Courant DIAMANT TWEEDE BLAD LICHTZINNIGE JEUGD DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR KONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL BINNENLAND FEUILLETON VOOR DE JEUGD Rieten dak door ratten vernield BAK- EN BRAADVET wan de Woensdag 27 December '33 No. 304 De terugreis van de Pelikaan. Hedennacht eenige minuten voor één Indische tijd, d i. gisterenavond 17.40 vol gens de Amsterdamsche klok, heeft het snelle postvliegtuig van de K.L.M., de Pe likaan, de terugreis van het Bataviasche vliegveld Tjililitan naar Schiphol aan vaard, met de goede hoop, dat nog voor het einde van 1933 de landingswielen weer den Nederlandschen bodem zullen raken. ue belangstelling op het Indische vlieg veld was overweldigend drie- tot vier duizend Batavianen waren op Tjililitan sa mengestroomd om van het vertrek getuige te zijn en aan de koene bemanning van de Pelikaan een harteljke afscheidshulde te brengen en haar een hartgrondig „goede reis te wenschen op heur snelle thuisvlucht met de Nieuwjaarspost". Dank zij de bemoeiingen van de Batavia sche Radio-vereeniging heeft zich niet al leen heel Indie, maar hebben ook tallooze luisteraars in Nederland met dit treffende moment in de geschiedenis der Nederland- sche luchtvaart kunnen medeleven en wie gisterenmiddag geluisterd heeft naar wat door de op Tjililitan opgestelde microfoons tot ons kwam, zal zeker een sterke ontroe ring hebben gevoeld over de laaiende geestdrift, waarmede Indië den stoeren vliegers van de Pelikaan het vaarwel heeft toegeroepen. Natuurlijk heeft het bij deze gebeurtenis niet aan toespraken ontbroken. Daar was allereerst de heer De Bruyn, waarnemend vertegenwoordiger der K.N.I.L.M., die er aan herinnerde, hoe ■''e .„Pelikaan" rustig en kalm den afstand HollandIndië had overbrugd in recordtijd en hoe de beman ning thans wellicht haar eigen record weer zou verbeteren. Hij besloot met den wensch dat Smirnoff en de zijnen een voorspoedige reis zouden hebben en erin zouden mogen slagen, om Holland's kleuren hoog te hou den in de lucht. Na de plechtige klanken van het Wilhel mus trad de tweede piloot, de heer Soer, voor de microfoon, dankend voor de geest driftige afscheidshulde en verzekerend, dat de bemanning trachten zou, Nederland zoo snel mogelijk te bereiken. Hij bracht ten slotte de groeten der bemanning over aan de verwanten in Nederland en aan de ge- heele K.L.M. Ook de secretaris der Kon. Ned.-Indische Vereeniging voor Luchtvaart liet zich niet onbetuigd aan goede wenschen en uitte een „Leve de Pelikaan", waarmede de duizen den op het vliegveld daverend instemden, waarna Smirnoff, de eerste piloot in korte woorden afscheid nam. „Ons plan is", zeide hij, „zoo mogelijk non-stop naar Medan en dan. non-stop Rangoon". Belangrijk was hetgeen de heer Perk, sprekende namens het hoofd van den Indi- schen postdienst, vertelde, nl. dat de post, welke de „Pelikaan" huiswaarts brengen zou, meer dan 500 KG. woog. De mailzak- ken bevatten een kleine 100.000 brieven, wel een bewijs, welk een groot vertrouwen Indië stelt in de postvlucht van de K.L.M. en in de bekwaamheid der piloten. Het Haagsche Corresponded ie-bureau deelt mede Men verzoekt ons te melden, dat onder instemming van de regeering een nationale beweging wordt voorbereid, om de geest drift, gewekt door de thans in uitvoering zijnde vlucht van de Pelikaan naar en van Nederlandsch-Indië in practische banen te leiden, ten doel hebbende Nederland's plaats in de luchtvaart in de toekomst te bevestigen en te versterken. door ARTHUR APPLIN, 18) Ze zijn zoo ongelukkig