■PBH - - - - Doe van 't jaar nog éénmaal goed. Koopt Cr is is-briefkaarten 5 8 11 c. UIT DRAAD EN LUCHT MARKTBERICHTEN WISSELKOERSEN BEURS VAN AMSTERDAM ÜHHH9PI - BggpiM ~r GIRO 186000 Kneuterdijk 20 - DEN HAAG appelenkar an door het slingeren van het motorrijwiel kwam zijn zuster te vallen. De man verloor toen de macht over het stuur, kwam in een sloot terecht en vloog vervolgens tegen eei^ telefoonpaal. Deerlijk gewond werd de man opgenomen en naar een ziekenhuis vervoerd. Daar is hij in den loop van den middag overleden. Zgn zuster bekwam een ernstige hoofdwonde. Bij Zwinderen (Dr.) heeft een ernstig autoon geluk plaats gehad. Een luxe-wagen welke bestuurd werd door den 30-jarigen T. uit Coevorden is tegen een telefoonpaal gere den en in een droge sloot terecht gekomen. De bestuurder was onmiddellijk dood. Maandagavond gaf de machinist van den electrischen trein welke om 12.45 uur te Delft arriveert, aan den stationschef kennis van het feit, dat hij bij den overweg nabij „Het Haantje", een slag had gehoord. Hij had den trein onmiddellijk gestopt, doch er was niets te ontdekken geweest. De politie, die gewaarschuwd was, vond na een ingesteld onderzoek het deerlijk verminkte lijk van een man. Het bleek te zijn een 38-jarige man uit 's-Gravenhage. Ongelukken.d.o or de gladheid. In de hoofdstad heeft de Maandagavond plotseling ingevallen (jzel heel wat ongelukken veroorzaakt. Te zes uur was er reeds geen enkele ambulance auto van den geneeskundigen dienst meer in de remise en moest er, om aan de vele aanvragen om hulpverleening aan men- schen, die door de gladheid gevallen waren, te kunnen voldoen, extra personeel in dienst treden. Gebroken beenen en armen, been- en armfracturen, inwendige kneuzingen en bloedende verwondingen waren er legio en bij dat alles werd er van de rijvaardigheid van de chauffeurs der ambulance-auto's nog het uiterste gevergd, teneinde te voor komen, dat hun wagens weggleden van het goede spoor en zelf verongelukten, of onge lukken veroorzaakten. Tusschen zes en elf uur zijn van het groote aantal gewonden twee oude vrouwen opgenomen in het Tesselschade-ziekenhuis, terwijl twee mannen en een andere man resp. zgn vervoerd naar de kliniek van prof. Brouwer in het Wilhelminagasthuis en naar het ziekenhuis aan de Keizersgracht. Vele min of meer ernstige gevallen zijn voorts behandeld in de zittinglokalen van den geneeskundigen dienst aan het Hen- drick de Keyserplein en aan de Wester- markt, alsmede in de ziekenhuizen. Ook het rijverkeer had het zooals reeds gezegd erg te kwaad wederzijd- sche botsingen konden niet uitblijven, bo vendien kwamen een paar wagens, resp. aan de De Ruyterkade en aan de Nicolaas Wit- senkade, boven het water te hangen, ge lukkig zonder ernstige gevolgen voor de in zittenden. Ook in den nacht van Maandag op Dins dag, 2en Kerstdag, is de geneeskundige dienst met extra ploegen in de weer ge weest en is een groot aantal personen be handeld, van wie ook enkelen, die een her senschudding, gebroken ledematen of een ernstige fractuur hadden gekregen, in de ziekenhuizen opgenomen. Ook op dezen tweeden feestdag liet het zich aanzien, dat er nog verscheidene ongelukken zouden gebeuren het plaveisel was overal nog spiegelglad, ofschoon langzamerhand al wat de bewoners der hoofdstad aan asch be schikbaar hadden, voor de buitendeuren was uitgestrooid. Daarnevens had de dienst der stadsreini ging reeds extra maatregelen genomen. Een twaalftal zgn. strooiauto's, die voorzien zijn van roteerende strooiapparaten, hebben onophoudelijk, ook des nachts en op den 2en Kerstdag, lagen zand en zout, het eer ste middel om het plaveisel ruw te maken en het tweede om het ijs te doen smelten, over de rijwegen uitgestort. Bovendien wa ren honderd man personeel in dienst geno men om de brughellingen en de bochten uit de hand te bestrooien. Een dergelgken toe stand heeft men te Amsterdam in geen ja ren