MÉ xpl it w M BRIDCE4RUBRIEK DE GEBROEDERS KNOOPENSCHAAR GEMENGD NIEUWS VOOR DE JEUGD REBUS (De oplossing geven wij in ons nummer van Zaterdag 80 December a.s.J mag je halen en dan daarvan iets over het groen strooien. Over dit en over die bou- quetjes aan die kan en aan dat keteltje en over alle versieringen, die je maar ziet. Is dat nu geen fijn werkje Jopie knikte stralend. Eindelijk mocht ze dan meehelpen En met ijver bezield rende ze de kamer uit om de van den kerstboom overgebleven „sneeuw" te halen. Eerst een kwartier later kwam Jopie weer binnen. De anderen hadden niet eens gemerkt, dat zij zoo lang was weggebleven, en ze waren zóó verdiept, dat ze zelf niet eens op Jopie's terugkomst en daarna op haar hulp letten. Ze werkten alsof hun leven er van afhing, allen met het doel voor oogen, dat moeder, en later vader, zou zeggen „Wat hebben jullie dat weer prachtig gedaan Hè, wat is het toch heer lijk zulke handige kinderen te hebben „Zijn we er nu riep Nettie. „Ik geloof het wel, hè We moetenjakkes, wat is dat Ze keek verschrikt naar den grond, waar ze met haar kousenvoet want ze had haar schoenen uitgetrokken om op een stoel te kunnen klimmen in een plas had ge trapt. Ze ging een stapje achteruit, maar slaakte meteen een gilletje. Daar had ze zoowaar alwéér in een plas getrapt „Kijk daar riep Hans opeens, ,,'t Lekt!" Hij wees naar het busje hulst, dat luj aan den sleutel van een kast had vastgemaakt en waar het water in dikke druppels van afviel. „Kijk, Jopie ook nat Ieder keek naar de kleuter, die haar schortje liet zien, dat drijfnat was. „Ik begrijp er geen steek van," zei Nettie. „Wat heb je met je schort gedaan, Joop „Niks", zei Jopie. „Ik heb er sneeuw in gehaald." „Sneeuw riepen ze toen allemaal. Er scheen een lichtje op te gaan. „Sneeuw Echte sneeuw soms „Sneeuw. Gewoon sneeuw," zei Jopie. „Maar waar heb je die dan vandaan ge haald „Uit den tuin. Ik kon in het kleine ka mertje nergens sneeuw vinden en Het drietal barstte in lachen uit. Neen maar, die was prachtig Daar had me die Jopie zoowaar in plaats van de glinsterende kunstsneeuw échte sneeuw over de versie ring gestrooid, echte sneeuw, die natuurlijk was gaan smelten Och, maar ze was ook nog maar zoo'n kruimel Gelukkig was er CXXV. MODERN BIEDEN. Het steunen van het openingsbod. Voorloopig zullen wij ook hierbij weer uit gaan van de veronderstelling, dat de bie dende partij schoon op manche of robber staat, omdat de tusschenzittende tegen speler past. Wanneer men de gordijnen eerst geheel voor op welke wijze de partner moet ant woorden op dat openingsbod, en dan spreekt het wel vanzelf, dat het steunbod niet alleen afhankelijk is van de speelsterkte van het spel van den partner (in), doch ook van het openingsbod van I. Daarom moeten de verschillende openingsbiedingen afzonder lijk in beschouwing worden genomen, wes halve wq beginnen met het meest voorko mende bod, nl. dat geopend is op 1 in een kleur. Bq de behandeling der openingen hebben wij gezien, dat het openen op 1 in een kleur geschiedt ook op spellen waarin veel meer kracht zit, dan bqv. 5 speelslagen, zoodat wanneer I opent, dit door "XII voorloopig mag worden beschouwd als een dringend verzoek om steun. Het spel kan weliswaar net sterk genoeg zijn voor een openingsbod, doch het kan ook veel sterker zijn, en niets bedorven. Nettie zou wel gauw een dweiltje uit de keuken halen om de plassen op te nemen. „Heb ikheb ik 't dan niet goed ge daan vroeg Jopie, die van al dat lachen niets begreep. Maar Luuk zei „Reken maar Jij hebt gerekend voor een buitje voor de stof. Kijk eens hoe mooi frisch het groen er door geworden is Toen lachten ze al wéér. Maar de kleine, hulpvaardige Jopie was tevreden. Plaatjes- en bonnetjesbeurs. Jan van den Elshout, Bouwen Ewout- straat 4 te Vlissingen, heeft 10 Klokzeep- bons en 2 boekenbons in ruil voor Sun light-, Lux-, Rinso-, Radion- en Vimbons en Grunobons. Wie kan er Verkade's