1000 500 300 25 OPRUIMING WOENSDAG 27 DECEMBER No. 304 71e Jaargang 1933; Uitgave: Firma f. VAN OF VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen.Telef. 10. Postrekening 66287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen EERSTE BLAD GRATIS STADS- EN PROVINCIENIEUWS HOLLAERS-VERBERKT, Morgen heb ik weer koorts BUITENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk /2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk 13.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. /3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan I -5 regels 11.25iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct. Iedere regel meer 10 ct. (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels /l. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit èenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij, verlies van een duim gulden bii verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN Bij HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 2 bladen Mieuwe Kwartaal - Mhonné's ontvangen de ir. deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Het Beursgebouw te Vlissingen. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Vereeniging „Hendrick de Keyser", die het gebouw voor eenige jaren in eigendom ver wierf en deed restaureeren, besloten, het in October door brand deerlijk geteisterde Beursgebouw te Vlissingen te doen herstel len. Daar dit monument met zijn aardig zes kant torentje, dat gelukkig is gespaard, zoo'n belangrijk deel van het stadsbeeld ter plaatse uitmaakt, zal dit bericht met vol doening worden vernomen. („N.R.Ct.") Druk Kerstverkeer op de Zeeland-lijn der K. L. M. Op de dagen vóór Kerstmis was er een zeer druk verkeer op de Zeeland-lijn der K. L.M. Alleen op Vrijdag en Zaterdag ver trokken van het vliegveld Waalhaven niet minder dan 68 passagiers naar Haamstede en Vlissingen, terwijl 39 bewoners der Zeeuwsche eilanden zich van het vliegtuig bedienden om de Kerstdagen in noordelij ker provincies te gaan doorbrengen. Ver scheidene extra-diensten werden inge- Jascht. Niettegenstaande dat moesten ver scheidene aspirant-luchtreizigers wegens plaatsgebrek worden teleurgesteld, Grand Hotel Britannia. Gedurende de Kerstdagen prijkten kur- zaal en podium in stemmingsvollen, sierlij ken tooi. Het geheel was rijk in dennen groen en hulst gestoken, waartusschen roode twinkel-lichtjes een vroolijk toover- schijnsel verspreidden. Een dak van spar rengroen en glinsterend engelenhaar camou fleerde de roodwangige boven-lichten, waar door de gansche omgeving in een mystie ken, fantastischen, feërieken schemer-schit- ter-glans werd gehuld. Op het tooneel deed het donkere groen tegen het blanke linnen bjjzonder prettig aan. In den matten gloed van rood-bevloeide lichtbronnen troonde hier liet orkest van schitterend, suggestief uitgedoste Kerstmannetjes, die onder lei ding van hun Koning (Jan Pot) de zaal vol bliezen en speelden, de danslustigen ver lokten tot offeranden aan de lichtvoetige muze, doch ook door een plotselinge rust de paren volgaarne in de gelegenheid stel den onder het flonkerende zilveren sterren- heir een bescheiden tol aan het mistletoe te betalen, indien zij toevalligerwijs op zoo'n moment zoo gelukkig waren om zich te be vinden vlak onder een van de bossen ma rentak met zijn glazige, witte appeltjes, welke boven den dansvloer zweefden. Het vriendelijke gezicnt van de maan o als die mran eens spreken kon werd dan nóg voorkomender en plooide zich tot een minzamen glimlach, alsof de nachtvorstinne zich verheugde over zooveel vrede, een dracht en gezelligheid op dit sub-Lunarisch dal. En onderwijl brandde de Kerstboom met zijn flikker-lichtjes tusschen de glan zende versieringen als een symbool van vreugde, leven, vrede en Licht. Al met al een sprookje gelijk. Als attractie en ten einde de taak van het huis-orkest „The