NOOTJES RUDÏ VSILIS GEMENGD NIEUWS B\j de K.L.M. is bericht ontvangen, dat de „Pelikaan" op den terugweg naar Ne derland te 1.35 Amsterdamsche tijd te Me- dan is aangekomen en om 2.30 uur uit Me- dan is vertrokken, Op verschillende plaatsen in ons land werden gisteren de ijsbanen weder ge opend. Hoewel het slechts zeer matig had gevroren was het ijs nog in zoodanige con ditie dat het goed berijdbaar was. De trawler „Eggendorf", uit Cuxhafen heeft 68 man van het aan de Noordkust van Noorwegen estrande vaartuig van de Noorsche kustwacht „Fritjof Nansen" aart boord genomen en gered, Gedurende de Kerstdagen zijn in de Ver. Staten in totaal 300 personen een geweld- dadigen dood gestorven. Bij een hevigen sneeuwstorm is een schoener nabij de kust van New Foundland vergaan. De geheele bemanning, bestaande uit 9 personen, kwam om het leven. De leider der Armeensche kerk in de Ver. Staten is Zondag tijdens een kerk dienst door moordenaarshanden gevallen. De priester werd door 4 personen met een geweldig slagersmes overvallen, Toen in het dorp Tunauan in de Philip- pg'nen in de Nachtmis de lichten op het altaar plotseling werden ontstoken meen den de geloovigen, dat brand uitbrak. Daar door ontstond een paniek. Allen drongen naar de uitgangen. In het gedrang zijn l personen om het leven gekomen. In het Noordelijk deel van Idaho, Was hington en West Oregon zijn door groote overstroomingen tientallen steden over stroomd. Er zijn duizenden menschen dak loos, terwijl 12 personen om het leven zgn gekomen. richt om den ter dood veroordeelden Mari- nus van der Lubbe gratie te verleenen. De familieleden zijn Marinus' broeder J. van der Lubbe, zijn halfzuster J. P. A. M. SjardijnPeute, zijn halfbroers J. P. A. M. Peute, P. A. Peute, Fr. Peute en zijn zwa ger Jac. Sjardijn. In het request zegt mr. Stomps o.m., dat het ongeluk, dat Van der Lubbe in zijn kinderjaren trof en waardoor hg half blind werd, hem achteruitstelde en zijn leven verbitterd heeft. Verder beroept de heer Stomps zich op den ouden rechtsregel, dat geen straf mag worden toegepast, die niet berust op een wet, die reeds bestond vóór het misdrijf werd gepleegd (nulla poena sine previa lege). Dit is hier, zooals men weet, het geval, daar de wet krachtens welke Van der Lubbe is veroordeeld, pas na den Rijksdagbrand tot stand kwam. Tenslotte wijst mr. Stomps aan, dat Van der Lubbe geen Duitscher is en dus als vreemdeling heeft terecht gestaan. DE DUITSCHE PERS IS ONTEVREDEN. „Wanneer het vonnis in het Rijksaag- brandproces zou zijn geveld volgens hec ware recht, dat in het nieuwe Duitschland weer behoort te elden en dat wortelt in de gevoelens van het volk, dan zou het anders hebben geluid", betoogt de „Nationalsozi- alistische Parteikorrespondenz" in haar commentaar op de uitspraak van Leipzig, die zij bestempelt als „een vonnis, dat vol gens het rechtsgevoel van het volk een volkomen onjuist vonnis is." Het partijorgaan verklaart verder, dat het eenige positieve resultaat van het pro ces voor het Duitsche volk is, dat de las terlijke aantijgingen der „gruwelpropagan da" op indrukwekkende wijze zijn weerlegd. Des te meer zal het Duitsche volk verrast zijn door de vrijspraak van Torgler en van de buitenlandsche agitatoren, aangezien in de diverse stadia van het proces steeds weer de omvang van het bolsjewistische gevaar duidelijk is gebleken. De Berlijnsche avondbladen zijn het er algemeen over eens, dat de vrijspraak van Torgler en de Bulgaren in geen enkel op zicht een weerlegging beteekent van de