meegemaakt. Telefoon en ijsmisère. Amsterdam is dit jaar met Kerstmis wel zwaar getroffen. Door den neervallenden regen tijdens een temperatuur onder het vriespunt, zijn de straten van Rotterdam in den avond van den lsten Kerstdag buitengewoon glad ge worden en vele ongelukken zijn daarvan het gevolg geworden. De geneeskundige dienst heeft tal van deze slachtoffers, die voor het meerendeel gebroken armen en beenen bekomen hadden, naar de zieken huizen overgebracht, waar zij behandeld zijn. Enkele ernstige gevallen, voor het mee rendeel reeds bejaarde menschen, zijn ter verpleging opgenomen. Onder de slachtoffers bevindt zich de bekende voordrachtkunstenaar Jac. van Elsacker, die door de gladheid is gevallen en een arm heeft gebroken. Ook te 's-Gravenhage heeft een groot aantal ongelukken door de gladheid plaats gevonden. De geneeskundige dienst werd herhaaldelijk gealarmeerd voon ongevallen en heeft een groot aantal personen, die ge vallen waren, moeten behandelen. Meer dan 40 keer is de dienst uitgereden om hulp te verleenen. Gelukkig waren de meeste ge vallen van minder ernstigen- aard, zoodat meestal mu een behandeling aan den cen- tralen post volstaan kon worden. In 12 ge vallen was de toestand van de gewonden echter van dien aard, dat overbrenging naar een ziegenhuis noodzakelijk was. Een straatdief. Zater dagavond liep een bewoonster van het Wilhelminapark te Utrecht door de Stirum- straat, toen zij op den schouder werd ge tikt door een man, die haar achterop kwam en een rijwiel aan de hand meevoer de. Toen de dame, die een taschje in de hand bg zich droeg, omkeek, ontrukte de man op hetzelfde oogenblik haar taschje, sprong er vliegensvlug mee op zijn fiets en reed als een pgl uit den boog weg. De dame, die natuurlijk hevig geschrokken was, riep wel luidkeels om hulp, maar toen men toeschoot, was de dader al lang uit het gezicht verdwenen. Het haar ontstolen taschje bevatte ongeveer zestig gulden. Op het moment van de roof was, behalve de man die haar op de schouder tikte, niemand in de straat aanwezig. Een woesteling. Terwgl het geheeïe gezin om de tafel was gezeten kwam 's -avonds een vroegere kostganger de woning binnen van de wed. De V. te Rijperkerk. De man was gewapend met een bijl en onder het uiten van bedreigingen zwaaide hg daarmede in het rond en wilde de huisgenooten te lijf gaan. Deze namen overhaast de vlucht en zochten bij de buren een veilig heenkomen. Men waarschuwde de politie, die onmiddellijk ter plaatse was. De veldwachter slaagde erin den woesteling te overmeesteren en hem den bijl afhandig te maken. De vroege kostganger, L. v. D., die thans in Bergum woont, is nog kostgeld schuldig aan de wed. De V. In afwachting van be taling had de vrouw een gouden horloge in onderpand genomen. De aanvaller trachtte dit nu terug te krijgen. De politie heeft proces-verbaal tegen den woesteling opge maakt. De Fransehe koop- va a r d ij. In de „Petit Parisien" slaakt oud-minister Rio een noodkreet naar aanleiding van het bedreigde voortbestaan van de Fransehe koopvaardij. Van de han delsvloot ter wereld, groot 68 millioen ton zgn bijna 11 millioen opgelegd. Het per centage op de Fransehe vloot bedraagt 27. Met betrekking tot het vorige jaar is de toestand van die vloot er nog op achter uit gegaan. Rio verklaarde dit uit de devaluatie van talrijke buitenlandsche deviezen, wat voor al voor de Engelschen en de Scandinaviërs een premie beduidt. Ten tweede offert de Fransehe douane politiek de maritieme industrie aan de andere takken van be drijf en landbouw op. In de derde plaats wordt de Fransehe koopvaardij belemmerd door sociale zaken van een omvang, dien de concurrenten niet zouden kennen. Ten slotte genieten van de 3.223.443 ton, die de Fransehe handelsvloot telt, 73.5 pCt. geen enkele subsidie in tegenstelling met den steun, dien de andere vloten krijgen. De vrouwen in de Turk- sche trams. Een van de