld zekere D. S., landbouwers knecht te Eede, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige. AXEL. Door dryfriem gegrepen. Woensdagmiddag is de 20-jarige land- bouwersknecht F., in dienst bij den land bouwer E. de Regt te Axel, doordat hij te dicht bij een drijfriem van een in werking zijnde dorschmachine kwam, door den riem gegrepen. Toen hij uit zijn netelige positie was verlost, taleek hij reeds te zijn over leden. Benoeming rijksveldwachter. Met ingang van 1 Januari a.s. is de rijks veldwachter C. Moerdijk te Wemeldinge. aangesteld tot rijksveldwachter-brigadier, ter standplaats Axel. HONTENISSE. Aangehouden. Door de marechaussee alhier is aange houden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekere J. A. de W., 18 jaar, venter, wonende te Hontenisse, als verdacht van diefstal. SAS VAN GENT. Autocamion in beslag genomen. Te Sas van Gent is aan de wijk De Staak door de Belgische douanen de autocamion in beslag genomen van G. van E. uit Sluis kil, die tevens gearresteerd werd, doen wist te ontvluchten. De autocamion was daags te voren door de douanen beschoten, toen zij België inreed met smokkelwaar. De autobestuurder is zoodoende tweemaal den dans ontsprongen. KERK- EN SCH00LN1EUWS Ger. Ger. Beroepen te Goes ds. M. Hei koop te Utrecht. Ds. J. H. Telkamp. In de laatst verschenen Utrechtsche Kerkbode schrijft ds. J. H. Telkamp, Ger. predikant te Utrecht, vroeger te Middel burg, die reeds eenige weken door ziekte verhinderd is zijn ambtelijk werk te ver richten, dat zijn gezondneidstoestand voor uitgaande is. Op advies van zijn genees heer heeft hij zich naar het Zuiden van Frankrijk begeven, na welk verblijf aldaar, algemeen herstel te verwachten is. Ds. Tel kamp hoopt, dat hij tegen Februari 1934 zijn arbeid weer volledig zal kunnen her vatten. Een Kerstnacht dienst. In den Kerstnacht werd in de Parkkerk der Geref. Kerk in Hersteld Verband te AmsterdamZuid een bijzondere dienst gehouden. Sprekers waren dr. J. G. Geelkerken en ds. J. J. Buskes Jr., de beide predikanten der gemeente medewerking verleende het Christelijk Gemengd zangkoor „Canta Do- minum'', onder leiding van den i-cer Piet van Egmond. Deze Kerstwijding, zonder precedent in de Ger. Kerken, is uitstekend geslaagd.,,Tegen kwart voor twaalf was de kerk reeds tot in alle hoeken met belang stellenden gevuld en moesten de deuren gesloten worden honderden gingen te leurgesteld huiswaarts. De beide Kerst diensten die op den Eersten Kerstdag daaraanvolgende werden gehouden, waren eveneens zeer druk bezocht, zoodat de vrees van sommigen, dat deze diensten wat het bezoek betrof, onder deze nieuwigheid zouden lijden, beschaamd is geworden. Kweekschool voor de zeevaart. Aan den heer M. J. van Alphen de Veer, inspecteur van het nijverheidsonderwijs, is op verzoek, eervol ontslag verleend als ïia van de commissie van advies voor de op leiding tot bestuurder van verkeersvlieg tuigen aan de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam, met betuiging van dank voor de als lid dier commissie bewe zen diensten benoemd tot lid dier commissie de heet W. Polderman, inspecteur van het nijver heidsonderwijs, te 's-Gravenhage. MARINE EN LEGER Vice-admiraal Van Hecking Colenbrander f Op tweeden Kerstdag is te Wassenaar in den ouderdom van 73 jaar overleden de ge- pensionneerde vice-admiraal G. P. van Hecking Colenbrander. De thans ontslapen vlagofficier heeft ge durende bijna veertig jaren deel uitgemaakt van het korps zee-officieren. Den len Sep tember 1878 werd hij benoemd tot adelborst der le klasse en twee jaren later bereikte hij den rang van luitenant ter zee 2e klasse. Na alle rangen te hebben doorloopen, werd hij 1 November 1913 benoemd tot vice-ad miraal, in welken rang hij in Augustus 1916 den zeedienst met pensioen verliet. Vice-admiraal Van Hecking Colenbrander was ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw, ridder in de Oranje-Nassau- Orde, terwijl hij ook gerechtigd was tot het dragen van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen voor de expeditie naar Atjeh en van het Kruis van Verdienste van het Nederlandsche Roode Kruis en voorts