Flitsen Het Cadeau-stelsel. GEMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTEN UIT DRAAD EN LUCHT ÜWDT YSIUO Veel is er reeds over het cadeaustelsel geschreven en gesproken, doch het is nog slechts sedert korten ttfd, dat de kwastie werkelijk urgent is geworden. Reeds eenigen tijd werd er aandrang op de regeering uitgeoefend, om tot een wette lijke regeling over te gaan. Thans is de re geering hierover in ernst gaan denken, en is door haar de meening der betrokkenen gevraagd. In middenstandskringen is men in het algemeen tegen het cadeaustelsel gekant. Men beschouwt het als een exces in den concurrentiestrijd, dat voortdurend tegen wil en dank is voortgewoekerd, en tot aller lei misbruiken en ontaardingen heeft aan leiding gegeven. Niet iederen middenstander persoonlijk vat het uiteraard zoo op, doch de heer- schende meening is het zeker. En het is te begrijpen, dat de crisis nog eens extra meegewerkt heeft, om den om vang van dit stelsel uit te breiden. Om te verkoopen, wordt tegenwoordig heel wat gedaan en bedacht De regeering heeft echter ook het advies van den Nijverheidsraad gevraagd, dus van de industrieën, die de cadeau-artikelen fa- briceeren. Dat deze een eenigszins andere houding zouden aannemen, kon van tevoren verwacht worden. Het cadeaustelsel heeft zich reeds zoodanig ontwikkeld, dat af schaffing ervan inderdaad een merkbare invloed op de werkgelegenheid in de indus trie zou nebben. In het rapport van den Nijverheidsraad wordt dan ook eenigermate vergoeilgkend gesproken over het cadeaustelsel, en be toogd, dat het met de uitwassen nu direct zoo'n vaart niet loopt. Gebleken is dus, dat industrie en midden stand tegènover elkaar staan, hetgeen aan een goede oplossing van het vraagstuk ze ker niet ten goede zal komen. En toch kan de bestaande toestand niet bestendigd worden. Dat kan men ook in het Nijverheidsrapport tusschen de regels door lezen. Daarom is het o.i. gewenscht, dat eens de aandacht gevestigd wordt op het Duit- sche voorbeeld. De situatie in dat land ge lijkt zoo op die in Nederland, dat dit vol komen gerechtvaardigd is. Voor alles moet opgemerkt worden, dat in Duitschland op het oogenblik de vaste wil heerscht, om het cadeaustelsel uit te roenen. Het is op één lijn gesteld met schandlectuur Reeds de regeering-Bruning heeft een noodverordening over het cadeaustelsel uit gevaardigd. Wel hielden de algemeene be palingen daarvan een algeheel verbod van het cadeaustelsel in, doch niet minder dan een zevental uitzonderingen waren toegela ten. Eén daarvan heeft het geheele verbod krachteloos gemaakteen omstandigheid, die ook in Nederland volle aandacht ver dient. Iedere winkelier mocht het cadeaustelsel in vollen omvang toepassen, mits hg een verklaring aflegde, dat bij, indien ten min ste zijn klanten dit wenschten, geld in plaats van het cadeau zou verstrekken. Hierbij werd er dus klaarblijkelijk op ge rekend, dat het cadeaustelsel niet in het hart van het koopend publiek leefde, en dat dus de winkelier het niet aan zou durven, om de mogelgkhied te openen, dat in plaats van een cadeau geld kon verkregen worden. Dit is echter een volslagen misrekening gebleken. Na het in werking treden van de bovengenoemde noodverordening heeft het cadeaustelsel even welig getierd als voor dien, en één der eerste maatregelen van de regeering-Hitier is dan ook geweest, om die bepaling op te heffen. Vanaf 1 September jl. geldt zij niet meer. Doch ook daarmede was het cadeaustelsel nog niet voor goed