mm KOORSTOELEN DANCING Dekens ARMSTOELEN DINSDAG GEOPEND Art* Kerstdag REISDEKENS W. A. TE ROLLER ATTENTIE! Concertgebouw. ATTENTIE! Speciaal Kerst-Programma. NUTTIGE WENKEN QQMtrv»ötüw Si EL WISSELKOERSEN GEHEIMZINNIGHEDEN VAN EN TIJDENS DEN OORLOG. cn With every good wish for a merry Christmas and a happy New Year NUGGET PRODUCTEN" AMSTERDAM f 3.90 A. van de Sande A. VAN DB SANDE HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD DER VLISSINGSCHE COURANT f 5,50 A. van de Sande Chef bij het Badbedrijf Dames 25 23 waar „Kunst naar Kracht" haar Uitvoeringen geeft. Gramofoonplaten gaan krassen, wan neer de groeven erg uitgesleten zijn. Een goed middel om dit te verbeteren, is het volgende slijp een heel fijn puntje aan een hard zwart potlood van uitstekende kwaliteit. Draai de plaat af, maar vervang de naald en de microfoon door de punt van het potlood, dat zoo loodrecht mogelijk ge houden moet worden. Zoodra de punt uit de groef slipt, moet. die opnieuw geslepen worden. Op deze wijze komt er een laag je graphiet in de groeven, waardoor de toon verbeterd wordt. Wist u dit Geschilde of gesneden ap pelen zullen niet bruin worden, als ze een poosje staan, wanneer wat citroen sap er over wordt uitgeknepen. Wanneer men stijfsel maakt voor stijf- goed, is het een goed idee om er een paar zeepvlokken aan toe te voegen. Het ijzer zal dan niet blijven kleven, terwijl boven dien het strijkgoed een prachtigen glans krijgt. Afgedankte waschknijpers (men heeft ze in verschillende soorten) kan men dik wijls splijten, waarna men twee wiggen overhoudt, die uitstekend gebruikt kunnen worden als raamwiggen om rammelende vensters te zetten. Samengesteld door het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 781.4 te Parijs. Laagste barometerstand 744.3 te Ingo en Janmayen. Verwachting tot den avond van 24 De cember, zwakke veranderlijke wind, aan vankelijk uit W.-richtingen. Nevelig tot betrokken tot zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. In het N. lichte dooi, in het Z. lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt, later wellicht lichte vorst. Bultenlandsch Weerbericht. Hedenmorgen uit officieele gegevens samengesteld door het Kon. Met. Instituut. Het gebied van hoogen luchtdruk blijft stationnair, de kern blijft ten Z. van ons land met een gestadige uitbreiding naar het Z.-O. en N.-W.. Ook bij de Azoren blijft de luchtdruk stijgen, terwijl zich bij IJs land nog geen nieuwe depressie zich aan kondigt. De kern van hoogen luchtdruk in Finland maakte plaats voor een secun daire van de depressie in het N., waarbij aldaar de vorst verdween. In Frankrijk handhaaft de vorst zich nog; en was zij plaatselijk nog matig. In Polen en vooral in het Z.-O. vriest het nog hard bij zwa- ren sneeuwval. De bergstatinos in de Zwit- sersche Alpen melden zonnig weer met ge ringe vochtigheid en minder lage tempe raturen dan gisteren. De stations in de vlakten en de lagere bergstreken liggen alle onder een uitgebreid dek van lage wolken. In de gelegen berglanden viel de laatste dag veel sneeuw. Voor onze omgeving is aanhouden van de dooi waar schijnlijk, al moet rekening worden ge houden met de kans op aanhouding van de vorst in het Z. en midden van ons land. Noteering van heden, 23 December, des vm. 11.30 uur (officieel) Londen 8.14%8.15 Berlijn 59.37 59.39 Parijs 9.75%—9.75% Brus sel 34.57%34.'58% Zwitserland 48.09—48.11 New-York 1.59%— 1.59%. in. DE OUTILLAGE VAN SPIONNEN. Er