opvatting, dat de communistische partij heeft getracht, een gewapenden opstand te ontketenen. De „Lokal Anzeiger" verklaart, dat de strijd om de aanstichters van 'en de mede plichtigen aan den Rijksdagbrand zal wor den voortgezet. Torgler, die aldus het blad dank zij een leemte in de wet op juridische gronden moest worden vrijge sproken, blijft als vijand van den staat en hoogverrader althans in een politiek op zicht in staat van beschuldiging. De „Berliner Börsen-Zeitung"Voor het Duitsche volk blijven de schuld en mede plichtigheid van alle verdachten ook thans onverzwakt vaststaan. De „Berliner Börsen-Courier" prijst het rijksgerechtshof wegens „de onwankelbare onpartijdige zakelijkheid, waardoor het hof zich heeft laten leiden. De „Völkischer Beobachter" zegt, dat de opvattingen van het Duitsche volk met be trekking tot „het onjuiste vonnis van Leip zig" ongetwijfeld overeen zullen stemmen met de meening van de „Nationalsozialis- tische Parteikorrespondenz", voor zoover het gezonde rechtsgevoel van het volk nog niet volkomen is verdwenen. Wij zijn er van overtuigd, aldus het blad, dat het natio- naal-socialistische Duitschland dit vonnis niet zal aanvaarden zonder tevens gevolg trekkingen te maken in zake de regeling van toestanden in de rechtspraak, die een dergelijke procesvoering mogelijk maken. JJan Jansen, (f) Hij stak zijn rechterarm uit en fietste toen een linkerzijweg in. (Den chauffeur trof waar schijnlijk geen schu'd). Het zal zeer spoedig de vereischte conclu sies weten te trekken en een einde weten te maken aan toestanden, waardoor aan de successen der nationaal-socialisten af breuk wordt gedaan. EEN TOESPRAAK TOT DE DUITSCHERS IN HET BUITENLAND. Via alle Duitsche en eenige Zuid-Ame- rikaansche zenders heeft minister Hess Zondag een toespraak gehouden tot de Duitschers in het buitenland. „Nog nooit heeft het Duitsche volk zoo in den geest van het ware socialisme aaneengegord ge staan als bij de groote steunverleening voor den winter, welke den ergsten nood en de grootste ellende lenigt." De minister dankte de Duitschers in het buitenland voor hun medewerking en merkte op, dat het Kerstfeest het feest des vredes, gele genheid biedt nogmaals tegenover iedereen den wil tot vrede van Adolf Hitler en het nieuwe Duitschland duidelijk te maken. Het eerste doel van den leider is Duitsch land en Europa een waarachtigen vrede te verzekeren, daar een nieuwe oorlog een bolsjewistischen chaos en het einde van de beschaving, misschien zelfs tot ver buiten de grenzen van Europa zou beteekenen. BELGISCH BURGEMEESTER UIT ZIJN AMBT ONTZET. De burgemeester van Maldeghem (Oost- Vlaanderen), Delille, is wegens zijn anti- Belgische houding van zijn functie onthe ven. Delille maakte deel uit van de Vlaamsch- nationalistische partij, doch behoorde niet tot de fractie der fronters, daar hg op een afzonderlijke lijst tot lid van de Kamer was gekozen. Bij zijn benoeming tot burge meester had hij zich schriftelijk verplicht alle Belgische wetten te doen eerbiedigen. In den laatsten tijd en vooral bij de debat ten in de Kamer over de nationale verde diging, toonde hg weinig eerbied voor de eenheid van het land en zijn woorden wer den als anti-nationaal beschouwd. Zijn ont slag als burgemeester is pas bekendge maakt na de verdaging van het parlement, om een interpellatie van de fronters of van Delille te vermijden. HET POLITIE-SCHANDAAL IN BELGIË Enkele dagen is het stil geweest in de Brusselsche olie-affaire. Zelfs werden enke le personen uit de gevangenis ontslagen