jolty Britannaders" te verlichten, had de directie, die" voor de aankleeding van de zaal enz. beslist een compliment verdient, „The Maranelly's" ge ëngageerd, zoodat twee dans-ensembles zich tyj toerbeurt lieten hooren. Daardoor was 't ook mogelijk de pauzen te korten met en kele extra nummers, bestaande uit accor deon-, saxaphone- en xylophoon-soli, al dan niet met pianobegeleiding, waarmede de musici zeer veel succes behaalden. Soirée en thé-dansant stonden onder lei ding van den heer Corveleijn. O. Vlissingsche Tooneelvereeniging „Koningin Wilhelmina". Concertgebouw. Zaterdag en Zondag gaf deze vereeni ging wederom een uitvoering volgens hec kende receptcabaret, dans en tooneel. Vóór de pauze kregen we een reeks vroo- lijke liedjes afgewisseld door een paar stemmingsstukjes „Vrede op aarde" en „Bij moeders graf", welke met beschaafde stem en pakkende voordracht werden gezongen, een reeds eerder uitgevoerd ballet en een tweetal voordrachten „De boemel-twee ling" en „Als men verre reizen doet", in welke laatste ^wee aardig getypeerde zee lui hun wondere verhalen op echter zee mansmanier ten beste gaven. Sedert de laatste uitvoering van „Konin gin Wilhelmina" waren er nog geen twee maanden verstreken. Daar zij steeds op haar programma's vermeldt, dat zij geen moeite ontziet om deze zoo hoog mogelijk op te voeren, was de tijd van voorbereiding daartoe te kort, hetgeen duidelijk aan den dag trad in de na de pauze opgevoerde klucht „Kaviaar", van Eckershora-Gerdas, waarin alleen de dienstbode Leentje, die het slachtoffer wordt van haar snoeplusc, voldeed. Het trio van Beers-Steinhouwer-van Loo kweet zich lofwaardig van zijn begelei- dingstaak en vergastte op eenige populaire concertnummers. Het publiek was gul met applaus. Bal onder leiding van Charles Haaze besloot beide avonden. Foto's in onze Tydinghal. Eenige opnamen van den brand in de te lefooncentrale te Amsterdam de uitslaan de vlammen, de politie met verplaatsbare schijnwerpers, en het interieur van de ver brande telefooncentrale. Scheepbouw. Het stoomschip „Nieuwkerk" van de Ver. Ned. Scheepvaart-Maatschappij zal in Juli bij de N.V. Kon. Maatsch. „de Schel de" alhier worden verbouwd tot motor schip. De vaarsnelheid zal hierdoor be langrijk worden opgevoerd. Verwacht wordt dat het schip medio November 1934 gereed zal zijn. Het krijgt dan den naam van „Boschfontein". De „Nieuwkerk", 6280 ton bruto, werd in 1928 bij de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr. te Rotterdam gebouwd. Kerststemmingen welke de politie waarnam. Een winkelier deed den avond voor Kerstmis aangifte dat een meisje in zijn winkel een lap stof had gehaald op naam harer moeder, die evenwel hiervoor, zooals bleek, geen toestemming had gegeven en dat meisje en stof nu verdwenen waren. Een onderzoek wordt ingesteld. Een man deed op Kerstdag aangifte te vermissen twee bankbiljetten van 25. Bij onderzoek bleek, dat hij deze biljetten in een café, onder het maken van een grapje had laten zien, terwijl zij later verdwenen bleken. Ook hier stelt de politie een onder zoek in. Door de recherche werd den Eersten Kerstdag een 18-jarige Rotterdammer in een logement alhier aangehouden, wiens gedragingen de aandacht hadden getrok ken. Voor den commissaris van politie ge leid, deelde hij mede, voor een paar weken door de rechtbank te Rotterdam te zijn veroordeeld wegens diefstal van geld uit een restaurantdat hij steeds had voorge geven dit geld te hebben verteerd, doch dat zulks onjuist was, daar hij het verstopt had en dat hij nu, na zijn veroordeeling bezig was dit op te maken. Daar tegen spraak in zijn verklaring bestond is een nader onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat inderdaad de jongen kortelings te Rot terdam veroordeeld was geworden, doch óók dat hij voor een 10-tal dagen van zijn moeder 450 aan bankpapier had