Derde Blad van de VlissingscHe Courant van Zaterdag 23 December 1933, No. 303 „K"-PIJZZLE Op bijgaande puzzle kunnen onze lezers hun krachten be proeven om zooveel mogelijk zelfstandige naamwoorden op te zoeken, welke met de letter „K" beginnen. Zie goed toe, want menig addertje schuilt onder het gras. Het spreekt vanzelf, dat een opgave in het enkelvoud of meer voud slechts voor 1 geldt. Ooi; niet, door 1 afbeelding door diverse benamingen te noemen. Samengestelde woorden zijn natuurlijk toegelaten. Zij, die mee willen dingen in den wedstrijd, kunnen onzen arbeid vergemakkelijken door de verkregen woorden in een streng alfabetische volgorde op te stellen en op de buitenzijde van de enveloppe het aantal te vermelden. Wij loven prijzen uit van ƒ3.50, ƒ2.50, ƒ1.50 en 5 prijzen van 1.De oplossingen moeten vóór Zaterdag 30 December in ons bezit zijn. De uitslag geven wij zoo mogelijk in ons nummer van Dinsdag 2 Januari a.s. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Zitting van Vrijdag, 22 December, des namiddags 2 uur. Rondvraag. Door den heer König is gevraagd, of in verband met het lossen van kolen aan den Koningsweg de mogelijkheid bestaat het verkeer over den Singel en Lampsinsstraat te leiden. Het antwoord van Burg. en Weth. luidt als volgt Het lossen van kolen voor de P.Z.E.M. geschiedt al vele jaren op dezelfde wyze. Tot dusver bereikten ons nimmer klachten over het gevaar waaraan de met het los sen der kolen belaste werklieden zouden blootstaan ten opzichte van het verkeer over den Koningsweg. Ofschoon tot dusver geen ongelukken bij de bedoelde werkzaam heden, zijn voorgevallen, moeten wij er kennen dat het niet is uitgesloten, dat deze btf onoplettendheid zouden kunnen voor filmen. Wü achten het echter van te ingrij penden aard maatregelen te nemen om den breeden Koningsweg ter plaatse te sluiten voor het verkeer uit de richting Souburg cn Station, waardoor het verkeer zou wor den omgelegd over den Singel en Lamp sinsstraat. Het gevaar zou niet denkbeel dig zijn, indien bij een onwillekeurig niet in acht nemen van dien maatregel door auto's tijdens het lossen van schepen ongelukken zouden plaats hebben. Intusschen zullen wij met het bestuur van de "°.Z.E.M. in overleg treden ten einde de veiligheid voor de betrokken werklieden te verhoogen. De heer Marijs zeide, dat bij de water leiding een kracht is aangenomen die bij de werkverschaffing is uitgesloten. Dit heeft nogal eenige verwondering gewekt. De heer De Meij zeide, dat inderdaad in Juni een man is uitgesloten van de rijks werkverschaffing. De betrokken persoon heeft 14 dagen bij de waterleiding gewerkt. Het schijnt hem de juiste toedracht dat de directeur zijn losse werkkrachten zal be trekken yia de arbeidersbeurs. Dit lijkt hem de beste oplossing. Hij zal dit met den directeur bespreken. Met deze toezegging nam de heer Marijs genoegen. GEMEENTE-BEGROOTING VOOR 1934. Hierna werd aan de orde gesteld de be handeling van de gemeentebegrooting voor 1934 en die der bedreven, met de daarbij be- hoorende voorstellen van Burg^ en Weth. a. tot het plaatsen der gemeente in de 3e klasse der gemeente-fondsbelasting b. om weder 100 opcenten op de gemeente-fonds- belasting te heffen c. beschikking over een bedrag van 50.000 uit het reserve fonds van Grondbedrijf en Wegenbedrijf d. verhooging van de salariskorting (pensioen- verhaal) e. verhooging van de opcenten op de personeele belasting en f. beperking van het onderwijs aan de handelsavond school. Van de gelegenheid tot het maken van algemeene beschouwingen werd het eerst gebruik gemaakt door den