onderscheidene buitenlandsche ridderorden zijn borst sierden. De crematie van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Zaterdag, na aan komst van trein 15.14. Hr. Ms. torpedobootjagers „Banckert' en „Van Nes", onder bevel van kapitein luitenant ter zee R. P. v. d. Wetering bij genaamd de Rooij en luitenant ter zee der lste klasse J. W. G. van Hengel, zijn gis teren van Tunis vertrokken. De hoofdofficier van den marinestoom vaartdienst der 2de klasse E. I. J. Nan- dorff, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd, zoomede de vandaar teruggekeerde officier van administratie der 2de klasse H. D. Wiggers, zijn ter beschikking gesteld. Steun aan familieleden der muiters van de „Zeven Provinciën". Onder het hoofd „Kunnen wij hen hel pen?" wordt in „Adil" gewezen op de zware straffen, waartoe de muiters van „de Zeven Provinciën" zijn veroordeeld, en op de on mogelijkheid om er zich verder mee te be moeien. Wat wel besproken kan worden is, naar het blad meent, de misère, waarin de gezinnen der veroordeelden nu gebracht zijn en eventueele steunverleening aan die slachtoffers. Het blad schrijft dit naar aan leiding van het Aneta-bericht over de op richting van een steuncomité in Nederland, waarvan Roestam Effendi secretaris is. Het wijst er op, hoe daar in Nederland, een on afhankelijk land met een parlement, zulke steunlichamen zonder eenige belemmering worden opgericht, en neemt dan als voor beeld van het tegendeel (in Indië) het feit, dat een dergelijk steuncomité ten bate van de slachtoffers van het „lijdelijk verzet" tij dens den strijd over de wilde-scholen-ordon- nantie verboden werd. Naar het blad verder weet mede te deelen, zou de voorloopige bond van ex-marineschepelingen, welke te Jogja in het leven geroepen is onder leiding van Soekardjo en Masiran, er geen bezwaar tegen hebben het initiatief tot de oprichting van een dergelijk steuncomité op zich te nemen. Het blad stelt voor al vast dat ini tiatief maar te nemen wat er van komt is van later zorg. De hoofdzaak is nu, als standpunt vast te stellen, dat de noodlijden den zoo goed mogelijk geholpen moeten worden, zonder er de politiek bij te halen. Bij Kon. besluit van 22 December 1933 is benoemd, bij het reserve-personeel der landmacht, bij den geneeskundigen dienst der landmacht, tot reserve-officier van ge zondheid der tweede klasse, de dienstplieh tig vaandrig van de lste compagnie hospi taalsoldaten K. Vaandrager, arts. LUCHTVAART Bevordering van de luchtvaart. Naar wij vernemen is onder leiding van dr. H. Colijn en met medewerking van aue leden van de Regeering een groot comité gevormd, dat zich ten doel stelt zoo sn-.-i mogelijk en wel zoo mogelijk nog vóór Nieuwjaar een uitgebreide geldinzame ling te organiseeren, ten einde een fonds te stichten, uit welks baten kostbar^ experi menten op luchtvaartgebied kunnen wor den gefinancierd. De vorming van het co mité houdt verband met de schitterenae prestatie van de „Pelikaan" en komt .u hoofdzaak voort uit de geestdrift, die alom in het land hierover heerscht. De wijze waarop de geldinzameling zal plaats vin den is nog niet bekend. In dit comité hebben behalve alle leden der regeering, ook zitting de elf commissa rissen van de Koningin in de verschillende provincies. Aan een groot aantal andere autoriteiten zijn reeds uitnoodigingen ge stuurd. Onder voorzitterschap van generaal U. C. Snijders is eds een werkcomité ge vormd. De acht leden hiervan zijn de heeren a Plesman, directeur Koninklijke Luchtvaart Maatschappij, H. Walaardt Sacré, Rijksstu diedienst voor de Luchtvaart, W. Graadt van Roggen, secr.