zijn beroepen, waarvan niet ten on rechte wordt gezegd sommigen leeren het nooit. Beroepen, waarvoor men in geheel zijn geestesgesteldheid en karakter zekere eigenschappen moet hebben, die onmogelijk aan te leeren zijn. Het beroep van spion, voor zooverre men dit een beroep wil noe men, behoort daartoe ongetwijfeld, want het vereischt niet alleen bepaalde intellec- tueele en ook lichamelijke bekwaamheden, maar het vereischt een zekere mate van karaktervastheid, daarnevens een niet uit te putten zelfvertrouwen en tegenwoordig heid van geest, zonder welke geen sprake is, dat men ook maar een kans van slagen zou hebben. Het heet wel eens, dat mis dadigers hun eigen eere-code hebben, en dat men, mits bekend met de voornaamste regelen van zulk een code, daarop volledig kan staat maken. Zonder spionnen in het algemeen bij misdadigers te willen indeelen, wel verre van daar, kan toch ook gezegd Het kan nu eenmaal niet anders of geheime worden, dat hier een eigen eere-code geldt, koeriers, door een der vijandelijke partijen uitgezonden, die reizen op valsche paspoor ten, moeten behept zijn met een hooge mate van fair play. Men moet op hen kunnen re kenen in zooverre, dat zij de macht, die hen zendt, niet zullen verraden. Maar aan den anderen kant moeten zij ook in hooge mate vertrouwd worden, omdat men, zonder eenig schriftelijk bewijs daarvoor te kunnen eischen, in hun handen stelt brieven en papieren, van groot belang, menigmaal ook groote geldsommen, waarvan het gebruik in zekeren deele aan hun discretie is over gelaten. Het zijn dan ook in den regel slechts de spionnen, die een lange loopbaan achter zich hebben, die met dergelijke, zeer vertrouwelijke opdrachten worden belast zij die deze ten uitvoer leggen, zijn in elk opzicht niet de eersten de besten. Het spionnageberoep heeft zich in den loop der tijden een zekere mate van weten schap gekweekt, zonder welke men niet ver komt. Het heet, dat de aanstaande dienaren van den Intelligence Service worden opge leid in een speciale, daarvoor in Derbyshire bestaande school, waar zij les ontvangen in talen, maar ook bij voorbeeld in teekenen zoodanig, dat zij onder het onschuldigste aanzijn de schuldigste teekéningen kunnen verbergen. Een spion moet handig ztjn. in het forceeren van sloten en grendels, in het vinden van uitwegen, materieele zoowel als moreele, in het openen van brieven zonder dat men zulks bemerkt, in het lezen van papieren op grooten afstand. Maar hij of zij moet ook goede kennis hebben van ge heime inktsoorten, die vooral in den oorlog een groote rol hebben gespeeld, en niet minder van de kennis van de codes, die veelal voor bepaalde correspondentie op nieuw worden samengesteld. Degenen, die in den oorlog verbonden waren aan het be kende tweede bureau van den Franschen generalen staf, hebben met deze geheime inkten wonderlijke ervaringen opgedaan het ging ermede als met de versterking van het geschut en het pantser nauwelijks was een middel gevonden om een moeilijk lees bare inkt leesbaar te maken, of een nieuwe geheime inkt werd uitgedacht. Als men verneemt op hoe ingenieuse wijze geheimen over de grenzen zijn gesmokkeld, onder de oogen van de scherpste bewakers heen, staat men meer verbaasd over de ontdek kingen, die zoo dikwerf ztjn gedaan dan over de vele ontdekkingen, die tengevolge van niet of niet tijdig iets waarnemen, zijn nagelaten. Onlangs brachten geïll. tijd schriften een heel aardig overzicht van de