heer Van Oor schot. Hü zeide dat er een kloof is tusschen verschillende raadsleden, die wij niet kun nen overbruggen. Als wij verzet tegen verschillende voor stellen zouden willen aanvoeren, gelooven wij dat dit op het oogenblik niet veel zal uithalen. Als hij de maatschappij van heden be ziet, dan kcmt hij tot de gedachte hoe eer der deze maatschappij verdwijnt hoe beter. Het zal nog wel slechter worden en -n dit opzicht is hij werkelijk pessimistisch. Bij voorbaat legde hij de verklaring -f, dat hij tegen de begrooting zal stemmen. Hij kan zich niet losmaken van zijn ver schillende maatschappelijke inzichten. Daarna besprak hij eerst de salarisverla ging, die het vorig jaar werd ingevoerd. Toen heeft hij gezegd dat de toestand er het volgend jaar niet beter zou uitzien. Wjj zien thans dat op de meeste subsideis wordt geschrapt. Ten opzichte van de belastingen waren wij aan de hoogste top gekomen. Wij hebben thans een tekort gekregen op de begrooting van 100.000 en daarom is op de werkverschaffing een groot bedrag geschrapt. Hjj meende dat de minister het snoeimes er nog dieper in zal zetten. Wij zullen in de toekomst nog voor veel groo- ter moeilijkheden komen te staan dan thans. Wij zijn thans echter over de grens heen. Als 3. j ziet dat wordt voorgesteld de ge meente in de 3e klasse van de fondsbelas ting te plaatsen, dan zullen zeer, zeer kleine menschen in de belasting worden aange slagen. Dit beteekent veeren plukken van een kikvorsch. Het armste deel der bevol king wordt getroffen. De indirecte belastingen, o.a. accijns op suiker, drukt even zwaar op de arme als op de beter gesitueerde menschen. Hij wil de verantwoording voor de be grooting niet aanvaarden, omdat een strooptocht wordt ondernomen op de arm- sten der armsten. De personeele belasting drukt eveneens zeer zwaar. De perspectieven voor het volgend jaar zien er nog slechter uit. Hij heeft nooit anders gehoord dan dat wij zuinig moeten zijn. Deze zuinigheid mag echter geen onrechtvaardigheid wor den. Vervolgens besprak hij de voorgestelde salarisverlagingen. Deze worden voorgesteld in een tijd dat de levensmiddelen in prijs naar boven gaan. De groot-grondbezitters profiteeren door de crisismaatregelen. Als wjj een greep doen in het nationaal vermogen, zal er heel wat in het laadje komen. Men houdt het groot grondbezit intact en daarom zitten wij voor vele moeilijkheden. Aan ieder die zijn arbeid geeft ten dien ste van de maatschappij, moet een behoor lijke belooning worden gegeven. Wij kun nen niet verder gaan en hij wil daarvoor de verantwoordelijkheid niet dragen. Wij krijgen ook een inperking van het onderwijs, waardoor het vakonderwijs en het gymnastiekonderwijs worden getroffen en vele verslechteringen worden ingevoerd De wijzers van de kick worden achteruit gezet en het vervolgonderwijs opgeheven. Op grond van zijn overtuiging kan hij niet medewerken aan deze verslechteringen De aarde is rijk genoeg om iedereen van kleeren, voedsel enz. te voorzien. Hierna gaf hij een beschouwing over bet afgeloopen jaar en besprak hij de ophef fing van het gasthuis. Het armste deel dei bevolking werd hierdoor getroffen, wat hij nader uiteenzette. Er is geen sprake van een verbetering van de ziekenverzorging, integendeel verslechtering. Hij had ook critiek op de instelling Maat schappelijk Hulpbetoon. In veel opzichten zou hij nog in bijzon derheden kunnen afdalen en wees op de groote kosten voor het gymnasium te Mid delburg, terwijl voor het eigen arbeiders kind het vervolgonderwijs niet werd be stendigd. De kosten bedragen slechts 40 per leerling, terwijl