nog niet, zei Despard op onverschilligen toon. Doch ik erken, dat het goed is in de frissche lucht, in den zonneschijn en in de vrije na tuur I Drommels, ik heb er honger door gekregci 1 Ik hoop maar, dat het hotel hier ons iets behoorlijks zal kunnen voor zetten. Ze ontmoetten Marjorie even voorbij de markt. Ofschoon zé slechts een zeer een voudige lunch wenschte, drong Despard er op aan eens lekker te lunchen rnet een flesch champagne. We hebben wat noodig om den smaak van de granieten muren weg te spoelen, zei hij lachend. Rupert's stemming werd wat milder op den terugweg naar Blackthorn-Farm. Marjorie vond gelegenheid hem te ver tellen, dat ze voor haar zelf e§n nieuwe japon had gekocht en eenige andere be nodigdheden voor haar garderobe met het ge.a, dat ze van Rupert had gekregen. Haar genoegen, nu ze zelf over wat geld beschikte, dat ze naar eigen goedvin den kon besteden, deed hem inzien hoe Zelfzuchtig hij geweest was en opnieuw be „Hollandsche triomf" plaatst de Londen- sche „Morning Post" o.m. boven het bericht van haar Haagschen correspondent, waarin melding wordt gemaakt van de recordvlucht van de „Pelikaan". De correspondent spreekt van een schitterende prestatie en wijst op de vreugde in Nederland over deze vlucht. De luchtvaartmedewerker van de „Mor ning Post" merkt o.a. op, dat deze vlucht tot nu toe het meest treffende voorbeeld is van de wijze waarop vliegen bij nacht en de vermindering tot een minimum van tijd voor dalingen om benzine in te nemen, een luchtdienst kunnen versnellen zonder de noodzakelijkheid om vliegmachines met bui tengewone topsnelheden te gebruiken. Ook het Engelsche blad „The Star" wjjdt waardeerende woorden aan de recordvlucht van de „Pelikaan". Het vergelijkt het Ne derlandsche vliegtuig met een Londensche bus, die sir Malcolin Campbell zou slaan in een auto-race op de Brooklands-baan. De luchtvaartkundige medewerker van de „Times" schrijft o.a. De vlucht van het Nederlandsche postvliegtuig is een van te mooiste in haar soort. In het tegenwoordige stadium van de handelsvliegerij is de vlucht van nature meer een recordvlucht dan een gewone postvlucht. De K.L.M., die met de „Zilvermeeuw" niet gelukkig was, is op be wonderenswaardige wijze gesteund door een van haar andere vliegtuigen en in het bij zonder door twee van haar bekwaamste piloten. straf té komen heeft het niet ontbroken. Toch heeft men. het niet aangedurfd. Spre ker stelt voor de regeering een telegram te zenden om haar te vragen, al het moge lijke te doen om den dood van den psycho- paath Van der Lubbe te voorkomen. Tenslotte richtte spreker een dankwoord tot den afgetreden federatie-voorzitter, den heer S. R. de Miranda. Ir. J. W. Albarda hierna het woord ne mend, besprak allereerst den crisistoe stand. Wij leven, zeide spreker, in een toe- door G TH ROTMAN. Verbond Nationaal Herstel. Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel heeft het volgende ur gentie-program opgesteld 1. Verbod van de Communistische Part>j Holland. 2. Verwijdering van alle revolutionaire elementen uit het ambtenaren- en onder- wijzerscorps. 3. Het weren van vrijgestelden uit alle vertegenwoordigende lichamen. 4. Een nationale Radio-Omroep. 5. Het stopzetten van den afbraak onzer weermacht. 6. Een krachtige handelspolitiek op de uitsluitende basis van wederkeerigheid. 7. Versterking van het centrale regee- ringsgezag met verscherpte conti ole op de lagere publiekrechtelijke organen. 8. De bestrijding van de roode terreur door een verbod van openbare demonstra ties en door een beperking van bet onge breidelde recht van drukpers en van ver eeniging en vergadering. 