outillage, waarover een spion heeft te be schikken. Daar zijn in de eerste plaats tee- keningen van den meest uiteenloopenden aard er zijn schijnbaar onschuldige ku bussen en driehoeken, die strategische ge heimen verraden daar zijn vogels en bla deren of bloemen,, achter welke forten, ver sterkte grenzen of waterwegen schuilen. Daar zijn de meest uiteenloopende teeke- ningen, welke men geneigd zou zijn zonder meer terzijde te leggen, die echter, be schouwt men ze op den keper, inderdaad, ja inderdaad geheimen blijken te verbergen. Maar daar zijn ook de meest uiteenloopende voorwerpen en plaatsen, waarop men pa piertjes kan verbergen. Het is en blijft met spionnen altijd zoo, dat zij niet meer dan het uiterste minimum aan geschreven aan- teekeningen zullen met zich dragen hoe- velen hebben met den dood niet moeten be- koopen de onvoorzichtigheid van zoodanige geschreven inlichtingen op zich te dragen. Maar de geheimen, die dienen te worden overgebracht, kunnen vanzoodanig tech- nischen aard zijn de gegevens zoodanig samengesteld, dat zelfs voor den best inge wijden spion aanteekenigen niet geheel te ontberen zijn. Die aanteekeningen mogen niet ontdekt worden, wanneer men de voor al in oorlogstijd uiterst nauwkeurige con trole aan de grenzen heeft te verdragen. Het is niet zoo moeilijk als het lijkt om brieven, nadat ze opengemaakt zijn, weer een gesloten karakter te geven vooral niét, wanneer men de postzegels zoodanig weet te plakken, dat niet de randjes, het teerste gedeelte van de postzegels, behoe ven te worden geschonden, doch intact kun nen blijven, terwijl men het verdere lichaam van den postzegel alshetware oplicht. Met die postzegels, dank zij de letters, die ze nu eenmaal moeten bevatten, kan geheime taal worden geschreven, mits de boodschap maar niet te uitvoerig is. Maar overigens, wat een vindingrijkheid niet in de plaatsen om kleine papiertjes te verbergen. Daar ligt een doosje met luci fers het is nog maar voor een kwart ge deelte gebruiktwie zou op het denkbeeld komen om stuk voor stuk de daarin nog aanwezige lucifers door te snijden en zoo doende te zien of niet een dezer lucifers is uitgehold en daarin een papiertje is ver borgen Toch geschiedde een dergelijke controle menigmaal en met succes. Daar ligt een tube, waarin tandpasta is geslo ten wie zou eraan denken te drukken zoo lang, totdat geheel de pasta op is en lang zaam, als het ware aarzelend het begin van een papiertje er uitkomt. Daar ligt een ge bit, overdadig met goud voorzien wie zou kunnen gelooven, dat tusschen het vaste gedeelte van dit gebit een papiersnippertje is verborgen, dat een belangrijk militair ge heim bevat. Daar is een blad muziek, par tituur uit een bekende melodie wie zou eraan denken om te zien naar de letters, die schijnbaar argeloos zijn onderstreept, en die een boodschap vormen. Daar is een zak doek, waarop een bepaald figuur is gebor duurd wie zou aannemen, dat in dit fi guur compromitteerende gedachten liggen opgesloten. Daar is een knoop, een doodge wone knoop, wie zou ertoe komen deze knoop in tweeën te snijden, teneinde daarin op te merken heel dunne snippertjes pa pier. Dat voorwerpen als een haarkam, een borstel en wat al niet meer, die over hand vaten beschikken, geheime bergplaatsen kunnen bevatten, men heeft het in den aan vang van den oorlog wellicht niet geloofd, maar men is het al spoedig gewaar gewor den. Gelijk wel zelden nagelaten werd bij personen, bij voorbeeld