voor het gymnasium 360 per leerling moet worden betaald. Hij zal op deze verschillende gronden tegen de begrooting stemmen. De heer Van Hal zeide, dat het vorig jaar de omstandigheden verre van roos kleurig waren toen de begrooting werd be handeld. Deze toestanden z\jn er intusschen niet beter op geworden en de omstandig heden en vooruitzichten zijn nog somberder geworden. De werkloosheid is niet afgeno men en deze zal er het volgend jaar niet beter op worden. Er zijn enkele lichtpuntjes. Hij noemde het toenemend vreemdelingenverkeer. Het badbc" ijf geeft reden tot tevredenheid. Dit is een lichtpuntje dat alle ingezetenen ten goede is gekomen. Het tweede puntje is het grondbedrijf, dat ook reden geeft tot tevredenheid. Er is veel grond verkocht en daardoor veel gebouwd, waardoor ae bouwvakarbeiders minder van de werkloosheid hadden te lijden. Toch staan w\j er slechter voor dan het vorig jaar, omdat wij toen de begrooting sluitend lieden kunnen maken. Hij gelooft niet dat dit aan de tijdsom standigheden is te wijten. Burg. en Weth zouden ook in staat zijn geweest om de be grooting sluitend te maken. Dat deze omstandigheden minder gun stig z\jn geworden ligt aan de maatrege ien dc de regeering genomen. De vermin derde uitkeering uit Je fondsenbelasting zou nog te overkomen zijn geweest, doch de verminderde uitkeeri.ig voor de werkloos heid heeft ons in groote moeilijkheden ge bracht. Hij ging het betoog van den heer Var Oorschot na, wat van zijn standpunt be grijpelijk is. maar daaidoor wordt de be grooting niet in orde gebracht. Spreker zegt, dat het arbeidersbelang medebrengt dat wij moeten trachten de zaken voor onze gemeente zoo goed moge lijk tot oplossing te breneen. Hij heeft destijds getracht een sociaal - democratischen wethouder te benoemen, om daardoor de meest gunstige positie voor d» arbeiders te verkrijgen. Daarom moeten wi het den wethouder mogelijk maken naai behooren zijn functie te verrichten en moeten wij den wethouder steunen en plaatst hij zich op het verantwoordelijke standpunt, dat wij de zaken zoo goed mo gelijk moeten beheeren. Er zijn natuurlijk grenzen en deze mogen niet worden over schreden. omt het standpunt in, dat wh belangen der gemeente zoo goed mogelijk behartigen. Als wij niet medewerken aan hetgeen ons wordt voorgeschreven, zal er een tijd komen dat niet alleen de raad, doch ook het college van Burg. en Weth. wordeA uitgeschakeld. Het gevolg zal zijn, dat wij niet meer zouden kunnen meespreken over hetgeen in het belang van de gemeente zou zijn. Wat zou het gevolg zijn voor de werk- loozen als wij niet meer zelfstandig zou den zijn. Het deed hem genoegen, dat Burg. en Weth. de steun-normen niet meer willen verlagen. Hierna besprak hij de maatregelen door Burg. en Weth. voorgesteld om de begroo ting sluitend te maken. Door de invoering van de 3e klasse in de fondsbelasting is de last die op vele in gezetenen wordt gelegd, zeer zwaar. Hij vraagt evenwel of wij het tegen kunnen gaan. Het zal niet mogelijk zijn deze belas tingheffing tegen te gaan. Als wij niet tot deze belastingregeling overgaan, zal het Rijk ons daartoe later wel verplichten als wij om steun komen vragen voor de werk- loozen. Hij zal zich noodgedwongen bij deze regeling neerleggen. De verhooging van de opcenten op de personeele belasting noemde hij inderdaad formidabele cijfers, maar ook hier zal niet aan te ontkomen zijn. Wij zijn zeker wel aan de grens gekomen en kunnen in de toekomst niet verder gaan Het is ten op zichte hiervan zeker welletjes

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 9