9. Een zelfbewuste buitenlandsche poli tiek, waarbij in de eerste plaats met het Nederlandsche belang rekening wordt ge houden. 10. Een koloniale politiek, gebaseerd op de rijkseenheidsgedachte en zich scherp tegen elk streven om den band tusschen de deelen van het rijk te verzwakken. 11. Bezuiniging, volgens een breed opge zet plan, die een einde maakt aan den ce weelder'gen uitgroei van het overheids apparaat. 12. Verwerping van den klassestrijd, aan vaarding van de sociale gemeenschapsge dachte. Krachtige bevordering van het cor poratieve element in onze staats-inrichting. Kerstvergadering van de S.D.A.P. Zondagmiddag werd in het Concertge bouw te Amsterdam de Kerstvergadering van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij gehouden, waar de partijleider ir. I. W. Albarda een rede hield. De voorzitter van de Amsterdamsche federatie opende de bijeenkomst met de mededeeling, dat Albarda's speech niet per radio zal worden uitgezonden, aangezien de Radio controle commissie een aantal passages uit de rede geschrapt wenschte te zien en daardoor de samenhang van het geheel verbroken werd. De rede zal later in brochurevorm verschij nen. De voorzitter sprak zijn blijdschap uit over het vonnis van het Leipziger proces. Aan officieele en officieuse pogingen om tot De bestuurder van de auto stopte zoo gauw bij zich van Pieter, die bovenop hem hing, bevrijd had. „Hé, bestuur der," zei Pieter, terwijl hij nog steeds met z'n beenen door de kap en z'n hoofd omlaag hing, „nu we tóch ken nis met elkaar gemaakt hebben, zou je niet even twee kapottemotorfiet sen naar de stad kunnen brengen „Als je maar betaalt Natuur lijk antwoordde de chauffeur. „Top!" zei Pieter. i. c^uui-icur hielp Pieter weer op den beganen grond en liet de auto keeren. De beide motorfietsen werden boven op de half verscheurde kap gelegd,, Pieter en Jodocus wisselden een vluchtigen handdruk met den boer, klommen achterin den auto en lever den een kwartier later de motorfiet sen weer aan den motorhandelaar af ter reparatie. „Volgende week komen we ze halen zei Pieter, „en dan mag er geen sikkepitje aan man- keeren (Donderdag vervólg) Het rieten dak van een boerderij in de buurt van Alkmaar vertoonde aan de binnenzijde groote gaten, die door ratten werdén ver oorzaakt Ten einde raad nam de eigenaar een proef met Rodent, met het gevolg dat hij 's morgens tal van doode ratten vond en nadien geen rat meer heeft gehoord of gezien. Eén doosje Rödent heeft hem voor honder den guldens reparatiekosten gevrijwaard. Laat Uw eigendommen niet door dit schade lijke ongedierte vernielen. Maak voor goed een eind aan de rattenplèag door aanwen ding van Rodent. Het trekt ratten en muizen onweerstaanbaar aan. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct of een dubbele doos 90 ct en morgen zult U van rat en muis bevrijd zijn. O.a. bij alle drogisten. Imp.: Fa. B Meindersma - Den Haag A 47 stand van handelsoorlog, waarin alle lan den verliezen. Een toestand, waarvan een bloedige oorlog het gevolg is, want slechts één industrie heeft geen last van de crisis: de oorlogsindustrie. Toch zijn er enkele lichtpunten. Geleer den durven beweren dat in den zomer van 1932 het dieptepunt van de crisis gepas seerd werd. Ook in ons land zijn kleine verbeteringen te constateeren, hoewel er nog steeds 300.000 werkloozen op den rand van de naakte armoede leven. Na vervolgens den toestand in Duitsch- land te hebben nagegaan, besprak de heer Albarda den staatkundigen en politieken