verdwenen. Evenals in ons land was het te «liep ingeworteld dan dat het met één slag uitgeroeid kon wor den. Bovendien trad dezelfde tegenstelling als in Nederland, nl. die tusschen industrie en middenstand aan het licht. De straffe orga nisatie in Duitschland maakte dit zoo diep ingrijpend als wellicht in ons land het geval zal blijken te zijn. De regeering stelde een voudig de eisch tot samenwerking, en zoo doende is een commissie uit beide partijen, die het vraagstuk ter hand zal nemen, ge ïnstalleerd. De liquidatie van het cadeaustelsel in Duitschland zal dus een proces worden, waarbij alle betrokkenen samenwerken tot het gestelde doel. En met de feiten in ons eigen land voor oogen, schijnt ons geen andere weg moge lijk. Gesteund door een wet, zal gegaan moeten worden langs lijnen van geleidelijk heid, ten einde zoo min mogelijk belangen te schaden. zullen verwezenlijken, die zij in uw naam hebben afgelegd, toen zij het Volkenbonds verdrag en het pact van Kellogg onder teekenden, verheft allen uw stem en han delt Moge van het ééne einde der Christen heid t' het andere zich een onoverwin lijk bondgenootschao der gewetons vormen voor de handhaving en de verzekering van den Vrede, onmisbare voorwaarde voor het herstel van den economischen voorspoed van alle vaderlanden en voor de heer schappij van het Recht 1 ROOSEVELT'S NIEUWE ZILVER PLANNEN. Op een receptie van de journalisten zeide Roosevelt, dat de toetreding der Vereenig- de Staten tot het accoord van Londen over het zilver eep aanmoedigende aanwijzing ts in de richting der wereldstabilisatie der zilverprijzen. Hij hoopt, dat dezelfde maatregelen in de toekomst zullen worden uitgebreid tot de andere instrumenten van het wisselverkeer. Ofschoon Roosevelt het woord „goud" niet uitgesproken heeft, verklaart men 'de zen zin als een zinspeling op het goud. Een belangrijke factor van het plan om zilveren munten te slaan, zeide Roosevelt, is het feit, dat voor het eerst de naties het eens zijn geworden betreffende een der groote muntmetalen. Monsters in de konjj- nenwereld. Er loopt iets nieuws ir. de konijnenwereld in Zuid-Dakota rond. In een farm ten Noorden van Yankton wierp een hond een konijntje met een paar hoorns op zijn kop. De eene hoorn was on geveer zeven centimeter lang, de ander iets korter. De hoorns waren naar voren gebo gen als die van een berggeit. Een accountant ter plaatse deelt mede, dat, toen hg op jacht was, hij een groote prairiehaas met een hoorn op zijn kop ving. Deze mededeeling heeft groote belang stelling ontmoet bij geleerden op natuur historisch gebied, die benieuwd zijn, welke monstruositeiten er in de konijnenwereld op komst zijn. Sinaasappelboomen In Portugal. Nadat tengevolge van een epidemie de meeste boomen in Lissabon gerooid zijn, heeft het gemeentebestuur be sloten om op de plaats der vroegere boo men sinaasappelboomen te planten en de vruchten onder de armen te verdeelen. Men gaat hierbij van het denkbeeld uit, dat de sinaasappelboomen behalve de stad verfraaien, ook een symbocl zijn van Por tugal als landbouwstaat. De boomen krijgen geen officieele bewa king, daar men van meening is, dat de ar men, voor wie de vruchten bestemd zijn, er voor zullen waken, dat ervan gestolen wordt. Een geheime drukker ij. Te Tiflis, in het uiterste Zuiden van Rusland, za' een ondergrondsche drukkerij worden hersteld, waar van 1903 tot 1906 alle onwettige uitgaven van de bolsjewis tische partij werden gedrukt onder de lei ding van Stalin, om verspreid