de Antwerpsche politie-inspecteur Vanden- berghe, die slechts kleine bedragen ontving, werd in hooger beroep vrijgelaten, en de zwager van den hoofdcommissaris van po litie van de stad Leuven wordt thans ook niet langer in hechtenis gehouden. De hoofdcommissaris van Leuven, Gilbert, werd echter met den ouden heer Pauwels geconfronteerd en daarna werd zijn aan houding bekrachtigd. Inmiddels is weer een andere aanhouding gevolgd, meldt „de Tel." Wij hebben de vo rige week bericht, dat de onderdirecteur van het ministerie van nijverheid en arbeid Lejeune in verband met den lintjeszwendel het lot der politie-commissarissen heeft ge deeld. Een tweede ambtenaar van bedoeld ministerie, de sous-chef Frans Willems, was ook lar.g ondervraagd en kon aanvankelijk vrij uit gaan. Door de rechters van instructie werd het onderzoek voortgezet en nieuwe documen ten werden gevonden, waaruit de schuld van Frans Willems duidelijk bleek. Zater dag moest hij opnieuw voor den rechter van instructie verschijnen met het gevolg dat ook te zijnen laste een aanhoudings bevel werd uitgevaardigd, daar hij beschul digd wordt van ambtsmisbruik en oplich terij. Frans Willems was bevriend met den gewezen polit e-commissaris Pauwels, die dikwijls bezoeken bij hem aflegde en zelden zonder gevulde handen. Evenals zijn colle ga Lejeune kreeg hij ook talrijke geschen ken, terwijl het tot dusver nog niet vast staat of hij ook geen geld ontving. Hij maakte zich verdienstelijk door bg bet uit oefenen van zijn ambt olie en benzine van de firma Pauwels aan te bevelen. Boven dien maakte hij aan sommige vrienden van den gewezen politiecommissaris wijs, dat hg ze aan eereteekenen kon helpen. Of schoon dit buiten zijn bevoegdheid lag, blijkt hg biervoor toch geschenken aan vaard te hebben. Dit zou dan ook de reden zijn, waarom hg ook van oplichterij wordt beschuldigd. Zondagavond werd de instructie betref fende de twee ambtenaren Lejeune en Wil lems gesloten en beiden werden vrijgelaten. KERSTCONGRES DER BELGISCHE SOCIAAL-DEMOCRATEN. Het Kerstcongres der Belgische sociaal- democratie is geheel aan het plan-De Man gewijd geweest. Dit plan, dat zijn ontwerper „een oor logsverklaring aan het kapitalistische re gime" noemde en dat, naar hij er aan toe voegde, voor de socialisten de beteekems van eer eed heeft, beoogt de nationalisatie van de banken en van die takken van nij verheid, die van algemeen belang zijn, zoo als de kolenmijnen, de electriciteitsbe drijven enz. Na een langdurige discussie, waarbij slechts enkele stemmen tegen het plan om gingen, terwijl de groote meerderheid der sprekers het als een nieuw socialistisch evangelie begroette, werd er een motie aangenomen, waarin het congres de richt snoeren van het plan-De Man, dat „plan van den arbeid" wordt geheeten, tot- de zijne maakt, en het bureau van sociale stu die met de practische uitwerking van het plan belast. Kennelijk voor de christen democraten bestemd is de zinsnede, waar in de motie een beroep doet, „niet alleen op de -rbeidersklasse, maar op alle klas sen der bevolking, die onder den huidigen economischen nood te lijden hebben en op alle menschen van goeden wil, zonder onderscheid van partij en geloof", om een gemeenscappelijke actie tot verwezenlij king van het plan-De Man te beginnen. Ten slotte verklaart het congres in deze motie, „dat het geenerlei deelneming aan een regeering in overweging zal nemen, die bet plan van den arbeid niet als haar programma aanvaardt". Na de stemming over deze motie, die met vrijwel algemeene