-generaal van de Jaar beurzen, W. P. F. van Deventer, directeur van de A. N. V. V., E. Fuld, J. Mees, Wit- tert van Hoogland, mr. J. Huges, secr. K. v. K. te Arnhem. Snellere vliegtuigen in Duitschland. De Deutsche Lufthansa heeft zoo juis! het twaalfde groote vliegtuig van het type Junkers „Ju 52" in dienst genomen. Deze groote driemotorige vliegtuigen hebben een kruissnelheid van ongeveer 240 K.M. per uur. Er is besloten een order te plaatsen bij de Junkersfabrieken voor de levering van een nieuwe serie Ju 52-toestellen. Hoogterecord lichte vliegtuigen. De Italiaansche vlieger Furio Niclot, maakte met een licht model eenzitter vliegtuig een vlucht van drie uur en iwaa-' minuten. Hij verklaarde met het toestel een hoogte van 10.000 meter te hebben oe reikt, wat een belangrijke verbetering van het wereldhoogte-record voor lichte vlieg tuigen zou beteekenen. Niclot zal waac- sch ïlijk erkenning van zijn record aan vragen. Recordvlucht naar Kaapstad. De Indische vlieger Man Mohan Singh, de chef-piloot van de Maharadja van Pa- tiala, wacht gunstig weer af om te ver trekken naar Kaapstad. Hij hoopt het re-, cord van Mrs. Mollison te verbeteren. Zijn. toestel lieeft een actieradius van ong. 1200 mijlen en een kruissnelheid van 125 mijlen per uur. Het wordt op Croydon aan een laatste onderzoek onderworpen. AANBESTEDINGEN Door het gemeentebestuur is aanbesteed het verbouwen van school' A aan de Coosje Buskenstraat tot twee Ulo-scholen. Inschrijvers de heeren Weststrate en Parras, Oostburg 41.000 A. M. Kuipers, Middelburg 38.485 L. F. Groosman, Middelburg 38.395 J. Baaijens, Souburg 35.768 W. Anker, Vlissingen 35.598 firma Post en Berting, Vlissingen 34.290; fa. Poelman en Koning, Ritthem 33.585 A. Loois Jzn., Vlissingen 32.800 A. Kul- berg, Vlissingen 32.290 J. N. D. Bijl, Vlissingen 30.590. De hoofdingenieur-directeur van den. rijkswaterstaat heeft Woensdag aanbe steed het onderhoud van de rijkswegen op Walcheren en op den Sloedam en Bres- kensBelgische grens, in twee perceelen en in massa gedurende 1934. Raming eer ste perceel 3100, tweede perceel 5900, massa 9000. Inschrijvers eerste perceelIz. Lagasse e" Zoon, Koudekerke 2850 P. Dekker, Veere 2823 C. Wiskerke, Nieuwdorp» 2778 J. J. Jansen, Middelburg 2769 P. de Voogd, Veere 2749 L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke en M. Wandel, Schoon- dijke 2745 L. van Boven, Ellewoutsdijk 2740 J. Geldof, Serooskerke 2721 P< J. de Bourgraaf, Wemeldinge 2690 P. «L v. d. Sande, Breskens 2580; M. W. Knuist, Goes en J. Knuist, 's Heer Arendskerke 2473. Tweec"3 perceelP. Dekker, Veere 5268 J. Cambier, Breskens 5300 L. G. J. v. d. Ven en M. Wandel 5022 P. J. v. d. Sande 4883. MassaJ. H. van de Ven, Vlissingen 8720. Het onderhoud van de havenwerken te Breskens gedurende 1934. Raming 12.000. InschrijversJ. van 't Hof, Hoek 10.800 J.. J. Jansen, Middelburg 10.800; N.V. Th. Smeuler's Aannemersbedrijf, Rot terdam 10.500 C. v. d. Klippe, Vlissingen 10.300 Th. Cambier, Breskens 10.200 Iz. Lagasse en Zoon 10.050; P.J. de Bour graaf 9860 J. F. Bart, 's-Gravendeel 9843 P. Dekker, Veex*e 9479 en P. J. v. d. Sande, Breskens 9473. VOETBAL. In onze klasse ging van het Kerstpro gramma door verschillende omstandigheden slechts één wedstrijd door. Nagenoeg alle clubs vroegen te elfder ure tijdens de Kerst dagen vrijstelling van het spelen van com petitiewedstrijden aan. Dosko liet zich thuis op den Raaijberg een punt door Breda ont futselen, hetgeen ons van de Bergenaren tegenvalt. De Vlissingen-reserves klopten op zeer verdienstelijke wijze Breskens. Hierdoor zijn de rood-witten in puntenaantal met Bres kens gelijk gekomen. Beide hebben nu 11 punten uit respectievelijk 9 en S wedstrijden de Zeeuwen tellen momenteel 10 punten uit 7 wedstrijden. Oranje is door een groote overwinning op Zeelandia weer een stuk omhoog geklommen deze club noteert 12 punten uit 9 wedstrijden. De Zeeuwen, die het geringste aantal gespeelde wedstrijden achter den rug hebben, staan er dus nog het beste voor. Het is in deze klasse in de bovenste helft een gedrang van. je welste en na eiken competitie-Zondag is de stand weer veranderd. De bekerwedstrijden vonden nagenoeg allen voortgang. Behalve Vlissingeu bereiK- ten de volgende ronde T.S.C., dat met 10 uit van Breda won. De Baronie werd door Vos (Venlo) gewipt. Middelburg is door een overwinning thuis op Longa van de laatste plaats afgekomen. Deze wordt nu bezet door Noad met 3 pun ten tegen Middelburg 5 punten. Noad is echter twee wedstrijden bij Middelburg ten achter, zoodat de strijd om de laatste plaats onverminderd voortduurt. INSIDER.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1