1000 500 300 25 HENHIKGS' FIliliXDEl, Dé b voor ;A r EERSTE BLAD IM0.303 71e Jaargang 1933; Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Walstraat 58-60, Vlissingen. lelef. 10. Postrekening 60287 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen GRATIS KERSTMIS. BINNENLAND Orthocromatisch Agfa Blitz AGFA Superpanfilms STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 12.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, Duitschland en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan t -5 regels 1.25 iedere regel meer 25 cent. Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct p. regel. Kleine advertenties van 1 -5 regels 50 ct. iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 1—5 regels 1. alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij door een ongeluk. dood gulden bi| verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bn verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENIGING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nummer bestaat uit 4 bladen Tlieiime Kwartaal - ftbonné's ontvangen de in deze maand nog verschijnende Alle abonné's der„Vlisr,ingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. Wegens het Kerstfeest zal de „Vlissln^che Courant" Maandag 25 en Dinsdag 26 December niet verschijnen. De tijden zijn donker en somber Maar droever was het in de stal van Betlehem. En tóch is daar het Licht der Wereld opgegaan. We hebben allen wel eens een vader ge zien, die boos was op zijn kindhetwelk hem in een of ander opzicht had teleur gesteld. En allen hebben we daarbij wel eens stil gelachen, want o, die vaders kunnen zoo onredelijk zijn in bun boos heid. Het gaat soms slechts om nietig heden, dingen, die we nauwelijks zouden opmerken, wanneer het vreemde kinderen betrof. Een kleine wandaad wordt te grooter, naarmate onze liefde te sterker is. 't Maakt ons bitter en stroef, als we een klein vlekje ontdekken op de ziel van het wezen, dat we in teederheid aan het eigen hart plegen te drukken en gewoon zijn te koesteren. Haat zal te grooter zijn, wordt wel eens beweerd, naarmate voordien de liefde sterker was. Neen, duizendmaal neen Waar eens oprechte liefde was, daar is die er nóg, wdt er ook gebeurd moge zijn. Abnormaal felle uitingen van toorn, welke worden geuit in gevallen, waarin men de liefde door haat vervangen meent, dienen slechts om de telkens weer opko mende gevoelens van liefde te onderdruk ken en onreëelen suggesties te wekken. Geen godsdienst wordt feller bestreden dan door den renegaatgeen vervloeking klinkt dreigender dan die van een vader of moeder jegens een kind geen vijand wordt dieper veracht dan de gewezen vriend. Alles naar het uiterlijke. Omdat de oude en oorspronkelijke liefde in het onderbewustzijn voortleeft en de mensch slechts wanhopig vermag te pogen, om ze door grof cynisme onder te houden. Waar haat fel uitlaait, daar ligt de oude liefde verscholen. -1!** Geen christenfeest wordt met grooter innigheid gevierd dan Kerstmis, maar ook geen ander christenfeest wordt grover be schimpt en bespot. En daarom zijn we er van overtuigd, dat er in wezen slechts liefde is rond de kribbe van Betlehem. liefde, welke zich zoowel op normale- als op abnormale wijze uit. De Kerstboodschap is een vertroostende, een, die hoop wekt voor de toekomst. We hooren de boodschap allemaal, we gelooven tenslotte ook in haar, maar velen zijn te versomberd, te zeer geslagen in het leven om er verheugenis om te toonen. Ze suggereeren zich een on geloof om hun gram te kunnen uiten, gram, welke r e een gemakkelijker ontspan nende uiting van hun gemoedstoestand weten dan een kinderlijk gelooven en sterk vertrouwen. Negentien eeuwen lang, zoo smalen ze, heeft het Vrede zij U over de aarde geklonken en waar is er Vrede Negentien eeuwen christendom heeft de wereld beïnvloed en is de menschheid er beter door geworden Wordt de negen- tienhonderdjarige christenheid niet gegee- seld door crisis, werkloosheid, armoe en ellende O, die verwijten kunnen zoo verbitterd klinken in Kersttijd En waarom Omdat de klagers en de grammoedigen in hun binnenste weten, dat die verwijten onwaar achtig zijn in hun zielen ligt de liefde nog verscholen tot het Kerstkind en is er nog geloof in den Vrede, welke ons bij de geboorte van Christus werd toegezegd. Het Kerstkind is niet ter