stemmen werd aan genomen, verklaarde de partijleider, de heer Vandervelde, dat de socialistische partij met dit plan van den arbeid haar candidatuur voor de regeering stelt. „Wij staan op een keerpunt in de geschiedenis van het Belgisch socialisme" riep spreker uit. Reuter meldt nog, dat namens de aan wezige Nederlandsche afgevaardigde dr. Wibaut het congres begroette. DE FRANSCH-ENGELSCHE BESPREKINGEN. De „Temps" wijdt een beschouwing aan de Fransch-Engelsche onderhandelingen ter gelegenheid van het bezoek van den Engel- schen minister Simon. Het blad beschouwt dit bezoek als zuiver informatoir en parti culier en zegt dan, dat slechts in het kader van Genève de groote problemen zouden kunnen worden opgelost, die den vrede en de ontwapening betreffen. Men moet den moed hebben, onder alle omstandigheden de politiek van Genève door te voeren. Wat de houding van Engeland inzake de Duitsche bewapeningseischen betreft, heeft het be zoek van Simon natuurlijk niet tot een preciseering kunnen leiden. De Engelsche regeering wenscht Duitschland weer aan de conferentietafel te brengén. Zij blijft 'n afwachtende houding aannemen en bindt zich in geen enkel opzicht. Het „Journal des Débats" is ontstemd over het verloop der Fransch-Engelsche besprekingen. De bewering, dat het gezag van den Volkenbond onverminderd bewaard moet blijven, heeft geen beteekenis. Want eenerzijds zijn de kansen op overeenstem ming op het oogenblik gelijk nul en boven dien heeft men te Parijs en te Londen in het geheel niet dezelfde opvatting over het karakter van den Volkenbond. De Engel- schen willen de herziening der vredesver dragen gemakkelijker maken. Zoolang de Engelsch-Fransche onderhandelingen over deze zeer belangrijke punten vaag blijven, zal men niets kunnen doen. De „Notre Temps" schrijftFrankrijk mag zich niet beperken tot een zuiver ne gatieve houding en Duitschland iedere be wapening verbieden. De Fransch-Duitsche toenadering moet worden gezocht in het kader van een Europeesch ontwapenings- accoord. RADIOREDE VAN KONING GEORGE. De koning van Engeland heeft in een uitvoerige radiorede bedankt voor de tal rijke blijken van toegenegenheid, die hem ter gelegenheid van Kerstdag en Nieuw jaar toegezonden zijn uit alle deelen van het Britsche rijk. Ondanks de heerschende onzekerheid en de vele beslommeringen van het oogenblik, verklaarde koning George, heeft het afge- loopen jaar ons toch een heel eind verder gebracht op den weg naar volledig econo misch herstel en de internationale gezond heid, al is het dan ook heel langzaam. Dit is hoopvol voor de toekomst. Het voornaamste verschijnsel, dat vol gens den Engelschen koning vast te stellen was in den jongsten tijd, is het groeien van den goeden wil in de politiek en in de inter nationale verhoudingen. KERSTBOODSCHAP VAN PRESIDENT ROOSEVELT. President Roosevelt heeft een Kerstbood schap gepubliceerd waarbij, naar Reuter meldde, het burgerschap wordt tc uggege- ven aan 1500 personen, veroordeeld wegens het zich openlijk verzetten tegen de deel neming van de Ver. Staten aan den groo- ten oorlog of het zich onttrekken aan den militairen dienst. V. D. meldt nog dat Roosevelt in zijn boodschap voor de toekomst een pleidooi heeft gehouden voor naastenliefde. Hij betuigde zijn dankbaarheid aan de duizenden, oie hem Kerstgroeten hebben gezonden. „Voor mij en voor mijn familie is het de gelukkigste Kerstmis. Steeds meer hebben de woorden „Gij zult uw naaste liefhebben als uzelve", een nieuwe beteekenis voor ons gekregen. Het is ons