laatste sporen van het onderscheid tusschen de mannen en de vrouwen in Turkge zal eerst daags vervallen. Het stadsbestuur van Stamboel heeft het besluit genomen, dat het reglement in de tramwagens afschaft, waarbij de dames van de heeren gescheiden plaats moesten nemen op de eerste banken, achter een gordijn. Een zelfde bepaling werd vroeger toege past in de schepen en de treinen, maar was ook in verval geraakt sedert de hervormin gen zgn ingetreden. De volledige zonsver duistering in Australië. Op 15 Januari 1934 zullen Amerikaansche, Engelsche, Russische en Japansche sterren kundigen uit Jokosoeka vertrekken, aan boord van de „Kosoega", een Japansch koopvaardijschip, om zich naar de eilanden Moriock en Losap, in de Caroline-groep, te begeven, waar zij de volledige zonsverduis tering van 14 Februari zullen waarnemen. Het observatorium te Tokio werkt nu voor hen aan een bijzonder fotografisch materieel, voor het verschijnsel, dat slechts 2 minuten en 5 seconden zal duren. De zending zal trachten de theorie van Ein stein betreffende de relativiteit na te gaan. Slechts over een twintig jaar zullen zich opnieuw even gunstige voorwaarden van waarneming voordoen. Het schip zal voor twee maanden mondvoorraad medenemen, want het eiland Moriock is heelemaal on bewoond, terwijl op 't eiland Losap slechts 300 inboorlingen leven. Sinaasappelen en de vorst. De Spaansche regeering heeft de maatregelen genomen, welke noodzake lijk zgn om te kunnen vaststellen, of de sinaasappelen schade hebben geleden ten gevolge van de hevige koude der laatste dagen, en om de volkomen gezondheid te verzekeren van het genoemde fruit, dat voortaan zal worden uitgevoerd. De Spaan sche regeering gelastte de volkomen stil legging van het plukken, zoodra de lage temperatuur zich begon te doen gevoelen, en deze maatregel zal duren tot op het oogenblik, waarop de resultaten van ge noemd onderzoek bekend zullen zijn. De sinaasappelen, welke men thans uitvoert, zijn geoogst vóór de dagen van de koude, waarvan hierboven sprake is. Heliumwinning De boraxhoudende damp- en gaszuilen in het vulkaangebied van Sarderello, welke thans reeds ten deele worden aangewend voor de boraxwinning, anderdeels worden omge zet in electrische energie, kunnen, naar V.D. uit Rome meldt, thans ook wordtin dienstbaar gemaakt aan de winning van helium. De eerste geslaagde proeven, wel ke door senator Conti zijn genomen, zulleu de productie op goedkoope schaal mogelijs maken. Tot nu toe kon helium slechts in Amerika worden geproduceerd. Senator Conti is door Mussolini ontvangen. Lawine in Beneden Oostenrijk. De plaats Schwarzau in Beneden Oostenrijk is door een lawine geheel van de buitenwereld geïsoleerd. De bergingswerkzaamheden worden bemoei lijkt door nieuwe lawines. De plaats is slechts draadloos te bereiken. Den bewo ners is draadloos medegedeeld, dat de ber gingswerkzaamheden reeds zgn ingeleid. Men kan koffiedik, net als theebladeren, gebruiken om op het karpet te strooien om te voorkomen, dat het stof al te veel op waait, wanneer wg het karpet schuieren. EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Bij den aan vang van de vergadering der Eerste Ka mer heeft de voorzitter hedenmiddag de volgende woorden gesproken „Een ontzettende ramp heeft Zaterdag 11. Frankrijk getroffen, een ramp van zoo grooten omvang, dat eenige honderden dooden en gewonden er bij zijn betrokken. Ik houd er mij van overtuigd, ik weet, de tolk te zijn van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, wanneer ik verklaar dat zij met innig leedwezen kennis heeft genomen van het onheil, tengevolge waarvan een bevriende natie aan den vooravond van Kerstmis in diepen rouw is gedompeld." De minister van buitenlandsche zaken sloot zich namens de regeering bij deze woorden aan en zeide o.a. dat de omvang van de deelneming aan deze ontzettende treinramp gewekt allerwege in Nederland evenredig is aan het leed dat door die ramp werd veroorzaakt. Zonder stemming werden vervolgens een aantal wetsontwerpen aangenomen, waar onder het wetsontwerp betreffende de landbouwcrisiswet 1934 en de machtiging tot tijdelijke afwijking van de overeen komst 1930 met de Ned. Spoorwegen.. MINISTER COLIJN LICHT ONGESTELD. 