te worden in Transkaukasië, zoowel onder de Russisch als onder de Armeensch sprekende bevol king. De drukkerij bevond zich in een kelder ruimte, waartoe men slechts toegang kreeg door een waterput op de binnenplaats van een oud gebouw. Toch werd de drukkerij ontdekt en in 1906 door de gendarmerie verwoest. Hongerige wolven in Roemenië. Tengevolge van den hevigen sneeuwaanval zijn in Roemenië de wolven zoo hongerig geworden, dat zg men- schen aanvallen en verscheuren. In de nabqheid van vele dorpen zijn de afgeknaagde beenderen van vele slachtof fers, mannen, vrouwen en kinderen, gevon den. Steeds meer berichten komen binnen over door wolven verslonden menschen, zoodat op vele plaatsen de bewoners niet meer alleen buiten de bebouwde kom durven komen. In Trans-Sylvanië hebben de autoriteiten drijfjachten georganiseerd, waaraan ook militairen deelnamen, doch door de hevige sneeuwstormen heeft dit weinig succes op geleverd. Communisten gestraft. Te Köslin in Pommeren heeft de jury twee communisten, beschuldigd van moord op den vendeldrager Kietb en van dr. Ross uit Berljjn, veroordeeld tot tuchthuisstraf van elk vijftien jaar en de drie medeplich tigen tot elk tien jaren. De officier van justitie had tegen de hoofddaders de dood straf geëischt. In het proces inzake den moord op den S.S.-man Hans Cyrauke, die op 1 Novem ber 1932 door leden van de Reichsbanner werd doodgeschoten, spra,. gisteren de bij zondere Hanzerechtbank het vonnis uit. Twee leden van de Reichsbanner werden wegens doodslag veroordeeld tot twaalf, resp. zes jaar tuchthuisstraf. Een avontuur. Mejuf frouw Christine Maple is 22 jaar oud, komt uit Los Angeles en is een onafhankelijk aangelegde jonge vrouw, schrijft de „N.R. Crt." Zij zat in den trein, welke haar naar St. Moritz zou brengen en bevond zich in een coupé waarin in 3 talen, Fransch, Duitsch en Italiaansch, het verbod opge hangen was, met de schoenen op de bank te zitten. Toen de Zwitsersche conducteur, die haar kaartje controleerde en drie talen spreekt, haar medegedeeld had dat zg de beenen van de bank moest nemen, verstond zij dit niet, althans voldeed zij niet aan de aanmaning. De conducteur duwde toen de voeten van het meisje van de bank. Mej. Maple was ook niet voor de poes, nam een boek en smeet het den conducteur naar het hoofd. Te Zürich gaf de conducteur het ge val aan en de opvliegende Amerikaansche, die blijkbaar noch Fransch, noch Duitsch, noch Italiaansch kent, werd opgesloten. Een Amerikaansch consulair beambte wist al spoedig haar bevrijding te verkrij gen, maar niet alvorens zg een boete van 50 francs had betaald. Mejuffrouw Maple beweert, dat de politie haar had geslagen, onder meer klappen in het gezicht gegeven en haar aan het haar getrokken had. De boete, aan mej. Maple opgelegd, was op dat bedrag bepaald, omdat het meisje bo vendien nog gerookt had in een niet-rook- coupé. Na haar vrijlating spoorde de on stuimige juffrouw Maple naar Bern om een officieel protest in te dienen tegen de be jegening, waaraan zij had blootgestaan. Men vertelde haar daar, dat de gezant, H -rh Wilson, vertrokken was naar de Ver. Staten. Zij heeft dus thans gelegenheid weer wat kalme bezadigdheid te vergaren. Bandieten door politie belegerd. De politie te Chicago doodde na een verwoeden strgd drie ban dieten, die zich hadden verschanst in een flat. De agenten omsingelden het gebouw, posteerden zich bij alle ramen en deuren en zonden een hagel van kogels naar bin nen. De lijken der drie bandieten