doel dit toe te passen in ons dagelijkse\i leven. „Moge de toepassing van dit hooge ideaal bij ons allen in de jaren, die komen, toenemen." RUSSISCHE OFFICIEREN MOETEN VREEMDE TALEN LEÉREN. In een hoofdartikel van de „Krasnaja Swesda", het officieele orgaan van het roode leger, dat zeer duidelijk door hoogere autoriteiten wordt geïnspireerd, wordt de aandacht er op gevestigd, dat het noodza kelijk is om meer aandacht te besteden aan het leeren van vreemde talen. Daar de techniek van het krijgswezen in den laat sten tgd belangrijk is uitgebreid, is het ook meer dringend noodzakelijk geworden om de buitenlandsche militaire vakbladen te bestudeeren. Daarvoor is op de eerste plaats noodzakelijk dat men vreemde talen kent. Volgens mededeeling in bedoeld arti kel schijnt er op dat gebied voor de officie ren van het roode leger nog een grooten achterstand in te halen. De „Krasnaja Swesda" stelt als eisch dat iedere officier minstens één vreemde taal voldoende beheerscht. In de toekomst moet zelfs de bevordering in rang mede afhanke lijk gesteld worden van de kennis der vreemde talen. Vooral aan de militaire krijgsscholen waar de officieren hun oplei ding ontvangen, moet meer aandacht be steed worden aan de studie van de vreem de talen. De officieren van het roode leger moeten in hun partijcellen dit urgente vraagstuk behandelen en daarover bij het partijbestuur rapport uitbrengen. VREUGDE IN JAPAN OVER DE GEBOORTE VAN EEN KROONPRINS. De vreugde in Japan over de geboorte van een kroonprins is groot. In verscheide ne steden worden feestelijkheden georgani seerd. Te Tokio trokken ook Zondag dui zenden, onder wie vele vrouwen en kinde ren, langs het keizerlijk paleis, waarbij zij met miniatuur-vlaggen wuifden. Gelukwensch telegrammen worden ont vangen van koning George en koningin Mary van Engeland, van president en me vrouw Roosevelt, den president van Polen, de regeering van Mandsjoeko en vele an dere vorsten en buitenlandsche autoriteiten. De bladen melden dat de regeering den keizer zal verzoeken op 29 December, den dag, waarop de kroonprins zijn naam zal ontvangen, een amnestie op groote schaal af te kondigen. De brand in de tel e- f o o n-c entrale te Amster dam. Een monteur, die verdacht wordt den brand in de telefoon-centrale te Am sterdam te hebben gesticht, is gearresteerd omdat het onderzoek verschillende bezwa rende aanwijzingen tegen den man naar voren heeft gebracht. Zondagmorgen heeft de commissaris van het bureau Warmoesstraat, de heer L. Hoogenboom, den arrestant in dit bureau opnieuw een verhoor afgenomen, waarbij de commissaris hem erop gewezen heeft, dat hij door een hongerstaking of door andere middelen van protest zijn zaak op geen enkele wijze dient. De monteur gat in dit verband tot, dat hg uitsluitend ais protest tegen het feit, dat hij wordt vast gehouden, voedsel heeft geweigerd, doch later heeft ingezien, dat het beter was, niet bij deze houding te volharden. Op vragen van den commissaris met betrek king tot den brand bleef de arrestant hard nekkig ontkennen, dat hg dezen brand zou hebben gesticht, of daaraan op een of andere wijze medeplichtig zou zijn. Heden ochtend te 10 uur wordt hij overgebracht naar het Paleis van Justitie, waar hij door den Officier zal worden gehoord. Ook gisteren hebben zich geen nieuwe gezichtspunten voorgedaan, die den sluier zouden kunnen oplichten, welke nog op dit geheimzinnige gebeuren ligt. Wel wordt door de deskundigen nog steeds het standpunt ingenomen, dat er van kortsluiting geen sprake kan