's-GRAVENHAGE. C.B.) -Wegens lich te ongesteldheid van den minister-presi dent werd de gewone ministerraad heden ochtend gepresideerd door den minister van Justitie en was hedenmiddag in de Eerste Kamer de minister van Financiën aanwezig om hem te vervangen bij de be handeling van een twee-tal kleine wets ontwerpen op het departement van Kolo niën betrekking hebbende. Naar wij vernemen, hoopt de minister president morgen in de Kamer aanwezig te zijn bij de behandeling van het wetsont werp tot korting op de Indische pensioe nen, VERBODEN GESCHRIFTEN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) De minister van Defensie heeft onder de verboden ge schriften doen opnemen het tweemaal per maand verschijnende tijdschrift „Vredes tijd" orgaan van de Jongeren Vredesactie en het ongeregeld verschijnende tijdschrift „Stormklok", strgdorgaan van de J.V.A. DE BRAND IN DE TELEFOON CENTRALE. AMSTERDAM (V. D;) Inzake het geval van den brand in de telefooncentrale aan de Spuistraat hebben zich tot nu toe geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan, die den sluier zouden kunnen oplichten, welke nog op dit geheimzinnig gebeuren iigt. Wel wordt door de deskundigen nog steeds het standpunt ingenomen dat er van kortslui ting geen sprake kan zijn. De monteur, die zich op vermoeden van brandstichting in arrest bevindt, bleef ook gistermorgen, toen hij opnieuw gehoord werd door den commis saris van het bureau Warmoesstraat, den heer L. Hoogenboom, hardnekkig ontken nen dat hij, op welke wijze dan ook, schul dig .si Het onderzoek in deze zaak wordt inmiddels voortgezeter zal daarbg ook veel afhangen van het feit, welk standpunt door de justitie, na het op hedenmorgen van deze zijde vastgestelde verhoor van den arrestant en nadat kennismaking van de processen-verbaal, die op dit geval betrek king hebben, zal worden ingenomen. AMSTERDAM (V. D.) De officier van justitie heeft vanmiddag te ruim 3 uur den monteur W., verdacht van brandstichting in de telefooncentrale, in vrijheid gesteld. De aanwijzingen waren niet sterk genoeg om de zaak naar den rechter-commissaris te verwijzen. BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. 's-GRAVENHAGE. (C.B.) Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft op 20 dezer de voorzitter van de interdepartementale commissie inzake de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, mr. dr. K. J. Frederiks een ontwerp van de wet met bijbehoorende memorie van toelichting aan de minister van Binnenlandsche Zaken aangeboden DE TERUGREIS VAN DE PELIKAAN. AMSTERDAM. (V. D.) De Pelikaan is heden 10.30 uur (Gr.T.) te Rangoon geland en om 11.20 uur weer vandaar vertrokken. MED AN. (Aneta). Toen het retourvlieg tuig de Pelikaan op het vliegterrein alhier in de morgenuren neerstreek, na de eerste étappe op de terugreis naar Holland, was een duizendkoppig publiek aanwezig, dat de vliegers met ontzaggelijk enthousiasme begroette. De bemanning werd door ver schillende personen toegesproken, o.a. door den heer Bitter, voorzitter van de Deli- plantervereeniging en den gouverneur van Sumatra's Oostkust, jhr. Van Suchtelen. Door den inspecteur der P. T. T. werd voorlezing gedaan van een telegram van den directeur-generaal der P. T. T. in Ne derland, waarin deze de beste wenschen uitsprak voor een behouden terugreis. DE NIEUWE VLOOTVOOGD IN INDIË 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Z.K.H. de Prins heeft heden den nieuwen vlootvoogd in Ned.