500 300 150 100 25 EERSTE BLAD De Stat der SandaEenmakers IM0.302 71e Jaargang 1933: VRIJDAG Uitgave: Firma F. VAN DE VELDE Lr., Walstraat 58-60, Vlissingen.ïelef. 10. Postrekening 66287 22 DECEMBER Verschiint dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke Feestdagen IHieiitpe Ktüartaal- Mbonné's GRATIS GEMEENTEBESTUUR STADS- EN PROVINCIENIEUWS VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor alle gemeenten op Walcheren en waar agentschappen geves tigd zijn 2.20 per 3 maanden. Franco door het geheele rijk 2.50. Voor België, üuitschiand en Frankrijk /3.40. Voor de overige landen bij wekel. verz. 3.20. Afzonderlijke nrs. 5 cent. ADVERTENTIEPRIJSVan 1 -5 regels 1.25iedere regel meer 25 cent Bij abonnement speciale prijzen. Reclames 50 ct. p. regel. Kleine advertenties van 1 —5 regels 50 ct iedere regel meer 10 ct (max. 10 regels). Bij 3 maal plaatsing van 15 regels rl. -alles bij vooruitbetaling De abonné's in 't bezit eenei Polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gulden bij dood door een ongeluk. gulden bij verlies van een hand, voet ot oog. gulden bij verlies van een duim gulden bu verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITE1TSWAARDE, INGESTELD DOOR DE VEREENlüING „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS" Dit nutr.mer bestaat uit bladn ontvangen de in deze maand nog verschijnende nummers Alle abonné's der„Vlissingsche Courant" in het bezit van een polis, zijn overeenkomstig de betreffende bepalingen, gratis verzekerd tegen ongevallen. OUD-ARCHIEF. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen s maken bekend dat het Oud-Archief aan het Bellamypark alhier voor het publiek zal zijn gesloten vanaf 27 December a.s. tot en met 30 De cember d.a.v. Vlissingen, 22 December 1933. Burg. en Weth. voornoemd, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. Plaatselijk Crisis-Comité. Door den penningmeester van het plaat selijk comité Vlissingen van het Nationaal Crisis-Comité werd ontvangen van een ge deelte van het personeel van het Neder- landsche Loodswezen, Betonning en Ver lichting ter standplaats Vlissingen de somma van achttien gulden vijftig cent. Zegge 18.50. De postdienst op de Kerstdagen. De dienst op 25 December (le Kerstdag) Is gelijk aan dien op Zondagen. Afhalen van de post en zegelverkoop van 12 tot 13 uur. Dinsdag 26 December (2e Kerstdag) één post- en één pakketbestelling. Zegelver koop van 12 tot 13 uur. Een Kerstwijdings-samenkomst. In de Groote Kerk alhier zal Zondag a.s., des avonds 8 uur, een Kerstwijdings-sa menkomst worden gehouden, onder leiding van de predikanten der Ned. Herv. ge meente, over het onderwerp „De Zang der Engelen." Het zangkoor „Hoop op Zegen", direc teur de heer Bosdijk te Middelburg, zal zijn welwillende medewerking verleenen. Café Monopole. Van Zaterdag 23 tot en met Dinsdag 26 December worden in het café „Monopole", Nieuwendijk, cabaret-voorstellingen gege ven door het Vlaamsche duo Joannes Mimi. Wij verwijzen verder naar de in dit num- voorkomende advertentie. «Mlssingsche Tooneel-vereeniging „Koningin Wilhelmina". Bovengenoemde vereeniging zal op Za terdag 23 en Zondag 24 December uitvoe ringen geven in 'iet Concertgebouw, aan vang des avonds 8 uur. Op het programma komen voor cabaret, tooneel en dans. MIDDELBURG. Slechthoorenden. Gisterenavond hie,d de afdeeling Middel burg van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden haar December-bijeenkomst in de achterboven zaal van de Eendracht, die geheel in Kerst - kleed is gestoken. De voorzitster, mevr. Troll-Hoek, wilde baar eigenlijk verslag van de algemeene Vergadering aanhouden tot de volgende vergadering, doch deelde nu alleen mede, dat de vèr gelegen afdeelingen in de toe komst hoogstens 6 zullen behoeven uit te trekken voor reis- en verblijfkosten van een