toestand in ons land. Ned. Vereeniging van Weldadigheid te Brussel. De Brusselsche correspondent van „de Maasbode" meldt De Nederlandsche Vereeniging van Wel dadigheid te Brussel heeft Zaterdag, ter gelegenheid van Kerstmis, een extra uit- deeling van levensmiddelen gehouden aan de beschermelingen dezer vereeniging, ter wijl deze daarvan tevens heeft laten profi- teeren de Nederlandsche werkloozen in de Belgische hoofdstad, welke kinderen heb ben. Met de koude dagen werd extra geld voor kolen aan de armen verstrekt. Deze uitdeelingen konden gedaan worden aange zien de Nederlandsche kolonie door het schenken van milde giften de vereeniging hiertoe in staat heeft gesteld. RAADSOVERZICHT De behandeling der gemeente-begrooting werd dit jaar met bijzondere belangstelling tegemoet gezien, omdat het bekend was dat het heel wat hoofdbrekens heeft gekost om de touwtjes aan elkaar te knoopen. Het is tenslotte aan Burg. en Weth. gelukt de be grooting sluitend te maken, al is het dan maar op papier. Het mag met genoegen geconstateerd worden dat bijna de geheele raad achter het college van Burg. en Weth. stond, in zoo verre, dat hij het regeeren voor Burg. en Weth. niet onmogelijk wilde maken. Alleen de heeren Van Oorschot en Rorije namen een afwijkend standpunt in. De eerste hield mooie theoretische bespiegelingen, maar daar komen wij niet verder mede. Wij heb ben rekening te houden met de harde wer kelijkheid en van werkelijkheidszin nu is de heer Van Oorschot ten eenenmale ge speend. Wat baat het al als hij verklaart dat hij de verslechteringen ten opzichte van de belastingen en van de verlaging van sa larissen niet aanvaardt Is daarmede de moeilijkheid, waarvoor Burg. en Weth. zich geplaatst zien, opgelost Immers neen. Er moet nu eenmaal overal en op alles bezui nigd worden en daaraan valt voor geen enkele gemeente te ontkomen. Het is wel gemakkelijk voor den heer Van Oorschot om te verklaren dat hij geen verantwoor delijkheid voor de begrooting wil dragen en dus zou tegenstemmen, maar daarmede zijn de moeilijkheden niet opgelost. De heer Van Hal liet een heel ander ge luid hooren en gaf hij, in tegenstelling met den heer Van Hal, juist terdege blijk van werkelijkheidszin. In een goed gedocumenteerde rede steunde hij Burg. en Weth. en aanvaardde alle voorstellen door dit college gedaan om de begrooting sluitend te maken. Hij deed dit allesbehalve con amore, maar omdat het niet anders kan. Indien wij nog eenigen prijs stellen op onze zelfstandigheid, moeten wij deze voor eiken prijs zien te behouden. De prijs is zeer duur en zou hij in gewone omstandigheden nooit willen betalen, doch nood breekt wet. Deze houding van den heer Van Hal en van de heele fractie der S.D.A.P., op den heer Rorije na, strekt haar tot eer. Zij geeft blijk dat de S.D.A.P. prac tische politiek wil voeren, waarmede wij ten slotte verder komen dan met alles af te breken wat wordt voorgesteld en in ver zuim blijft er iets beters voor in de plaats te stellen. Voor de rechterzijde hebben de heeren Van der Beke Callenfels, Sorel en Andries- sen aan Burg. en Weth. steun toegezegd en legden zich dus neer bij alle bezuinigings- maa- regelen. Ook de heeren Paap en Harts steunden Burg. en Weth. en Ie serste wilde ten op zichte van de salarissen nog wel verder gaan dan Burg. en Weth. De heer De Meij heeft het financieel be leid van Burg. en Weth. op zeer heldere en duidelijke wijze uiteengezet. Men kon nauwelijks gelooven dat een sociaal-demo craat aan het woord was. Het bleek even wel dat de heer De Meij in geen enkel op zicht