lagen in een kamer van de benedenverdieping, wel ke veel geleek op een miniatuur-arsenaal men vond er 20 voor kogels ondoordring bare vesten, drie machinegeweren, talrgke geweren, pistolen en veel munitie. Wie ontvangt de mees te post? Volgens berichten in de Italiaansche pers de Paus. Dagelijks wor den ongeveer 27.000 zendingen, uit alle dee- len der wereld, aan de kanselarij afgegeven. Op de tweede plaats komt de president der Vereenigde Staten en op de derde de ko ning van Engeland. Ook de dageigksche hoeveelheid post voor Von Hindenburg moet indrukwekkend zgn. In de statistiek zgn echter niet opgeno men de hoeveelheden, welke dagelijks de groote Amerikaansche filmstudio's berei ken. Alle records worden hier geslagen door de filmdiva Clara Bow, die in haar glanstijd meer dan 35.000 zendingen per dag ont ving. De voor haar bestemde stukken wer den reeds in de treinen naar Los Angeles uitgezocht, gebundeld en in speciale post zakken verwerkt. Deze werden rechtstreeks naar de studio geëxpedieerd, waar eenige secretarissen van de filmster het (twijfel achtige) genoegen hadden de brieven te openen ente lezen. Gezondheidstoestand in de Poolstreken. Een ge zelschap Russische artsen zal in Juni van het volgend jaar naar het Poolgebied trek ken, om een plaats uit te zoeken voor een gezondheidsoord boven den Poolcirkel, waar de ultraviolette stralen van de zon, naar men meent, krachtiger zijn. Sinds lang is nl. bekend, dat Poolonder- zoekers slechts zelden te lijden hebben van verkoudheid, winterhanden, bronchitis en andere kwalen, welke in de lager gelegen landen des winters geregeld voorkomen. Een Russisch arts, die op Spitsbergen overwinterd heeft, verklaart, dat beenbreu ken en dergelijke verwondingen, die in war mer streken amputatie noodig hebben, in het Poolgebied op bevredigende wijze ge- OPENBARE LAGERE SCHOOL A OPGEHEVEN. Het was voor het personeel van de open bare lagere school A een eigenaardige dag. Bij raadsbesluit toch van gisteren is deze onderwijsinrichting met ingang van 1 Ja nuari a.s. opgeheven. Het was dus de laat ste schooldag. Om ongeveer half elf kwam de wethou der van onderwys op de school om tot de twee leerkrachten, de heeren P. Houterman en C. J. L. Sitsen, namens het college van Burg. en Weth. een woord van dank te rich ten voor de diensten aan het onderwijs in Vlissingen gedurende een reeks van jaren bewezen, nu zij het onderwijs met wacht geld gaan verlaten. Hg wenschte hun een gezond en langdurig genot van het wacht geld toe. Nadat de leerlingen deze school voor de laatste maal hadden verlaten, richtte de heer F. G. Lemmers, die als hoofd aan de onderwijsinrichting op de Groote Markt is benoemd, zich tot de twee scheidende leer krachten en hield een gevoelig speechje tot hen, waarin hg wees op den arbeid, die nu voor hen is afgesloten. Met een handdruk scheidde men. BRAND IN DE TELEFOONCENTRALE. AMSTERDAM. (V.D.) Onze stad heeft gisterenmiddag een ramp getroffen, waar van de gevolgen op het oogenblik nog niet te overzien zijn door een brand in de tele fooncentrale op den hoek van Spuistraat en Raadhuisstraat. Omstreeks kwart over vgf gisterenmid dag toen een monteur aan het werk was in de zgn. splitsingskabel vanwaar de hoofdkabels uitgaan naar de andere kabels, ontstond plotseling kortsluiting. De mon teur kon nog wegkomen en wist nog een brandgrendel over te halen, waardoor in het geheele gebied gesignaleerd werd, dat er storing was. Hij liep naar buiten en aan een agent van politie deelde