plaatjes Vetplan- ten en Pette's Cactus-plaatjes gebruiken Spaar de bunzings! De directeur van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, schrijft Uit berichten in de pers is mij gebleken, dat, nu de vorst daarvoor gunstige gele genheid heeft geschapen, in Friesland en wellicht ook in andere deelen van ons land, vele arbeiders er op uittrekken om bun zings te vangen. Deze berichten geven mij aanleiding er de landbouwers op te wijzen, dat het juist dit jaar op vele plaatsen tot een sterke vermeerdering van de veldmuizen gekomen is, zoodat men van een ware veldmuizen- plaag kan spreken en dat het niet onwaar schijnlijk is, dat zulk een plaag op andere plaatsen het volgend jaar zal optreden. Daarop bestaat zeer veel meer kans, als er een groote opruiming gehouden wordt on der de bunzings. De bunzing toch behoort tot de meest geduchte vijanden der veldmuizen en het is daarom onverantwoordelijk thans een groo te opruiming te houden onder die roofdie ren. Ik raad daarom alle landbouwers en alle personen, die daartoe kunnen bijdra gen, aan er toe mede te werken, dat dit vangen van bunzings onmiddellijk wordt gestaakt, terwijl landeigenaars in hun eigen daarom rust op III de plicht om het bieden zoo eenigszins mogelijk open te houden. Er zqn omstandigheden dat IH moet bijbieden ook wanneer hij weinig topkaarten heeft. Wij zullen die omstandigheden later nader bekijken, en ons eerst bepalen tot de alge- meene gevallen. Als vaste regel geldt nu, dat na een openingsbod Hl nimmer mag passen, wanneer hij 1vaste trek of meer in handen heeft. Wij herhalen alzoo, dat de mogelijkheden wel bestaan dat III moet bij geven indien hij beschikt over minder dan 1 Vz vaste trek, doch wanneer hij 1% vaste slag heeft of meer, is passen fout. Als eerste geval krijgen we dus III heeft 1/2 vaste trek. De mogelijkheden zijn de volgende a. Het openingsbod van I wordt met 1 verhQOgd. b. Door III wordt een nieuwe kleur ge boden, doch het bod blijft zoo laag mogelijk. c. Het openingsbod wordt overboden door 1 sans tout. Het geval a doet zich eerst voor, wanneer men in de door I genoemde kleur minstens vrouw derde of vier kleine troeven bij heeft. Men ziet zoo vaak gebeuren, dat het openingsbod wordt gesteund door verhoo ging daarvan, ook al heeft III daarvan belang wordt aangeraden het vangen op hun gronden te verbieden. Zij zouden zich daarover tot de politie kunnen wenden met het verzoek er streng op toe te zien, dat personen zonder hun toestemming hunne gronden niet betreden. Water bij de mei k.De politie van het grensplaats je Viersen (L.) is een groote oplichterij op het spoor ge komen. Zij had vernomen, dat de melk, welke door de N. S. Wohlfahrt aan de door G. TH. ROTMAN. „Au riep de boer en sloeg z'n hand aan z'n nek. Maar hierdoor verloren ze alle drie hun evenwicht Jodocus wankelde en zwaaide met z'n armen Pieter probeerde vergeefs weer de telefoondraden te grijpenen daar ging de heele menschelijke toren overstag hoor, net als een fabrieks schoorsteen, die opgeblazen wordt, of als 'n boom, die omwaait. Nu was de weg, waar ze zich bevon den, een zeer drukke verkeersweg alles wat van het dorp naar de stad of terug ging, kwam er langs. Juist op het oogenblik, dat onze vrienden omlaag stortten, kwam wéér een auto voorbij gesnord, waar Pieter precies bovenop viel. Hij zakte subiet door de kap heen en werd zoo, steeds sparte lend als een visch, meegevoerd. (Woensdag vervolg) slechts boer tweede of 10 tweede of 3 klein tjes. Dit is zeker fout. Bij het openen heb ben we gezien, dat vaak wordt geopend op een vierkaart. Heeft nu de partner ver hoogd op boer tweede, dan beschikt men samen over 6 troeven, waarbij men de ze kerheid heeft, dat alvast één der tegen standers minstens evenveel troeven heeft als I, waarmede die kleur als troefkleur vrijwel veroordeeld is. Men moet daarom de zekerheid hebben dat men minstens over 7 tro.even beschikt, welke troefkaart dan