gestolen, hiermede op stap was gegaan en in een logement eerst in Middelburg en daarna in Vlissingen had vertoefd. Bij een daarna gehouden zeer nauwkeu rige visitatie werd nog 300 aan bankpa pier op dezen jongen man gevonden, ver stopt in zijn sokken. De rest van het geld was reeds grootendeels opgemaakt. De verdachte is heden gevankelijk naar Rotterdam overgebracht, waar door den commissaris van politie aldaar ztjn aan houding en voorgeleiding werd verzocht. Onze halfjaarlijksche begint Vrijdagmiddag 29 December. WALSTRAAT 78. Nog werd door de politie gearresteerd een Belgische matroos van een motorschoe ner, die bij een café-sluiting op de Hout- koude in dronkenschap een 63-jarigen man had mishandeld, terwijl voorts proces-ver baal werd opgemaakt tegen een 25-jarigen jongen man uit Souburg, die in den Kerst nacht om circa half vier door schreeuwen en tieren de nachtrust in de Walstraat verstoorde. In dienzelfden nacht deed een Duitsch meisje, wonende te Middelburg, nog aan gifte bij de politie, dat zij haar mantel en handtaschje uit het Concertgebouw, waar zij Kerstfeest vierde, vermiste. De dadelijk gehouden nasporing bracht eerst den vol genden dag aan het licht dat een paar on der drankinvloed verkeerende matrozen met de vermiste zaken, zoogenaamd uit een grap, waren weggegaan. De mantellen het taschje werden nu spoedig opgespoord. Ondertusschen is het Duitsche meisje een tijd lang zonder mantel geweest, zeker niet aangenaam in dit jaargetijde. Het behoeft geen betoog dat de „grap penmakers", w.o. nota bene een man van reeds 35 jaren, terdege door de politie on der handen zijn genomen. Tentoonstelling Postduiven. Gedurende de Kerstdagen hield de post duivenvereniging „de Snelvlieger" haar eerste club-tentoonstelling in de zaal van den heer G. de Visser, Groote Markt. De zaal was aardig versierd in Kerststemming en gaf een mooi aanzicht. Daar deze ver eeniging uit jonge liefhebber bestaat, was het voor hen een ware kamp. De inzending was dan ook boven verwachting groot vo<.-r hen. Vele- eere-prijzen waren toegezegd van liefhebbers en belangstellenden, en was het voor de keurmeester een niet gemakkelijke taak hieruit de beste vliegduiven te zoeken. De prijs voor de mooiste duif der ten toonstelling werd behaald door J. de Smdit, jonge duiven B. de Ridder, jarige en over jarige duiven J. Roelse onbevlogen duiven. MIDDELBURG. Benoeming officier van justitie. Naar wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van den heer mr. W. F. E. baron van der Feltz, substituut officier van justitie bij de rechtbank te Middelburg, tot officier van justitie. Deze functie wordt door den heer Van der Feltz reeds waargenomen sedert het overlijden van den heer mr. Wolfson. 's-HEER-ABTSKERKE. Benoeming veldwachter. De Commissaris der Koningin heeft be noemd tot bezoldigd veldwachter in de ge meente 's Heer Abtskerke de heer J. Boi- din, thans marechaussée te Vlissingen. TERNEUZEN. Een ernstig auto-ongeluk. Nabij de Hoeksche brug heeft in den af- geloopen nacht een ongeluk plaats gehad, dat aan twee menschen het leven heeft ge kost. Omstreeks 1 uur kwam uit de richting Gent een luxe Ford-auto bestuurd door den heer De Jong, opziener bij den rijkswater staat alhier, waarin ook zijn echtgenoote en een vriendin mej. M. Leunis gezeten waren. Zeer waarschijnlijk tengevolge van het gladde wegdek is de auto geslipt, waar door deze achteruit in het kanaal is gere den. Door het inslaan van een ruit kon de bestuurder zich uit de ongeveer een halve meter onder water liggenden auto bevrij den, waarna hij naar den wal is gezwommen en door een voorbijganger aan den kant is getrokken. De beide inzittende dames zijn jammerlijk verdronken. Omtrent de toedracht van het gebeurde vernemen wij nog het volgende Het zal zoowat 1 uur geweest zijn dat de heer v. d. A. per fiets langs het kanaal in de richting Sluiskil