hg mede, dat hg de brandweer moest waarschuwen. Deze agent heeft nog van den brandmelder ge bruik kunnen maken. Met zeer veel mate riaal rukte de brandweer aan. De vlammen sloegen toen uit de splitsingskamer, gele gen op de tweede verdieping. Met twee stralen op de motorspuit en een straal op de huisleiding werd de brand gebluscht. De isolatie van de kabels is verbrand en hoe groote de schade verder is kan nog niet worden gezegd. De gevolgen zgn niet te overzien. Door het vernielen van deze ka bels door het vuur is de centrale 4 geheel gestoord en ook gedeeltelijk centrale 3 en zijn Idealen! Velen rekenen daartoe „veilig verkeer". Het ligt toch zeker niet aan U, wanneer dat een ideaal blijft? bovendien de centrale 6. Hierdoor zgn niet alleen 10.000 telefoontoestellen uitgescha keld, maar ook alle intercommunale verbin dingen zgn verbroken, omdat zg loopen over de centrale 4. Amsterdam is dus per inter communale telefoon niet te bereiken. Door de telefoondirectie is aan de omroepver- eenigingen gevraagd deze mededeeling uit te zenden. Ook het brandalarmtoestel en de politie-lgnen zijn gedeeltelijk gestoord. Noch per telegram, noch per brandmelder gelegen binnen het gebied van de telefooncentrales 3, 4 en 6, kan brandweer of politie worden opgescheld. Brandaanzeggingen kunnen dus alleen geschieden, door het gaan naar po litieposten of brandweerposten. Met den directeur en onderdirecteur van de telefoon hebben wg een onderhoud ge had. Zg deelden ons mede, dat gisterenmid dag 5 uur een brand ontstond in de zgn. splitsingskamer. Deze kamer is de zgn. splitsingskamer, waar de hoofdverdeelers zitten, waar de kabels worden gesplitst naar de verschillende centrales. De draden liggen daar in groote bossen door elkaar. Om ongeveer kwart over 5 rook een tele foniste brandlucht. Zg ontdekte den brand en zag tusschen de bossen draad vlamme tjes. Een eveneens toegeschoten monteur kon door de sterke rookontwikkeling al niet meer naar binnen gaan. Deze kamer met alle verbindingen is uitgebrand. Alle uiteinden van de kabels waar de centrales 4 en 6 en gedeeltelijk van de centrale 3 zijn weggebrand, evenals de uiteinden van de kabels, die de verbinding tot stand bren gen met de overige centrales. De verwoesting is buitengewoon groot. De centrale 4 zelf is niet beschadigd, d.w.z. als alle verbindingen in de splitsingskamer weer zgn hersteld, werken de centrales on- middelijk weer. Ook de accumulatoren-ka mer is geheel behouden gebleven. Uitge schakeld zijn de centrales 3, 4 en 6, wat zeggen wil, dat het centrum van de stad, benevens het gedeelte benoorden het LJ uitgeschakeld zijn van telefoonverbindin gen en dat ook het intercommunale verkeer is stil gelegd. Op onze vraag naar de oorzaak, zeide de directeur, de heer Snijders, dat hg kortslui ting zoo goed als uitgesloten achtte. Het spreekt vanzelf, dat zoo spoedig mogelijk met het herstellen van de schade zal wor den begonnen. Van de firma Siemens en Halske en den directeur van de telefoon in Den Haag, die dadelijk naar hier is geko men, zgn reeds aanbiedingen ontvangen tot het leveren van materiaal. Ook de hoofd ingenieur-directeur was reeds gisterenavond hier ter stede. Van de rijkstak van dienst kan op alle mogelgke hulp worden gere kend. Met de meest belangrgke zaken zal het eerst worden begonnen. Er zullen zoo spoedig mogelgk verbindingen tot stand worden gebracht voor het interlocale ver keer, voor West, Oost en Zuid. Vervolgens zijn aan de beurt de belangrijkste gemeente