afgevaardigde, de rest der kosten komt voor rekening van de algemeene kas. De verdere avond is gevuld met muziek en zang, op verdienstelijke wjjze belangeloos verzorgd door enkele dames en heeren. Er heerschte een prettige stemming onder de aanwezigen, die nog grooter werd, toen ge legenheid geboden werd bekende versjes mede te zingen. Een extra onthaal was bij allen zeker zeer welkom en is op hoogen prijs gesteld. Kring Walcheren Z.L.M. Woensdagmiddag vergaderde de kring Walcheren der Z.L.M. in een der zalen van „de Eendracht" te Middelburg, onder voor- zitterscnap van den heer mr. M. C. van der Minne. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom tot de onge veer 50 aanwezigen en in het bijzonder tot het eerelid, den heer J. Kraamer. Spreker uitte z(jn dank voor de groote opkomst. Het bestuur deelde mede, dat de Prov. Staten uitstel verleenden van de beperkte asbelasting tot 1940. Verder dat het met de zeer gewaardeerde medewerking van de Smedenpatroonsvereeniging op Walcheren is gelukt een cursus in hoefbeslag te hou den. De heer S. Meijers Bzn. te Serooskerke berichtte dat hij zijn benoeming tot lid der regelings-commissie voor den ploegwed- strijd aanneemt. Als leden der commissie van de crisis rundvee-centrale in het district Walcheren droeg de kring voor de heeren J. Lampert, Gapinge; P. Brasser, Veere; W. C. Allaart, Serooskerke en A. W. Cevaal, Grijpskerke en als plaatsvervangende leden de heeren S. Kodde, AagtekerkeAnd. de Back, Grijpskerke K. Janse, Oostkapelle en And. de Lange, Koudekerke. De commissie tot regeling van den prijs op de botermarkt deed eenige mededeelin- gen hierover en gaf wenken voor den gang van zake.B op de botermarkt. De vergadering herkoos met algemeene stemmen tot voorzitter van den kring voor den tijd van drie jaar mr. Van der Minne. De heer Van der Minne dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en nam de benoeming aan. De heer C. Franse dankte den voorzit ter voor deze bereidwilligheid en voor het geven van zijn krachten in de afgeloopen drie jaar, de hoop uitsprekend, dat mr. Van der Mine dit nog vele jaren zal kun nen en willen doen in het belang van den vaderlandschen landbouw in het algemeen en den Walcherschen landbouw in het bij zonder. Bij de verkiezing van leden van het hoofdbestuur bleek dat de kring door het terugloopen van het ledental, slechts meer op 3 zetels in plaats van 4 recht heeft. De heer Geschiere kwam liever niet meer in aanmerking, doch was op verzoek van den voorzitter bereid plaatsvervanger te zijn. De vergadering koos tot leden van het hoofdbestuur de heeren mr. Van der Min ne, C. Franse en Z. Maljaars en tot plaats vervangers de heeren P. Geschiere, J. J. Mesu en A. W. Cevaal. Allen namen hun benoeming aan. Bij het behandelen der begrooting lichtte de voorzitter enkele punten nader toe, waarna de vergadering zich zonder hoofde lijke stemming met de ontwerp-begrooting vereenigde. Bij de rondvraag vroeg de heer Z. Mal jaars of i ien verschoond kan blijven van de invoering van den Midden-Europeeschen tijd. De vergadering bleek in haar geheel voor het behoud van den zonnetijd te zijn. Op een vraag uit de vergadering of de betaling der tarwe ook niet over de Boe renleenbanken kan geschieden, antwoordde de heer C. Franse van meening te zijn, dat zulks geen verandering of verbetering zal kunnen geven. Ook de persberichten inzake den steun voor de suikerbieten kwamen ter sprake en deelde de voorzitter mede, dat de hier toe bevoegde instanties van de situatie voldoende op de hoogte zijn en er voor alsnog geen reden tot ongerustheid behoeft te bestaan. Een lid kreeg op verzoek inlichtingen over de vraag uit welk fonds de 5 per koe wordt betaald. Nog riep een lid de hulp in der land bouworganisatie inzake het verbod om tuinbouwproducten te telen. Verschillende soortgelijke