reed. Eensklaps zag hij een auto die slipt en achteruit in het ka naal rijdt. De auto heeft hierbij nog een meerpaaltje geraakt, doch is er overheen gereden. Toen v. d. A. ter plaatse kwam, had de bestuurder zich juist uit den auto losgewerkt waarna deze voor v. d. A. op den wal werd getrokken. Zooals te begre pen is, was de heer De Jong geheel over stuur. In een nabijgelegen arbeiderswoning is hij opgenomen en van droge kleeren voor zien. De gemeentepolitie die spoedig ter plaat se was, stelde onmiddellijk pogingen in het werk om den auto te lichten. Doordat de lichten onder water waren blijven branden, kon men de plek waar hij was, precies be palen. Met behulp van een klipper zal ge tracht worden de auto op het droge te bren gen. De „Scheldestroom" is ter plaatse gearri veerd, waarna onmiddellijk met de werk zaamheden is begonnen. Beetwortelcultuur en -industrie. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-VIaanderen te Ter Neuzen is het volgend adres aan den mi nister van economische zaken gezonden Hierbij hebben wij de eer onder de aan dacht van uwe excellentie te brengen, dat de Kamer met zeer groote bezorgdheid heeft kennis genomen van de geruchten die naar aanleiding van uwer excellentie mede- deeling aan de Tweede Kamer betreffende de instelling eener regeeringscommissie in zake suikerindustrie in Nederland en in Indië, in de laatste dagen in de pers zijn opgedoken. Volgens die geruchten toch is het niet denkbeeldig, dat te nemen regee- ringsmaatregelen aanleiding zouden worden tot een aanzienlijke beperking der Neder- landsche beetwortelcultuur en -industrie, die algeheele vernietiging tot gevolg zou hebben. Ofschoon der Kamer geen positieve gege vens ten dienste staan, acht zij deze ge ruchten toch ernstig genoeg, om er op te wijzen, dat indien die geruchten bewaarheid zouden worden, zulks voor het economisch bestaan van de geheele provincie Zeeland, maar in het bijzonder voor Zeeuwsch Vlaanderen niets minder, dan een algeheele economische ramp, naar het ooi deel der Kamer een vernietiging van het bestaan zou beteekenen. Bijna de geheele bevolking moet zijn be staan vinden in en door den landbouw. Met de werkgelegenheid in het landbouwbedrijf hangt ook samen de bestaansmogelijkheid voor de arbeidersbevolking, en die van den middenstand, zoowel de ambachtsstand als de handeldrijvende middenstand. Van de geteelde producten is het juist de suikerbietencultuur die een beduidende werkgelegenheid verschaft, voornamelijk in het najaar, en waarbij een aanzienlijk be drag wordt verloond. De suikerbietencul tuur is niet alleen van beteekenis voor de landbouwbedrijven, zij is dat ook voor de suikerfabrieken, voor de spoor- en tratn- wegen en de binnenschippers, maar bovenal voor een leger arbeiders, dat juist in een tijd dat andere werkzaamheden afgeloopen zrjn loonenden arbeid vindt. Vond men zelfs in de zomermaanden op het platteland van Zeeuwsch-VIaanderen nog werkloozen, tij dens de bietencampagne vinden bij het rooien, laden en lossen en in de fabrieken die velen, die anders werkloos zouden zijn, voor het seizoen een bestaan. Door de suikerbietencultuur is het moge lijk de landbouwbedrijven en de fabrieken in exploitatie te houden. Indien zulks door het vervallen der bie tencultuur niet meer mogelijk zou zijn, dreigt een zoodanige uitbreiding der werk loosheid op het platteland en inzinking van verschillende bedrijven, tot een omvang dat daarvan zoowel financieel als moreel het ergste moet worden verwacht. Nog afgedacht van de vernietiging der bedrijven zou een dergelijke maatregel ook funest worden voor de verschillende ge meenten, die thans reeds meer dan overma tig zijn belast wegens het verleenen van ondersteuning aan werkloozen, die alsdan het leger van werkloozen zou zien toene men, bij een algeheele daling der inkom sten, hetgeen tot een volledige