diensten. Hierna komen de abonné's van centrale 3, deze zal men overschakelen op de centrale Heerengracht en tenslotte zal de centrale 4 onder handen worden geno men en zullen de nummers langzamerhand worden ingeschakeld. Om al deze verbin dingen tot stand te brengen zijn 40.000 M. materiaal noodig. Een gedeelte hiervan zal uit het buitenland moeten komen. Op onze vraag wanneer de schade zal zgn hersteld, haalde de heer Snijders de schouders op. Wij zullen, zeide hg, met man en macht aan den arbeid gaan. Ge holpen moeten worden 600 abonné's over het IJ, 1200 van centrale 3 en 7400 van die van 4. De brand in de telefooncentrale heeft den dood aan een der telefoon-ambtenaren ten gevolge gehad. De chef van de ondercen trale aan de overzijde van het IJ, de heer J. Eglen, zag in de centrale plotseling alle storingslampen branden. Hij is daarvan zoo geschrokken, daè hij in elkaar zakte én weldra den geest gaf. De overledene was hartlijder. De brandweer deelde ons mede, dat alle brandmelders ten Noorden van het LJ, of schoon daar storing is, goed functioneeren. Bij de telefooncentrale is daarom een brand weervoertuig geplaatst, zoodat het dadehjk kan te hulp komen. NOTARIS IN ARREST GESTELD. 's-GRAVENHAGE. (C. B.) Naar wg ver nemen is de wegens fraude gearresteerde notaris te 's-Gravenhage, M. J. F. P., he denmorgen voor den rechter-com~issaris voorgeleid en na verhoor in voorloopig ar rest gesteld in het huis van bewaring. KRUISER „DE RUYTER". 's-GRAVENHAGE. (C. B.) H. M. de Koningin heeft bepaald dat aan den derden kruiser, welke op de werf WiltonFegen- oord gebouwd wordt, de naam „de Ruyter" zal worden gegeven. In verband daarmede is tegelijkertijd bepaald dat de torpedoboot- jager, welke thans de naam van „de Ruy ter" draagt, verdoopt zal worden in „Van Gendt". EEN ONTPLOFFING. MAASSLUIS. (V.D.) Hedenmorgen wer den in de fabriek De Ploeg proeven geno men met zwavelstof tot het bereiden vaa middelen ter bestrijding van plantenziek ten. Hierbg sprong de transportbaan uit elkaar. Het gevolg was dat het dak der oude fabriek ontzette en de achtergevel uit elkaar vloog. In de fabriek zelf werd een ruïne aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE TERUGKEER VAN DE PELIKAAN. BATAVIA. (Aneta). De aanvang van den terugtocht van de „Pelikaan" is voor loopig vastgesteld op 27 December, 2 uur des nachts, Javatgd. Speciale verlichtings maatregelen zijn getroffen. BATAVIA. (Aneta). Nadat een onbetee- kenende motorstoornis was hersteld, waar door het vertrek eenigen tg'd werd ver traagd, vertrok de „Pelikaan" om 8.47 uur (Javatgd) naar Bandoeng, begeleid door een esquadrille legervliegtuigen, welke uit Bandoeng ter verwelkoming naar Tjililitan waren overgekomen. Na een rondvlucht over de feesteigk versierde stad, landde de „Pelikaan" om 9.20 uur op het vliegveld Bandoeng onder de grootste belangstelling. DE BRAND IN DEN RIJKSDAG. Van der Lubbe tot de doodstraf veroordeeld. LEIPZIG. (V.D.) De vierde straf senaat van het rijksgerechtshof heeft heden uit spraak gedaan in het proces tegen de 5 van brandstichting in het Rgksdaggebouw beschuldigde beklaagden. Te 9.10 uur M.E.T. deelde de Senaatspresï- dent dr. Buenger het vonnis mede. Dimitrof, Popof, Tanef en Torgler wer den vrijgesproken. Marinus van der Lubbe werd veroor deeld tot de doodstraf. LEIPZIG. (V.D.) Na een procesduur van ruim 3 maanden is hedenmorgen de uit spraak in het Rgksdagproces gevallen, die met groote spanning door de geheele wereld werd verwacht. Vanzelfsprekend