gevallen zijn reeds doorgege ven aan de Centrale Landbouworganisatie. Ten slotte vroeg de heer W. de Buck uit Veere of het juist is dat men, als men vroege aardappelen telen wil, men dit voor 1934 moet aanvragen aan de veiling, u. dien dit zoo is, zag spreker dit gaarne be kend gemaakt o.a. ook in het Landbouw blad. De vergadering was het unaniem hiermede eens. De voorzitter sloot hierop de vergadering met dank aan de leden voor de opkomst en de belangstelling in de kringzaken. KOUDEKERKE. Een ernstig ongeluk. Gisterenmiddag reed op den Koudekerk- scheweg bij „Steenhove" een vrachtauTo voorbij het marktwagentje van den land bouwer P. K. te Koudekerke. Het makke paard schrikte en sloeg eersl het lemoen stuk. De mede op den wagen gezeten landbouwer P. Francke kreeg een klap tegen zijn rechterbeen, wat onder de knie bleek afgeslagen te zijn. Dr. S. B. Drejjber, die juist aankwam, legde een noodverband en liet den man naar zijn huis brengo.:. GOES. Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de gemeen teraad. De voorzitter deed mededeeling van het Kon. besluit van 4 December jl. tot vernietiging van het besluit van den raad dezer gemeente dd. 12 December 1932 in zake verplichting om de tekorten op de exploitatie van het Gasthuis, met name die welke betrekking hebben op de afdeeling ziekenhuis te dekken. De gemeente Goes is dus verplicht deze tekorten te betalen. Het gasthuisbestuur had reeds een ver zoek aan den raad gezonden om zoo spoe dig mogelijk deze tekorten te voldoen, voor zoover ze betrekking hebben op de goed gekeurde rekeningen over de jaren 1929, 1930 en 1931. Verder, merkte dit bestuur op dat Burg. en Weth. nog steeds niet bjj den raad ter goedkeuring hebben ingezon den de rekening over 1932 en de begroo ting voor 1933. De voorzitter herinnerde er aan, dat dit niet is gedaan op advies van het bureau der Vereeniging van Ned. gemeenten, om dat diende afgewacht te worden de beslis sing van de Kroon. Verder deelde de voor zitter mede dat de tekorten over de jaren 1929, 1930 en 1931 samen bedragen 59.458 en over 1932 17.275, totaal 76.715. De geheele kwestie werd in handen van Burg. en Weth. gesteld om prae-advies. Het voorstel van Burg. en Weth. tot heffing van precario-rechten ondervond in den raad veel tegenstand. De meerderheid was van oordeel, dat Burg. en Weth. aller lei kleinigheden wilden belasten en dat de administratie en controle meer zouden kos ten dan dat de belasting zou opbrengen. Bij de artikelsgewijze behandeling wer den dan ook tal van belastingobjecten ge schrapt. Van de zijde van Burg. en Weth. werd opgemerkt, dat de toestand der ge- meente-financiën zoodanig is, dat alles wat dienen kan om de gaatjes aan te vullen moet v/orden benut. De heer De Roo wilde de saneering liever rieken in versobering dan in het opleggen van nieuwe lasten. Ten slotte werd de gewijzigde verorde ning met slechts één stem tegen aange nomen. Het voorstel om de gemeentelijke par keerterreinen Groot Markt en Koepoort te verhuren, (verpachting aan een tusschen- persoon) werd aangenomen. De gemeenterekening over 1932 werd vastgesteld met een nadeelig saldo van 8394. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de werkverschaffing, die na de tot standkoming van het sportveld zoo goed als stop staat. De voorzitter deelde mede, dat reeds maanden geleden bij het depar tement nieuwe plannen zijn ingezonden, maar dat de goedkeuring tot heden is uit gebleven. Het is wanhopig zoolang als men moet wachten. De gasthuiskwestie te Goes. Het Staatsblad no. 653 bevat een Kon. besluit van 4 December 1933, waarbij is vernietigd het besluit van den raad der ge meente Goes van 12 December 1932, voor zoover de raad daarbij onder le. als zijn meening uitspreekt, dat de gemeente nóch krachtens eenige wettelijke bepaling nóch uit anderen hoofde