zijn socialistisch beginsel overboord bad geworpen, doch dat hij onder de ge geven omstandigheden niet anders kon han delen dan hij gedaan heeft. Hij heeft den heer Van Oorschot en ook zijn partijgenoot Rorije netjes op hun plaats gezet en hen aangetoond dat zij de arbeiders en vooral de werkloozen een slechten dienst bewijzen met hun oppositie. Hij stond even fel tegen over de verschillende voorgestelde maat regelen als deze leden, maar hij heeft zijn verstand en niet zijn hart laten spreken. Het eerste heeft hem den plicht opgelegd het betere voor het slechtere te kiezen. Dit betere was, dat hij noodgedwongen alles aanvaard heeft, waardoor wij onze zelf standigheid voorloopig kunnen behouden. Loopt het tenslotte toch mis en zullen wij nog hardere maatregelen moeten nemen, dan heeft hij geen zelfverwijt dat hij niet gedaan heeft wat mogelijk is, om onze eigen boontjes te kunnen blijven doppen. Ook de wethouders Edelman en Laernoes toonden aan, dat Burg. en Weth. zoewel op onderwijsgebied als voor andere maatrege len niet anders konden handelen dan zij gedaan hebben. De heer Laernoes vroeg den heer Var Oorschot of de toestand in andere landen nu zooveel rooskleuriger is als bij ons en vooral stelde hij deze vraag ten opzichte van een land, waartoe de heer Van Oorschot nader staat dan hij. De voorzitter heeft wat het beleid van Burg. en Weth. betreft slechts geantwoord op een vraag van den heer Van Hal, hoe het met het havenbedrijf staat. Uit dit ant woord blijkt, dat nu binnenkort de benoe ming van een directeur tegemoet kan wor den gezien. Heeft deze benoeming eenmaal plaats gehad, dan kunnen wij verder vooruit. In de avondvergadering werden de replie ken op de algemeene beschouwingen gehou den. Het spreekt vanzelf dat geen nieuwe gezichtspunten meer werden geopend. De loofde hij zichzelf plechtig, dat hij, eenmaal terug in Londen, dag en nacht zou werken en niets zou uitgeven dan het strikt nood zakelijke. Ruby zou hem daarbij helpen, dat wist hij en hij zou er zich niet meer voor scha men haar te l^ten zien wie en wat hij werkelijk was. Hij was bang geweest haar te verliezen door te zeggen, dat hij geen geld had. En als zij niet tusschenbeide was gekomen, dan was hij nu geruïneerd Na het souper nam John Dale Rupert apart. Rupert wist, dat een onderhoud onver mijdelijk was het beslissende oogenblik was dus aangebroken. Hij verwachtte een soort strafpredikatie te zullen hooren, een waarschuwing om niet meer te spelen en niet meer te leven boven zijn inkomen, met een beroep op de toekomst. Hij wist, dat zijn vader zich daarbij niet door toorn zou laten leiden, dat hij hem zeer waarschijn lijk zelfs niet zou berispen over het ge beurde. Het tegenovergestelde had hij liever gehad. Het zou gemakkelijker te dragen zijn, dan het zien van een gelaat, waaruit diepe liefde sprak, terwijl toch in de oogen droefheid en ontgoocheling te lezen stond. Tot zijn verwondering raakte de oude Dale het verleden met geen enkel woord aan. Hij vertelde hem alleen, dat sir Regi nald dien ochtend een brief van zijn ban kier had ontvangen, waarvan hij den in houd mededeelde. De chècpie, welke Rupert had verloren, was vervalscht en was door een boodschap penjongen bij de bank aangeboden, wien men 500 in goud en bankbiljetten had uitbetaald. Bij informatie aan het kantoor vanwaar de jongen was uitgezonden, kon men verzekeren, dat een jonge man de chèque had afgegeven en later het geld was komen opvragen, hetwelk hem was overhandigd. Rupert luisterde met een gevoel van op luchting. En hebben ze den persoon