wier papieren niet geheel in orde waren, sleutels te onderzoe ken, die zij bij zich droegen, omdat meer dan eens gebleken was dat deze sleutels een bepaalden inhoud hadden. Evenzeer als de bekende Miss Flora, verbonden aan den Intelligence Service, haar geheime bood schappen menigmaal medevoerde in de ba- lijnen van haar corset, zoo geschiedde dit door mannelijke spionnen tusschen de bre tels van hun kleeding. Misschienzou men op deze schuilplaats niet gekomen zijn, ware het niet dat een der Engelsche spion nen, wien men aan den lijve onderzocht, wat al te duidelijk pogingen in het werk stelde om zijn bretels onmiddellijk te be delven onder de kleeren, die hij daarna uit trok. Ten opzichte van spionnen blijft gel den, dat een enkele verkeerd berekende be weging, een verkeerde oogopslag of wat ook kan leiden tot het verderf, dat nu één maal elk oogenblik dreigt. Outillage van spionnen, och, zij is eigen lijk overal en nergens. Zij is er tot in de glazen oogen, die sommigen hebben, wien een oog is uitgeschoten of op andere wijze is afgenomen. Het was een Duitsch spion, belast om de gangen van den minister van oorlog Mercier, bekend uit het Dreyfus? proces, na te gaan, die het eerst kwam op het gebruik van dit middel. Zonder dat Mercier het vermoedde, werd hij bijkans eiken nacht in eigen huis bespionneerd en werden de geheimen met het glazen oog van den vriend van zijn kamerdienaar na korter of langer tijd overgebracht naar het buitenland. Geheimschrift speelt niet slechts bij de spionnage, maar bij den geheimen dienst in het algemeen een groote rol. Wie met In- dië menigmaal heeft getelegrafeerd, kent moeilijke codes, en beseft vanzelf welke bezwaren het met zich brengt een nieuwe code te ontwerpen. Men gaat er maar niet zoo gemakkelijk toe over om een oude co de te verwijderen, tenzij natuurlijk, dat het blijkt, dat het geheim van die code bij een vijand bekend is, waardoor zulk een code meer kwaad dan goed kan verrich ten. Voor de kenners van codes is geen enkele code onuitvindbaar. Vandaar dat het menigmaal heet, dat, te gemakkelijker en te oppervlakkiger de code is, te beter ze gedurende langen tijd werken. Van Bo- rodine, die voor de Sovjets werkte in Chi na, is het bekend, dat hij het begrip van militaire sectie door warenhuis verving regiment door groot dorp ontplofbaar materiaal door hoeveelheid koopwaar ont ploffing door koopen enz., zoodat dan ook een schijnbaar onschuldige dienstbrief, door dezen Borodine ten opzichte van den dienst langs den West-Chineeschen spoor weg verzonden, bij omzeting in de werke lijke taal een geheel ander en heel wat minder schuldig karakter had. Zelfs komt het meermalen voor, dat dergelijke code- brieven dan nog in onleesbare inkt zijn geschreven, hetgeen in zooverre een be zwaar oplevert, dat bij ontdekking ervan dan ook vanzelf vaststaat, dat hiermede een geheime boodschap is bedoeld. In den oorlogstijd, en eigenlijk nog ge makkelijker in den vredestijd, maakt men van letterlijk eiken weg, die de openbaar heid van dezen tijd daartoe ter beschikking stelt, gebruik. Wie de kleine advertenties in een blad leest, stoot zich niet eraan, dat de meest uiteenloopende voorwerpen daarin te koop worden aangeboden en dat dit soms geschiedt in termen, die uitsluitend recla meachtig schijnen te zijn bedoeld. Juist achter deze kleine advertenties kan geheel een correspondentie schuilen. In den oor logstijd was het voor de wederzijdsche par tijen van