wereld geko men om er goud te strooien en aanzien te brengen. Jezus is geboren willen worden uit een arme en onaanzienlijke Moeder, in een ellendig-klein plaatsje van het Jood- sche land, als Kind van een gesmaad volk, in een beestenstal, in een kribbe. Jezus is arm geboren willen worden en- Zijn Moe der, Maria, heeft ons in haar stil geluk ge toond, hoe rijk een gezegende aripoe kan wezen. De geboorte van Jezus is het begin ge weest van de geestelijke verlossing der menschheid. Verlossing en Vrede, die liggen beide als een belofte in de Kerst boodschap verscholen. Maar dat wil vol strekt niet zeggen, dat strijd en twist met henielsch geweld belet zouden gaan worden. Gelijk toch ook de kindermoord van Betle hem niet met hemelsch geweld is verhin derd geworden. Integendeel, slechts door een hemelsche waarschuwing is het Jezus- kind er tegen beschermd, dat Het aan dat geweld ten onder zou gaan. De Vrede, welke de menschheid is be loofd, is de Vrede des Harten, welke we door de Verlossing herkregen en welke we door medewerking met de goddelijke ge nade kunnen behouden. Als alle menschen zich maar dien Vrede toegankelijk zouden toonen, dan zouden we ook spoedig den uiterlijken vrede kennen. In harten, waarin Vrede woont, huist ook het geloof en het vertrouwen, welke ons maken tot dapperen, die met geduld weten te lijden en met vertrouwen in de droefste omstandigheden durven opblikken naar het licht van de toekomst. Ook het Kerstkind was een Zorgenkind De wapenuitvoer-legende. Op de vragen van het Tweede Kamerlid ir. Albarda betreffende de geruchten over den uitvoer van wapenvoorraden en ka nonnen uit Frankrijk via Nederland naar Duitschland en over artikelen in een Fransch blad betreffende de rol der N.V. „Siderius" te Krimpen heeft minister Van Schaik geantwoord, dat deze geruchten slechts als kwaadwillige of ziekelijke fan tasieën kunnen worden gekenschetst. Hulde aan bemanning van de „Pelikaan". De directie van het weekblad „Het Le ven" heeft als hulde voor de prachtige prestatie van de „Pelikaan" en uit bewon dering voor de uitmuntende organisatie dor K.L.M., een bedrag van duizend gulden ter beschikking gesteld van de kranige beman ning. Ontvangsten der Ned. Spoorwegen. De geschatte ontvangsten van de maand November 1933 toonen de volgende cijfers reizigers 4.045.400, bagage 56.400, brief en pakketpost 260.000, goederen 4.259.800, levende dieren en lgken 97.500, diversen 207.200. Totaal 8.926.300. De totaal ontvangst van 1 Januari af be droeg 110.587.190.81 tegen 129.016.761.67 in 1932. Loonsverlaging voor het spoorweg personeel. De minister van waterstaat heeft aan de directie der Nederlandsche Spoorwegen meegedeeld, dat hij met het oog op den na derenden datum van 1 Januari 1934 spoeds halve aan de Koningin een ontwerp-besluit ter bekrachtiging aeeft voorgesteld, waar bij de datum van herziening van het regle ment dienstvoorwaarden nader wordt uit gesteld tot 1 Maart 1934. De directie heeft in verband hiermee den personeelsraad uitgenoodigd tot een be spreking op 28 dezer over een loonsverla ging- Onderwijzer gedreigd met intrekking wachtgeld. De heer Suring neeft den minister van onderwas, kunsten en wetenschappen ge vraagd, of het juist is, dat een onderwijzer- wachtgelder, die z\jn geheelen diensttijd van 35 jaar bij het bijzonder onderwijs had door gebracht, gedreigd is met geheel of ge deeltelijk vervallen van het wachtgeld, in dien door hem een hem aangeboden tijde lijke betrekking bij bet openbaar lager on derwijs te Wassenaar niet werd aanvaard. Verder heeft hij gevaagd of de minister bereid is aan het daarop betrekking heb bende artikel der L.O.W.-1920 een zoodani ge toepassing te geven als bij de totstand koming van deze wetsbepaling uitdrukkelijk aan de Kamer is toegezegd. Een kiekje van Kerstboom, a diner of partijtje, hoert zeker f in Uw Foto-Album Denkt U er dus tijdig aan, eenige pakjes in huis te nemen voor Uw kerstfoto's. in alle maten voorradig. Vakkundige voorlichting. BADHUISSTRAAT 63. Receptie burgemeester. De burgemeester vau. ¥lf.3singen en me vrouw Van Woelderen, zullen op den twee den Maandagavond van de maanden Janu ari, Februari en Maart, des avonds van 8.30 tot 10.30 uur, gaarne bezoeken ont vangen. Nuts-Spaarbank. In de laatste jaren werd door de tijds omstandigheden ook de Nuts-Spaarbank te