verplicht Is om de te korten op de exploitatie van het gasthuis, met name die welke betrekking hebben op de afdeeling ziekenhuis te dekken. Aan de overwegingen van het besluit is het volgende ontleend Het gasthuis te Goes, is een instelling van weldadigheid, als bedoeld in het le lid, onder a, van art. 2 der armenwet. Een bur gerlijke instelling van weldadigheid nu is met de uitvoering van dè overheidszorg ten opzichte, van de armen belast en wordt dan ook als zoodanig door de burgerlijke over heid geregeld en door haar of van harent wege bestuurd. Voor zoover die regeling en dat bestuur betrekking hebben op dé bezit tingen en op de inkomsten en uitgaven, stellen de artt. 1727 der armenwet daar voor regelen, welke regelen, met insluiting van het recht tot opheffing der instellingen, als bedoeld in art. 17, lid 1, der armenwet, voldoende zijn te achten voor de burgerlijke overheid, om bij toepassing daarvan tot afsluiting van zaken van de ourgerlijke in stellingen te geraken. Wanneer van deze door de wet aan de betrokken burgerlijke overheid gegeven rechten door die overheid niet wordt ge bruik. gemaakt, moet deze overheid geacht worden financieel aansprakelijk te zijn voor de daden van de burgerlijke instellingen van weldadigheid. In het onderhavige geval lrjdt deze aan sprakelijkheid geen uitzondering ten op zichte van de ziekenafdeeling van het gast huis, aangezien die afdeeling niet van het gasthuis kan worden losgemaakt en zij niet in verband met het bepaalde bij art. 1, lid 2, der armenwet kan worden be schouwd als een deel van het gasthuis, waarmede de beoefening van armenverzor ging niet wordt beoogd. In beide afdeelin gen van het gasthuis worden immers pa tiënten opgenomen, welke hun verzorging niet geheel uit eigen middelen betalen. Het doel hetwelk de armenwet beoogt zou nu worden gemist, indien de burgerlijke over heid niet moest aansprakelijk worden ge acht voor de regeling van de burgerlijke instellingen die van harentwege worden be stuurd. Mitsdien komt genoemd besluit van den raad der gemeente Goes van 12 December 1932, no. 3a, voorzoover betreft de uit spraak onder lo, niet overeen met de be doeling der armenwet. Een nationale avond. Het Vrijwillig Landstormcorps motor- dienst, afd. Zeeland, hield Woensdagavond in het „Slot Ostende" een goed bezochten nationalen avond, waarbij de Marinekapel uit Vlissingen muzikale medewerking ver leende. De heeren J. Polak en jhr. J. Feith hielden aardige causerieën, afgewisseld uoor muziek- en filmnummers. O.a. werd vertoond de nieuwe Willem de Zwijgerfilm vervaardigd in de Philips-studio. Het was een in alle opzichten goedgeslaagde avond. BRESKENS. Een kerkconcert. Ten bate van het Pastorie-bouwfonds wordt alhier op lsten Kerstdag een kerk concert gegeven, waaraan hun medewer king verleenen mej. M. van Melle, sopraan, de heer J. A. Basting, bariton, een klem orkest en de organist, de heer J. van Melle. HULST. P. T. en T. Met ingang van 1 Februari 1934 wordt de referendaris der Posterijen, Telegrafie en Telefonie L. A. J. Verpalen, thans di recteur van het post- en telegraafkantoor te Hulst, verplaatst naar het post- en te legraafkantoor te Brada. TERNEUZEN. Scheepvaartberichtèn. Tijdens dikken mist is het van Rio Plata komende 9000 ton groote Duitsche stoomschip „Monsum" voor ae haven van Terneuzen bij boei 10 omhoog gevaren. De „Monsum" verspeelde zijn anker met ket tingen, waarna sleepbootassistentie werd gevraagd. De sleepbooten „Charley" en „Mercurius" van de Union de Remortage et de Sauvetage, agenten Aug. de Meyer Zn. te Terneuzen, mochten er hedenmorgen om 4 uur in slagen de „Monsum" vlot te trekken. Het schip werd drijvende gehou den totdat het reserve-anker met kettingen in orde was gebracht, waarna de „Monsum" zijn reis naar Antwerpen heeft voortgezet. Het schip was geladen