bovendien nog sterk is, en die zekerheid heeft men alleen, wanneer in eerste instan tie de openingskleur slechts wordt gesteund indien III beschikt over minstens V x x, of x x x x in die kleur. Kan een openaar daarop niet rekenen wanneer zijn partner hem steunt, dan wordt het hem bq volgende spellen eenvoudig on mogelijk gemaakt om in zulk een kleur ver der te bieden. b. Het geval b doet zich voor wanneer in zelf een kansrijke kleur heeft om te bieden. Wq gebruiken hier met opzet niet het woord biedbare kleur, doch de uit drukking kansrijke kleur. Het ope ningsbod is een vrijwillige daad en moet daarom een biedbare kleur bevatten. Het steunbod is niet vrijwillig meer, doch is een gevolg van den plicht om het bieden zoo mogelijk open te houden. Het is duidelijk, dat men in een openingsspel, waarin min stens 2y2 vaste trek, meer kans heeft op een biedbare kleur, dan in het spel met iy2 vaste trek. Daarom is voor het steunspel de eisch van een biedbare kleur niet te stel len, doch wel die van een kansrijke kleur. Die kansr^ke kleur mag een vierkaart zqn, doch moet dan minstens h 10 x x bevatten. Hier onderscheide men weer tusschen hooge en lage kleuren. Zou het namelijk noodza kelijk zijn om het openingsbod van I te moeten overnemen met een 2-bod, dan ver dient het zelccr overweging of men op zulk een zwakke vierkaart vvel een tweebod zal ondervoede kinderen werd verstrekt, sterk door water was verdund zoo meldt de „Volkskrant". Dezer dagen werd er op alle scholen tegelijk een proef genomen, die het bewijs leverde, dat de melk een hoog percentage water bevatte. Tevens bleek, dat de choco lade, in plaats van met volle melk, met melk, die een hoog percentage water be vatte, was toebereid. Wegens deze laaghartige oplichters praktijken werd de eigenaar van een der plaatselijke melkerijen, die de vervalschte melk geleverd had, gearresteerd. Het on derzoek duurt voort. Het kamermeisje be kent. De politie is er in geslaagd, klaarheid te brengen in den geheim- zinnigen brand, Donderdagavond in het hotel „De IJzeren Man" te Vught. Het kamermeisje, mej. S. uit het Limburgscne plaatsje Blerik, die sinds vier maanden in dienst van het hotel is, heeft bekend, zich aan brandstichting schuldig te hebben ge maakt. Toen zij door de politie werd gehoord, vertelde zij eerst, dat zij den brand ont dekt had dat zq alleen in het paviljoen was, toen zij plotseling een dikken rook onder de badkamerdeur zag doorkomen. Zij zou toen de deur geopend hebben en gezien hebben, dat het meubilair in vlam men stond. Het was haar gelukt, met emmers water het vuur te dooven. Vooraf zou zij eenige malen gestommel op de badkamer hebben gehoord. De politie geloofde niet veel van het ver haal en na een urenlang verhoor viel z\j dan ook door de mand zij had petroleum uit de keuken gehaald, over het meubilair gegoten en dat aangestoken. Toen het flink begon te branden was zij zoo van haar eigen daad geschrokken, dat zq naar de telefoon holde en de brandweer alar meerde. Een motief heeft zij voor haar daad niet kunnen opgeven. Zij is in het Huis van Bewaring opgesloten en zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Jeugdige boefjes. De Nijmeegsche recherche heeft gearresteerd den 12-jarigen v. d. R., die aan een dame, welke in de Broerstraatkerk aldaar ver toefde, een tasch, inhoudende 150 heeft gestolen. De knaap hield zich met zqn on geveer 9-jarig zusje in de kerk op en zag op een gegeven oogenblik kans zich meester te maken van de tasch van een dame, die zich in den biechtstoel bevond. Het twee tal verliet aanstonds de kerk en buiten werd de inhoud van de gestolen tasch onderzocht. Zij bleek o.a. zes bankbiljetten van vijf en twintig gulden te* bevatten. Drie bankbiljetten gaf de jongen aan een vriendje om ze tn wisselen. Deze knaap gaf de drie bankbiljetten op zijn beurt aan den 24-jarigen H., opdat deze zou onderzoeken of de bankbiljetten echt wa ren meldt „de