gevonden? Dale schudde het hoofd. Nog niet. De zaak is natuurlijk in handen van de politie. De directeur van het kantoor waar de chèque werd afgegeven, beschreef den persoon als een lang, net uitziend jongmensch, met een klein snor retje en, voor zoover hij zich kon herinne ren, een grooten vilten hoed en een lichte overjas. Dale legde hartelijk zijn hand op Ru pert's schouder. Gisterenavond dat oogenblik vond i1 verschrikkelijk had ik het gevoel, dat sir Reginald jou als den vermoedelijken dader beschouwde. Je zult wel begrijpen, dat deze mededeeling van de bank voor mij een groote opluchting is. Rupert lachte eenigszins zenuwachtig. Ik veronderstel, dat het si.* Reginald wel vreemd zal hebben aangedaan, cat ik de chèque verloor, terwijl we dat geld toch zoo noodig hadden. Doch, ziet u, vader, de chèque kwam og eea zeer critiek moment in mijn bezit, juist toen ik ieder oogenblik den uitslag van mijn examen wachtte, ter wijl ik van plan was alles wat ik nog bezat te wagen op het paard, dat favoriet was. Dit geld was echter ook geleend. Ik zie nu in, dat het slecht van mij was zoo te doen en ik schaam me werkelijk. Ik beloof u, dat ik voortaan niet meer zoo dwaas zal zijn. Nu heb ik geld genoeg om mijn studie een poos voort te zetten en.voor geval u om eenig bedrag zoudt verlegen zitten Dale schudde zijn hoofd. Ik ben een man van den ouden stem pel. Ik durf zelfs te zeggen, dat je me mis schien zult uitlachen. Was ik rijk, dan zou ik bij voorkomende gelegenheden misschien wel eens een kleinigheid wagen. Doch we zijn arm en wellicht is het dat, wat me juist zoo trotsch maakt. Houdt het geld voor jezelf, mijn jongen; betaal al je schulden er mee, doch vraag me niet er iets van af te nemen. Ik kan onmogelijk geld aanvaarden, hetwelk je op een dus danige wijze hebt gewonnen. Je had het recht n:et een dergelijk risico op je te ne men aaarom lijkt het mij, dat je ook geen recht had op het geld. Het is nu echter te laat om terug te keeren daarom gebruik het saldo voor jezelf, doch maak er een goed gebruik van met het oog op je welzijn. Rupert boog het hoofd. Hij stond juist op het punt zijn vader alles te vertellen, ook van zyn liefde en verloving met Ruby Strode. Dale onderbrak hem. Ik vrees er voor, dat je zult moeten p. pond ets p. hall pond beginnen met morgenochtendnaar de stad terug te gaan. Het is maar voor een paar dagen, doch daarna kom je weer terug, niet Rupert knikte. Natuurlijk, als het noodig is, ga ik. Ik zie echter niet in, waarom ze me nu nog noodig hebben. Ik heb aan sir Reginald al les verteld wat ik wist. Dale kuchte een beetje zenuwachtig. Sir Reginald heeft je niet noodig, doch de directie van de bank. Bovendien Scotland-Yard heeft de zaak in handen. Ze eischen van je, dat je een nauwkeurige op gaaf doet van je doen en laten op den be- wusten dag, waarop je de chèque ontving en verloon Dit is het minste, wat je onder de gegeven omstandigheden kimt doen, mijn jongen. Want, komt het geld niet erecht, dan zal ik moeten bijspringen. Rupert schudde zijn hoofd en zei niets meer. Opnieuw verloor hij den moed. On geacht het feit, of zijn vader wettelijk aan sprakelijk was of niet, was Rupert er van overtuigd, dat, al zou zulks beteekenen dat alles wat er nog aan bezittingen bestond, door zijn vader zou moeten worden ver kocht om sir Reginald te kunnen betalen, de oude man dit onherroepelijk zou doen tenzij het geld weer terecht kwam. Per slot van rekening had hij slechts gewonnen om toch nog te verliezen. .(Wordt vervolgd).

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 5