met graan. Het motorschip „Motocarline", dat nabij Hansweert aan den grond was geraakt, is zonder assistentie vlot gekomen. Werkzoekenden in Zeeland. Het totaal aantal ingeschreven werk zoekenden bedroeg eind November bij de districtsarbeidsbeurs te Middelburg 4L66. waarvan er 1131 te Vlissingen, 983 te Mid delburg, 205 te Goes en 290 te Souburg Van de kleinere gemeenten tellen Arne muiden met 105, Koudekerke met 106 en Westkapelle met 242 wel de grootste aan tallen, 'N BELANGRIJK NIEUW WERK IN ONZE BIBLIOTHEEK VOOR ONT WIKKELDE VOLWASSEN LEZERS NIS PETERSEN Een verhaal uit Rome ten tijde van MARCUS AUREL1US. 'n Reconstruc tie van het oude Rome, zooals dat in „Ben Hur" en „Quo Vadis" is ge? -hied. WALSTRAAT 13. TELEF. 227. KERK- EN SCHOOLNIEUWS Doopsgez. Gem. Da. A. J. van den Ban alhier, heeft bedankt voor de plaatsing op het viertal te Leeuwarden. Ger. Kerken. Beroepen te Krabbendijke cand. J. Groen te Rotterdam. „Kerk en Vrede". De classis Leiden van Geref. Kerken deed inzake het lidmaatschap van „Kerk en Vrede" de volgende uitspraak a. dat de vereeniging „Kerk en Vrede" blijkens artt. 3 en 4 harer statuten een opvatting van den oorlog, als zijnde onder alle omstandigheden ongeoorloofd en van God verboden, aanhangt en propageert, welke in strijd is met de Heilige Schrift b. dat het lidmaatschap van deze veree niging niet slechts verplicht tot instem ming met en het propageeren van deze on schriftuurlijke leer, maar in zijn consequen ties ook leiden moet tot ongehoorzaamheid aan de wettige Overheid, welke in strijd is met het vijfde gebod en alzoo ook met de Geref. Belijdenis, uitgedrukt in art. 36 Ned. Geloofsbelijdenis en Zondag 39 Heidelb* Catechismus. De classis heeft daarbij uitgesproken, dat voor leden der Geref. Kerken geen plaats is in „Kerk en Vrede", te minder omdat hetzelfde ideaal, dat „Kerk en Vrede" met revolutionaire middelen najagen wil, door de Gerf Kerken op zuiver schriftuurlijke wegen wordt gezocht. Bijbelmanuscript voor 100.000 pond sterling. Met goedkeuring van de regeering zjjn de bestuurders van het Britsch Museum te Londen overeengekomen, van de Russische regeering een handschrift uit de vierde eeuw, den „Codex Sinaiticus" te koopen. Deze codex was vroeger in het bezit van den tsaar van Rusland en is een der oudste bijbelhandschriften. De minister-president heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regeering besloten heeft een speciale bij drage voor den aankoop te bestemmen. Voor ieder pond sterling, dat door open bare inschrijving wordt verkregen, zal de regeering een pond sterling contribueeren. De prijs van het bijbelhandschrift, dat voor het Britsche Museum wordt verwor ven, bedraagt 100.000 pond sterling. Examens. Voor het examen M. O. Wiskunde K (hoogere wiskunde) is geslaagd de heer W. Ovaa te Schoonhoven, vroeger te Oost- en West Souburg. Benoeming onderwijzer. De heer J. Kousemaker, onderwijzer aan de Chr. Burgerschool, Singelstraat Middel burg, is in gelijke betrekking benoemd te 's-Gravenhage. Middelbaar onderwijs. Bij Kon. besluit is aan mej. A. C. der Kinderen eervol ontslag verleend als leera- res aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom met gelijktijdige benoeming als leerares aan de R.H.B.S. te Goes. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Zitting van Vrijdag, 22 December, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer C. A. van Woelderen. Tegenwoordig alle leden. De notulen van het verhandelde in de vo rige vergadering werden goedgekeurd. Verschillende mededeelingen werden ge daan, o.a. betreffende goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbeslui ten. Van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij •vas een brief ingekomen met verslag en oylagen, houdende mededeeling dat de ex-

Vlissingse Courant | 1933 | | pagina 1