dezer stede ten zeerste in haar uitbreiding belemmerd. Het bestuur der Spaarbank is van oordeel, dat dit op sommige plannen niet langer invloed behoort uit te oefenen en besloot met ingang van 1 Januari a.s. een voor Vlissingen nieuwe wijze van re clame in te voeren. Ieder, die zie1-1 te Vlissingen of Oost- en West-Souburg vestigt, ontvangt een platte grond van Vlissingen en een almanak, waarin o.m. hoog en laag water voor het geheele jaar wordt aangegeven, begeleid van een circulaire. Elk gezin te Vlissingen of Oost- en West-Souburg, waar een kind wordt gebo ren, ontvangt een keurig uitgevoerde cir culaire van de ITuts-Spaarbank, waarin het sein tot sparen voor de kleine wordt ge geven. Aan deze circulaire is, bij wijze van che que, een strook bevestigd, ter waarde van één gulden. Tegen inlevering van deze cheque verstrekt de spaarbank een spaar bankboekje voor de nieuwe wereldbur gers(es) met een eerste inlage groot één guldenf Nadere bijzonderheden worden m de circulaire vermeld. Wij hebben alle reden te gelooven, dat deze reclame haar doel niet zal missen. Kerstfeest voor werkloozen. Van de zijde der werkloozen bestaat er voor de ontspanningsgelegenheid in het ge bouw Noordstraat 34 steeds meer belang stelling. Dit was ook het geval met het Kerst feest, dat de commissie met haar staf van leiders gisterenmiddag had georganiseerd. Ruim 160 personen hadden zich dien middag rond den kerstboom geschaard, welke door haar verlichting een goede en gewijde sfeer gaf. Om half drie opende de voorzitter der commissie deze vergadering met een woord van welkom aan allen, in het bijzonder de medewerkenden aan dien middag. De heer De Graaf droeg daarna voor op het orgel een Fantasie op het „Eere zij God". Op mooie en eenvoudige wijze bracht daarna de heer A. Schout het Kerstevangelie, de oude boodschap welke echter steeds nieuw blijft. Vertrouw op God, blyft volharden, riep de heer Schout zijn hoorders toe. Na dit bijbelgedeelte gaf de heer De Graaf nog een orgelsolo ten beste, waarna een oogenblik werd gepauzeerd onder het genot van een kopje thee. Zooals vorige, jaren dit het geval was, werd ook nu na de pai"e een kerstverhaal verteld. Hiervoor had de heer J. C. Groenenberg -- V CHIEF i4'- zich beschikbaar gesteld. Als verhaal had de heer Groenenberg gekozen„Een Kerstnacht" van Ch. Dickens, waarmede hij een gelukkige keuze had gedaan! Onder groote stilte werd dit verhaal tot het laat ste toe aangehoord. Als slot van den middag bracht de heer M. Dekker dank aan allen die hadden me degewerkt om dezen middag, die zoo uit stekend geslaagd mag heeten, tot een goed resultaat te brengen. De bijeenkomst werd daarna met dank zegging gesloten. Daartoe in de gelegenheid gesteld door verschillende fabrikanten kon den bezoe kers nog een klein aandenken worden mee gegeven. Zoo behoort ook dit Kerstfeest voor de werkloozen weer tot het verleden en kan de commissie met dankbarheid terugzien op dezen middag. Het nieuws van den dag in beeld. Foto's in onze Tijdinghal. Eenige opnamen van de huldiging van burgemeester de Wugt te Amsterdam. Prins Hendrik en enkele mmister op het diner van de Nederl. Dagbladpers. Fees telijke opening van den nieuwen tunnel on der bet Beursstation te Rotterdam. De ijsbreker aan het werk op het IJsselmeer. De nieuwe burgemeester van Utrecht mr. dr. ter Pelkwijk brengt een bezoek aan zijn nieuwe gemeente. Pater Kruitwa gen O.F.M., benoemd tot eere-d^^r aan de Amsterdamsche Universiteit, in zijn studeervertrek. Het Geref. Oude Man nen- en Vrouwenhuis te Leiden, dat dezer dagen 150 jaar bestaat. De nieuwe am bachtsschool te Emmen wordt officieel ge opend. De nieuw benoemde gezant te Washington jbr. mr. Heersma de With. De Zuid-Afrikaansche gezant opent een Zuid-Afrikaansche bloemententoonstelling te Rotterdam. Twee jonge Bussummers op hun wereldreis. De gevel van het Rotterdamsche postkantoor als fietsenberg plaats. Jonge lammeren op een boerderg bij Naarden. Luxor-Theater. Het congres der vagebonden. De Big van de infanterie. Een gezellig programma deze week. Het opent met interessant buiten- en binnen- landsch nieuws, gevolgd door een grappige teekenfilm en een treffende film over het Bio-Vacantieoord, waarin een beroep ge daan wordt op de bioscoopbezoekers om deze nuttige stichting aan de noodige gel den te helpen, opdat zij