ontwrichting van het economisch leven moet voeren. Op grond van vorenstaande moet de Ka mer uwe excellentie zeer dringend verzoe ken geen maatregelen te bevorderen, die voor ons gewest zulke noodlottige gevolgen zouden hebben. De Zeeuwsche boomgaarden. Een nieuwe uitgave is verschenen van het verslag der variéteiten-commissie van de af deeling Zeeland van de Nederlandsch Pomologische Vereeniging. Na de uitgave van het eerste verslag heeft de commissie haar arbeid voortgezet en heeft behalve de vereischte aanvullingen en verbeteringen, het tweede verslag uit gebreid, zoodat nu ook het kleinfruit en de kersen zijn opgenomen en de fruitteler dus een standaard-verzameling van variëteiten er in aantreft voor zijn geheele bedrijf. is Uw verzuchting als Gij Uw keel voell dik worden en U onprettig en rillerig Begint te voelen. Stop die opkomende verkoudheid, ga vroeg naar bed. Neem één of twee "AKKERTJES" en morgenochtend voelt ge U prettiger dan ocit en. Uw verkoudheid "gaat niet door". AKKER-CACHETS kosten slechts 50 ct. p. 12 stuks. Overal verkrijgbaar. RECHTSZAKEN Rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank te Middelburg werd heden veroordeeld wegens Verboden terugkeer in ontzegd gebied L. A. S. de W., 23 jaar, koopman te Hon- tenisse, thans in -voorarrest. Eén maand gevangenisstraf met aftrek voorarrest en bevel tot invrijheidstelling. Oneerlijke concurrentie J. v. S., 24 jaar, winkelbediende: te Ter Neuzen. Vrijspraak. Oplichting J. v. O., 22 jaar, arbeider to Hontenisse. 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk en bijzondere voorwaarden. Overtreding Motor- en Rijwielwet J. J. B., 39 jaar, manufacturier te Kapelle. Be vestiging van het vonnis waarvan hooger beroep, 50 of 10 dhts. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te bestu ren voor den tijd van 6 maanden. Overtreding JachtwetH. D., 63 jaar, werkman te 's Heer Abtskerke. Bevesti ging van het vonnis waarvan hoo ger beroep met uitzondering van de straf. 10 b. of 5 dhts. en verbeurdverklaring van den inbeslag genomen haas. Overteding Motor- en RijwielwetP. B., 52 jaar, chauffeur te Baarland. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep met uitzon dering van de straf, 25 of 15 dhts. met ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den trjd van 6 maanden. N. v. A., 32 jaar, winkelier te Zaamslag. Bevestiging van het vonnis waarvan hoo ger beroep. 7 dhts. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. Overtr. VisscherijwetK. S., 36 jaar, rijwielhandelaar te Waarde. Bevestiging van het vonnis waarvan hooger beroep. 25 of 14 dhts. Overtr. Politieverordening lerseke W. S., 41 jaar, herbergier te Goes. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep. Vrijspraak. Overtr. Crisis VarkenswetJ. V., 52 jaar, landbouwer te Groede. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep, ƒ20 of 10 dhts. L. A., wed. N. J. F. D., 75 jaar, land bouwster te Philippine. Bevestiging vonnis waarvan hooger beroep met uitzondering van de straf, 25 of 10. dhts. Overtr. Motor- en RijwielwetJ. J., 17 jaar, landbouwersknecht te Nieuw- en St. Joosland. Bevestiging vonnis waarvan hoo ger beroep met uitzondering van de straf. 5 of 1 week tuchtschool. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens fietsen zonder licht J. J. de M., Ritthem 5 b. s. 1 w.t. open bare dronkenschap B. G., Middelburg 15 b. s. 15 d.h. P. v. S., Vlissingen 5 b. s. 5 d. h. zonder vergunning loopen over eens anders grond W. G. en J. T., beiden te Middelburg, ieder 15 b. s. 5 d. h. over treding crisis-zuivelwet Je. G., wed. P. te Oostkapelle 10 b. s. 10 d. h. ■r~ VAN DER LUBBE'S FAMILIE' tSAAGï GRATIE. Namens een zestal familieleden van Ma- rinus van der Lubbe heeft mr. W. B. Stomps, te Heemstede, Zaterdag tot den president van Duitschland een verzoek ge-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1