zijn. De monteur heeft ook gistermorgen, toen hij opnieuw werd ge hoord door den commissaris van het bu reau Warmoes&traat, hardnekkig ontken nen, dat hg op welke wg'ze dan ook, schuldig is. Ongelukken. De trein Dor drechtRotterdam, die 's morgens om 9.55 uur te Barendrecht stopt, is even voor Ba- rendrecht, waar de weg van Heerjansdam den spoorweg kruist en waar zich een on bewaakte overweg bevindt, op een auto gereden. In de auto zaten de heer J. Proost uit Nieuw Beijerland en zoon, een jongen van 16 17 jaar. De auto werd ongeveer 150 M. meegesleurd, voor den trein tot stil stand kwam, en viel toen van de brug, die over het riviertje de Waal ligt, naar be neden. De auto en de twee inzittenden, die toen reeds dood waren, kwam op het ijs terecht. De twee mannen lagen zwaar ver minkt naast de overblijfselen van de ge heel vernielde auto. Maandagmiddag is een auto, waarin zeven personen waren ge zeten, allen afkomstig uit Hengelo, en die op weg was naar Zwolle, aan de Wierden- sche straat tusschen Almelo en Wierden, door de gladheid van den weg tegen een boom gereden en daarna viermaal over den kop geslagen. De gevolgen waren ontzet tend. Van de inzittenden werden vgf per sonen de heer Voskamp, diens dochters, de dames v. d. Weyden en Kers, zijn schoonzoon, de heer v. d. Weyden, en diens 4-jarig zoontje, zwaar gewond. Twee hun ner, de heer Voskamp en mevr. Kers, zgn kort na het ongeluk aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. De drie andere gewonden werden in zorgwekken den toestand in het Algemeen ziekenhuis te Almelo opgenomen, waar twee hunner, mevr. v. d. Weyden-Voskamp en haar 4- jarig zoontje Dinsdag zgn overleden. D* bestuurder van de auto, de heer Kers, werd licht gewond. Ook een zoon van den over leden heer Voskamp. De auto werd geheel vernield. Toen een 58-jarige waterstoker met zijn handwagen achter een tram om plotseling den Schiedamscheweg te Rotter dam overstak, i hg gegrepen door een autobus en tegen de straat gesmakt. Me- ernstige inwendige kneuzingen werd hij m een ziekenhuis opgenomen, waar hij if- overleden. Een 15-jarig meisje te Rot terdam is de vorige week met haar fiets gevallen. De gevolgen van dezen val leken aanvankelijk niet ernstig en een dokter die DE DOKTER AAN 'T WOORD. GEKLEURDE INKT VOOR SCHOOL KINDEREN. Geen ernstig gevaar. Paarse inkt is vaak een eenprocentsop. lossing van z.g. metbylviolet, die in sterkere concentratie soms huiduitslag of ontsteking van het huidweefsel veroorzaakt, doch in de verdunde oplossingen wel gebruikt wordt om wonden te desinfecteeren. Inktvlekken op de huid hebben voor zoover bekend nog nooit schadelijke gevolgen gehad. Er is dan ook geen ernstig gevaar aan verbonden, violette en andere gekleurde inkt door schoolkinderen te latent gebruiken. Mocht het kind zich met de pen in de vinger prik ken, dan is het noodig, het wondje goed tê laten uitbloeden. Het is aan te bevelen, de kinderen hierop tijdig te wijzen. Is het gebruik van gekleurde inkt door schoolkinderen dus toelaatbaar, geheel an ders staat het met de z.g. inktpotlooden. Deze behooren in geen geval in kinderhan den thuis. HOE ONTSMET MEN BOEKEN? Zg brengen vaak ziektekiemen over. Gebruikte boeken, waarvan wg de her komst niet kennen, verdienen reeds ons wantrouwen hoeveel te meer geldt dit dan van boeken, die gelezen zijn door lijders aan besmettelijke ziekten 1 De moeilijkheid is alleen, hoe men de boeken zal ontsmetten, zonder ze te beschadigen. Desinfectie ach terwege laten is onverantwoordelijk, waar er verscheidene