-Indië, schout-brj-nacht M. H. van Dullen in particuliere audiëntie ontvangen. INBRAAK. AMERSFOORT. (V.D.) Door verbreking van een ruit hebben ongewenschte bezoe kers zich Dinsdagavond toegang weten te verschaffen tot de bakkerij van den heer Van Beek aan den Woestrjgerweg alhier. Behalve een geldkistj-, inhoudende 150, worden nog vermist eenige koopcontracten en andere waardepapieren. De politie stelt een onderzoen: in. DE ROOFOVERVAL TE WATERINGEN 's-GRAVENHAGE. (C. B.) De 27-jarige varensgezel H. Z. en de 27-jarige koopman H. L. W. G. zijn door de rechtbank alhier veroordeeld resp. tot 8 en 5 jaar gevange nisstraf. Eerstgenoemde wegens den in den nacht van 21 op 22 Mei gepleegden roof overval te Wateringen G. wegens uitlok king van dit misdrijf. In hooger beroep heeft het gerechtshof te 's-Gravenhage met verbetering van de gronden het vonnis ten aanzien van Z. bevestigd en G. veroordeeld tot 4 jaar en 10 maanden gevangenisstraf. ONGELUKKEN. LUTTERADE (V. D.) Zaterdagmorgen is de assistent-ladingmeester Vaassen, afkom stig uit Meersen, op het spoorwegemplace ment van de Staatsmijn te Lutterade tus schen de buffers van twee wrgens begneld geraakt en met zware verwondingen opge nomen. Hij is aan de bekomen verwondingen later overleden. DE SPOORWEGRAMP. PARIJS. (V.D.) Een jonge reserve-offi cier, die zijn pas ondergane emoties nog nauwelijks te boven was, gaf de volgende bijzonderheden omtrent hetgeen hij gezien had van de catastrophe „Onze trein, dat wil zeggen de veronge lukte trein", aldus de jonge officier, „zat propvol reizigers. Daarom stond ik in een der zijgangen van een wagon 2e klasse. Ik rookte rustig een sigaret toen ik even voor Lagny voelde, dat mijn wagen ont spoorde. Hij reed nog even door, misschien tien meter en sloeg toen naar links om. Ik lag languit op den vloer van de zijgang met een ruit van een portier boven op mijn hoofd. Niet zonder pijn slaagde ik er in de ruit te breken en zonder te veel snijwonden kon ik mij uit den wagen werken. Wat ik toen zag was een vreeselgk schouwspel. Onze wagon was bijna geheel vernield. Van alle kanten klonken in den nacht de hartverscheurende kreten van de slachtoffers. De twee achter ons rijdende wagons waren niet meer dan één onherken bare hoop verwrongen ijzer en versplinterde stukken hout. Hier en daar scheen een roodachtige gloed van beginnende branden door den gskouden mist, Een aanblik als van de hel Onze zegsman beëindigde zijn verhaal met de mededeeling, dat hg zich, toen hij zelf gered was, onmiddellijk aansloot bij hen, die trachtten andere passagiers te hel pen. DE VEROORDEELING VAN VAN DER LUBBE. BERLIJN. (V.D. In opdracht van de regeering te Den Haag, heeft de Nederi. gezant te Berlijn, graaf van Limburg Stirum, den minister van Buitenlandsche Zaken, baron von Neurath, een schrijven doen toekomen, waarin hij de rijksregee- ring verzoekt de tegen van der Lubbe uit gesproken doodstraf in een mildere strat të wijzigen, aangezien de Duitsche straf wet voor het door van der Lubbe gepleeg de delict de doodstraf niet eischt, toen Vaa der Lubbe zijn daad beging. EEN REDE VAN HERRIOT. PARIJS. (V. D.) Herriot heeft Zondag jl. een politieke en economische rede gehou den over de betaling der Fransehe oorlogs schulden, de kwestie waarop in 1932 zijn kabinet is gevallen. Herriot verklaarde dat Frankrijk zich door zijn houding isoleerde en in een gevaarlijke positie kwam. Hij wees er op dat Frankrijk bij een conflict den steun noodig zou kunnen krijgen van de een of andere mogendheid. EEN SNEEUWSTORM. NEW-YORK. (V. D.) Boven het gi^ut ste deel van de Noordelijke helft der Ver. Staten heeft gisteren een sneeuwstorm ge woed, waardoor op vele plaatsen het ver keer is lamgelegd en waardoor het lijden der armstcn en duizenden werkloozen ten zeerste wordt verergerd. Boven de stad New-York en de N.O. staten woedde ,een storm, terwijl tevens een groote hoeveel heid sneeuw viel.. In de staten Washington, Oregon en Idaho kwam het tot overstroomingen en moest het spoorwegverkeer worden ge staakt, In totaal worden uit deze staten 23 dooden gemeld. Ook bijna het geheele vliegverkeer moest worden gestaakt. Tien duizend werkloozen zijn aan het sneeuw ruimen gezet. GOESCHE MARKT. 