Tel." H. begaf zich daarop naar zijn kamer, v/aar hij de bankbiljetten tegen het lamp licht onderzocht. Hierop heeft H. twee der biljetten weer teruggegeven aan den knaap, van wien hq ze ter onderzoek ge kregen had het derde behield hij voor zich. Intusschen had de dame in de ker»c den diefstal bemerkt en de recherche werd gewaarschuwd. Toen men vernam, dat zich in de kerk twee kinderen, waarvan de één een ongeveer 12-jarige knaap was, hadden opgehouden, rees aanstonds het vermoeden tegen den 12-jarigen v. d. R., die ondanks zijn jeugdigen leeftijd ai ter dege bij de politie bekend is. Nog geen half uur nadat de diefstal gepleegd was, had men reeds den onverlaat opgespoord, die bij het eerste verhoor door de mand viel. Daarna is de politie ook tot arresta tie van den 24-jarigen H, die zich een der doen, en of het niet beter is 1 sans te bie den. Het kan voorkomen, dat men behalve een kansrijke andere kleur ook nog voldoende steun heeft voor de kleur waarmede I heeft geopend. Het verdient dan de voorkeur om eerst de nieuwe kleur te noemen, en eerst in tweede instantie het openingsbod te steu nen. Het noemen van een tweede kleur behoeft daarom geenszins te beteekenen dat III geen steun heeft in de openingskleur. c. Het bod van 1 sans wordt door in ge daan, wanneer hij niet beschikt over een kansrijke kleur en ook niet voldoende steun heeft in de openingskleur van I. Het steun bod van I sans is alzoo geen bewijs voor een krachtig spel, meermalen zelfs het tegen deel, en men doet dan ook veilig als I om een steunbod van 1 sans voorloopig te be-, schouwen als de mededeeling „ik heb 1 vaste trek bij, doch overigens bevat mijn spel weinig kracht". Het kan voorkomen, dat men zoowel 1 sans kan noemen, als 1 steunen in zijn openingskleur. In dergelijke gevallen is niet als vaste regel te stellen welk bod dan de voorkeur verdient. Men late zich daarbij vooral leiden door de verdeeling van de kaarten over de verschillende kleuren. Heeft men 4 troeven bij en een korte kleur, dan zal het wellicht de voorkeur verdienen om de openingskleur te verhoogen, doch heeft men een kaartverdeeling van 4, 3, 3, 3, dan zal het waarschijnlijk de voorkeur verdienen 1 sans te bieden, en dit zal zeker het geval zqn, wanneer men maar 3 troeven heeft en overigens in het spel nog wat steun in den vorm van boeren en tienen. Altijd bedenke men, ook al zou men 5 troeven hebben, dat het bijbieden in de openingskleur de meeste kansen geeft, dat I verder zal zwijgen, en niet meer bieden. Uit het bovenste mag veilig de conclusie worden getrokken, dat een bod van 2 in de openingskleur wel het zwakste steunbod is. gestolen biljetten toeëigende, overgegaan. Het bleek, dat deze het biljet tusschen de balken van den zolder verstopt had. De overige bankbiljetten zijn eveneens alle terecht. De tasch, waarin zij gezeten hadden, had v. d. R. in de Burchtstraat weggegooid, waar zij door de politie werd gevonden. Zóoals gezegd, is v. d. R. ee:t goede bekende van de politie.' De jongen maakt er n.l. zijn gewoonte van om onbe heerd staande rijwielen weg te nemen, waarmede hij dan een ritje maakt, om het dan ergens neer te gooien. Hij heeft aldus verschillende rijwieldiefstallen op zijn ge weten. Voorts heeft hij zich herhaalde malen schuldig gemaakt aan diefstal van snoepgoed in winkels. Ongelukken. De echtge- noote van den heer L. te Oss is eenige dagen geleden tengevolge van de gladheid op straat gevallen. De vrouw liep eenige verwondingen op en is tengevolge van het opgeloopen letsel overleden. Van de bij het ernstige ongeluk op den rijksweg tusschen Delft en Overschie bij de buiten plaats „De Tempel" gewonden, die naar een ziekenhuis aan den Bergweg te Rot terdam werden vervoerd, is de heer S.v. Os uit Den Haag overleden. De toestand van M. van Oostrom is zeer bedenkelijk. Op den Rijksweg EttenRoosendaal is de 38-jarige mej. R. uit Rucphen, die per rijwiel ter hoogte van de Hooge DoncJc den