gevallen bekend zijn van roodvonk, pokken en tuberclose, die zonder den minsten twijfel door boeken waren ver oorzaakt. Desnoods i*an men de boeken vele maanden ongebruikt laten staan op een plaats, waar zg geen onheil kunnen aan richten men kan ze ook een geheelen zo mer lang geregeld in de zon zetten. Af doende is dit echter niet altijd. Bovendien kan het voorkomen, dat men de boeken dadelijk noodig heeft, in dat geval moeten zij met formaline worden ontsmet of gedu rende 48 uur worden blootgesteld aan een temperatuur van 75 tot 80 graden Celsius. Soms kunnen zij met een ontsmettingsmid del worden afgewreven. Wanneer de boeken geen al te hooge waarde hebben en er een gevaarlijke ziekte in het spel was, doet men intusschen het beste, ze te verbranden. WAAR EET MEN DE MEESTE DRUIVEN. Bulgarye staat bovenaan. Sinds de waarde van vitaminehoudend voedsel meer algemeen bekend is geworden, neemt het gebruik van druiven gestadig toe. Verreweg het hoogst is het in Bulgarije, waar in 193.^ niet minder dan 20 K.G. drui ven per hoofd der bevolking werden ge bruikt. Zelfs in de Vereenigde Staten kwam men op niet meer dan 14,5 K.G., daarna volgt Spanje met 9,3 K.G., terwijl Frank rijk, het land met net grootste wijngebruik, met 1,9 K.G. onder aan de lijst staat Als men in alle landen eens zooveel druiven at als in Bulgarije, zou de nood in den wijn bouw grootendeels tot het verleden be hooren. MEDISCH ALLERLEI. Een middel tegen winter! len. Winterhanden en -voeten kunnen benan- deld worden met licht ichthijol-vasogen, ook na genezing dient de behandeling nog eeni- gen tijd te worden voortgezet Wat een zieke noodig heeft. Een zieke moet een eigen kamer hebben, al is deze ook niet groot benevens frissche lucht en uiterste zindelijkheid. Fel licht, be zoeken van meer dan tien miuuten, sterk geurende bloemen en alles, wat den pa tiënt in een slecht humeur kan brengen, dient vermeden te worden. Suikerziekte en zwangerschap. Het fs niet juist dat diabetespatiënten geen gezonde kinderen zouden krijgen. Zwangerschap komt bg vrouwen, die aan suikerziekte lijden, echter zelden voor. Na tuurlijk moet in dit geval de patiënte voort durend onder medische observatie staan. Ongunstige gevolgen kunnen door behande ling met insuline met succes worden voor komen. Leewater. Leewater in de gewrichten behoort tot de meest verraderlijke aandoeningen, aange zien de patiënt niet door pijn of ongemak naar den dokter wordt gedreven, terwijl toch zoo spoedig mogelijk een deskundige behandeling moet worden begonnen. Druk verbanden, massage en beweging hebben een gunstige uitwerkmg. Uitslag bij zuigelingen. Zuigelingen krijgen niet zelden huiduit slag, doordat zij enkele eiwithoudende be- standdeelen van hun voeding niet kunnen verdragen. Naast een plaatselijke behande ling met zalf moeten dus die artikelen uit de voeding verwijderd worden, welke het kind niet kan verdragen (meestal koemelk en tarwemeel). haar behandelde, oordeelde, dat zij wel naar haar werk kon gaan. Daar het meisje zich echter niet goed bleef voelen, is zij per auto naar .ïuis gegaan. Zaterdag is zg overleden. Zondagmiddag is bij Veldho ven een ernstig motorfiets-ongeluk ge beurd, waar'"'een 25-jarige timmerman uit Alphen en Riel ernstig werd gewond en in het ziekenhuis aan de gevolgen zijner verwondingen is overleden. Hij was met zijn zuster, die per rijwiel naast hem reed, op weg naar familie te Eindhoven. In een bocht moest hg uitwijken voor een sinaas-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 2