haar zegenrijken arbeid in het belang van de gezondheid van het behoeftige Nederlandsche kind kan voortzetten. Daar het Kerstfeest b\j uitstek staat in het teeken van het Kind, zal deze poging, naar wij hopen, niet te vergeefsch zgn. In de eerste hoofdfilm kan men weer eens bmllen om de oer-komieken Watt y2 Watt. De lange en de korte Deen fu::- geeren ditmaal als landloopers. Als steeds zijn hun creaties bijzonder geestig, o.a. stichten zij de grootste verwarring in de voetbalmatch DuitschlandDenemarken. Dit is de eerste sprekende film van de rivalen van Laurel en Hardy, voor wie zij werkelijk niet behoeven onder te doen. Ook de tweede hoofdfilm is van het vroo- Igke genre. Ralph Arthur Roberts verstaat uitstekend de kunst het publiek te amusee ren. Deze rolprent, waarin hij in de gekste situaties komt waaruit hij zich echter weer weet te redden, biedt hem ruimschoots ge legenheid zijn talenten te ontplooien, waarbij hij in Ida Wüst, Paul Westermeier, e.a. schit terende tegenspelers vindt. De ontknooping van deze geschiedenis vol humor is aller aardigst, vandaar dat we haar niet zullen verraden. Het succes van dese film, die van begin tot eind èn door het dolzimiige sce nario èn door het geestige spel één lach succes is, is buitengewoon groot. Een zeer luchtig maar daarom niet min der vermakelijk programma, waarmede men den geest duchtig kan ontspannen. Alhambra-Theater. Gold-Diggers 1933. Menschenlevens gevraagd „Gold-Diggers 1933" heet de groote show-film, die toch eigenlijk veel meer is dan een show-film, een show-revue met meer dan 200 film-schoonheden, die slechts als achtergrond dienen. Verbazing, bewon dering, lach gedaver. Elders applaus en ovatie. Dit meesterwerk, dat een reveil in dit genre beteekent, is het waard. In deze film wonen wij de repetitie bij van een van die klatergouden, dollar-dron ken scènes, zooals de revue die jaren aan een heeft kunnen brengen. Terwijl de show man zich in het zich in de pracht van goudglans en vrouwen ontwikkelende schouwspel verlustigt, komt de deurwaar der met zijn trawanten binnen en legt be slag. Een strikt doorgevoerde symboliek in dit wegdragen van stapels bordcartonnen dollars, in de kleeren, die de girls -van het lgf worden gerukt, geeft aan dit tooneel reeds dadelijk een schrijnende toets. Daar- tusschen de malaise vermaaks-etablisse- menten, die reeds sluiten, voor ze openen* Thuis liggen dan de meisjes te verhon geren in hun bed. Hun conversatie is van een stuitende oprechtheid, zooals trouwens in heel deze tragi-comische en vaak ont roerende film, lachende de waarheid wordt gezegd op een zoo cynische wijze, dat het den toeschouwer recht door de ziel snijdt. Dan komt de showman met een nieuwe revue, die geld en leven voor de meisjes beteekent. Maar de revue is alleen maar een ideeeen crisis-revue, misère, de straat, het lied van de werkloozen in den regen, „the breadline", regen, .regen en honger. Het lied van den vergeten man. Als de showman binnenkomt, is er dat uiterst fraaie trekje van regietalent, als Friscie met het gezicht afgewend naar het raam gaat staan, om daardoor des te meer de aandacht te trekken. „Ik heb dat ge zicht meer gezien", zegt Barney tegen haar achterhoofd. Er is maar één man, die geld heeft. Een jonge componist, die de ballades van de straat op muziek zet. Men neemt zijn geld aan, al meent men dat hij bet gestolen heeft. De film aanvaardt hier de moraal, dat hg zelfs dit gestolen geld had moeten geven, als het het leven en brood van hon derden meesjes beteekent. Hg is echter een zoon van rijke familie, met heel Boston achter zich aan. In deze scènes, die nu ..vol gen, scènes, die de miserabele hypocrisie der Bostonsche grootheden tegenover de crue moraal der moderne revue-meisjes toonen, levert de film wel haar knapste staaltje van cynische documentaire. Dan komt de revue merkwaardige men geling van grootste illusoire weelde en on barmhartige werkelijkheid. Daartusschen de zeer melodieuze muziek. Kolommen zou men over de enorme monteering, de mooie meisjes, de fijne momentjes kunnen schrij ven. Het is alles geweldig. Na de brillante scène der romance met de vliolen kleppen harde handen van de changeerders op de ijzeren d uren der kleedkamers. „On the Stage, ple ie, Song of the Forgotten Man,

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1