27 December 1933. Wegens de feestdagen geen noteering van graan. Eieren 3.50 per 100 stuks, per 25 stuks 0.87% prijs voor particulieren 4% cent per stuk Eendeieren 3.50 per 100 Poel je-eieren 2 per 100 stuks. Boter per K.G. 1.60, per K.G. 0.80 prijs voor particulieren 0.90 per 5 ons. Fabrieksboter 0.90, afwijkende boter 0.60. Aanvoer eieren V.P.Z. 5650. Prijs 3.70 per 100 stuks. Noteering handelaren Boter 0.75 per pond. Groote eieren 3.50 poelje-eieren 2 per 100 stuks. AARDAPPELMARKT AMSTERDAM. 27 December 1833. Zeeuwsche bonte 4.104.50 idem blauwe 4.104.50 eigenheimers 3.25 3.50 Bevelanders 3.303.50, Geen aanvoer. VEEMARKT AMSTERDAM. 27 December 1933. Aanvoer 350 vette koeien le kwaliteit 5161 ct., 2e kwaliteit 4854 ct., 3e kwa liteit 4246 ct. per KG. slachtgewicht43 melk- en kalfkoeien per stuk 155200; 350 vette kalveren le kwaliteit 4856 ct., 2e kwaliteit 4046 ct., 3e kwaliteit 3036 ct. per levend gewicht 34 nuchtere kalve ren per stuk 510 607 varkens vleeschvarkens van 90110 KG. 4445 ct., zware varkens 4344 ct., vette varkens 42 43 ct. per KG. slachtgewicht7 paarden. Aangevoerd 5 wagons geslachte runde ren uit Denemarken. OverzichtRunderen kleine aanvoer, handel stug, door hooge vraag prijzen ge lijk aan vorige week, enkele iets hooger. Vette kalveren groote aanvoer, sleepende handel, lage prijzen. Varkens matige aan voer, handel kalm, prijshoudend. VEEMARKT ROTTERDAM. 27 December 1933. Aanvoer128 paarden, 1 veulen, 1300 magere runderen, 322 vette runderen, 320 vette kalveren, 683 nuchtere kalveren, 82 graskalveren, 361 schapen of lammeren, 540 varkens, 6 biggen, 13 bokken of geiten. Prijzen per Kilo Vette koeien 5661, 50—52, 35—40 ct. ossen 52—56, 42—47, 34—38 ct. stieren 50—52, 4246, 37—39 ct., kalveren 8595 ct., 6575, 4555 ct.; schapen 37, 34, 30 ct. lammeren 38, 34, 30 ct. varkens 38, 36, 34 ct.exportvarkens 32, 30 ct. Prijzen per stuk van mager vee Melkkoeien 250, 200, 150 stieren 260, 200, 150 graskalveren 55, 40, 25 paar den 150, 130, 90 slachtpaarden 40, "6, 32 fok nuchtere kalveren 11, 9, 7 slacht nuchtere kalveren 18, 14. 10 kalfkoeien 260, 210, 160 pinken 90, 70, 45. Noteering van heden, 27 December, des nam. 3 uur (officieel) Londen 8.13% Berlijn 59.34 Parijs 9.75 Brussel 34.58% Zwitserland 48.12 New-York 1.58%. Amsterdam, 27 December, 3 uur. De storing in het Amsterdamsch tele foonnet was hedenmiddag op de Effecten beurs duidelijk merkbaar. De nissen, waar de banken, makelaars en handelaars hun telefoon hebben, waren zoo goed als geheel verlaten en het was een komen en gaan naar de Vereen, van den Effectenhandel, die enkele lijnen tot haar beschikking had. Bovendien was de drukte in de hall veel grooter, daar de banken en handelaren de koersen per looper lieten overbrengen. Ook waren verschillende particulieren aanwe zig. De handel werd door een en ander ge remd, doch men dient niet te vergeten, dat gedurende de laatste dagen van het jaar de ondernemingslust toch niet groot is. Er ging vandaag dan ook bijna in het geheel niets om en de hoeken, waar de toonaan gevende fondsen verhandeld werden, waren nauwelijks te vinden. In Rubberaandeelen bestond eenige belangstelling. Amsterdam rubbers schommelden rondom 100. Tabak ken en Suikerwaarden waren prijshoudend, evenals Scheepvaartaandeelen. Daarente gen golden Petroleumwaarden fractioneel lager. Aku's lagen gedrukt. Philips en Unilevers bleven op peil. De Amerikaan- schte fondsen waren gedrukt. De nieuwe maatregelen van Roosevelt hebben de on zekerheid inzake de vooruitzichten van den dollar nog versterkt, hetgeen zich in de effectenkoersen weerspiegelt. De Duitsche Obligates kwamen hooger. De Nederi. Be leggingsfondsen waren vast,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3