weg overstak door een achter haar aankomenden auto gegrepen en tegen den grond gesmakt. Met een zware hersen schudding werd het slachtoffer opgeno men. Zij is echter aan de bekomen ver wondingen overleden. Een felle brand. Woens dagnacht heeft «en felle brand gewoed in de Bethaniënstraat te Amsterdam, in een uit drie verdiepingen met zolder bestaand huis. Elk der verdiepingen werd door een gezin bewoond. De bewoners van driehoog bemerkten dat het brandde op twee hoog, waarvan de bewoners niet thuis waren. Alle menschen in het huis slaagden er in zich in veiligheid te stellen. De brandweer kwam te staan voor een fel aan de voor zoowel als aan de achterzijde van het oude huis uitslaanden brand ook de hoogste verdieping en de zolder waren aangetast. Zóó hevig waren de vlammen, dat het bo venste gedeelte der uitgedraaide mechani sche ladder der brandweer in brand ge raakte, maar dat was heel gauw verholpen met een straal water. Met vier stralen werkte de brandweer ook uit de zolder verdieping van een huis tegenover het brandende en van huizen aan de achterzij de uit. Eerst na geruimen tijd waren de vlammen bedwongende beide hoogste verdiepingen en de zolder van het huis waren toen schoon uitgebrand de onder ste verdiepingen hebben veel waterschade opgeloopen. Het pand was eerst onlangs gerestaureerd. Oude kogels gevonden. Op het plateau van Caberg, vanwaar men de stad Maastricht in het diepe Maas dal ziet liggen, heeft men dezer dagen een groot aantal ijzeren kanonskogels, teza men meer dan 3000 kilo gevonden op 60 c.M. diepte in v'en grond. Enkele groote kogels zijn hol en waren gevuld met bus kruit, dat echter ondeugdelijk is geworden door vocht. De kogels dateeren uit 1794, toen de vesting Maastricht door de Franschen be legerd werd en welk beleg na enkele dagen haastig werd opgebroken. Enkele kogels hebben een omtrek van een meter. Oude dame aan het loket „Zijn er brie ven voor mij Ambtenaar „Hoe is uw naam Dame „Maar dat heeft daar toch niets mee te maken Zooals wij later zullen zien behoeft het niet eens 1 vaste trek in te houden. Of het naast volgende bod in zwakte is 1 sans k tout of een bod in een nieuwe kleur is moeilijk uit te maken. Goudsmit zegt dat het bod in de nieuwe kleur volgt en daarna het 1 sans k tout-bod. Wij kun nen dit niet met hem eens zijn, tenminste niet als algemeene regel. Zeker, het is mo gelijk, dat ook een bod op een nieuwe kleur wordt gedaan, wanneer III minder heeft dan 1 y2 vaste trek, terwijl het 1 sans bod' vast en zeker 1 y2 vaste trek beteekent. Wij zijn geneigd het bod in de nieuwe kleur iets sterker te achten dan het 1 sans bod, om dat het noemen van een nieuwe kleur den openaar meer gegevens verstrekt. Is zoowel het bieden van 1 sans als het bieden van een nieuwe kleur mogelijk, dan verdient het laatste naar onze meening de voorkeur, al was het alleen maar ter betere informatie. Resumeerende moet alzoo Hl bij het be zit van 1vaste trek of-meer in elk geval bieden en indien mogelijk in de eerste plaats een nieuwe kleur noemen, in de twee de plaats 1 sans k tout bieden, en in de derde plaats het openingsbod verhoogen, doch wq herhalen, dat voor dit laatste Vxxofxxxx minstens noodig is. Bij minder komen er waarschijnlijk ongelukken, als men toch het openingsbod verhoogt. Het kan een enkele maal voorkomen, dat men, ook al heeft men niet meer dan iy2 vaste trek, hooger moet bieden dan het naaste bod. In het algemeen is het niet ge- wenscht, doch men kan soms een zoo lange of sterke steun in de openingstroef hebben, of een zoo lange andere kleur, met korte kleur of kleuren om in te troeven, dat dui delijk de manche bereikbaar is. Men geve dan echter liefst geen gewoon sprongbod, doch zoo mogelijk direct het manchebod. Dit is dan voor den partner duidelijk het sein, dat ge voldoende doch eenzijdig spel hebt voor de manche, doch geen slemaspi raties.

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 15