het grootste belang, dat mededee- lingen, die de geheime agenten hadden te doen, zoo spoedig mogelijk werden doorge geven, op straffe van anders verouderd te zijn. Tegelijk trachtten de dagbladen van verschillende oorlogvoerende landen met al te begrijpelijke ijver ervoor te zorgen, dat hun bladen zoo spoedig mogelijk in het neu trale buitenland, in Genève, 's-Gravenhage, Kopenhagen of elders te koop waren. Wel, zij dienden in den regel voortreffelijk de bijbedoelingen van de in eigen land geves tigde vijandelijke spionnen. Deze hadden slechts, zoo kort mogelijk voor den slui tingstijd, voor een advertentie te zorgen, en wisten, dat deze den volgenden dag in het neutrale gebied zou worden ontvangen en spoedig verder zou worden gebracht. Me nigmaal ook geschiedde de correspondentie door deze kleine advertenties met geheime inkt, terwjl ook meer dan eens, in zgn. toevallig toegezonden couranten bepaalde letters of woorden met geheime inkt wer den aangegeven. Wanneer men bedenkt welke geheimen in dat opzicht de contra- spionnage en de geheime dienst van elk land op het spoor kwamen, kan men er zich niet over verwonderen, dat de censuur op brieven en drukwerk met de grootste nauw gezetheid geschiedde, en dat men in alles, maar dan op het laatst ook letterlijk in alles eenig gevaar zag I ADVERTENTIEN Verloofd TO HOLLAERS en PAUL RADEMAKER. Vlissingen Kers{dag 1933. Rotterdam j DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van har telijke sympathie, uit alle deelen van Zeeland dezer dagen ontvan gen, betuigt ondergeteekende zijn oprechten dank. A. STA VERMAN. December 1933. De Burgemeester van Vlissin gen en Mevr. VAN WOELDEREN zullen gaarne bezoeken ontvangen den 2den Maandagavond van 8J410y2 uur in Januari, Fe bruari en Maart. Mevr. VAN WOELDEREN zal gaarne bezoeken ontvangen Dins dags van 35 uur in Januari, Februari en Maart. •4, GELDEN BESCHIKBAAR in bedragen boven 500. Rente 5 tot l/-i pCt., alie doeleind. Vlug. Bill. Discreet. Vraagt kostel. inl. m. port. v. antw. Rotterdam, Matheneöserlaan 322 B, Metdeas FEESTDAGEN flinke wandeling gemaakt naar Kaapduin.Wij hebben SLAATJES, CROQUETTES, enz. Aanbevelend, D. A. SCHRIJVER. OOK GESCHIKT VOOR DIVANDEKENS kost slechts 57j/2 cent per 3 maanden, franco per post 72>/2 cent. De Voorzitter van het Gemeen telijk Badbedrijf, alhier, roept sol licitanten op voor de betrekking van op een salaris in seizoentijd van ƒ30.per week met aftrek van de door den Read dezer gemeente te bepalen korting. Leeftijd niet beneden 30 jaar. Alleen zij die goed kunnen zwem men en goed met publiek kunnen omgaan, komen in aanmerking. Eenige kennis van de moderne talen strekt tot aanbeveling. Persoonlijke bezoeken alleen na oproeping. Sollicitaties in te zenden aan den Secretaris van het Badbedrijf, 2e Afdeeling, Gemeentehuis, al hier, tot uiterlijk 15 Januari 1934. van 8 tot 12 uur. VLEESCHHOUWERIJ MAANDAG en DINSDAG le en 2e Kerstdag 's middags van 2.30 5.30 uur in het Onze bekende PERMA NENT en WATERGOLF, dus een Permanent Wave geheel compleet,kost nu f 2 50 bij h. flngerman Zoon Kappers Bellamypark 37 groote keuze. A.va de Sande Maandag December Dinsdag December Om uw avonden met de Kerst dagen gezellig door te brengen naar het Bespreekt Uw plaatsen beide dagen van 12—1 uur. HET'BESTUUR Wie een foto uit onze Tijding- tai in zijn bezit wil hebben, wach- te niet te lang, wanter is veel vraag naar.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 4