uitte deze belangstelling zich het meest concreet te Leipzig zelf, waar reeds zeer vroeg in de omgeving van het gerechtshof groote druk te heerschte. Ondanks het triestige regen achtige weer verdringt zich reeds lang voor 8 uur een groote menigte voor den ingang van het gebouw, om nog enkele der weinige onuitgegeven toegangskaarten in handen te krijgen. De politie-bewaking is versterkt en ieder die binnengaat wordt op wapens onderzocht. In de zaal zelf is de eerste rg plaatsen op de perstribune geheel door politiebeambten bezet. De pers zelf is zoo goed als voltallig aanwezig. Ook de publieke tribune is zeer snel gevuld. Het postkantoor in de vestibule van het rgks- gerechtshof heeft reeds vroeg maatregelen genomen om aan de massale vraag van persvertegenwoordigers onmiddellgk na het uitspreken van het vonnis te kunnen vol doen. Op verschillende plaatsen in de zaal hebben zich persfotografen opgesteld om de beklaagden te kunnen fotografeeren op het moment dat het vonnis zal worden uitge sproken. De uitspraak van het vonnis ge schiedde in tegenwoordigheid van vertegen woordigers der rijksregeering en van de Saksische staatsregeering. Ook de president van het rijksgerechtshof, dr. Bumke, is als belangstellende in de zaal. Het vonnis wordt onder doodsche stilt© uitgesproken. Vooral Marinus van der Lub be toont geen spoor van aandoening. Hg zit daar even onbeweeglgk en onaandoenlijk als men hem reeds 60 dagen in alle phasen van het proces heeft zien zitten alsof het hem alles niets aangaat. LEIPZIG. (V.D.) Bg de opening van de zitting, alvorens het vonnis voor te lezen, verklaarde de senaatspresident, dr. Buen ger, dat de senaat zich niet slechts, zooals in den loop van het proces herhaaldelgk was verklaard, van invloeden van buiten in elk opzicht had vrij gehouden, doch dat in de eerste plaats het zorgvuldige onderzoek der geconstateerde feiten tot een volledige weerlegging, die gezien de bron waaruit zg afkomstig waren, al te verdachte bewe ringen had geleid. In het bijzonder heeft het gerecht alle laster weerlegd. Valsch waren ook de geruchten over het zgn. vroe ger vrij van dienst geven van Rijksdag- employé's op den dag van den brand, de verklaringen over de sabotage van het blusscüingswerk en vele andere zaken. Bg dit proces moest echter ook en dat heeft de meeste tijd geëischt, de politieke achter grond der te onderzoeken misdaad worden onderzocht, waarbg men moest trachten uit te vinden, welke doeleinden er achter kon den staan. Door dit proces is bewezen, dat de medeplichtigen in het communistische kamp behoorden en dat de brandstichting in den Rijksdag het werk van de K.P.D. tot verwezenlgking van den burgeroorlog wa ren. In het begin van dit jaar liep het Duit- sche volk gevaar te worden overgeleverd aan het communisme, doch op het laatste moment is het uit den afgrond weggetrok ken. Uit de motiveering van het vonnis kan worden gemeld Van der Lubbe heeft volledig bekend. Hij heeft niet alleen den brand kunnen stichten in de groote Rgltsdagzaal. Omtrent dit punt is geen opheldering verkregen. Bij Torgler en de Bulgaren heeft het gerecht de door de aanklagers als bewgs van hun schuld aangevoerde punten op sommige punten niet vrg van twijfel geacht, terwijl ook do onweerlegbaarheid van sommige punten moet worden betwgfeld. Aangezien bg het rgksgereehtshof geea hooger beroep mogelgk is, verkeeren do vonnissen direct bg de uitspraak in kracht van gewijsde.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 3